„De Hoogstraat" blijft! Leersum vraagt minister om meer woningen „Een fusie bleek geen haalbare kaart Blijdschap GAS IN ACHTERBERG H. M. Zilstra nu voorzitter van het Rode Kruis Metamorfose van Panoramamolen Structurele verschillen maakten samengaan onmogelijk Werkbezoek aan Over berg Burgemeester ontstak met fakkel aardgas-vlam Geslaagd Belt Raad benoemde onderwijzer „Laat dit hel begin zijn van andere voorzieningen AFSCHEID A. H. VAN PIJPEN Gerard Lodder hengelkampioen Advendo gaat klaverjassen UIT DE KERKEN LEERSUM. „Nu het revalidatiecentrum „De Hoogstraat" in Leersum blijft, zullen wij de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid verzoeken te bewerkstelligen, dat Leersum een groter contingent woningen krijgt toegewezen". Zo reageert wet houder drs. A. G. W. Schapenk van Leersum op het bericht, dat de fusie tussen „De Hoogstraat" en het ziekenhuis „Berg en Bosch" in Bilthoven niet doorgaat. (Zie elders in dit nummer). Leersum kampt zoals vele gemeenten nog steeds met een schreeuwend woningtekort. Aangezien veel personeelsleden van „De Hoogstraat" in Leersum zijn gehuisvest, komt het wethouder Schapenk redelijk voor, dat daarvoor extra woningen beschik baar komen. Problemen Wensen Banden 10550 11079 3328 Investeringen Negatief WOENSDAG 15 OKTOBER 1969 Vervolg van voorpagina ..Het ligt voor de hand. dat het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezond heid evenveel invloed heeft bij de woningtoewijzing als het ministerie van De fensie. Tenslotte krijgen veel gemeenten in ons land extra woningen toegewe zen voor de huisvesting van rijksambtenaren, die in dienst zijn van ons defen sie-apparaat", aldus wethouder Schapenk, die goede hoop blijkt te hebben, dat aan het verzoek om meer woningen tegemoet zal worden gekomen. Vanochtend is het gemeentebestuur officieel in een schrijven op de hoogte gesteld van de jongste ontwikkelingen rond het revalidatiecentrum. De genees heer-directeur van „De Hoogstraat" bleek evenwel gistermiddag reeds be reid het mislukken van de fusie-bespre kingen nader toe te lichten. „Wij hebben geruime tijd gedacht, dat een volledige samenwerking tot de mogelijkheden behoorde. In mei 1967 zijn we onmiddellijk positief op het ini tiatief van het ziekenhuis Berg en Bosch ingegaan. Er vonden vele en langduri ge besprekingen plaats, waarbij beide partijen zich volledig hebben ingezet om de voorgestelde fusie te realiseren. De laatste maanden werd echter steeds meer duidelijk, dat er moeilijkheden en problemen bestonden, die niet konden worden overwonnen. Kortom, een fu sie bleek geen haalbare kaart". De woorden van dr. Verkuyl klinken wat weemoedig maar tegelijk ook nuchter. Het is duidelijk, dat ook voor „De Hoogstraat" bepaalde argumenten heb ben bestaan om eventueel tot een fusie over te gaan. Dr. Verkuyl zegt daar over: „Een van de nadelen van ons re validatiecentrum is de geïsoleerde lig ging. Die heeft bijvoorbeeld in het ver leden nog wel eens nadelige Invloed ge had bij het aantrekken van personeel. Overigens betekent dit de laatste tijd geen probleem meer. In de tweede plaats heerst er een tendens, dat revali datiecentra samengaan met ziekenhui zen. Een en ander maakte een fusie met Berg en Bosch voor ons aantrekelijk". In het revalidatiecentrum werken ca 215 personen, terwijl voor pa tiënten 145 bedden beschikbaar zijn. De Hoogstraat is een van de grootste Nederlandse revalidatiecentra, waar in in 