Nixon ontbiedt Cabot Lodge nU^B wajang* 87 Conservatieven voor de EEG en doodstraf ABN Spaarbiljet 1969175 Algemene Bank Nederland FLORYN Publikatieverbod geëist van boek van zuster Edith Piaf nnargrïet „Maffia in kaki" werd door generaals gedekt slaap gezond drink KOFFIE HflEB Morgen top-overleg in VS over Vietnam Goedkoop de^winter Kind in doos overreden in vijf en een kwart jaar Ha fijn... een borrel van floryn! begroet een nieuwe tijd cent f.100.- groeit naar f.150.- Rath Doodeheefver Rookbom in Rome Italianen staken weer verder Perfectionering alarmsysteem na bankovervallen echte koffiebonen- COFFElNEVRIJ TV-presentator keek er verbaasd van op! Weer medewerker van NASA vertrokken HANOI Dochter Degrelle trouwde Grev weg uit China plantenmargarine Zd-Afrika moet weg postcongres BLOEMETJESHOEDEN EN RROEKPAKKEN V.S. annuleren order in Zweden dat is een samengestelde Interest van 8% per jaar! de inkomstenbelasting verschuift, en dat kan fiscaal voordeel opleveren en bovendien krijgt u, als u meedoet met het Algemeen Premie Spaar- plan, 'n extra premie, omdat er 5 jaarwisselingen in de spaarperiode vallen i elk kantoor van de ABN kan u alle Inlichtingen verstrekken over de finan ciële voordelen van het ABN spaarbiljet 1969/75 U bent welkom bij de Lasterlijk en onjuist? SCHANDAAL IN AMERIKAANSE LEGER Mar ede m Wapens f 1.28 per strekkende meter. VRIJDAG 10 OKTOBER 1969 ADVERTENTIE BRUSSEL. Een tienjarig jongetje In het Belgische plaatsje Helchteren is om het leven gekomen door een ge vaarlijk spelletje op de straat. Het jongetje was in een stille straat in een grote kartonnen doos gekropen, die op de rijweg lag. Een vrachtwa gen reed over de doos, zonder dat de chauffeur wist, dat er een kind in zat. Het jongetje werd zo zwaar gewond, dat het tijdens het overbrengen naar een ziekenhuis overleed. De chauffeur die niets van het ongeluk had bemerkt, reed door. Hij kon worden achterhaald. PASADENA Dr. Eugene Shoema ker, een van de voornaamste leiders van de geologische dienst van het Apollo-programma heeft gezegd dat hij na de vlucht van de Apollo-13 in het voorjaar van 1970 de NASA wil gaan verlaten. Zoals het merendeel van zijn voorgangers geeft Shoemaker als reden voor zijn besluit op, dat de NASA teveel de nadruk legt op „de spectaculaire effecten van de ruimte vaart" en daardoor het wetenschappe lijk onderzoek verwaarloost. „De NASA leert ons in feite alleen de mens in de ruimte te gebruiken, de mens een doelmatiger instrument te maken. Als wij geen voordeel kunnen behalen uit het zenden van de mens naar de maan dan hebben we ook geen enkele reden om hem naar Mars te sturen", al dus Shoemaker. ADVERTENTIE ROME Jongeren hebben donder dagavond een rookbom gewórpen in de Waldenzerbibliotheek te Rome, waar de „rebellerende priesters" bijeen waren, die in deze stad deelnemen aan de con ferentie van Europese priesters. De betogers deelden ook pamfletten uit, waarin zij zich kanten tegen de houding van de progressieve priesters. In de vlugschriften stond onder meer: ..De ware katholieke jeugd walgt van de schande, die deze priesterconferen tie de heilige stad aandoet", en .,weg uit. Rome met de nieuwe ketters". Geen der aanwezige priesters is ge wond en de schade is onbetekenend. WASHINGTON President Nixon heeft Henry Cabot Lodge, de leider van de Amerikaanse delegatie op de conferentie over Vietnam in Parijs, naar Washington ontboden, voor „overleg en instructies" in het begin van de komende week. Ronald Ziegler, de woordvoerder van het Witte Huis, die dit bekendmaakte, deelde voorts mee, dat generaal Whee ler, de voorzitter