kan worden afgeschaft" Cipier zou meer weten van vlucht van gevangene Waar baalt-ie vandaan... maak uw postgiro-saldo Goedkoop de-winter REUMATISCHE- EN SPIERPIJNEN Prins sprak met mevr. Plesman ADVIES VAN S.V.O. AAN STAATSSECRETARIS „ZltlCIll)lljven Senaat met verlenging huurbescherming akkoord Gouden KLM recipieerde Verruiming regelin» kinderbijslag zelfstandigen Leraren fel tegen examen zonder gecommitteerde NIEUW SYSTEEM KAN IN GEHEEL ZIJN INGEVOERD Douanekantoor houwen en straks «feen douane... Produktie van uranium in Almelo opgevoerd Oude man dood door kolendamp open een renterekei in bij de RPS! Hamsteren van arbeiders neemt onrustbarend toe nauwere Geen samenwerking N.C.O.O.Y. en St. Martinus Kritiek op plan van Grosheide Onmiddellijke verlichting van ,öp Curacao is een nieuwe uitbarsting onvermijdelijk" Invoering Nieuw leerplan Differentiatie Opgesloten Dat kost niets - ook geen moeite. Zo kunt u 3^% rente trekken van girogeld dat u niet onmiddellijk nodig hebt. Toch kunt u er door middel van uw giro rekening altijd over beschikken. Schrijf de Postgiro om een renterekeningformulier Ze liggen ook bij elk postkantoor RIJKSPOSTSPAARBANK Dr. Diepenhorst: „Ge en erwtensoep op hete dagen'9 WOENSDAG 8 OKTOBER 1969 ADVERTENTIE NUMOt—fCHl VOOR VADER, MOEDER EN KIND DEN HAAG De Nederlandse on derwijswereld is gisteren in heftige beroering geraakt door de gedachte van staatssecretaris Grosheide (on derwijs) om met ingang van 1971 een totaal nieuw examenreglement voor mavo- en middelbare scholen in te voeren. De staatssecretaris denkt aan een centraal schriftelijk examen onder toezicht van gecommitteerden en een mondeling examen dat zonder controle van hogerhand door de scho len zelf zou mogen worden afgeno men. Vrijwel alle leraren (45.000 man) zijn fervente tegenstanders van dit plan en alleen al het denkbeeld dat dit examen-nieuwe-stijl zou kunnen worden ingevoerd doet hen steige ren. De heer L. J. Rousseau van de Raad van Leraren, vertegenwoordi ger van vijftienduizend havo- en v. w.o.-leraren: „Wij zijn per se tegen. Zonder gecommitteerden zou het niveau van de examens zakken en wordt de waarde uiterst dubieus. Mocht mr. Grosheide er toch toe overgaan dan hoeft deze beslissing op zichzelf nog geen paniek te ver oorzaken. Maar op dit ogenblik zou zij beslist verkeerd vallen". Inspecteurs De onderwijsinspecteurs van het mavo denken er heel anders over. Een woordvoerder die anoniem wenst te blijven: De controle van gecommitteerden geeft geen enkele garantie voor de kwaliteit van het examen. Die kwaliteit is afhankelijk van de leraren, van de school dus. Wél heb ik bezwaar tegen het dwin gend opleggen van de nieuwe exa menregeling. De scholen zouden in alle vrijheid zelf moeten kiezen of zij hun examen zonder dan wel met toezicht willen afnemen. Een tussenvorm zou kunnen zijn dat het mavo eigen examens gaat afnemen en havo en v.w.o. onder toezicht. IJ naniem Rector Van den Bosch van de avondscholengemeenschap in Am sterdam kan daar een eind meegaan. Hoewel de Algemene Ver eniging van Rectoren zich unaniem voor een schoolexamen zonder toe zicht heeft uitgesproken is de heer Van den Bosch het daar niet mee eens. „Voor de mavo- en avondscho len zou het een oplossing kunnen zijn, maar de eindexamenkandida ten van havo en gymnasia komen er absoluut door in moeilijkheden". Voorstanders van het mondeling examen-nieuwe-stijl (een deel van de inspectie, de meeste rectoren en de pedagogische centra) wijzen op de totale ontwrichting van de les programma's gedurende de examen tijd, waardoor vooral de leerlingen van de lagere