Europese ,park-roacE krijgt gestalte Tóch een jaar later rV<l 20 zaterdag 11 oktober 1969 J WESTENENK Dit is een stukje van de nieuwe E8 bij Kootwijk: de nieuwe Europaroute tussen Londen en Berlijn, waarvan het Nederland se deel tussen Hoek van Holland en Olden- aal zal liggen. Een Nederlandse naam er voor is ook Holland-Twentheroute en vooral Twenthe hoort haar graag /.o noemen, omdat hier het isolement ongetwijfeld het zwaarst wordt gevoeld. Als de Holland-Twentheroute begint de E8 eigenlijk bij Hoevelaken, loopt dan langs de noordzijde van de spoorlijn Amers- foort-Apeldoorn tot Assel, kruist daar de spoorlijn en gaat dan verder zuidelijk langs Apeldoorn, Deventer, Holten en Rijssen. Al leen al in het gedeelte tussen Hoevelaken tot aan de IJssel, waaraan nu wordt ge werkt, komen ca. 40 ongelijkvloerse kruisin gen met wegen, spoorlijnen en een kanaal door middel van viaducten. Zoals bekend, is meteen al gekozen voor afwerking in ge deelten, waarbij wegvakken, waarvoor de grond gemakkelijk kon worden verworven, het eerst aan de beurt kwamen. Met name was dit het geval in de natuurgebieden, waardoor bijvoorbeeld de E8 tussen Stroe en Assel al anderhalf jaar klaar ligt. Een bijzonder aspect van de Holland- Twentheroute is de aandacht, die besteed is aan het verkrijgen van een fraaie „park- road" door de natuurgebieden: het Veluw- se gedeelte behoort straks tot het mooiste op dit gebied in Europa. De rijbanen in het weggedeelte Stroe-Assel zijn bijvoorbeeld tot maximaal 80 meter uit elkaar gelegd en het landschap wordt zoveel mogelijk met behulp van bestaande vegetatie zo aantrekkelijk mogelijk gehouden. Ook is op hetzelfde traject een flauwe bocht gelegd met het opmerkelijke doel, de weggebruiker geen horizon te laten zien. Dit naar aanlei ding van wetenschappelijke studies, die hebben uitgewezen dat de aandacht van de bestuurders dan in mindere mate verslapt. De weg wordt uitgevoerd met gescheiden rijbanen, elke rijbaan met twee rijstroken van 3Zz meter breed. Tussen Deventer en Hoevelaken zal er een middenberm van 6 meter breed zijn en hier wordt ook reke ning gehouden met de mogelijkheid, dat de vluchtstrook te eniger tijd derde rijstrook zal worden (niet te verwarren met rijbaan). Ten oosten van Deventer kan later, als hel nodig is, voor elke rijbaan een derde rij strook in de middenberm worden gemaakt. De aanleg van de Holland-Twentheroute in gedeelten is in 1965 begonnen en het is de bedoeling, dat de weg in 1971 klaar is tot Holten. De kans is echter groot dat het 1972 wordt, zo vernam gisteren een groep genodigden uit de streek, die met de Werk groep E8 en vertegenwoordigers van Rijks waterstaat een excursie langa het werk maakte. •W De E 8 ploegt zich door liet Gelderse 41 loopt het Gelderse gedeelte van de E 8 dan door een mooi natuurgebied, over rozen gaat deze weg nog niet dat mocht duidelijk worden, toen de genodigden van de Werkgroep E 8 tijdens de excursie van gisteren samen met Rijkswaterstaat de ba lans gingen opmaken. De tijd van opleve ring was een belangrijk punt bij dit lunch- gesprek in het Motel Apeldoorn. Er lag wat documentatie, waarin 1971 werd genoemd als het jaar, waarin de Holland-Twenthe route tot Holten klaar zou zijn. De minister had het zelf gezegd, maar Rijkswaterstaat voegde er toen al aan toe: „Als er geen al te grote tegenslagen komen". Die slag om de arm blijkt men inderdaad