CHU en ARP hadden oriënterend gesprek over verkiezingen Verwarring rond vergaderdatum aait ii i Nieuwe school gaat vanavond officieel open Auto vloog uit de bocht: bestuurder vluchtte 50 jaar samen TROSSEN DREVEN DODE ALEN IN DE RIJN Hardrijders op de bon BURGEMEESTER HEIJ VERRICHTTE OPENING NAJAARSWINKELBEURS Nationaal bureau' mers gewenst öriiiieuws Weer remise van VDC: 10-10 DCE 2 verraste „grote broer" 'WË0$ r nr. n 11 n a i i i PARTIJEN STEKEN VOELHOORNS VIT Herfs tochten V.V.V. Rhenen Filmweek Arnhem EVENTJES ZOEKEN Dammen Dammen VRIJDAG 10 OKTOBER 1969 RHENEN Naar wij vernamen zou gisteravond ten stadhuize een gecombi neerde vergadering worden gehouden tussen de besturen en de fracties van de Christelijke Historische Unie en de Anti-Revolutionaire Partij, afdelingen Rhe- nen. Een bestuurslid van de ARP verklaarde ten gemeentehuize te zijn geweest om de bewuste vergadering bij te wonen, maar hij kwam tevergeefs. „Ik ben nog rondgeleid door een ambtenaar, die toevallig overuren maakte, maar ook deze man kon mij de weg niet wijzen. Toen ik ging informeren, bleek dat de bespreking al een week geleden was gehouden". De heer J. van Donselaar, fractievoor zitter van de CHU, verklaarde in eer ste instantie niets van een gecombi neerde vergadering te weten. Na enig aandringen verwees hij naar de voor zitter van de CHU, afdeling Rhenen. de heer H. Moret. De heer Moret verklaarde, dat er in derdaad een poos geleden al 'n vergade ring met de ARP was geweest. „Maar de inhoud van de besprekingen is be slist niet voor de openbaarheid be stemd", aldus de heer Moret. „En wanneer de bewuste AP-afgevaardig- de gisteravond naar de vergadering is geweest, dan was hij beslist verkeerd ingelicht. Die man was abuis. Ik kan daarvan geen verklaring geven. We hebben wel een bespreking ge had, maar dat was helemaal niet voor de openbaarheid bestemd. Dat was louter eventjes wat aftasten en met elkaar overleg plegen. De afspraak luidde: we plegen onderling overleg en in eigen kring praten we er verder over", Op een vraag aan de heer Moret of er binnenkort een verklaring zou wor den afgegeven antwoordde hij: „Nou ja, dat zal wel eens een keer komen, maar ik ben erg voorzichtig geworden met journalisten. U moet goed begrij pen, we zijn eventjes bij elkaar ge weest en we hebben bekeken hoe de gang van zaken de laatste jaren is ge weest". Op de vraag: „Is er een streven met één lijst uit te komen tijdens de komen de raadsverkiezingen", antwoordde de heer Moret: „Ik zeg daarvan op het ogenblik nog niets. Dat kan ik beslist niet doen. Goed, er zullen misschien mensen zijn, die het die kant uit zoe ken, er zjullen er misschien zijn die dat niet willen, maar er is zeker nog geen oordeel over. We zijn eenvoudig bezig met het eerste aftasten van mogelijk heden en onmogelijkheden. We willen eens even rustig de zaak bekijken". De heer Moret was bekend met een ontwerp-program voor de provinciale staten, dat een samenwerking beoogt tussen KVP, CHU en ARP. „Het is lo gisch dat er een of andere richting wordt gevonden, maar hoe dat plaatselijk zal ontplooien, dat is nog aan alle kanten een hele open vraag. Daar over zijn ook nog niet alle personen gepolst". Hejt was de heer Moret niet bekend of de KVP in Rhenen voor de komen de gemeenteraadsverkiezingen met een eigen lijst zal uitkomen. „We weten pp het moment nog niet eens of er eèn actie-comité voor bestaat. We hadden een bepaald adres, maar dat blijkt niet eens meer bij de KVP te horen. Ik zou momenteel niet eens weten, waar we contact met de KVP zouden moeten zoeken. Ik zal raaar eens op zoek gaan zo-zachtjes-aan. Wat