Leden van koninklijk gezin bekeken zoon, kleinzoon of broertje „Mijn zoon heeft Basis erfopvolging opnieuw v Cipier kende vluchtplan maar vertelde niets donker haar" RAAD VOOR DE KUNST IN ZWOLLE: Constructieve inleiding door André Volten BIJ VERTREK VIT ZIEKENHUIS Plezierva ar der s verdronken na aanvaring Miljoen schade bij fabrieksbrand Munitieschip gaat terug Jongen gedood op overweg NVSH heeft groot gebrek aan bestuursleden Reizen per KLM naar N.-Amerika goedkoper Daders overval gearresteerd ZELFDE KAMER Premier De Jong in gelukwens: LAMPIONNEN RELLETJE Schandaal in huis van bewaring: NAAM IN BRIEF OP GOEDE VOET GEEN REVOLUTIE ADVIEZEN MAANDAG 13 OKTOBER 1969 KRAAMBEZOEK VOOR PRINSES BEATRIX UTRECHT „Mijn zoon heeft donker haar", zei prins Claus zaterdag tegen twaalven, toen hij omstuwd door enthousiaste mensen het Utrechtse Academisch ziekenhuis verliet. Ruim twee uur eerder was daar langs ope ratieve weg zijn derde zoon geboren. valling in het ziekenhuis. Om half elf zaterdagochtend reed ze terug naar pa leis Soestdijk. Haar auto werd omstuwd door zo'n vijftig enthousiaste jongelui, die een „Leve de Koningin" aanhieven. „De toestand van moeder en kind is goed" had de Rijksvoorlichtingsdienst ruim een uur eerder laten weten. Prins Claus omstuwd door blijde menigte Nadat prinses Beatrix er zaterdag voor de derde maal moeder was geworden, was het bij het Academisch Ziekenhuis te Utrecht een komen en gaan van leden van de koninklijke familie die op kraambezoek kwamen en bij die gelegenheid het jongste prinsje even mochten zien. Op de foto links zien we prins Claus wegrijden bij het ziekenhuis, de foto in het midden toont Hare Majesteit de Koningin, die ten tijde van de bevalling in het ziekenhuis was, bij haar vertrek naar' Soestdijk. DEN HAAG „Het is ons aller wens dat de jonge prins een leven tegemoet mo ge gaan, waaraan geluk en voorspoed niet zullen ontbreken", zei premier De Jong zaterdag in een radio- en televisierede na de bekendmaking van de geboorte. De basis van de erfopvolging is op nieuw verbreed, maar de jonggeborene zal, menselijkerwijs gesproken, niet de gene zijn die eenmaal tot de troon wordt geroepen. Dit kan inhouden dat het jonge mensenkind meer mogelijk heden zullen worden geboden voor een eigen levenskeuze". Ook de ministerraad van het konink rijk en het corps diplomatique hebben het prinselijk paar in telegrammen en met bloemen gefeliciteerd. President Heinemann van West-Duitsland stuur de een gelukstelegram naar het konink lijk paar. Ook kwam een telegram bin nen van gouverneur mr. N. Debrot van de Nederlandse Antillen. De epige massale uiting van feest vreugde ontstond zaterdagavond toen een groep jongelui met lampionnen optrok naar kasteel Drakenstevn. Prins Claus was niet thuis. Toch gingen de hekken open en konden de jongelui langs de hoofdingang van het kasteel defileren. Tientallen mensen hebben zaterdag en gistermiddag in het kasteel ca deautjes en bloemen afgegeven. De ge schenken werden aangenomen door de particuliere secretaresse van prinses Beatrix. In het Academisch ziekenhuis in Utrecht konden geen cadeaus wor den afgegeven om de rust van de prinses en andere patiënten te waarborgen. In het land zijn hier en daar feest-op- tochtjes gehouden. De caféterrassen tegenover kasteel Drakensteyn waren zaterdagochtend stampvol. „Maar", aldus een kelner, „dat is niets bijzonders". „Het is hier beslist niet drukker dan op andere weekeinden met mooi weer", zei een politieman. Van alle rijksgebouwen ging zater dag de