Yerblifa gaat samen met Duitsers en Amerikanen Tweede dag zat vol zorgen VIHAMIJ GUNSTIGER RESULTAAT SPECULATIE DAT OOK GULDEN GAAT ZWEVEN Acht maand en t.b.r. geeist tot voor poging doodslag Hoofdstraat Veenendaal Henny Jansen GROTE FUSIE OP KOMST IN Filmweek Arnhem Meer vraag naar buitenlandse werknemers In Dubbeldams pompstation na moord inbraak Vernietig vonnis tegen bezetter eonsulaaf Winst op marken in obligaties Politiek asiel voor Portugees wordt onderzoeht U y 5,95 GROOTSTE ONDER DE VOET REORGANISATIE WEG MET POT CONGRES Tussentijdse mededeling MR. KATER VERZOEKT: LHV geeft artsen geen advies over t a r ie venkwestie Een greep uit 16 door ons geselecteerde EXTRA VOORDEEL aanbiedingen Drogisterij Vrijdags tot 9 uur 's avonds, 's Woensdags tot 1 uur WÊ1 WOENSDAG 8 OKTOBER 1969 DEVENTER De fabriek van ver pakkingsmateriaal Thomassen Drij- ver-Verblifa bestudeert op het ogen blik, samen met haar Belgische doch termaatschappij Sobemi, de moge lijkheid tot een nauwere samenwer king met de Westduitse Schmalbach- Lubeca Werke, de Italiaanse Super box en de Amerikaanse Continental Can Company. De besprekingen hier over zijn nog aan de gang. Reeds in 1959 stichtte Verblifa sa men met andere licentiehouders van de Amerikaanse Continental Can de organisatie Europemballage. Het doel daarvan is het bestuderen van de pro blemen die ontstonden door de vor ming van de gemeenschappelijke Eu ropese markt. Europemballage kan, wanneer de besprekingen gunstig verlopen, uit groeien tot een van de grootste organi saties op verpakkingsgebied in Euro pa. Geruchten over een samenwerking van Thomassen Drijver lopen al enige tijd. De koers van de aandelen Is sinds kort aan het stijgen. De ge ruchten zijn er aanleiding toe geweest dat Thomassen Drijver de vakbe weging maandag al heeft ingelicht. Het NVV: „Wij vinden het juist dat Thomassen Drijver al in dit sta dium van het overleg de zaak open baar maakt. Een kans voor de vakbe weging om mee te praten." Het NW vindt wel dat men ervoor moet waken dat Verblifa niet onder de voet zal worden gelopen door de Ame rikaanse reus. „Het is duidelijk dat de Amerikanen greep op de Europese markt willen krijgen op het gebied van de verpakking. De Continental Crown heeft kort geleden ook een Ne derlands kroonkurkenbedrijf overge nomen." Het NVV verwacht ook een stap van de derde Amerikaanse gi gant, American Can Company. Thomassen Drijver-Verblifa omzet 374 miljoen gulden - verkeert in een periode van reorganisatie. Verou derde afdelingen worden gesloten, wat heeft geleid tot opzienbarende ontsla gen. Al sinds 1934 wordt met Continen tal dan samengewerkt. Naast de eigen bedrijven omvat het concern o.m. Pielkenrood (stalen va- ARNHEM Het duo Pim en Wim beter is het tegenwoordig te spreken van de heren De la Parra en Ver stappen is in Arnhem niet alleen aanwezig met zijn jongste speelfilm „Obsessie", maar sinds gisteren vooral ook met een brief. Die is gericht aan minister Klompé en naar mag worden verwacht zal zij morgenavond, wan neer zij hier de Staatsprijs komt uit reiken wel met een snel geïmprovi seerd antwoord komen. Namens hun produktiemaatschappij „Scorpio" wijzen Pim en Wim er nog eens op dat de Nederlandse speelfilm zich sinds jaar en dag in een deplo rabele toestand bevindt. Men krijgt zelfs de indruk, zo schrijven zij, dat een ieder het niet anders wil om toch maar vooral jaar in jaar uit te kun nen blijven bakkeleien over die Ne derlandse speelfilm en zijn zo nood zakelijke continuïteit. Vervolgens zetten de twee cineasten, die gezien hun ervaring en hun re cente buitenlandse successen met de film „Obsessie" beslist