VARA laat gewone mensen een dag „wereldje spelenop tv Vrije dag voor scholieren; ambtenaren werken door tm Het gist weer in studentenwereld KERKVOOGDIJ WIL EERTIJDS VERKOCHT ANTIEK NU WEER DUUR TERUGKOPEN Auto totaal te pletter tegen pijler Open ingstoespraak op het witte doek Kunst intensivering van het m gashaarden die u moet zien! Goedkoop de^winter Militairen mogen niet in uniform demonstreren Medeminnaar met twee kogels gewond Filmweek Arnhem Pornografie te zwaar bevonden Zoals uw auto in Nederland roest, roest'ie nergens. moeten Zes „landen" onderling „toekomst" proberen op te bouwen OPLOSSING Bij geboorte van Se prinsenkind op Drakensteyn „Slachtoffer" van overval bleek zelf de dader Beschonken dief kletste zich er zelf bij (bij uw dealer) EIGEN PERS ERVARING KRITISCH VOLGEN Nog één keer ÉÉN ADoZÖ TABLET stopt astma-aanval direkt! GELDINZAMELING IN IJSSELMUIDEN Nieuw conflict PER CONTAINER: Meisjes breien jongens schaken Minister Klompé bij opening Congres: DINSDAG 7 OKTOBER 1969 Dr. P. Bok ma (links) en drs. H. Tromp van het polemologisch insti tuut in Groningen z(jn verantwoordelijk voor de gang van zaken en de samenstelling in het Vara-programma Ja wereld, nee wereld, ver kenning van een toekomst. HILVERSUM De VAR A-televisie gaat volgende week woensdag, 15 ok tober, „wereldje spelen". In het programma „Ja wereld, nee wereld, ver kenning van een toekomst", mogen doodgewone mensen laten zien wat zij ervan terecht zouden brengen als ze het voor het zeggen hadden in de we reld, in het bijzonder wat de internationale betrekkingen tussen verschillen de landen aangaat Het werk van politici houdt in be slissen over dingen die nog in dc toekomst liggen. Een sterk vereen voudigde vorm van de werkelijk heid, waar de besluiten op interna tionaal gebied meestal zeer inge wikkeld tot stand komen, gaat dc VARA laten zien. In de studio Is daartoe een stukje wereld gemaakt. In zes aan elkaar grenzende cabines zijn zes landen ondergebracht. Die moeten onder ling een toekomst proberen op te bouwen. Daarbij gaan zij uit van de volgende situatie: er is een pro bleem over de hereniging van twee landen, West-Divisië en Oost-Divi- sië. Aan de kant van West-Divisië staan de grootmachten Zarpathië en Galadië en aan de kant van Oóst- Divisië de landen Oritië en Polo- nië. Deze bondgenootschappen da teren vanuit een tijd waarin Zarpa thië en Oritië samen tegen Divisië vochten. Divisië verloor en de an dere landen verdeelden het gebied in invloedssferen. De tegenstellingen verscherpen zich echter steeds meer en nu staan beide partijen min of meer vijandig tegenover elkaar. Ondanks dit alles bestaat in beide Divisiës het streven naar hereni ging. Maar daaraan zitten natuurlijk enorm veel kanten. In het Vara-spel moet men pro beren tot een oplossing te komen. En alles wat in de internationale betrekkingen tussen landen kan, kan ook in de Vara-studio. Er kun- samensmeltingen plaats hebben en kunnen onderlinge verdragen wor den opgesteld, er kunnen gebieds- samnesmeltingen plaats hebben en er kunnen zelfs oorlogen ontstaan. De zes landen worden bevolkt door mensen van verschillende stromingen van het leven: de inves teringsmensen (bezorgd voor de wel vaart op langere termijn), de con sumptiemensen (voor de welvaart op korte termijn), de militairen (voor de staatsveiligheid) en de avantgar- disten. Zij kunnen onderling een re- DEN HAAG De ambtenaren krijgen geen vr(j na de geboorte van het derde kind van prinses Beatrix en prins Claus. De geboorte wordt in de tweede helft van deze maand