PvdA inbreken ondemocratische bedrijven Regering wil voor ondernemingsraden meer bevoegdheden dan SER adviseerde koek Studentenblad publiceert geheime nota ministerie Sloan's Balsem Drieënzestig procent van de top-hits gaat over liefde um NIEUW WETSONTWERP INGEDIEND Ondernemers moeten raad in belangrijke zaken om advies vragen Prins kreeg spandoeken niet te zien Ex-verdachte i moord opnieuw in arrest gashaarden die u moet zien Etna moet bij benoeming van nieuwe commissarissen rekening houden met kandidaten personeel Pompstation in Arnhem 's nachts dicht wegens souteneurs Hagenaar hekent mishandeling oude vrouw Brinkmann komt in raad Haarlem Babylijkje lag in vuilnisemmer Koningin bezocht Oude Pekela N.-H. Kerk start massaal gesprek over werking kerk in toekomst In 1970 geen premieverhoging AOW/A WW f-V 7" IN VERGADERINGEN VAN AANDEELHOUDERS IJVEREN VOOR GROTERE OPENHEID Commissarissen Reacties smul-ideetje voor 12 uur mals en kruidig „BELEID MOET EROP GERICHT ZIJN DAT RADICALEN DE GEMATIGDE STUDENTEN NIET OP SLEEPTOUW NEMEN" Overzicht Meebeslissen Zelfbeheer Meer onrust Voor onmiddellijke verlichting De pijnverdrijver met onmiddellijke werking. Blijkens cultuurkritische studie: ALG. VERGADERING Gesprekstof Procedure (bij uw dealer) DONDERDAG 9 OKTOBER 1969 DEN HAAG De Partij van de Arbeid gaat bedrijven te lijf die zij ondemocratisch vindt en te ondoor zichtig. De partij wil dat deze be drijven meer opening van zaken ge ven, in hun eigen belang en in dat van de werknemers. De PvdA stelt zich voor, door de aankoop van aandelen toegang te krijgen tot de aandeelhoudersverga- j deringen. In die vergaderingen wil zij ijveren voor betere en openhar- J tige verslaggeving over de gang van zaken in de bedrijven. „De besloten j commissarissenclubs moeten wor- den doorbroken en al te grote tan- !4 tièmes moeten worden terugge schroefd tot redelijke proporties". Een werkgroepje uit de partij zal in het komende half jaar uitmaken, bij welke bedrijven de beslotenheid t zal worden opengebroken en op wel- i ke manier. De groep zal ook bepalen 1 wie namens de partij de aandeelhou dersvergaderingen zullen bijwonen. „Ik wil graag een inbreker zijn in die nu voor velen nog vreemde onderne mingswereld", zei partijvoorzitter dr. A. Vondeling gisteren in Den Haag. „Ik vind het een gekke zaak, dat werknemers die toch hun ar- beidsinbreng hebben in een bedrijf; nauwelijks invloed hebben op het bedrijfsbeleid". Dr. Vondeling vond het een alge meen belang, dat „we precies we ten wat er omgaat in reuzenbedrijven als Shell, Unilever en Philips die toch van groot belang zijn voor onze nationale economie". Een opengevallen plaats in een raad van commissarissen mag niet in een onderonsje van commissaris sen worden opgevuld. De aandeel houders en de vertegenwoordigers van de werknemers moeten daar voor, volgens dr. Vondeling, ook kandidaten kunnen stellen. De partijvoorzitter drong er bij de voorziitter van de raad van commis sarissen van Etna N.V. al op aan, bij de voorgenomen benoeming van enkele nieuwe commissarissen voor de Etna-Daalderop Holding N.V. sterk rekening te houden met een kandidaatsvoordracht van het perso neel. De ondernemingsraden van bei de bedrijven zouden volgens de heer Vondeling zelfs gegadigden voor de ze functie per advertentie kunnen oproepen. „Dat zou ik als aandeel houder trouwens ook moeten kunnen doen". Dr. Vondeling hoopt, dat binnen kort op zijn suggestie zal worden geantwoord. De vakbeweging begint voor zijn