„IRENE" EIVOL BIJ FRAAIE MODESHOW Caecilia recipieerde Mutaties na verkiezingen Gespannen sfeer Veenendaal op stelten in mobilisatie 14-18 SCHERPENZEELSE DAMCLUB VERSLOEG YTY MET 13-7 VIJFTIG DAMES TELEURGESTELD Kaarten in Boszicht Vier van de vijf vinden zich te oud worden Soldaten in vaak te kleine uniformen Bloedzomer Afscheid Uit de oude doos door R. Valkenburg Pil K/ewm. Jouw kleur? own;stijl. Jouw idee. Jomuj broek, Jrnw hemd. JouWJdS. JouMjdGS.de hnoeti yeujoon evekomen. HocfOsfrdahSl- tee+teedaal Organisatie van warme bakkers DONDERDAG 9 OKTOBER 1969 RHENEN Er was gisteravond zoveel belangstelling voor de modeshow in 't verenigingsgebouw Irene, dat de prganisatoren ca. 50 dames moesten teleur stellen, overigens zeer tot hun spijt. Er waren bijna 300 toegangsbewijzen uit gegeven, maar toen was er dan ook geen stoel meer vrij in de toch lang niet kleine zaal, waarin een uitbouw was geplaatst die aansloot op het podium, vanwaar negen mannequins, één heer, drie meisjes en één jongen de nieuwste mode ten tonele brachten. De organisatie was in handen van het modemagazijn Hoksbergen van het Fred. v.d. Paltshof, de schoenenzaak en de sportzaak Hoksbergen aan de Nieuwe Veenendaalse weg, en huize „Modern" aan de Molenstraat, terwijl mej. Rijsemus had gezorgd voor een speciale attractie, namelijk getrimde poedels, die af en toe de mannequins vergezelden. Kapper J. Fles was ook van de par tij. Hij verzorgde met zijn drie mede werksters de kapsels van de manne quins, allen dames uit Rhenen die zich vrijwillig beschikbaar hadden ge steld. Alleen mej. Mac Gillevry, was beroepsmannequin. Het R.K. Vrouwen gilde had het initiatief genomen voor deze geslaagde avond. De genoemde Rhenense bedrijven zijn volkomen in hun opzet geslaagd, dordat zij geheel op elkaar ingespeeld gemakkelijke opdracht was. De talrij- waren, en dat terwijl het lang geen ke variaties die het modemagazijn Hoksbergen naar voren bracht, moch ten allemaal gezien worden. De dames droegen bij de japonnen, de rokjes, de truitjes, de tuniekpakjes bijpassende schoenen en tasjes van de firma Hoks bergen aan de Nieuwe Veenendaalse- weg. Ook de sportkleding van laatstge noemde firma en de sportartikelen die geshowd werden trokken bijzonder veel belangstelling. Naast al deze mode, waarvoor tel kens een warm applaus opklonk in de grote Irenehal, kreeg ook kapsalon Fles telkens een open doekje voor de goed verzorgde en modern uitziende kapsels van de dames, goed passend bij de talrijke combinaties. Er werden verschillende maten ge toond en het was opvallend van de speaker mej. Hoksbergen te horen, dat de prijzen bijzonder leuk waren aan gepast aan Rhenen en omgeving. Ook de sportieve herenkleding viel bij de dames goed in de smaak. In de pauze was er veel belangstel ling voor de collectie stoffen die ge- exposeerd werd door het modemaga zijn „Modern". ADVERTENTIb Als u Beko ziet staan, zit daar een warme bakker achter. VEENENDAAL „Zonder u was de Veenendaalse samenleving niet com pleet en daarin geniet uw vereniging een bekende en goede klank, die niet het minst is verkregen doordat u bij alle voorkomende gelegenheden voor het voetlicht treedt". Aldus burgemeester P. Bode gisteravond, als spreekbuis van de Veenendaalse bevolking op de receptie van het 65-jarige Caecilia. Het be stuur van Caecilia kreeg in De Korenbeurs talrijke felicitaties in ontvangst te nemen. De stroom bezoekers ebde echter snel af naarmate het tijdstip naderde waarop de televisie de in Milaan gespeelde voetbalwedstrijd uitzond. De meeste vrienden en relaties van Caecilia hadden hun bezoek in de vooravond