B-SPECIALS VERDWIJNEN Noordierse politiechef treedt af wegens reorganisaties Bsdosan Minitaxïs in Boedapest Onzekere patiënt blijft zelf medicijn zoeken PDCCENPDH1 I in kwaliteit, GEERTJES KEUKENCENTRUM Pseudo-majoor Am. luchtmacht viel te Adam door de mand tm Sloan's Liniment Vauxhall Viva Estate gashaarden die u moet zien! Nieuwe regeling reserves de bank waar ook zich thuis voelt ■JKTWTySTTTSBl uitvoering en tl Hij H 3 L Sb! mogelijkheden ■■■■gSSSSSfil ongeëvenaard WIJKZUSTER MET T.B.C. BESMET Conservatieven verdeeld over immigratie Corruptie bij nachtclubs van leger in Vietnam Pekelderdiep zal periodiek worden doorgespoeld voor het snel en radikaal verwijderen van likdoorns Man drong het paleis op de Dam binnen Bejaarde Belg maakt amok Kind door trein overreden 12000,- 18 maanden 1124,73 p.m. aflossen of 15000,- 24 maanden f238,14 p.m. aflossen Einde van lange reeks oplichtingen Demonstraties in V.S. tegen de V ietn ain- politiek Minister Klompé is „net niet ijdel genoeg" BETER AANVAARD de nieuwe"wilgenblad:pleister. voor slechtsf.2®® weer lopen zonder pijn. Vraag over vrijaf bij blijde gebeurtenis" Voor onmiddellijke verlichting De pijnverdrijver met onmiddellijke werking. Kettingbotsingen bij Dordrecht Humphrey tevreden over Nixon Contant geld nodig voor privé-doelelnden? Neem een persoonlijke lening bij de NMB, Dat gaat prettig en snel. Bijvoorbeeld: 3000,- in handen, betaling In 18 x ƒ186,28. Of: 10.000,- In handen, betaling in 36 x 335,65. Loop eens binnen bij het dichtstbijzijnde NMB-kantoor.Men geeft u er graag alle inlichtingen over de persoon lijke lening. U zult zien, dat bij de NMB de persoonlijke lening samengaat met per soonlijke service. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Prof. Querido tot Pharmaceutische industrie kom vrijblijvend kijken bij: ONZEKER Explosie tussen huisvuil verwondt kind Woensdag a.s. (bij uw dealer) Pagtna S ZATERDAG II OKTOBER 1969 BRIGHTON De Engelse conserva tieven blijken diep verdeeld over de immigratie- en rassenkwestie. Edward Heath kreeg vrijdag op het congres vann de partij in Brighton slechts 1349 stemmen voor zijn gema tigde koers in deze moeilijke kwesties. 954 afgevaardigden- stemden tegen, maar meer dan 1500 onthielden zich van stemming of waren weggebleven uit de vergaderingn. Het feit, dat nog altijd 954 arge- vaardigden zich aan de zijde van Enoch Powell schaarden die een volledig verbod op immigratie van niet-blanken wenst betekent, dat de gematigde koers van K-sath ernstig bedreigd wordt door de aanhang van Powell. De volgelingen van Powell betoog den op het congres, dat de regering de niet-blanke emigranten subsidie moet verlenen, om te bevorderen, dat zij naar hun vaderlanden terugkeren. Het debat over de immigratie en rassenkwestie liep soms hoog op. Namens de partijleiding stelde Quin- tin Hogg, schaduw-minister van Bin nenlandse Zaken, dat als immigranten eenmaal in Engeland waren toegelaten, zij ook volledig gelijke rechten op alle gebieden genieten. De conservatieven willen jaarlijks een omschreven aantal familieleden van immigranten, die reeds in Enge land zijn, tot het land toelaten. Powell mengde zich niet in het debat. WASHINGTON De Australische danseres en impresario June Skewes heeft donderdag voor een subcommis sie voor de georganiseerde misdaad in de Amerikaanse senaat een beeld opgehangen van de corruptie in de ■achtclub van het leger in Vietnam. De 34-jarige blondine, die onder de naam June Collins in Vietnam werk zaam is, verklaarde dat de onderoffi cieren die de clubs beheren, voor alles wat daaraan geleverd moet worden een „beloning" vragen, in geld of in ande re vorm. De meeste van de samenspannende sergeanten verdienen volgens haar zo'n 