verwacht. De scholen krygen wel vr\j. Als de geboorte in de nieuwsuitzending van 's mor gens zeven uur bekend wordt gemaakt zullen de scholieren dezelfde dag vrjj ztfn. Komt de bekendmaking na die nieuwsuitzending, dan hebben ze de volgende dag vrij. Komt het nieuws van de geboorte af op een zaterdag of zondag, dan wordt vrtf gegeven op de daarop volgende maandag. Deze regeling geldt voor rijksscho len. De besturen van gemeentelijke en bijzondere scholen is verzocht deze re geling ook toe te passen. Prinses Beatrix gaat voor de beval ling naar het Academisch ziekenhuis in Utrecht. Het medische team dat haar zal bijstaan staat onder leiding van prof. A. Haspels uit Utrecht. Hij is gisteren weer op kasteel Drakensteyn geweest. Hij is bijzonder tevreden over de gezondheidstoestand van de prin ses. De geboorte zal vanuit Den Haag worden bekend gemaakt door de Rijks voorlichtingsdienst, in samenwerking met pers, radio en televisie. Direct daarna zal vanaf alle rijksgebouwen de vlag met oranje wimpel worden uitge hangen. Als de geboorte na vier uur 's middags bekend wordt gemaakt, wordt de volgende dag gevlagd. Binnen drie dagen na de bevalling zaterdagen en zondagen niet meegere kend zal prins Claus zijn derde kind aangeven op het Utrechtse stadhuis. Burgemeester Jhr. C. de Ranitz zal fungeren als ambtenaar van de burge- lijke stand. Tevoren wordt het kind aan hem en aan twee getuigen getoond. Het is nog niet bekend wie die getuigen zullen zijn. AMSTERDAM „Ik heb het zelf gedaan bekende de 22-jarige verkoper W. de M. gistermiddag aan de Amster damse politie. Enkle uren eerder had hy dramatisch verhaal opgehangen over een gewapende overvaller. De man zou hem in 't filiaal van De Gruyter aan het Hoofddorpplein bewusteloos hebben ge slagen en er vervolgens met 5.900 gulden vandoor zqn gegaan. Toen hij om half acht de winkel open de en het wisselgeld uit de kluis wilde halen, zou hij door een onbekende zijn overvallen. Van M. sloeg zelf alarm. Van de vermeende overvaller ontbrak ieder spoor. Aanvankelijk kon het „slachtoffer" als kroongetuige het politiebureau verlaten, maar toen het geld in zijn ouderlijk huis werd gevonden, keerde hij er terug als verdachte. ADVERTENTIE EMMEN De politie van Eminen heeft twee mannen gearresteerd, die worden verdacht van twee juwelendief- stallen waarbij voor een waarde van ongeveer zestienduizend gulden werd buitgemaakt. De aangehoudenen zijn de 23-jarige kabellegger H. G. en de 21-jarige A. S., beiden uit Erica. De politie kwam het tweetal op het spoor toen een van hen werd aangehou den omdat hij onder invloed een auto bestuurde. Enigszins lallend liet hij zich toen ontvallen dat hij ook iets van de juwelenroof afwist. De politie ging aan het werk, voelde de twee nader aan de tand en kon daarna de' buit opgraven in een tuin. DEN HAAG De 31-jarige Haagse agent van politie P. M. van D. is gis termorgen op de bon gegaan. Hij reed door rood licht en veroorzaakte een aanrijding, wat hem op een proces-ver baal kwam te staan. De agent stelde vlak voor het rode licht de signalen en het zwaailicht van zijn politiewagen in werking. ADVERTENTIE gering, of bestuursvorm kiezen die naar hun inzicht het beste werkt. De mogelijkheid bestaat dus dat er in het ene land wel een eigen minister van defensie komt en in het andere niet. Precies zo met mi nister van financiën, buitenlandse zaken enz. Bovendien heeft ieder land de beschikking over een ei gen pers. Die moet zorgen voor de communicatie in het land zelf en tussen de landen onderling. Als deelnemers aan