recht van spre ken hebben, uiteen hoe het anders kan. Zij komen met een plan dat zich ba seert op de ongelukkige omstandigheid dat Nederland als afzetgebied voor ei gen speelfilms te klein is om ooit meer dan hooguit drie specifieke Nederland se films per jaar rendabel te doen zijn. Dat is natuurlijk een waarheid als een koe, maar het filmbeest wordt in de verdere uiteenzetting van het plan toch wel stevig bij de ho rens gevat. In negen punten worden de moge lijkheden voor een betere toekomst voor onze eigen cinema aangestipt. Zo willen Pim en Wim, dat men voortaan ophoudt met het kostbare subsidiëren van de zogenaamde vrije korte films, waarvoor CRM een speciale jaarlijkse pot heeft. Er is volgens hen en geef ze eens ongelijk op internationaal niveau een ontstellend overschot aan korte speelfilms. Bovendien vormen de Nederlandse korte films in elk geval een bedrieg lijke voorbereiding tot het maken van een avondvullende spèelfilm. De aldus vrijgekomen gelden kunnen dan wor den benut voor de subsidiëring van speelfilms op normale lengte, die rea liseerbaar dienen te zijn voor een to taal budget van maximaal honderd vijftigduizend gulden. Deze subsidies moeten worden toege kend door een commissie, die bestaat uit in principe alle Nederlandse pro ducenten en regisseurs, die minstens een speelfilm in de drie voorgaande ja ren op hun naam hebben gebracht. Voorts wijzen de Scorpio-mannen erop dat er met ingang van 1971 een ex tra half miljoen ter beschikking moet worden gesteld als premie voor Neder landse films die opmerkelijke resulta ten aan de bioscoopkassa's hebben ge boekt. Als consequentie van hun ferme ARNHEM De laatste maand is er op de Gelderse arbeidsmarkt niet veel veranderd. Het aantal werklozen is met 45 gestegen terwijl de arbeidsreserve met ongeveer 30 gedaald is. Hierbij spelen seizoensvluchten iin de Horeca- sector een rol. Arnhem staat er het slechtst voor met een werkloosheidpercentage van 2,3. Nijmegen volgt met 2,1. Als gevolg van een aanhoudende ac tiviteit daalde de werkloosheid in de bouwvak en metaalsector met 140. Bij kantoorpersoneel is het aanbod gestegen Nog steeds is de vraag naar buiten landse werkkrachten groot. Het aantal steeg met ongeveer 50. (36 Spanjaarden en 19 Marokkanen. Het aantal Turken daalde iets). Het directoraat-generaal voor de ar beidsvoorziening zal in Marokko meer arbeidskrachten werven. Daar is een groot aanbod van geschoolde bouwvak- en metaalarbeiders en ongeschoold per soneel. De opleiding van de Marokkaan se metaal arbeiders is met de LTS te vergelijken. In vergelijking met andere landen zijn de wervingskosten vrij laag. Verder is het een voordeel dat de Marokkaanse krachten binnen veertien dagen na de wervingsaanvraag in Ne derland aaa de slag kunnen. pleitnota zien Pim en Wim geen heil meer in de afdeling film van de Raad voor de Kunst. Die kan het beste worden ontbonden. Met een vriendelij ke groet aan mevrouw de minister wordt tenslotte een mmeer gedetail leerde versie van het plan in het voor uitzicht gesteld. Redelijke stof al met al om over na te denken, niet alleen voor de bewo ners van de hoge flat van C.R. en M. maar zeker ook voor de aanwezigen in Arnhem, hoe verschillend die ook bij het medium film zijn betrokken. De problemen lagen er trouwens al gistermorgen vroeg op het in de marge van deze manifestatie gehouden con gres „De toekomst in het oog". De matineuze discussies werden in het Saskia theater begeleid door de verto ning van Peter Watkins film „De gla diatoren", waarin de strijd tussen Oost en West van achter de militair-politie ke conferentietafels als centraal