me ook verbaast is dat je van D'66 nog niks hoort^ Wanneer ik op het ogenblik iets zou zeggen, dan zou dat alleen maar méér verwarring wekken. Het bestuur van de CHU is nog niets van plan. We zijn alleen aan het zoeken of we wat van plan kunnen worden. En daar hebben we dan inderdaad een allereer ste oriënterende bespreking over ge had. maar dat is al weer een poosje geleden. Naar aanleiding van die be spreking gaan we nog eventjes wat ver der, ieder in zijn eigen kring. Welke mogelijkheden er uit komen, is mo menteel nog niet bekend. Dat kan nog gemakkelijk een paar maanden aanlopen voordat het hele maal rond is. Als er eenmaal een ba sis van overeenstemming is, dan wordt daarvan beslist mededeling gedaan". OI'HEUSDEN Burgemeester D. J. Pott opent vanavond om acht uur de open bare school voor basisonderwijs aan de Patrjjsstraat. De school is sinds begin september al in gebruik en telt HO leerlingen, verdeeld over drie klassen. Schoolhoofd de heer J. Annevelink heeft vier lokalen tot zijn beschikking. SCHERPENZEEL De politie van Scherpen/.eel zocht gisteren de bestuur der van een grote personenauto die woensdag in het dorp uit de bocht vloog. De man sprong na het ongeluk uit de wagen en vluchtte weg. Met grote snelheid was de auto ko men aanrijden uit de richting Wouden berg. Bij de Holevoet vloog hij uit de bocht, ramde een verkeersmast op het trottoir, en kwam aan de linkerzijde van de weg tot stilstand. Volgens de politie heeft de man te hard gereden. Zijn identiteit is. afgezien van vermoe dens, nog niet bekend. OPHEUSDEN De heer J. Elands (74) en mevrouw G. J. Elands-Buys (76) in Opheusden vierden gisteren de dag waarop zij 50 jaar geleden in het huwelijk traden. Het gouden echtpaar, dat nog kerngezond dagelijks van het leven geniet, vierde het huwelijksfeest in z'n gezellige woning in de Dorpsstraat aan de voet van de Rijnbandijk. Vele familieleden en beken den boden bruid en bruidegom hun felicitaties aan. die veelal vergezeld gingen van cadeaus en bloemen. De heer Elands is in Opheusden geen onbekende. Sinds de schoolbanken oefent h(j in de Bctuwse gemeente het beroep van timmerman uit. Overigens staat het timmerbedrijf, dat hjj in de loop der jaren, samen met z(jn beide zoons, heeft opgebouwd, nog steeds onder zijn leiding. De heer Elands werkt dagelijks mee aan de verdere opbouw van zijn bedrijf en hanteert nog regel matig hamer, zaag en nijptang. Wanneer het gebouw wordt gecómple- teerd tot zes lokalen kan nog niet wor den voorspeld. Dat hangt o.m. af van het leerlingenaanbod. Ruim drie jaar hebben de voorbereidingen geduurd, voordat de school in Opheusden een feit. werd. In Opheusden zijn al twee vrij nieuwe scholen, een hervormde en een gereformeerde. In de gemeente raad bestond destijds, vooral van SGP- zijde, enige tegenstand tegen het plan voor de openbare school. Ook heeft de suggestie geleefd eerder van start te gaan in houten noodlokalen. Men oor deelde het echter beter wat langer te wachten tot een definitief gebouw kon worden neergezet. De opening gaat vanavond niet ge paard met bijkomende feestelijkheden. Burgemeester Pott zal waarschijnlijk met een toespraak de school voor ge opend verklaren. Foto boven: de voorgevel; hiernaast: de hal, waar juist zangles wordt gege ven. RHENEN - Tot niet geringe ver bazing van wandelaars en toevallige voorbijgangers krioelde het gistermid dag tegen vier uur in de Rijn voor Rhenen van paling! Ilele trossen dreven tussen de ge meentelijke loswal en de het Veer- plein aan de oppervlakte. En het waren beslist geen kleintjes! De meeste had den een lengte van meer dan een