Noodsituatie op de Veenendaalse arbeidsmarkt Ritmeester liever niet naar België vr9.3ou°; 11079 Stichtse Oever krijgt koto-misie Man (45) bewusteloos in ziekenhuis Nieuwe industrieën maar geen arbeiders' VERONTRUSTING OVER SITUATIE IN FRUITTEELT Auto vloog uit de bocht Is er voorbij gegaan aan vennootschapsrechten Rhenense Cultuur Mij? A. van Dijk: Thijmse Berg wordt geen bungalowpark Geen wijziginge inspraak op camping wel l» Woonschuur uitgebrand Ik ken t klappen van de zweep" Belt W inter program van Macro Arbiters vervolgen kaartwedstrijden Kampraad Oecumenisch" Controle KOLENDAMP IN EDERVEEN: Efficiency Woningen Geen gevaar Feiten ZONDER HULP MOETEN BEDRIJVEN DICHT Fractievoorzitter VVD: DINSDAG 7 OKTOBER 1969 BEDRIJFSLEVEN SNAKT NAAR MEER PERSONEEL! niimimïïmrmmnmmmmnTnmnmmiiiiiiimmiHHimHiHiniiTïïnwi VEENENDAAL Op de arbeidsmarkt in Veenendaal heerst een noodsituatie. De vraag naar personeel overtreft het aanbod al geruime tijd vele malen. De meeste grote plaatselijke industrieën kampen daardoor met een ernstig personeelsgebrek, waardoor de produktie ver achter is ge raakt bij de afzetmogelijkheden. Sommige bedrijven trach ten noodzakelijke uitbreidingen buiten Veenendaal te realiseren. De Ritmeester Sigarenfabrieken N.V., een van de grote plaatselijke industrieën (tevens de oudste), maak te gisteren bekend, dat een deel van de produktie wordt verplaatst naar het Belgische Rijckevorsel. Het Veenen daalse bedrijf, dat in Nederland vestigingen heeft in Res teren, Did am en Hapert, heeft in de Belgische gemeente een bedrijf gekocht, omdat wegens gebrek aan personeel uitbreiding van de produktiecapaciteit in Veenendaal niet mogelijk is. u dan even a.u.b. voor Veenendaal 17.30 uur 10550 's Zaterd. v. 16.30-17.30 u. Voor Rhenen 3328 Nwe Veenendaalseweg I59 RHENEN De poppenverzameling In restaurant-„Dc Stichtse Oever", met de kluit aarde afkomstig uit de landstreek of het werelddeel waarvan de poppen afkomstig zijn krijgt weder om een aanwinst. Mevrouw VV. E. Fe lix- May, Sir Winston Churchillweg, Boxel, KM 16V«, Suriname, die in 1968 met een gezelschap in restaurant „De Stichtse Oever" de maaltijd gebruikte, schreef een brief aan de directie van genoemd Rhcnens restaurant, waarin z(j mededeelde per boot een „kota-missie" pop van Suriname te hebben afgezon den om aan de verzameling in het R(jn- restaurant toe te voegen. De pop is aangekleed in de dracht die de afstammelingen van negerslaven en blanken heel vroeger droegen. Nu is dit meer een feestkledij geworden, van wege de bewerkelijke aankleding. De toch al interessante en uitgebreide verzameling krijgt hierdoor een belang wekkende aanwinst. RHENEN De Macro heeft gister avond het winterprogramma bekend gemaakt. Dat begint met de kaart avonden op 15 oktober, 24 oktober, 14 november en 28 november, alsmede 18 december, die worden gespeeld in het gebouw van Ons Genoegen aan de Muntstraat. Voorts wordt op 19 oktober een oriëntatierit gehouden, die is uit gezet door de heren J. Schuilenburg en K. van Hees. De start is om half twee in de Muntstraat. De lengte van de rit is plm. 40 km. Óp 8 november wordt een feestavohd gehouden in de achterzaal van restau rant „De Koningstafel". Alleen leden hebben toegang op vertoon van een gel dige lidmaatschapskaart. Een introdu cé is toegestaan. EDERVEEN De 45-jarige heer H. in Edcrveen, wonende aan de Meikade, is dinsdagmorgen bewusteloos naast zijn bed