Veenendaals dagblad Kamer wil verhoging van b.t.w. tot januari '71 uitstellen Geldgebrek BRT '"j Buiten Steeds meer kritiek op beleid Nixon DODE EN GEWONDEN BIJ ONLUSTEN IN MONTREAL Italië staakt door ..BEZETTERS" FORMULEREN WENSEN Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei JAMIN Verlooide van dr. Barnard TOESTEL ZAKT OP SCHIPHOL DOOR LANDINGSGESTEL KV P-motie voor vrijlating „drie van Breda Herinnering aan belofte tijdens verkiezingen Auto van prins Bernhard in kettingbotsing Nederlander aangehouden na roofoverval in België N.P.D. mag niet in Berlijn bijeen choc, menagerie zonnig Vrij najaarsweer ALLEEN V.VJD. MET ENTHOUSIAST VOOR PLAN VAN A.R.P. Israëlische aanval op guerrilla's Red oaks POLITIE EIS BRANDWEER STAAKTEN Militairen landmacht na dienst in burgerkleding Valdispert kalmeert maakt niet loom of slaperig Vrouw van astronaut was in Rotterdam DRONKEN MAN VERWONDT VERPLEEGSTER MET SCHEERMES melk en puur Bur. voor redactie en administratie Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement i 0,97 p. w., 4,15 p. m., 12.35 p. k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. WOENSDAG 8 OKTOBER I969 - 43e JAARGANG no. 236 DEN HAAG De vier regeringspartijen in de Tweede Kanier overwegen de verhoging van de BTW te verschuiven van 1 juli 1970 naar 1 januari 1971. Het plan is afkomstig van de financiële deskundige van de ARP, drs. Goud zwaard. Drie van de vier regeringspartijen voelen er niets voor, de tarieven van-de BTW op 1 .juli volgend jaar te verhogen. Ztf vinden dat dit indruist tegen het advies van de SER. Alleen de VVD is misschien bereid het plan van haar partijgenoot minister Witteveen (Financiën) op dit punt te steunen. BRUSSEL De Nederlandstalige Belgische radio en televisie (BRT) kan volgend jaar minder nieuwe ini tiatieven ontplooien dan was voorgeno men, omdat de regering het begrotings- ontwerp van de BRT aanzienlijk heeft besnoeid, zo is op een persconferentie in Brussel bekendgemaakt. De regering heeft de BRT 556 mil joen frank toegestaan (circa 40 miljoen gulden), en dat is weliswaar zes pro cent meer dan dit jaar, doch 38 mil joen frank minder dan men aan het Flageyplein, het „Brusselse Hilversum" nodig acht. De invoering van kleurentelevisie in België, omstreeks Kerstmis 1970, zal van de bezuinigingen niet mogen lij den, doch andere initiatieven zoals uit breiding van de zendtijd van BRT-III en de radio- en tv-uitzendingen van de wereld voetbal beker in Mexico, zullen er de weerslag van ondervinden. Op de persconferentie werd voorts meegedeeld, dat men in 1973 hoopt te kunnen starten met uitzendingen op een tweede Vlaamse tv-net. TEL AVIV Israëlische vliegtuigen zi jn vandaag 37 kilometer diep Jorda nië binnengedrongen om daar een ba sis van Arabische guerrillastrijders aan te vallen, aldus het militair opperbe vel in Tel Aviv. De basis, Wadi Sjalal- la, ligt 13 kilometer ten oosten van de stad Irbid. Alle vliegtuigen zijn volgens een woordvoerder behouden teruggekeerd. Er werd geen raming van de aange richte schade gegeven. In Amman is verklaard, dat bij de aanval op Asjalla twee burgers om het leven zijn gekomen en drie werden ge wond. Een woordvoerder zei dat de Is raëli's raketten en machinegeweren hadden gebruikt, maar dat de Jorda- niërs terug hadden geschoten met lucht- afweerkanonnen. Eerder was door een militaire woord voerder meegedeeld dat dinsdagavond nabij de Dode Zee een groep Arabische saboteurs door een Israëlische patrouil le onderschept was en dat vijf leden waren gedood. Aan Israëlische zijde zouden geen verliezen zijn geleden. TVe herfst kleurt