Veenendaals dagblad Lancering Sojoez-8 een feit Sovjets bezig voor bouw station in de ruimte Buiten nnóeó djeatrix derdi e zoon Toestand jongste prins „niet onbevredigend" Onderzoek naar beleid majoor Rijkspolitie Gelders-Utrechtse stree/ccourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Son ja Henie overleden Husak poogt verwarring te temperen Vechtpartij in trein tussen lang- en kortharigen TIJDELIJK IN COUVEUSE GELEGD Morgenochtend namen bekend bij aangifte Turkse regering wint aan de stembus Plaatseli jk een bui Dezelfde temperaturen De reddende Zoo DERDE TAKEN Luchtactie Israël Enkele Utrechters willen Geesink als burgemeester OP EEN KUSSEN KRAAMVISITE HULP HALEN Bur. voor redactie en administratie Prins Bernhardlaan 33, Veenendaal. Telef. 08385-10550 (idm.). 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 0,97 p. w., 4,15 p. m., 12,35 p. k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. j Advertentietarieven op aanvraag. MAANDAG 13 OKTOBER I969 - 43e JAARGANG no. 240 MOSKOU De Sovjet-Unie heeft vandaag het derde ruimteschip binnen drie dagen gelanceerd. Het is de Sojoez-8 met twee kosmonauten aan boord. Zij heten Wladimir Sja- talow en Alexej Jellissejew. Hiermee zijn thans 3 satellieten van het type Sojoez in de ruimte (de nummers 6, 7 en 8) met in totaal zeven mensen aan boord. Daardoor zijn voor het eerst in de geschiedenis van de ruimtevaart zeven kosmonauten tegelijk in banen om de aarde. Tot het afgelopen weekeinde, toen in de Sovjet-Unie de Sojoèz-6 en de Sojoez- 7 werden gelanceerd, waren er nooit meer dan vier Amerikaanse of Russische ruimtevaarders tegelijk in de wereldruimte geweest. OSLO De beroemde Noorse film ster en kunstrijdster op het ijs, Sonja Henie is gisteravond overleden. Zij was 55 jaar en leed aan leukemie. Zij heeft de vlucht in een ambulancevlieg- tuig van Parijs naar Oslo niet over leefd. In de jaren dertig veroverde zij on geveer alle prijzen die in de schaats sport zijn te vinden: tienmaal het we reldkampioenschap kunstrijden en drie maal goud van de Olympische Spelen. Voor de oorlog trad zij veelvuldig op in ijsshows waarmee zij multimil- jonaire werd. Getrouwd met de gefor tuneerde Zweedse reder Niels Onstad, stichtte zij het vorig jaar een museum moderne beeldende kunst in Noorwe gen, waarvan de waarde op 25 mil joen gulden aan bezit werd geschat. 1 n „Een moderne ark van j No ach" door dr. A. C. V. i van Bemmel (uitg. Ploegsma; i f 14,90 geb.) wordt in boeiende, iedereen aansprekende populaire j trant, de dierentuin als reddings- station voor bedreigde dieren be- handeld. Als adj.-directeur en di recteur van het Rotterdamse „Blij- dorp", als natuurbeschermingscon sulent bij het Staatsbosbeheer, als dierkundige van 's Lands Planten tuin in het destijdse Buitenzorg en van andere juncties op zoölogisch gebied weet hij zijn weetje en ook weet hij wat hij weet, gelukkig op prettige, originele wijze tot de lezer te brengen. In dit rijk geïllustreer de boek toont hij de door elkeen nog lang niet begrepen opvoeden de taak van de diergaarde ten op zichte van het behoud ener niet zel den op uitsterven staande fauna aan. Het wilde dier is een steeds schaarser wordend cultureel goed, dat sinds jaar en dag op ontoelaat bare wijze wordt geëxploiteerd. De bestaansmogelijkheid hangt door allerlei oorzaken vaak aan een zij den draad; meedogenloze achter volging, dierenvangers slechts uit op gewin, slachtingen onder hoef dieren aangericht ter bestrijding van de tse-tse-vliegschutters op safari, jachtexpedities door olie sjeiks, veren- en pelsmode enz. brachten menige soort op de rand van de ondergang of roeiden haar reeds uit. Van ontzag en eerbied viel vaak weinig te merken. Zin loze uitdelging loopt als een rode draad door de verhalen van Van Bemmel, maar ook kan hij berich ten geslaagde experimenten om uitstervende dieren d.m.v. de Zoo te behouden. Soms herinnert zijn meeslepende schrijfwijze, anekdo tisch van het begin tot het eind en daardoor zeer leesbaar, aan het kostelijke „Ik volgde Noach" door Herb. Wendt. In beide uitgaven vindt men de geschiedenis der ont dekking van ultra-zeldzame vier voeters en vogels; dit heeft men weieens raillerend „romantische zoölogie" genoemd, doch deze pioniers hebben dan toch maar ge zorgd, dat zulke rariteiten in de be langstelling kwamen en daarmee in de bescherming. 