Veenendaals j dagblad Hedenmorgen in Utrecht weer een prinsje geboren 1 Dode en vele gewonden bij botsingen in mist Buiten Bevalling langs operatieve weg Onrust bij hoger onderwijs doet de besten wegtrekken Hoera, een ie! Indon. uitlating in Y.N. wekte Luns' boosheid Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei TREIN STOR T NA BOTSING OP HUIS Man verdacht van diefstal wapens uit politiebureau INDOLA ZEGT 180 MAN ONTSLAG AAN Griekenland in UNO niet besproken Reisbeperking voor Tsjechen Zes doden door brandende olie Barricades in Belfast, maar ontspanning in Londonderry Flinke geldboete voor John Bloom Droog weekeinde Blarenval II zingende dolfijnen. het dolfinarium Harderwijk. VTB Harderwijk ld. 03410 2569 UTRECT De prinsjes van Drakesteyn hebben er een broertje bijgekregen, want vanmorgen heeft prinses Beatrix in het Academisch Ziekenhuis te Utrecht het leven geschonken aan haar derde kind: „een flinke, wel geschapen zoon". In een officiële bekendmaking deelde de R.V.D. mee, dat moeder en kind het uitstekend maken. Ook dit derde kind van het kroonprinselijk paar is langs opera tieve weg ter wereld gekomen, evenals dat het geval was met prins Willem-Alexander op 27 april 1967 en prins Johan Friso op 25 september vorig jaar. Het gisteravond om half negen door de RVD verspreide bericht, dat prinses Beatrix in gezelschap van haar echt genoot in het Utrechtse ziekenhuis was aangekomen om er voor haar bevalling te worden opgenomen, kwam als een verrassing omdat de geboorte pas in de tweede helft van de maand werd tege moet gezien. Prof. Belinfante Sprong op rijdende trein mislukt: man verongelukt Loon- en Salaris uitbetaling NUTSSPAARBANK Rede op verzoek gewijzigd „Tc onvriendelijk" Man omgekomen in suikerfabriek Bur. voor redactie en administratie Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 0,97 p. w„ 4,15 p. m.t 12,35 p. k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. ZATERDAG 11 OKTOBER I969 - 43e JAARGANG no. 239 DERDE ZOON VOOR PRINSES BEATRIX EN PRINS CLAUS TILBURG Tengevolge van zeer dichte mist, waarin het zicht plaatselijk tot minder dan tien meter terugliep, hebben zich gisteravond op de drie- baansweg tussen Tilburg en Breda op verschillende plaatsen kettingbotsingen voorgedaan, waardoor een enorme ver keerschaos ontstond. Een van deze kettingbotsingen had plaats te Dongenwijk en daarbij waren acht personenauto's betrokken. Eén van de automobilisten, de 21-jarige L. C. A. Wijnants uit Breda, werd hierbij zo ern stig gewond, dat hij tijdens het vervoer naar een ziekenhuis te Tilburg over leed. Vier anderen werden minder ern stig gewond. Bij een andere kettingbotsing op het zelfde weggedeelte, maar dan in de buurt van Huiten, waren drie personenauto's en een autobus betrokken. Eén auto mobilist werd zwaar, een andere licht gewond. Alle inzittenden van de auto bus, afkomstig uit Baarle Nassau, ble ven ongedeerd, doch de materiële schade was ook hier zeer aanzienlijk. In de „Tarzanbocht" in de zuidelijke Bredase Rondweg hadden zich eerder op de avond al twee kettingbotsingen voorgedaan als gevolg van de dichte mist. Enkele personen liepen lichte ver wondingen op. Later gebeurde op een der afritten van de Rondweg nog een verkeersongeluk •en wielrijder werd door een vracht wagen overreden. Ernstig gewond is de man naar een ziekenhuis in Breda ver voerd. Het treinverkeer in het zuiden van ons land heeft gisteravond ook veel hinder r\c lessen, die Heinsius zijn leer- lingen gaf en waarover dit ka lenderblaadje van gisteren handel