het hoge en het lage hout op vaak betoverende wijs en ik laat ieder zijn voorkeur- tjes, maar persoonlijk geniet ik het meest van de Amerikaanse eiken, die in de kronen een gamma van chromaat tot karmozijn vertonen, dat ook over de grond, in de lage heesters voortzetting vindt in een verbijsterende variatie. Die Yan kees zijn grote en voorname arties ten in de najaarsbossen; het sijpelt als bloed van de twijgen, hangt in diep brons in de schaduwen en ligt als levend gobelin op de hellingen. Hier verft oktober met tomaat en sinaasappel het forellengrijs van het kraakloof en vangt zichzelf ele gant in het duivenblauw van de achtergrond met het aureoline van de beuken en het flessegroen der douglassen. Als ik die kleurenweel- de zie, behoef ik mij heus niet te spiegelen aan de vermaarde en stellig terecht geprezen Indian sum- frier; dit veronderstel ik tenminste want ik ken deze slechts van plaat jes, doch bij het aanschouwen van onze eigen herfstheerlijkheid ben ik er niet eens zo erg benieuwd naar. Evenmin denk ik erbij aan ver gaan en kortstondige pracht, aan versterving en verdwijnen Onze andere niet-ingevoerde ei ken houden hun lover nog wat vast. Zij schijnen in wijze bedachtzaam heid het jolige spel van toon en tint, I blozing en toets te voorbarig te vin- den en achten zich te deftig en on- aantastbaar, om aan zulk een mas- kerade, zo'n dl te vroege vasten- avond-zottenij, mee te doen. Hun blad wordt plekkerig en vlekkerig, t er groeien galappeltjes met rode konen aan de onderzijde, doch pret- j makers als de ingedrongen, onbe- kommerde red oaks zijn die behou- dende veteranen niet. 8 okt. 1969 A. B. WIGMAN. Er is over de verhoging nog geen en kele beslissing genomen. De Kamer fracties van de regeringspartijen pro beren deze week uit het probleem te komen. Volgende week dinsdag begin nen in de Tweede Kamer de debatten over de rijksbegroting 1970. Het kabinet is niet ongenegen om 1 oktober als dag van ingang voor het optrekken van de btw te nemen. Ook is er 'n plan van de financiële deskundi ge van de CHU, mr. W. Scholten, om nog geen datum voor de verhoging vast te stellen. Dit is onaantrekkelijk omdat de Ka mer dan twee keer zou moeten praten over de impopulaire btw namelijk bij de begrotingsdebatten en later als een datum moet worden vastgesteld. Het gevolg van uitstel van de verho ging tot 1 oktober 1970 of 1 januari 1971 betekent dat minister Witte veen een gat in zijn begroting voor 1970 krijgt van 25 tot 50 miljoen. Tussen twee regeringspartijen, de AR en de WD, bestaat daarover een bestaat daarover een meningsverschil, meningsverschil. De AR zegt: Stel de belastingcorrectie niet vast op 2/3 voor 1970 en 1/3 voor 1971, maar verdeel het hiermee gemoeide bedrag van 900 mil joen in twee gelijke moten over beide jaren. Voor de VVD is dit onaanvaard baar. Zij zal eerder aandringen op een extra bezuiniging van de overheid. SCHIPHOL Op het nippertje ontsnapten 47 passagiers van. een vliegtuig van het Russische type Toepolef-134 gistermiddag aan een ramp, toen het toestel om half vijf op Schiphol landde. Direct toen de wielen de landingsbaan raak ten, zakte de machine door de rechterpoot van het landingsgestel. Het met een snelheid van 230 kilometer neergekomen toestel raasde nog twee kilometer door voordat het tot stilstand was gekomen. Gezagvoerder Iwan Mezaros kon tweemaal slechts met de grootste moeite voorkomen dat de Toepolef, die met zijn rechter vleugeltip over het beton schuurde, van de baan schoof. Hij kon niet verhinderen dat daarbij een rij landingslichten werd ver splinterd. Een kleine