gepland, gepland. Burgemeester Bode die vergezeld was van zijn wethouders Ant. de Ruiter, M. Bastmeijer en E. C. Diepeveen, ci teerde enkele gezegden waarin de lof wordt gezongen op het musiceren. „Muziek, dat is de grootste schat, die eens de mens bezat" en „muziek reinigt de ziel van het stof van alle dag", waren zo de citaten waarmee Veenen- daals eerste burger de jubilerende mu ziekvereniging aanspoorde in de toe komst op dezelfde weg voort te gaan. „U blaast u zelf iedere keer weer nieuw leven in door de verschillende festiviteiten die u aan deze jubileum viering hebt verbonden. Gaat u daarna gerust een poosje uitblazen", zo luidde het advies van burgemeester Bode, die namens het ere-comité een cheque overhandigde van f 1350, Dit was overigens niet het enige geldbedrag dat de felicitaties vergezel de. Van de supportersvereniging werd een bedrag van f 750,ontvangen en talrijke andere bezoekers droegen ook enveloppes met inhoud over. In het kader van de jubileumfestivi teiten staan nog op het programma een jubileumconcert en een solistenconcours dat waarschijnlijk volgende maand zal plaats vinden. SCHERPENZEEL De leerlingen van de 5e en 6e klas van de openbare lagere school aan de Dorpsstraat zijn de afgelopen weken bijzonder actief ge weest. Zij hebben voor een totaalbe drag van f 1044 aan kinderpostzegels aan de man 'gebracht. Dit recordbe drag voor de school overtreft de op brengst van vorig jaar, aldus het hoofd van de school, in hoge mate. Het bestuur van het 65-jarige Caecilia. De heren D. J. Bouman, voorzitter; B. Oskam, penningmeester; J. v.d. Broek, secretaris; Joh. van Menen, 2e voorzitterdirecteur P. Adee; H. van Hees; H. Pol; E. Thijssen en P. van Kruistum. SCHERPENZEEL De Scherpen- zeelse damvereniging is dit jaar bijzon der goed gestart in de competitie van de eerste klasse van de Gelderse dam- bond. Men wist het bezoekende VTV uit Tiel met de cijfers 137 te verslaan. SDV nam door L. v. d. Burgt de lei ding om die niet meer af te staan. Hij wist door een prachtige slagzet in goede positie te komen en toen door sterk spel de strijd in zijn voordeel te beslissen. De persoonlijke uitslagen SDV VTV waren: H. M. J. van Raaij W. van Dei 11; B. Valkenburg J. van Me teren 11; D. J. Iprenburg A. de Hoes jr. 20; A. Stuivenberg J. En gelman 11; J. v.d. Vliert A. Voort huizen 11; L. v.d. Burgt A. Neer bosch 20; H. G. Balkenburg D. van Setten 2—0; H. B. Wels J. van Al- fen 02; J. Jansen A. Heijzelaan 1 1; H. Wels A. de Hoes sr. 20, eind stand 137. Voor de onderlinge competitie werd nog een duel gespeeld tussen Kamp horst en D. Valkenburg. Kamhorst won deze partij. EEN WETHOUDER EN 4 RAADSLEDEN NIET TERUG IN NIEUWE RAAD VEENENDAAL Bijna een vijfde deel van alle raadsleden, die momenteel deel uitmaken van de Veenendaalse gemeenteraad keert niet terug na de ge meenteraadsverkiezingen in mei van het volgend jaar. Het zijn wethouder Ant. de Ruiter (CHU), P. G. van Ojik (CHU), J. H. H. Jansen (PvdA), ds. D. van Enk (ARP) en H. Beijer (Binding Rechts). SCHERPENZEEL Vrijda0 17 ok tober aanstaande zal in hotel Boszicht te Scherpenzeel onder leiding van de heer Van de Wetering weer een kaart avond worden gehouden. De baten van deze avond zullen geheel ten goede ko men aan het Bejaarden Comité ten be hoeve van de Tocht voor Bejaarden. Een confrontatie met Jan Verhoef leidt immer tot een verhaal uit de oude tijd. Ditmaal dook de heer Verhoef nogal diep in de historie en gaf enkele impressies uit de ja ren 1912-1914, het begin van een periode, die in de volksmond altijd aangeduid bleef als „In de mobi lisatie Zoals we nu over 