aangetroffen. Hij was het slachtoffer van kolendampvergiftiging. In bewusteloze toestand is H. naar het streekziekenhuis in Bennekom over gebracht. Zijn benen waren op dat mo ment al koud. Vannacht was omtrent xijn toestand nog niets naders bekend. „Eigenlijk ging het maar om 50 personeelsleden. Als we die in Veenendaal hadden kunnen krijgen, waren we beslist niet naar België gegaan", legt drs. G. J. Koomen, een van de directeuren van Ritmeester Sigarenfabrieken N.V., uit. Ook hij ziet voor de situatie op de Veenendaalse arbeidsmarkt voorlopig geen oplossing. „Wij kampen al enkele jaren met een ernstig personeelstekort. Alle pogingen om in de huidige toestand verandering te brengen leden tot nu toe schipbreuk". Gevraagd naar de oorzaak zegt drs. Koomen„Van over heidswege worden wel steeds nieuwe industrieën aangetrokken, terwijl het ar beidspotentieel in Veenendaal nagenoeg niet groeit". Ook de vestigingen van de Ritmees ter Sigarenfabrieken NV in Kesteren, Didam en Hapert zijn deels een ge volg van de ontspannen arbeidsmarkt in Veenendaal. „Uit het oogpunt van efficiency verafschuwen wij uiteraard decentralisatie. Het opvoeren van de produktiecapaciteit tot een verant woord niveau maakt echter niets an ders mogelijk. Wij gaan dan ook beslist niet naar België omdat de produktie daar goedkoper is", aldus drs. Koomen, die nog eens opmerkt, dat alleen het personeelsaanbod doorsslaggevend is ge weest. „Het afgelopen jaar heeft een te lage produktie grote moeilijkheden veroor zaakt. Door gebrek aan personeel pro duceerden we aanmerkelijk minder dan we konden verkopen. Verschillende ver koopacties konden niet worden uitge voerd, omdat er niet voldoende voorra den waren. Ook konden we lang niet voldoen aan de exportaanvragen". Drs. Koomen legt uit dat voortduring van deze situatie voor het bedrijf „dodelijk" kan zijn. „Daarom hebben we naar een oplossing gezocht, die we gelukkig heb ben gevonden in België, waar het per soneelsaanbod voor ons ruim voldoen de is," zegt hij. Vele bedrijven in Veenendaal zitten om personeel verlegen. Er worden vele manieren aangewend om mensen aan te trekken, o.a. de werving van personeel in het buitenland. Sommige bedrijven' hebben het zelfs helemaal in Joego-Sla- vië moeten zoeken. Drs. G. J. Koomen: „Naast een gebrek aan arbeidskrach ten bestaat in Veenendaal grote behoef te aan voor arbeiders betaalbare wonin gen. De hoge huur die in Veenendaal moet worden betaald schrikt poten tiële arbeidskrachten vaak af. Daar om heeft ook het aantrekken van per soneel buiten Veenendaal weinig zin". Op één punt kan de Ritmeester-di recteur het industriebeleid in Veenen daal waarderen. „Na de oorlog was de Veenendaalse industrie beslist te een zijdig. Dank zij het gemeentebestuur kunnen we dat nu gelukkig niet meer zeggen. Toch geloof ik dat het niet verstandig is om in hetzelfde tempo door te gaan met het aantrekken van nieuwe industrieën. Nu is het al zo, dat ondernemers, die zich in Veenendaal vestigen personeel moeten wegkopen bij bestaande industrieën. Op die ma nier worden wij in moeilijkheden ge bracht, terwijl verschillende bedrijven genoodzaakt worden uitbreidingen el ders te realiseren of helemaal te ver trekken", aldus drs. Koomen, die nog opmerkt, dat al enkele malen is ge bleken dat nieuwe ondernemers bij hun vestiging in Veenendaal teleurgesteld zijn in eerder gewekte verwachtingen. Het commentaar van de gemeente Veenendaal