brand brak uit aan het einde van de vleugel, toen het vliegtuig van de Hongaarse luchtvaartmaatschappij stilstond. Terwijl de luchthavenbrand weer het vuur in korte tijd bluste, haastten de vrij rustig gebleven passagiers en de zeven bemanningsleden zich door de deur en door een noodluik naar buiten. JOHANNESBURG Trots laat de negentienjarige Barbara Zöllner uit Johannesburg de verlovingsring zien, het kenteken, dat zij binnen kort hoopt te trouwen met profes sor Christian Barnard. De beroem de Zuidafrikaanse hartspecialist, op het ogenblik in Amerika, liet zich eerder dit jaar scheiden van zijn vrouw (Lauwtjie). Dr. Barnard heeft een dochter Deirdre, die even oud is als Barbara Zöllner. 99 wwm DEN HAAG Een ruime meerder heid van de KVP-fractie zal een mo tie die vrijlating van de „drie van Bre da" beoogt, steunen. Deze motie zal op 21 oktober, bij de behandeling van de begroting van Justitie in de Tweede Kamer worden ingediend door de heer T. van Schaik. De vaste commissie voor Justitie in de Tweede Kamer zal zich vandaag met „de drie" bezighouden. De voor zitter van deze commissie, de nieuwe liberale fractieleider mr. W. J. Geert- sema, zei gisteravond voor de KRO, dat hierover bij de behandeling van de begroting voor Justitie wellicht extra spreektijd zal worden aangevraagd. Veertien van de zeventien liberalen zullen tegen de aangekondigde motie Van Schaik (KVP) stemmen. Mr. Geert- sema hield rekening met de mogelijk heid dat de motie zou worden aange nomen met een kleine meerderheid. WASHINGTON De betrekkingen tussen president Nixon en een groeiend deel van het Amerikaanse Congres en daarmee van de openbare mening over de kwestie-Vietnam zijn de afgelopen weken slechter geworden. Nadat leden van het Congres eerder weigerden een spreekpauze in acht te nemen om de vredesinspanningen niet in gevaar te brengen, zijn vandaag b\j het Congres twee resoluties ingediend tegen de Vietnam-politiek van de regering. Senator Frank Church (democraat uit Idaho) en senator Mark Hatfield (republikein uit Oregon) vragen in hun resolutie, om een snellere terugtrekking van de Ameri kaanse troepen uit Vietnam. Zij vrezen dat bij de huidige omvang van de terug trekkingen, de Verenigde Staten nog acht of tien jaar bü de strijd betrokken blij ven en menen dat het tijd is dat het volk van Zuid-Vietnam zijn eigen lot in han den neemt. Een tijdstip noemen de senatoren niet. De overdracht op het slagveld moet ordelijk verlopen en de veiligheid van de Amerikaanse troepen moet gega randeerd worden. MONTREAL Dinsdagavond zijn in Montreal een dode gevallen en vier gewon den bij onlusten voor een gebouw van een vervoersonderneming, dat door een 200 taxichauffeurs werd bestormd, aldus meldt het Canadese persbureau Presse Canadienne. De taxichauffeurs hadden besloten door de straten van Montreal te trekken ten teken van solidariteit met de politie en brandweer van de stad, die sinds dinsdag ochtend staakten. Maar de betoging leidde al gauw tot gewelddadigheden voor het gebouw van de onderneming Murray Hill Limousine, die de exclusieve rech ten heeft op het vervoer tussen Montreal en de luchthaven Dorval. De bonden van taxichauffeurs in Montreal betwisten dit monopolie. DEN HAAG De auto waarin prins Bernhard naar Soestdi.jk werd gereden is gisteravond in Den Haag op de laan van nieuw Oost-Indië bij een ketting botsing beschadigd. OUDENBOSCH Op verzoek van de procureur des konings in Antwerpen heeft de rijkspolitie in Oudenbosch de 21-jarige C. M. uit die plaats aangehou den. De jongeman heeft bekend dat hij samen met een 25-jarige inwoner