ARBEIDERS VONDEN ONTHOOFD LIJK VAN VROUW ARP wil niet één standpunt innemen met regeringspartners NIEUWE GEGADIGDE VOOR OVERNAME EDY C.H.U. WIL ERKENNING VAN OOST- DUITSLAND Drie jaar geëist tegen vrouw die echtgenoot vergiftigde Rente tot 7% Rijkspost spaarbank altijd safe! Gelderland krijgt energie uit IJsselmeerpolders Men zegt dat 'kaas uit het vuistje' alleen maar propaganda is van de kaasjongens. linia ,<r Knelpunten zijn omzet- en inkomsten belasting Gewonde zeelui in ziekenhuis POTTERS CBS publiceert zelf bouwcijfers Leraren in Gooi overwegen stiptheidsactie Prins Bernhard stelde Flevocentrale in werking Kernenergie geen punt voor vandaag Cipier ontkent nog alle hulp Man in arrest wegens diefstal 50 paspoorten [eoctj „NEEN" MOEILIJK Nieuw bestuur MAÏS VERGIFTIGDE HAAR LEVEN99 Belofte Tbc KOELWATER Dat is een misvatting. Reeds in de 80-jarige oorlog grepen de musketiers van Willem de Zwijger naar een stuk kaas. Het schijnt zelfs dat kaas uit het vuistje de enige leeftocht was in het turfschip van Breda. Het is gewoon een oude, nationale gewoonte. En nog altijd grijpt een Nederlander naar het mes als hij trek heeft in iets hartigs. En snijdt een ferm stuk van zo'n groot, gouden brok. Onze kaasmannen hadden het best zelf willen verzinnen, daar niet van. Maar kaas uit het vuistje is zo klassiek als een glaasje recht op en neer. Zou je ze daarom zo vaak bij elkaar zien? VRIJDAG 10 OKTOBER 196? HELMOND Bij het schoonmaken van de rivier de Aa bij Helmond heb ben werklieden gisteren het gemummi ficeerde lichaam gevonden van een vrouw, het lichaam, waaraan het hoofd ontbreekt, lag tussen een aantal kokos matten. De politie vermoedt dat het de 54-ja- rige mevrouw Truus Van Os-Jacobs is, die sinds februari 1967 vermist wordt. In Helmond hebben steeds geruchten de ronde gedaan dat zij door haar man om het leven zou zijn gebracht. Zolang het hoofd nog niet gevonden is bestaat echter geen enkele zekerheid over de identiteit van de gevonden vrouw. De politie is in het bezit van haar kunstgebit. Als dit overeenkomt met de kaak van de gevonden vrouw is er nauwelijks twijfel mogelijk. Het gevonden lichaam komt epg overeen met de korte, gedrongen ge stalte van mevrouw Van Os. De man van de vermiste vrouw, de 62-jarige Harry van Os, die sinds het verdwijnen van zijn vrouw veel in het buitenland verbleef, is op 17 maart van dit jaar in Spanje overleden. DEN HAAG De anti-revolutionairen willen de volgende week tijdens de alge mene politieke beschouwingen in de Tweede Kamer hun handen vrijhouden. Ze wensen geen gemeenschappelijk standpunt met de drie regeringspartijen in te ne men inzake de twee hete hangijzers de verdeling over 1970 en 1971 van de 900 miljoen gulden die met de belastingcorrectie zijn gemoeid, en een verdere ver schuiving van de verhoging van de omzetbelasting (BTW). ROTTERDAM De vier beman ningsleden van de tanker Rudder- man, waarop zich gistermorgen een explosie voordeed, zijn opgenomen in het Academisch Ziekenhuis te leiden. Zij hebben ernstige brand wonden opgelopen. Twee beman ningsleden zijn per helikopter naar het vasteland gebracht, de twee an deren door de reddingsboot Konin gin Juliana. De joto toont de aan komst van een der zeelieden in Hoek van Holland. ADVERTENTIE T "hoTstTn Keelpijn Uitwerking frappant en bij zware of hardnekkige verkoudheid POTTER'S CATARRH PASTILLES Alleen bij apothekers en drogisten DEN HAAG Voortaan zal het CBS zelf de maandelijkse woningbouwcijfers bekend gaan