van het comité van stafchefs, Nixon zaterdag verslag zal uitbrengen over zijn recente reis naar Zuid-Vietnam. De bijeenkomst voor morgen zal ook worden bijgewoond door de minister van Defensie, Meivin Laird. Over de instructies die Cabot Lodge zal krijgen, liet Ziegler zich niet uit. De Amerikaanse minister van Defen sie Meivin Laird, heeft donderdag op een persconferentie gezegd, van gevoe len te zijn, dat de huidige matige mi litaire activiteit in Vietnam bemoedi gend is, maar hij wil toch nog een of ander teken zien van communistische zijde op de Parijse vredesconferentie. Maar intussen zijn de VS van plan, de hoogste voorrang te geven aan de over dracht van meer gevechtsverantwoor delijkheid aan de Zuidvietnamese troe pen. Minister Laird zei verder, dat in au gustus nieuwe instructies zijn uitge gaan naar Amerikaanse bevelhebbers te velde, krachtens welke zij zich er van moeten vergewissen, dat de Zuid- vietnamezen zich meer toeleggen op de „jacht" op Noordvietnamezen en Viet- Congeenheden en hun verborgen voor raden. Op de vraag of de VS niet langer een maximale druk op de vijand 'behoeven uit te oefenen, antwoordde Laird be vestigend. Hij voegde er evenwel aan toe, dat dit niet met zoveel woorden in de huidi ge instructies stond. Maar ook in de vorige instructies was dit niet specifiek aangegeven, hoewel de zinsnede „maxi male militaire druk" veel werd gebe zigd door de voormalige president Johnson. Hanoi heeft donderdag in Parijs op de vredesbesprekingen verklaard, dat de regering Nixon „niet alleen haar rug heeft toegekeerd aan haar vredesbelof- ten aan het Amerikaanse volk gedaan.., maar de agressie-oorlog in Vietnam nog heeft geïntrueerd". De Noordvietnamese ambassadeur Ha Van Lau verklaard op de 37ste ver gadering in het internationale conferen tiecentrum in Parijs, dat de regering Nixon het spoor van mislukkingen van het Johnson-beleid blijft volgen". Eerder had de delegatie van de Viet Cong reeds gezegd, dat de Vietnamese oorlog nu werkelijk „Nixons oorlog" is geworden. Verleden week zijn 900 Amerikanen gewond, het laagste aantal sinds de laatste week van december toen 599 Amerikanen werden gewond. MADRID Maria Christina Degrel- le, de dochter van de Belgische oor logsmisdadiger Léon Dcgrelle, trouw de gisteren met José Ramon Hervella Novoa, de zoon van een Spaanse rech ter. Onder de 250 gasten in de kerk be vond zich Otto Skorzeny. de kolonel der SS die de Italiaanse dictator Benito Mussolini even voor het eind van de tweede wereldoorlog nog wist te red den. Verder waren aanwezig de oud burgemeester van Madrid, graaf van Mayalde, Ramon Serrano Suner, die tijdens de tweede wereldoorlog Spaans minister van Buitenlandse Zaken was en de oud-minister van Justitie Rai- mundo Fernandez Cuesta. Degrelle is nadat hij in mei 1945 naar Spanje was gevlucht in België door een militair tribunaal wegens zijn misdaden bij verstek ter dood veroor deeld. PEKING Anthony Grey, de on langs door China vrijgelaten corres pondent van het Britse persbureau Reuter, is donderdagochtend uit Pe king vertrokken. Hij keert naar Enge land terug. ADVERTENTIE TOKIO Zuid-Afrika is uitgesloten van het congres in Tokio van de we reldpostunie, een instelling van de VN, wegens zijn apartheidspolitiek. Een desbetreffende motie van 32 Afrikaan se landen is aangenomen met 63 tegen 53 stemmen, bij 10 onthoudingen. Êen motie om Zuid-Afrika van de unie zelf uit te sluiten, is verworpen. Het congres vond dat zo'n besluit een meerderheid van tweederde behoef de. Er zijn 57 stemmen voor en een even groot aantal tegen volledige uit stoting