1953 de eerste patiënten werden ontvangen. Daarmee was het eerste burgerlijke revalidatiecentrum in ge bruik genomen. De geneesheer-directeur van De Hoog straat heeft, nu de fusie niet doorgaat plotseling weer verschillende wensen voor zijn revalidatiecentrum. Zo be hoort een eigen zwembad tot de priori teiten. Het meest urgent is echter een ingrijpende modernisering van de outil lage. „Op dit moment voldoet het cen trum beslist^ niet meer aan de moderne LEERSUM Blijdschap allerwegen in Leersum over het niet-verdwij nen van revalidatiecentrum „De Hoogstraat", en niet alleen binnen de sferen van het dagelijks be stuur van de gemeente. Met na me de middenstand, onder het vaandel van de middenstandsver eniging „Aller Belang" is ermee ingenomen, getuige het commen taar van voorzitter H. G. van Schuppen. Hoewel de heer Van Schuppen niet van mening is dat de Leersum- se middenstand het revalidatiecen trum commercieel als een goud mijntje kan beschouwen, is hij van oordeel dat de klandizie die men van de zijde van het perso neel ondervindt, niet kan worden weggeewferd. Bovendien wil h|j meer de nadruk leggen op het mééleven met het centrum, juist door en vanuit de middenstands- verenigingen, die vr\jwel jaarlijks acties voor de patiënten organi seert. Grote leveranties aan de Hoogstraat nemen de Leersumse middenstan ders niet of nauwelijks voor hun rekening, aldus de heer Van Schuppen, hetgeen volgens hem wel het geval is met betrekking tot „Valkenheide": daarbij kunnen we meedoen aan inschrijvingen, maar van De Hoogstraat hebben we daarover nooit iets gehoord." Desondanks is duidelijk dat Leersum zich als gemeenschap niet ongaar ne ziet geïdentificeerd als plaats van vestiging van het revalidatie centrum. Het medeleven vanuit de bevolking demonstreert dat tel kens opnieuw, en de band wordt bijvoorbeeld op zeer tastbare wijze onderhouden door de sportvereni ging „De Antilopen", terwijl ook op andere wijze, zij het minder aan de oppervlakte van openbaar heid en publiciteit, puur-mense- lijke contacten bestaan tussen be volking, patiënten en personeel. eisen, die er aan moeten worden ge steld". Ook een uitbreiding van De Hoogstraat behoort tot de noodzakeiyk- heden. „Wij hebben een wachtlijst van patiënten die weliswaar niet verontrus tend ls. maar toch ook beslist niet een succesvolle revalidatie bevordert. Het werkt zelfs anti-revaliderend wanneer de patiënten op een behandeling moe ten wachten", aldus dr. Verkuyl, die liever niet verder op de toekomstplan nen voor de Hoogstraat wil ingaan. Over een mogelijke andere samen werkingsvorm zegt de geneesheer-di recteur: „Een samenwerking met een al gemeen ziekenhuis in de omgeving lijkt me voor de toekomst noodzakelijk. „De Hoogstraat" moet daarbij echter geen deel van dat ziekenhuis gaan uit maken." Of men voor een dergelijke sa menwerking al een ziekenhuis op het oog heeft wil dr. Verkuyl niet zeggen. Dat De Hoogstraat niet uit Leersum vertrekt juicht dr. Verkuyl ook aan één kant toe. „Er bestaan nauwe ban den tussen het revalidatiecentrum en de Leersumse bevolking. Het zou be slist te betreuren zijn geweest, wan neer die waren verbroken'*, aldus de geneesheer-directeur. Overigens hebben verschillende ge gadigden zich naar aanleiding van de fusiegeruchten aangemeld om De Hoogstraat te kopen. Enkelen dachten aan een exploitatie van gebouwen en grond in de recreatieve sector. Onder handelingen over eventuele verkoop