L. Slok, secretaris Middenstand moet de kost voor de baat uit laten gaan Meer leden Officier eiste weer 10 weken gevangenis Voor drinken geen enkel excuus FR U TO-INK OOPCOMBINA TIE TEN DIENSTE VAN DETAILLIST Dronken chauffeur maakte brokken Diplomas Verkeers maatregelen Spreekuur van burgemeester oorbereidings- besluit Eist i/ï- J „Zag niks Opduvel Lijk verdronken To ren tocht Buren wordt in ere hersteld r m nf i t in t ii WOENSDAG 8 OKTOBER 1969 RHENEN Tijdens een enkele da gen geleden gehouden bestuursverga dering van de Rhenense Middenstands Centrale is de heer L. Slok (44) geko zen tot secretaris van de RMC. Hij volgt de heer H. de Rhoter op, die om persoonlijke redenen aftrad. Hij werd vorige week tijdens een ledenvergade ring gekozen tot lid van het bestuur. Toen hem werk gevraagd om hij 't se cretariaat op zich wilde nemen, twij felde hij geen moment. ..Ik zie bijzon der veel in een georganiseerde niidden- stand", zegt de heer Slok. „Maar dan moet men ook in groten getale de ver gaderingen bijwonen en daar schort 't nog wel eens aan. Dat vind ik bijzon der jammer. En wat de Rhenense mid denstand ook méér moet gaan besef fen is, dat de kost vóór de baat uit moet gaan. Men moet een andere koers gaan varen en niet altijd zeggen we doen het maar niet, want het kost te veel". De heer Slok is een nuchtere figuur. Zelf zegt hij geen vechtjas te zijn, maV tijdens het gesprek van gister avond bleek duidelijk, dat hij dat in zekere zin wel is. Al was het alleen maar te constateren uit het feit, dat hij vrij laat ging studeren voor zijn vakdiploma's, terwijl hij oorspronke lijk een heel andere beroep uitoefende dan vandaag de dag. „Ik probeer al tijd de gulden middenweg te zoeken," De dagen worden nu aanmerkelijk korter, we kunnen nu storm en re gen verwachten. Oktober geeft vaak al boos weer en is een maand die al le seizoenen omvat; zonnige da gen, verhullende mist, stormen waar men tegenop moet tornen, al les weer schoonspoelende regen en vorst die de wereld wit maakt. Langzaam, maar zeker gaat het leven der bladeren ten onder. De fruitbomen worden van hun vruchten, waarin zij de middelen der voortplanting van hun mildda dig geslacht verbergen, beroofd en schudden spoedig de bladeren af. De kortgeleden, door de zwaarte der vruchten naar de 'grond toege bogen takken rijzen weer op en we onderscheiden nu reeds van verre de nog met vruchten beladen bo men, van die welke reeds geplukt werden. Het geheel geplunderd aanzien van de vruchtbomen, die ook in onze omgeving aan het landschap een wezenlijk karakter geven, is derhalve als een kenmerk te beschouwen, dat vriend Herfst reeds een heel eind op weg is. Koning Winter begint langzamerhand het dralen van de Herfst te verve len, hij verlangt naar zijn heer schappij. Daar de zon hem overdag de toegang nog belemmert, neemt hij de nacht waar om over de slag boom te springen en al wordt hij dan ook 's morgens door de zonne stralen weer van het terrein ver dreven zo gelukt het hem toch ge durende de nacht heel wat schade aan te richten. Ziet maar eens welk een droevig Schouwspel die schone Dahlia's, He- lianthussen en meer bloeisters, die de dag te voren nog zo trots en stout hare bloemen toonden, dan nu ze bevroren zijn, opleveren. Gelukt het de Herfst, om na een zodanige aanval van de winter, nog verschei dene weken door hem met rust. ge laten te worden, dan is hij tech nisch in staat de door de ruwe hand ontijdig gedoden weer op te wekken Wij zijn, als liefhebbers (sters) van bloemen en planten, waakzaam en werkzaam. We weten, dat de Dah lia's het nog een tijdje kunnen uit houden maar als wij bemerken dat de lucht tegen de avond mooi hel der wordt, snijden we alle open bloemen af. In huis hebben we er dan nog een week plezier