Egypte wil indirect over vrede praten Wèekend- retour Praag gaat grenzen thans sluiten Nieuw Grieks prinsje getoond In Montreal twee doden Overleg Over de grenzen Praten op basis „Rhodos" formule dagretour f 1.- Conservatieven zien hun voorsprong kleiner worden Goedkoop de^winter Tunesië vraagt hulp voor de schade bij watersnood TERUGTREKKEN ISRAËLI ALS BASIS Dubcek biedt ontslag aan Vliegtuig industrie in Frankrijk fusioneert Rohan geschetst als „zielig" Demonstratie van Zuidm olukker s in New York ITALIANEN HIELPEN GRIEKSE EX-MINISTER UIT HANDEN KOLONELS TE ONTSNAPPEN Advocaten van Kennedy willen zitting achter gesloten deuren Zoon Ceausescoe zou in Londen studeren DONDERDAG 9 OKTOBER 1969 voordelig uit met NS Rebellerende priesters naar Rome JARRING C.D.U. Mil excuses van S.D.P. en F.D.P. Die regenjas kan ik zelf wel waterdicht maken. Met Harmisol van mijn drogist. Zuid-Afrika zet benoeming verslagen kandidaten door Wastafel verstopt? Fifax lost op. Haal het even bij de drogist. TOERISTEN99 HADDEN VEEL TEGENSLAG Bartex is de fijnste snelscheercrême die ik ken. En nog de voordeligste ook! Vakbonden 501 DODEN ADVERTENTIE Zaterdag heen, zondag terug. Extra voordelig. CAIRO Egypte heeft zich bereid getoond tot indirecte vredesonderhande lingen met Israël te komen, teneinde een definitieve oplossing voor de crisis in het Midden-Oosten te bewerkstelligen. Tijdens zijn eerste persconferentie verklaarde de nieuwe Egyptische regerings woordvoerder, dr. Ahmed Esmat Abdel Meguid, dat Egypte enkel tot be sprekingen bereid is, als deze worden gevoerd volgens de „Rhodes-formule". Als basis zou moeten dienen de resolutie van de Veiligheidsraad van 22 no vember 1967, die eist dat Israël zijn troepen terugtrekt. De terugtrekking van de Israëlische troepen uit bezette gebieden zou geen voor waarde voor het openen van onderhandelingen vormen. PRAAG De Tsjecho-SIowaakse re gering heeft maatregelen goedgekeurd, waardoor naar men aanneemt het aan tal vergunningen voor reizen naar het westen drastisch zal worden beperkt. In een bericht van het persbureau OTK over de kabinetsbijeenkomst staat, dat de federale regering een „voorstel heeft besproken en goedgekeurd inzake buitengewone maatregelen in verband met reizen naar en het verblijf van Tsjecho-SIowaakse burgers in kapitalis tische landen en het reizen van buiten landers naar Tsjecho-Slowakije". Na dere bijzonderheden werden niet gege ven. Volgens welingelichte kringen in Het woord Rhodes-Formule dat de Egyptische woordvoerder gebruikte, is een overblijfsel van de vredesonder handelingen die reeds in 1948 tussen Joodse en Arabische vertegenwoordi gers plaatshadden op het eiland Rho des onder voorzitterschap van VN-be- middelaar graaf Bernadotte. Deze be sprekingen werden in 1949 voortgezet tussen Israëlische en Egyptische ver tegenwoordigers onder leiding van de nieuwe bemiddelaar Ralph Bunche en leidden tot de ondertekening van het wapenstilstands verdrag van 24 februari 1949. Volgens deze formule zijn de dele gaties van de strijdende partijen in twee afzonderlijke zalen gezeten, zodat •r geen direct contact bestaat. De bemiddelaar van de Verenigde Naties is dan de enige „verbinding" tussen de partijen. De Israëlische premier, Golda Meir, heeft al wel in een kabinetsvergade ring, woensdag, tegenover de regerings leden verklaard, wat zij verstaat on der de „Rhodes-formule". „Israël" is ADVERTENTIE PARIJS Op 1 januari a.s. zal in Frankrijk een grote lucht- en ruimte vaartonderneming ontstaan door het be sluit van het kabinet de staatsmaat- schappijen Sud-Avation, Nord-Avation