uitgebracht. BRIGHTON Na een rede van ex- premier Sir Alec Douglas-Home, dat Groot-Brittannië slechts tot de EEG zal toetreden als zijn vitale belangen gewaarborgd zijn, heeft het conserva tieve partijcongres zich gisteravond op nieuw uitgesproken voor toetreding tot de EEG. Douglas-Home zei dat aan het parle ment het eindoordeel is voorbehouden om te beslissen of de voorwaarden voor de Britse toetreding billijk zijn. In de tussentijd, zo verklaarde hij met na druk, hebben de leiders van zowel La bour als de conservatieven op zich ge nomen, gedurende alle stadia van de onderhandelingen, die naar verwacht wordt het komend voorjaar zullen be-' ginnen, hun achterban te raadplegen. Hij betoogde dat in de komende jaren de verdediging van het Eüropese con tinent steeds meer de taak van de Eu ropese leden van de NAVO zal worden, omdat Amerikaanse eenheden zullen worden teruggetrokken. De uitslag van de stemming over de in algemene ter men gestelde resolutie van 1.452-475 stemmen. Aangezien meer dan 4.000 af gevaardigden het congres bijwonen blijkt uit de telling dat meer dan de helft zich van stemming heeft onthou den- of daarbij niet aanwezig was. Het FALUN (Zweden) Het Zweedse mijnbedrijf Stora Kopparberg heeft een order tot een bedrag van ruim 120 miljoen gulden van een Amerikaan se onderneming verloren, doordat Zwe den hulp verleent aan Noord-jViëtnam. De naam van de Amerikaanse onderne ming is niet meegedeeld, evenmin om welke goederen het ging. congres heeft zich verder met 1.117 te gen 958 stemmen uitgesproken voor herinvoering van de doodstraf voor moord. Het congres gaf uiting aan zijn „ernstige ongerustheid" over de toene ming van het aantal misdrijven en met name het aantal gewelddaden. Toen de uitslag van de stemming ten gunste van de galg werd aangekon digd raakten verscheidene afgevaardig den uit hun evenwicht. Matrones met bloemetjeshoeden op, applaudisseerden opgewekt. Een grijze dame stond op gewonden te roepen: „Hoera, hoera, on ze kinderen zullen veiliger zijn". Het was een verademing toen een jonge blonde vrouw in een grijs broek- pak uitriep: „Ik kan als jong mens niet stemmen voor herstel van de dood straf. Dit is een morele, geen politieke zaak". ROME De arbeidsonrust in Italië duurt voort. Ook donderdag is weer ge demonstreerd. 20.000 metaalbewerkers hebben een protestmars door Genua gehouden en in Napels is door een zit- staking van 500 staalarbeiders het treinverkeer tegen gehouden. De metaalbewerkers, de grootste en best georganiseerde en groepsarbei- ders in Italië, eisen een loonsverhoging die de produktiekosten met ruim 36 pro cent zou verhogen. De onderhandelin gen bevinden zich al meer dan vijf we ken in een impasse. 300 onderhoudstechnici van een re gionale busonderneming hebben in Na pels een aantal bussen tegengehouden, de passagiQRL ged^Werj uit te;, stappen, en vervolgens de ba'ndr den. Zij staken al èVifgè* tere werktijden. doo ;en lorgesne- vóot be- 'riVKWSKrtsi ADVERTENT1E ARNHEM Binnenkort komt voor het hele land een alarmeringssysteem voor bankovervallen tot stand. poor r, dit snelle en sluitende verbin dingssysteem kan de politie na een bankoverval onmiddellijk ingrijpen en evërttuéle' Vluchtwegen laten afzetten. ADVERTENTIE PARIJS Een Franse rechtbank zal heden gevraagd worden een boek te verbieden, dat het leven vertelt van wijlen Edith Piaf. die een Franse „nationale instelling" is geweest. Van het hoek „Piaf" zijn in twee maan den ttfds 265.000 exemplaten ver kocht en het heeft van de schrijfster, Simonc Bcrlreaut. die zegt een half zuster te zijn van de chansonnière die 11 oktober 1963 