helpt tegen verkoudheid Vechtpartij in O.-Berlijn tijdens grote parade TOP TUIN ZUUR- KOOL marmelade margarine na 117 285 wij willen goedkoop de winter in lunch worst 250 gr. mooie...^: harde spruitjes amerikaansl rookvlees 100 gr. bamigroenten 791BlANKE uien 108 QCitron schouderkarbonade bijenhoning 450 sram I. hachee 11 groot wik $?m"|89 Aga Khan verloofd sappige handperen qjJ Radar van V.S. faalde Vliegtuig viel op stad Nieuwe president Brazilië i; belooft meer democratie huishoud I pot fijne tafel- nu nü nu witte bonen i biik 55 l/TN6 fl. Tilbury BIER 1.65 ananas eur°phee| blik 1?^ l Chips paprika^o^naturel 98 Dropminta 5 rollen 1.- ¥6rSG 1 VQQR EEN FÜNE BAIV11 SCHOTELIJ 500 gram sinas 68 ®cola 54 ®up 54 tonic 69 Sovjet-pers vriendelijk Grensconflicten worden besproken Ziektes dreigen in Londen Eis de originele CEtai Bomaanslagen in Athene Plan voor het melk-overschot lite?6859 pot SavrtusQ. «go Q Tweeling had gelijk hartdefect Brits parlementslid wil school voor Al Fatali-leden ROLLING STONES ZOUDEN SPELEN Nieuwe oogst! Gelderse rookworst I® lunchworst 340 gram 1?5 (Jj Weli allerfijnste Kuj]e52 tafel margarine kokoskoeken pafc 89 Ja, natuurlijk! Maar wilt u ook gezond de winter in? Levensmiddelen zijn soms voor elke prijs te koop. Bij de Spar hebt u in elk geval de zekerheid dat kippesoep kippesoep is. van 118 voor 1e KWALITEIT I I WEEKENDAA MBIEDINGEN I.fkkfpf van 85 voor speculaaspopjes e 69 I speelgoedsnöep 65 .wfris. \J hele liters frisdrank De nieuwe Spar Speelgoed# catalogus is uit. Kopen bij de Spar is sparen bij de koop. Nu meer dan ooith WOENSDAG 8 OKTOBER 1969 WASHINGTON Het Pentagon heeft toegegeven, dat de mogelijkheid om vliegtuigen die van Cuba komen aanvliegen op geringe hoogte te onder scheppen „ietwat beperkt" is. Dit naar aanleiding van het feit dat er jongstleden zondag een Cubaanse pi loot met een MIG-jager min of meer onopgemerkt naar Florida kon vliegen. Als regel vliegt er in dat gebied een toestel rond dat een speciale radar aan boord heeft, maar dat was niet het geval toen de MIG op weg was naar de luchtmachtbasis Homestead, ten zui den van Miami. Lt. Eduardo Guerra Jimenez, de Cu baanse piloot, die in Amerika asiel heeft gekregen zijn toestel is aan Cuba teruggegeven heeft na de lan ding gezegd dat hij had gevlogen op een hoogte variërend van ongeveer 10 tot 13 meter. De Cubaanse MIG is dinsdag door een lid van de Cubaanse luchtmacht te ruggevlogen naar Cuba. Die piloot was naar de basis Homestead gebracht, door een Cubaans verkeersvliegtuig. Aan boord bevonden zich behalve de twee leden van de bemanning vijf men sen van de luchtmacht. De MIG werd door de Cubanen gron dig onderzocht alvorens de machine naar Cuba terugvloog. OKLAHOMA CITY Gisteren is een jager van het type F-100, die in moei lijkheden was, boven Oklahoma-City neergestort. Toen de machine op de grond, in een drukke wijk, neerkwam, barstte zij in vlammen uit. Daarbij werd een persoon gedood. De vlieger had zich met zijn para chute in veiligheid kunnen stellen maar de tweede man aan boord kwam in de vlammen om. Bij het ongeluk zijn drie huizen ver woest en twee zwaar beschadigd. De enige dode is de tweede bestuurder van de machine, die motorpech had en trachtte te landen op de grote lucht machtbasis Tinker die niet ver van de stad ligt. Er zijn geen gewonden. ADVERTENTIE verpakking: 14 40 en 210 tabletten CHINA EN RUSLAND GAAN PRATEN PEKING/MOSKOU China en de Sovjet-Unie hebben besloten besprekin gen te gaan voeren ter oplossing van hun grensconflicten. Deze besprekingen zullen op