uit het Belgische Essen afgelopen donder dagnacht in de Paradisobar in Bras- schaat bij Antwerpen een gewapende roofoverval heeft gepleegd. Het geweer met afgezaagde loop, de nodige patronen en enkele maskers die bij de overval werden gebruikt, zijn bij M. thuis gevonden. De buit van beide mannen bedroeg f 570. De caféhoudster wist een goed signalement op te ge ven ondanks de vermommingen. De dag tevoren hadden M. en zijn Belgi sche compagnon enkele uren in de bar vertoefd. De oudeboschenaar is in Breda voorgeleid aan de officier van justitie, de Belg in Antwerpen. De Essenaar wordt onder meer nog verdacht van een overval twee weken terug op een be jaarde winkelierster in Essen. Deze overleed aan haar verwondingen. Ver moedelijk heeft hij ook iets te maken met een grote sigarettendiefstal. Drie jaar geleden sloeg hij in Rotterdam een portier van een constructiebedrijf neer en kraakte daarna de brandkast. BERLIJN De Westelijke geallieer den hebben een vergadering van de plaatselijke afdeling van de nationaal- democratische partij (NPD) in West- Berlijn verboden, die op 25 oktober zou worden gehouden. Het verbod is afgekondigd op ver zoek van burgemeester Klaus Schütz die vreesde dat de vergadering tot on lusten zou leiden. De afdeling West-Berlijn van de NPD, die zegt 500 leden te tellen, heeft zichzelf al eens opgeheven. ROME In het centrum van Mi laan hebben ruim 60.000 stakende me taalarbeiders een uur lang een beto ging gehouden en zich daarna zonder incident verspreid. Dee arbeiders in de metaalindustrie hebben reeds driemaal in een maand tijds het werk voor 48 uur neergelegd en hebben nog drie 12-uursstakingen op het programma staan als hun eisen tot hervatting van de onderhandelingen over hun collectieve arbeidscontracten niet ingewilligd worden. Ook heeft een der vakbonden van treinmachinisten zijn leden opgeroepen het werk een etmaal neer te leggen. Drie andere vakbonden van machinis ten hebben geweigerd zich bij het sta kingsparool aan te sluiten. Volgens de spoorwegen heeft het treinverkeer op de middelbare en lange afstanden geen hinder ondervonden van de actie. Op kortere trajecten zijn ter vervan ging van de treinen bussen en vracht auto's ingeschakeld. In Napels blokkeerden een 500 sta kende arbeiders van de Ignis fabriek voor huishoudelijke apparaten een weg, staken een auto in brand en lieten van andere geparkeerd staande auto's de banden leeg lopen. De politie greep niet onmiddellijk in. DEN HAAG Met ingang van Tl oktober komen de paraatheidsappels voor militairen van der koninklijke landmacht in hun huidige vorm te ver vallen. De aanwezigheid van de mili tairen zal daarna op andere wijze wor den gecontroleerd. Dit opent de mogelijkheid voor dege nen die onder de paraatheidsregeling vallen en tijdens de appels in uniform gekleed moesten zijn indien zij dit wensen voortaan na de diensturen, op zaterdag of zondag en op de dagen waarop zondagse dienst verricht wordt, uitsluitend burgerkleding te dragen. Montreal, de grootste stad van Cana da, was ten prooi aan rovers en inbre kers, getuige het feit, dat dinsdag min stens 15 overvallen zijn gepleegd en tien bankroven. Tijdens een rumoerige bijeenkomst hadden dinsdag 2500 politiemannen van Montreal besloten te gaan staken. Zij eisten hogere salarissen. Vele brandweerlieden, die ook verwikkeld waren in een loongeschil met de ge meentelijke autoriteiten, hadden zich bij de politiemannen aangesloten. Onmiddellijk na het stakingsbesluit heeft de premier van de provincie van Quebec, Jean-Jacques Bertrand, de politiemacht van Quebecs hoofdstad onder het