van. Knol-Begonia's kunnen in het geheel geen vorst verdragen, dus niet ris keren, doch ze tijdig rooien. Ze kunnen gmakkelijk met de hand uit de grond gehaald worden, waar bij dan na het oprooien de stengels gels laten we een paar centimeter zitten, dus niet vlak boven de knol afbreken, anders bestaat er gevaar voor beschadiging. De knollen worden geschud, waar door reeds een deel van het zand afvalt. De knollen in de zon drogen, opdat nog meer zand verwijderd kan worden. Het is niet gewenst de knollen geheel kaal te plukken, er mogen gerust wat wortels aan blij ven zitten. Zijn de knollen goed droog dan worden ze bewaard in een donkere kast. Deze plaats mag echter niet te warm zijn, anders be staat het gevaar, dat de knollen verkurken en onbruikbaar worden. Verschillende hoekjes zijn nu in de tuin leeg gekomen. We laten de boel nu daar niet zo liggen, doch ruimen alles netjes op. Ook het on kruid moet nog eens uitgeroeid worden, laten we dat zijn gang gaan, dan is de tuin vóór de winter nog helemaal groen. Onkruid groeit lang door en dus gaan wij op een mooie zonnige dag alles met schof fel en hark na. De kans is er, dat het weer slechter wordt, straks is de tuin modderig en wordt het wer ken steeds moeilijker. Zorg dat al le klimplanten die los kunnen waai en, behoorlijk worden aangebonden. Help ze nog even met een touwtje of een bandje, opdat geen grotere schade zal ontstaan. Laat men nu alles maar slingeren dan komt er niets van terecht. Indien men nog laat Peterselie en snij- selderie heeft gezaaid, dan kunnen ze heel gemakkelijk overgeplant worden. Ze kunnen niet de gehele winter buiten blijven. De plantjes onder glas ingraven en zo door de winter heen helpen. Is men niet in het bezit van broeibak, dan kan men wat plantjes bij klkaar in een bloempot zetten of in een kistje en ze op een plaats zzttpn die koel fn vooral licht is. In mijn vorige ,,tuinbouwhoekjes heb ik diverse bloembollen bespro ken en tips gegeven. In aansluiting hierop praat ik nog even door over de Tulpen, behorende tot de meest populaire tuinplanten. Deze zijn ook in kleine tuinen volkomen op hun plaats. Het. is nu eenmaal onmoge lijk om een bloemborder aan te leggen, die de gehele zomer boeit. Dat tekort aan bloemen kan men opheffen door het gebruik van één jarige zomerbloemen, doch ook door diverse soorten bloembollen aan te planten. Zet in een bloem border geen kleuren door elkaar, doch elk, groepje apart, dan krijgt u een rustig' geheel. Ik wil .verder nog wijzen op de vaak door liefhebbers begane grote fout om de bollen zo maar met de hand in de losgemaakte grond te druk ken. Door de bollen op die manier naar beneden te drukken, worden de neuzen gekneusd en in hun ont wikkeling geschaadMet de hand moet men en gaatje maken, daar de bol in leggen, met de neus naar boven en vervolgens wordt het gaatje weer dichtgemaakt. In kleine rotstuinen kan men gebruik maken van de botanische soorten, de z.g. species. Dat zijn prachtig bloeiende tulpen, die niet behoeven te worden opgenomen, dat is dus een voordeel. Wanneer men deze bemest met ASF-Korrels, dan zul len deze botanische tulpen u jaren lang met een weelde van bloemen belonen. Hiervan zijn eenmassa soorten. Violen, Duizendschonen. Muurbloe men, Vergeet-me-nieljes, etc. kun nen nu uitgeplant. worden. Neem de planten met een kluit op, ze groeien dan direct door. Wilt u echt iets moois? Plant dan tulpen tussen Violen of Vergeet-mij-niet!Het wordt dan een prachtig geheel in het voorjaar wanneer de tulpen in bloei staan met als onderbeplanting de bloeiende vergeet-mij-niet of violen. Antwoord aan mej. A. v.d. W. Dank voor uw stimulerend schrijven, van zelfsprekend gaan we steeds op de zelfde voet voort. Ons doel is im mers .liefde bijbrengen voor