Veenendaals dagblad Alleen stuurman werd opgepikt BIJ EXAMENS GEEN GECOMMITTEERDEN Vijftig gevangenen \in zitstaking uit protest tegen erwtensoep Buiten Utrechtse studenten bezetten aula Speurtocht in dikke mist vruchteloos BOMAANSLAG OP MARKTPLEIN BREZNJEF EN ULBRICHT SPRAKEN GEMATIGD Minister klaar over voor kleuters Toch Duitse heffingen op landbouwprodukten s Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Staatssecretaris wil: Twintig jaar D.D.R. Zwitsers wijzen attaché Israël land nit Rohan bekent tlian Oude wijven zomer DON AUZONK ALS EEN BAKSTEEN, MELDDE KUSTWACHT WEIGERING GEEN LOON I Bes en Vrucht Plan Russen en V.S. te Geneve EIEREN, PLUIMVEE EN FRUIT ONBELAST PERFOLATEX Tekort Verdeeld BRAM) IN EL AKS 4 B.B. GESCHEIDEN Bur. voor redactie en administratie Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 0,97 p. w„ 4,15 p. m., 12,35 p. k. VALLEI Voortzetting varr het nieuwsblad ,,De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. "j Advertentietarieven op aanvraag. DINSDAG 7 OKTOBER I969 - 43e JAARGANG no. 235 KUSTVAARDER GEZONKEN NA AANVARING: 6 VERMISTEN DEN HAAG Staatssecretaris Grosheide (Onderwijs) wil het mondeling examen van mavo- en middelbare scholen aan de scholen zelf toevertrouwen. Gecommitteerden komen er dan niet meer aan te pas. Het nieuwe examensysteem zal volgens de voorstanders de rust op school bevor deren. Het examen zou zich over het hele jaar kunnen uitstrekken en niet meer in een paar dagen hoeven worden afgewerkt. Examenspanning en nervositeit van de leerlingen zouden tot een minimum kunnen worden beperkt. iimiimiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiM IIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIlll iiiiiiuiir DEN HAAG Vijftig van de honderd gedetineerden van de Scheveningse strafgevangenis zijn gisteren in zitstaking gegaan. Ze hadden liever nasi- goreng of bami dan erwtensoep. Vier uur lang bleven ze in de gangen voor hun cellen zitten. Intussen onderhandelden ze met hun directeur, de heer T. Mouwen. Ondanks aandringen van de be wakers om weer aan het werk te gaan, hielden zij de zitstaking tot omstreeks zes uur vol om daarna hongerig aan de normale brood maaltijd te gaan. De gevangenisdirectie zal van daag op het ministerie van justitie van gedachten wisselen over de sta king. Het is niet uitgesloten dat de landelijke regeling die in alle ge stichten geldt, zal worden gewij- zigd. Iln het afgelopen half jaar kregen de gevangenen op maandag steeds nasi of bami. Gisteren ging het win- - termenu in en stond erwtensoep I met pap toe op het programma. De gevangenen, die tussen twaalf en een uur moeten eteri, weigerden voor een groot deel. Tijdens de luchtperiode van een tot twee uur kwamen zij tot het besluit een zit staking te beginnen. Op weg naar de werklokalen bevolkten zij de gangen. De helft van de gedeti neerden wilde niet werken, maar liet zich gewillig naar de cellen voeren. De heer Mouwen, en later ook de hoofddirecteur drs. J. A. Brons, wilden alleen toezeggen met het mi nisterie van justitie te gaan over leggen hoe verandering in het me nu kon worden gebracht. De directie weigerde in te gaan op de eis van de gedetineerden. Zij liet de hongerstakers zitten totdat zij uit verveling naar hun cellen teruggingen. Op normale tijd werd 's avonds de broodmaaltijd ver strekt. Zeer nadrukkelijk zei men op het ministerie dat de klacht geen be trekking had op de kwaliteit van het voedsel. „De gevangenen vónden het nog te warm voor erwtensoep en wilden daarom niet eten", zei hij. Disciplinaire maatregelen tegen de hongerstaking zullen niet wor- 5 den genomen. Gisteravond waren de gemeenschappelijke ruimten voor recreatie normaal in gebruik. Omdat echter één volledige mid