een nog overeen te komen tijdstip in Peking beginnen op het niveau van vice-ministers van Buitenlandse Zaken. Dit heeft de Chinese regering dinsdagmiddag bekendgemaakt. De grensconflicten moeten, naar Peking verklaarde, op vreedzame wijze wor den opgelost. Toegegeven werd dat er tussen de twee landen „onverzoenbare principeverschillen" bestaan, die er ook nog lang zullen blijven. Maar dat mocht normale betrekkingen op basis van vreedzame coëxistentie niet verhin deren. Kon de grenskwestie momenteel niet geregeld worden, dan moest in ieder geval de status quo bewaard worden en „beslist geen toevlucht tot geweld" worden genomen. „China en de Sovjet-Unie hebben totaal geen reden een oor log over een grenskwestie te gaan voeren", aldus Peking. had het voorgesteld in afwachting van zo'n regeling de status quo te bewa ren en gewapende conflicten te vermij den. „Het is jammer dat het voorstel destijds van de Russische regering niet het antwoord kreeg dat het verdiende", aldus Peking, dat de Sovjet-Unie ver antwoordelijk stelt voor de gespannen situatie. Kennelijk in commentaar op onbeves tigde berichten volgens welke de Rus sen met een aanval op China's nucleai re centra hadden gedreigd, werd ver klaard, dat China zich anderzijds nooit, zal laten intimideren door bedreigingen met oorlog en kernaanvallen. „Zou een handvol oorlogsmaniakken het wagen China's strategische hases aan te val len, dan zouden de 700 miljoen Chine zen zich verheffen om verzet te bieden en de agressieoorlog te beantwoorden met de revolutionaire oorlog", aldus de Chinese regeringsverklaring, die over In Moskou onthielden Russische func tionarissen zich van commentaar op de Chinese verklaring. Deze werd ech ter gezien als een bevestiging van be richten van vorige week uit onofficiële Russische bron, volgens welke binnen twee maanden in de Chinese hoofdstad besprekingen zullen beginnen. De eer ste vice-minister van Buitenlandse Za ken, Vasily Koeznetsof, zal volgens de ze berichten de Russische delegatie leiden. Koeznetsof staat bekend als de keiharde man „voor moeilijke zaken" van het Kremlin. Zo vertoefde hij vo rig jaar voor en na de invasie der War- schaupact-strijdkrachten in Tsjecho- Slowakije, enkele weken in Praag. In de Chinese regeringsverklaring werd meegedeeld, dat de premiers Ko- sygin en Tsjoe En-lai tijdens hun ont moeting van 11 september in Peking, van gedachten wisselden over de grens conflicten de handel en andere kwes ties van wederzijds belang. De Chinese regeringsleider had met het oog op de herhaaldelijke gewapende botsingen aan de grens en in het belang van een strikte handhaving van de status quo voorgesteld, „dat de strijdkrachten van de twee landen het contact verbreken, door zich terug te trekken uit of zich te onthouden van het binnentrekken van alle omstreden gebieden" aldus de verklaring. De Chinese regering had vervolgens op 18 september en 6 oktober de Sovjet- Unie in Nota's voorstellen gedaan inza ke voorlopige maatregelen aan de grens teneinde een geschikt klimaat te schep pen voor de besprekingen. China had volgens de verklaring op 24 mei jongstleden al laten weten, dat het bereid was de bestaande verdragen met de Sovjet-Unie daterend uit de tsaristische tijd en door de Chinezen als „ongelijke verdragen" beschouwd, als basis voor een totale regeling van de grenskwestie te aanvaarden. Toen al het algemeen zeer mild van toon was. Waarnemers in Moskou wijzen erop, dat de Russische pers haar aanvallen op China sinds de ontmoeting van Kosy- gin en Tsjoe En-lai in Peking bijna ge