Belangrijk nieuws van de Postgiro de gegarandeerde girobetaalkaart wordt de makkelijkste manier van betalen Protestanten slaags met leger Bij onlusten in Belfast 3 doden Hetfö Cassis oktober-voordeel: Paus blijft vasthouden aan zijn primaat bij opening synode POSTCHEQUE- EN GIRODIENST AOW in vijf jaar naar peil minimumloon m Nixon blijft bij Vietnam-politick Met Kerstmis een taxi Brandstichter bi] Leger des Heils Komplot ontdekt in Philadelphia lis ci deïst Bijna handgemeen op St.-Pietersplein BW betaalkaart Generaal Sosnokofski overleden IJZEREN HEIN begin selakkoord 1 gulle gezinsf les Hero Cassis tijdelijk van 9&voor MAANDAG 13 OKTOBER 1969 ADVERTENTIE m 1 postgiro garantie tot 100 gulden (5/ft 9234567 TH G LUCASSEfs STATIONSSTRAAT 33 LOOWOUDE 9999 nui ƒ5* ^jl.3 pOItltk F'rma fór/ioQjj ie J?ü/rt ySo/de de rekeninghouder, mei kreuken vergelijk gegevens rret giropat de nieuwe girobetaalkaart de giropas De ontwikkeling van de laatste jaren wijst er duidelijk op: betalen met kontant geld wordt steeds minder gebruikelijk. En dat niet alleen omdat veel kontant geld in huis of in de portemonnaie hebben riskant kan zijn. Maar ook omdat giraal betalen in het gebruik nog een paar andere voordelen biedt. (Minder rompslomp, handige dagafschriften, automatische overschrijving etc.) Nieuwe service aan rekeninghouders Partikuliere rekeninghouders van de Postgiro die bewezen hebben een juist gebrufk van hun postrekening te maken kunnen binnenkort de beschikking krijgen over zogenaamde girobetaalkaarten. Dit betekent voor hen een nieuwe, veilige manier van betalen zonder kontant geld. Bij de girobetaalkaarten hoort namelijk een op naam gestelde giropas. Overal waar deze giropas naast de girobetaalkaart wordt getoond, is men er zeker van dat de betaling veilig kan worden geaccepteerd. Gegarandeerd tot 1100,-- Elke girobetaalkaart wordt door de Postgiro gegarandeerd tot een bedrag van maximaal f 100,--. leder bedrijf, of dit nu een warenhuis, een restaurant, een vervoersonderneming, de bakker of de kruidenier is, zal de girobetaal kaart zonder enig bezwaar kunnen accepteren omdat men er zeker van is, dat het bedrag inderdaad wordt ontvangen. Bijna iedere leverancier is rekeninghouder Een extra voordeel voor de leverancier is ook, dat hij rekeninghouder is bij dezelfde instelling als de betaler. Hij hoeft dus niet te inkasseren via allerlei kanalen, maar eenvoudig met één kleine handeling: het opzenden van de girobetaalkaarten naar het girokantoor. Zonder onnodig uitstel heeft hij dan binnen enkele dagen het geld op zijn rekening. 20 girobetaalkaarten per zending Als u behoort tot de daartoe in aanmerking komende rekeninghouders ontvangt u 20 girobetaalkaarten en een giropas. Als u 18 kaarten gebruikt hebt ontvangt u automatisch 20 nieuwe. U kunt dus nooit plotseling zonder girobetaalkaarten zitten. Voor u zijn aan girobetaalkaarten en giropas geen kosten verbonden. ^xtra giropas voor echtgenote Om het voor echtparen mogelijk te maken, dat zowel man als vrouw (ot ander familielid) afzonderlijk gebruik kunnen maken van de girobetaalkaarten, kan desgewenst ook een giropas voor de echtgenote (en andere gemachtigden) worden verstrekt. Betalen met de normale blauwe overschrijvingskaart Tot nu toe was het in bepaalde gevallen reeds mogelijk de gewone blauwe overschrijvingskaart te gebruiken in plaats van kontant geld. De introduktie van de girobetaalkaart sluit deze veel toegepaste wijze van betaling niet uit. De blauwe overschrijvingskaart kan in overleg met uw winkelier dan ook als betaalmiddel gebruikt blijven. Echter zonder de f 100,-- garantie. De kascheques blijven ook gehandhaafd, omdat de girobetaalkaart niet voor het opnemen van kontant geld wordt gebruikt. Hoe men de nieuwe girobetaalkaarten krijgt Elke voor girobetaalkaarten in aanmerking komende postrekeninghouder ontvangt bericht van de Postgiro. Met de verzending