klassen tussen de wal en het schip raken. Een groot voor deel van een mondeling schoolexa men zonder toezicht is dat de kinde ren in het laatste schooljaar gelei delijk aan het examen kunnen af werken en niet meer in enkele da gen alles hoeven op te spuiten. Het Nederlandse Onder wijsfront, waar in verschillende actiegroepen van middelbare scholieren en scholen voor hoger beroepsonderwijs en de zogenaamde „kritische" leraren zit ten, is tegen alle verwachting in ook fel tegen. Afschaf fen Secretaris Jan Mulder: „Deze nieuwe regeling stelt niet veel voor. Het examen moet veel fundamente ler worden aangepakt en eigenlijk helemaal worden afgeschaft. De leer lingen zouden per vak moeten wor den getoetst. Alle toetsresultaten worden dan tezamen op een getuig schrift aangetekend. En daarmee basta!" ADVERTENTIE DEN HAAG Over de oor/aken en achtergronden van het zittenblijven en over mogelijke oplossingen is voldoende bekend om op korte termijn te beslui ten het zittenblijven at' te schatten. Het euvel kan worden uitgebannen door interne reorganisatie van het onderwijs. In het basisonderwijs dient dan een blokkenstelsel te worden ingevoerd in plaats van het klassikale stelsel. In het voortgezet onderwijs behoort het zittenblijven tot het verleden als niveau-ditfe- rentiatie per vak wordt ingevoerd. Tot deze bevinding komt de Stichting, voor Onderzoek van het Onderwüs (SVO) in haar advies aan de staatssecretaris van Onderwijs en Wetenschappen over de actuele onderwijsproblemen zittenblijven en klassegrootte. In het advies wordt de regering uitgenodigd het initiatief te nemen om tot afschaffing van het zitten blijven te komen, de nodige financiële middelen ter beschikking te stellen en een centraal coördinerend orgaan in het leven te roepen voor een actie tot reorgani satie van de interne functionering van het onderwijs. ADVERTENTIE "Doorstraalt" verlichtend weefselsei> spieren tot in de gewrichten Reumatische pijnen, spit, zenuwpijnen, verstuikingen, stijve nek en ledematen niets werkt sneller, niets werkt aangenamer ter verlichting van pijn dan Algesal-balsem. Onmiddellijk in de huid doordringend, werkt Algesal diep op de weefsels in tot aan de haard van de pijn (zonder oppervlakkige warmtesensatie of irritatie van de huid te veroorzaken) en "doorstraalt" verlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten. Reumatische pijnen en stijfheid maken spoedig plaats voor een durend gevoel van verlichting en welbehagen. Wacht niet tot de pijn uitbreektZorgt dat U thuis altijd een tube Algesal bij de hand hebt om zodra het nodig is de pijn te verlichten. ALGESAL bii alle apoth. en drog. Stanley Brown meent: CURACAO Vandaag vergaderen in Willemstad op Curacao vakbondslei ders met vertegenwoordigers van han del en industrie om de gespannen toe stand te bespreken. De politie treft maatregelen als extra patrouilles en aanvulling van het korps met leerlin gen. Aan de onrust werd gisteren een steentje bijgedragen door Stanley Brown, die verklaarde dat een nieuwe uitbarsting niet meer is tegen te hou den. De bisschop van Willemstad kreeg telefonisch de mededeling dat wilde sta kingen niet meer te voorkomen zijn. Verscheidene vooraanstaande Cu- racaoënaars zijn de afgelopen dagen bedreigd, anoniem of door gemaskerde mannen. AMSTERDAM Het ernstige vermoeden bestaat dat de 45-jarige, als zeer ge vaarlijk bekend staande Gerhard Schutte bij zijn spectaculaire vlucht uit het Am sterdamse huis van bewaring aan het Klein Gartmanplantsoen, hulp heeft gehad van een van de gevangenbewaarders. De rijksrecherche heeft een cipier meegenomen voor