Veenendaals dagblad Spaanse vlooteenheid na protest teruggetrokken Betoging Zuidmolukkers Buiten China geeft deel eisen thans op 9 Koningin rook berucht kanaal union morgen heerlijk kalfsgehakt Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei MACHTSVERTOONBIJ GIBRALTAR Huur voortaan niet meer op 1 januari omhoog Explosie op tanker: zeker 4 gewonden Paar ranselde meisje (17) met hondenketting i BONN HELPT INDUSTRIE: LAGERE PRIJS IN ONS LAND Schut tegen krachtige uitbreiding industrie aan Waterweg L JAMIN Slagers sloten jongen op in koelwagen He Twee toestellen gekaapt Betogend paar was op Schiphol Omgekomen door kolendamp Ede krijgt een „Toon HermansschooV Vuurgevecht in V.S.-ambassade in Saigon Oekrainers doen beroep op V.N. nachtrust /JV GEEN 20 JAAR morgen roomboterkoekjes 250 gram van 109 voor 99 niet te geloven voor die prijs! SMALDEEL Nieuw slopteken (vrijgelaten uit Moskou) POLY SELECT matras een goed stuk vlees hoort erbij vul paprika's (mmm!) met koken in tomatensaus. Opdienen met aardappelen. Opvangen Bur. voor redactie en administratie Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 0,97 p. w., 4,15 p. m., 12,35 p. k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei" opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Conc Advertentietarieven op aanvraag DONDERDAG 9 OKTOBER I969 - 43e JAARGANG no. 237 O DEN HAAG Het kabinet wil de jaarlijkse huurverhoging niet meer op 1 januari van elk jaar laten ingaan. Op 1 januari gaan steeds meer verho gingen in, zoals bijvoorbeeld premies voor sociale verzekeringen, waardoor een huurverhoging nog een extra belas ting zou betekenen. Er is aan gedacht deze huurverhogin gen in het vervolg op 1 juli te laten in gaan, maar deze datum blijkt ook min der gunstig in verband met de vakan ties. Daarom wordt nu gedacht aan 1 april of 1 oktober. HENGELO De zestienjarige H. J. K. uit Ambt-Delden heeft enkele uren opgesloten gezeten in een koelwagen op het terrein van het gemeentelijk slachthuis in Hengelo. Terwijl hij naar het inladen stond te kijken werd hij plotseling opgepakt door twee loonslagers, die hem in de koelwagen zetten en vervolgens de deur op slot deden. Toen de jongen na enke le uren werd vermist, vertelden de mannen niet dat hij in de wagen zat. Pas enige tijd later werd hij toevallig ontdekt door een keurmeester. De knaap zat geheel verkleumd in een hoekje. ADVERTENTIE GIBRALTAR Een vloot Spaanse oorlogsschepen, die gisteravond bij Gi braltar voor anker was gegaan, is vanmorgen weer weggegaan. De vloot be stond uit de kruiser Canarias, de grootste van de Spaanse marine, het vlieg- dekschip Dedalo en vier torpedoboten. Later werd bekend, dat Engeland bij Spanje een protest heeft ingediend tegen de aanwezigheid van twee Spaanse oorlogsschepen in wateren, die door Londen als Brits worden bestempeld. et dunkt ons vreemd, dat de egel de enige vertegenwoordi ger der insekteneters is, die zich geborgen tracht te stellen tegen de harde en karige winterperiode. Hij i gaat de moeilijkheden daarvan wij- 1 selijk uit de weg. De zeer fragiele spitsmuis, levend van spinnen, dui zendpoten, larfjes, pissebedden en ander door geen mens opgemerkt kleingoed in het strooisel van het bos. moet alle zeilen bijzettenom te kunnen voortbestaan en blijft daarentegen noodgedwongen de he le winter actief. Hoe streng deze mag kijken, toch laat ook de mol niet af van bedrijvigheid, doch blijft aan het werk. Dit kan ieder een op het weiland of de akker en tot verdriet van menigeen even eens in het dierbare gazon aan de opgeworpen aardhopen vaak genoeg zien. Van de hele groep der insektenv angers (meestal spits- muisjes) trekt zich dus slechts de egel het stekelvarken van de plattelanders ,,ên hivernage" te- i rug en blijft daar tevreden toeven, S tot de omstandigheden beter zijn geworden. Hij geniet een gezonde slaap, terend op het vet, doch niet temin kunt ge te-hooi en te-gras in elke maand wel een exemplaar aantreffen, want enige stijging van temperatuur doet onze stekeljas spoedig ontwaken en dan vertreedt hij zich gaarne. Veelal is dit echter slechts voor een korte poos, want als het kwik daalt, schiet hij schie lijk weer in de koestering van het bed. Tegen de lente worden zulke uitstapjes langer en ook dient ten slotte de lege maag gevuld, want het voortdurende vasten maakt hongerig. Dan wordt hij zonder spe ciale vermageringskuur weer slank en rijzig, voor zover je dat aan een figuur, die alle extremiteiten onder een prikkerig hulsel verbergt, kunt gewaar worden! 