hebben echter nog niet plaatsgevonden. VEENENDAAL Van het Bouw technisch Instituut te Amersfoort slaag den voor het diploma 3-jarige cursus Middelbaar Bouwtechnisch Onderwijs de heren: A. van Buuren te Ermelo; D. J. van Dijk te Langbroek: J. van Elten te Nijkerk; Joh. A. H. Huurdeman te Amersfoort: A. B. Kleine Deters te Er melo; J. van Laar te Amersfoort; J. W. van Maanen te Amersfoort; H. F. M. Nootebos te Zeist; J. van Norden te Voorthuizen; C. Pol te Veenendaal; P. J. Rademakers te Soest; C. J. W. Schippers te Doorn; Th. J. A. Schip pers te Doorn; W. Schrijvers te Lunte- ren; F. J. Sluimer te Amersfoort; J. K. M. Hoeijen te Amersfoort Voor het diploma 5-jarige cursus slaagden de heren Jac. Hopman te Spakenburg; A. J. Osnabrugge te Scherpenzeel. Een luchtfoto van het revalidatie centrum De Hoogstraat te Leer sum. Het initiatief tol de fusie kwam twee jaar geleden van het algemeen zieken huis „Berg en Bosch", dat eigendom is van het Nederlands Katholiek Vek- verbond. „Omdat we op de hoogte waren van enkele problemen waarmee De Hoog straat kampte, was een goede basis voor een gesprek aanwezig. Tijdens de onderhandelingen dienden zich vele grote problemen aan. waarvoor een op lossing moest worden gezocht. Aan vankelijk leek dit te zullen lukken maar duidelijk aanwijsbare structurele ver schillen, met name op het gebied van bestuur, bleken ten slotte een fusie in de weg te staan", aldus de geneesheer- directeur van Berg en Bosch. dr. J. J. Hirkes. „Berg en Bosch" heeft als inrichting van het NKV een homogeen bestuur, in tegenstelling tot het bestuur van „De Hoogstraat", waarin vele instanties en verenigingen participiëren. Overigens heeft ook de aard van beide genees kundige centra de fusie bemoeilijkt. „De integratie van De Hoogstraat als gespecialiseerde kliniek in ons zie kenhuis zou beslist moeilijk zijn verlo pen", verduidelijkt dr. J. J. Hirkes. De geneesheer-directeur van revali datiecentrum „De Hoogstraat" in Leer sum dr. A. Verkuyl vertelt dat de fu siebespreking door beide partijen met enige weemoed zijn afgebroken. „Wij zijn op goede voet uit elkaar gegaan met respect voor elkanders bezwaren. Toen bleek, dat er een onvoldoende basis be stond voor een blijvende samenwerking moesten we wel met de onderhandelin gen stoppen" zegt hij. dan even a.u.b voor Veenendaal Tot 17.30 uur Van 17.30- 19.30 uur 's Zaterd. v. 16.30-17.30 u. Voor Rhenen Nwe Veenendaal: aweg 159 VEENENDAAL De gemeenteraad van Leersum heeft gisteravond met al gemene stemmen de heer G. van Does burg uit Tiel benoemd tot onderwijzer van de openbare Julianaschool voor ba sisonderwijs. De heer Van Doesburg volgt de heer E. van Doorn op. De heer Van Doorn van wie gisteravond officieel afscheid is genomeij» is benoemd tot hoofdonderwijzer van de openbare school voor basisonderwijs in Maarsbergen. ADVERTENTIE ACHTERBERG He Rhenense buurtschap Achterberg heeft sinds gistermiddag aardgas. Naast de open bare school ontstak burgemeester Jhr. mr. L. H. N. F. M. Bosch ridder van Rosenthal om half vijf met een fakkel de aardgasvlam, als gold het de ope ning van de Olympische Spelen. On der de talrijke aanwezigen werd de opmerking gemaakt: „het lijkt wel een bevrijdingsvlam". Dat is het inder daad. want met de komst van aard gas zijn de inwoners van Achterberg van teel ongemakken bevrijd, hoewel nog lang niet alle bewoners een aan sluiting in huis hebben. Het zijn er pas 108 en vóór dat