dag niet is gewerkt, zal over die periode geen loon worden uitge keerd. Dit geldt voor de zit-stakers en voor de gedetineerden die later in de middag naar de cellen zijn te ruggevoerd. Viiimimiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii ADVERTENTIE DWARSGEBAKKEH NATUURWITBOERENBRUIN KRENTEN-ROZIJNENBROOO KRENTENBOLLEN BOEREHROG PUNTJES EN BOLLEN VE/e behoeven ons weinig zorg voor het welzijn der vogels te maken, wanneer ze de bessen van prunus, vlier, lijsterbes en Gelder se roos opgegeten hebben, want heel de herfst en ver in de winter vinden ze andere. Mei-, sleedoorn, juniperus en dwergmispel blijven nog lang dragen en vooral de eerste twee met hun zeer houd bare melige vruchten, trekken, evenals de sneeuwbal, tot diep in het jaar en nog langer be zoekers. Ze zijn zowel van belang voor de standvogels als voor de gasten uit noordelijke gebieden en dit geldt evenzeer voor de bottels van allerhande rozen, welke pas ver in de winter genietbaar zijn. Kleine, onopvallende zaadjes, zoals van berk en zwarte els worden ge consumeerd door sijsjes, mezen, kneutjes en goudvinken. Een bui tenkansje ligt in het verschijnen van de kleurige puttertjes op de pluizige koppen van de distels; in de jaren na de oorlog, toen er door de aanwezigheid van mijnen veel terrein onbegaanbaar was en als onland of wanveld vol stond mei kale jonkers, distels, melde, brand netels, weegbree en ganzevoeten, kwamen daar wel diksnavels (vin ken, gorzen, kneuen, fraters, ring- mussen, e.d.) op af en daar kon je dan ook putters verwachten, ja op zulke ex-akkers vonden we een verheugende toeneming van de zeldzame kwartel, iviens roep we voordien nauwelijks kenden. Thans zijn deze tijdelijke milieus allang weer gecultiveerd en moeten we zulke prettige concentraties mis sen, doch groot was de teleurstel ling niet, dat het slechts eten ver gankelijk profijt kon wezen. 7 okt. 1969 A. B. WIGMAN UTRECHT Ongeveer 100 Utrecht se studenten zijn in de afgelopen nacht na het forceren van 'n raam de aula van de Utrechtse Rijksuni versiteit binnengedrongen als pro test tegen het optreden van de poli tie gisteren. Zij startten een discus siebijeenkomst, die tot kwart over vier voortduurde. De bezetting van de aula volgde na de première van de Maagdenhuisfilm in het „Kasieno", die door ongeveer 400 studenten werd bijgewoond. Na afloop werd druk van gedachten ge wisseld over het politie-ingrijpen na dat de curatorenvergadering gisteren was geschorst en studenten het ad ministratiegebouw van de universi teit waren binnengedrongen. Zoals bekend nam de politie ongeveer vijftig studenten mee naar het hoofd bureau waar procesverbaal werd op gemaakt wegens lokaalvredebreuk. Met een krappe meerderheid werd van nacht besloten de aula van de univer siteit te bezetten. Ongeveer honderd studenten namen aan de actie deel. Kort na 2 uur verscheen de secretaris van het college van curatoren, dr. H. Schamhardt, in de aula, die de voor zitter van de Utrechtse studentenfa culteiten, Piet van Asseltdonk, tracht te te bewegen de actie te staken. De heer Van Asseltdonk maakte dui delijk dat de actie geen initiatief was van de USF. Dr. Schamhardt liet in antwoord op vragen van de studen ten weten dat van de zijde van de curatoren geen initiatief kon worden verwacht om de justitiële autoritei ten te bewegen om de zaken tegen de vijftig studenten te seponeren. Er volgde daarna nog een druk heen en weer gepraat, waaraan uiteinde lijk nog ongeveer 50 studenten deel namen. Dr. Schamhardt slaagde er tenslotte in de studenten tot het in zicht te brengen dat zij beter naar huis konden terugkeren. Om kwart over vier werd de aula ontruimd, doch de studenten kondigden aan dat zij daarin vanavond om 8 uur zullen terugkeren