vlag. Óok de bevolking stak de nationale driekleur uit. In het Betuwse dorp Opheusden ver oorzaakten honderd jongelui een relle tje toen de politie hun verbood autoban- ROTTERDAM Twee pleziervaar- ders zijn verdronken na een aanvaring van hun vaartuigje met een duwboot met twee bakken. Het ongeluk gebeurde zaterdag in de vroege ochtend op de Oude Maas. Het plezierbootje Silky zonk. De Rotter dammers A. N. Slieker (19) en W. H. Kriesels (52) hebben waarschijnlijk geen kans gezien er van af te komen. De heer H. van Dist, eveneens uit Rotterdam, redde zich door een van de duwbakken vast te grijpen. Hij was de eigenaar van de Silky. den in,brand te steken. Het zouden vreugdevuren betreffen. De jongelui negeerden het verbod. De wapenstok kwam er aan te pas en er vielen twee arrestaties. Een vrouw werd licht ge wond. SLIEDRECHT Het fabriekscom plex van de N.V. J. M. de Jong in Sliedrecht is gistermorgen afgebrand. De schade wordt geraapid op ruim een miljoen gulden. De fabriek beslaat een oppervlakte van 1200 vierkante meter en produceert koffie- en frisdrankautomaten en plas tic-bekertjes. Behalve het kostbare ma chinepark en de voor verzending ge reedstaande 150 koffie-automaten en twee miljoen plastic-bekertjes ging ook een grote voorraad materialen in vlam men op. De oorzaak is nog niet bekend. Ver zekering dekt de schade. Een zonnige nazomerse zater dag werd vrij onverwacht een feestelijke oranjedag. Zoals hier in de Haagse binnenstad, was het straatbeeld op vele plaatsen: kin deren met ballonnetjes en vlaggen aan de gevels. TERNEUZEN Het binnenvaart schip Adriana dat geladen met overtol lige Duitse munitie, drie weken gele den in Sas van Gent aan de ketting werd gelegd, gaat vandaag terug naar Kampen. De Duitse regering heeft de verkoop aan een Belgische schroothan- delaar ongedaan gemaakt, nadat om de lading zoveel moeilijkheden waren ont staan en vragen waren gerezen. Het schip gaat naar Kampen omdat de door de Bundeswehr afgedankte pa tronen daar indertijd aan boord zijn ge bracht. HOEVEN Op nog geen vijftig me ter van zijn ouderlijke woning is zater dagmiddag de negenjarige Ad van Dam door een trein gegrepen en gedood. Met twee vriendjes stond hij voor de met knipperlichten beveiligde overweg om een goederentrein te laten passeren Daarna sprong hij op zijn fiets en reed tegen de juist uit de anderë richting komende sneltrein. AMSTERDAM De ontvluchting van de wegens doodslag op een caféhoud ster veroordeelde Gerhard Schutte uit het huis van bewaring aan het Kleine Gartmanplantsoen in Amsterdam lijkt op een schandaal Terwijl de 36-jarigc cipier M. J. nog in arrest zit, omdat hij zich door Schutte zou hebben laten omkopen, heeft dit weekeinde een andere bewa ker, de 25-jarige C. de W. aan de poli tie toegegeven, dat hij helemaal op de hoogte was van Schuttes ontvluchtings plan. De V. is na opmaken van het proces verbaal op vrije voeten gesteld. Nage gaan wordt of hij gerechtelijk kan wor den vervolgd. Het is mogelijk dat hij Schutte bij zijn vlucht behulpzaam is geweest door van de vluchtplannen niets aan de directie van het huis van bewaring door te geven. Net als de aangehouden cipier, die nog in zijn proeftijd als gevangenbewa ker liep, was De V. in tijdelijke dienst. Omdat hij niet beviel was hem ontslag aangezegd. Hij had drie maanden om een andere baan te zoeken. De naam van De V. komt voor in een brief van twee kantjes die Schutte bij zijn vlucht heeft achtergelaten. Hij schreef daarin dat geen der cipiers, die dienst hadden in de nacht dat hij