nodig te hebben, zo vertelde ir. A. G. Quack, hoofdingenieur directeur van de Directie Wegen. Als mon strueus groot zorgenkind heeft zich aange diend het weggedeelte tussen Apeldoorn en de IJssel (9 km), waar tijden lang geen voorbereidingen konden worden getroffen, omdat gegevens van de provincie maanden en maanden te laat kwamen. De tijd werd wel benut om zo veel mogelijk met de grondeigenaren tot overeenstemming te ko men tweederde van hen ging direct ak koord maar het werk stagneerde. Nu kan mes er in maart mee beginnen en dan moet 't gedeelte in ruim anderhalf jaar klaar zijn een erg korte tijd voor 9 kilometer weg waar nogal wat bijkomend werk bij is. Maar we hebben nu eenmaal niet alle factoren in de hand, verzuchtte ir. Quack. Hij zag nog wel gebeuren, dat het 1972 wordt voordat het weggedeelte tussen Hoevelaken en Holten klaar is. Maar hij wilde als vak man vaststellen, dat er niet geslabakt is wanneer 75 kilometer weg met gescheiden rijbanen en met een enorm aantal kunst werken in zeven jaar tijd gereed kon komen. I-foe staat het er op 't ogenblik bij? Ir. D. H. Labrie, hoofdingenieur bij de Direc tie Wegen van Rijkswaterstaat, volgde op de kaart nog eens de route, die de gasten vanuit hun autobussen als hopen zand en nog maagdelijk asfalt hadden gezien. Het toe komstige klaverblad Hoevelaken is nu als verkeersruit in gebruik, terwijl het werk doorgaat. Deze werkmethode bevalt uitste kend. Begin 1970 komt de bouw van het centrale viaduct op gang. Van het in ge bruik genomen gedeelte Hoevelaken-Ter- schuur (7 km) hebben dagelijks al duizenden automobilisten veel gemak en Terschuur- Stroe (12 km) is in uitvoering. Het zand, 1,3 miljoen kubieke meter, komt uit een rijks terrein van 15 ha. bij de Goor en daar hou den we een aardige erfenis aan over: met o.m. de Recreatiegemeenschap Veluwe is overleg gaande over een mogelijke recrea tieve bestemming van de winplaats. Stroe-Assel (10 km) ligt als een onwezen lijk stukje stille weg te wachten op de. ver keersstroom in 1971 en Assel-Apeldoorn (17 km) komt, zoals elders 'op deze pagina staat vermeld, in 1871 klaar en dus een jaar la ter dan was gedacht. Tot Holten krijgen we dan nog de gedeel ten Apeldoorn-IJssel (9 km) als het zorgen kind, waarvan ir. Quack gewaagde, IJsse!- Schipbeek (11 km) en Schipbeek-Holten (9 km). T/"omen de wegenbouwers op de Holland- Twentheroute nog merkwaardige pro blemen tegen naast de „gewone"? Jazeker, en daarbij zijn zelfs problemen waaraan zij nog plezier kunnen beleven, omdat er een leuke oplossing voor is te vinden. Tussen Assel en Apeldoorn moet de weg over 5 km in een 12 tot 15 m. diepe ingraving komen te liggen, omdat men verderop zand nodig heeft. Dat betekent een transport van 4,5 miljoen m3 zand, oftewel 50.000 m3 per week in ruim twee jaar tijd. Er werden uit zonderlijk zware vrachtwagens (Internatio nal Payhaulers) voor aangeschaft, #ie nu dag en nacht rijden. Maar hoe? Het verkeer op de kruisende wegen mocht niet worden gehinderd en daarom besloot Rijkswaterstaat, eerst de viaducten te bou wen. Meteen deed zich toen het probleem voor, dat de haulers, op volle belasting rij dend, met een gewicht van 76 ton over die viaducten zouden loeien en dat kon ook niet: 70 ton is voor de meeste viaducten de grens bij een snelheid van ruim 50 km per uur. De aannemer dan maar vragen, wat minder te laden? Dat kon, maar het pro bleem