gege ven wordt gesteld. Dichter bij huis lagen daar de filmpjes die in het programma „Om en om" door de projectoren werden getrokken als werkstukken van Neder landse en Amerikaanse filmscholen. Toen dat lekker op gang was, werd in Rembrandt begonnen met de tweede hoofdfilm van deze week, Cop- polla's „The Rain People", 's avonds gevolgd door het Joegoslavische „Ho- rescoop". Toen men daarvan was bekomen, was er net tijd genoeg om wederom van bioscoop te wisselen: het nacht programma bevatte namelijk de door de liefhebbers zo begeerde première van Ingmar Bergman's nieuwste opus „Riten", bevattende een aanval en ver dediging van de integriteit van arties ten. Nee, grappen en grollen waren er gisteren echt niet bij. De tweede Arnhemse filmdag werd gekenmerkt door zorgelijke rimpels, ernstige gezichten en vele diepe be doelingen. Het hoort er met de bioscoop als middelpunt toch kennelijk allemaal bij. ARNHEM De directie van Viha- mij te Arnhem deelt mede, dat in het eerste halfjaar van 1969 een iets gun stiger bedrijfsresultaat is behaald dan over het eerste halfjaar 1968. De inte restbesparing uit de liquide middelen, ontvangen uit de overdracht van deel nemingen in 1968, weegt nagenoeg op tegen het wegvallen van inkomsten, die vorig jaar uit deze deelnemingen werden verkregen. De omzetstijging bedroeg 8 procent, helaas afgeremd door de invoering van de b.t.w. en de weersomstandigheden in het eerste kwartaal. Verwacht wordt dat het winstsaldo over het gehele jaar niet zal achterblijven bij dat over 1968, te weten f 1,7 miljoen en 11 procent divi dend. DUBBELDAM In het pompsta tion bi) Dubbeldam, waar onlangs de bediende G. J. Alewijn bij een overval werd doodgeschoten, is ingebroken. Gisternacht werd een deur van dit nabij de Moerdijkbrug gelegen tank station ingetrapt. Vervolgens werden er gereedschappen plus wat geld ge stolen. Bovendien werd een fikse ra vage aangericht. Zo werd de telefoon uit de muur gerukt. Gesloten De inbraak moet gebeurd zijn tussen het middernachtelijk uur en vijf uur in de morgen. Tot voor de moord was dit pompstation dag en nacht geopend. Nu sluit eigenaar A. C. Huybrechts uit Zevenbergschenhoek om middernacht de zaak af. De rijkspolitie in Dubbeldam ziet op dit moment geen enkel verband tussen de moord en deze inbraak. ten), Verblifa Amsterdam, de Belgi sche Sobemi, Metaalwarenfabriek Drenthina in Hoogeveen, A. E. Ruys- Haarlem en de Antilliaanse Emballa- gfabriek Thomassen Drijver op Curagao. Voorts wordt deelgenomen in Tedeco Deventer, Tedeco Ham burg, Société de Développement et d'Expansion d'Entreprises in Brussel en in de Blikslagerijen De Clerck in Brugge. DEN HAAG Hei arrest van het Amsterdamse hof, waarbij een aantal Amsterdammers werd veroordeeld om dat zij op 4 oktober vorig jaar het Mexicaanse consulaat waren binnenge drongen, dient te worden vernietigd. Tot deze slotsom kwam de raadsman van de zeventien studenten en twee journalisten, mr. H. A. Kater, gister morgen voor de Hoge Raad. Het arrest van het hof was tegen elk een week voorwaardelijk en een boete van 75 gulden. Het consulaat werd een jaar geleden door de Amsterdammers „bezet'4 uit solidariteit met de Mexi- studenten en arbeiders caanse AMSTERDAM De kans dat ook de notering van de gulden gaat zweven heeft op de Amsterdamse effectenbeurs gisteren geleid tot een krachtige koersontwik keling in obligaties. De Westduitse mark is intussen zodanig in koers gestegen, dat op ruime schaal de koerswinst is binnengehaald. De bedragen die hieruit zjjn vrijgekomen, hebben zich op de Nederlandse obligaties- gestort in de hoop dat bq een opwaardering van