het spel zijn mensen uitgekozen die ook in het gewone leven uit een bepaalde groep komen. Voor de investerings afdeling heeft men bijvoorbeeld mensen gerecruteerd uit bedrijven als Philips, Bruynzeel, Jovanda. In de defensie-groep doen militairen mee. Zij hebben daarvoor van het ministerie toestemming gekregen op voorwaarde dat zij zuiver en alleen voor zichzelf spreken. Het spel is ontwikkeld door dr. P. Bokma en drs. H. Tromp van het Polemologisch instituut in Gronin gen. Zij hebben veel ervaring met soortgelijke spelen, die men ook wel simulaties noemt en zij hebben er goede hoop op dat het televisie experiment zal slagen. De deelnemers aan het spel be ginnen die woensdag 's morgens vroeg al met hun besprekingen en onderhandelingen. Als om even over zeven uur 's avonds de televisie-ca mera's gaan draaien is men dus al een eind in de toekomst op weg. Een uur beslaat in het spel de pe riode van een jaar, zodat bij het begin van de televisieavond al on geveer zeven jaar gewerkt is. In een korte inleiding wordt des j avonds eerst een overzicht gegeven j van wat er in die zeven uur (lees: zeven jaar) is bereikt. Na het jour- j naai van acht uur gaat men ver- der. De uitzending duurt net zo lang als men vindt dat het noodzakelijk j is. Er hoeft geen bepaald doel be- i reikt te worden. De kijkers thuis moeten het ge heel uiteraard kritisch volgen. Zij zullen en hoeven het beslist niet altijd met de gang van zaken in de verschillende „landen" eens te zijn. Zij kuhnen hun bezwaren of goed keuringen bij de Vara kwijt. Bo vendien zal de Vara donderdags na de uitzending in een nagesprek de hele situatie nog eens analyseren. Hiervan wordt een programma van vijftig minuten samengesteld dat vrijdagavond 17 oktober wordt uit gezonden. NIJMEGEN „Wij zullen 'n nieuw offensief moeten openen op de macht hebbers van onze universiteit. Een of fensief, dat gericht zal zijn op de cura toren, de zetbazen van Veringa". Aldus de Unie van Studenten in Nij megen voor een vanavond te houden discussie over de voorstellen van cura toren voor een experimentele bestuurs structuur van de universiteit. Curatoren weigeren hun medewer king en distantiëren zich van de dis cussie-avond, omdat volgens hen be oogd wordt de voorstellen te verwer pen, Zij menen ook dat op deze ma nier niet gestreefd wordt naar een con structieve wijze voor een "nieuwe be stuursstructuur. UTRECHT Vijftig studenten, die gistermorgen de openbare curatoren- vergadering van de Utrechtse universi teit verstoorden hebben met hun ac tie de openbaarheid van de curatoren- vergadering op het spel gezet. De curatoren hebben na deze ge beurtenissen besloten nog één openba re vergadering te beleggen. Wordt de ze opnieuw verstoord, dan zullen geen openbare curatorenvergaderingen meer worden gehouden. Het experiment zal dan als mislukt worden beschouwd, al dus de afdeling voorlichting. AMSTERDAM De senaat van de universiteit van Amsterdam is bereid dc universiteitsraad in de interimbe- stuursregeling grotere bevoegheid te geven dan in het plan van prof. Be- linfante is uitgewerkt. De openbare senaatsvergadering nam gistermiddag eer\ amendement op het voorstel van de rector - magnificus aan. Het amendement houdt onder meer in dat overeenstemming met de universiteitsraad is vereist voor het uitoefenen door curatoren en het col lege van rector en assesoren van hun bevoegdheden. Tenzij in strijd met de wet heeft de universiteitsraad bij me ningsverschillen het laatste woord, al dus het amendement. commissie naar eigen inzicht heeft geregeld, heeft