van de aanvraag- kaarten wordt een dezer dagen begonnen. De aanschrijving moet in etappes gebeuren, verdeeld over het laatste kwartaal 1969 en het eerste kwartaal 1970, omdat anders stagnatie in de behandeling van de aanvragen kan optreden BELFAST Ook zondagavond hebben zich in de Noordierse hoofdstad Bel fast weer ongeregeldheden voorgedaan. Terwijl zwaar bewapende militairen door de straten pattrouilleerden verzamelden militante protestanten in de om geving van Shankill Road, waar de nacht tevoren drie doden en zestig gewon den vielen zich achter vers opgerichte barricaden, vanwaar nu en dan scho ten uit vuurwapens klonken. Het voornaamste wapen van de protestanten was de middeleeuwse katapult, waarmee zij stenen naar de militairen en hun pantservoertuigen lanceerden. Laat op de avond waren er nog geen meldingen van slachtoffers. De Britse militairen in Noord-Ier- land krijgen versterking van drie compagnieën parachutisten, in totaal ongeveer 360 man. Zaterdagavond en de daaropvolgende nacht vielen drie dodeh: een politie agent en twee burgers. Voor het eerst WASHINGTON President Nixon heeft zaterdag drie uur lang vergaderd met zijn belangrijkste militaire advi seurs over Vietnam. Aangenomen wordt, dat er is gesproken over een verdere terugtrekking van Amerikaan se troepen uit Zuid-Vietnam. In een televisie-uitzending gaf de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, William Rogers, gisteren te kennen, dat hij gelooft, dat de oorlog in Zuid-Vietnam als een kaars zal uit gaan. Hij bond zijn landgenoten echter op het hart, president Nixon in zijn Vietnam-politiek te steunen. De Amerikaanse president heeft in middels nog eens verklaard, dat hij zich door niemand in de bepaling van deze politiek van.de wijs zal laten bren gen. Ook niet als woensdag in heel Amerika een demonstratie tegen de oorlog in Vietnam wordt gehouden. Deze demonstratie zal, naar men ver wacht, de grootste worden in de ge schiedenis van de Zuidvietnamese oor log. Miljoenen Amerikanen zullen er aan deelnemen. MONTREAL Generaal Kasimir Sosnokowski, in de tweede wereldoor log opperbevelhebber van de Poolse strijdkrachten, die aan de geallieerde zijde vochten, is zaterdag in de ouder dom van 84 jaar te Montreal overle den. Generaal Sosnokowski bekleedde in de Poolse regering van vóór de twee de wereldoorlog vele belangrijke func ties. Bovendien is hij Pools staatshoofd geweest. In 1921 onderhandelde hij over een militair" Pools-Frans bondgenootschap. Hij was drager van vele Britse en Franse onderscheidingen. Einde 1944, na de Poolse strijdkrach ten in Italië en Noord-west Europa ge leid te hebben, trok generaal Sosno kowski naar Canada. sinds hun komst naar Ulster, openden Britse troepen het vuur op demon stranten, nadat vanuit een menigte protestanten schoten waren gelost. In een urenlang gevecht liepen zestig mensen, onder wie militairen en politie agenten, door kogels en stenen veroor zaakte wonden op. De onlusten braken uit, toen circa tweeduizend protestanten, woedend over Jiet besluit van de regering de po litie te ontwapenen en de hulppolitie te ontbinden, in de wijk Shankill Road naar een katholieke buurt trokken. Zij stuitten op politie en militairen en wierpen toen barricades op. Een felle botsing volgde waarbij van weerskan ten werd geschoten. De ongeregeldheden breidden zich binnen korte tijd naar andere delen van de stad uit, autobussen en perso nenwagens werden omgegooid en op vele plaatsen waren brandstichters ac tief. Tegen het einde van de nacht ver flauwde de strijd. Belfast bood toen echter een aanblik alsof er een oorlog over de stad was gegaan. Bij huiszoekingen, waarbij woning na woning aan een nauwgezet onder zoek werd onderworpen, kwamen een radiozender met propagandamateriaal, vuurwapens, munitie en benzinebom men te voorschijn. De militairen heb ben bevel gekregen terug te schieten wanneer zij onder vuur