op de uitlatingen van drs. G. J. Koomen is kort: „De laaste jaren zijn door het gemeentebestuur geen in dustrieën van formaat meer aange trokken. Mogelijk bedoelt de directie van Ritmeester de kleine bedrijven, waar vaak niet meer dan 10 personeelsleden werken. Onzés inziens vormen die geen gevaar voor de grote plaatselijke in dustrieën, evenmin als voor de plaatse lijke arbeidsmarkt". Wat de woningen betreft reageert men van gemeentezij de: „Wij kunnen nu eenmaal niet goed- VEENENDAAL De ontspannings commissie van de scheidsrechtersver- eniging groep Veenendaal en omstreken organiseert vrijdagavond in café „De Ouwe Grens" de tweede ronde van het klaverjastoernooi met als hoofdprijs een fiets. Na deze wedstrijd volgen nog drie kaartavonden. De deelnemer die het hoogste aantal punten behaalt in de serie van vijf wedstrijden legt beslag op de fiets, ter wijl daarnaast op elke avond dagprijzen beschikbaar zijn gesteld. Iedereen kan deelnemen aan de kaarttoernooien van de Veenendaalse scheidsrechtersvereniging. koper bouwen dan op het ogenblik. Ove rigens is het woningprobleem deson danks de laatste jaren in Veenendaal niet onaanzienlijk afgenomen". De directeur van het gewestelijk ar beidsbureau. in Veenendaal is het over de situatie op de Veenendaalse arbeids markt eens met de directie van Rit meester. „Maar het is niet gemakkelijk om daarin verandering te brengen", zegt hij. „Bovendien kunnen niet vol doende buitenlandse gastarbeiders wor den aangetrokken, omdat de plaatse lijke Fabrikantenvereniging nogal traag is met het scheppen van huisvesting voor deze gastarbeiders. In feite is de hele situatie een hopeloze zaak". Over het personeelsgebrek bij Rit meester zegt de heer Schol tens: „Het is inderdaad niet prettig wanneer je meer kunt verkopen dan produceren omdat er geen personeel is. Ik zie er geen onmiddellijke oplossing voor. Als ik zeg: nog meer buitenlandse gastar beiders aantrekken, krijg ik de vakbon den op mijn kop...." Dat het woningbouwbeleid nauw sa menhangt met 't industriegebied onder schrijft de directeur van het arbeids bureau volkomen. „Als ik besef dat in het nieuwe plan Molenbrug voor het merendeel mensen worden gehuisvest van buiten Veenendaal, die met onze gemeente geen enkele economische bin ding hebben, dan vraag ik me af: Is met een dergelijk woningbouwbeleid de plaatselijke industrie gebaat?", aldus de heer Scholtens, die overigens geen kritiek wilde leveren, maar zei „slechts enkele feiten vast te stellen." Wat de huisvesting van niet economi sch gebonden gezinnen in het plan Mo lenbrug betreft, wordt van gemeentezij de verduidelijkt, dat de heer Scholtens vermoedelijk doelt op de woningen, die in de vrije sector worden gebouwd. „Anders zijn de beweringen pertinent onjuist" aldus een gemeente-functiona ris. GOES Het bestuur van de Landbouwschappij voor Zeeland en Noord-Brabant (ZLM) heeft zijn vergadering van vandaag hoofdzakelijk gewijd aan de bijzonder nijpende situatie in de fruitteelt. Het bestuur is van oordeel, dat indien niet op bijzonder korte termijn ingrijpende maatregelen gètroffen zullen worden vele goed geleide, moderne bedrijven zullen moeten sluiten. De fruitteler voelt zich, volgens het bestuur, volledig door de minister van landbouw in de steek gelaten, getuige diens jongste beslissingen inzake het nationale interventiebeleid en de mone taire ontwikkelingen binnen de EEG. Het bestuur acht het