en Sereb (Société d' Etudes et de Réa- lisations d' Egins Balistiques) samen te voegen tot de Société Nationale Aé- ro-Spatiale. Dat heeft het Franse mini sterie van Defensie medegedeeld. De nieuwe maatschappij zal een on derneming zijn met een omzet van on geveer 2,3 miljard frank en een perso neelssterkte van 40.000 man. Een derde van het kapitaal wordt bestemd voor de invoering van een stelsel waarbij het personeel aandelen in het bedrijf kan verwerven. Sud-Aviation bouwt het supersone passagiersvliegtuig de Concorde en zal zich na de fusie vooral richten op de bouw van vliegtuigen en helikopters, Nord-Aviation gaat zich voornamelijk bezig houden met de produktie van ra ketten en Sereb produceert lanceerin- stallaties voor raketten. President-directeur wordt de heer Henri Ziegler, die thans aan het hoofd staat van Sud-Aviation. ADVERTENTlt ROME In Rome zal een „scha- duwsynode" worden gehouden waaraan zal worden deelgenomen door ongeveer 60 vooruitstrevende priesters uit acht Europese landen. Velen van hen woon den de vergadering bij die in juli in Chur in Zwitserland werd gehouden, een vergadering die vaak meer aandacht kreeg dan het congres van Europese bisschoppen dat gelijktijdig in die plaats gehouden werd. Dinsdagavond zijn de eerste pries ters van de „schaduwsynode" in Rome aangekomen. Het waren allen Belgen. Zij toonden de journalisten een lijvig document waarin onder meer werd voorgesteld dat de Paus voor 'n bepaal de tijd moet worden gekozen zoals dat bijvoorbeeld met de president van een land gebeurt. Voorts wordt er het voor stel van de primaat van België, kardi naal Suenens, in afgedrukt namelijk dat de Paus moet worden gekozen door alle bisschoppen van de kerk en niet alleen maar door het college van kardinalen. bereid tot directe onderhandelingen met de Arabieren, op welke plaats dan ook en zonder voorafgaande voorwaarden. Wij hebben de missie van dr. Jarring beschouwd als bedoeld om dergelijke onderhandelingen voor te bereiden". De secretaris-generaal van de Ver enigde Naties heeft te New York mee gedeeld, dat de Zweed Gunnar Jarring niet zal aftreden als zijn speciale ver tegenwoordiger in het Midden-Oosten. In de uitzending van een televisie maatschappij was namelijk gezegd, dat Jarring permanent terug zou keren naar Moskou, waar hij Zweeds ambas sadeur is. En dit, zei Oe Thant, is niet juist. De heer Jarring, die sinds 15 septem ber in New York is, vertrekt wel naar Moskou, maar zal na enige tijd aldaar terugkeren naar het Midden-Oosten in zijn taak van waarnemer der VN. Uit niets blijkt, zei Oe Thant, dat de heer Jarring voornemens is zijn werk in het Midden-Oosten op te geven. Een hoge functionaris van het Griek se ministerie van Buitenlandse Zaken heeft doen weten, dat Griekenland be reid is om op te treden als gastheer bij de besprekingen over het conflict tussen Israël en de Arabische landen, net zoals dit gebeurde op het Griekse eiland Rhodes in 1949. BRIGHTON De Labourpartij van premier Wilson heeft blijkens twee on derzoeken naar de openbare mening, haar achterstand in populariteit op de conservatieven onder Edward Heath voor het grootste deel ingelopen. Vol gens de verrassende uitslagen van de peilingen in opdracht van de Evening Standard en de Daily Telegraph, liggen de socialisten nog slechts vier procent achter, tegen achttien procent twee maanden geleden. Dit nieuws kwam juist op de ope ningsdag van een vierdaags congres van de conservatieven in Brighton. Par tijleider Heath waarschuwde al direct op een bijeenkomst met plaatselijke voorzitters, dat men de uitslagen