Nieuwe spionagezaak in Zwitserland ontdekt Over de grenzen Namen PER BALLON OVER DE OCEAAN nu, wajang icent Uturlijk. Je bent net getrouwd. Maar moet een vrouw zich dan meteen maar kleden als haar tante Bets! Mag je misschien jong, modern en nèt even leuker voorde dag komen? Mag, jong mevrouwtje. Daar is die speciale mode voor. Terlenka Nbung. Rokken en bloezen. Opvallend modern zonder extravagant te zijn. En altijd 'n paar maten jonger. Leuk. Jé bent maar ééns TèrlenkaNbung. Verrieden Cohens geheim van Polaris? N In Overijssel progressieve concentratie Regeringspartij in Z.-Afrika gespleten Weer aardschok Olieleiding van Antwerpen naar Rotterdam Toelatingsbeleid vluchtelingen Libië wil meer geld voor olie Gehuwde priesters droegen mis op Duiker bij „Donau" kreeg geen signaal Barricades weer eens weg in Belfast plantenmargarine Zweedse zeerover kreeg tweeënhalf jaar ge vangenisstraf rokken bloezen Rokken en bloezen in Terlenka Young, 'n Gelukkige mode met vele speelse combinatiemogelijkheden.Gecreëerd door 'n enthousiast groepje progressieve spinners, wevers, ontwerpers en confectionairs. Op mode en draagbaarheid getest door 'n jong tribunaal van Neêrlands best geklede vrouwen.Verkochtin méér dan 2.000 vooruitstrevende modezaken.En onvoorwaardelijk voor jong gegarandeerd door het Terlenka Young etiket. WOENSDAG 8 OKTOBER 1969 BERN De Zwitserse minister van Justitie, Hans Walder, heeft de arresta tie van een Franse handelsreiziger be kendgemaakt, die heeft toegegeven bui tenlandse identiteitskaarten te hebben verkocht aan een Rus, die werkzaam was voor de Internationale Telecommu nicatie Unie. De Fransman, de 40-jarige Maurice Saurel, is op 30 september j.l. in Genève gearresteerd, terwijl de Rus, Jefgeni Kochegarof (41). de volgende dag Genève heeft verlaten. Dit is de tweede spionagezaak, die zich binnen a de koortsachtige coalitie-onderhan delingen van de afgelopen week heeft officieel-Bonn zich thans een denkpauze opgelegd. De fracties van de SPD en de FPD zijn het eens ge worden over de grondbeginselen van een toekomstig regeringsprogram en de speculaties zijn nu meer dan ooit doorspekt met overwegingen ten aan zien van personen. Sinds de verde ling van de kabinetszetels door de beide partijen min of meer zijn vast gelegd, stijgen de koersen op de „nistersbeurs" met sprongen. Op de vraag wie op welke zetel komt te zit ten wisselen namen van bekende po litici zich af met „geheime tips" over verwachte nieuwkomers. T^ot nu toe staat onomstotelijk vast A dat onder Bondskanselier Willy Brandt, de zetel van het ministerie van Buitenlandse Zaken zal worden bezet door de voorzitter van de klein ste coalitiepartner Walter Scheel en dat Karl Schiller ook in de toekomst zal waken over de conjuctuur, de stabiliteit en de valuta. Bijna vast staat ook dat de minister voor Woningbouw Lauritz Lauritzen voortaan het ministerie voor Steden bouw en Ruimtelijke Ordening zal zal krijgen. Het ministerie voor Sociale WILLY BRANDT zoeken Za'.en, een kind van de coalitie-on derhandelingen, zal met zekerheid worden toegewézen aan Kate Strobel. Josef Ertl (FDP) heeft tot nu toe ge weigerd te zeggen dat hij als minis ter voor de Voedselvoorziening het domein van Hermann Högcherl zal overnemen en daarmee de opvolgei van zijn schoonvader Will lm Niklas wordt. Niklas was een van de eerste ministers van Voedselvoorziening in de Bondsrepubliek. ]i/fet aan zekerheid grenzende waar