het jaar om is moeten het er minstens 130 zijn. ..We hebben het met de hakken over de sloot gehaald", zei de burgemeester en hij deed een beroep op de ingeze tenen en op de talrijke aanwezige raadsleden als propagandisten voor 't aardgas werkzaam te blijven, opdat het aantal aansluitingen gestaag zal mogen toenemen en dat daarmee te vens de dankbaarheid tot uiting komt voor hetgeen de Nederlandse Gas Mij. hier in zo'n ijltempo tot stand heeft gebracht. Er ligt nu ongeveer 4000 meter gasleiding en er komt nog on geveer 1800 meter bij om ..Heimer- stein" te kunnen aansluiten. 9? In het buurtschapshuis was een groot aantal genodigden gekomen om daar in eerste instantie te luisteren naar een toespraak van de presidentcom missaris vain de N.V. Nederlandse Gas Maatschappij, de Utrechtse wethouder W. J. Vergeer. Het duurde een kwar tier langer dan was voorzien, voordat de heer Vergeer arriveerde. „Hij zal toch niet naar Overberg zijn," scham perde de burgemeester. (Daar is een poging om aardgas te verkrijgen mis lukt. Red). Toen de heer Vergeer was gearriveerd begon de burgemeester aan z'n welkoms woord. Hij zei o.a. dat aanvankelijk méér ingezetenen aardgas hadden wil len hebben dan toen puntje bij paaltje VEENENDAAL De Veenendaalse afdeling van het Nederlandsche Roode Kruis heeft een nieuwe voorzitter. Het Ls de heer H. M. Zilstra, die de opvol ger is van de heer A. H. Pijpen, die zijn functie moest neerleggen in verband met zijn vertrek uit Veenendaal. In zijn afscheidswoord merkte de heer Van Pijpen, sprekend over de ge- sen de Rode Kruis-colonne, anders dan in het verleden, tegenwoordig uitste kend is. „Het is broodnodig dat mensen- zich voor andere mensen inzetten", aldus de seer Van Pijpen, sprekend over de ge meenschappelijke taak van Rode Kruis en EHBO, die straks samen In één ge bouw onderdak zullen vinden. De schei dende voorzitter merkte daarbij op dat de vroegere animositeit tussen beide ve enigingen nu geheel tot het verleden behoort: „Men moet zich samen gaan inzetten voor één taak, mensenzijn, die voor een ander iets kunnen bete kenen. De wereld krijgt een harder gezicht, de technologie maakt de mens eenzamer, en wij moeten zorgen dat dit niet teveel gebeurt", aldus de heer Van Pijpen. Toen hij de heer Zijlstra de voor zittershamer overhandigde deed hij dat met de wens dat deze hem even weinig, d.w.z. nooit, nodig zou hebben als hijzelf. De heer Zijlstra. tot nu toe penningmeester, dankte de heer Van Pijpen voor het vele werk dat hij voor de vereniging en de gemeen schap verrichtte. Tot nieuwe penning meester werd de heer P. Matser ge kozen. H. M. ZILSTRA voorzitter OVERBERG Burgemeester P. Bode van Veenendaal en de pas geïnstalleerde hoofdinspecteur-korpschef van deze ge meente, de heer K. Huiskamp, brachten gisteren een officieus werkbezoek aan het kamp Overberg. Beiden lieten zich uitvoerig inlichten over de constellatie in het kamp. Op de foto vertelt maatschappelijk werker M. G. H. Hendriks (rechts), in Veenendaal beter bekend als het KVP- raadslid, iets over de werkzaamheden van een jeugdige delinquent. RHENEN De heer Gerard Lodder is hengelkampioen geworden van het seizoen 1969. De laatste wedstrijd, waar aan zeventig hengelaars deelnamen, werd gewonnen door G. v. Baaren met 640 gram. De heer A. Silfhout uit Wa- geningen werd tweede met 520 gram en derde werd de heer Gijs Lodder uit Veenendaal met 485 gram. Er waren drie bekers beschikbaar