de, kregen wij op onze Veluwse dorpsschool niet, maar de meester in de hoogste klas maakte ons toch al duidelijk, dat de bladeren aan een 's zomers afgesneden twijg verbonden blijven. Die lieten we op de handwerkkast rustig verdro gen en zagen het loof gaandeweg verdorren, doch afvallen deed het niet, want er had zich immers nog geen scheidend laagje gevormd, zoals in de vrije natuur. Tegen het najaar kwam dit celweefsel dwars door de steel heen tot. stand, een zg. scheiding slaag, vaak herkenbaar aan de lichtere, niet zelden min of meer doorschijnende kleur. Het we derzijds verband van de cellen wordt losser en dra valt het blad door eigen gewicht, regen, vorst of een lichte windhuivering van de twijg. Wij hadden na de schooluren in de tuin of het nabije bos, vaak genoeg een voorbeeld bij de hand, wanneer er bv. door de storm een tak was afgebroken, die nog halve lings aan de stam was blijven han gen. Zelfs tot middenin de winter bleef zij met al het raspelende blad aan de overigens geheel kale boom hangen. Later leerden we, dat de cellen van de scheidingslaag door een vroege nachtvorst doodvriezen, waardoor het erin aanwezige vocht uittreedt en in ijs verandert, zodat dM^atbundel. die het blad ten les- fs vasthield, afscheurt bij ont- d/**yten. van het ijsvliesje. 11 1969 A. B. WIGMAN. ondervonden van do dichte mist. Er deden zich vertragingen tot ongeveer een half uur voor. ADVERTENTIE ha tot en met zondag 2 november In het grootste overdekte Dolfijnen stadion ter wereld met 2500 *it plaatsen ziet u een unieke show van zeeleeuwen en Wollijnen in een pro gramma. Tijden: 1 1.30 - 13.00 14 30 en 16.00 uur. UTRECHT Bij de N.V. lndola- Electric te Utrecht zullen nog dit jaar 250 man personeel moeten vcrdwjjnen. Aan 180 personeelsleden is ontslag aan gezegd. De overige zeventig zullen In die tyd door natuurlijke afvloeiing In- dola verlaten hebben. Het verloop was sinds juli al vrij groot, omdat men toen reeds het tempo was moest terugdraaien. Het bedrijf wordt op basis van driehonderd man voortgezet. De oorzaak van de ontslagen is voor- aJ een verminderde afzet naar het buitenland van produkten in de huis houdelijke sfeer. Reorganisatie van het bedrijf bleek noodzakelijk. De expansie van de ventilatoren voor de industrie en de agrarische sector verloopt wel naar wens. De directie is niet van plan de activi teiten van het Utrechtse bedrijf, dat ook huishoudelijke artikelen blijft maken, naar Rijswijk over te brengen. 1)KN HAAG Minister Luns (buiten landse Zaken) heelt de kwestie-Grieken land in de Algemene Vergadering van de Uno niet gebracht, omdat de meeste s rinden dat dit een Europi 4 /s. De i jH dit in antwoord op een de--' 4 **.4fide vraag, die hem gis teren ii Haag tijdens een perscon ferentie werd gesteld. Volgens minister Luns is de kritiek op het Griekse kolonelsbewind onder de niet-Europese staten geringer dan onder de Europese staten. Hij voegde er aan toe dat de Griekse kwestie overi gens in december in alle duidelijkheid ter sprake zal komen tijdens de minis terraad van d? '•AVO. DEN HAAG „Als aan de univer siteiten geen rust komt, zal dat kunnen leiden tot een verdere uittocht van de besten, tot de aandrang om het weten schappelijk speurwerk buiten de uni versiteit onder te brengen tot na-gegra dueerde opleidingen voor geselecteerde studenten voor bepaalde functies". De rector-magnificus van de Univer siteit van Amsterdam, prof. mr. A. D. Belinfante, zei dat gisteren op de tweede dag van de hoorzitting over de nota- Veringa in de Tweede Kamer. Volgens