me ter en waren zo dik als een mannen- pols. Op de keper beschouwd bleek er weinig of geen leven in de aal te zit ten. Vele palingen waren zelfs grauw van kleur, soms half vergaan of ern stig beschadigd door waarschijnlijk scheepsschroéven. Vermoedelijk is deze grote hoeveel heid in elkaar gestrengelde aal het (late) slachtoffer geworden van de watervergiftiging. Paling staat erom bekend dat het een taaie diersoort is. Wie weet hoe lang de marteling heeft geduurd voordat de dood intrad. Op de gistermiddag door de lieer A. A. v. d. Schouw van „De Stichtse Oever" gemaakte foto toont een toe rist één van de aangespoelde alen, die halverwege duidelijk de sporen vertoont van een ernstige verwonding. SCHERPENZEEL Ondanks de ve le waarschuwingsborden wordt ook in Scherpenzeel te hard gereden door mo torvoertuigen. De Rijkspolitie hield de ze week snelheidscontrole; 32 automobi listen kregen een bon. SCHERPENZEEL Onder grote belangstelling is gisteravond om half zeven de Scherpenzeelse najaarswinkelbeurs in de eierhal aan de Marktstraat geopend. De voorzitter van de winkeliersvereniging, de heer Hoevelaken, heette een ieder hierna het woord aan de burgemeester van Scherpenzeel, de welkom en gaf heer J. He(j. „Ik heet een ieder hartelijk welkom", aldus Scherpenzeels eerste burger. „Naar ik ben geïnformeerd bestaat de Scherpenzeelse winkeliersvereniging EMM reeds 34 jaar. Zij is juist opge richt in de 30er jaren, een tijd van crisis en malaise. De Scherpenzeelse winkeliers begrepen goed dat het van belang was de handen in eikaar te slaan. Hierdoor kan men betere resultaten bereiken. Scherpenzeel gaat steeds meer een streekfunctie vervullen wat ook nu weer blijkt uit de organisatie van zo een grote beurs. Het is dan ook op zijn plaats tot de Scherpenzeelse midden stand, voor de organisatie van dit alles woorden van lof te spreken. De EMM heeft reeds vele activiteiten weten te ontplooien. Ik denk hierbij in de eerste plaats aan de voorjaarsactie. Deze actie is voor mijn vrouw en mij", aldus de burgemeester, „een onvergete lijke geworden. Slechts enkele weken waren wij in Scherpenzeel toen wij de bootreis op de Rijn mee mochten maken Namens het gemeentebestuur hulde aan de organisatoren met de wens dat u ook in de toekomst uw werk voort zult zetten". Met deze woorden verklaarde burge meester Heij de winkelbeurs voor ge opend. De heer Hoevelaken bedankte de bur gemeester voor zijn woorden. Hier na werd door de genodigden, onder lei ding van het bestuur een rondgang over de expositie gemaakt. Onder de aanwe zigen bevonden zich o.a. mevrouw Heij, wethouder Van den Ham met echtge note, wethouder De Jonge met echtge note alsmede de gemeentesecretaris de heer B. van den Brink. Het bestuur is erin geslaagd een bij zonder aantrekkelijke expositie in te richten. Hiervoor is de eierhal o.a. uitgebreid met een expositietent met een ongeveer even groot oppervlak als de eierhal. Men kan er van alles zien. Van bromfietsen tot elektriciteitsartike len en van serviezen tot naaigerei. Een bezoek aan de beurs die ook za terdag nog geopend zal zijn is dan ook zeker de moeite waard. Een en ander wordt nog feestelijker gemaakt door,de aanwezigheid van het Lunapark aan de andere zijde van de weg tegenover de eierhal. De Scherpenzeelse jeugd kan zich hier de komende dagen naar hartelust vermaken. RHENEN De VVV-Rhenen organi seert zaterdag 18 oktober een herfsttin- tentocht met particuliere auto's door de mooiste plekjes rond Rhenen, Eist, Amerongen en Leersum. Nu eens de Leersumse plassen in herfsttooi. Vertrek van het VVV-kantoor Rhe nen om 13.30 uur. Deelnemers