13 okt. 1969 A. B. WIGMAN Over de bedoeling van de manoeu vres die de bemanningen van de So- joez-6 en de Sojoez-7 met hun ruimte schepen moeten gaan uitvoeren was zondagavond laat in Moskou nog altijd niets officieels bekend gemaakt. De vijf kosmonauten aan boord van de Sojoez-6 en -7 ontwaakten vanmor gen na goed te hebben gerust. Alle in strumenten aan boord functioneerden naar behoren. De Sojoez-6 begon vandaag de derde dag in de ruimte, de Sojoez-7 aan de tweede. Aan boord van de Sojoez-6 bevinden zich luitenant-kolonel Georgy Sjonin en ir. Valery Koebasof, een burger. De bemanning van de Sojoez-7 wordt uitge maakt door luitenant-kolonel Anatoli Flipsjenko, luit.-kolonel Viktor Gor- batko en ir. Wladislaf Volkof, een bur ger. De namen van de bemanningsle den van de derde satelliet zijn nog niet bekendgemaakt. Er was één duidelijk aanknopings punt. De Sojoez-6 heeft apparatuur voor het verrichten van laswerk in de wereldruimte aan boord, meldde het persbureau Tass zaterdag. Die mede deling gaf aanleiding tot de veronder stelling, dat de hernieuwde activiteit van kosmonauten in de wereldruimte verband hield met voorbereidingen voor de bouw van een ruimtestation. In het dagblad Sovjetskaja Rossija beschreef een ruimtevaarttechnicus, P. Loeibomirof, de Sojoez-6 als een voor loper van een „ruimteveerboot". Hij meldde dat dit ruimteschip voldeed aan alle eisen die men aan een ruimteveer boot kan stellen. Zo'n ruimte veerboot, aldus Loeibomirof, kan automatisch of met de hand bestuurd worden, langszij een ruimtestation worden gemeerd of daaraan worden gekoppeld. In een televisieuitzending deelde Alek- sei Konstantinof zaterdag in een com mentaar op de lancering van de So joez-6 mee, dat dit ruimteschip niet van koppelingsapparatuur was voor zien. Volgens Konstantinof had het nieuwe systemen" aan boord voor het tot stand brengen van contact met an dere ruimteschepen. Een dergelijk systeem beeldde Nedel- ja, het wekelijkse bijvoegsel van het dagblad Izvestija, zaterdag af. Het was een buigbare dikke metalen slang die twee ruimteschepen in de wereldruim te verbond. Op de tekening stond nog een derde ruimteschip afgebeeld, op enige afstand van de twee door de overstapslang verbonden ruimtesche pen. Volgens sommige gissingen is de Sojoez-6 dat derde ruimteschip en zal een van de twee opvarenden, Koebasof, met een lasapparaat de slangverbin ding tussen de Sojoez-1 en de vanmor gen gelanceerde Sojoez-8 tot stand moe ten brengen. In een televisie-uitzending naar de aarde zei een van de opvarenden van de Sojdez-7, Gorbatko, dat hij en zijn kameraden behalve de taken die wa ren genoemd nog enige andere had, waarover hij niets naders bekend wil de maken. De «vel genoemde taken zijn: beproeving van de handbesturing van NmiNiiiiituniiiffiiii de Sojoez, uitvoering van wetenschap pelijke waarnemingen, het fotograferen van geologisch interessante delen van de aarde, uitvoering van weerkundige waarnemingen, bestudering van de ge volgen van gewichtloosheid en andere ruimtevaart geneeskundige problemen en uitvoering van laswerkzaamheden in de wereldruimte. PRAAG Het Tsjecho-Slowaakse communistische partijorgaan Rude Pravó" heeft de rede gepubliceerd die partijleider Gustav Husak heeft gehou den op de plenaire zitting van het cen traal partijcomité. De belangrijkste re sultaten van de vergadering, die van 25 tot en met 27 september werd ge houden, was een rechtvaardiging van de militaire interventie van de landen van het oostblok in het land en de af zetting van Alexander Dubcek en diens liberale aanhang uit leidende posities. Husak verzekerde