van dergelijke onderzoeken niet al te ern- JERUZALEM Denis Rohan, die in Jeruzalem terecht staat op beschul diging van brandstichting in de Aksa moskee, is woensdag voor het gerecht afgeschilderd als een man die vroeger een psychiatrische behandeling heeft ondergaan en die een leven leidde van kommer en vrees. Deze beschrijving van Rohan werd gegeven door de Amerikaan Arthur Jones, die met de 28-jarige schapen scheerder uit Australië eerder dit jaar vier maanden in een kibboets had ge werkt. Jones verklaarde, dat Rohan in Australië enige tijd in een inrichting verpleegd is en noemde hem een „heel ongelukkige, trieste jongen". De verdediger van Rohan onthulde woensdag dat deze gehuwd was. In de stukken stond hij geboekt als vrijgezel. Waar Rohan's vrouw zich bevindt werd op de zitting niet gezegd. Volgens berichten woont zij in Aus tralië. Jones verklaarde woensdag: „Bij de Hebreeuwse lessen in de kibboets kon hij (Rohan) niet tot contact komen... Als de leraar hem iets vroeg verstijfde hij en werd hij bleek. „Ik had er met hem te doen. Ik kon zien dat hij het moeilijk had". „Hij was erg depressief. Hij heeft me wel eens verteld dat hij heel zijn le ven uitgestoten was geworden en van baan naar baan liep. Niemand begreep hem. „Hij vertelde dat hij een trieste en bittere jeugd had gehad. Zijn vader was erg streng. „Maar", aldus Jones, „Rohan was zijn strenge vader dankbaar. Hij vond dat deze streng was voor zijn bestwil en dat dit hem het onderscheid tussen goed en kwaad leerde". Jones vervolgde: „Hij vertelde mij dat het verblijf in de inrichting bijzonder miserabel en ondraaglijk was. Hij kon niet tegen de slaappillen die hij elke avond kreeg". BONN De christen-democratische en de christelijk-sociale partij in West- Duitsland verlangen, dat de sociaal democraten en de liberalen hun ver ontschuldigingen aanbieden voor ver klaringen, dat de CDU en de CSU stemmen van de FDP zouden hebben willen „kopen" voor de aanwijzing van een nieuwe kanselier op 21 oktober. De president van de CDU schrijft in een artikel, dat dergelijke aantijgingen de politieke sfeer in de bondsrepubliek alleen maar kunnen vergiftigen. „Daarom zijn excuses absoluut nood zakelijk" aldus de CDU. stig moest nemen. Ook de nationale voorzitter, Barber, had een dergelijke waarschuwing laten horen. Intussen hebben de conservatieven op hun eerste congresdag met grote meerderheid een resolutie aangenomen tegen discriminatie op religieuze of an dere gronden. Zij deden dit, nadat oud-minister Quinton Hogg, woordvoer der op het gebied van de binnenlandse politiek, had gepleit voor steun aan de hervormingspogingen van de Noordier- se regering. Dit bewind van de met de conservatieven verbonden Unionisti sche partij van premier Chichester- Clark, streeft naar sociale en economi sche hervormingen, die zowel voor de protestantse meerderheid als de r.k. minderheid aanvaardbaar zijn. Hogg die juist was teruggekeerd van een bezoek van drie dagen aan Noord- Ierland, vertelde dat er onder de Unio nisten een strijd gaande is, waarbij de neiging bestaat, een ieder die liberale denkbeelden heeft, een verrader te noe men. Met overweldigende meerderheid nam het congres een resolutie aan, waarin teleurstelling wordt uitgespro ken over de vermindering van de de fensieuitgaven en de opheffing van de vrijwillige binnenlandse reserve, de zo geheten „terrier". De vertegenwoordi ger voor defensiezaken, Rippon beloof de, dat een volgende conservatieve re gering de reservisten hun specifieke taak zou teruggeven. ADVERTENTIE MONTREAL In de Canadese stad Montreal zijn