kwaad bloed gezet. Nu wordt geëist dat die commissie anders wordt samengesteld. De Appèlgroep en het Nederlands Studentenakkoord (NSA) hebben de neutrale voorzitter van de structuurcommissie, mr. P. Kuypers laten weten dat de vijf afge vaardigden niet langer het vertrouwen hebben van de meerderheid van de stu denten aan de Katholieke hogeschool. ADVERTENTIE bij: apotheken en drogisten ADVERTENTIE ROTTERDAM Uit jaloezie heeft de 46-jarige Rotterdammer H. W. gister morgen de 42-jarige directeur N. van L., eveneens uit Rotterdam neergeschoten. Het srachtoffer is met twee schdtwon- den in het ziekenhuis Dtfkzigt opgeno men. H(j is niet in levensgevaar. Beide mannen dongen naar de gunst van de zelfde vrouw. W. wachtte de directeur van een transportbedrijf gistermorgen omstreeks half negen op in zijn kantoor aan de Marconistraat. Van korte afstand vuur de hij twee kogels af op Van L. De di recteur zakte onmiddellijk in elkaar. Toegeschoten personeelsleden ontwa penden W. en droegen hem even later over aan de gealarmeerde politie. Uit de verklaringen van de arrestant bleek dat hij zowel als van L. omgang had met dezelfde vrouw. Beide man nen leefden gescheiden van hun eigen vrouw. ZWOLLE „Zuiver toeval dat het er nog stond", zegt A. Versteeg, lid van het Overijssels Provinciaal College van Toezicht van de Nederlandse Her vormde Kerk. Het kostbare avondmaalmeubilair dat in 1967 door de kerkvoogdij van de Nederlands hervormde gemeente in IJsselmuiden voor duizenden guldens onder de waarde werd verkocht, staat nog steeds bij een antiquair in Arnhem. Vorige week heeft de IJsselmuider kerkgemeente elfhonderd circulaires met tekst en foto's rondgestuurd om de tafel en de banken (uit 1741) door mid del van een geldinzameling weer terug te kunnen kopen. In 1967 verkocht de kerkvoogdij van de Nederlandse Hervormde kerk in IJsselmuiden enig onooglijk uitziend kerkmeubilair voor elfhonderd gul den aan een Kamper opkoper, die er wel wat in zag. De Kamper koper had het onmid dellijk doorverkocht aan de Arnhemse antiquair Driessen, die het geheel grondig restaureerde en de prijs flink verhoogde. Ondanks verwoede pogingen van Monumentenzorg en het kerkbestuur om het antiek weer terug te kopen, bleef het in Arnhem staan: de prijs was namelijk opgelopen tot 25.000 gul den en dat kon de gemeente niet be talen. ADVERTENTIE HEERLEN -- Drs. Th. J. M. Gij- sen, burgemeester van Kerkrade, is be noemd tot eerste burger van Venlo. Zijn benoeming gaat 1 november in. Hij volgt in Venlo mr. dr. L. de Gou op. ROTTERDAM Talloze brokstukken, verspreid over ongeveer 150 meter. Dat was het restant van de snelle BMW 2800 die gistermiddag met hoge snelheid op de rijksweg Rotterdam-Den Haag verongelukte. De auto vloog omstreeks half drie te pletter tegen een pijler van het viaduct over de rijksweg, aan de Doenkade in Rotterdam. De bestuurder, de 41-jarige H. yan Rossum uit Rotterdam, kwam om het leven. Ir. Van Rossum was directeur van het havenbedrijf Vlaardingen-Oost. Getuigen van het ongeluk dachten dat zij voor de botsing een knal hadden ge hoord. Dat zou kunnen duiden op een klapband of een ontploffing. TILBURG In de Tilburgse studen tenwereld is een scherp eonklict uitge broken. Het gekozen studentenparle- ment, de Tilburgse Studentenraad, heeft met elf tegen acht stemmen een motie van wantrouwen aangenomen te gen het bestuur van de Algemene Til burgse Studentenorganisatie (Atso), het uitvoerend orgaan. De studentenraad, waarin verte- gewoordigd de Studenten vakbewe ging, de Appèlgroep, en het Neder