van die man was weer, dat er dan gemakkelijk te weinig kon worden geladen, wat een kostbare zaak zou worden. Het Rijkswegenbouwlaboratorium kwam toen met deze oplossing voor de dag: een weegbrug in de weg. die de rijdende wagen weegt, zodat die niet hoeft te stoppen. In verbinding daarmee een elektronische ap paratuur, die knipperlichten en een slag boom in werking stelt zodra een te zwaar beladen wagen passeert. Eigenlijk heel een voudig en zéér afdoende: de slagboom is onverbiddelijk, maar wel staat er een grij per bij, die het teveel netjes van de lading afpikt. Ook daarbij dus zo weinig mogelijk tijdverlies. komen aanrazen. Zo n ding lijkt in niets op een vrachtauto, maar veel meer op een kruising tussen een monster uit het verle den en eentje uit de toekomst. „Ze rijden je zo aan flarden", aldus getuigde een wegen bouwer op het werk met heilig ontzag. Indrukwekkend is ook het wegbeeld in de uitgraving. Aan weerskanten grillig ge vormde witte zandmuren. Waar de weg op houdt en do afgraving verder gaat, is die muur aan 3 kanten gesloten. Hier worden de haulers geladen met „Schaufelrader", snel draaiende schepraderen. Dag en nacht. Er is zelfs een baanveger op het terrein, eer klein soort bulldozer, die telkens de grond weer geegaliseert na 't vertrek van een hauler. De bezoekers hebben een hele tijd ge boeid staan kijken naar dit alles. Als 't straks allemaal eens klaar is, zullen we het nog mooier vinden. li ij Ugchelen, waar ook die weegbrug staat, kon het gezelschap een flink stuk de nieuwe weg oprijden. Het was een wonderlijke belevenis in een welhaast ande re wereld, die normaliter voor nieuwsgieri gen is afgesloten, omdat het er levensge vaarlijk is. Alle verkeer moet links houden om redenen van technische aard. Wie dat even vergeet, staat onmiddellijk oog in oog met een van de vervaarlijke haulers die met hun zandvracht, alles bij elkaar 70 ton, Ir. A. G. Quack, hoofdingenieur-directeur van de Directie Wegen b(j Rijkswaterstaat, zei het al: „We kunnen goede plannen maken en goede voorbereidingen treffen, maar in een maatschappij met zoveel facetten kan er gemakkelijk iets tussen komen". Dat zijn dan vaak factoren, die zich aandienen op plaatsen buiten de eigenlijke plangebie den. Het Rijk legt een weg aan maar de provincie is óók bezig en in het belang van het algemeen welzijn moet daar rekening mee worden gehouden. Dat kan In een har monieuze samenleving sans rancune gebeuren, maar het oponthoud manifesteert zich levensgroot in het oorspronkelijke ryksplan. Dat is nu ook gebeurd bij de aansluiting, die vanuit Apeldoorn wordt gemaakt op de E-8. Vanuit Apeldoorn zou het verkeer in 1970 op de nieuwe rijksweg kunnen komen, waardoor de route naar Hoevelaken aanzienlijk beter berijdbaar wordt. Tijdens de excursie van de Werkgroep E-8 werd echter vanwege Rijkswaterstaat meegedeeld, dat deze aansluiting niet voor 1971 tot stand zal komen. De oorzaak van deze vertra ging is, dat op het gedeelte Terschuur-Stroe extra kunstwerken gebouwd moeten wor den in verband met wijzigingen in de provinciale weg 3 (Nijkerk). Hierdoor werd het zinloos, de kunstwerken bij Apeldoorn in het hoge tempo af te maken waarin men eraan bezig was. De enige troost is misschien, dat in het allereerste stadium ook ai over 1971 werd ge sproken Ze r - V jQÖUDSTR MEND ELSSOHN LAAN fa°ooTcsF^ H ALB. SCHWEITZER

De Vallei | 1969 | | pagina 11