heel heeft gestaakt. Wat de door China vermelde „ongelijke verdragen" be treft wordt opgemerkt, dat de Chine zen er voorheen steeds aan vasthielden dat alleen besprekingen konden worden gehouden, als de Sovjet-Unie de „on gelijkheid" van deze verdragen erken de. De Russen hebben zich steeds op het standpunt gesteld dkt het volkomen geldige overeenkomsten waren, waar over niet te praten viel. LONDEN De staking van het per soneel van de vuilophaaldienst in Lon den krijgt ernstige gevolgen. Dr. Geoffrey Poole, een van de gemeente artsen, heeft gewaarschuwd, dat ten gevolge van de warme zomer de vlie- genbevolking enorm is toegenomen en dat zich een nieuw soort vlieg voor doet, die immuun is voor DDT en an dere insektenbestrijdende middelen. De stakers eisen een basisloon van 20 pond. Momenteel verdienen zij 15 pond en 9 shilling. Donderdag zullen de gemeentebestu ren van de Londense wijken opnieuw met de stakers gaan onderhandelen. WASHINGTON Sharon en Karen Scott een zeven jaar oude eeneiige tweeling, zijn herstellende van iden tieke hartoperaties, die twee maanden geleden werden verricht. De twee operaties waren ongewoon, aldus cardiologen, omdat het voor een eiige tweelingen hoogst ongebruikelijk is om hartafwijkingen te hebben. De afwijking bestond in deze twee gevallen in een opening tussen de hart kamers en andere problemen, waardoor de bloedtoevoer in de longen werd be perkt. De operaties werden begin augustus te Washington in een kinderziekenhuis uitgevoerd. De twee meisjes gaan thans weer naar school. LONDEN Een plan van Labour- afgevaardigde mevrouw Margaret Mackay een vroegere meisjeskost school in te richten voor de opleiding van Arabische commandos heeft een ware politieke storm in Londen veroor zaakt. Sir Barnett Janner, Labour-afgevaar- digde en voorzitter van de Brits-Israë lische parlementsgroep, heeft het plan „onzinnig en ongelooflijk" genoemd. Mevrouw Mackay heeft bekend ge maakt dat zij de school een gebouw van 50 kamers heeft gekocht voor 50.000 pond, die haar ten geschenke wa ren gegeven door Sjeikh Zeid, de heer ser over het oliekoninkrijk Aboe Dhabi Op een persconferentie in Beiroet verklaarde zij, dat de school zou wor den gebruikt als voorlichtingscentrum over de Arabische zaak en als een „voorpost van de commando's". Mevrouw Mackay zei zichzelf als 'n Arabische commando te beschouwen, en dat zij lid was van de Al Fatah. Lord Cadogan, de eigenaar van de Belgravia nalatenschap waartoe de school behoorde heeft verklaard, dat hij begrepen had dat de school voor particuliere bestemming zou worden gebruikt. Hij is voornemens de zaak na der te onderzoeken. ADVERTENTIE m OOST-BERLIJN Ongeveer twee duizend Oostduitse jongeren zijn dins dagavond, op de derde en laatste dag van de viering van de twintigste ver jaardag van de DD, slaags geraakt met de politie. De jongelui hadden zich, naar een van hen vertelde, bij de „muur" ver zameld om te luisteren naar de Britse Popgroep de Rhing Stones, die zou optreden op het dak van het hoog bo ven de „muur" uittorenende, aan de rand van West-Berlijn staande gebouw van de Westduitse uitgever Axel Sprin ger. Toen ze daar op de voorstelling, die overigens niet doorging, stonden te wachten, arriveerden plotseling circa 200 politieagenten die tot charges met de gummiknuppel overgingen. Achtervolgd door de politie renden de pop-liefhebbers naar Alexanderplatz in het centrum van Oost-Berlijn, waar zich juist een kwart miljoen leden van de Oostduitse communistische jeugdbe weging gereed maakte voor de slotfes- tiviteiten. De