nader verhoor. Intussen la het zoeken naar de ontsnapte tot nu toe vruchteloos gebleven. In het basisonderwijs bleven sinds de Tweede Wereldoorlog meer dan tweemiljoen Nederlandse kinderen zit ten. Het percentage zittenblijven in het voortgezet onderwijs ligt twee tol drie keer zo hoog. De huidige problematiek van de klassegrootte schuilt voorname lijk in de grote spreiding van de grootte rondom het landelijk gemiddelde. Gepleit wordt voor een maximum- klassegrootte. Dat kan als de voorstellen tot interne reorganisatie van het school onderwijs worden aanvaard. Beide aan bevelingen van de SVO hangen dus nauw samen. Wat de leerlingenschaalverlaging be treft wordt prioriteit toegekend aan verdere verlaging van de leerlingen- schaal voor het kleuteronderwijs. De studie van de SVO is neergelegd in de nota „Opstaan tegen het zitten blijven". samengesteld door drs. K. Doornbos. Het boekwerkje verschijnt eind van de week bij de Staatsuitge verij. Het werd in juli van dit jaar aan de staatssecretaris van onderwijs en wetenschappen aangeboden. Het kreeg een woord-vooraf mee van prof. dr. Ph. J. Idenburg, voorzitter van de SVO en drs. C. M. J. H. Souren, di recteur- secretaris. Het afschaffen van het zittenblijven kan in de periode van 1970 tot 1973 worden voorbereid en in de daarop vol gende zeven jaren worden uitgevoerd. De regering dient dan te zorgen, dat de wetgeving en de administratieve voorschriften tijdig worden aangepast, opdat de nodige vormen van interne organisatie van het onderwijs kunnen worden verwezenlijkt. De invoering van het voorgestelde onderwijsplan maakt het mogelijk en wenselijk de bepalingen van de leerlingenschalen aan te vullen met bepalingen van de maximale groepsgrootte. Wat er ook in de loop der jaren aan maatregelen zijn getroffen om het zit tenblijven te bestrijden, wezenlijk ef fect bleef uit, omdat het leerstofjaar- klassensysteem ongemoeid werd gela ten. Dit systeem berust op de koppe ling van cursusduur en leerstofpakket en op de indeling van de schoolarbeid op basis van tijd. Dit systeem ligt in wettelijke bepalingen vast. In 't onder wijs moet evenwel niet de school of de klas, maar het individuele kind uit gangspunt zijn. DEN HAAG Is het nog wel wen selijk, nu formaliteiten aan de binnen grenzen van de Benelux worden afge schaft, een nieuw douanekantoor te bouwen? Het Tweede-Kamerlid drs. Wester terp (KVP) heeft dit schriftelijk ge vraagd aan de staatssecretaris van Financiën, dr. F. Grapperhaus. Er bestaan plannen voor de bouw van een kantoor Rijsbergen-Hazeldonk aan de grens met België in de nieuwe auto snelweg Breda-Antwerpen. De voorgestelde veranderingen ko men neer op het aanvaarden en uit voeren van een nieuw onderwijsleer plan voor het schoolsysteem. De SVO acht het noodzakelijk, dat er een onderwijsbestel komt, waarin con tinuïteit in de pedagogisch-didactische vormingsprocessen is gewaarborgd en waarin de gelijkwaardigheid van ont wikkelingsgelegenheid is verzekerd voor de onderling in allereli opzicht verschillende kinderen. Differentiatie van prestatie-eisen bij het basisonderwijs kan worden inge voerd met het blokkenstelsel: primair een vorm van differentiatie naar het niveau van de verlangde leerprestaties, maar met ruime mogelijkheden tot daadwerkelijke erkenning van ver schillen in tempo, belangstelling, ge motiveerdheid e.d. Het programma voor vlugge begaafde leerlingen wordt ver breed en verdiept. Het werkplan voor tragere, zwakker-begaafde leerlingen wordt zo zinvol mogelijk gereduceerd tot het essentiële. Voor het voortgezet onderwijs wordt niveau-differentiatie per vak