bloem en plant" en alles wat er mee in verband staat. Wat uw vraag be treft, het volgende. U moei een Hoy a bella (kleine wasbloem) zo-, veel mogelijk op dezelfde plaats la ten hangen. Als ze telkens ver plaatst wordt laat ze de bloemknop pen vallen. Dit is nu bij u het ge val. De plant wenst een matig ver warmde kamer, doet het wel in de woonkamer. Regelmatige besproei ing met lauw water! Daar de Hoya eigenlijk een soort vetplant. is, moet de potgrond ma tig vochtig worden gehouden. De grootbloemige Hoya is een echte klimmer, doch uw Hoya bella moet men m, r als hangplant beschou wen en is leuker dan de grote was bloem. Ze kan overdekt zijn met fijne geurende bloemen. Stekken kan men heel goed, doch nooit vlak voor deb loei, steeds na de bloeitijd. In een potje met zanderige pot grond vormen zich vrij gemakke lijk wortels. Zet vijf of zes stekken in een ruime pot. dan krijgt u een mooie gevulde plant. Regelmatig moet de Hoya bemest worden, tijdens de vorming van bloemknoppen vooral niet bemes ten, want groeit ze sterk dan val len de bloeiknoppen er eveneens af. E. J. Grijsen - Rhenen. zegt hij zelf. „Ik zie veel in de RMC en daarom gaan we binnenkort iedere twee maanden op een vaste avond vergaderen met aan het slot een gezel lig samenzijn, om de banden wat nau wer aan te halen. Wanneer wij als middenstanders individueel aan het werk zouden moeten, kwam er geen spaan van terecht. En dat we een ge meente-ambtenaar als voorzitter heb ben? Man, dat is prima. Die man is neutraal en dat moeten we net hebben. Die kunnen we niet missen. Een on partijdig voorzitter is voor een vereni ging als de onze een groot voordeel." De nieuwe secretaris van de Rhe nense Middenstands Centrale is Vee- nendaler van geboorte. Hij begon als voorspinner op de Hollandia Wolfa- briek. Dat deed hij tot 1942. Toen moest Slok naar Duitsland, maar hij dook onder. Hij vond een schuilplaats in Overberg tot eind 1944. Toen ging hij terug naar Veenendaal. Maar daar was het toen al helemaal niet pluis meer. Wéér dook hij onder en hij ver diende toen de kost met het spinnen van wol op een ouderwets spinnewiel. De hongerwinter dreef echter ook de heer Slok uit zijn schuilplaats. Het ge volg was dat hij tenslotte werd gepakt en in Wagenings ..Sperrgebiet" loop graven voor de Duitsers moest gaan graven. „Ik ben toen met toestemming van de Duitsers aardappelen gaan kopen van niet geëvacueerde boeren, maar toen we uit het „Sperrgebiet" naar huis gingen hield de Nederlandse poli tie ons aan en moesten we de gekoch te aardappelen wel inleveren. Het was wel een rare tijd." Na de bevrijding zocht Slok zijn vroegere werkgever Hollandia weer op. „Ik had echter altijd graag wat willen leren,zegt hij, „en ik heb na de oorlog de daad bij het woord ge voegd. Ik koos het elektriciteitsvak. Ik was 20 jaar toen ik in Utrechl ging studeren. Een cursus die een ha'f iaa' duurde werkte ik af in 4V2 maand. Ik ging daarna een half jaar naar de technische avondschool in Wagenin- gen. Na Iwee iaar behaalde ik mijn monteursdiploma en daarna mijn mid denstandsdiploma. Dat was bij wijlen Van Rijswijk in Veenendaal. Bij ir. Roman van de PGEM in Bennekom begon ik te leren voor installateur. Bij de PBNA maakte ik die studie af. Ik was 28 jaar toen ik rondom in de vereiste vakdiploma's zat. Opnieuw kwam ik toen op een bedrijf terecht, namelijk de Frisia in Veenendaal.. Al weer een wol fabriek. Ik werkte daar een paar jaar als monteur. Die baan verwisselde ik met een job bij het reizend montagebureau Van Zwaai in Dén Haag, dat was voor namelijk installatiewerk en liften- bouw. Ik deed dat weer een paar jaar. I11 1950 kwam ik in Rhenen terecht als monteur bij de kalkzandsteenfabriek Vogelenzang. Daar werkte ik onge veer drie jaar en toen