9 okt. 1969 A. B. WIGMAN. De algemene vergaderin,, van de VN heeft Engeland aanbevolen de rots uiterlijk 1 oktober aan Spanje over te dragen. Engeland heeft her haaldelijk laten weten, dat het niets zal doen wat indruist tegen de verlan gens van de inwoners van Gibraltar. De bewoners van de rots hebben ver schillende malen te kennen gegeven dat zij Brits onderdaan willen blijven. Gibraltar had zich al op nieuwe Spaanse maatregelen voorbereid, toen dinsdLg de Spaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Castello, onverwacht uit New York naar Madrid terugkeer de. Vorige week had de Spaanse regering alle telefoon- en telegraafverbindingen met de rots verbroken Dat gebeurde op 1 oktober, de dag die als uiterste termijn was genoemd in een aanbeve ling van de Algemene Vergadering van de VN,waarin er bij Engeland op was aangedrongen de rots aan Spanje over te dragen In de haven van Gibraltar ligt op dit ogenblik een smaldeel van de Neder landse marir.o bestaande uit de krui ser De Zeven Provinciën, ,het bevoorra dingsschip Dc Poolster, een jager,, twee fregatten en een onderzeeër. Een andere onderzeeër heeft gisteren weer zee gekozen. Het smaldeel zal volgens plan tot 13 oktober in Gibraltar; blijven voor onder houd. Daarna worden de oefeningen in het westelijk deel van de Middellandse Zee voortgezet. DEN HAAG Vanmorgen is op 15 mijl ten westen van de Maasbrulboei aan boord van de Britse tanker Rud- derman brand uitgebroken als gevolg van een explosie. Er z(jn vier k vjjf zwaar gewonden. Een Neptune van de marinelucht- dienst lokaliseerde de plaats van de ramp en heeft een helikopter met aan boord een dokter en ziekenverplegers naar het brandende schip geloodst. De helikopter heeft de gewonden naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden ver voerd. De explosie ontstond in de machine kamer. Een der pompkamers werd ernstig beschadigd. De sleepboot In- dusbank voer met brandbestrijdings- materiaal. Naar de tanker en vanuit Hoek van Holland is een reddingsboot naar het schip gevaren. De eerste melding van de Rudderman werd om tien voor acht door Scheveningen Ra dio ontvangen. TOKIO Communistisch China heeft vandaag bekendgemaakt, dat het zijn aanspraken op een groot deel van het gebied dat onder de Tsaren aan Rusland werd afgestaan, opgeeft. In een document voor de onderhan delingen over de Russisch-Chinese grenskwesties, die binnenkort in Peking zullen beginnen, staat expliciet vermeld dat China niet de teruggave eist van Chinees gebied dat onder de Tsaren door „ongelijke" verdragen afgestaan zou zijn. De gebieden in kwestie zijn de Sov jet-provincies aan de Grote Oceaan, waarin onder andere de havenstad Port Arthur ligt, en een gebied ten noorden van Sinkiang. In de jongste Chinese verklaring staat dat men slechts van de Russen verlangt, dat zij verklaren dat deze ver dragen ongelijk waren en dat deze ver klaring de basis kan vormen van een algehele regeling van het grensverschil. Zolang een algemene regeling uit blijft, moet de status quo gehandhaafd worden door terugtrekking van de troe pen van beiden landen uit de betwiste grensgebieden. Dit voorstel is al eer der gedaan in officiële boodschappen aan het adres van Moskou, volgen op de ontmoeting van 11 september in Pe king tussen premier Kosygin en de Chines regeringsleider Tsjoe-en-lai. HAVANNA Twee passagiersvliegtui gen van Zuidamerikaanse maatschap pijen, die gisteren gedwongen werden koers naar Cuba te zetten, zijn thans in Havana aangekomen. Het zijn een Braziliaanse Caravelle en een Argentijnse