gestorven is, een beroemheid gemaakt. Boekhandelaren hebben stapels van het boek maar zo dicht mogelijk bij de kassa staan: radiostations ver zorgen uitzendingen van vijf minuten uit het boek en het grootste Franse dagblad brengt twee keer per week artikelen, waarin de mannen in het leven van Piaf wielrenners, zan gers. impressario's. boksters -— een kans krijgen de schrijfster te ant woorden. Het rumoer heeft de meeste van hen goed gedaan, maar de broer van de chansonnière. Herbert Gassion en en haar halfzuster, Dénise Gassion, zullen voor de rechtbank eisen, dat er beslag op het boek gelegd wordt, omdat dit „onjuist en lasterlijk" is. Zij beweren verder, dat Simone Ber- teaut geen familie van de chanson nière is. De echtgenote van wijlen Marcel Cer- dan, die als wereldkampioen bokser- middeng .vicht evenzeer een ni. na- le instelling als Piaf was, heeft een eis tot schadevergoeding van 18.000 dollar tegen mevrouw Berteaud inge diend. Haar drie zoons, onder wie Marcel jr ook een prof.-bokser (maar met weinig naam) eisen elk 9.000 dol lar. De affaire van Cerdan met Piaf is een publiek geheim maar de Cerdans be togen, dat uitspraken in het boek, zo als die dat de kinderen Piaf „tante Zizi" haddet. genoemd, hen erg in verlegenheid hebben gebracht. Verslaafd In het boek komt Piaf naar voren als iemand die hét grootste gedeelte van haar latere leven aan alcohol en ver dovende middelen verslaafd Is ge weest. Deze laatste middelen moest z(j gebruiken om vóer 'n voorstelling op te staan, om daarna weer te kun nen slapen en vervolgens weer uit bed te kunnen. Wat de mannen betreft schijnt Piaf zo een verschrikkelijk overwicht te heb ben gehad, dat France-Soir dinsdag vroeg: „Was Piaf zo als haar zus ster wil doen geloven?" Bij navraag haar oude vrienden, on der wie Yves Montand en de zanger Charles Aznavour, was het antwoord, dat France-Soir kreeg wat dubbelzin nig. De wielerkampioen, André Pous se herinnerde zich: „Ik kan u zeggen, dat zij nooit fysiek geluk met een man heeft gekend. Dat is de reden waarom zij van de een naar de ander liep. Geen man kon zich in die zin aan haar binden". De mensen die ingenomen zijn met het boek vinden de verhalen kleur rijk en oprecht. Sommige zijn ont roerend, zoals het deel, dat handelt over het bezoek van Piaf en Cerdan aan het lunapark, Coney Island in New York, nadat hij de titel in het middengewicht heeft veroverd en Piaf die onder de roetsjbaan „la vie en rose" voor een menigte zingt. Het commentaar van mevrouw op de critici is: „Al deze mensen spreken zichzelf tegen. Het feit is, dat velen van hen weten, dat ik niet alles in mij. boek verteld heb en dat ik 't ge daan heb uit vriendschap voor hen en liefde voor mijn zuster. De uitgeverij, Robert Laffont, heeft la ten weten, dat het boek waarschijn lijk spoedig in andere talen zal ver schijnen. Gisteravond werd bekend dat mevrouw Simone Berteaut in het begin van deze week in een Parijs ziekenhuis was opgenomen en dat zij verkeerde „in een zeer ernstige zwakke staat". Het gewicht van de 50-jarige vrouw bedroeg toen, volgens de mededeling van een vriendin slechts 35 kg. se WASHINGTON In het Amerikaan- leger is een schandaal ontdekt, waarbij indirect betrokken is de voor malige stafchef van de landstrijdkrach ten, generaal Johnson, en rechtstreeks de voormalige bevelhebber van de Amerikaanse-politie, generaal Carl Tur ner. Een ondercommissie van onderzoek van de Amerikaanse Senaat heeft een „maffia" van vier onderofficieren ont dekt, die zich sinds 1967 heeft schuldig gemaakt aan een aantal oplichterijen in West-Duitsland en in Vietnam. Deze