bevel van de provinciale po litie gesteld .Ongeveer 800 man van de provinciale politie zijn naar Montreal gezonden. De taxi-chauffeurs, die reeds jaren protesteren tegen het monopolie van „Murray Hill", maakten gebruik van de afwezigheid van een ordedienst om de installaties en garages van de ge hate onderneming aan te vallen. Rui ten werden met stenen ingegooid en verscheidene auto's werden in brand gestoken. Er is zelfs geschoten tussen bewakers van de onderneming en beto gers. Er is hierbij een dode gevallen. Het parlement van Qubec heeft daar op met algemene stemmen een nood wet goedgekeurd, waarin de politie mannen en brandweerlieden van Mon treal werd bevolen vandaag te mid dernacht het werk te hervatten op straffe van zeer strenge maatregelen tegen hen, met inbegrip van gevange nisstraf. Het initiatief tot de noodwet was uitgegaan van de ministerraad van Quebec. De Humanistische Werkgemeen schap in de Partij van de Arbeid heeft besloten zichzelf op te heffen. Er komt nu een gezamenlijke bezinningsorgani- satie met de twee andere werkgemeen schappen (katholieke en protestantse). ADVERTENTIE agd^ ,-fr *y- l ROTTERDAM Mevrouw Lovell, echtgenote van de Amerikaanse ruimtevaorder James Lovell, arriveerde gisteren in Rotterdam aan boord van de Atlantic Astronaut" het nieuwste containerschip van de United States Lines, dat gisteren voor de eerste maal van een regel matige dienst op de Maasstad binnenliep. Op 19 april van dit jaar had zij dit schip gedoopt en te water gelaten. Zij kwam nu haar dopeling bekij ken. In Londen was mevrouw Lovell aan boord gegaan. De tweede resolutie ingediend in de Senaat door de democraten Harold Hughes en Thomas Eagleton eist van de regering dat zij zich binnen twee maanden losmaakt van de rege ring in Saigon, als deze geen vergaan de hervormingen invoert. De resolutie verlangt van de Zuidvietnamese rege ring, dat zij politieke gevangenen in vrijheid stelt, politieke partijen zonder regeringstoezicht laat werken en een plan indient voor de vorming van een voorlopige regering, waarin de voor naamste politieke perijen en godsdien stige groeperingen zijn vertegenwoor digd. Men verwacht dat de resoluties niet voor 27 oktober aan de orde zullen ko men als de senaatscommissie voor de buitenlandse betrekkingen de openbare debatten over Vietnam begint. In politieke kringen in Washington merkt men op, dat kritiek op president Nixon, negen maanden nadat hi.j aan de macht kwam, steeds sterker is ge worden. Niemand twyfelt eraan, dat de president ernstig naar een einde van de oorlog verlangt, maar het kamp van degenen die niet geloven in het bestaan van een plan om er ook een einde aan te maken Zoals Nixon tijdens zijn verkiezingscampagne zei te hebben w >rdt steeds groter. De „duiven" in de kwestie-Vietnam hebben sedert januari min of meer een spreekpauze" in acht genomen om de nieuwe president niet in dï wielen te rijden, maar sedert het begin van de herfst is hieraan een einde gekomen. En wat men in politieke kringen ernsti ger acht, is het feit dat het dikwijls Nixon politieke vrienden, c'e republi keinen, zijn die met de scherpste kri tiek komen. Weliswaar heeft de Ame rikaanse president eerst vijfentwintig duizend Amerikanen uit Vietnam terug getrokken en worden er voor half de cember nog eens vijfendertigduizend man uit Vietnam gehaald, maar de critici van het beleid menen dat dit „zoethoudertjes" zijn. Zij noemen de aantallen veel te gering. De oorlog, die .Johnson's oorlog" was, wordt dage lijks een beetje meer Nixons oorlog, zeggen zij. De „duiven" zeggen dal de president nu met