uit brak. met zijn ontvluchting te ma ken had. Ook beweerde hij onschuldig te zijn aan de moord op de caféhoud ster, waarvoor hij tot elf jaar is ver- orrdeeld. Hij schrijft verder dat hij eigenlijk al in de nacht van donderdag 2 op vrijdag 3 oktober had willen vluchten. Maar hij moest daar naar zijn zeggen, van af zien „omdat een cipier (De V.) een praatje met hem was komen maken." De uitbraak kwam de volgende nacht; De V. had toen geen dienst. Schutte stond op goede voet met de gearresteerde cipier M. .T. en ook mei diens collega. Met De V. kon Schutte he' best vinden. Met hem besprak hij a' weken geleden de mogelijkheden van eer ontsnapping. Ook had hij De V. eens om een sleu tel van zijn cel gevraagd. Daar ben i! niet op ingegaan, zo heeft De V. bij zij verhoor verklaard. Hij had ook noo geld van Schutte willen aanneme> maar hij heeft evenwel nooit de direr teur ingelicht over de wijze, waan Schutte de mogelijkheden van een vlucl met hem besprak. Zondagochtend kwamen de prinsjes Willem- Alexander en Johan Friso met hun verzorgster, zuster Swellengrebel, voorgereden (foto rechts) voor een eerste kennismaking met hun broertje en natuurlijk vooral ook om even bij mamma te zijn. Terwijl hij in zijn groene Porsche probeerde in de menigte vrij baan te krijgen, schudde hij handen door het geopende portierraampje. „Ik heb rode rozen voor mijn vrouw besteld, net als bij de geboorte van Friso", riep hij. Niet bekend was toen nog dat het prinsje met ademshalings- moeilijkheden in een couveuse was op genomen. „Welke kleur ogen heeft de baby", riep iemand naar de Prins. „Dat heb ik eigenlijk nog niet eens gezien", ant woordde Claus onthutst. Hij vertelde dat hij zelf zuster Swellengrebel in kas teel Drakensteyn telefonisch van de ge boorte op de hoogte had gebracht. Zij had het nieuws door verteld aan prins Willem Alexander. „Vanmiddag komen de kinderen naar het ziekenhuis", riep de Prins nog. Daarna reed hij naar een Utrechts fo topersbureau om het filmpje met de eerste opnamen van de baby te laten ontwikkelen. Prins Claus heeft deze op namen zoals ook bij de geboorten van Alexander en Friso zelf gemaakt Koningin Juliana was tijdens de be- Gistermiddag kreeg prinses Beatrix bezoek van haar zoons Alexander en Friso. Prins Claus was al bij haar. De kinderen bleven ongeveer een half uur in het ziekenhuis. De Prinses ligt in de kamer waarin ze ook haar oudste kin deren ter wereld heeft gebracht. De publieke belangstelling bij het ziekenhuis was matig. Na de bekend making van de geboorte stonden er zo'n twintig mensen. Op het ziekenhuister rein liepen tien patiënten in ochtend jassen rond te kijken. De dranghekken die er waren neergezet waren overbo dig. „Ik lees het wel in de krant", re ageerde een voorbijganger nuchter. Na de bekendmaking van de geboorte werd het wat drukker bij de hoofdingang van het zieken huis. Aanvankelijk was het er heel stil. DEN HAAG De Nederlandse Ver eniging voor Sexuele Hervorming krijgt gebrek aan hoofdbestuursleden. Van de vijftien die op het laatste congres een functie kregen, zijn er nog maar tien over. Algemeen secretaris A. Hortensius is in vaste dienst bij de NVSH gekomen als hoofd verenigingszaken en de he ren A. van Zuiden (penningmeester), B. Rens, mevr. T. Wibaut en mevr. C. Knuttel zijn uit het bestuur getreden. Zij vonden hun taak te gering en wilden ook uitvoerend werken. Als zich nog twee hoofdbestuursleden terugtrekken moet de NVSH een nieuw huishoudelijk congres beleggen om het bestuurscollege aan te vullen. SCHIPHOL