Boeing. De Zwitserse ambassade, die in Ha vana de belangen- van Brazilië en Ar- getinië behartigt, heeft stappen ge daan bij de Cubaanse autoriteiten om de terugkeer van toestellen en inzitten den te bewerkstelligen. De Caravelle in Brazilië werd op 'n binnenlandse vlucht door kapers naar Georgetown in Guyana gedirigeerd. On der bedreiging moest daar worden toe gestaan dat brandstof werd getankt om te kunnen doorvliegen richting Cuba. In San Juan op Porto Rico werd dezelf de methode toegepast om het „beloof de land" te bereiken. NEW YORK Het stopteken op het ogenblik een rode driehoek in een cirkel zal zowel in Europa als in de VS achthoekig worden. Dit is besloten door deskundigen uit 22 landen, waaronder de VS en de Sov jet-Unie, die deel uitmaken van de subcommissie voor het wegvervoer van de economische commissie voor Europa van de VN. NIJMEGEN De politie van Nijme gen heeft een 31-jarige werkloze in woner uit Nijmegen en zijn vrouw, een 22-jarige prostituée, gearres teerd. Zij worden verdacht van zwa re mishandeling van een zeventienja rig meisje uit Nijmegen, dat sinds juni van dit jaar ais vermist was op gegeven. Het echtpaar, dat heeft bekend, ver schafte het meisje onderdak als kin dermeisje. Eind september begonnen de mishandelingen, die beurtelings door de man en vrouw werden ge pleegd. Het meisje werd met honde kettingen afgeranseld. Het drietal had verschil van mening gekregen over het werk van het meisje. Het is niet duidelijk of dit huiswerk betrof of dat het meisje tot prostitutie werd aangezet. Nadat het meisje weer met een ketting was afgeranseld door de vrouw, ter wijl de man haar keel dichtkneep, wilde ze tot twee keer toe de benen nemen. Beide keren werd ze door de man achterhaald, waarop weer af ranselingen met kettingen volgden. Bij de laatste vluchtpoging bemoeiden mensen op straat zich met de zaak en waarschuwden de politie. De man is gisteren voor de officier van justitie in Arnhem geleid, de vrouw is nog thuis met he1 oog op de kinde ren. Het meisje is' ütfniddels bij haar ouders terug. 'i NEW YORK Woensdag heeft een twintigtal Zuidmolukkers voor het ge bouw van de Verenigde Naties gede monstreerd. De betogers droegen ver schillende spandoeken met zich, waar op zij om onafhankelijkheid vroegen. L. Sport onderschrften SCHIPHOL Het jeugdige Scandi navische paar, dat maandag na een maand van organisatorische voorberei ding in Moskou's grootste warenhuis (Gum) met een protest ten bate van de gevangen genomen Russische in tellectueel generaal Peter Girorenko opschudding veroorzaakte, is gister avond laat op Schiphol aangekomen en zette de reis naar Stockholm vanoch tend welgemoed voort. De 22-jarige Noorse student Harald Bristol it Trondheim, die voor deze ac tie zijn baard had laten groeien, hield zich geheel aan zijn voorgenomen plan en schoor deze vanochtend af als teken, dat de actie achter de rug was. Met de 23-jarige Elisabeth Lie (half Noors, half Zweeds), studente van de universiteit in de Zweedse stad Uppsa la, at hij hongerig een broodje en een stuk cake in de wachtkamer voor hij zich aan boord begafvan het KLM- vliegtuig van 9 uur voor Stockholm. ADVERTENTIE ADVERTENTIE OUDE PEKELA De Koningin heeft gisteren een rondrit door Oost- Groningen gemaakt. Tijdens deze rit stopte zij even bij het Pekelerdiep, be rucht om de stank door de waterver ontreiniging. Zij kon zelf constateren, dat de klachten wel gegrond zijn. Naast de koningin staat de commis saris van de koningin in Groningen, mr. C. L. Fock. BEDUM Buren hebben gisteren de 70-jarige mevrouw Stulp uit Bedum le venloos op de vloer van haar huiska mer aangetroffen. De vrouw bleek door kolendampvergiftiging om het le ven te zijn gekomen. De 78-jarige heer C. Duursma, bij wie de vrouw inwoon de, lag bewusteloos in een stoel. Zijn toestand is ernstig. EDE In de gemeente Ede be staan plannen om een rooms-katho- lieke school naar Toon Hermans te noemen. Toon Hermans heeft een brief van het schoolbestuur ont vangen met het verzoek of de school, die binnenkort afgebouwd