onbegrijpelijk dat de minister tot dergelijke voor de fruit telers ongunstige beslissingen komt en VEENENDAAL Zaterdagnacht is B. v. D. uit Veenendaal waarschijnlijk door een te hoge snelheid op de Nieuwe Weg met zijn auto uit de bocht gevlo gen. Van D. veroorzaakte een ware ravage. Hij ramde een muurtje, ver volgens een hek en kwam in de tuin van het pand Nieuwe Weg 2 tot stil stand. Een tweede inzittende E. van S. liet zich na het ongeval per taxi naar het ziekenhuis vervoeren. De be stuurder kwam met de schrik vrij. De politie maakte proces-verbaal op. ook overigens steeds een afwachtende houding heeft aangenomen, terwijl toch volgens het bestuur reeds ge noegzaam bekend is dat de fruitteelt in een bijzonder moeilijke positie ver keert en ook door de organisaties reeds lange tijd op opbouwende maat regelen is aangedrongen. Naar de mening van het bestuur zal de minister op korte termijn de volgen de maatregelen dienen te treffen: 1. Een mogelijkheid tot herfinancie ring van de moderne fruitteeltbedrij- ven in nauwe samenwerking met de banken uit het borgstellingsfonds, waarbij de rente- en aflossingsver plichtingen worden overgenomen door een financiering volgens de groepsre geling zelfstandigen. 2. Een toeslag per hectare fruitteelt voor de moderne fruitteelbedrijven. 3. Een eveneens door het landbouw schap voorgestelde verhoging van de basisuitkeringen van de saneringsre geling en van de rooipremie voor de fruittelers. 4. Een interventieregeling voor hard fruit in Nederland op basis van kwa liteitsklasse 1 én het instellen van een invoerkalender. RHENEN De fractievoorzitter van de VV© in de Rhenense gemeenteraad, de heer A. Jansen, heeft zich gisteren met de volgende vragen gericht tot de voorzitter van de gemeenteraad over het beleid ten opzichte van de Rhenense Cultuur Mij „Is het raadsbesluit van 25 februari 1969 (staande de vergadering aan de agen da toegevoegd) formeel juist om de burgemeester te machtigen om in de ko- mènde vacature van directeur van de Rhenense Cultuur Maatschappij de ge meentesecretaris tot directeur van deze maatschappij te benoemen Bent u niet met mij van mening dat hiermede reeds vooruitgelopen werd op het raadsbesluit van 25 maart 1969, waarbij toen pas de burgemeester door de gemeenteraad werd aangewezen om als gemachtigde in de aandeelhou dersvergadering van de Rhenense Cul tuur Maatschappij op te treden. For meel zou in dat geval op het raads besluit van 25 februari 1969 terug geko men moeten worden. Pas na het raadsbesluit van 25 maart 1969 kan de formele machtiging wor den gegeven om de gemeentesecretaris in dc eerstvolgende aandeelhouders vergadering van de Rhenense Cultuur Maatschappij te benoemen tot direc teur. Indien dit formeel juist is. is de positie van de huidige directeur twijfelachtig. Op 26 augustus 1969 werd in de ge meenteraadsvergadering besloten om de burgemeester te machtigen om in de eerstvolgende aandeelhoudersvergade ring van de Rhenense Cultuur Maat schappij een terrein van plm. 7000 m2 aan de Waterleiding Mij „Rhenen" te verkopen. Is het dan juist dat omstreeks april 1969 voor de Waterleiding Mij Rhenen werd begonnen met het boren van nieuwe bronnen op het terrein van de Rhenense Cultuur Maatschappij? Is het juist dat de toenmalige directie van de Rhenense Cultuur Mij van de ze werkzaamheden NIET op de hoog te was? Ik verzoek u dan ook om mij mede te delen, wie voor het boren van de nieuwe