maken. Het ministerie van volkshuisvesting en ruimtelijke or dening, dat tot nu toe deze cijfers vrij gaf, komt er niet meer aan te pas. AMSTERDAM De Gooise groep van leraren in het middelbaar beroeps onderwijs overweegt een stiptheidsactie te beginnen, die zou kunnen uitmonden in een staking. De heer Thomas van Alphen heeft dit gistermiddag namens de leraren in Amsterdam aangekondigd. Het middelbaar technisch onderwijs (vroeger uitgebreid technisch onder wijs) is bij het inwerkingtreden van de Mammoetwet gepromoveerd tot tweede- graadsschool, terwijl deze op grond van aktenbezit, is opgebouwd door derde graads-leraren, aldus de heer Van Al phen. „Deze onderwijskrachten hebben uit lijfsbehoud de eigen ontwikkeling moe ten uitbreiden en hun scholing aanvul len. Er is een massale onlust ontstaan bij de mbo-mensen, toen zij geheel on voorbereid hoorden, dat hun school tot tweedegraads verheven werd, terwijl zij zelf derdegraads bleven". DIEREN Er heeft zich een nieu we gegadigde gemeld om Edy over te nemen, die meer wil bieden dan de 60 pet., die Hagemeijer en Co's Han delmaatschappij wil geven. Dit werd bekend gemaakt door de commissie van aandeelhouders, die op 29 september werd benoemd om te onderzoeken of het bod van Hagemeijer wel reëel was. De commissie, die gistermiddag in het geheim te Dieren bijeenkwam, wil de naam van nieuwe bieder nog niet nomen. Het nieuwe bod zal, in tegenstelling tot dat van Hagemeijer, in contanten worden uitgebracht. De nieuwe bieder die zijn bod op zeer korte termijn wil bekend maken, heeft dezelfde opvattingen als Hagemeijer over het handhaven van de werkgele genheid voor de 300 man personeel en de toekomst van het bedrijf. De com missie stelt dat in tegenstelling tot wat Hagemeijer zegt zeker niet alle gr ot-aandeelhouders achter het bod van Hagemeijer staan. De commissie ad viseert de aandeelhouders nader be richt af te wachten. Dit komt uiter lijk 16 oktober, de dag waarop het bod van Hagemeijer afloopt. In het officiële fusiebericht van Ha gemeijer wordt nog eens onderstreept, dat de werkgelegenheid bij Edy niet in gevaar zal komen, maar dat door sa menwerking met gelijksoortige bedrij ven binnen het concern deze eerder nog zal uitbreiden. ADVERTENTIE Aanvankelijk zouden de fractievoor zitters van de vier regeringspartijen de KVP de VVD, de CHU en de ARP gisteren met de financiële des kundigen uit deze fracties een gesprek hebben om tot een gemeenschappelijk inzicht te komen. Tot verbazing van de drie andere voorzitters weigerde de anti-revolutionair mr. B. W. Biesheu vel plotseling om aan dit gesprek deel te nemen. In politiek kringen bestond de in druk dat de anti's de volgende week in elk geval zullen morren tegen de door het kabinet voorgestelde verdeling van de belastingcorrectie voor tweederde in 1970 en voor de rest in het daaropvol gende jaar. Ze zullen, zo werd verondersteld, uit eindelijk echter toch geen „neen" zeg gen. Wel willen ze proberen om een de finitieve mening over deze verdeling uit te stellen totdat 't wetsontwerp voor de belastingcorrectie in de Tweede Ka mer word behandeld. Ze denken er ook aan, zo blijk uit een schriftelijke vraag, om de correc tie voor tweederde op 1 juli '70 en voor de rest precies een jaar later door te voeren. Dat zou dus over het geheel een uitstel van een half jaar betekenen. Minister Witteveen (financiën) heeft inmiddels geantwoord dat het tekort op zijn begroting voor 1970 hierdoor 255 miljoen gulden minder zou worden, en