1940-1945 altijd nog blijven spreken als „In de oor log r Jan Verhoef diepte ook even uit zijn geheugen op hoe het er toen algemeen voorstond, om zo op de Veenendaalse situatie over te gaan. We menen dat Verhoef nog wel een en ander in petto heeft uit die tijd en laten hem zoveel mogelijk in zijn eigen stijl ons zijn verhaal vertel len „Lest heugt best". De waarheid van dat oude spreekwoord blijkt tel kens weer, vandaar ook dat, vooral momenteel nog zo veel en vaak ge sproken en geschreven wordt over de tijd dat de Duitse laars zijn laatste venijnige trappen gaf op de nek van ons arme en uitgeputte volk. Het kan echter zijn nut hebben ook nog eens terug te denken aan de tijd van de eerste wereldoorlog '14-'18. Dan benaderen we wel heel dicht de oude doos, want het is meer dan vijftig jaar geleden. Het was een snikhete middag, die vrijdag 31 juli 1914. Menige zweet druppel viel bij het verrichten van de arbeid. Er heerste duidelijk voel bare spanning onder de mensen. Al enkele jaren was de internationale sfeer geladen. Duitsland had een verbond met Oostenrijk gesloten, Engeland en Frankrijk met Rusland en Servië en de vraag rees: „Wat zal er van dat alles nog worden?" Reeds in 1911 meende men al dat het er donker uit zag. Op weg naar een Veense school vertelde een van mijn kameraden het volgende: Er was een vrouwtje dat had voorspeld: Deze zomer, die van 1911 wordt een droge zomer (hetgeen uiteraard klopte). Volgend jaar, 1912, zal het een natte zomer zijn, en het daaropvolgend jaar wordt het een bloedzomer. Nu, 1912 viel nog al mee, 1913 ging in rust en vrede voorbij, maar het spreken over dergelijke vertelsels betekent toch wel hoe men in het algemeen de toestand beschouwde, zodat zelfs de schoolkinderen het er over had den. Toen kwam de klap op de vuur pijl. In de zomer van 1914 schoot een Servisch student te Serajewo een Oostenrijkse prins dood. Oosten hand te oud voelen voor het raads werk. Van de heer Beijer is het niet duidelijk waarom hij niet terugkeert. Wethouder Ant. de Ruiter, die vier jaar geleden al te kennen gaf te zul len bedanken, maar zich liet overha len om tenminste nog vier jaar aan te blijven, zet er na bijna vijfentwintig jaar een punt achter. De 70-jarige C.H.- man ging in november 1945 als wet houder deel uitmaken van de nood- raad. Toen ook op politiek gebied alles weer stabiel werd na de oorlog ging hij in gelijke functie over naar de nor male gemeenteraad. De heer De Rui ter vindt dat hij met een gerust hart zijn werk aan jongeren kan overdra gen. P. G. van Ojik (CH) uiterst rechts rijk eiste onmiddellijk voldoening, Servië was niet bereid dit te geven, zodat Oostenrijk dat land de oorlog verklaarde, Rusland schoot het ver drukte Servië te hulp en uit kracht van zijn bondgenootschap verklaar de Duitsland Rusland de oorlog en sprong en passant Engeland en Frankrijk ook maar op de nek. Al die berichten bereikten ons, al wa ren radio en T.V. toen nog onbeken de dingen. Plotseling, begonnen de klokken in Veenendaal en overal in het land te luiden en als een lopend vuur deed het bericht de ronde, dat alle mannen die nog onder de militaire dienstplicht vielen, en dat waren ze van zo 20 tot 35 jaar, morgen 1 augustus onder de wapenen moes ten komen. Grote ontsteltenis allerwegen. Ne derland mobiliseerde. Vele gehuwde mannen moesten vrouw en kinde ren verlaten en zich melden ter plaatse door hun zakboekje aange geven. Een drukke en droeve vrij dagavond. Mannen keken met verbeten ge zichten hun „soldatenpak", dat al zo lang in de motballen had gehan gen nog eens na. Vrouwen veegden zich telkens met zakdoek of