bronnen op het terrein van de Rhenense Cultuur Mij opdracht heeft gegeven. Indien in dit geval de burgemeester, als gemachtigde van de gemeente Rhe nen, in het beleid van de directie van. de Cultuur Mij is getreden, bent u dan niet met mij .van mening, dat de gemachtigde van de gemeente Rhenen aan de vennootschapsrechten van de Rhenense Cultuur Mij is voorbij ge gaan? Bent u er van overtuigd dat de ge machtigde van de gemeente Rhenen de beleefdheidsnormen bij de overna me van het aandelenpakket van de Rhenense Cultuur Mij in acht heeft genomen ten aanzien van de oude di rectie van de Rhenense Cultuur Mij?" RHENEN „Over vijf jaar ben ik 51 jaar cn dan wil ik een dikke streep zetten onder mijn jachtig le- ven. Daarom heb ik het aandelen- pakket overgenomen van de cam- I ping De Thijmse Berg, waar ik me dan met mijn vrouw en kinderen in alle rust wil terugtrekken". Dat zegt j de heer A. van Dijk van A. van Dijk N.V. International Forwar- ding. Shipping and Warehousing uit 1 Rotterdam, de nieuwe eigenaar van de camping onderaan de Thijmse Hught in Rhenen. Teiwijl de heer Van Dijk dat zegt, I= zit hij te wippen op zijn stoel, want het vliegtuig naar Keulen wacht op hem. „Ik vlieg per jaar zo'n slordige 100.000 km over de hele wereld. Van maandag tot zaterdag ben ik op pad voor de zaak. Maar op De Thijmse Berg in Rhenen heb ik al acht jaar lang een oase van rust ge- I vonden. Ik sta er namelijk al die j tijd al met m'n caravan en als het maar even kan kom ik daar om met mijn vrouw en kinderen rust te zoe- 1 ken". „Dat ik het aandelenpakket van deze camping nu heb overgenomen 1 zal U dus beslist niet verwonde ren. Ik ken daar het klappen van de zweep. Ik heb buitengewoon veel respect voor wat de heer en mevr. Van Erk daar in die korte tijd heb ben opgebouwd. Het is een fantasti sche camping geworden. En ik ben heilig van plan om het beleid van or de en rust daar ook in de toekomst te handhaven." De heer Van Dijk vertelt, dat het helemaal niet in zijn bedoeling ligt er iets anders van te maken. En het wordt jteker geen bungalowpark. Het gesprek met dc nieuwe eige- naar van „De Thümse Berg" vindt I plaats maandag juist na afloop van zijn onderhoud met burgemeester Bosch van Rosenthal en gemeente- secreataris W. C. Pieters. „Zowel de burgemeester als de secretaris zijn reële mensen", zegt dc heer Van Dijk, „ze zijn me bijzonder meege- I vallen en ik ben er van overtuigd, dat ik op een zeer goede samenwer king met het gemeentebestuur kan rekenen." Voorlopig blijft mevrouw Van Erk nog op de camping wonen. Dat zal duren tot juni van het komende jaar. Dan komt er een beheerder in de persoon van de heer Scheerens, thans nog hoofdagent in Rotterdam van de gemeentepolitie. „Hij vindt het campingwerk prach- tig", aldus de heer Van Dijk „en daarom verandert hij tegen die tijd van functie. Hij zal gedurende de jaren dat ik I nog niet in de gelegenheid ben de camping te leiden, optreden als mijn plaatsvervanger. Daarna zullen we het samen gaan doen." Voor de heer Van Dijk is de cam ping onderaan de Nieuwe Veenen daalseweg geen onbekend terrein. In die paar dagen, dat hij eigenaar is, heeft hij al maatregelen van inter ne aard genomen. „Begrijpt U goed, ik heb veel res pect voor wat de heer en mevrouw Van Erk hebben gepresteerd. Ik wil hun mijn compliment maken voor wat ik ga overnemen. Maar ieder heeft zo zijn eigen ge dachten en daarom heb ik al een zo genaamde