lands Studentenakkoord, vindt dat het bestuur van de Atso, voor een belang rijk deel bestaande uit leden van de SVB niet loyaal de opdrachten van de Raad uitvoert. Vooral de wijze waarop het bestuur van de Atso de afvaardiging van vijf studenten in de Tilburgse structuur- AMSTERDAM Per container is in Amsterdam vierduizend kilo pornogra fische lectuur aangevoerd. Zij is door de zedenpolitie in beslag genomen. Het ging om dertigduizend tijdschrif ten, waarvan de inhoud pornografisch werd geacht. De partij was per schip uit de Verenigde Staten overgekomen en werd ontdekt door de douane. De 51- jarige uitgever W. van R. in Amsterdam, voor wie de partij was bestemd, kreeg een proces-verbaal. ARNHEM Minister Klompé is dol op film. De bewindsvrouwe zei dit gis teravond in een toespraak vanaf het linnen venster ter opening van de ze vende Arnhemse Filmweek. De ope ningsfilm was gemaakt door leerlingen van de Amsterdamse Filmacademie, die mej. Klompé voor dit cinegrafisch werkje enige tijd „van hot naar her" volgden tijdens haar ambtelijke tochten, ten. Mej. Klompé zei dat de regering het in bijzondere mate op prijs stelt dat de ze filmweek dit jaar weer plaats vindt. Immers zij beoogt bezinning te bren gen aan het medium film. dat zich voortdurend verder ontwikkelt en tot steeds gedurfder uitingen komt, iedere maand duidelijker de naakte waarheid ALMELO Twaalf jongens van de zesde klas van de (lagere) Zwalu- wenschool in Almelo krijgen sinds kort schaakles. Eén keer per week, als de meisjes handwerken, buigen de jongens zich j onder leiding van schoolhoofd K. i Schultink over het schaakbord. Iedereen is enthousiast over dit j nieuwe vak op het rooster. op het spoor is en in het algemeen zo wel de cultuur als de recreatie als het maatschappelijk werk dient. Burgemeester drs. J. A. F. Roeien heette daarna in persoon de aanwezi gen bij de openingsvoorstelling van de Arnhemse Filmweek welkom. Vervolgens werden twee korte films getoond: „She is like a rainbow" door Anton Kothuys (vervaardigd met een subsidie van CRM) en „Kosmodron 1999", een tekenfilm van de Tsjech F, Vvstrcil. Als hoofdfilm draaide „Last Summer", een film geregisseerd door de Amerikaan Frank Perry Het eigenlijke informele begin van de filmweek had al in de ochtenduren plaats. In het provinciehuis werd een congres gehouden onder de titel „De toekomst in het oog", waar inleidingen werden gehouden door prof. dr. Sj. Groenman en dr. A. van Deelen. Verder werd in het Rembrandtthea- ter een voorvertoning gegeven van „Ontrouw in duplo", een met subsidie van CRM door Multifilm geproduceerde film van Bob Langestraat. De dialogen in deze film zijn in het Nederlands, Zweeds en Engels, met ondertitels voor de Zweedse tekstgedeelten. De filmweek houdt, naast presentatie van 32 langere en kortere films in mid dag- en avondvoorstellingen, discussies en een aantal andere manifestaties op filmgebied in. Tijdens de avondvoorstel ling van donderdag zal minister Klom pé de Staatsprijs voor de Filmkunst uit reiken aan Louis van Gasteren voor zijn tv-film „Bericht uit Biafra". Tijdens de middagvoorstelling van ADV BRT E NI IE T69-4- De enige afdoende oplossing? het exclusieve Valvollne produkt. Vraag inlichtingen bij Valvoline Oil Nederland N.V. Postbus 11 Dordrecht vrijdag wordt ook een prijs uitgereikt. Dat is dan de „Van der Rijnprijs", dit maal toegekend aan René van Nie voor de reeds eerder op tv vertoonde film „Bronbeek bijvoorbeeld". Een tweede prijs gaat naar wijlen Trino Flothuis en Jan de Bont voor hun tv-produktie „De