schijnlijkheid, zal het ministerie van Binnenlandse Zaken binnenkort wor den geleid door Hans Dietrich Gen- scher. de plaatsvervanger van Walter Scheel in de partijleiding van de FDP. Er wordt reeds over gesproken dathet ministerie van Arbeid naar de SPD- expert-op-sociaal-gebied professor Ernst Schellenberg zal gaan en het ministerie van Defensie naar de hui dige fractievoorzitter van de SPD Helmut Schmidt als Schmidt ten minste niet van plan is de leiding van de fractie te behouden. Als Genscher het ministerie van Bin nenlandse Zaken overneemt is het zo goed als zeker dat Alex Möller, de SPD-expert op het gebied van finan ciën in de toekomst zal waken over de staatsfinanciën en de belastingen. Voorzover nu te bezien is zal Georg Leber de stoel van het ministerie van Verkeer blijven bezetten, waaraan ter verkleining van het kabinet de taak van het ministerie voor Poste rijen zal worden toegevoegd. Het ministerie voor de Bondsraad (Landskamer) zal met zekerheid in handen blijven van Carlo Schmid, die mogelijkerwijs ook de „supra-regiona- le" bevoegdheden zal krijgen op het gebied van het onderwijs. West-Duits- land streeft naar een verhoging van de cultuur in de bondsstaten, een ministerie van Cultuur voor het land bestaat niet). 4Iorst Ehmke, pas enkele maanden ge leden op het ministerie van Justitie gekomen na de verkiezing van Heine- mann tot Bondspresident, heeft uit zicht op een functie als „klankbord" van de politiek van Bonn. Volgens steeds sterker wordende geruchten kan hij als minister zonder porte feuille hoofd worden van het kantoor van de Bondskanselier. Als zijn op volger op het ministerie van Justitie wordt genoemd Diether Posser. de vroegere compagnon van Gustav Heinemann. i Voor het nog jonge ministerie van We tenschappelijk onderzoek staan op dit moment twee personen kandidaat: de liberale socioloog Ralf Dahren- dorf en de sociaal-democratische staatssecretaris van het ministerie van Economische Zaken, Klaus von Dohnanyi. twee weken in Zwitserland heeft voor gedaan. Op 23 september werd een Zwitserse technicus aangehouden op beschuldiging werkplannen voor Mi- ge-straaljagers te hebben verkocht aan Israëlische agenten. In een door het ministerie van Justi tie uitgegeven communiqué wordt ge zegd dat Saurel ongeveer 4000 francs had ontvangen voor het verkopen van de identiteitspapieren aan Kochegarof. Het ministerie zei dat deze documenten door spionagediensten worden gebruikt voor hun agenten, om als model te die nen bij het vervaardigen van vervalste par: ren. Saurel heeft toegegeven in '66 doo Kochegaroff gerekruteerd te zijn. De Fransman, die voor de ITU heeft gewerkt als technicus, heeft onlangs een andere betrekking aangenomen als handelsreiziger. Saurel zou in totaal 4000 Zwitserse franken hebben ontvangen. Mirage Alfred Frauenknccht. de Zwitserse in genieur die beschuldigd wordt van spionage, heeft Israël zeker 132.000 blauwdrukken en tekeningen van de fabricage van de motoren voor de Franse Miragc-straaljager gestuurd. Hij heeft het materiaal in bijna een jaar t(jds in zeker 20 kratten uit Zwitser land gestuurd en daarvoor een belo ning van 200.000 dollar van de Israëli sche inlichtingendienst ontvangen. Dr. Hans Walder. de Zwitserse procu reur-generaal heeft op een persconfe rentie verteld dat 116.000 van het bedrag achterhaald is bij verscheidene banken waar Frauenknecht rekeningen DEN HAAG De Tweede-Kamerle den drs.Voogd