voorgesteld. Niveau-differentiatie per vak moet samengaan met het systeem van kern en keuzevakken. Er ontstaat dan een organisatievorm met een zo grote op vangcapaciteit, dat in beginsel alle leerlingen, die de basisschool hebben doorlopen in één instelling voor voort gezet onderwijs kunnen worden opgeno men. De waardering voor het vak kan worden beperkt tot „zeer goed", „vol doende" of „ontoereikend". De waarde ring kan leiden tot: hoger niveau, con tinuering van niveau, lager niveau, of schrappen van het vak. Er zou een studieplan kunnen wor den opgesteld, dat in zekere zin een overeenkomst is tussen de ouders, de leerling en de school. Het einddiploma zou vervangen worden door een cer tificaat van vorderingen. Bij afdoende geobjectiveerde prestatiebeoordeling aan het einde van ieder leerjaar of se- lectievrije periode zou zelfs afschaffing van de eindexamens kunnen worden overwogen. DEN HAAG De Eerste Kamer heeft gisteren zonder hoofdelijke stemming en met algemene stemmen het initiatief-wetsontwerp van de socialistische Tweede- Kamerleden drs. J. van den Doel en drs. II. Wie ren ga aanvaard. Er bestonden geen bezwaren tegen het wetsontwerp, om de huurbescherming in gebieden met een vrjj huurbeleid van twee tot drie jaar te verlengen. „Waar haalt-ie 't vandaan" lijkt mi nister Polak (r.) te denken, terwijl hij met een uitdrukking van opperste ver bazing op 't gezicht luistertnaar de verdediging door H. Wie ring a (l.) van de initiatiefwet huurbescherming, die hij saaien met drs. v.d. Doel had in gediend. Minister Schut echter (naast minister Polakschijnt eerder met verbittering het betoog van de heer Wieringa aan te horen. De hoofdofficier van justitie mr. Hartsuiker, onder wiens verantwoor delijkheid het onderzoek wordt ver richt, is uiterst terughoudend. „In het belang van het onderzoek", zei de of ficier een aanhouding niet te willen ontkennen, „maar de rijksrecherche is nog niet klaar". Inmiddels gaat de Inspectie van het Gevangeniswezen na of de dienstver richting in het huis van bewaring over het algemeen aan de eisen voldoet, of de dienstvoorschriften toereikend zijn en of zij ook worden nageleefd. Vast staat in ieder geval dat de per soneelsbezetting veel te klein is. Dit geldt trouwens voor alle gevangenis sen in het westen van het land. De de tachering, al geruime tijd geleden, van zes man elders uit het land in Amsterdam, heeft aan het Kleine Gartmanplantsoen, nauwelijks N soelaas gegeven. In de nacht van vrijdag op zaterdag, toen Schutte er vandoor ging, waren slechts drie bewakers in dienst. Het is waarschijnlijk dat Schutte het pistool en de patro-nen, waarmee hij hij zijn ontsnapping gewapend was. tijdens een bezoekuur in handen heeft gekregen. Een belangrijke vraag is. echter hoe hij de deur van zijn cel heeft kunnen openen. Of is de deur van buitenaf geopend? Schutte is enige maanden geleden tot elf jaar gevangenisstraf veroor deeld wegens doodslag, dertien jaar geleden gepleegd op de Amsterdam se caféhoudster Betsy Schevenhoven. Het lijk werd in de duinen van Over- veen bij Haarlem begraven. Het is nooit teruggevonden. Door op de bel te drukken lokte Schutte vrijdagnacht twee bewakers naar zijn cel. Toen zij er vlak voor stonden, zwaaide hij ineens de celdeur open, en richtte het pistool. Hij nam de twee mannen de sleutels af en sloot ze in de cel; daarna verraste hij de I)e Eerste Kamer heeft ook de wet telijke mogelijkheid geschapen voor de installatie van een centraal anten nesysteem (CAS), ihet behulp waarvan televisieuitzendingen van de twee Ne derlandse zenders, twee Westduitse en twee