is, zijn naam mag dragen. Hï] déeiy- de ons gisteren mee dat hij daarzef- ker toestemming voor zal geven. SAIGON Een Amerikaanse korpo raal is vandaag als een woesteling te keer gegaan in de Amerikaanse ambas sade te Saigon. Met een automatisch geweer schoot hij twee collega's neer, van wie er een werd gedood en de an der zwaar gewond. Volgens een woordvoerder van de ambassade waren de drie mannen in dienst toen de korporaal (een neger) buiten het gebouw plotseling een van zijn collega's beschoot. Deze vluchtte gewond de ambassade binnen, maar werd door de hem achtervolgende kor poraal met enkele vuurstoten gedood. De andere collega, die tussenbeide wilde komen werd aan zijn hand ge wond. De reden voor het woeste optreden van de neger-korporaal is niet bekend. De man is gearresteerd NEW YORK Dc organisatie „Am nesty International" die ijvert voor de bepalingen van politieke gevangenen in de gehele wereld, heeft in New York een afschrift verspreid van een petitie aan de VN van drie Ockrainse politie ke gevangenen, die verklaren dat hun in een dwangarbeidskamp vergiftigd voedsel werd verstrekt. Zij doen een beroep op de volkerenorganisatie, hun menselijke rechten te garanderen. Volgens „Amnesty Intc;..ational" is de klacht afkomstig van twee juristen en een onderwijs-psycholoog, die teza men met vier andere Oekrainers in 1961 in een geheim proces schuldig wa ren bevonden aan de vorming van een ondergrondse organisatie voor de af scheiding van Oekraine van de Sovjet- Unie. De leeftijden van de zeven ver oordeelden zouden varieren van 32 tot 44 jaar. In de petitie zeggen de drie mannen, dat de geheime politie na mislukte pogingen om hen moreel te breken nu poogde hen biologisch van intellectuelen in primitieven te verande ren. Van VN-zijde is meegedeeld, dat de petitie nog niet in New York was ont vangen. BREDA De minister van volks huisvesting en ruimtelijke ordening, ir. W. F. Schut, zegt heel erg op te zien tegen een sterke verdere concentratie van activiteiten in het Waterweggebied, en met name wanneer deze met een aanzienlijke uitbreiding van het aantal arbeidsplaatsen gepaard zou gaan. De Rotterdamse rapporten gaan hier wel van uit en indien dc ramingen daarom trent in het rapport Van Tilburg juist zouden zijn, zou de bevolking in het Waterweggebied tussen nu en 1990 met 75 procent toenemen. Stelt men het landelijk groeipercenta ge van 30 procent daarnaast, dan be hoeft het geen betoog, dat deze conse quentie van de Rotterdamse plannen duidelijk in strijd is met één der hoofd lijnen van het nationale ruimtelijke be leid, te weten een betere spreiding van bevolking en werkgelegenheid over ons land. De bewindsman heeft dit donderdag ochtend in Breda gezegd, waar (geor ganiseerd door de afdeling Zuid-Hol land, Zeeland en Noord-Brabant van de vereniging van Nederlandse gemeen ten) een zg. Deltadag is gehouden. De minister heeft op deze bijeen komst de balans opgemaakt van de hui dige stand van zaken en vervolgens ge tracht de aanwezigen te betrekken in de problemen, waarvoor de regering thans staat, maar waarvoor de oplos sing nog niet is gevonden. De minister heeft verder verklaard, dat uit zijn uitspraken niet de conclu sie behoeft te worden getrokken dat geen enkele verdere uitbreiding van de zeehavenactiviteiten en zeehavenin dustrieën in het Waterweggebied aan vaardbaar zou zijn. Van de unieke po sitie, die Rotterdam in de rij der na tionale en internationale zeehavens be zit, zal ook in de toekomst profijt moe ten worden getrokken, vooral voor wat betreft de ontvangst van schepen met grote diepgang, de overslagcapaci teit en de grote agglomeratiegebonden industrieën. Zeehavenactiviteiten en industriële ontwikkelingen, die niet aan een zeer diep vaarwater en/of agglomeraties ge bonden zijn, zullen echter in de regel naar andere havens moeten worden af geleid. Zouden de prognoses van het rapport Van Tilburg waar blijken, dan stelt ons dit voor de vraag hoe deze groei moet worden opgevangen: door werknemers aan andere sectoren te onttrekken met