groep van de „muur", losjes gekleed en langharig, vormde een scherp contrast met de uniform ge klede leden van de jeugdbeweging. Aan het eind van het plein begonnen de jon gelui zich te verspreiden, terwijl de po litie er een aantal in overvalwagens stopte. Volgens de jongeren zijn onge veer vijftig van hen aangehouden. Aan parades in Oost-Duitsland heb ben gisteren op de 20ste verjaardag van 't communistische regime, zeker 'n mil joen mensen deelgenomen, waarvan al leen al in Oost-Berlijn een 400.000. De parade in Berlijn duurde vijf uur. Zij werd gezien door Walter Ulbricht, de .partijleider dan de DDR, en een aantal vooraanstaande gasten uit het buitenland, onder wie de partijleider uit de Sovjet-Unie, Breznjef, en de Sovjet-maarschalk Jakoebofski, opper bevelhebber van alle strijdkrachten van de landen van het pact van Warschau. Tot de 400.000 voorbijmarcherenden in Oost-Berlijn behoorden ongeveer 8.000 militairen van alle takken van dienst. De burgers die deelnamen be stonden o.m. uit leden van jeugd organisaties en sportverenigingen en fabrieksarbeiders. Andere grote parades werden gehou den in Erfurt, Leipzig, Dresden, Schwe- rin en een aantal andere steden. Het militaire onderdeel van de para de in Oost-Berlijn waarbij ook tanks, zwaar geschut en raketafdelingen voor bijreden, vormde een voornaam onder deel van het in wezen Pruisische machtsvertoon. Zonder hiertegen for meel te protesteren werd dit militaire vertoon door de Britse, Amerikaans* en Franse commandanten in het Wes ten van de stad als een overtreding be schouwd van het feit dat Berlijn een gedemilitariseerde stad is, doch de Sovjet-Unie deelde deze gedachte ken nelijk niet, want onder de toeschou wers bevond zich een aantal hunner militairen. Onder de raketten die werden ge toond waren enige nieuwe typen voor het beschieten van doelen in de lucht, en enige voor het inzetten tegen doe len op de grond die kunnen worden voorzien van kernkoppen. Aan het einde van de parade werden met mortieren raketten in de lucht ge schoten die daar ontploften, waarna aan parachutes Oostduitse en communisti sche vlaggen neerdaalden. RIO DE JANEIRO Generaal Emi- lio Garrastazu Medici, de nieuw be noemde president van Brazilië, heeft dinsdag verklaard al het mogelijke ge daan te hebben om niet te worden be schouwd als een vervanger van de zie ke president Arthur Da Costa e Silva. In zijn eerste rede tot de natie zei de 63 jaar oude generaal, dat al zijn ar- ATHENE De ontploffing van een kleine zelfgemaakte bom heeft de auto beschadigd van Panajotis Makarezos, broer van de Griekse minister van Coördinatie. De auto stond in het cen trum van Athene geparkeerd. Nie mand werd gewond. Dit heeft een woordvoerder van de politie meege deeld. Panajotis Makarezos is het hoofd van het privé-bureau van zijn broer op het ministerie voor Coördinatie. De woordvoerder maakte tevens bekend, dat in het stadhuis van Kallithea, een voorstad van Athene, ook een bom is ontploft. Enkel het meubilair liep eni ge schade op. Later heeft een woordvoerder van de nationale verzetsorganisatie buiten landse persbureaus opgebeld met de mededeling, dat zijn organisatie ver antwoordelijk is voor de beide aansla gen. Hij voegde er aan toe, dat nog een derde bom was ontploft in de resi dentie van aartsbisschop Hieronymus, primaat van Griekenland „uit protest tegen pro-regime-activiteiten" van de aartsbisschop. Deze laatste medede ling is door de politie tegengesproken. A De Aga Kahn (32), geestelijk leider van twintig miljoen Ismaëlische moslims, heeft zich verloofd