om hun protestdiscussie voort te zetten. Ongeveer 40 studenten keerden echter vannacht al terug. Zij zetten de dis cussies tot in de vroege ochtenduren voort. Vanavond volgt een plenaire vergadering in de aula. DEN HAAG De Nederlandse kustvaarder Donau is vannacht om half vier in de monding van de Eerns, na in aanvaring te zijn gekomen met een Duits schip gezonken. Zes van de zeven bemanningsleden van de Donau worden vermist en zijn vrijwel zeker verdronken. Alleen de stuurman van de Donau is opgepikt door het Duitse schip, de kariha (8,606 ton) van de Deutsche Afrika Linien GmbH und Co. te Hamburg. Een grootscheepse reddingsoperatie heeft tot nu toe geen resultaat opgeleverd. Dc Donau (357 ton) is een schip van F. en T. Drifthout te Delfzijl. Het scheepje „zonk als een baksteen", zo meldde de kustwacht. Het ongeluk gebeurde in een dich te mist, bij kalme zee, enkele mijlen uit de kust, waar de Duitse en de Ne derlandse grens elkaar raken, bij Ter schelling. De Kariba seinde dat het met de Do nau in aanvarig was geweest en dat 't een opvarende had gered. Onmiddel lijk daarop spoedden zich loodsboten en andere schepen in de nabijheid naar de onheilsplek. Van Schiermonnikoog voer de Gebroeders Luden van de Kon. Noord- en Zuidhollandse Redding maatschappij uit. De Gebroeders. Lu- den meldde om acht uur nog geen spoor van de Donau en de bemanning te hebben gevonden. De door de Kari ba opgepikte stuurman is vermoedelijk met dit schip naar een Duitse haven gevaren. DEN HAAG In de derde klasse van de 593e staatsloterij is vanmorgen de extra prijs van f 500.000 gevallen op lot nummer 066548 van de serie L. Het winnende lot is verkocht door de collectrice mevr. Meurs-Bakker. Admi raal de Ruyterwcg 158 te Amsterdam. Overzicht van de verwoestingwel ke aangericht werd bij een bom aanslag op de markt van dit plaatsje, maandagochtend. Bij de aanslag kwam een persoon om het leven en werden 28 gewond. Dh n ontplofte bij de vrachtauto, midden links op de foto. GENèVE De Verenigde Staten en Rusland hebben vandaag op de 25-lan- den ontwapeningsconferentie te Genève een ontwerpverdrag voor een verbod van de plaatsing van kernwapens en andere wapens van massavernietiging op de zeebodem ingediend. OOST-BERL1JN Een uiterst voor zichtige houding in afwachting van de vorming van een nieuw kabinet in Bonn, kenmerkte de toespraken, die UIbricht en Breznef gisteren hebben ge houden ter gelegenheid van de twintig ste verjaardag van de Oostduitse Jim iiiiiiiiiiiiiiiiiimmiiiimiiiimii iiiiiiiiiiiiiimiummiiiiiiiiiiimiiiumiiiiiiin Maandag is de tweede Nationale Veilig-Verkeersweek officieel ge opend. De week staat geheel in het teken van de kleuter in het verkeer: daarom was het dan ook niet verwon derlijk, dat minister Bakker, die de week officieel opende, dit deed door aan de hand van een groep kleuters volgens de regels van het verkeer een zebra-pad over te steken. BERN Zwitserland heeft de mili taire attaché van Israël in Bern be schuldigd van spionage en hem bevo len het land te verlaten. Volgens een mededeling van het Zwit serse ministerie van Buitenlandse Za ken heeft zowel kolonel Zvi Alon als zijn voorganger op de post van militair attaché industriële spionage be dreven. Het was de Israëliërs te doen om de straalmotor van de Mirage-3. LUXEMBURG De Europese mi nisterraad heeft maandag op een spoedvergadering ingestemd met een compromis, dat de Duitse regering toch in staat stelt heffingen in te voe ren op ingevoerde landbouwprodukten ter bescherming van de Duitse boeren tegen de gevolgen van de vlottende koers van de Duitse mark. De beslissing van de Europese commissie van vorige week is herzien. Machtiging is aan de Bondsrepubliek verleend om voor de invoer van een