prof. Belinfante en president curator dr. I. Samkalden moet de struc tuur van de universiteit nader worden bestudeerd voordat definitieve beslissin gen worden genomen. Zolang over de fundamentele structuur weinig bekend is, is het bouwen van een bestuursstelsel op een onbewezen premisse onjuist. Dr. Samkalden pleitte daarom voor een overgangsregeling. Het conventsbestuur van de Rijks universiteit in Utrecht wil het universi teitsbestuur zien benoemd door de Kroon op voordracht van de universiteitsraad of op zijn minst in overeenstemming met de raad. UTRECHT Op 't station van Boxel is vrijdagavond even na acht uur de 39- jarige drs. H. .1. Sprock uit Curasao door een trein overreden. Hij was op slag dood. Vlak na het uitrijden uit het station van de trein van Eindhoven naar Utrecht vond men zijn stoffelijk overschot naast het perron op de spoorbaan. Vermoede lijk is hij op de rijdende trein gespron gen en daarbij komen te vallen. Drs. Sprock was directeur van de An tilliaanse Brouwerij, rtij verbleef tijde lijk in Nederland. BONN De Westduitse exportbelas ting en invoersubsidies (elk vier pro cent) zijn sinds vannacht van de baan. Officieel gaat het om een „opschorting" van deze maatregelen tot 1 december. Het nieuwe kabinet zal echter weinig behoefte hebben ze weer in werking te stellen. Zodra het op 21 oktober in func tie komt zal het gaan werken aan een revaluatie van de mark. ADVERTENTIE VEENENDAAL 2 kantoren 6 standplaatsen Rijdend Bijkantoor Toen om tien over acht vanmorgen 't bericht bekend werd, dat prof. dr. A. Haspels, die de bevalling zou leiden, dc overige leden van het medisch team had opgeroepen om de Prinses by te staan, was het duidelijk. dat het heuglijke nieuws over de geboorte van een nieu we Oranjetelg niet lang meer op zich zou laten wachten. Behalve prof. Haspels, was als advi seur bij de bevalling aanwezig prof. dr. W. P. Plate, die bi.j de geboorte van de prinsjes Willem-Alexander en Johan Friso de leiding had van het medisch team had. Voorts waren er de kinder arts dr. J. Drukker, de a-nesthesist G. M. M. Nijhuis en de hoofd,* rpleegster zus ter C. L. van Beuzekdm. De jongste Oranjetelg neemt de vier de plaats in op de lijst van troonop volgsters. Die komt er nu zo uit te zien: 1. prinses Beatrix, 2. prins Willem- Alexander, 3. prins Johan Friso, 4. de jongste baby, waarvan de namen pas bij de geboorteaangifte zullen worden be kendgemaakt, 5. prinses Margriet, 6. prins Maurits, 7. prinses Christina. Zoals bekend, komt prinses Irene niet meer voor troonsopvolging in aanmer king, doordat zij indertijd voor haar hu welijk met prins Carel Hugo van Bour bon van Parma geen parlementaire goedkeuring heeft gevraagd. Het is vandaag feest voor de prinsjes Willem-Alexander en Johan Friso, want ze zullen straks in de kinderkamer met hun drieën zijn. De UK 77 heeft vrijdagmiddag het stoffelijk overschot van de heer J. Drijfhout, kapitein-eigenaar van de be gin deze week vergane kustvaarder „Do- nau" opgevist in de buurt van Schier monnikoog. De rijkspolitie te water heeft in de Oude Maas het stoffelijk overschot geborgen van de 51-jarige J. Janssen uit Zaltbommel, die vorige week woens dag na het springen van een kabel in het water werd geslingerd tijdens sloop werkzaamheden aan de Barendrechtse brug. DEN HAAG Minister Luns (Buitenlandse Zaken) is ontstemd over het feit, dat de Indonesische diplomaat mr. Sudjarwo Tjondronegoro in New York be kend maakte, dat hij in de algemene vergadering van de Verenigde Naties op Indonesisch verzoek over de