experiment tot het open- j breken van de ondoorzichtige bedrij- t ven te voelen. vToen hij de vakbon- den in 1962 met dit idee benaderde, was de reactie lauw. Het argument J was, dat zij toch altijd maar weer j met de directeuren om de tafel moesten zitten bij vakbonden wilden de directies daarom zo min moge lijk op andere terreinen voor de voeten lopen. Dr. Vondeling verklaarde gisteren, al meer kanten, zowel dóór directies als van personeelszijde, te zijn ge vraagd om komen bijwonen. Dr. Vondeling vond, dat hij zijn experiment best kon voortzetten nu minister Roolvink met zijn wetsont- werp op de ondernemingsraden was t gekomen. „Het duurt toch nog een tijd voordat die wet in werking 4- treedt en resultaten afwerpt" heer Vondeling. zei de g Minister Roolvink verder gegaan dan advies ADVERTENTIE een dubbele plak Verkade Snijkoek met wat boter.:, mmrri DEN HAAG „Het beleid zal erop gericht moeten zijn te voorkomen dat de ge matigde studenten door de radicalen op sleeptouw worden genomen. Dat wil zeg gen vóórop blijft staan dat met voortvarendheid onderwijskundige hervormingen moeten worden doorgevoerd". Dat staat in een geheime adviesnota van het ministerie van Onderwijs en Weten schappen die gisteren door het algemeen Gronings studentenweekblad Der Clercke Cronike openbaar is gemaakt. ARNHEM Het pompstation van Esso in de Arnhemse wijk Presikhaaf, aan de weg naar Duitsland, zal voort aan 's nachts dicht blijven. Dit besluit heeft de beheerder, de heer H. Bouwen, genomen, omdat het pompstation 's nachts een trefpunt dreigde te worden van souteneurs die er hun auto's gingen repareren. Zij traden daarbij brutaal op. Ongevraagd geleend gereedschap werd volgens de beheerder niet meer teruggegeven. Volgens de heer Bouwen was het de laatste tijd een complete chaos. „Als je ergens wat van zei", kon je nog een grote bek toekrijgen ook". Onaangename ontmoetingen met de politie, die geregeld in deze buurt pa trouilleert wisten de nachtelijke cliën ten steeds uit de weg te gaan. Een te kort aan personeel bij de Arnhemse politie zou daaraan niet vreemd zijn. DEN HAAG De 36-jarige Hage naar Dirk B. heeft tegenover de politie toegegeven de 71-jarige mevrouw T. V.- D. te hebben mishandeld. Hij bekende in de nacht van 26 op 27 september bij zijn overbuurvrouw in haar hofjeswoning te zijn geweest, haar met de matteklopper te hebben geslagen en met een aardappelmesje in het onderlijf te hebben gestoken. „Maar van afpersen van geld is geen sprake geweest", zegt B. Ook zou hij de vrouw nooit hebben gedwongen met hem ontuchtige hande lingen te plegen. „En het mesje heb ik op haar eigen verzoek in de onderbuik gestoken". DEN HAAG Vooral wat de bevoegdheid tot mede-beslissen betreft zijn de mi- Bisters Roolvink (Sociale Zaken), Polak (Justitie) en staatssecretaris Van Son (Eco nomische Zaken) in hun wetsontwerp tot vervanging van de oude wet op de on dernemingsraden verder gegaan dan het advies van de Sociaal Economische Raad cn de commissie-Verdam. O DEN HAAG De ondernemer zal in het vervolg de ondernemingsraad ad vies moeten vragen over ingrijpende besluiten voor het bedrijf. Alleen zwaarwegende belangen voor hem of voor zijn bedrijf kunnen hem van die verplichting ontslaan. De ingrijpende besluiten zijn: overdracht van de zeggenschap over de onderneming; beëindiging van de werkzaamhe den geheel'of gedeeltelijk van de onderneming; belangrijke inkrimping of uitbrei ding van het bedrijf; belangrijke wijziging in de organi satie