worden geno men. Tot nieuwe commandant van de veel omstreden Noordierse marechaussee is een vermaarde Britse politieman be noemd, de 62-jarige Sir Arthur Young, een man met een zeer uitgebreide er varing. Sir Arthur staat bij de politie bekend als een „ijzeren Hein" wat de discipli ne betreft, maar ook als iemand met een opmerkelijk gevoel voor humor en een man die zeer handig met zijn men sen weet om te springen. Hij heeft in vele landen gediend en Scotland Yard beschouwt hem als de ideale man om de Noordierse politie te reorganiseren tot een macht die er in de eerste plaats is om de bevolking van dienst te zijn. Vanmorgen was het weer volkomen rustig in het gebied van de Shankill Road. Vrijwel alle protestantse man nen hadden zich teruggetrokken en slechts een handje vol hield zich nog ach ter de barricaden op. De Britse troepen bevinden zich nog ter plaatse, in en achter hun voertuigen, en kijken vooral uit naar sluipschutters die zich op de daken kunnen bevinden. LONDEN De Amerikaanse mil jonair Franklyn L. Blower geeft ie der van zijn vrienden voor Kerstmi een echte Londense taxi. Daarto heeft hij 32 stuks aangeschaft. Een speciale vriend krijgt een Londense brandspuit van 1932. Da ding wordt compleet met bellen en ladders geleverd. Het gehele geschenk kost Blowers een glasimporteur uit Jackson vil 1 in Florida, bijna 2 ton. De gehel zending wordt op 3 november pe schip in Port Everglades (Florida verwacht. Alle 32 taxi's uit de jaren 1954 to 1964 reden tot de verkoop aan Blo wers, in Londen. De transactie kwam in enkel uren tot stand, Blowers houdt van de Londense taxi, die hij in die stad altijd gebruikt met uitsluiting van elk ander vervoermiddel. van en voor ons allemaal PHILADELPHIA De politie in de Amerikaanse stad Philadelphia zegt een komplot van een militante neger groep te hebben ontdekt, dat aansla gen op politie-eigendommen en zaken van blanken behelsde. Het afgelopen etmaal waren meer dan een dozijn mensen gearresteerd. In hun woningen waren 55 granaten gevonden. Deze zou den tenminste voor een deel gestolen zijn uit een arsenaal van Fort Dix. Tot de arrestanten behoort een militair uit Fort Dix. Tevens zijn pamfletten van de „zwarte panters" gevonden over de organisatie van de guerrilla, en por tretten van Che Guevara en Mao Tse- toeng. De arrestaties volgden op granaat explosies op een parkeerterrein eerder deze week, waarbij vijftien wagens van de gemeente twaalf daarvan po litieauto's beschadigd waren. De reacties in Rome over de toe- ■praak van de Paus liepen wijd uiteen. De Nederlandse priester Joost Reu ten, een der leiders van de katholieke geestelijken die zich niet zonder meer bij bevestiging van de pauselijke auto riteit neerleggen en gelijk met de syno de in Rome vergaderen, noemde de woorden van de Paus „zoals gewoon lijk conservatief" en de Amerikaanse geestelijke John Hill zei zelfs dat de Paus de dissidente geestelijken „de handschoen had toegeworpen". Meer gematigde en zelfs sommige liberale kerkelijke leiders zagen in de woorden van de Paus een initiatief tot een open discussie in de synode over het gehele collegialiteitsbegrip. Mgr. Alexander Carter, die de Cana dese bisschopsdelegatie leidt en bekend staat als een tegenstander van het tra ditionele begrip van Pauselijke autori teit, vond dat de Paus de gulden mid denweg had aangehouden en daarmee de mogelijkheid tot discussie van de gezagskwestie had opengelaten. Volgens sommige berichten kan van daag op de eerste werkvergadering van de synode al een aanvechting van de agenda verwacht worden. De libera le kardinalen Leon Suenens van Bel gië, Bernard Alfrink van Nederland, Julius Döpfner var West-Duitsland en Franziskus Koning van Oostenrijk, zul len dan naar verluidt een verzoek in dienen om ook andere dringende kwes ties zoals het celibaat aan de orde te stellen. Maar vooral van de zijde van de lagere geestelijkheid