Ook de KLM doet mee met het verlagen van de luchtvaartta rieven over de Noordatlantische Oce aan. Voor haar verbindingen met Noord-Amerika zal zij met ingang van half november dezelfde retourprijzen toepassen als zijn aangekondigd door de Italiaanse c n Wcstduitse luchtvaart maatschappijen Alitalia en Lufthansa. Het goedkoopste retour Amsterdam- New York voor groepen wordt van 749 tot 548 gulden verlaagd. Dit geldt in de wintermaanden, 's Zomers wordt het goedkoopste groepsretour op dit traject 643 in plaats van 811 gulden. Gedurende de zomerpiek beginnen de groepsretours met 738 gulden. Voor groepsreizen tussen Amsterdam en Montreal zijn deze prijzen nog eens vijftig gulden lager. GROESBEEK De rijkspolitie van Groesbeck en Heumen heeft de daders gearresteerd van de op 22 juli van dit jair gepleegde overval in een kruide nierszaak in Malden. De buit was f 75,- groot. De daders de 22-jarige Detlef-Jür- gen M. uit Duisburg en zijn 19-jarige uit Schijndel (N.-Br.) afkomstige echt genote hebben bekend een winkel juffrouw op het hoofd geslagen te heb ben met een campingbijl. Het tweetal werd aangehouden bij de grnespost Ottersum. De man is opge sloten in Groesbeek. De vrouw mocht naar huis terugkeren, daar zij de zer dagen een baby verwacht. Vorming „Culturele SER" bepleit ZWOLLE Er moet een soort culturele sociaal-economische raad komen. Een interim-parlement, waarin zowel de overheid als de kunstenaars en degenen die op een of andere w(jze in de kunst geïnteresseerd z(jn, vertegenwoordigd ztfn en dat de veranderingen die zich steeds sneller in onze maatschappij voltrekken sig naleert en dat op basis daarvan nieuwe situaties begeleidt en creëert en aldus een nieuw cultuurbeleid helpt vormen. Een raad ook, waarin zoveel mogelijk jonge ren zitting moeten hebben. Deze wens is zeer duidelijk naar voren gebracht tijdens de derde openbare hoorzit ting van de Raad voor de Kunst, die zaterdag in schouwburg Odeon te Zwolle werd gehouden. Op deze hearing kwam men dus niet tot de conclusie dat de Raad voor de Kunst zou moeten worden opgeheven. Dat zou volgens de inleider op deze bijeenkomst, de beeldhouwer André Volten, ook de weg van de minste weerstand zijn. De heer Volten bleek een positieve constructieve visie op de zaak te heb ben. „God-zij-dank is het cultuurbeleid de laatste tijd eindelijk een begrip gewor den, waar we allemaal al heel lang en veel intensiever en duidelijker mee be zig hadden mbeten zijn", aldus spreker. „Constateren dat Nederland geen cul tuurbeleid heeft is niet voldoendè. Cultuur is het totaal van gedragingen van mensen in een maatschappij die zij als de hunne ervaren. Gaan de ontwik kelingen daarin te snel of te langzaam, dan zijn er altijd wel ergens moeilijk heden, frustraties en onaangepasthe den. Ik geloof niet in verzet tegen het cultuurbeleid van gisteren. We hadden gisteren wel degelijk een cultuurbe leid, maar dat hoorde bij de cultuur van gisteren. We zijn nu bezig een cul tuurbeleid te creëren voor de cultuur van vandaag, dat uitgaat van de no den en de snel veranderende situaties van vandaag. We moeten nagaan wat de wezenlijke componenten van onze cultuur zijn. Het is een beetje ouder wets, de overheid, die we zelf hebben gekozen én die ook maar één van die componenten is, een gebrek aan cultuur beleid te verwijten. We moeten uit gaan van de situatie zoals die nu is en zoals wij die nu zouden willen waar maken. Daarvoor zijn twee dingen es sentieel: 1. erkenning van het recht op creativiteit en uiteindelijk geluk (niet