ervan; verhuizing van de onderneming; het aangaan of verbreken van duurzame samenwerking (fusies) met andere bedrijven. De ondernemer moet in al deze ge vallen, zo staat in het door de minis ters Roolvink (sociale zaken), Polak (justitie) en staatssecretaris Van Son (economische zaken) ingediende wets ontwerp, aan de ondernemingsraad een overzicht voorleggen. Daarin moeten staan de beweegredenen voor een be sluit over een of meer van de genoem de punten, over de sociale gevolgen ervan en over de maatregelen die hij overweegt om de gevolgen op te van gen. Het gaat hier dus om een zoge naamd sociaal plan. Als een besluit zou leiden tot het ontslag van een belangrijk deel van het personeel moet de ondernemer overleg plegen met de betrokken vak verenigingen. Indien de directie meent dat zwaar wichtige redenen haar beletten om de ondernemingsraad in te lichten, moet zij hem in elk geval van deze weige ring in kennis stellen. Over de uitvoe ring van het besluit moet zij, als het eenmaal is genomen, toch advies vra gen aan de ondernemingsraad. De ministers willen de ondernemings raad verder de bevoegdheid geven om in bepaalde gevallen mede te beslis sen. Dit geldt speciaal voor het sociale gebeuren in een bedrijf: arbeidsvoor waarden, arbeidsreglement, pensioenre- regelingen, bedrijfsspaarregelingen en winstdelingsregelingen, Als er op het sociale terrein beslis singen buiten de ondernemingsraad om zouden worden genomen zijn deze nie tig. Deze nietigheid werkt echter al leen ten opzichte van de werknemers die er uitdrukkelijk een beroep op doen. De goedkeuring van de onderne mingsraad is niet nodig voor die rege lingen, waarin een cao al voorziet. Er moet een „intern" beraad van de oh- dernemingsraad mogelijk zijn dus in afwezigheid van de directie on der leiding van een door hem zelf ge kozen vice-voorzitter. Voor dit beraad zal geen tijdsbeperking gelden. Enkele andere belangrijke punten uit het nieuwe wetsontwerp zijn: De verplichting om een onderne mingsraad in te stellen geldt voor bedrijven met honderd werknemers. Tot nu toe was dit aantal 25. Bijna al le grotere bedrijven hebben nu een on dernemingsraad. 0 Het actief kiesrecht voor een onder nemingsraad wordt verlaagd van 21 tot achttien jaar; de leeftijd om tot lid ervan te worden gekozen zal 21 in plaats van 23 jaar zijn. Een ondernemingsraad in bedrij ven, waar ten minste 25 mensen onder 21 jaar werken, moet een jeugd commissie instellen. Deze behartigt speciaal de belangen van de jongeren in het bedrijf. De ondernemingsraad mag zich la ten bijstaan door deskundigen, die in of buiten het bedrijf werken. Ook de voorzitter van de ondernemingsraad kan deskundigen uitnodigen. Het Verbond van Nederlandse Onder nemingen vindt het wetsontwerp min der overzichtelijk en moeilijker te han teren dan het advies van de Sociaal- Economische Raad. „Vooral voor de kleinere ondernemingen, die toch de grote meerderheid van ons bedrijfsle ven vormen, is het moeilijker gewor den", aldus het VNO. Het verbond heeft de indruk dat de regering in haar voorstellen teveel heeft willen regelen. HAARLEM De Haarlemse gemeen teraad zal zich op 29 oktober bezig hou den met de moeilijkheden van café-res taurant Brinkmann. Het bedrijf moet noodgedwongen de deur op zondag en maandag dichthouden. De directie wijt dit onder andere aan de veranderde si tuatie van de Grote Markt in het cen trum van Haarlem. Het college van B. en W. zal de raad een uitvoerig advies en rapport over de zaak toezenden. De