ging ik zo zacht jes aan denken aan een eigen zaak. Maar éérst kwam de VSW nog aan bod, wéér Veenendaal dus. Uiteinde lijk had ik met die plaats vanwege mijn geboorte sterke banden. Twee jaar later was het dan zover en in 1959 nam ik in Rhenen de huidi ge zaak over, die ik vorig jaar zoda nig heb verbouwd, dat niemand het ou de pand meer terugkent. Het is een elektrotechnisch installatiebedrijf met luxe en huishoudelijke artikelen. Die zaten nu eenmaal in de zaak die ik overnam en daarom heb ik ze gehand haafd. Inmiddels behaalde ik ook nog het diploma loodgieteren." De heer Slok komt niet voort uit het verenigingsleven. Zijn bestuursfunctie bij de RMC is de eerste in zijn leven. Hij werd van twee kanten kandidaat gesteld, namelijk van bestuurszijde en van de kant van de leden. Zelf zegt hij: „Ja, ik heb wel ge meenschapsgevoel." En dat bewees hij onlangs nog. toen hij geheel belan geloos de verlichting aanlegde voor de Taptoe R'.enen. georganiseerd door de muziekvereniging „Oefening Baart Kunst". En dat was een gigantisch karwei. Of hij dat nog eens zou doen? „Zeer zeker," zegt de heer Slok „als ik wéér word gevraagd zal ik wéér ja zeggen, tenz'r ik er geen tijd voor zou hebben, maar dan houdt alles op. Voorlopig sta ik er enthousiast te genover. Ik vind het leuk iets voor de gemeenschap over te hebben." De heer Slok had als hobby studeren. Nu hij dat niet meer doet mag zijn grootste hobby worden genoemd met vakantie gaan. „Dat vind ik heerlijk," zegt hij. „Maar voorlopig zal ik de handen vol krijgen aan de Rhenense Middenstands Centrale, RHENEN Burgemeester en wet houders der gemeente Rhenen bren gen ter openbare kennis, dat de raad dier gemeente in zijn vergadering van 30 september 1969, nummer 8, heeft be sloten a. door het aanbrengen van de in hoofdstuk III, paragraaf 3 van de Be schikking van de Minister van Ver keer en Waterstaat van 29 december 1966. nummer 76727, afdeling water staatsrecht, genoemde strook, bestaan de uit witte strepen, aan te wijzen als voetgangersoversteekplaats, de over steekplaats gelegen op een afstand van 9.30 meter in westelijke richting van af het perceel, plaatselijk gemerkt Fred. v.d. Paltshof 46, tot in het hart van de oversteekplaats over. de hoofd rijbaan van het Fred. v.d. Paltshof en de aan de zuidzijde daarvan gele gen parkeerstrook; b. op de zuidzijde van het hoge ge deelte van het Fred. v.d. Paltshof voorzover gelegen tussen de Torenstraat en de Koningstraat in de gemeente Rhenen. door plaatsing van de borden 51 van bijlage II van het Reglement Verkeersregels en Verkeerstekens, het stoppen te verbieden, met uitzondering van het gedeelte aangeduid als bus halte; c. in te trekken zijn besluit van 31 oktober 1967, nummer 18; d. de onder a genoemde voetgangers oversteekplaats te beveiligen met door de voetgangers zelf te bedienen ver- keers- en voetgangerslichten. Bovengenoemd besluit is in afschrift verzonden aan de hoofdingenieur-di recteur van de rijkswaterstaat; in het arrondissement Utrecht, aan Gedepu teerde Staten van Utrecht en aan de door de minister van Verkeer en Wa terstaat aangewezen verenigingen, die behartiging van verkeersbelangen ten doel hebben. Rhenen, 10 oktober 1969. B. en W. voornoemd, De secr. W. C. Pieters, De burg., L. Bosch v. Rosenthal. RHENEN De burgemeester van Rhenen brengt ter openbare kennis, dat hij vrijdag 17 oktober 1969 ver hinderd is spreekuur te houden. Rhenen, 10 oktober 1969. De burgemeester voornoemd, L. Bosch v. Rosenthal. RHENEN De burgemeester der ge meente Rhenen brengt ter openbare kennis, dat de raad dier gemeente bij zijn besluit van 30 september 1969, nr. 21, heeft besloten te verklaren, dat een bestemmingsplan in voorbereiding is voor het gehele dorp Eist, zoals op de bij het