campingraad samenge steld, die tJ moet beschouwen als 'n soort ondernemingsraad in een be drijf. Die kampraad heeft er recht op te weten wat er op de camping gaat gebeuren en bovendien zal die raad ook de nodige inspraak krij gen. Mijn beleid in de toekomst zal dus gebaseerd zijn op overleg tus sen directie en kampeerders. Maar wat ik nu al voorop wil stellen is, dat de hoofdlijn van dat beleid steeds zal zijn terug te vinden in or de en rust, zoals dat ook nu al vele jaren het geval is. Hier en daar zal er intern wat worden veranderd, maar overigens blijft „De Thijmse Berg" bestaan zoals dat ook het ge val was onder de bekwame leiding van het echtpaar Van Erk." De camping zal niet worden uitge breid. „Zij staat praktisch vol, ik zou zelfs niet weten waar ik met nieuwkomers heen zou moeten". De heer Van Dijk heeft drie kin deren. Zijn dochter van 22 studeert biologie in Leiden. Zijn zoon van 13 zult in de brugklas van het atheneum en dan is er nog een dochtertje van 11, dat in de zesde klas van de lage re school zit. „Ook mijn kinderen stellen zich veel van het buitenleven voor", zegt hij. En dan komt zijn horloge weer voor de dag, want de toekomstige in woner van Rhenen heeft al veel te lang van zijn kostbare tijd aan Rhe nen gewijd. Of hij met een gerust hart in een vliegtuig stapt? Pertinent wijst de heer Van Dijke de mogelijkheid van een bungalow park af. „Dat is helemaal mijn bedoeling niet", zegt hij. „Wel zal ik een per fecte controle uitoefenen aan de in gang, omdat er altijd nog een bepa ling is van de gemeenteraad van Rhenen, dat iedereen een vrije wan deling over „De Thijmse Berg" heeft. Ik voor mij geloof, dat wan neer diezelfde raad nog eens in die geest zou moeten beslissen, h(j een dergelijke bepaling, die in feite in breuk maakt op de privésfeer van 'n camping, op de huidige dag niet meer zou vast stellen". „Ja, ik vind vliegen veilig. „Eén keer heb ik in angst gezeten. Dat was bij de start in Cleveland. Toen kwamen we in een koppel ganzen terecht. Ze sloegen door de ruiten van de cabine, waardoor twee pilo ten werden gewond. We moesten toen onmiddellijk terugkeren, maar dat was dan ook alles". Morgen zit de heer Van Dijk weer in Australië, overmorgen wellicht in Zuid-Ameri ka. Onder het opstappen vertelt hij nog vlug, dat er ook wat gewijzigd wordt op „De Thijmse Berg" op het gebied van „Kerk en Recreatie". „Dat ga ik straks in 't oecumenische vlak trekken, want uiteindelijk „hui zen" er kampeerders van alle moge lijke kerkelijke richtingen". Overigens staat vast, dat de cam ping „Thijmse Berg" voor Rhenen behouden blijft in dezelfde opzet als waarin het bedrijf vanaf de oprich- ring door de vorige eigenaars werd geleid. miiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiui DE KLOMP Het achterhuis van de boerderij aan de Griftweg 2a in De Klomp is gisteravond geheel uitge brand. Hoe het vuur is ontstaan was gisteren nog niet békend. Het achter huis, eigenlijk een schuur die aan het pand was vastgebouwd, werd bewoond door de familie E. Vier wagens van de Edese brandweer, één van de brand weer van Ederveen, en één uit Veenen daal waren bij de bestrijding van de vlammen, die hoog oplaaiden, ingezet. In de schuur lag ook hooi opgeslagen. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De omvang van de schade kon nog niet worden nagegaan. Het nablussingswerk ging tot diep in de avond door. r

De Vallei | 1969 | | pagina 3