nog eens, dat er geen „koppen zouden rollen". Het Tsjecho-Slowaakse persbureau Ceteka meldt dat Karei Jezdinsky, voormalig correspondent van Radio- Praag in Belgrado uit de Tsjecho-Slo waakse communistische partij is gesto ten. Jezdinsky, die door de partij „een verrader van het volk" is ge noemd, nam de vorige maand ontslag als correspondent van radio-Praag na felle kritiek te hebben geleverd op de perscensuur in zijn land. In Tsjecho-Slowakije wórden reserve militairen opgeroepen voor het deelne men aan stafoefeningen met Poolse, Tsjecho-Slowaakse, Oostduitse en Rus sische strijdkrachten, aldus meldt het persbureau CTK. TEL AVIV Israëlische vliegtuigen hebben vanmorgen vroeg een aanval uitgevoerd op een Arabische guerrilla basis in Jordanië, enkele kilometers ten^noorden van El Salt, zo heeft een woordvoerder in Tel Aviv bekendge maakt. De actie duurde slechts enkele minuten. Alle vliegtuigen waren terug gekeerd. ■»r -mm Dit is een van de eerste foto's die prins Clans zaterdag van zijn jongste zoon maakte. Het prins- je weegt 3240 gram en is 49,5 een- timeter lang. Het heeft donker haar. UTRECHT. Judo-reus Anton Gee sink is zaterdag tijdens een politieke markt op de Stadhuisbrug in Utrecht door enkele Utrechters kandidaat ge steld als burgemeester. Burgemeester De Ranitz gaat vol gend jaar met pensioen. Er werden naast Geesink ook serieuzer kandida ten genoemd. De politieke markt was een initiatief van D'66. Het doel was de Utrechters door informatie en direct contact nau wer bij het politieke leven in hun stad te betrekken. De Russische astronauten, Georgi Schonin (l.) en Valery Koebassof, die de bemanning vormen van de Sojoez-6, gefotografeerd tijdens de me dische proeven. De drie astronauten V. Gorbatko, A. Filiptsjenko en V. Volkof, gefotografeerd tijdens een recente persconfe rentie. UTRECHT „Niet onbe\redigend". noemde de Rijksvoorlichtingdienst gis teravond de toestand van Nederlands jongste Prinsje. De baby is zaterdag wegens ademhalingsmoeilijkheden tijdelijk in een couveuse gelegd. Er is wel „reden tot zorg", echter niet in die mate. dat prins Claus permanent in het Utrechtse Academisch ziekenhuis is. De baby is niet in levensgevaar. Prof. dr. A. Haspels, leider van het medisch team bij de bevalling, en kin derarts dr. J. Drukker houden de baby scherper in het oog dan gebruikelijk is. Ook voor hen is er geen reden per manent in het ziekenhuis te zijn. Pas gistermiddag werd bekend, dat de baby zaterdagmorgen, enkele uren na de geboorte wegens ademhalings moeilijkheden in een couveuse was op genomen. De Rijksvoorlichtingsdienst was daarvan zaterdag niet op de hoog te. „Het is overigens een complicatie, die meer voorkomt bij baby's die met de keizersnede ter wereld zijn ge bracht", aldus de RVD. Voor de geboorteaangifte en het „to nen" van de baby aan de ambtenaar van de burgerlijke stand, Utrechts bur gemeester jhr. C. J. A. de Ranitz, zijn geen speciale maatregelen genomen. Dat gebeurt morgenochtend om tien Normaal is dat de baby liggend op een kussen door prins Claus getoond wordt aan de ambtenaar in hel bijzijn van twee getuigen (prof. Beel en pre mier De Jong). Omdat geen speciale ISTANBOEL I)e conservatieve „partij van gerechtigheid" van pre mier Soeleyman Demirel heeft maan dagmorgen vroeg de overwinning in de Turkse algemene verkiezingen voor zieh opgeëist. Het zeit ernaar uit. dat de partij op een grote meerderheid in de nationale vergadering zal kunnen re kenen. De zondag gehouden verkiezingen zijn ontsierd door felle twisten, die in vier plattelandsgemeenten ontaardden in vuurgevechten. Vijf personen kwamen om het leven en zes werden gewond. Kort na middernacht verklaarde Ta- lat Asal, vice-voorzitter van de partij van gerechtigdheid, dat hij en de zij nen tenminste 250 van de 450 zetels in de vergadering zouden krijgen. Alles wees erop, dat de partij meer dan 50 pet. van de stemmen op zich zou ver enigen. De dagbladen van Istanboel zijn ver schenen met koppen, waarin