aan deze excursie moeten zelf voor vervoer zor gen. Op zondag 19 oktober 1969 wordt een prachtige zondagmiddagwandeling ge houden naar een nog nimmer bezocht gebied onder Remmerden en Eist. Het is zéér gemakkelijk te bereiken vanaf de bushalte bij het Industrieter rein Remmerden en dan circa 200 me ter naar links of rechts tot de toeristi sche Autoweg bereikt is. Men wandelt dan tot bij de bosrand. Daar wordt men opgewacht. Autobezitters gaan de toeristische Autoweg op en zien dan VVV's excursieleider. Van daar wande len in omgeving van de Defensieweg. Aanvang van de wandeling circa 13.30 uur en terug circa 17.00 uur. ARNHEM Elkaar stevig in het haar zitten over de tot weinig lovende woorden nodende situatie van het Ne derlandse filmbedrijf, is in Arnhem als goede gewoonte een vast programma punt. Het kwam gisteren bij het krie ken van de vierde dag van dit festi val, dat officieel geen festival mag he ten. uitvoerig aan de orde. U moet zich dal aldus voorstellen. Het Nederlandse filmwereldje is hyper- individueel samengesteld. Zet deze he ren bij elkaar In één ruimte en er ont staat automatisch een soort Babyloni sche spraakverwarring waarbij de mes sen wel degelijk op tafel komen. In dit geval'liep de samenkomst, die onder het vriendelijke motto „uitpra- terij" in de Korenbeurs wèfö gehouden' echter niet uit de hand, omdat hij voor treffelijk werd voorgezeten door dr. H. S. Visscher. Hij is een belangrijk ken ner van de cinema en alles wat daar in praktisch en wetenschappelijk op zicht mee te maken heeft. Thema van de felle woordenstrijd was uiteraard de vraag hoe het nu ver der met onze filmerijen moet. Er is in de sector van de subsidie nou niet zo bijster veel geld beschik baar de ruim vier miljoen die CRM jaarlijks spendeert gaan grif op omdat filmen nu eenmaal een dure aangele genheid is en van de weinige speel^- films die bij ons meestal met de nodi ge pijn worden gebaard, gaan er een hoop de mist in. Dat laatste vooral in commercieel opzicht. Tel daarbij het feit dat de academie ieder jaar weer een groepje kersverse cineasten aflevert: dat de zo geheten opdrachtfilm ook al op een smalle ba sis stoelt; dat de jongeren vlug met korte films van de grond hopen te ko men zonder dat zij bij hun arbeid door betweters op de vingers wensen te wor den gekeken en je komt in de vicieuze cirkel terecht die nu al zovele jaren het negatieve merk van onze algemene filmproduktie is. Die zekerheid leidde op de ..uitprate- rij" tot een aantal theoretisch aange geven plannen. Hoe doen wij het. Ie mand trok de vergelijking met de mo de. Zonder de haute couture kan de confectie het niet stellen. Een ander gispte de omslachtigheid in ons filmbeleid. Laten wij goede, commercieel haalbare films maken, la ten wij desnoods aan zeeppoeders den ken, maar laten wij toch ook vooral consequent blijven. Een criticus vatte ons huidige film klimaat als volgt samen: Wij liggen een halve eeuw achter. Als Philips vijf tig jaar geleden films was gaan maken inplaats van gloeilampen, dan hadden wij nu een kerngezonde filmindustrie gehad. Dezelfde spreker flirtte met het plan om drie grote produktiemaatschappijen in het leven te roepen. Daarin zóuden allerlei krachten van verschillende aard kunnen worden gebonden. Reactie van Wim Verstappen: „Te gen zoiets zal ik mij tot mijn dood blij ven verzetten. Een filmer dient zijn eigen bankier te zijn. Hoe hij aan het geld komt, is zijn zaak, maar hij moet verantwoordelijk voor de besteding er van blijven" De toestand is eigenlijk zo: Wij zitten op filmgebied nog steeds met een paar- detram die nu eindelijk eens door de