de mark ook de gulden tot op zékere hoogte zal meegaan. Gisteren brak zich op het Damrak voor obligaties die al zo lang in de „verkeerde" hoek zaten, een zodanig herstel aan, dat de kreet werd gehoord: De markt is om. De omzetten waren niet overweldigend groot, maar de vraag was zeer pertinent. Vooral de obligaties met hoge rente schoten om hoog. De 7 procents staatslening 1969 her stelde zich in één ruk met ruim één procent evenals de 7 procents staatsle ning 1966. De overige soorten waren eveneens beter. De 8 procents lening van de Bank voor Nederlandsche Ge meenten kwam weer op bijna 100 pro cent. Dit alles opent de weg voor een nieuwe staatslening, die binnenkort wordt verwacht. Op de valutamarkt bleef de West duitse mark op f 95,85 per honderd. In Frankfurt steeg de mark aanvankelijk tot een peil van 3,74 tegenover de dol lar, wat een revaluatiepercentage zou betekenen van 6,95. Later zakte de no tering tot 3,75 mark per Amerikaanse dollar, wat zou neerkomen op een reva luatie met 6,67 procent. Op dit niveau was er een behoorlijk aanbod van West duitse marken. De Franse president Pompidou heeft geruchten over een nieuwe devaluatie van de Franse franc tegengesproken. Hij verklaarde met nadruk dat de ge ruchten alle grond missen. De Nederlandsche Bank steunde gis teren de dollarkoers. Het aanbod werd opgenomen op een koers van f 3,595 per dollar. De centrale bank verwierf 16,6 miljoen dollar, waarvan de tegenwaar de f59,7 miljoen morgen de geld markt ten goede zal komen. ARNHEM „Deze man is bijzonder gevaarlijk en agressief. Hij ziet er niet tegenop anderen naar het leven te staan omdat ze hem iets in de weg leggen; en al evenmin schroomt hij lif tende meisjes desnoods met geweld te nemen." Dat zei gisteren voor de rechtbank in Arnhem officier van Justitie mr. J. H. C. Pieters van de 26-jarige woonwagen bewoner Antoon K. uit Arnhem, van wie in de rapporten staat vermeld dat hij weliswaar niet helemaal toereke ningsvatbaar is, maar dat hij beslist niet op vrije voeten moet blijven. De officier van Justitie sloot zich daarbij aan met een eis van acht maanden ge vangenisstraf en terbeschikkingstelling van de regering. In blinde woede had K. in het woon wagenkamp aan de Bosweg in Renkum zijn pistool leeggeschoten op een me debewoner na een ruzie om niets; slechts door dekking te zoeken achter een autowrak ontkwam de man aan de dood. Verder moest K. terecht staan omdat hij in januari van dit jaar een paar meisjes die van Arnhem naar Am sterdam wilden liften probeerde aan te randen op de hei bij Ede. De liftster- tjes hebben een heel gevecht moeten le veren om er niet erger dan met een paar gescheurde panty's van af te ko men. Een ander geval van aanranding, ditmaal wel gelukt, bleek onlangs aan de rij te zijn toegevoegd. Op het Renkumse woonwagenkamp, waar K. het niet al te goed had kun nen vinden met een andere familie, was ruzie ontstaan doordat zijn auto verkeerd was neergezet. Er werd met messen gezwaaid, en K.'s moeder werd aan haar haren getrokken. Pas toen de rust allang was weergekeerd reed K. weg. „Ik ga mijn pistool halen, straks schiet ik iedereen dood", riep hij woe dend. Meer dan een uur had hij nodig om zijn schietwapen, verstopt op de Ginkelse hei, te halen. Maar zijn woe de was er niet minder op geworden. Buiten zichzelf riep hij tegen de 51-jari ge Tinus G., die met de ruzie niets te maken had gehad: „Blijf staan Tinus, want ik schiet je kapot". De aangespro kene maakte dat hij wegkwam, half meegesleurd door een ander die het ge vaar aan zag komen. In de auto waar achter hij was weggedoken vond de po litie later de