beperkt aantal land bouwprodukten een heffing in te stellen van vijf procent. Eieren, slachtpluim- vee en varkensvlees, met de produkten uit de sector groenten en fruit, vallen buiten de heffing. Een Duits beroep tegen de beslissing bij het Europese hof in Luxemburg is zondag verworpen, doch discussies in de Europese ministerraad hebben maandag onder leiding van minister prof. Witteveen tot de conclusie geleid, dat er onder de huidige omstandighe den geen andere noodmaatregelen dan heffingen mogelijk zijn. De beperking van de produkten waarvoor een invoer heffing mag worden toegepast zal tot gevolg hebben, dat circa 80 procent van de Nederlandse landbouwexport naar Duitsland erbuiten valt. De invoerhef fingen zullen overigens slechts mogen worden toegepast tot 't ogenblik waar op dey nieuwe Bondsregering beslist de Duitsé mark weer aan een vaste koers te binden. ..Volksrepubliek". Zij hebben beiden te kennen gegeven, dat de nieuwe West- duitse coalitie op haar daden zal wor den beoordeeld, wat voor UIbricht be tekent, dat ontspanning niet mogelijk is voordat de bestaande grenzen tussen de twee Duitse staten bij bilateraal ver drag zijn erkend. Het Oostduitse partij- en staatshoofd heeft alle volkeren en staten van Euro pa opgeroepen, tot een werkelijke daad van ontspanning", te weten er kenning van de huidige grenzen in Eu ropa en het sluiten van een akkoord over het afzien van gebruik van ge weld. Hij onderstreepte de aanspraken van zijn land op het lidmaatschap van de Verenigde Naties. De Russische partijleider Leonid Breznjef verklaarde dat de tijd is aan gebroken om praktische maatregelen te nemen om de bijeenroeping van 'n Eu ropose veiligheidsconferentie voor te bereiden. Hij constateerde dat dit ini tiatief van de landen van het Warschau pact veel goedkeurende reacties heeft ontmoet. Hij sprak zich uit voor ontspan ning en voor „betrekkingen van goede nabuurschap" met alle landen, met in begrip van West-Duitsland: „Wij zou den het natuurlijk toejuichen, als de Westduitse politiek realistischer zou worden, en wij zouden bereid zijn hier in gelijke mate op te reageren. Maar onze strijd tegen het militarisme en het revanchisme is een principekwes tie en kan geen compromis dulden". Een „onbetwistbaar succes" van de democratische krachten in West-Duits land noemde Breznjef de uitslag van de Bondsdagverkiezingen. Dit resul taat is, volgens de Sovjet-leider, een „afwijzing van de pogingen van de neo-nazi's, in de Bondsdag te komen". Hij voegde daar echter aan toe, dat het gevaarlijk is het succes te over schatten, en wees erop dat de NPD haar aanhang sinds 1965 heeft verdub beld. Breznjef schonk UIbricht een schilde rij yan Lenin. UIbricht was de eerste spreker geweest. Hij stelde duidelijk dat wat Oost-Duitsland betreft de za ken op de oude voet worden voortge zet. Aan de vooravond van het 20-jarig bestaan van de DDR hebben 100.000 zingende jongelui een fakkeloptocht door Oost-Berlijn gehouden. Het was de grootste optocht die ooit in de com munistische staat we: d gehouden. Op het podium aan de Unter Den Linden stonden de Oostduitse premier Willi Stoph en Sovjet-partyleider Leonid Breznjef. Veel van de meisjes van de „vrije Duitse jeugdorganisatie" (FDJ) hadden hun uniformen veranderd in een socialistische versie van dc mini rokjes. De leden van de FDJ zijn dit weekeinde uit geheel Oost-Duitsland naar Oost-Berl(jn gebracht ter herden king aan een soortgelijke mars in 1949 toen de DDR werd opgericht. ADVERTENTIE 0LGA matras super aktiverende nachtrust Op dit ogenblik worden de examens centraal vastgesteld en van hoger hand gecontroleerd. De nieuwe regeling zal voor het eerst in 1071 worden toegepast. De staats secretaris moet deze maand nog een