kort en bondig wordt gezegd, dat de 45 jaar oude Demirel en zijn partij hebben ge wonnen. maatregelen genomen zijn, bestaat de hoop dat de baby voordien uit de cou veuse zal zijn. Prinses Beatrix, die het goed maakt, heeft gisteren bezoek gehad van de Ko ningin en prins Bernhard, prins Claus (die vaak komt) en haar zoons Willem Alexander en Friso. Prinses Christina is in Canada telefonisch van de geboor te op de hoogte gebracht. De namen van het prinsje vierde in lijn van opvolging worden mor gen bij de aangifte bekend gemaakt. De scholen zijn vandaag vrij. Ook tal van avondscholen, maar niet allemaal. UTRECHT Een botsing met een lege auto op een particuliere overweg bij Heerhugowaard en een ruzie tussen lang- en kortharigen in een trein bij Gilze-Rijen waren er oorzaak van, dat vannacht een groot aantal burgers en militairen later op de plaats van hun bestemming zijn aangekomen. Per soonlijke ongelukken deden zieh niet De voorlaatste trein van Den Bosch naar Roosendaal kreeg veertig minu ten oponthoud in Gilze-Rijen. Lang- en kortharige passagiers kregen het met elkaar aan de stok. Er werden zelfs klappen uitgedeeld. De conducteur van de trein, die tussenbeide wilde komen, kreeg ook een pak slaag. Hij liet de trein stoppen en haalde de politie er bij, die een aantal herrieschoppers meenam naar het politiebureau. De' laatste trein van Alkmaar naar Den Helder liep vannacht ruim ander half uur vertraging op. Tussen Heerhii- gowaard en Schagen botste de trein te gen een personenauto, die leeg en on beheerd op een particuliere overweg stond. Het bleek, dat de bestuurder van de auto van de overwegbevloering was geraakt en zijn auto niet meer in het rechte spoor had kunnen krijgen. Hij was onderweg om hulp te halen. Toen hij terug kwam, vond hij slechts het w?ak van zijn autö. In de trein zaten vooral veel militai ren, die pas na tweeën op hun basis te rugkeerden. Het lukte de spoorwegen namelijk niet op dit late uur nog een bus te charteren voor de gestrande rei zigers. Ze moesten geduldig wachten op een hulplocomotief, die de trein nóar Den Helder sleepte. MAASTRICHT De algemeen in specteur van het korps Rijkspolitie heeft de commandant van het district Roermond, majoor W. Hulsmans, voor lopig van zijn functie ontheven. Naar het beleid van de majoor wordt een on derzoek ingesteld. Majoor Hulsmans raakte enige tijd geleden in conflict met opperwacht meester N. de Jong uit Herten. Het conflict kwam tot een uitbarsting toen opper De Jong openlijk het vermoeden uitsprak dat een proces-verbaal dat hij had opgemaakt tegen de invloedrijke rentmeester van Herten door zijn supe rieur onder de tafel was geschoven. Opper De Jong werd daarop overge- plaats naar de rijkspolitieschool te Bae- xem. Daartegen ging de opper in beroep bij het ambtenarengerecht. Toen deze zaak op 24 september in Roermond diende, trad majoor Hulsmans als ge tuige op. Verscheidene collega's van opper De Jong legden evenwel als ge tuige a décharge een voor majoor Huls mans ongunstige verklaring af. TJet centrum van een hogedruk- gebied verplaatste zich zondag van de Noordzee over Denemar ken en Polen naar West-Rusland, terwijl een depressie van het zee gebied tussen Portugal en de Azo- ren noordivaarts trok. De kern van depressie lag vanmorgen onge veer 800 km ten westen van Schot land. Boven onze omgeving stond in de ochtend een zuidelijke stro ming, waarmee vochtige lucht werd aangevoerd. In deze lucht kwam hier en daar mist voor en viel plaatselijk ook wat motregen. Het komende etmaal blijft ons land onder invloed van de depressie op de Oceaan. Daarbij houdt de aan voer van vochtige lucht uit het zui den aan en bestaat er kans op plaatselijk een bui. Morgen: Zon op: 07.03 onder: 17.49 Maan op: 11.19 onder: 18.36 Veranderlijke bewolking en plaatse lijk een bui. In de nacht en ochtend hier en daar mist. Zwakke tot matige zuidelijke wind en ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag.

De Vallei | 1969 | | pagina 1