politie en brandweer gisteren weer aan het werk gegaan, na een staking van 16 uur die een avond van gewelddaden tot gevolg had, waar bij twee doden vielen. Belangrijke ge bouwen, zoals het stadhuis, het hoofd bureau van politie, het gerechtshof en het televisiestation, stonden onder mili taire bewaking. Tijdens de staking, op touw gezet om kracht bij te zetten aan looneisen, stond het sein voor de onderwereld op groen. Er werden talrijke overvallen gepleegd, en een inbreker werd gedood. Voorts kwam een lid van de provin ciale politie om het leven, tijdens een vuurgevecht tussen elkaar beconcurre rende taxichauffeurs. Twee andere politiemannen werden ernstig gewond toen een menigte hen op een kruispunt in het centrum uit hun auto sleurde en afranselde. In de chaos zijn tientallen gewonden gevallen. De stakende politiemannen en brandweerlieden hervatten het werk op last van de provinciale regering van Quebec, die daartoe een speciale nood wet aannam. De gemeentepolitie blijft voorlopig onder toezicht van de provin ciale autoriteiten. NEW YORK Twintig Zuidnioluk- kers die eind vorige week uit Neder land in New York zijn aangekomen hebben gisteren voor het gebouw van de Verenigde Naties demonstreerd. Op lakens die als spandoeken dienst deden, stond onder andere: „Wij vra gen de Verenigde Naties om recht", „Wij zijn de Indonesische overheersing moe" en „Wij vragen uitsluitend onaf hankelijkheid". De groep zal spoedig weer naar ons land terugkeren. Gisteren hebben koningin Anne- Marie en koning Constantijn van Griekenland hun vorige week geboren zoon aan de vertegenwoordigers van de pers getoond tijdens een informele bijeenkomst in de tuin van hun villa. De kleine Nicholaas liet zich rustig fo tograferen op de schoot van zijn moe der en de arm van zijn vader. ADVERTENTIE KAAPSTAD „Een rechtstreekse belediging van de kleurlingen", zo heeft een tegen de apartheidspolitiek gekante kleurlingenpoliticus het besluit van de Zuidafrikaanse regering beti teld, om door de kiezers afgewezen voorstanders van apartheid te benoe men in het vertegenwoordigend orgaan van de kleurlingen. De kritiek kwam van Martin Arend- se, de voorzitter van de Labour-partij, die bij het aanwijzen van de 40 geko zen leden 26 zetels heeft veroverd. Zijn partij is de enige die tegen apartheid is gekant. Zij kreeg 45 procent van de stemmen. Dit feit heeft de Zuidafrikaanse rege ring als argument gebruikt, om van de 20 leden die zij benoemt, er dertien te kiezen uit de verslagen kandidaten van de federale partij die voor aparte ont wikkeling van de verschillende bevol kingsgroepen is. Ook verklaarde de mi nister voor Kleurlingenzaken, Viljoen, dat de kleurlingenraad een uitbreiding in positieve zin beoogt van de apart heidspolitiek. Martin Arendse zei, dat het optreden van de regering „de wereld laat zien, dat het hele plan van de kleurlingen- raad een paskwil is". Hij kondigde aan, dat de Labourpartij spoedig bij een zal komen om zich over de situatie te beraden. POEDER- CREME - OLIE -ZEEP ROME Hel radicale Italiaanse weekblad „l'Espresse" meldt, dat Georgis Milonas, die minister van Onderwijs in Griekenland is geweest en door het kolonelsbewind naar het eiland Amorgos was verbannen, waar hij onder toezicht stond, door de Ita liaanse journalist Mario Scialoja en nog drie Italianen en een Griek is be vrijd. De vier Italianen waren „als toerist" met een jacht naar Amorgos gegaan en hadden Milonas meegenomen. Volgen „l'Espresso" hadden leden van de Griekse verzetsbeweging enige tijd geleden contact met Scialoja opgeno men, omdat zij een schip