besluit behorende kaart is aangegeven. Tevens heeft de raad besloten te bepalen, dat het verboden is binnen het genoemde gebied zonder of in af wijking van een schriftelijke vergun ning van burgemeester en .wethouders de daarbij bepaaldë werken of werk zaamheden uit te voeren. Rhenen, 3 oktober 1969. De burgemeester voornoemd. L. Bosch v. Rosenthal. RHENEN Tijdens de jaarlijkse algemene ledenvergadering van de af deling Rhenen van de Volkspairtij voor Vrijheid en Democratie kon vcorziter L. van Wijngaarden met enige trots mededelen, dat de afdeling negen nieu we leden had geboekt. De vacature van penningmeester wegens het overlijden van de heer J. A. v.d. Grift werd vervuld door be noeming van de heer H. v.d. Spoel. In 1970 zad de afdeling opnieuw uit komen met een eigen lijst bij de ge meenteraadsverkiezingen. r\cx byv\c\ 25)<xcsv e byn* 5cct.cco r\oo>a\iyd. lï'M- vsrsf'H Uj fcc _/f?f 't>\ A téj •v w ver y* i i u- r y' V f L A /t al i, >«r' fvri - X VAU.£Nt>ÖE$TfENlï '969 U*,-. 'P y", 'W» -r ARNHEM/RENSWOUDE Opnieuw tien weken gevangenisstraf en ander half jaar niet rijden eiste gisteren de officier van justitie, mr. J. H. C. Pieters, voor dc rechtbank in Arnhem legen de 38-jarige Joop van E. uit Renswoude, die in december van het vorig jaar volgegoten met bier achter het stuur van zijn auto kroop en toen op de Wekeromseweg onder Ede in botsing kwam met een tegenligger. Het gevolg daarvan was. dat de echtgenote van de andere automobilist nog steeds te bed moet blijven, met ernstig letsel aan haar halswervels. Joop van E. had die middag veel ge dronken. Een getuige sprak van ontel bare glazen bier. ..Toen ik van dat on geluk hoorde dacht ik direct aan hem", zo was diens eerste reactie geweest. Om half twee had hij Van E. al in hel café zien zitten, om half zes was hij er nog. Toen hij weg wilde viel hij overal tegen aan. Verschillende cafébezoekers vonden dat Joop van E. nooit achter het stuur had mogen kruipen. Dat bleek ook duidelijk uit de toe dracht van het ongeval. Van E. reed op de verkeerde weghelft. Na de klap nam hij niet de moeite te stoppen. „Ik keek in mijn spiegeltje, maar ik zag niks", zei hij er van. De politie onder zocht meer dan twintig auto's voor ze die van de Renswoudenaar aantroffen, met een deuk in het spatbord, en de groene verf van de andere wagen er nog op. Een wieldop was op de plaats des onheils achtergebleven. Hij had nog wel geprobeerd de zaak aan het oog te onttrekken door de wagen direct de volgende dag naar een uitdeuker te wil len brengen. „Een aanrijding kan voorkomen in het verkeer. Men maakt nou eenmaal fouten", aldus de officier in zijn re quisitoir, hetzelfde dat hij voor de aan houding van de zaak voor een rapport van het medisch consultatiebureau voor alcoholisme al eerder dit jaar had ge houden. „Maar voor drinken geldt geen enkel excuus". Raadsman mr. H. P. Jager voelde ondanks de al lang durende behande ling van de zaak toch voor een uitge breider rapport. Anderzijds, zo bleek, was het juist de onzekerheid die maak te dat Van E. hel leven nauwelijks meer aankan. „Hij heeft een enorme opduvel gehad", aldus de raadsman. Hij bepleitte een zodanige straf dat de Renswoudenaar ook van zijn drank zucht af kan worden geholpen. Over veertien dagen doet de rechtbank uitspraak. machinist 110» niet gevonden TH Rijkswaterstaat en de rivier politie hebben vandaag het zoeken naar net lijk van de verdronken Duitse ma chinist Jürgen Peters voortgezet. Het 25- jarige bemanningslid van de sleepboot „Frauenlob" uit Duisburg sloeg gister morgen bewusteloos overboord en ver dronk. Hij was omstreeks zeven uur be zig met het gereedmaken van het voor anker, is daarbij vermoedelijk uitgegle den en met zijn hoofd op het anker gevallen. Peters was een