150.000 dollar of meer per jaar aan deze corruptie en trachten zo lang mo gelijk in Vietnam te blijven om zich te verrijken. Van de meest biedende le veranciers ontvingen zij geld, villa's in Saigon, uitstapjes en vrouwelijk schoon. Toen uitgelekt was dat zij de militai re autoriteiten van de misstanden op de hoogte hadden gesteld, werd zij als im- pressario geboycot, zo verklaarde miss Skewes. Voor een show in een militaire club, die 1500 dollar per avond kost, vroe gen de beheerders van de club 25 dol lar. Van duurdere ontspanning werd 10 procent van de som geëist. Miss Ske wes gaf toe dat zij zich ook schuldig had gemaakt aan het betalen van steek penningen, maar ontkende dat zij ooit pieisjes voor de klanten van de clubs pf de beheerders had geleverd. Volgens miss Skewes kwam deze vorm van corruptie naar haar weten alleen voor in clubs van het leger en niet in gespecialiseerde onderdelen, zo als de mariniers of de „groene baret ten." OUDE PEKELA De bij de sterke vervuiling van het Pekelderdiep be trokken partijen hebben in Oude Peke- la een sleutel gevonden voor een voor lopige aanpak van het probleem. Vanuit het Zuidlaardermeer zal di verse keren per week intensief ge spoeld worden. Men hoopt door deze tijdelijke maat regel het dwars door de bebouwde kom van Oude Pekela lopende kanaal van het ergste vuil te ontdoen. De praktijk moet leren of dit doorspoelen afdoende zal blijken te zijn en of daardoor ook de stank verdreven kan worden. De maatregel wordt niet als defeni- tieve oplossing gezien. Daartoe is op provinciaal niveau een plan in de maak, dat voorziet in een persleiding van de Kop van Overijssel naar de Dollard. De kosten hiervan worden ge raamd op 150 miljoen gulden. BELFAST De inspecteur-generaal van de Noordierse politie, Anthony Peacocke, heeft zijn ontslag genomen, na de publikatie van het lapport, waar in vergaande reorganisatie van het politiekorps en opheffing van het omstreden protestantse vrijwilligerskorps, de zogenaamde „B-specials" wordt voorgesteld. In Belfast verwacht men dat het ontslag van Peacocke en het rapport over de toekomst van de Ulster-politie tot grote onrust zullen leiden onder de extreme protestanten en tot een splitsing in de aan de macht zijnde Unionistische partij. Commissaris Sir Arthur Young van de Londense politic is van zijn hui dige verplichtingen ontslagen, om de laak van Peacocke als hoofd van de „Royal Ulster Constabulary" over te nemen. Het vandaag gepubliceerde rapport is opgesteld door een commissie die door de Ulster-regering in het leven is ge roepen en die onder leiding staat van Lord Hunt, die de Mount Everest heeft bedwongen. Voorgesteld wordt onder mer het (uitsluitend uit protestanten bestaande) vrijwilligerskorps op te hef fen. Het ongeveer 8000 leden tellende korps zou moeten worden vervangen door een nieuwe plaatselijke semi-mili- taire eenheid onder Britse militaire controle en een vrijwillige politie-reser- ve. De politie zou moeten worden ge reorganiseerd naar Brits voorbeeld. Aan de militaire taken van de politie zou 'n eind moeten worden gemaakt, hetgeen ook afschaffing van militaire wapens zou moeten inhouden. Het aantal ka tholieken bij de politie en de reserve zou meer in overeenstemming moeten worden gebracht met het aantal ka tholieken dat het land telt. Het vrijwilligerskorps bestaat uitslui tend. en de politie naar schatting voor tachtig procent uit protestanten. In het rapport staat, dat voorrang moet worden gegeven aan de verster king van de 3.000 man geregelde poli tie. maar dat deze geen pantserwa gens meer mag hebben. Voorts moet worden afgeschaft dat sollicitanten bij de politie hun godsdienstige richting bekend moeten maken. De nieuwe reservemacht, die de