zijn „beroemde plan dat hij Amerika beloofde" op ta fel moet komen. DEN HAAG De 26-jarige ver pleegster C. W. M. is gisteravond in het ziekenhuis Zuidwal in Den Haag met een scheermes verwond door een dronken man. De man verscheen even na half ze ven bij het ziekenhuis. Hij had zichzelf reeds verwond. Toen hij de verpleeg ster had aangevallen, werd de politie er bij geroepen. Na met de gummistok de man te hebben uitgeschakeld nam men hem mee naar het bureau. Bij dit transport was de man zo recalci trant, dat hem de knevelketting moest worden aangelegd. In het politiebureau verzorgde de geneeskundige dienst de verwonding van de man, die vervolgens zonder zijn identiteit te onthullen zijn roes ging uitslapen. UTRECHT Met overgrote meerder heid van stemmen hebben de „bezet ters" van de aula van de Utrechtse universiteit vannacht beslist dat alle voorbereidende, beleidsbepalende en beleidsuitvoerende stukken en organen, in welke structuur ook, nu en in de toekomst openbaar dienen te zijn. Deze uitspraak werd gedaan in een motie, waarin ook de mogelijkheden voor een grotere openbaarheid werden geformuleerd: een publieke tribune, het ter inzage leggen en publiceren van al le stukken en spreekrecht voor toehoor ders. De mogelijkheid van afwijking van sommige agendapunten werd open gehouden. Het groepje Utrechtse studenten, dat nu al een dag lang de aula van de rijksuniversiteit in de Domstad met toestemming van de curatoren bezet houden voor een marathondiscussie, kreeg gisteravond gezelschap van rond 600 studievrienden. De Utrechtse stu- dentenfaculiteit hadden ze daarvoor uit genodigd in een plenaire vergadering om na te praten over de gebeurtenissen van maandag (geschorste curatoren vergadering, korte bezetting van het administratiegebouw, politieoptreden en 52 aanhoudingen) en ook om nieu we actievormen ter discussie te stellen. De voorzitter van de Utrechtse Studen ten Faculteiten, de heer Van Asseldonk, betreurde de afwezigheid van de cura toren, die reeds eerder hadden laten weten geen gevolg te geven aan de uitnodiging om po deze vergadering met studenten in discussie te treden. Vier moties over principiële punten werden aangenomen. Beslist werd dat de universitaire gemeenschap haar ei gen dagelijkse bestuur moet kunnen be palen. Voorts dat de universiteit auto> noom de verdeling van de beschikba re gelden moet kunnen vaststellen. Bo vendien werd afkeuring uitgesproken over de procedure, die minister Verin ga heeft gevolgd met betrekking tot de kwestie van de bestuursvorm. Voor de universiteit een uitspraak kon doen heeft de minister de discussie naar het parlement verlegd door 't indienen van zijn nota. De opsteller van deze motie vond hierin het bewijs van het centra listisch denken van de minister. morgen 150 gram van 124 voor 114 niet te geloven voor die prijst Een omvangrijk hogedrukgebied strekt zich uit van het Iberisch schiereiland over Duitsland en het Alpengebied tot boven Rusland. Het veroorzaakt in zijn omgeving vrijwel overal fraai najaarsweer. Op de oceaan handhaaft zich een grote activiteit van depressies. Een depressie die over IJsland is ge trokken vervolgt zijn weg naar de Poolzee. Een volgende trekt op een afstand van ruim 500 km van Ier land naar het noordoosten. De fron ten ervan veroorzaken tijdelijk re gen in Ierland en Schotland en zul len wegtrekken in de richting van Noorwegen. Om het continentale hogedrukge bied blijft met een zuidelijke wind warme en droge lucht naar onze omgeving stromen, zodat ook voor morgen tamelijk zonnig weer wordt verwacht.

De Vallei | 1969 | | pagina 1