wilden zien te krijgen. Scialoja wist aan een jacht te komen en op 14 september vertrok men van Kaap Palinuoro ten ADVERTENTIE zuiden van Salerno. Een technisch mankement dwong hen terug te ke ren. Op 18 september koos men opnieuw zee, maar na vijf uur varen deed de motor het niet goed meer. Pas op 22 september kwamen de vijf aan op 't eiland Paxos ten zuiden van Korfoe, waar men vijf dagen moest blijven, omdat het jacht hersteld moest wor den. Na een storm op de Egeïsische Zee overleefd te hebben, arriveerde men tenslotte op het eiland Amorgos. Als toeristen gingen de vijf aan land. Met Milonas was afgesproken dat hij naar een hotelletje in het dorp Hora zou gaan. Het herkenningsteken zou het boek over president Johnson van Eric Goldman zijn. De vijf deden na de komst van Milonas echter net of zij hem niet kenden, omdat de politie een oogje in het zeil hield. Na een bezoek aan het eiland gingen de vijf terug naar het jacht waarmee zij vertrokken. Toen het donker was geworden gingen zij echter op een verlaten plek aan land. Milona, die het licht in zijn ka mer had laten branden om geen arg waan te wekken, voegde zich hier bij hen. Hoe dit alles in zijn werk is gegaan zegt het blad niet. In een vraaggesprek met „1'Espresso" deelt Milonas zelf mee, dat hij na de staatsgreep gearresteerd is, omdat het kolonelsbewind heel goed wist dat hij nooit een militaire dictatuur zou ac cepteren. Milonas doet verder een be roep op alle Grieken, welke politieke richting zij ook zijn toegedaan, om zich te verenigen in de strijd tegen de dictatuur. ADVERTENTIE Praag, heeft oud-partijleider Dubcek in een brief aan het centrale partijcomi té aangeboden, zijn functie van voor zitter van de federale nationale verga dering op te geven. Zoals bekend werd hij onlangs door het centrale partijco mité uit het elf leden tellende presi dium verwijderd. Hij behield echter een zetel in het comité zelf. Gezien zijn grote populariteit zouden de te genwoordige leiders graag zien dat hij zelf uit zijn parlementaire functie ont slag neemt, in plaats van dat hij ont slagen wordt als het parlement op 15 oktober weer bijeenkomt. De populariteit van Dubcek wordt ook erkend door de Slowaakse Pravda, die woensdag pleitte voor beëindiging van het „Dubcekisme", dat volgens het blad gelijk is aan „een nieuwe vorm van rechts opportunisme, dat rampza lige gevolgen heeft gehad binnen de communistische partij en de interna tionale communistische beweging". Rude Pravo, het belangrijkste orgaan van de Tsjecho-SIowaakse partij, maak te melding van de verspreiding per post van vlugschriften, waarin partij leden worden vergeleken met SS-be- wakers van concentratiekampen en collaborateurs uit de tijd van de Duitse bezetting. Honderden mensen zijn al beschuldigd van het verspreiden van liberale pamfletten en oproepen. In een ander artikel schreef Rude Pravo. dat de landelijke economie aan zienlijk afwijkt van de richtlijnen van de regering. Het blad liet doorscheme ren dat er represailles zullen worden genomen ingeval de produktienormen niet worden bereikt. De zuivering van liberalen in Tsje cho-Slowakije heeft de vakbonden ge troffen, die een belangrijke rol hebben gespeeld in het tot stand komen van de hervormingen voor de militaire in terventie van de landen van het War- schau-pact. Naar mededeling van ra dio-Praag heeft de vakbondsraad van Tsjechie(cq) vier van z(jn leden afge zet en het ontslag aanvaard van vier anderen. Tot de afgezette functionarissen be hoort Vlastimil Toman, leider van Tsjecho-Slowakije's grootste vakbond, die der metaalarbeiders. Toman