uitstekend zwemmer. Het ongeluk gebeurde ter hoogte van kilometerpaal 62'900. BUREN De wandelsportvereniging De Jonge Trekkers hebben meegedaan aan de Herfsttocht te Geldermalsen. De junioren, kinderen van 4 jaar be haalden de eerste prijs en verwierven hiermede een fraaie beker. Het bestuur is v der voornemens om volgend jaar weer een Burense torentocht te gaan houden. Ook heeft het bestuur een do nateursactie gehouden die voor honderd procent geslaagd genoemd mag wor den. TWELLO Dinsdagmiddag is op het terrein van de coöperatieve Veilings vereniging „Deventer en Omstreken in Twello officieel het nieuwe maga zijn van de coöperatieve Inkoopvereni ging Fruto-Twello in gebruik genomen. Tegelijk werd een grote verkoopbeurs van levensmiddelen geopend. Daarmee is Twello een handelscentrum rijk ge worden. voor deze streek overigens iets geheel nieuws, waar de detaillist in groenten en fruit alle artikelen kan bestellen, die hij tegenwoordig naast het hoofdassortiment, nodig heeft. Fruto-Twello is een nieuwe inkoop- combinatie, ontstaan uit de vroegere Apeldoornsc organisatie van groente en fruitdetaillisten Frugo waarvan het magazijn aan de Korteweg, bij de fir ma Tamboer, was gevestigd. De nieuwe inkooporganisatie werd dinsdagmiddag in Twello gepresenteerd door de voorzitter van Fruto-Twello, de heer W. Brandt, die memoreerde dat de vroegere Frugo in 1961 werd opgericht in een periode, waarin vele detaillisten het nut van een gezamen lijke inkooporganisatie niet of nauwe lijks inzagen. De animo was soms zo gering, dat men wel eens tot opheffing wilde overgaan. Anderen echter heb- b.n doorgezet en thans, in een tijd van fusie en samenwerking, is het wel dui delijk dat men alleen door samenwer king verder kan komen. Frugo is dan ook lid geworden van het landelijk con'act centrum van inkoopcombinaties welk instituut er veel toe heeft bijge dragen dat Frugo-Twello gestalte kreeg Ook het bestuur van de veiling en met name de directeur, de heer S. van Kammen, heeft veel medewerking gegeven. Het leeuwedeel van het werk is echter verzet door de bedrijfsleider van de Fruto-Twello, de heer Nijde- ken, die dan ook een extra woord van hulde en een geschenk in ontvangst mocht nemen. Loco-burgemeester E. H. W. Debets van de gemeente Voorst, die verheugd was dat Twello er een nieuw handels centrum bij heeft gekregen, herinner de aan de lange besprekingen die aan een en ander vooraf zijn gegaan. Men heeft ook hier, aldus de heer Debets, ingezien dat het noodzakelijk is om in steeds groter verband samen te wer ken. Hoewel de schaalvergroting voor sommigen een reden is geweest om het bedrijf te staken, hebben anderen er een aansporing in gezien om tot nieu we activiteiten te geraken. Een cen trale inkoop-organisatie betekent niet alleen dat men op gunstiger voor waarden kan inkopen en een groter as sortiment kan overzien, het betekent ook voor velen, die voorheen ver schillende reizen moesten maken om hun spullen bij elkaar te krijgen, een enorme tijdwinst. Want nu is alles wat er in de zaak nodig is op een plaats verkrijgbaar. Wethouder-locoburgemeester Debets stelde vervolgens het nieuwe magazijn in bedrijf en sprak de hoop uit dat men in Fruto-Twello een goed hulp middel zou krijgen om tot een betere en rendabelere bedrijfsvoering te kun nen komen. Na de officiële opening van magazijn en beurs mocht het be stuur van de nieuwe organisatie die van tijd tot tijd ook een verkoopbeurs zal organiseren vele gelukwensen in ontvangst nemen. En daarna was het woord aan zakenman en inkoper, die gebruik makende van de gastvrijheid van het veilingbestuur, konden begin nen aan het leggen van de nodige con tacten die in vele gevallen tot een ge- slaa_ zakendoen konden leiden.

De Vallei | 1969 | | pagina 5