voor 1971 130 miljoen gulden. Overigens is dr. Witteveen evenmin als de liberale fractie van plan om met minder dan de voorgestelde verde ling tweederde eenderde genoegen te nemen. Voor de VVD is zelfs deze ver deling moeilijk aanvaardbaar. De financiële deskundigen uit de vier regeringsfracties hebben gisteren wél gepraat. Het was een vrijblijvend gesprek, waarin werd gesproken over de moge lijkheid om de verhoging van de omzet belasting tot 1 oktober 1970 dan wel tot 1 januari 1971 uit te stellen. DEN HAAG De Christelijk-Hlstorl- sche Unie streeft naar een erkenning van Oost-Duitsland. Letterlijk staat in de tweede versie van het ontwerp- politiek program: „Een feitelijke erkenning van de Oder- Neissegrens door de Navo-landen met West-Duitsland" voorop. Ofschoon deze erkenning in West-Duits land eerder haalbaar zal zijn dan een feitelijke erkenning van de DDR, moet ook dat laatste - zo mogelijk als onderdeel van een groot vredes- pakket - in het verband van de Navo ernstig worden onderzocht en gesti muleerd". In het ontwerp-program van de CHU staat ook: „Het vertrouwen in het Atlantisch bondgenootschap kan steeds blijven bestaan als het op de beginselen van democratie, persoon lijke vrijheid en rechtsorde blijft be rusten. Op de regeringen van Grie kenland en Portugal moet daarom grote politieke druk worden uitge oefend om de democratie in deze lan den te herstellen". Tussen 1971 en 1975 moet volgens de CHU worden gestreefd naar een ver dubbeling van de Nederlandse ont wikkelingshulp. Zaterdag zal de Unieraad - het politiek adviesorgaan van de CHU - vergade ren. De (behoudende) Centrumgroep in de CHU dringt in een nieuwe brief aan op een nieuw dagelijks bestuur van negen leden. Vier leden zouden tot de Centrumgroep moeten behoren, twee tot de „rechts - orthodoxen" en drie tot de „links georiënteerden". Als de top links zou blijven zou 't voor gro te aantallen Unie-leden onmogelijk zijn om het lidmaatschap te verlen gen, aldus de Centrumgroep. 99 DEN BOSCH „Hier past alleen maar veel clementie en de minimum straf", aldus de officier van Justitie bij de rechtbank in Den Bosch, mr. J. Booster, donderdag aan het eind van zijn requisitoir in de zaak tegen de 64- jarige vrouw C. N.-van den B. uit Me- gen (nabij Oss), die haar man om het leven gebracht had door in de periode van december 1968 tot 19 maart 1969 herhaaldelijk natrium-chloraat aan z(jn bier toe te voegen. Hij eiste tegen haar drie jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. Reeds bij het verhoor van de ver dachte door de president, mr. Th. Geen- se, was gebleken welk een droevige voorgeschiedenis tot dit misdrijf had geleid. Na een trieste jeugd voor een groot deel in een gesticht doorge bracht was de vrouw een bescheiden erfenis toegevallen en omdat we te wei nig contacten had om langs de normale weg aan een levenspartner te komen, had zij dit gedaan via een advertentie met de opmerking „niet onbemiddeld". Daar was de postbode J. N. op afge komen, die haar niet om haar zelf, maar om haar geld trouwde. Dit ver braste hij in de kortste keren. Al spoe dig had hij relaties met andere vrou wen en raakte hij aan de drank. Zo had hij haar leven 30 jaar lang tot een hel gemaakt. Eenmaal was het tot een scheiding van tafel en bed gekomen, doch de man was teruggekomen met de belof te zijn leven te beteren. Toen de man invalide werd was het echtpaar naar Megen verhuisd en daar was de man wat de drank betreft uit verveling van kwaad tot erger