taak van de „B-Specials" zou moeten over nemen, zou ongeveer 4.000 leden moe ten tellen. De Britse regering zou in overleg met de Noordierse regering moeten beslissen over het tijdstip, waarop dit reservekorps wordt ge vormd en over de aard en uitrusting daarvan. Over het gebruik van de re servemacht moet worden beslist door de Engelse legercommandant, aldus het rapport. Het doel van de commissie-Hunt is, volgens haar woorden, „de politic en de burgers in staat te stellen tot be tere verhoudingen te komen, en ram pen te voorkomen, die „onontkoombaar zün in een maatschappij die de wet niet meer eerbiedigt of die het recht in eigen handen neemt." Volgens het rapport is de bedreiging van de openbare orde in Noord-Ier land ontstaan door „sectarische span ning, die is gevoed en gebruikt door Sinn Fein (Ierse partij, strevend naar algehele onafhankelijkheid), het ver boden) Ierse Republikeinse Leger en de revolutionaire socialisten enerzijds, en door de protestantse extremisten an derzijds". De Noordierse premier, majoor James Chichester-Clarke. heeft vrijdag mee gedeeld, dat zijn regering besloten heeft de beginselen van het rapport te aan- ADVERTENTIE AMSTERDAM De zich communi catie-manager noemende 29-jarige da meskapper Mario W. is gisternacht aangehouden, nadat hj| het koninklijk paleis op de Dam in Amsterdam was binnengedrongen. Hij was door een raam naar binnen gestapt en terecht gekomen in de slaapkamer van de huisbewaarder. Tijdens de worsteling, die tussen beide mannen ontstond, brak een ruit. Volgens de politie spoot de kapper met een spuitbus bronskleurige verf in het gezicht van de huisbewaarder. W. kon met assistentie van de pa leisbewaking worden overmeesterd. DEN HAAG. Het Tweede-Kamerlid drs. H. van den Doel (PvdA) heeft de minister van binnenlandse zaken ge vraagd of hij zich realiseerde dat wer kende moeders overlast kunnen onder vinden van het besluit leerlingen van rijksscholen niet een van de volgende dagen, maar dezelfde dag vrijaf te ge ven indien de bekendmaking van de te verwachten „blijde gebeurtenis" op Drakesteyn 's morgens om zeven uur plaats vindt. ADVERTENTIE Helpt direct bij spierpijn, reumatische pijnen, zenuwpijnenspit. Even aanbrengen op de pijnlijke plek en de weldadige warmte brengt onmiddellijke verlichting. De Hongaarse hoofdstad Boeda pest beschikt sinds kort over twaalf door correct geünifor meerde chauffeuses bestuurde ,,minitaxi's". Men koos hiervoor autootjes van het merk Fiat 600. Op het Engelsplein staan er hier drie te wachten. DORDRECHT Op Rijksweg 16, ter hoogte van het benzinestation tussen Dordrecht en Dubbeldam, hebben zich vrijdagmorgen tengevolge van de dich te mist en filevorming, doordat de verkeersbrug over de Oude Maas ge sloten was. achter elkaar vier ketting botsingen voorgedaan. Hierbij waren 22 wagens betrokken. Er waren zes gewonden, van wie één ernstig. vaarden. Het principe van een ongewa pende politie is wezenlijk, zei hij „maar in de praktijk moet dit afhangen van een beoordeling van de veiligheid van de situatie". De B-specials moeten gehandhaafd blijven totdat een afdoende veiligheids macht beschikbaar is om hen te ver vangen, verklaarde Chichester-Clarke, die zei te hopen dat veel van de vrij willigers, die „zo loyaal en voortreffe lijk" hebben gediend, in de nieuwe re servemacht een uitlaat zullen vinden voor hun „toewijding aan het alge meen welzijn". BRUSSEL Een 76-jarige Belg heeft donderdagavond te Aalst in Oost-Vlaan- deren met een revolver geschoten op een vijftal wéduwen en twee van hen getroffen en ernstig gewond. De dames, in leeftijd variërend van 63 tot 76 jaar, keerden terug van een bierfeest in het naburige Wieze, waar zij de oude man ontmoet hadden, doch