schort- punt langs de wangen. Vele mannen waren gul met hun troostwoorden. „Och, het gaot er ommers alleen mer om dat ze eens zien willen in hoe korte tijd het leger bij mekaor kan komme. Morgenaovond, of an ders volgende week zeker, zijn we weer thuis"... Of ze het zelf geloof den? Zaterdag 1 augustus in de vroeg te was 't zeer druk aan het sta tion van de .Hollandse Spoor' aan de Kerkewijk. Het liep vol solda ten in krapzittende of nog enigs zins passende uniformen, de mees ten met een vrouw of meisje aan de hals hangende, in een laatste innige omhelzing. Te stapten in de trein, en werden weldra aan het oog onttrokken. Weg waren ze! De snikkende vrouwen en meisjes eenzaam achterlatend. Deze keer den huiswaarts, zuchtende: „We zien ze misschien nooit weerom!" De zondag er op, was het druk in Veenendaal, als op een werkdag. Wat was de oorzaak dat de rust dag, toentertijd nog in hoge ere ge houden in Veenendaal, zo ontwijd werd? Er was paardenkeuring. Ieder die één of meer paarden bezat moest er mee ter markt komen, want de regering had paarden nodig. De dieren moesten gekeurd wor den. Zo liep dan de Hoofdstraat vol met paarden. Men zag er fiere vos sen en vurige blessen, maar ook kreupele scharminkels en aftandse hitten. Die goedgekeurd werden moesten geleverd worden tegen ont vangst van een bon, waarop men binnen enkele dagen zijn geld kon komen halen. Plotseling lag het gehele leven lam. De fabrieken gingen alle min der draaien. Drie a vier dagen per week. De prijzen liepen wonderlijk genoeg niet. omhoog, maar omlaag, b.v. een ei kocht men voor één cent, kortom, alles scheen zijn waarde totaal verloren te hebben. Dit veran derde echter spoedig. Het maatschappelijk leven herstel de zich opvallend snel. Op de Veen- se fabrieken werkte men weer vol op, want er was van alles en nog wat nodig voor het leger, maar ook voor Duitsland, want dat land was een grote afnemer van onze produk- ten. Allengs wende men aan de toe stand, we bleven voorlopig buiten de oorlog, er was werk. Men had er geen erg in dat het nog zo lang zou duren en dat in Veenendaal me nige bittere pil zou moeten worden geslikt"... J. H. H. Jansen (PvdA) 23 jaar H. Beijer (BR) onduidelijk De vier eerstgenoemd en willen niet meer op de kandidatenlijst van hun partij, omdat ze zich zo langzamer- Zijn partijgenoot de heer P. G. van Ojik vandaag 67 jaar bekleedt het raadslidmaatschap sinds 1 septem ber 1953. Hij staat bekend als een ui terst rechtse C.H.-man die in zijn fractie vaak een afwijkende mening ten beste geeft in principiële aangele genheden. Ook hij vindt zich te oud worden. Om dezelfde reden wil ook ds. D. van Enk niet meer op de A.R. kandidaten lijst terugkeren. De 67-jarige emeritus predikant heeft zitting in de raad sinds 6 september 1966 toen hij met voor keursstemmen werd gekozen. Ds. D. van Enk (AR) met voorkeur ADVERTENTIE De vierde man die het raadslidmaat schap niet langer ambieert is de heer J. H. H. Jansen (PvdA), die nog dit jaar 65 wordt. Hij maakt sinds 10 sep tember 1946 deel uit van de Veenen-r daalse gemeenteraad. Ook hij acht de tijd gekomen zijn plaats in te ruimen voor de jongere generatie. De heer H. Beijer (Binding Rechts) wil er ook een punt achter zetten. Hij is pas 35 jaar zodat voor hem het leef tijdsprobleem niet opgaat. De heer Beijer die vorig jaar in de raad kwam als opvolger van de geëmigreerde heer H. Brouwer, wilde evenwel niet zeggen waarom hij afscheid neemt. „Daar over wil ik eerst mijn fractie informe ren", aldus de heer Beijer. Wethouder Ant. de Ruiter (CH) bijna kwart eeuw Vettiws.mi

De Vallei | 1969 | | pagina 3