bezetene". De voorstelling van gister avond werd besloten met een ontvangst op het Arnhemse gemeentehuis. DEN HAAG Minister Den Toom (de fensie) wil niet dat de deelnemers aan een demonstratie op woensdag 29 oktober in Den Haag een militair uni form dragen. Hij heeft er geen be zwaar tegen dat de dienstplichtigen op die dag demonstreren voor een hogere wedde. De minister vindt het deelnemen aan een demonstratieve optocht een de mocratisch recht dat voor een dienstplichtige evenzeer geldt al» voor iedere staatsburger. Vermeden moet echter worden dat de krijgs macht kis gezagsapparaat deelneemt aa een demonstratie die is gericht op de behartiging van persoonlijke belangen, argumenteert minister Den Toom. Hij heeft er ook geen bezwaar tegen, dat wordt deelgenomen in eigen tijd, bijvoorbeeld door het opnemen van een vakantiedag. Dit echter alleen als de belangen van de dienst zich te gen dit vrijaf nemen niet verzetten, zo heeft hij de Vereniging van Dienst plichtige Militairen geschreven. AMSTERDAM In de rede waar mee de minister van C.R.M. mej. dr. M. A. M. Klompé gisteren in het RAI- centrum het zesde internationale con gres van beeldende kunstenaars heeft geopend, noemde zij het thema „De plaats van de kunstenaar in de samen leving" veelbetekenend. Vooral nu en hier in Amsterdam, waar in de afgelo pen maanden de kunstenaars hun plaats uitbundig opeisen. De snelle ontwikkeling op vele gebie den heeft vele tegenstellingen gescha pen c.q. verscherpt. Gelukkig: de men sen van vandaag accepteren niet meer dat de technische vooruitgang voor een niet gering deel ten koste gaat van vrij heid en menselijke creativiteit. De kunst is in wezen een intensivering en, soms, een verruiming van het mens zijn. Zij kan werkelijke betekenis en inhoud geven aan dat mens-zijn en zo ontspanning bieden aan de economische dictatuur, aldus minister Klompé. Reeds sedert lang gaapt een afgrond tussen de kunstenaar en zijn publiek. Die verwijdering, dat isolement van de kunstenaar in de maatschappij, vormt het conflict tussen beiden. Hier ligt een sociaal probleem maar toch ook een ar tistiek probleem. Sociale revoluties gin gen steeds gepaard met nieuwe culture le verschijnselen. Bedacht dient te worden dat creati viteit bepaald niet een privilege van de kunstenaars is doch een wezensken merk van de mens. In uw congres, zo voegde de minister daaraan toe, zult u constateren dat u zich van die context niet kunt distantiëren. De plaats van de kunstenaar wordt belangrijker: hij creëert beroepsmatig en kan een pro motor worden in de dynamiek van on ze maatschappij, en ook minder be langrijk: omdat hij niet meer een be voorrecht individiu is, in tegendeel evenzeer een „specialist" als elkeen. Het zal de kunstenaar moeilijk vallen precies zijn juiste plaats te vinden. De kunst moet zich realiseren in een voortdurende wisselwerking in en op alle niveaus van het leven. In ons land, zo besloot minister Klom pé, zijn de kunstenaars, hun organisa ties en vertegenwoordigers ernstig doende hun rol in onze samenleving op nieuw te preciseren. „Ik hoop dat u hier in Amsterdam het klimaat en de inspiratie zult vinden voor uw verdere activiteiten, en wens u toe dait uw dis cussies waardevolle resultaten zullen opleveren". Voor dit zesde congres van de AIAP (Association International des Arts Plastiques) zijn circa 100 beeldende kunstenaars uit 28 landen gedurende een week in ons land bijeen. De werk bijeenkomsten staan onder presidium van de AIAP-voorzitter Yoshinobu Ma- suda (Japan).

De Vallei | 1969 | | pagina 7