heeft in januari van dit jaar gedreigd een staking uit te roepen als de communistische partij haar voorne men zou uitvoeren om de liberaal, Jo sef Smrkofsky, die toen voorzitter van de nationale vergadering was, af te zetten. Smrkofsky werd vorige week samen met andere liberalen uit het centraal comité van de Tsjecho-SIo waakse communistische partij gesto ten. BOSTON De advocaten van sena tor Edward Kennedy hebben het opper ste gerechtshof van de staat Massa chusetts gevraagd het onderzoek naar de doodsoorzaak van Mary Jo Ko- pechne niet in het openbaar te doen houden. Ook vroegen Kennedy's raadslieden om de vervanging van rechter James Boyle, die het onderzoek zou preside ren. Rechter Boyle had eerder bepaald, dat de zitting openbaar zal zijn voor de pers en dat de raadslieden van de ge tuigen niet het recht hebben andere ge tuigen aan een kruisverhoor te onder werpen. Het onderzoek naar de dood van Mary Jo Kopechne werd bevolen, nadat een onbevredigende verklaring was gege ven voor het ongeluk in de nacht van 18 juli. Senator Edward Kennedy reed toen met zijn auto van een brug in een baai. De voormalige secretaresse van wijlen Robert Kennedy, die bij Edward Kennedy in de auto had gezeten, ver dronk. In een pleidooi van ruim een uur voer den Kennedy's raadslieden aan, dat rechter Boyles plannen om journalisten bij het onderzoek toe te laten een maxi mum aan ruchtbaarheid aan de zaak zal geven. De rechten van getuigen of van ieder die daar beschuldigd zou wor den, zouden daardoor ernstig worden beknot. TUNIS De Tunesische regering heeft om internationale hulp op grote schaal gevraagd in de grote overstro mingsramp die het land heeft getroffen. Tunesië maakt volgens de regering al 10 dagen de „ergste" regenval in dui zend jaar" mee. Volgens officiële telling zijn reeds 501 doden te betreuren en hele dorpen, mijnen en kudden scha pen zyn onder het water en de modder bedolven. Technici vrezen, dat de fosfaatindus trie, die met een opbrengst van vijf miljoen dollar (18 miljoen gulden) per week de ruggegraat van de Tunesi sche economie vormt, drie tot vijf jaar buiten werking is gesteld. Ongeveer 15.000 tot 20.000 fosfaatmijnwerkers zijn door het noodweer van de buiten wereld afgesneden. Van leden van het Amerikaanse vre- deskorps is vernomen, dat in de red dingsacties zelfs het zwaarste rollend materieel nutteloos is geworden en dat overlevenden alleen per parachute of per ezel geholpen kunnen worden. De Tunesische regering heeft in het bijzijn van alle buitenlandse diploma tieke vertegenwoordigers in de hoofd stad vooral om grote helikopters, gepre fabriceerde bruggen, golfijzeren pla ten en jute zakken voor het maken van waterweringen gevraagd. Regeringsfunctionarissen verklaren, dat de toestand zo ontzettend is dat men niet weet aan welke zaak men de groot ste voorrang moet verlenen. Xfet hun besluit om in Peking bespre- kingen te gaan voeren over de hangende grenskwestie, hebben com munistisch China en de Sovjet-Unie een belangrijk initiatief genomen om de sinds 1960 verbroken onderlinge betrekkingen te herstellen. Hoewel nog geen datum is vastgesteld, wordt aangenomen dat de onderhan delingen binnen twee weken kunnen beginnen, waarbij de delegaties vol gens het persbureau Nieuw China ge leid zullen worden door onderminis ters van Buitenlandse Zaken. De verzoenende toon in de aankondi ging van Nieuw China, om de be trekkingen te normaliseren, ging ge paard met de waarschuwing, dat als Rusland zoutrachten de Chinese kern- installaties in de provincie Sinkiang te vernietigen, dit tot oorlog zou lei den. In Moskou is meegedeeld dat de Russi sche delegatie onder leiding van de uiterst bekwame en medogenloze on derhandelaar Vasili Koeznetsof zal staan, die ambassadeur in China Is geweest. Ook was hij de politieke agent van Moskou in Praag tijdens de militaire interventie in Tsjecho- Slowakije. 