als gevolg een verdere vergroting van regionale verschillen in welvaart dan wel door het op grote schaal aantrekken van buitenlandse werkne mers. Tenslotte rijst volgens de minister de vraag of een verdere concentratie van activiteiten in het Waterweggebied niet een te ernstige ingreep zal vormen in de ruimtelijke structuur en een zodani ge belasting van het milieu, dat de grens van het aanvaardbare zal wor den overschreden, waarbij de minister dacht aan het woonklimaat als aan het natuurlijk milieu. Met het oog op de bescherming daarvan zullen ook zonder extra impulsen scherpe eisen moeten worden gesteld ten aanzien van de be perking van water-, bodem- en lucht verontreiniging. BONN/DEN HAAG Het Westduit- se kabinet wil zijn industrie te hulp ko men door de sinds november 1968 be staande belasting op de export en sub sidie op de invoer beide vier procent op te schorten. Voor ons land heeft dit tot gevolg, dat de export naar de Bondsrepubliek vier procent van het re valuatie-voordeel moet afstaan (was zes procent), maar dat omgekeerd de Nederlandse invoer van dit besluit pro fiteert, omdat de prijzen voor Westduitse goederen, door de revaluatie omhoog geschroefd, nu weer iets kunnen dalen. Het betekent tevens, dat het prijsbe leid van minister De Block, nu minder kwetsbaar is geworden dan het geval zou zijn geweest indien het Westduitse kabinet deze maatregelen niet had ge troffen. Het besluit om de exportbelas ting en de invoersubsidies te laten val len is vrij onverwachts gekomen Ken nelijk kreeg de Duitse industrie het moeilijk nadat de „zwevende" mark op de vrije mark ook al zes procent in waarde was gestegen, waardoor de Duitse produkten voor het buitenland in totaal tien procent duurder waren ge worden. Het nieuwe plan heeft de goedkeuring nodig van de Europese Commissie. De Europese Commissie heeft gisteren haar nieuwe beschikking voor de Duit se landbouw uitgevaardigd. Na aan vankelijk voor een invoerstop te hebben gepleit, stemt de Commissie nu in met een invoerheffing op produkten waar voor in Duitsland Europese prijzen gel den, zoals granen, suiker, vlees, alsme de op artikelen waarin veel van deze grondstoffen zijn verwerkt. Met de waardedaling van de „vrije" mark zal ook de heffing naar beneden moeten gaan. De kans daarop is groter gewor den nu de speudo-revaluatie van novem ber 1968 ongedaan wordt gemaakt. Op aandrang van de christen-democraten in het aftredende kabinet werden de maatregelen van november niet „afge schaft" maar „opgeschort" tot 1 de cember. Zij weigerden mee te werken aan een zo duidelijke aankondiging van de officiële revaluatie van de mark. ADVERTENTIE (Van onze weerkundige medewerker) De temperatuur is deze week ab normaal hoog. Een waarde van 23 graden, zoals gisteren op het vlieg veld Deelen werd gemeten, was de hoogste zo laat in het jaar sinds 11 en 12 oktober 1949, toen het warmer werd dan 25 graden. In het zuiden en oosten van het land werd 24 gra- i den bereikt dat is ongeveer ne- f gen graden warmer dan normaal, i Als uiterste van deze eeuw blijft I genoteerd de 27.5 graden, die 11 ok- tober 1921 te Winterswijk werden geregistreerd. En nog steeds blijft het nazome- j ren dank zij de standvastigheid I van een hogedrukgebied boven de i Balkan. De depressies laten nu zelfs de Britse eilanden met rust, waar de temperatuur plaatselijk ook tot J 23 graden oploopt. De vooruitzichten voor het week- I einde zijn ook goed, met deze re- i strictie, dat door wat hardnekkiger i mist de temperaturen overdag wel eens wat lager kunnen komen te liggen. We willen in dit verband nog eens waarschuwen voor het gevaar van kolendampvergiftiging bij een warme en mistige weerstoestand. Morgen: Zon op: 06.56, onder: 17.58. Maan op: 05.42, onder: 17.27. Weersverwachting van het KNMI, va donderdagavond tot vrijdagavond PLAATSELIJK OCHTENDMIST Droog, zonnig en warm weer, maar ii de nacht en ochtend ook hier en daar mist. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak tussen zuid en zuidwest.

De Vallei | 1969 | | pagina 1