raad vergadert 29 oktober. De minister liet de nota opstellen naar aanleiding van de studentenacties van enige t(jd geleden. De nota be steed veel aandacht aan de ideeën van de linkse ideoloog Herbert Marcuse en aan de gedachten van de Studenten Vakbeweging daarover. Twee redacteuren van het blad heb ben de nota, die in beknopte vorm in het weekblad is afgedrukt, gisteren tij dens de hoorzitting van de vaste com missie voor onderwijs uit de Tweede Kamer over de (openbare) nota-Ve- ringa uitgereikt. In het weekblad staat ook een foto kopie van een passage uit de geheime nota, onder het kopje Evaluatie. „Nog nooit heeft het topkader van de SVH (Studenten Vakbeweging), dat nu de NRS (Nederlandse Studentenraad) en vele grondfaden beheerst, zo duide lijk te kennen gegeven waar het hem om gaat: niet om universitaire, onder wijskundige verbeteringen, maar om omverwerping van de bestaande orde. Overeenkomstig Marcuse's theorie kan deze omverwerping alleen geschieden vanuit en door middel van de universi teit. Daartoe heeft men een in detail uitgewerkte strategie ontworpen, die op faculteitsniveau moet beginnen. De geheime nota gaat verder: Het is niet aan te nemen dat alle betrokkenen bij de herstructureringsactie van de Groningse subfaculteit psychologie de ze actie uitsluitend hebben gesteund gesteund omdat zij ondermijnend is. Maar wel staat vast dat een groep studenten deze actie wil gebruiken om in alle faculteiten zelfbeheer en directe democratie (één man één stem) in te voeren en een grotere politisering te bereiken". Verderop: „Intussen is het goed in het oog houden wat de voorhoede be oogt wanneer zij met de autoriteiten in overleg treedt. Dit overleg zal de ra dicale groep nooit kunnen bevredigen. Eerder zal zij trachten het of te sabote ren of uit te buiten door een sfeer van onzekerheid te scheppen door (te) ver gaande concessies uit te lokken. Op grond van dat alles valt te ver wachten dat de onrust het komende studiejaar verder zal toenemen. Commentaar van het ministerie: „Het gaat hier om een adviesnota van een van de amtenaren aan de minister. Dat wil niet zeggen dat de minister ook zelf helemaal achter de inhoud van die adviesnota zou staat". Studenten van vijf gedemocratiseerde universitaire instituten (sociologie-Lei- den, psychologie-Groningen, Neder lands-Amsterdam (GU), psychologie- Utrecht en bouwkunde-Delft) noemden tijdens de hoorzitting de nota-Veringa geen bruikbaar middel tot doeltreffen de democratische experimenten. Zij drongen aan op meer experimen teervrijheid voor de komende jaren. AMSTERDAM In een vuilnisem mer is gisternacht op de Jacob Cats- kade in Amsterdam het lijkje van een pasgeboren jongetje gevonden. De po litie heeft tot dusver vergeefs naar de moeder van het kindje gezocht. De vuilnisemmer was voor driekwart gevuld met gewoon huisvuil. Iemand die in de buitenstaande vuilnisemmers wat rond snuffelde, vond het babytje, verpakt in een plastic en een jute zak. Een doodsoorzaak heeft de sectie arts niet kunnen vaststellen; wel kwam hij tot de conclusie dat het jonge tje na zijn geboorte moet hebben ge leefd. ZEIST Met deze spandoeken had den demonstranten gisteren in Zeist prins Claus willen attenderen op de hope restauratiekosten (tien miljoen gulden) van het Zeièter Slot dat door de prins geopend werd. Hij kreeg de spandoeken echter niet te zien. De po litie had de indruk gewekt dat de prins een bepaalde route zou nemen maar escorteerde hem intussen langs een. heel andere