zij hadden zijn gezelschap geweigerd. De man was ontstemd over de weige ring met naar Aalst teruggekeerd waar hij de weduwen met een geladen revolver opwachtte toen ook zij arri veerden. Zijn vuurwapen weigerde na twee schoten, die twee van de vrouwen trof fen en vrij ernstig verwondden. Een der de weduwe geraakte gewond, doordat zij in de verwarring viel. De dader kon korte tijd later worden gearresteerd. ROODESCHOOL Vrijdagmorgen omstreeks elf uur is dicht bij het sta tion in Roodeschool het tweejarige meisje Wia Sietske Wieringa door een trein aangereden en kort daarna over leden. Het ongeluk speelde zich af op een overpad, dat officieel niet meer mocht worden gebruikt. De treinma chinist was door het gebeurde zo over stuur geraakt, dat hij uit de trein sprong. Het Tweede-Kamerlid ir. P. A. M. Cornel issen heeft de staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat gevraagd of deze bereid is de Kamer op de hoog te te stellen van de resultaten van het door de Nederlandse Spoorwegen inge stelde onderzoek naar de oorzaken van het ernstige ongeluk op de spoorweg overgang in Nunspeet, donderdagavond 1-1.. alsmede van" de eventueel te nemen maatregelen om een herhaling van soortgelijke ongelukken zoveel mo gelijk te voorkomen. WASHINGTON De Amerikaanse oud-vice president Hubert Humphrey (democraat) heeft gezegd, te geloven dat president Nixon in de kwestie-Viet nam op de goede weg is. Na een ont moeting met de president zei Hum phrey, dat Nixon de tijd moet worden gegeven zijn politiek inzake Vietnam uit te werken. Humphrey hoopt dat het komende openbare debat in de Se naatscommissie voor de buitenlandse betrekkingen geen partizaans karakter zal hebben. Humphrey noemde het ge sprek met zijn republikeinse tegen stander in de presidentsverkiezingen van vorig jaar constructief en vriend schappelijk. ADVERTENTIE voorn 2000 5000 en voor u, 9 do hoor J. W. Hoogovoon beheerder bi/kontoor Amstelveen Veenendaal: Markt 5. Ede: Breelaan 1. Hel: Hoogelnde 3. DEN HAAG Het in ejgen beheer behandelen van een tijdelijk ongemak met medicijnen, die mits met mate en niet chronisch gebruikt tamelijk onschadelijk zijn. is een blijvend ver schijnsel geworden en niet meer weg te denken als onderdeel van de ge zondheidszorg. Per jaar wordt in Ne derland ca. f 200 miljoen besteed aan middelen die niet door een arts zijn voorgeschreven. Dit Is ongeveer een kwart van het totale geneesmiddelen- verbruik. Dit bleek op de openbare vergade ring 1969 van het voorlichtingscen trum farmaceutische industrie, gewijd aan „perspectief en begrenzing van de zelfmedicatie", die vrijdagmiddag in het Congresgebouw in Den Haag werd ge houden. Zuiver medisch gesproken herbergt de zelfmedicatie zoveel gevaar, dat de ze zonder meer verworpen zou moeten worden, meende prof dr. A. Querido, hoogleraar in de sociale geneeskunde aan de universiteit van Amsterdam. Hij ADVERTENTIE APELDOORN KONINGINNELAAN 78 - TELEFOON 05760-17434 AMSTERDAM De recherche van de rijkspolitie-te-water in Amsterdam heeft met de arrestatie van de 25-ja- rige Duitser K. P. B. de man te pak ken, die zich ai enige tijd in Duitsland Oostenrijk, Nederland en mogelijk ook andere Europese landen uitgeeft voor officier van de Amerikaanse lucht macht. Hij zou zich hebben schuldig ge maakt aan een iange reeks oplichtin gen, waarbij hij gebruik maakte van gestolen legitimatiebewijzen van Ame rikaanse officieren. Ook wordt hU ver dacht van diefstal van auto's. In Duitsland zou de man. die van nacht bij toeval werd aangehouden op de in de hoofdstedelijke haven liggen de kustvaarder „Argo", zich met ge bruik van een gestolen uniform van een Amerikaanse luchtmachtmajoor hebben Ingedrongen in een club van Amerikaanse