alleen voor de kunstenaars, maar voor allen) en 2. erkenning van het feit dat we leven in een situatie die onder hevig is aan snelle veranderingen, wel ke geen waarneembaar fenomeen vor men, maar een essentieel beginsel van ons actuele bestaan zijn. We moeten ons afvragen, op welke wijze wij een bijdrage in dit proces kunnen leveren. En of we wel wat kunnen bijdragen, want er heerst ook een soort onbehagen uit onmacht", aldus in het kort André Volten. Spreker zei, in revolutie geen oplos sing te zien („dan komt het er op neer dat „Reconstructie" prachtig is voor een establishment en misschien ook nog wel eens voor de tv komt, maar: lij den wU honger? zitten w(j in Viet nam?"), maar eerder de noodzaak te zien van een nieuwe tijd en een nieuwe ruimte met een grote brok creativi teit en engagement. „De kunstenaar zou zich in het bijzonder hierop kunnen richten, niet voor zichzelf, maar vanuit een algemeen enorm tekort aan nieuwe dingen, nieuwe tijd, nieuwe ruimte, nieuwe creativiteit en nieuw engage ment. Dit betekent stellingname tegen bestaande machten die dit zouden kun nen verhinderen, omdat zij ook andere belangen moeten dienen". Volgens de heer Volten is er geen tijd meer om te wachten tot de nieuwe generatie groot is en de vandaag ge boren meisjes achttienjarige kleuter leidsters zijn, die onze kleinkinderen moeten opvoeden voor essentialia, waar aan wij in 1969 nu al zoveel behoefte hebben. Hij voelde ook niet veel voor guerrilla, omdat de ouders terecht me nen dat hun kinderen moeten leren, om bij de tijd te kunnen blijven en de nog uit te breiden mogelijkheden te kunnen benutten. Hij voelde meer voor infiltra tie met daarbij planning op langere ter mijn, niet met de machtsmiddelen van de bestaande machten, maar vanuit een geheel nieuwe mentaliteit en een nieu we image, op basis waarvan een nieu we onderhandelingspositie moet worden verworven. Er zou dan volgens de heer Volten toch een soort raad nodig zijn De contouren van deze (culturele spe- ciaal-economische raad) werden in de aanhef van dit verslag reeds geschetst. Een tweede belangrijk punt van deze hearing was het voorstel van een der aanwezigen om van de adviseurs van de minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk te eisen, hun ad viezen ep de argumenten daarvan open- bdar te maken, opdat deze adviseurs enerzijds en de Raad voor de Kunst anderzijds geen autonoom leven gaan leiden. Voorzitter mr. Ph. J. Idenburg zegde toe, dat dit punt aan de orde zou worden gesteld op de plenaire verga dering, die na de vierde en laatste hearing (zaterdag a.s. in Rotterdam) zal worden gehouden. Er was tijdens de hoorzitting in Zwol le veel kritiek op de politieke partijen en de vakbonden, die zich zo weinig aan cultuur gelegen laten liggen („Als het Concertgebouw vandaag zou afbran den, zou hen dat een zorg zijn") en ook op de kunstenaars, die nog te weinig de maatschappij ludiek versieren, zoals on langs met succes in kasteel Groot-Hoen lo in Olst wel werd gedaan. Men kreeg dan ook de indruk dat op de hoorzitting meer leden van de Raad voor de Kunst dan kunstenaars en overheidsdienaren aanwezig, waren, om van het altijd zo tegen kunst age rende publiek maar te zwijgen. Ofschoon het een hearing voor onze regio was, waren de aanwezige kunste naars van de Veluwe op de vingers van één hand te tellen en was wethouder Witvliet van Zwolle (slechts een ge deelte van de bijeenkomst aanwezig) de enige vertegenwoordiger van de pro vinciale of gemeentelijke overheden.

De Vallei | 1969 | | pagina 6