en leken zal de druk op de kerkbestuurders groot zijn om op meer democratische wijze tot besluitvorming te komen. De Nederlandse priesterdelegatie for muleerde nog scherper eisen en drong aan op praktische resoluties in plaats van theologische discussies. Zo verzochten zij de synode een eind te maken aan alle vormen van onder drukking in de kerk, stelden de eis, dat de kerk „bevrijd wordt van de manipu laties van de Romeinse curie", veroor deelden de „censuur" die het Vati caans staatssecretariaat zou toepassen tegen de progressieve Braziliaanse bis schop Dom Helder Camara en drongen aan op besprekingen door de synode van „urgentie" kwesties: Op het Sint Pietersplein in Vaticaan stad is het bijna tot een handgemeen gekomen tussen progressieve en conser vatieve rooms-katholieke leken. Het incident ontstond tijdens een „bidstonde" van katholieke leken uit Italië, Frankrijk, Spanje en West-Duits land, die met hun actie de zaterdag be gonnen bisschopssynode wilde bewegen tot bespreking van „relevante" vraag stukken, zoals zorg voor de armen. Krachtens de agenda zullen de bis schoppen uit de hele wereld zich alleen bezig houden met vraagstukken betref fende de collegialiteit en hun samen werking met de Paus. Het geduw en het geschreeuw in vele talen was nog nooit eerder vertoond op het Sint Pietersplein, dat als het geo grafisch centrum van het katholicisme wordt beschouwd. Het was tekenend voor de diepe verdeeldheid die op het ogenblik in de kerk heerst. De Vaticaanse autoriteiten grepen niet in, hoewel in de straten bij het plein enige vrachtauto's vol politie agenten achter de hand werden gehou den. AMSTERDAM De 31-jarige was serijknecht T. R. die onderdak heeft bij het Leger Des Heils in Amsterdam stak vrijdag zonder enige aanleiding in een kast een paar overhemden in brand. Toen hij over zijn daad werd onder vraagd bekende hij ook op 4 oktober brand te hebben gesticht in een zaaltje. Daarbij werd ongeveer 20.000 gulden schade aangericht. De man is zaterdag aangehouden. Een Britse militair kijkt door een verrekijker, staande tussen de wrakken van omgegooide en verniel de auto's: beeld van de nieuwe onge regeldheden die zich dit weekeinde in Belfast hebben voorgedaan. ADVERTENTIE DEN HAAG Werkgevers en werk nemers in de Commissie Sociale Ver zekeringen van de Stichting van de Ar beid voelen wel voor verhoging van de uitkeringen krachtens de AOW en een vakantietoeslag in deze verzekering. Z\ z(jn echter nog niet tot een akkoord gekomen; op 21 oktober wordt er ver der gepraat. De uitkeringen krachtens de AOW zouden dan binnen vijf jaar tijd tot het minimumloon moeten worden opge trokken. Op 1 juli 1970 zou een vakan tietoeslag van drie procent moeten worden gegeven en precies een jaar later zou die toeslag tot zes procent moeten worden verhoogd. De werkgevers hebben echter wel als voorwaarde gesteld dat de werknemers hun pensioenen blijven krijgen via de pensioenfondsen van de bedrijfstakken of van de ondernemingen, dan wel via andere bestaande pensioenverzekerin gen. Do vakcentrales willen daarente gen dat een waardevast pensioen van 70 procent van het laatst verdiende loon in nationaal verband wordt gere geld. VATICAANSTAD Paus Paulus VI heeft de tweede katholieke bisschopssynode in Vaticaanstad geopend met de belofte dat hy zgn autoriteit met de bisschoppen zal delen, maar tot op zekere, door hem te bepalen hoogte. De aanvaarding van een democratisch bestuurstelsel voor de katholieke kerk wees hg echter volledig van de hand. De 72-jarige kerkvorst gaf toe dat de bisschoppen recht hebben op „een meer or ganisch aandeel en een grotere medc-verantwoordelgkheid in het bestuur van de universele kerk". Hg waarschuwde echter dat deze vorm van collegialiteit in het kerkbestuur afhangt van de mate waarin de „broederlijke overeenstemming" tus sen hem en de bisschoppen zich ontwikkelt.

De Vallei | 1969 | | pagina 5