officieren in Wiesbaden. Voor zover thans bekend, zou de ver dachte in die periode verschillende Amerikaanse militairen hebben be nadeeld door diefstal o.a. van legi timatiepapieren en vermoedelijk ook oplichting. Ook in Amsterdam, Zeist, Den Hel der en Leeuwarden wordt de Duitser wegens soortgelijke delicten gezocht. In ons land reed hij rond met een Volkswagen die in Oostenrijk was ge huurd. De wagen is intussen op aan wijzing van de verdachte in Leeuwar den aangetroffen. Volgens B. zouden zich in de auto nog drie gestolen pas poorten bevinden, waaronder die van een Nederlander. Deze raakte het in Italië kwijt. B. bekende, dat hij in Duitsland op naam van de bestolene verschillende uitgaven had gedaan. In een Amsterdams hotel-restaurant wist hij donderdagavond van een em ployé geld te lenen waarbij hij zich eveneens als Amerikaans militair le gitimeerde. Vorige week zou hij in een hotel in Den Helder geld en kle ding hebben gestolen De verdachte werd gisternacht door de kapitein van de „Argo" in zijn hut aangetroffen. Deze sloot hem, in af wachting van de komst van de politie, in de badkamer op. Aanvankelijk was de arrestant niet bereid inlichtingen te geven, maar na enig aandringen ver klaarde hij Amerikaan te zijn, geen pa pieren te bezitten en als verstekeling uit de Verenigde Staten te zijn geko men. Met welk schip dit was geweest wilde hij niet zeggen, om „een vriend niet in moeilijkheden te brengen". De waarheid kwam pas aan het licht toen de kapitein van.de kustvaar der de politie meldde, dat hij in zijn kooi nog vijf legitimatiebewijzen van in Duitsland gelegerde militairen had gevonden. Geconfronteerd met deze vondst legde de verdachte een volledi ge bekentenis af. achtte dit echter in Strijd met de wer kelijkheid. Onderzoekingen zowel in Nederland als in het buitenland heb ben aangetoond, dat praktisch ieder een niet-voorgeschreven geneesmidde len in huis heeft, aldüs de Amster damse hoogleraar. Hij onderscheidde drie groepen die zelfmedicatie toepassen. Er is een groep van patiënten die niet klaagt over bepaalde ongemakken. Zij beschouwen zich ondanks deze klachten als gezond en menen in staat te zijn de2e door zelfmedicatie te be strijden. Daarnaast zijn er een betrekkelijk groot aantal personen die veronderstel len dat de arts toch niets aan hun klachten kan doen. Vaak is het angst die hen dan tot zelfmedicatie brengt. De groep die echter het meest in tens de zelfmedicatie beoefent consul teert tevens het meest frequent de arts, volgens prof. Querido. Het blijkt namelijk beslist niet waar te zijn dat de zelfmedicatie in de plaats treedt van het bezoek aan de arts. Het betreft hier in het algemeen patiën ten die hetzil sociaal, hetzij psy chisch een gevoel van onzekerheid hebben gekregen, waarvoor zij steun en hulp zoeken hij een arts. Het is be grijpelijk dat deze patiënten, ook aJ behandelt een arts hen, niet van dit gevoel bevrijd worden. Zij trachten hun onbevredigdheid en onzekerheid aan te vullen met wat apotheek en drogist hun nog verder kunnen ver schaffen. Uitbreiding van het medisch hulp verleningsstelsel biedt hiervoor geen uitkomst. De reden waarom zij over gaan op zelfmedicatie, is niet zozeer het gevolg van een hindernis tussen henzelf en de arts, maar een tekort koming in hun eigen structuur. Het zal uitermate moeilijk zijn hieraan iets te veranderen, aldus prof. Querido. DODECHT In Dordrecht is de vijfjarige Ronald Snijders, terwijl hij met een stok in een hoeveelheid bran dend huisvuil zat te rakelen, ernstig gewond aan hoofd, armen en benen door een in het vuur ontstane ontplof fing. Men vermoedt, dat er een oude spuitbus tussen het huisvuil heeft gele gen. Het kind is in een ziekenhuis op genomen. NEW-YORK