en mej. Barendregt (bei den PvdA) hebben bij de minister van justitie een ruimhartig toelatingsbeleid bepleit ten aanzien van vluchtelingen uit landen, waar niet of onvoldoende waarborgen bestaan voor een behoor lijke rechtsgang en die veelal als poli tieke vluchtelingen moeten worden be schouwd. Zij menen dat in een aantal gevallen de vreemdelingenpolitie zich te weinig in de politieke achtergronden van de vlucht verdiept. TRIPOLI De Libische minister voor de Petroleumindustrie, Anis Ach- mad Sjteiwi, heeft doen weten, dat Li bië meer geld zal vragen voor de olie die uit zijn land wordt gehaald, en dat er gestreng zal worden opgetreden te gen de oliemaatschappijen die zich hiertegen verzetten. Tegen het vaststellen van de prijzen was door „het oude regime" wel ge protesteerd, maar dat had nooit iets opgeleverd, zei hij. ALMELO Bestuurs-delcgaties van PSP, PPR cn PvdA In Overijssel heb ben overeenstemming bereikt over de vorming van een provinciale progres sieve concentratie. De ledenvergadering van de PPR in hk gewest Overijssel heeft zich in be ginsel akkoord verklaard met een PAK. Leden van de PvdA en de PSP zullen in de komende week een be sluit nemen. De leden van de PPR hebben zelfs fyun bestuur gemachtigd door te gaan met de besprekingen als de PSP zou afvallen. Dit wordt niet onmogelijk ge acht in verband met de standpunten van het hoofdbestuur van de PSP. D'66 heeft zich enkele maanden ge leden al uit het beraad teruggetrok ken. Op de kandidatenlijst voor de staten verkiezingen zal het PAK ook enkele plaatsen inruimen voor politiek onge- bondenen. JOHANNESBUG De splitsing in de in Zuid-Afrika aan de macht zijnde nationalistische partij is nog dieper ge worden door de verwijdering van de derde rebel, Jaap Marais. Marais, een van de voornaamste as sistenten van dr. Albert Hertzog, de leider van de uiterst rechtse afdeling van de nationalistische partij, die vori ge week uit de partij werd gestoten, had onmiddellijk na het bekend worden van zijn gedwongen ontslag een vinnig antwoord klaar. Hij zou namelijk uit de partij zijn verwijderd, zodat „Mao ri's in Zuid-Afrika rugby kunnen spe len". Maori's zijn mensen van het zwarte ras, die de autochtone bevolking van Nieuw-Zeeland vormen. Aangezien een rugby-team uit Nieuw-Zeeland volgend jaar een trip door Zuid-Afrika zal ma ken, is er met name in de nationalisti sche partij de laatste tijd een heftige discussie ontstaan over de vraag of in het team van Nieuw-Zeeland Maori's mogen meespelen. Deze discussie heeft al eerder ge leid tot de verwijdering uit de partij van Louis Stofberg en dr. Albert Hert zog, die zich openlijk kantten tegen premier Balthazar Vorster en wat zij noemden „zijn revisionistische uitleg van de apartheid-doctrine". Verwacht wordt dat de uitgestotenen een uiterst rechtse partij gaan vormen, die zal gaan vechten tegen de vervlak king van het apartheidsprincipe in de nationalistische partij van Vorster en die daartoe aan de volgend jaar april te houden algemene verkiezingen zal deelnemen. Louis Stofberg zei gisteren o.m. nog: „Ons principe zal zijn „meer en meer apartheid" en niet de apart heid zoals die nu wordt nagestreefd". had. Walder zei: „Hij bekent vlot zijn misgreep, maar hij bewaart een vol strekt stilzwijgen over het geld dat nog vermist wordt". Hij zei dat het materiaal dat Frau enknecht via West-Duitsland met be hulp van een Oostduitse vluchteling naar Israël heeft