nieuwe examenregeling vaststellen omdat de scholen, die hun leerlingen opleiden volgens de mammoetwet, willen weten waar zij straks aan toe zijn. Het besluit van de staatssecretaris zal ongetwijfeld grote beroering in onder wijskringen veroorzaken. De weer stand tegen mondelinge schoolexa mens zonder toezicht is buitengewoon groot. Maar ook als de staatssecretaris voor een systeem mét gecommitteerden zou kiezen wat niet is te verwach ten zal een flink deel van de on derwijswereld te hoop lopen. „Wat ik ook kies, er zal altijd een meer derheid tegen zijn", zo zei de staats secretaris ons. Een zwaarwegend argument voor mr. Grosheide is het steeds groter wor dend te kort aan gecommitteerden. Een proef waarbij leraren van de ene school als gecommitteerden op de andere school optraden, is dit jaar mislukt. De afwezigheid van de lera ren gedurende een paar weken ont wrichtte het schoolleven volkomen. In Lochem, waar allerlei bij het on derwijs betrokken groeperingen re gelmatig over de toepassing van de Mammoetwet praten, is langdurig over de nieuwe examenregeling ge sproken. Men kon het slechts eens worden over een centraal schriftelijk examen onder toezicht. Het advies over het mondeling examen was ver deeld. Een minderheid van de onderwijsin spectie, de rectoren, de pedagogische centra en de kweekschool leraren ver klaarde zich voor een eigen school examen zonder toezicht. JERUZALEM Volkomen onver wacht heeft de Australiër Miehael Ro han vandaag bekend, dat h(j op 21 augustus de brand in de Al Aksa moskee heeft gesticht. Hij voegde hieraan ech ter toe geestesziek te zijn. De 28 jaar oude Rohan bekende te vens een aantal andere „feiten", die vermeld staan in de tegen hem uitge brachte dagvaarding. Zijn verdediger, Fitzhak Tunik, legde de verklaring af, nadat de tweede dag van het proces enkele minuten oud was. Op de eerste dag van het proces, ver klaarde Tunik, dat de ^-jarige scha penscheerder noch de feiten noch de aanklacht had aanvaard. Volgens Tuniks verklaring van heden, bekende Rohan de brand op 21 augus tus gesticht te hebben na op 11 augus tus hetzelfde gepoogd te hebben. Verder gaf hij toe omstreeks het tijd stip van de brand in hotels in Jeruza lem gewoond te hebben en de moskee herhaaldelijk bezocht te hebben .Hij er kende materialen voor de brandstich ting gekocht te hebben. (Voor nieuws over Rohans proces en achtergrondinformatie zie elders in dit blad). CHUR (ZWITSERLAND) Brigitte Bardot heeft zich vier maanden gele den in de Zwitserse plaats Lenzerheide in het geheim laten scheiden van de Duitse-multi-miljonair Günter Sachs. Als reden voor de scheiding werd vervreemding aanvaard. Brigitte en Günter Sachs traden na een kortstondi ge romance in juli 1966 in Las Vegas met elkaar in het huwelijk. Binnen een jaar ontstonden de eerste geruchten over verwijdering, maar deze werden ten stelligste ontkend. Sinds begin 1968 werden BB en de miljonair niet meer samen gezien. (Van onze weerkundige medewerker) Het grootste deel van het land beleeft een warme nazomer. De temperatuur in Gelderland loopt op tot 21 a 22 graden, in Frankrijk 24 a 25 graden. Voor oktober uitzon derlijke waarden. Volkomen tegen gesteld hieraan is het stormweer met regenbuien in de wateren rond IJsland. Dank zij hoge drukgebie- den boven de Oostzee (1030 milli- baar) en bij de Azoren (1020 milli- baar) is onze omgeving gevrij waard voor storm en regen. We mo gen rekenen op het aanhouden van het vrij warme weertype, met zon nige perioden en plaatselijk nevel of mist in de nacht of ochtend. De Engelse deskundigen ver wachten in oktober meer mooi weer perioden en pas in de tweede helft van de maand een terugval naar wat meer veranderlijk weer.

De Vallei | 1969 | | pagina 1