volksuitspraak in West-Irian iets anders verklaar de dan hij oorspronkelijk van plan was. Mr. Luns deed daarover zyn beklag bij zyn Indonesische ambtgenoot Malik. Minister Malik gaf hem te verstaan, deze diplomatiek ongebruikelijke gang van zaken eveneens te betreuren. Hij had niet geweten dat mr. Sudjarwo zich in het openbaar over de kwestie wilde uitlaten. Minister Luns verklaarde gisteren in Den Haag. dat er lang was gediscus sieerd over wat hij in de algemene ver gadering van de V.N. van de volksuit spraak zou zeggen. Minister Malik had om het overleg gevraagd. In bijzijn van zijn directeur voor poli tieke zaken, Anwar Salim en mr. Sud jarwo, gaf de heer Malik te verstaan, dat de Indonesiërs mr. Luns' rede te onvriendelijk vonden voor hun regering. Malik vroeg mr. Luns of hij zich niet kon beperken tot de mededeling, dat hij, wat de volksuitspraak betrof, wilde wachten op de publikatie van het offi ciële rapport, dat daarover moet worden uitgebracht aan secretaris-generaal Oe Thant. Dit verzoek weigerde minister Luns. PRAAG De Tsjechoslowaakse re gering heeft gisteren een officiële ver klaring uitgegeven over dc drastische beperking van het reizen naar het bui tenland voor Tsjechoslowaken. In het algemeen zullen zij maar één keer per jaar naar het westen kunnen reizen, in de vakantietijd. Aan buiten landers die naar Tsjechoslowakije wil len, zullen geen zg. weekendvisa meer worden verstrekt. Dat was tot nu toe gebruikelijk aan de grenzen van het land. Als reden voor de beperking geeft de Tsjechoslowaakse regering op, dat er teveel gespeculeerd werd met Tsjecho- slowaaks geld in het buitenland, en dat buitenlanders dat geld weer onwettig in Tsjechoslowakije invoerden. Ook zou den de buitenlanders de politieke ont wikkeling in Tsjechoslowakije nadelig beïnvloeden. Gisteren was de uitreisbeperking aan de Westduitse grens en ook in Oostenrijk sterk merkbaar. Vrijwel geen reiziger kwam over de grens van Tsjechoslowa kije. Tot nu toe reisden ongeveer vier honderd Tsjechoslowaken per dag naar West-Duitsland. SCLAIGNEAUX, (België) Zes per sonen zyn vrijdag omgekomen, toen de expres-trein van Parijs naar Hann over bij het uitkomen van een tunnel achterop een vrachttrein inreed. In de mist ontspoorden de locomotief van de expres en een rijtuig, zij ploeg den zich door struikgewas en vernielden een klein huis. Weglopende dieselolie vloog in brand, waardoor het rijtuig in een zee van vlammen opging. Als gevolg van de elektrificatiewerk- zaamheden tussen Namen en Luik was ter plaatse slechts een baan in gebruik. Sclaigneaux is een gehucht tussen Na men en Huy. Spoorwegfunctionarissen vrezen, dat als gevolg van de mist hel onveilig sig naal niet duidelijk zichtbaar is geweest. De bestuurder van de diesellocomotief is in het ziekenhuis gestorven. Volgens spoorwegfunctionarissen zijn verder een instructeur en vier reizigers in het brandende rijtuig omgekomen. Nog zes mensen zijn met verwondingen in zie kenhuizen opgenomen. Reizigers in de verscheidene andere ontspoorde rijtuigen bleven ongedeerd en hielpen bij het reddingswerk. Door de dichte mist moesten de brandweer auto's zich voorzichtig een weg zoeken naar de plaats van de ramp. Madame Victorine Leclerq vertelde, dat zij op de markt was toen de locomo tief haar huis verpletterde. Een grote ravage was het ge volg van de treinbotsing in Bel gië. De voorste wagen reed de naast de spoorbaan gelegen weg op en ramde daar een huis. Door het in brand vliegen van de dieselolie stond, de wagon spoedig in lichter laaie. Zes doden