gestuurd, bestond uit: ongeveer 2000 volledig uitgewerkte blauwdrukken van de motor van de Mirage 80.000 a 100.000 pagina's fa- bricagevoorschriften 35.000 a 40.000 blauwdrukken van de machines en ge reedschappen voor de fabricage en nog eens 15.000 pagina's fabrikagevoor- schriften daarvoor. Walder zei, dat Israël nu in staat is reserveonderdelen voor de Mirage mo toren te maken en de machines welke zijn rchadigd, kan herstellen. Hij zei er echter niet zeker van te zijn of de Israëli's al hele nieuwe motoren voor het vliegtuig kunnen bouwen. Spionnen die acht jaar geleden in Groot-Brittannië werkten, hebben de Russen inlichtingen verstrekt welke hen in staat te stellen Polaris on- onderzeeërs op te sporen, zo heeft een Brit defensiedeskundige verklaard. De belangrijke inlichtingen werden aan Moskou doorgegeven door de Brit se soionagegroep onder leiding van de in Amerika geboren meeesterspionnen Morris en Lola Cohen, aldus dr. Geoffrey Williams, adviseur van het ministerie van Defensie. De Cohens, die in Groot-Brittannië werkten onder de namen Peter en Ethel Kroger, zullen op 24 oktober aan de Russen worden uitgeleverd in ruil voor de Britse lector Gerald Brooke. De onthullingen van Williams, welke morgen verwerkt zullen worden in het tv-programma „The Portland Spy Sto ry", werden vandaag aan de pers be schikbaar gesteld. Williams zegt: „De Russen moeten in ieder geval tegen 1972 beschikken over een werkelijk formidabel arsenaal van onderzeewa pens en ook beschikken over midde len om de Polaris onderzeeër op te spo ren en misschien zelfs om deze (door middel van satellieten) te vernietigen. Deze inlichtingen waren afkomstig van de Portland Basis waar de Britse onder zoekingen naar onderwater-wapens worden verricht. ADVERTENTIE BRASILIA In de Nossa Senhore Aparecida-kerk in de buitenwijk Gama van de stad Brasilia is jongstleden zon dag de mis opgedragen door twee voor malige priesters die met voormalige nonnen getrouwd waren. De plaatselijke geestelijkheid had er geen bezwaar tegen evenmin als de ge lovigen die de mis bijwoonden. Gama is een armenwijk van de nieuwe en moderne en door zijn architectuur wereldbekende hoofdstad van Brazilië. Van de 20.000 personen tellende bevol king van Gama heeft slechts een klein deel onderwijs genoten. Van de zeven priesters van de wijk, waar 83 procent der bevolking katholiek is, waren er twee getrouwd en de hoogste religieuze autoriteit ter plaats had doen weten te gen het „experiment" van jongstleden zondag geen bezwaar te hebben omdat zij de hulp van de twee afgescheiden priesters eenvoudig nodig had. EAST HAMPTON, (NEW YORK) Een ballon met een diameter van 3.6 meter wordt in gereedheid gebracht voor een transatlantische vlucht van de V.S. naar Frankrijk welke vrijdag moet beginnen. Mark Semich, die de ballon ge maakt heeft, en de piloten Kurt Runzi uit Zürich en James Ste wart uit New York voorspellen dat de vlucht binnen een week ge maakt kan worden, ofschoon dit nog nooit eerder is gelukt. Semich zei dat de ballon uniek is. Het bolvormige gedeelte met het gas bevindt zich in een ande re ballon van nylon waaraan de Een duiker heeft dinsdagmiddag geen antwoord gekregen op klopsigna len op de gezonken „Donau', Derhalve moet worden aangenomen, dat de ver misten vijf zeelieden en een vrouw zijn omgekomen, aldus de Duitse Maatschappij tot Redding van Schip breukelingen. De slachtoffers zijn kapitein F. Drijfhout uit