1_Ioe wel de Chinezen de Russen de vre- deshand hebben gereikt, op basis van het beginsel van vreedzame co- existentie, hebben zij wel onomwon den verklaard dat de ideologische ge schillen nog wel voor lange tijd on opgelost zullen blijven, omdat de standpunten van beide landen „onver zoenlijk" zijn. De Russen gaven op 23 september reeds blijk van dergelijke gevoelens. In het Chinese communiqué wordt dui delijk, dat de periode van het stre ven naar betere betrekkingen op 11 september ingeluid werd met het on verwachte bezoek van premier Kosy- gin aan zijn ambtgenoot Tsjoe En-lai op het vliegveld van Peking, waar de grenskwestie en „andere kwesties in L... S'sfl KOEZNETSOF weer op stap de betrekkingen tussen de twee lan den" reeds aan de orde kwamen. De volgende stappen waren volgens het communiqué aan Peking. Op 18 september en wederom op 6 ok tober werd schriftelijk voorge steld dat beide landen de status quo in de betwiste grensgebieden zouden handhaven door hun strijdkrachten daar terug te trekken of door hel scheppen van een „niemandsland" zonder het met zoveel woorden te zeggen gaf het bewind in Peking te kennen, dat dit reeds gebeurd was. p1 venals de Russen legden de Chine- zen er de nadruk op, dat de grens kwestie die volgens Peking een overblijfsel is van de dagen der tsa ren door volledige onderhandelin gen moet worden opgelost. Zelfs al kan dit misschien niet meteen gebeu ren, dan moet de status quo in het grensgebied gehandhaafd worden zonder dat gebruik van geweld wordt gemaakt. W'aarnemers zien in de publikatie van het communiqué ook 'n uiting van de Chinese bezorgdheid over de nim mer officieel geuite Russische drei ging, dat bij voortduren van de grens conflicten een oorlog zou kunnen ont staan, waarin de Chinese kerninstal laties als eerste slachtoffer zouden vallen. Berichten over een dergelijk Russisch plan doen al geruime tijd de ronde. Men brengt de Chinese angst voor een dergelijke actie in verband met de aankondiging van de ontploffing van de derde Chinese waterstofbom op 29 september, de zes dagen eerder gehouden ondergrondse kernproef. Ook de roep om eenheid, ter gelegen heid van het 20-jarig bestaan van het communistische bewind, wjjst erop dat China liever niet direct met Rus land in conflict komt. Binnenlands is niet alles koek en ei. Mao, hoe fit hij volgens Nieuw China ook moge zijn, heeft niet het eeuwige leven en de dreiging van uit Formosa, dat men de uitgemergelde boeren te hulp wil komen, is nog altijd reëel. Achter China's vredesmelodie steekt veel. Maar ook Moskou kan zich een conflict niet veroorloven. Zo leidt eigenbeklag tot onderhandelen. LONDEN Volgens de Londense Daily Mirror studeert de 20-jarige Va lentin Ceausescoe, de zoon van de Roe meense partijleider en minister-presi dent in het geheim aan de universiteit van Londen. Hij zou derdejaars stu dent in de natuurkunde zijn. De man die erin zou zijn geslaagd Valentin Ceausescoe naar Londen te krijgen, maar daarover niet wenst te spreken, z.ou de vermaarde Britse na tuurkundige en Nobelprijswinnaar Lord Blackett zijn. De Roemeense ambasade te Londen heeft in verband met een en ander de krant doen weten „dat het een uitste kend idee was om maar te vergeten dat hij (Valentin) in Londen was".

De Vallei | 1969 | | pagina 15