elektrische moet worden vervangen, al dus de mening van Jan Blokker. En of er nu uit die driftige verga dering een motie naar voren moest ko men? Daar had toch ook weer niemand trek in. Tenslotte zijn er nu al twee werkcommissies bezig om tbt reële plannen en voorstellen aan het mi nisterie te komen: de vereniging van beroepsfilmers en de Nederlandse bioscoopbond. Op één punt vonden de vechtlustige cineasten elkaar wel. De ambtelijke versnippering van bovenaf is uit den boze. Je hebt de raad voor de kunst, C. en M„ commissies, de bioscoopbond, de vanuit verschillende hoeken werken de rapporteurs enzovoorts. Dat zou allemaal onder één dak die nen te worden samengebracht. Een soort nationaal bureau voor de filmers. Waardoor eert snel overleg zou kunnen worden mogelijk gemaakt. Hetgeen on derstreept werd door iemand met de opmerking: wij zitten in een tijd van supermarkten nog steeds als kleine kruideniertjes bij elkaar. De mogelijkheid om films te maken kwam trouwens nog meermalen op deze dag als gesprekstof aan bod. In het programma „Filmen voor je brood" bijvoorbeeld waar het via pro jecties van opdrachtfilms en discussies daarover ging over de vraag hoe de Nederlandse cineast aan zijn kostje komt. Daar zat zeker een positieve kant aan, want bij die gelegenheid werd in de eerste plaats duidelijk gemaakt, dat er ook nog filmers in ons land zijn die niet van de honger omkomen. VEENENDAAL Het eerste tiental van VDC speelde deze week in zijn tweede wedstrijd wederom gelijk, nu tegen UDG II uit Utrecht. De persooiv lijke uitslagen waren als volgt: 1. v.d. Vliert A. Kransen 11; 2. E. de Kleuver C. H. Ruitenbeek 11; 3. J. Vermeer J. van Benthem 11; 4. A. Kalter A. J. Krietemeijer 11; 5. A. Keyman J. Keuter 0—2; 6. E. Schaap J. Serree 11; 7. W. de Kleuver J. van Walsum 11; 8. B. Valkenburg K. Kaune 1—1; 0. N. Valkenburg J. H. Smit 11; 10. J. Th. Tollenaar B. v.d. Kraats 20; totaal 1010. Het tweede tiental kwam in Amers foort uit tegen het sterke ADG. Met 128 verloren de met 9 man spelende Veenendalers. Tot winst kwamen H. van Beek en N. Valkenburg en remise speelden G. Rotterdam, H. Verhoef, J. H. Roks en D. Boufoan. D. van- Leeu wen, L. van Beek en G. D. Koudijs verloren hoewel de twee laatstgenoem den in gewonnen positie stonden. EDERVEEN Het eerste en tweede achttal van de Ederveense damcluh kwamen in het Groene-Kruis-gebouw tegen elkaar uit in de eerste bonds- competitie-wedstrijd. De uitslag werd 10-10, hetgeen een grote verrassing be tekende omdat de eerste uitgave dui delijk als favoriet van start ging. Verschillende spelers van het eerste onderschatten echter hun tegenstander waardoor de partij werd verloren of in remise eindigde. St. Vierwinden ver loor aan bord I van W. Veldhuizen, maar de grootste verrassing was wel de winst van W. de Koning op G. v. Heerdt. Alleen B. v. Beek, J. Boeve en J. de Koning van het eerste achttal behaalden de volle winst. J. Boeve deed dit tegen de sterke J. v. Hierden, wat een uitstekende prestatie is. Bij de stand 9-9 moest de laatste partij tussen G. Vlastuin en J. Slot boom de beslissing brengen. Vlastuin had in het eindspel duidelijke winstkan sen maar wist hiervan geen gebruik te maken, tegen de goed spelende Slot boom. De persoonlijke uitslagen waren: DCF. I DCE II: St. Vierwinden W. Veldhuizen 0-2 T. Middelman A. 'v. Hunnik 0-2; G. J. v. d. Dikkenberg G. Hazelege: 1-1; B. v. Beek - R. Hevel 2-0; G. Vlastuin J. Slotboom 1-1; G. v. Heerdt W. d. Koning 0-2; J. Boeve J. v. Hierden 2-0; J. d. Koning A. v. Zanten 2-0. Stand 8-8; Reglementair 2-2. Eind stand 10-10. r

De Vallei | 1969 | | pagina 5