Delfzijl, machinist J. H. van derx Vlas en zijn vrouw uit Drach ten, kok L. R. Hally uit Arnhem en de matrozen C. van der Berg uit Amster dam en P. Westra uit Dordrecht. „Het schip zonk in vijftien secon den", vertelde stuurman Klootsema ons enkele uren later. „Samen met de kapitein stond ik op de brug. Plotseling een klap en wij vlogen allebei overboord. Ik heb nog geroepen toen ik in het water lag, maar ik hoorde niets meer. Het is ver schrikkelijk, ik ben de enige overle vende. De anderen sliepen". BELFAST Voor de tweede maal in tien dagen tijd zijn de katholieken in Belfast begonnen hun straatversper ringen op te ruimen. Jim Sullivan, de voorzitter van het comité ter bescher ming van de burgerrechten dat als woordvoerder voor 75.000 katholieken in 23 stadswijken optreedt, zei dat hal verwege de middag 30 van de 100 barri cades waren opgeruimd. gondel hangt. De temperatuur wordt geregeld door een brander onder in de buitenste ballon. De ballon zal opstijgen van een wei bij een boerderij 8 km ten noorden van East Hampton. De gondel heeft ook een diameter van 3.6 meter. De transatlantische vlucht is een idee van Semich, de New Yorker Rod Anderson en zijn echtgenote, de actrice Pamela Farris Brown hebben het benodigde geld ver schaft. Als een noodlanding op de At lantische Oceaan gemaakt zou moeten worden, dan zal, volgens Semich, de gondel die gemaakt is van gelaste aluminium buizen en gewapend plastic ,,een van de bes te reddingsboten ter wereld, blijken te zijn". ADVERTENTIE 2 WOLSELEY Een zware aard schok heeft het gedeelte van de weste lijke kaapprovincie, voor de derde maal sedert verleden week. getroffen. Na de eerste aardschok al gedeelte lijk herstelde huizen in en bij de ste den Wolseley, Ceres en Tulbagh liepen verdere schade op. In dit gebied, waar veel wijn vandaan komt, werd ook aan zienlijke schade toegebracht aan irri gatiekanalen en pijpen. In Kaapstad ziet men deze laatste aardschok als een „uitloper" van de hevige van verleden week, waarbij ne gen mensen werden gedood en duizen den dakloos werden gemaakt. ADVERTENTIE AMSTERDAM De 23-jarige Zweedse fotograaf Erik F. is gisteren door de Amsterdamse rechtbank ver oordeeld tot twee en een half jaar ge vangenisstraf met aftrek van het voor arrest. De Zweed had in de periode eind 1966 tot en met 1968 voor ongeveer tachtigduizend gulden gestolen op zee schepen in de haven. De fotograaf was al eerder ver oordeeld voor soortgelijke feiten in Zweden, Denemarken en Duitsland. Na het uitzitten van zijn straf zal F. aan België worden uitgeleverd, waar hij verdacht wordt van zeventien dief stallen in de haven van Antwerpen. BRUSSEL Vier oliemaatschappijen hebben besloten gezamenlijk een pijp leiding tussen Antwerpen en Rotter dam aan te leggen, zo heeft Petrofina SA dinsdag medegedeeld. De kosten worden geschat op een miljard Belgi sche frank. De vier maatschappijen zijn Petrofina, Esso Belgium SA, BP Bel gium SA en Chevron Belgium SA. Volgens de plannen moet de leiding eind volgend jaar klaar zijn voor het vervoer van tussen de twintig en de dertig miljoen ton per jaar. Met de lei ding zullen de raffinaderij van Petro- fina-BP in Antwerpen, de raffinaderij van Esso in Antwerpen en de in Feluy bij Berge* te bouwen raffinaderij van Chevron worden bediend. modeweketi 6-Z4 oktober oonfrctiecmtruia amsterdam "Terlenka You*§*."« een wettig gedeponeerd handelsmerk van lil

De Vallei | 1969 | | pagina 12