onderofficieren hadden vanaf 1967 auto maten voor militairen in het gebied van Augsburg geledigd en op deze ma nier meer dan 350.000 dollar per jaar gestolen. Toen zij naar Vietnam werden over geplaatst, stalen zij als raven in man schappen- en officiersverblijven van de eerste divisie infanterie. Hun aanzien lijke „verdiensten" deponeerden zij on der valse namen op Zwitserse en Duit se banken. Zij waren er ook in ge slaagd de organisatie van vermakelijk heden in het leger aan zich te trekken, waarbij zij zich door dankbare arties ten flinke „fooien" lieten welgevallen. De vier onderofficieren deden zich naar buiten voor als modelmilitairen. Het hoofd van de bende was de 25-jari- ge sergeant-majoor William Wooldridge, die door generaal Johnson is gedeco reerd met de „Distinguished Service Medal" wegens „buitengewone ver diensten." Het Amerikaanse ministerie van De fensie heeft bekendgemaakt, dat gene raal William Westmoreland, de huidige stafchef van het landleger, de decora ties van generaal Turner en sergeant Wooldridge heeft doen verwijderen. Sergeant Wooldridge installeerde zich eind 1967 in een villa die hij in Sai gon gekocht had. Even later zat hij in Hongkong de eerste vergadering voor van de vier mannen, waarbij de orga nisatie besproken werd van een zake lijke onderneming, de Maredem, een samentrekking van gedeelten van na men van echtgenoten van de mannen: Marian, Edith en Emily. De Mare dem verkocht goederen van dubieuze oorsprong door aan messes en militai re clubs in Duitsland en Vietnam. Maar wanneer vanwege het leger pogingen werden gedaan om een onderzoek naar de activiteit van de bende in te stellen, ondervond men tegenkanting van de zijde van de chef van de bendeleden, generaal Turner en naar 't schijnt ook van generaal Johnson. Het schandaal van de„maffiain ka ki" gaat echter nog veel verder, blij- ADVERTENTIE ADVERTENTIE Elke morgen by het ontwaken dacht bfl dat-ie ziek was. Kent n dat vervelende gevoel ook? Dan behoort u tot de grote groep mensen die onvoldoende slaapt. Mogelijke oor zaak De coffeïne in de koffie. Ga Koffie Hag drinken, zei men de TV-presentator. En daarmee was het euvel verholpen. Steeds meer mensen gaan daarom Koffie Hag drinken. De beste koffiebonen, maar vrij van coffeïne en andere schadelijks stoffen. Koffie Hag spaart hart, zenu wen. bloedsomloop en maag, lever en gal. Opwekkende, pittige, geurige Koffie Hag. De beste koffiebonen.maar coffelnevrtf. kens het onderzoek van de senatoriale cubcommissie. Generaal Turner wordt er bovendien van beschuldigd, honder den wapens van allerlei soort, die door de politie van Chicago en Kansas City tijdens razzia's en betogingen in beslag genomen waren, in zijn bezit te krij gen, „voor het legermuseum en voor mijn collectie". Maar later werden de ze wapens verkocht. De generaal, die in 1968 met pensioen is gegaan en daarna een hoge functie bij het ministerie van Justitie verkreeg, werd op 2 september, toen verdenking tégen hem was gerezen op staande voet ontslagen. Maar toen ging het nog niet eens om de pas la ter ontdekte verboden handel in wapens maar om het feit dat hij een groep onderofficieren, die hadden geknoeid, had gedekt. Volgens de New York Ti mes, zijn de door Turner verkochte wapens aan Haiti geleverd. ADVERTENTIE Was maar af, dat Radocota behang van R&D. Met water en zeep, was benzine, terpentine, ammonia. Het blijft er even lichtecht en mooi van. het Radocota staalboek (uw bliift e Bekijk vakman heeft het) goed. Zie mooi het is. Voor overal in huis. 53 cm breed maakt van een huis uw thuis.

De Vallei | 1969 | | pagina 7