werden later uit de wrakstukken geborgen. GRONINGEN Vrijdagavond is de 59-jarige campagne-arbeider C. van Echten uit Ruinen bij de Friesch- Gro- ningsche Suikerfabriek te Groningen verdronken. De man was uitgegleden en kwam via een bietengoot in een wa terreservoir terecht. Hij stemde tenslotte in met een ver zachting van zijn tekst over West-Irian. De Nederlandse minister noemde het gebruikelijk, dat leiders van delegaties naar de V.N. met elkaar overleggen wat zij over zaken, die beider landen aan gaan, zullen zeggen. Minister Malik had mr. Luns de tekst van zijn rede als eerste toegezonden met verzoek of zijn Nederlandse ambtgenoot hem diens rede wilde bezorgen. BELFAST In de Noordierse hoofd»- stad Belfast richtten vannacht woeden de protestanten nieuwe barricaden op. Daarbij kwam het tot schermutselin gen met de politie en werden enkele tientallen schoten gehoord. Van slacht offers is geen melding gemaakt. De woede der protestanten richt zich tegen het vrijdag verschenen rapport- Hunt, dat ontwapening van het politie korps en ontbinding van het omstreden vrijwilligerskorps, de zogenoemde „B- specials" behelst. Engeland en Ulster lieten vrijdagavond weten, dat de politie vandaag met inlevering van haar wa pens zal beginnen. In Londonderry werd, in tegenstelling tot Belfast, vannacht een belangrijke stap naar ontspanning gemaakt. In de katholieke wijk Bogside hief het burger- defensiecomité, dat daar sinds de bloe dige onlusten van augustus de lakens uitdeelde, zichzelf op. De Britse militai re politie en eventueel ook troepen, mo gen nu de wijk binnen. Het rapport- Hunt is door de katholieken zeer gun stig ontvangen. GRONINGEN De Groningse politie zoekt de 36-jarige I. van der B. uit Hoogkerk. De man wordt ervan ver dacht gisternacht twee pistolen met een kaliber van 7,65 mm en vijftig patronen te hebben gestolen uit een politiepost in Hoogkerk. Van der B. wordt sinds 4 september gezocht. Op die datum keerde hij niet terug van avondverlof in het Dr. S. van Mesdagasiel, waar hij was opgesloten wegens diefstal met inbraak. De man staat als agressief bekend. LONDEN John Bloom, eens de wasmachinckoning van Engeland, is gis teren wegens fraude veroordeeld tot een boete van dertigduizend pond (ruim f 258.000) of twee jaar gevangenisstraf. Zes van de acht aanklachten tegen hem zijn ingetrokken. Bloom bouwde in korte tijd een con cern op dat wasmachines verkocht di rect van de fabriek aan het publiek. In 1964 werd het bankroet verklaard. Er kwamen schulden aan het licht van veertig miljoen gulden. Bij de fraude, waar Bloom voor terecht stond, ging het om een dikke 8,6 miljoen. Er is nog een bijkomende straf: de 37-jarige John Bloom mag vijf jaar lang geen deel uitmaken van de leiding van ondernemingen met aandelen op de beurs. Bij een inbraak in Hulst zijn ze» jachtgeweren verdwenen. De daders, die met een steen de winkelruit aan diggelen gooiden, namen twee dubbel loops-, twee enkelloopsgeweren en twee floberts mee. (Van onze weerkundige medewerker) 4~ko/c voor dit weekeinde ziet het er uitstekend uit. Het zich hand havende en tot in de hogere atmo sfeer uitgebouwde, Centraaleurope- se hogedrukgebied brengt ook za terdag, zondag en maandag droog weer en op de meeste plaatsen zon, na oplossen van de ochtend- j mist. De temperatuur blijft 's mid- i dags op een niveau van 20-22 gra- den, uitgezonderd in gebieden waar de mist hardnekkig is. Dit verschijnsel is zeer plaatse lijk en doet zich vooral voor in de nabijheid van wateroppervlak.

De Vallei | 1969 | | pagina 1