Belgische zenders storingvri.j in wellicht 1,8 miljoen woningen in de steden kunnen worden ontvangen. De Kamer keurde nl. zonder hoof delijke stemming een wijziging van de Telefoon- en -Telegraafwel goed die voorziet in de mogelijkheid van een CAS en voorts een gedogingsplicht in troduceert en de bestaande toestand wat betreft intercoms, gemeenschap pelijke antenne-inrichtingen en tele- foon-standaard-aansluitpunten legali seert. De Eerste Kamer heeft de wet op de vennootschapsbelasting zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd, waarmee het laatste stuk uit de be zettingstijd daterende wetgeving is ver dwenen. Alleen mr. F. de Wilde (VVD) was tegen. ALMELO De produktie van ver rijkt uranium voor het ultracentrifu ge-pro jekt in Almelo zal worden uit gebreid van 25 tot 50 ton per jaar. Dat gebeurt in verband met de verwachte behoefte aan grondstof voor de ener gievoorziening. Naast het brojekt, dat volgens Ne derlands ontwerp zal worden ge bouwd, zal een fabriek komen volgens een Duits ontwerp. In technisch op zicht betreft het hier dus een Ne derlands-Duitse zaak in financieel op zicht een Engels-Nederland-Duitse combinatie. Intussen is het desbetreffende ver drag tussen de drie landen nog steeds niet gesloten Er Wordt rekening ge houden metde mogelijkheid dat hét Nederlandse en hei Duitse ontwerp voor de produktie van verrijkt urani um van elkaar verschillen. Eerst wan neer het verdrag in kannen en krui ken is, zou men eikaars geheimen kun nen uitwisselen. Met de bouw van de centrifugefa- briek is men al geruime tijd geleden begonnen in de buurt van Philips ma chinefabriek te Almelo. In april van het volgend jaar moe ten de eerste centrifuges worden afe- leverd. Binnenkort zal ook de bouw van de' fabriek voor verrijkt uranium beginnen, die ongeveer anderhalf jaar in beslag zal nemen. ADVERTENTIE DEN HAAG Dinsdagavond reci pieerde de directie van de KLM ter ge legenheid van het 50-jarig bestaan in het Haagse Congresgebouw. Een van de duizenden genodigden was Prins Bernhard. die wij hier in geanimeerd gesprek zien met mevrouw Plesman. Gelukwensen van vele honderden be langstellenden uit buiten- en binnen land werden aangeboden. Leden van het corps diplomatique van het kabinet, verscheidene staatssecretarissen, leden van de beide kamers der Staten-gene- raal, leidende figuren van overheidsin- instellingen en van staatsbedrijven. Ook de oud-president-commissaris dr. ir. F. Q. den Hollander, de oud-presi dent-directeur de heer I. A. Aler, de oud-directeur W. C. J. Versteegh, en de eerste directeur-generaal van de na oorlogse IATA, sir William P. Hildred, die enkele jaren geleden met pensioen is gegaan, waren naar de receptie ge komen. In het congresgebouw waren tiental len vliegtuigmodellen aangebracht, waarvan die van de Boeing 747 in KLM-kleuren veel bekijks trokken. OUDE TLEIJE De 72-jarige slager Sjoerd Osinga in Oude Leije (Fries land) is gistermorgen door kolendamp vergiftiging om het leven gekomen. Zijn zeventigjarige vrouw ligt in een ziekenhuis. Voor haar leven wordt ge vreesd. ADVERTENTIE óók rente voor postrekeninghouders derde in het gebouw, deze onderging hetzelfde lot. Met een breekijzer forceerde Schut te de deur naar de binnenplaats. Via een touw, dat van buitenaf moet zijn opgegooid, klom hij ten slotte over de gevangenismuur. Het was overigens bekend dat Schutte al lang kans zocht om er tussenuit te knijpen. Tweemaal heeft de Groningse poli tie gisteren na een tip een bar in Gro ningen omsingeld. Tweemaal vergeefs. De uitbreker Gerrit Schutte bleek er niet te zijn. Een andere tipgever meld