geko men. Driemaal per dag volkomen dronken was geen zeldzaamheid. Scheldpartijen waren aan de orde van de dag en nu en dan ook mishandelingen. Van schei den wilde de man niet weten. Naarmate de tijd vorderde degenereerde hij gees telijk en lichamelijk zodanig dat er met hem niet meer te leven was. De vrouw, die zelf al geruime tijd wegens tbc was verpleegd, kon het niet meer aan. Toen zij op de televisie een op merking had gehoord „als je iemand wilt vergeven moet je het in zijp bier doen", besloot zij van een bestrijdings middel dat zij in huis had telkens een kleine hoeveelheid in het bier van haar man te doen. Er openbaarden zich ziek teverschijnselen, waarvan men de oor zaak niet kon vinden. Op de avond van 19 maart dronk haar man twee flesjes bier achter elkaar, die elk een dosis van het vergif bevatten. De volgende dag overleed de man. Tegenover de politie verklaarde de vrouw aanvanke lijk dat haar man zelfmoord gepleegd zou hebben, doch al spoedig legde ze een volledige bekentenis af. Het rapport van de psychiater dr. Lely noemde haar enigszins vermin derd toerekenbaar. Hy adviseerde tot een niet te lange onvoorwaardelijke ge vangenisstraf met verpleging voor de tbc die intussen weer opnieuw actief is geworden, en daarna hulp van de reclassering. Het requisitoir van de officier van Justitie was een bewogen pleidooi voor deze vrouw, die uit haar ellende geen andere uitweg meer zag. „Voor haar misdrijf', aldus de officier van Justi tie, „staat levenslange gevangenisstraf, doch voor het slachtoffer dat 30 jaar lang haar leven heeft vergiftigd kent de wet geen strafmaatregelen". De raadsman mr. K. Witlox uit Vught, begon zijn pleidooi met de woor den uit Sartre's „Huis Clos": „De hel dat is de ander". Hij vulde de aan klacht van de officier van Justitie te gen het slachtoffer nog met verschil lende bijzonderheden aan en wees er ook op hoe deze vrouw zonder enige opvoeding voor dit leven kwam te staan. Hij deed een beroep op nood toestand en verminderde toerekenbaar heid en vroeg barmhartigheid voor de ze „stakker". De rechtbank zal op 23 oktober von nis wijzen. ADVERTENTIE Oostelijk Flevoland voorziet met ingang van heden een groot achterland van een nieuw en ongedacht produkt elektriciteit. Leverancier is de Provinciale Gelderse Elektriciteits Maatschappij via de Flevocentrale, gebouwd op een eilandje ter hoogte van Lelystad. Met de belboei uit de eerste poldertqd, die al bq meer heug- ïyke gebeurtenissen dienst heeft gedaan, stelde Prins Bernhard de nieuwe energie- fabriek hedenochtend in bedryf na een landing per helikopter. Daarmee kwam 'n eind aan vele zorgen over de energievoorziening, die zich al lang geleden aankon digde by de PGEM. De centrale, met een voorlopige capaciteit van 380 Megawatt, kan in 30 jaar tyd uitgroeien tot een installatie, waaruit gemakkelqk 3000 Mega watt te halen valt, waarmee een tot het tienvoudige gestegen netbelasting kan worden opgevangen. De directe afvoerlyncn lopen naar Harderwqk en Hattem. In eerste instantie is bij het maken van de plannen voor deze centrale ge dacht aan kernenergie, aldus ir. A. E. Lindo, directeur van de PGEM, bij de ze gelegenheid. Nu sprak hij, terugziend op die tijd, over „naïef optimisme van de gay fifties". Er was toen een papie ren hoogconjunctuur met feestelijke openingen van kernenergiecentrales in Amerika en Engeland. Op de achter grond stond de angst voor 'n dreigen de energieschaarste, waarmee de mens heid binnenkort zou worden