met de 29-jarige Engelse Lady James Chrich- ton-Stuart. De toekomstige bruid van de Aga Kahn, die de mohammedaanse godsdienst heeft aangenomen, scheid de in 1967 van Lord James Chrichton- Stuart, met wie zij in 1959 was ge trouwd. De bruiloft zal vermoedelijk eind deze maand in Parijs of Genève worden gevierd. gumenten tegen een aanvaarding van het presidentschap door het opperbevel van de strijdkrachten waren verwor pen. Medici zei, dat Brazilië op het ogen blik leeft onder een bewind, dat „niet als geheel democratisch" kan worden beschouwd. Hij zei van mening te zijn, dat er, oplossingen zijn om dit pro bleem te overwinnen. „Ik ben bereid ze in de praktijk te brengen", zei hij. De benoeming van Medici tot opvol ger van Da Costa Silva werd dinsdag wereldkundig gemaakt. Zijn rede was de eerste verklaring aan de natie, die bijna zes weken heeft gewacht op een oplossing voor het probleem van de presidentiële opvolging. Medici sprak woorden van lof voor Da Costa E Silva, een goede vriend van hem. Hij noemde hem een eminente militaire leider en staatsman. „Aan het slot van mijn ambtsperiode verwacht ik dat het land een democra tie zal zijn", zei Medici. Maar hij waarschuwde, dat niet te ruggekeerd zou worden naar de perio de van volkomen politieke vrijheid van voor 1964, toen een einde kwam aan het bewind van president Jao Goulart, die door een staatsgreep werd afgezet. Medici, commandant van het derde Braziliaanse leger en voormalig hoofd van de inlichtingendienst, gold reeds enige weken als de meest waarschijn lijke opvolger van het zieke staats hoofd. Hij staat bekend als conservatief. Volgens sommige zegslieden, kwam Medici uit de bus als de compromis kandidaat tussen verschillende stro mingen in de militaire leiding. Naar verluidt zouden twee admiralen en een generaal zich verzet hebben te gen de methode van presidentskeuze. Hoewel de marine een minder belang rijke rol speelt in het militair bewind, zouden de leiders van de junta toch ge tracht hebben de keuze van de kandi daat zonder wrijving te laten verlopen. ROME De directeur van de land bouw- en voedselorganisatie van de Verenigde Naties (FAO) ir. A. H. Boerma heeft een plan ingediend, dat ten doel heeft de consumptie van melk en melkprodukten in de ontwikkelings landen op te voeren, waardoor de gro te overschotten in de ontwikkelde lan den zullen kunnen verminderen. Ir. Boerma heeft zijn ideeën uitge werkt voor een „internationaal zuivel- ontwikkelingsplan", dat de proteine- kloof in de ontwikkelingslanden moet overbruggen. Doel op lange termijn is te bereiken, dat de ontwikkelingslanden zelf kun nen voorzien in hun behoefte aan pro- teine-houdend voedsel. Zolang dit doel niet is bereikt, zouden de tekorten moeten worden aangevuld door invoer uit landen met een zuivel-overschot, aldus ir. Boerma. Het plan voorziet in financiële hulp, technische bijstand en materiële bijstand. Ir. Boerma zegt, dat uit studies is gebleken, dat vele ontwikkelingslan den voorshands nog niet zullen kunnen voldoen aan de binnenlandse behoefte. Zijn plan wil de bestaande overschot ten aan melk- en melkpoeder ten nut- 1 te maken in de ontwikkelingslanden. mm ®RIGA .h Extra zwaar 425 gram in tomatensaus Pakje MARGARINE roodm. 35 IBIEDINGclM LEKKERE per pakje van 99 voor I Boordevol prachtig speelgoed voor extra lage prijzen. Hij ligt klaar bij uw Spar- winkelier. Meenemen dus maar, want Sint en Kerst zijn niet zo ver meer weg. prijswijzigingen voorbehouden pot 100 gram 32Q.nü Z?° j pot 200 gram B35.nü O. nm

De Vallei | 1969 | | pagina 13