de de redactie van een krant dat de ontvluchte in dezelfde bar zat. Volgens deze - eveneens anonieme tipgever - had Schutte zijn haar rood geverfd. O DEN HAAG Kleine zelfstandigen die minder verdienen dan het mini mumloon plus zes procent vakantietoe slag, zullen kinderbijslag krijgen van af hun tweede kind. Tot nu toe moch ten ze niet meer dan 6300 gulden per jaar verdienen als ze voor kinderbijslag vanaf het tweede kind in aanmerking kwamen; dit bedrag wordt straks, als het parlement het door mi nister Roolvink en staatssecretaris Kruisinga ingediende wetsontwerp heeft aangenomen, 7950 gulden. Ook de maximum inkomensgrens voor de kinderbijslag van kleine zelf standigen voor hun eerste kind zal wor den opgetrokken: van 5900 tot 7450 gul den per jaar. Deze laatste maatregel houdt in dat zelfstandigen met een in komen tussen 5900 en 7400 gulden er per jaar duizend gulden beter van wor den. Het optrekken van de inkomensgrens voor kleine zelfstandigen is een van de drie maatregelen om het leven voor de laagstbetaalden iets dragelijker te ma ken. De beide andere zijn: Bejaarden met een inkomen tot 10.395 guldén mofcèrl Min de verplichte ziekenfondsverzekering blijven. Momen teel moeten zij die meer dan 7268 gul den verdienen, zich vrijwillig verzeke ren, hetgeen een hogere premie met zich brengt. De voorgestelde maatre gel betekent dat naar schatting 890.000 bejaarden verplicht verzekerd zullen zijn. Als de inkomensgrens niet werd opgetrokken zouden 753.000 bejaarden verplicht in het ziekenfonds zitten. Het kabinet zal veertien miljoen gul den uittrekken voor de vrijwillige zie kenfondsverzekering. Hierdoor zullen niet alleen bejaarden met zeer lage in- komensin aanmerking komen voor een reductie op de premie maar ook jonge re minder draagkrachtigen zelfstan digen bijvoorbeeld die zich vrijwil lig bij een ziekenfonds hebben verze kerd. De maatregelen, die op 1 januari moeten ingaan, kosten tachtig miljoen gulden. DEN HAAG Grote bedrijven ham steren werknemers omdat zij bang zijn in het voorjaar geen mensen meer te kunnen krijgen. Dit verschijnsel signa leerde de hoofdinspecteur-directeur voor de arbeidsvoorziening in Zuid- Holland, de heer K. Lewin. Het tekent de spanning op de ar beidsmarkt, evenals het aantrekken van buitenlandse arbeiders tot zelfs in de tuinbouw, aldus de heer Lewin. UTRECHT De hoofdbesturen van de Nederlandse Christelijke Onderof ficieren Vereniging en van St. Marti nus, de katholieke vereniging van mili taire ambtenaren beneden de rang van tweede luitenant hebben in een geza menlijke verklaring meegedeeld dat zij geen overeenstemming hebben bereikt over een verdergaande vorm van sa menwerking. De commissie die de twee organisaties in februari 1967 instelden met de opdracht te adviseren over de mogelijkheid om te komen tot een hech tere vorm van samenwerking tussen bei de verenigingen op basis van nauwe verwantschap in grondslag en doelstel ling is nu opgeheven. DEN HAAG Na de moeilijkheden in de Scheveningse gevangenis over de samenstelling van de middagmaaltijd heeft het Tweede-Kamerlid dr. I. A. Diepenhorst (ARP) de minister van justitie gevraagd of deze niét van me ning is dat „de ongestadigheid van het Nederlandse klimaat reeds het onwen selijk maakt de keuken van de justi tiële inrichtingeri te binden aan vaste voorschriften voor een zomer- en een wintermenu". Dr. Diepenhorst meent dat het aan beveling zou verdienen aan de koks van de inrichtingen ruime inspraak te geven in de keuze der gerechten met ln achtneming van voorschriften omtrent prijzen en calorieën.

De Vallei | 1969 | | pagina 7