weg, de demonstranten verbluft achterlatend. OUDE PEKELA Koningin Juliana heeft er zich gistermiddag van op de hoogte gesteld dat het water in de kanalen in Oude-Pekela zo langzamer hand een onhoudbare stank verspreid. De Koningin stond enkele minuten aan de kant van een stank versprei dend kanaal in Oude-Pekela, waarop een dikke laag vieze drab dreef. ADVERTENIIE Helpt direct bij spierpijn, reumatische pijnen, zenuwpijnen, spit. Even aanbrengen op de pijnlijke plek en de weldadige warmte brengt onmiddellijke verlichting. In 94 procent van dc populaire liedjes wordt niet over kinderen gezongen en in 85 procent van dat soort liedjes be wegen de mensen zich niet voort. Ma cabere cijfertjes, willekeurig geplukt uit een deelrapport over het populaire lied. De bedoelingen liggen dieper. In 1963 is een onderzoek begonnen naar 855 tophits uit de periode '12-'62. Niet om iets van die liedjes te weten te komen, maar wel van de mensen die ernaar hebben geluisterd: de Nederlandse be volking. Het gaat, kortom om een cultuurkritische studie. Het deel dat daarvan nu is klaarge komen, is het pure cijferwerk. De 855 liedjes zijn via een computer op 164 kenmerken onderzocht. Uit dat resul taat zijn de twee eerder genoemde cij fertjes. Drs. T. J. Kamphorst (28) uit Utrecht, die het praktisch werk van dit onderzoek onder beheer heeft, heeft nog honderden andere cijfertjes in voor raad. Daaruit nog een willekeurige greep: slechts 25 procent van de 855 tophits had een Nederlandse tekst, de lengte van de zinnen in de liedjes is door de jaren heen steeds korter geworden, 63 procent van de toppers gaat over lief de, in 97 procent van dc liedjes is er geen sprake van meisjes die weerstand moeten bieden aan verleiders. En verder. De cijfertjes van het lied hebben de heer Kamphorst een paar indicaties ge geven, „maar je moet er niet te zwaar aan tillen". Hij zegt: „Er zit misschien iets in het feit dat de vrouw slechts in drie procent van de liedjes als enige partner wordt voorgesteld; de man zelf maar in één procent. De man is voor de vrouw wél de enige maar de vrouw voor de man niet." „Bij een lied zijn twee stromingen, compensatie en afspiegeling. Het lied „Ik heb een berg in mijn tuintje ge plant" is een typisch compensatie-ge val uit de oorlog. Men kon niet met vakantie en haalde daarom de Zwitser se bergen naar zich toe. Maar „Hand in hand kameraden", wat is dat? Het kan vriendschap, strijdlust zijn (afspie geling) of eenzaamheid (compensatie). Nou, zoek dat dan maar eens uit." Het mooiste voorbeeld dat hij noemt is een schoenfabrikant die een verte genwoordiger naar Afrika stuurt om de markt daar af te tasten. Er kunnen twee telegrammen terug komen. „Nie mand draagt hier schoenen, geen afzet gebied" of „Groot afzetgebied, niemand draagt hier nog schoenen." Voorlopig is de heer Kamphorst er nog niet uit. Hij zegt: „Het zal nog wel een jaar duren. Vergeet niet dat ik het in mijn vrije tijd moet doen. Ik ben zovrijetijds socioloog. Ik heb pas een rap port over sportvisserij voltooid, maar ik ben nog bezig met toeristen en de Utrechtse schouwburg." „Een ik wil in mijn eigen vrije tijd ook nog wel eens aan mijn autootje sleutelen." Toch gaat er een brok vrije tijd in het populaire lied zitten. De heer Kamphorst zelf liefhebber van de Beatles zegt tenslotte: „Als socioloog wil je een grote inzicht in de samenle ving krijgen. Ik vind niet dat ik mij als hervormer moet opstellen. Als ze Gert en Hermien mooi vinden, moet dat zo maar