Overheidsfunctiona rissen in heel de Verenigde Staten be ginnen in steeds groteren getale hun steun te betuigen met „Moratorium Day" woensdag 16 oktober —de dag waarop in de Verenigde Staten grote demonstraties zullen worden ge houden voor vrede In Vietnam. Gouverneurs, congresleden en burge meesters en raadsleden, oud-ministers en vele andere officiële functionarissen zullen de acties van arbeiders, zaken lieden, docenten en vooral studenten bijwonen. Critici van de oorlog in het Huis van Afgevaardigden, willen het Huis van dinsdag op woensdag ln vergade ring bijeenhouden. Richard kardinaal Cushing van Bos ton heeft de kerken opgeroepen woens dag speciale kerkdiensten te houden en het aartsbisdom Detroit heeft Mora torium Day tot een dag van-boete en gebed uitgeroepen. Een aantal universiteiten en scholen zullen woensdag gesloten zijn. In New York heeft het stedelijk schoolbestuur onderwijzers en leerlingen laten weten, dat zij woensdag niet op school hoeven te verschijnen, om aan de demonstra ties te kunnen deelnemen. Coretta King, de weduwe van domi nee Martin Luther King, zal een pro testmars in Washington leiden. In New York wordt een demonstratie gehou den in Wall Street. De acteur Woody Allen, die momen teel op .Broadway optreedt in „Play it again, Sam" zal woensdag niet spelen en heeft andere acteurs opgeroepen zijn voorbeeld te volgen. DEN HAAG „Ondanks mijn waar dering voor uw goede bedoelingen, ge voel ik er vooralsnog weinig behoefte aan om een geschilderd portret van mij te laten vervaardigen, daar ben ik nu net niet ydel genoeg voor", zo schrijft minister Klompé van C.R.M in antwoord op het aanbod van het actiecomité gewest Den Haag van de Beroepsvereniging van Beeldende Kunstenaars (B.B.K.) om van de be windsvrouwe een geschilderd portret te laten vervaardigen. De kunstenaars hadden op Prinsjes dag aan de minister en de ambtena ren van C.R.M. per stencil laten weten dat zij voor een portret van de minis ter wilden zorgen, als minimaal zeven tig ambtenaren van C.R.M. een bedrag van, tien gulden per persoon op het gironummer van de Haagse B.B.K. zouden storten. Minister Klompé heeft de B.B.K. laten weten, dat zij op zichzelf waar dering heeft voor het haar gedane aanbod. Zij meent echter, dat een verzoek aan ambtenaren om een gel delijke bijdrage, in een geval als dit, hen in een positie zou kunnen brengen, waarin zij zich niet geheel vrij voelen in hun beslissing. Zij heeft haar amb tenaren daarom verzocht geen bijdra ge voor dit doel te storten. Minister Klompé heeft hieraan toe gevoegd, dat uit een en ander niet geconcludeerd moet worden, dat zij „bang zou zijn voor het addertje onder het gras". Zij zegt „gaarne bereid te zijn (maar dan zonder te poseren) met een delegatie van de Haagse B.B.K.-ers een gesprek te voeren, wan neer daaraan behoefte wordt gevoeld. ADVERTENTIE LEEUWARDEN Het bevolkings onderzoek op tuberculose ln de Friese gemeente Leeuwarderadeel zal dit jaar worden gehouden in plaats van volgend jaar. Men heeft hiertoe besloten, omdat gebleken is dat een wijkzuster geïnfec teerd is met tbc. Kinderen beneden de zes jaar zullen zo spoedig mogelijk worden behandeld met een Mantoux-reactie. De normale contacten, die de zuster gehad heeft met volwassenen, zullen worden gecontroleerd. Deze mensen krijgen tevens een oproep voor nader onderzoek. Bij het vervroegde bevolkingsonder zoek zullen ook de jongere kinderen worden betrokken. Overigens heeft de geneeskundige volksinspectie voor Friesland meegedeeld, dat er geen re den tot paniek is. „T.b.c. is een infec tieziekte, waartegen de meeste mensen genoeg weerstand kunnen bieden", al dus de geneeskundige volksinspectie. ADVERTENTIE

De Vallei | 1969 | | pagina 5