kogelgaten. Antoon K. ontkende op Tinus te heb ben willen schieten. „Ik kan van een afstand een lucifersdoosje raken. Als ik echt had gewild had ik hem niet ge mist. Ik schoot gewoon in het wilde weg". Maar verschillende getuigen ble ken de zaak anders te hebben bekeken. Bij de politie had K. zelf eveneens een andere lezing gehad: „Ik was buiten mezelf. Ik wist niet meer wat ik deed omdat ze moeder hadden aangevallen." Al even agressief had K. zich gedra gen tegenover de beide liftstertjes. Met een schroevedraaier had hij ze ge dreigd om zijn zin te krijgen. Het kost te de meisjes een hevige vechtpartij op de achterbank om van hun aanrander af te komen. Ze ontkwamen met alleen wat gescheurde lingerie, terwijl K. ze nariep: „Ik zou voortaan maar niet meer liften". „Ze praatten nogal over het vrije le ven van Amsterdam", zei K. ter ver ontschuldiging. „Dat bracht me in de stemming". „Hij stelt het allemaal veel te mooi voor", oordeelde de offi cier van Justitie. „Zijn vrouw kon elk ogenblik bevallen, en daarom moest hij naar Amsterdam. En dan zouden die meisjes hem ineens in de stemming hebben gebracht. Maar wel zei hij direkt toen hij ze liet instappen: Ik ga ook naar Amsterdam, maar ik moet eerst even naar Ede. Hij heeft er ge woon op gereden die meisjes mee te krijgen naar een stil weggetje". „Lif ten", aldus de officier, „is een gewone zaak. Dat een meisje lift betekent niet dat ze wil zeggen: bij mij kan het wel." De rechtbank wees een verzoek van de officier om onmiddellijke gevangenne ming af. UTRECHT De „Landelijke Huis- artsenvereniging" is niet van plan haar leden een advies te geven met betrek king tot de tarieven die zij hun parti culiere patiënten berekenen. Dit on danks het feit dat minister De Block de LHV heeft geschreven, dat hij er van uitgaat dat de huisartsen hun ta rieven per 1 oktober niet zouden ver hogen. De LHV heeft zich begin 1969 bereid verklaard de huisartsen te vragen de kostenstijging die zich in de periode januari tot en met september zou voordoen, niet in hun tarieven over het algemeen f 5,- voor een consult en f 13.50 voor een visite door te berekenen. De LHV staat nog steeds op het standpunt, dat de artsen het recht hebben de algemene trend van de loon- en prijsindex te volgen. Als cen trale vereniging wenst zij zich echter niet te bemoeien met de beslissingen van individuele huisartsen, die nu min der ver of verder zouden willen gaan. Wel heeft de LHV berekend, dat de particuliere tarieven zoals die er be gin 1969 uitzagen, geen gelijke tred heb ben gehouden met de ontwikkeling van lonen en prijzen in de afgelopen jaren. Het ziet er dus naar uit, dat de minis ter van Economische Zaken tariefsver hogingen die uitgaan boven hetgeen de algemene prijzenbescikking toe laat, door zijn controleurs zal moeten laten opsporen. DEN HAAG Het Tweede-Kamerlid mejuffrouw H. Barendregt (p.v.d.a.) on derzoekt de mogelijkheden voor het ver kregen van politiek asiel in Nederland voor de Portugese militair José Antonio da Silva Marques. Deze 26-jarige luchtmachtsoldaat werd vorige week door de Rotterdamse politie de Nederlands-Belgische grens overge zet omdat hij illegaal in Nederland ver bleef. Hij was een paar maanden gele den naar Nederland gekomen omdat hij niet langer dienst wilde doen in Angola. WARMWATERKRULLERS 10 st. van 3,50 voor 2,50 2 doosjes 2 stuks DEA-gekïeurde <v sche kaarsen van 2,40 voor 1,95 grote 1! maat M NATUUR- ZEEM f van 7,25 voor EPILEERPINCET (automatisch) van 3,75 voor 2,75 60 DEA-zakdoekjes met gratis etui gevuld met 'zakdoekjes van 1,45 voor 0,95 Zandstraat 7 - Veenendaal

De Vallei | 1969 | | pagina 4