blijven." DEN HAAG In de Nederlandse Hervormde Kerk heeft gisteren het startsein geklonken voor een gigan tische onderneming: een Algemene Kerkvergadering. Doel is het ant woord te vinden op de vraag: hoe moet de kerk functioneren in de toe komst? Er zal inspraak zijn voor iedereen. De gemeenteleden zullen zelf bepalen hoe de agenda van de Kerkvergade ring eruit komt te zien. Daartoe zal in het hele land een net werk van agendavoorbereidingsver- gaderingen worden belegd, waarop iedereen die zich tot de hervormde kerk wenst te rekenen welkom is. Ook vertegenwoordigers van andere kerken mogen aan dit vooroverleg deelnemen. Wie liever niet deze ver gaderingen bijwoont of daartoe niet in de gelegenheid is kan zijn op merkingen schriftelijk toezenden aan het adres postbus 9 Driebergen. Uit de hoeveelheid gespreksstof die deze verdaderingen ongetwijfeld zul len opwoeien, zal 'n commissie van begeleiding de definitieve agenda samenstellen. De landelijke slotbijeenkomst de eigenlijke Kerkvergadering -- zal volgend jaar pinksteren in Drieber gen worden gehouden. In de com missie van begeleiding zullen ook vertegenwoordigers van de twee an dere grote christelijke werkgenoot- schappen in Nederland zitting hebben Prof.> dr. J. Groot zal namens de roomskatholieke kerk in de commis sie zijn vertegenwoordigd. Ook de gereformeerde kerken zullen een vertegenwoordiger in de commissie hebben, maar wie dat zal zijn is nog niet bekend. Ds. F. H. Landsman, secretaris-gene raal van de hervormde kerk. gaf gisteren toe dat met deze Kerkver gadering de hervormde kerk zich aan een experiment waagt waarvan de gevolgen zich niet lieten overzien. Hij somde enkele vragen op, waarop de kerkvergadering naar zijn oor deel een antwoord zou moeten geven: „Wat is er aan de hand met het ge loof "in God? Wat hebben we te ant woorden aan de God-is-dood-theolo- gie? Slaat onze geloofsovertuiging bij de mensen aan? De procedure van de Algemene Kerk vergadering is nog niet precies be kend: Ook het gezag dat deze zal hebben staat nog niet vast, al is het duidelijk, zoals mejuffrouw C. I. Da- les, lid van het directorium van het instituut Kerk en Wereld te Drie bergen het formuleerde, dat de Ge nerale Synode zich moeilijk aan de conclusies van 'n Algemene Kerkver gadering zal kunnen onttrekken. BREDA Op last van het gerechts hof In Den Bosch heeft de Bredase po litie de 21-jarige André van den B. uit Breda weer gearresteerd. De jonge man wordt ervan verdacht op 17 fe bruari in Breda de Etense typograaf J. Mallens (29) te hebben vermoord. Van den B. was daarvoor al eerder aangehouden, maar werd weer vrijge laten wegens onvoldoende bewijs. De Bredase officier van Justitie verdenkt Van den B. er sterk van de moord op de heer Mallens te hebben gepleegd. „Al vlak na de moord dachten wij aan hem. Hij woonde in de buurt van de plek, waar het lijk van de heer Mal lens werd gevonden. Van den B. pleeg de een dag na de moord een inbraak. Na zijn arrestatie daarvoor werd hij opgesloten in het Huis van Bewaring in Breda en in die tijd heeft een mede gevangene hem in zijn slaag horen zeg gen, dat hij de moord op de heer Mal lens had gepleegd". DEN HAAG De premie voor de aow en de aww zal in de 1970 niet wor den verhoogd. Ze blijft 9,1 procent. Dit delen minister Roolvink en staatssecre taris Kruisinga (beiden sociale zaken en volksgezondheid) mee in de memo rie van toelichting op de maatregelen voor de minder draagkrachtigen. ADVERTENTIE

De Vallei | 1969 | | pagina 7