geconfron teerd. Deze angst is echter, althans in ons land en voor de naaste toekomst, ongegrond gebleken, aldus ir. Lindo. Scherpere prijzen op de brandstoffen- markt vooral als gevolg van het overvloedige aanbod van stookolie en de Groningse aardgasvondsten zijn er mede oorzaak van, dat de kernener gie in ons land nog niet de plaats heeft gekregen, waaraan men een jaar of tien geleden dacht. De Flevocentrale werkt zowel met olie als met aardgas, al naar 't aanbod op een gegeven moment aan lokkelijk is. Voor een lange reeks van jaren zal men het ermee kunnen doen bij een redelijk kostenbeeld. Een eigen eiland bleek de meest ge schikte plaats te zijn voor de Flevocen trale niet alleen om geografische re- *WVNAAAAAAA^^^^AAAAAAAAAA/W^/*A/SAAAA/VS denen, maar ook omdat voor een ener- giefabriek van deze omvang enorm veel koelwater nodig is. Het IJsselmeer kan dit in ruime mate leveren: huiselijk ge zegd, moet men het debiet hebben van een flinke rivier, zoals die by'voorbeeld ook voorhanden is bij de centrale in Nijmegen. Maar toen dat was vastge steld, bleven er nog de moeilijkheden, waarmee een polderland dagelijks wordt geconfronteerd: het water, een eerste levensbehoefte voor de centrale, is ook de grootste vijand van de pol der. Daarom is het „elektriciteits ei land" buitendijks aangelegd. „Het heeft wel even geduurd voordat we de voor delen van dit denkbeeld hadden onder kend, maar nu zijn wer er biy meen" zei ir. Lindo. Zonder „een staat in de staat" te zijn, heeft nu het eiland, waarop de Flevo centrale is gebouwd, toch zijn eigen voorzieningen. Er zijn dijken opgewor- ADVERTENTIE ADVERTENTIE pen tegen hoog water en ijsgang en wie er zaken heeft te doen, moet een brug passeren. Maar tegelijkertijd strekt de centrale haar lijnen uit zon der beperkingen naar de centra, die energie nodig hebben. „Het omvang rijke, binnendijks geplaatste schakel station en de beide imposante hoog spanningslijnen die de centrale met het „oude land" verbinden zijn geen ob jecten die we vandaag over het hoofd mogen zien", aldus ir. Lindo. „De bouw van de Flevocentrale is een onvergete lijke episode in de geschiedenis van de PGEM, waaraan velen met dankbaar heid zullen terugdenken. Voorzover het vooruitdenken over nieuwe projecten, die alweer op stapel staan, hen daar toe de tijd laat". AMSTERDAM De 36-jarige gevan genbewaarder M. J„ die ervan wordt verdacht de 45-jarige Gerhart Schutte te hebben geholpen bij zijn spectaculai re vlucht uit het huis van bewaring in Amsterdam wordt vandaag aan de of ficier van justitie voorgeleid. De man heeft bekend dat Schutte een grote som geld had aangeboden als hij hem bij een vlucht uit het huis van be waring zou helpen. De gevangenbewaar der ontkent dat hij de hulp inderdaad heeft verleend. Schutte ontkwam door de drie cipiers die in de nacht van vrijdag op zaterdag dienst hadden, in zijn cel op te sluiten en via een touw over de muur van de gevangenis te klimmen. DORDECHT De Dordtse recher che heeft de 35-jarige Th. L. aangehou den. Hij wordt ervan verdacht vorig jaar oktober vijftig paspoorten plus een aantal belangrijke stempels te hebben gestolen uit het voormalige gebouw van het Dordtse bevolkingsregister. Bij fouillering troffen de rechercheurs bij L. een van de gestolen paspoorten aan. Hierna is hij voorgeleid aan de offi cier van justitie en opgesloten In het huis van bewaring. Hij ontkent hardnekkig iets met de ze diefstal te maken te hebben gehad.

De Vallei | 1969 | | pagina 9