gesteld voor de win naars van het algemeen klassement. De eerste ging naar de heer Gerard Lodder, de tweede naar de heer H. Albers en de derde naar de heer J. Buitenhuis. De controleursprijzen gingen naar de dames Moezen, Lodder en Van Mourik. EDERVEEN De redactie van het clubblad van de v.v. Advendo gaat het winterseizoen weer klaverjasavonden organiseren. Omdat het vorig seizoen een groot succes is geworden is men van plan om van oktober tot maart iedere maand een klaverjaswedstrijd te houden. Er zullen steeds prachtige prijzen te winnen zijn. Ook niet-leden kunnen zich opgeven om mee te kla verjassen in café Marktzicht Don derdagavond om half acht wordt de eerste klaverjasavond gehouden. Be langstellenden kunnen zich bij café Marktzicht melden. kwam. „Er zijn wel weer wat mensen afgevallen, maar over gemorste melk moet je nooit praten. We hebben nu gas in Achterberg en een mooie man die het ons kan afnemen." De heer Vergeer gaf in korte terug blikken een overzicht van de voorge schiedenis. In eerste instantie bleek de maatschappij afwijzend te hebben be sloten op het verzoek om Achterberg van aardgas le voorzien. „Het bleek economisch helemaal niet mogelijk. Uw burgemeester zei toen: daar ben ik het helemaal niet mee eens. Jullie zijn nog lang niet van me af. Ik ga heel Achterberg mobiliseren en hij deed dat in samenwerfting met de ver eniging Achterbergs Belang en een commissie uit de gemeenteraad. En de burgemeester boekte succes." Na buiten de gasvlam te hebben ontstoken, aangebracht op een houten voetstuk, hield burgemeester Bosch als vervolg op die historische daad in hel buurtschapshuis een korte toespraak. „Het was vroeger met de gasvoor- ziening in onze buurt niet zo best ge steld." zei de burgemeester. „Men werkte met opgelapte buizen en de verliezen waren zó groot, dat je er een hele gemeente van gas mee had kun nen voorzien. Aanvankelijk wilden wij aansluiting zoeken bij Gelderland, maar het werd Utrecht. Ik kan niet zeggen, dan dat men ons daar bijzonder prettig heeft opgevangen. Zonder meer werden grote investeringen gedaan om de gasvoorziening op een hoger plan te brengen. Van een uitgewoond huis is een rian te woning gemaakt. Misschien zal het aardgas een begin zijn van de zo strikt nodige andere voorzieningen voor Ach terberg." Als laatste spreker voerde de heer A. C. Schouten, directeur van de NGM, het woord. „Ik ken talrijke burgemeesters", al dus de heer Schouten, „maar u bent toch wel een héél bijzondere. U hebt een speciale manier om iemand in draf te krijgen. In 1966 kwam u op voor Eist. Dat is u gelukt. Toen moest Rhe- nen-stad worden uitgebreid en verbe terd. De oude gashouder moest worden gesloopt en er moest een nieuw station worden gebouwd. U hebt ons daarbij zeer goed geholpen, al was het alleen maar als ik denk aan dat bijzon dere geval van toestemming voor het leggen van een leiding door een per ceel grond waarvoor eerst f 40.000,- werd gevraagd en later zelfs f 50.000,-. RHENEN De Panoramamolen in Rhenen wordt gerestaureerd en on dergaat een ware metamorfose. De aannemer die dit werk uitvoert, waarmee f 55.000.is gemoeid, heeft alles wat niet aan de oorspronkelijke molen behoort gesloopt. Dat gedeelte bestaat hoofdzakelijk uit een om bouw, waarin voorheen een restaurant was gevestigd. Het is namelijk de bedoeling, dat de Panoramamolen weer in zijn oorspronkelijke staat van stellingkorenmolen wordt teruggebracht. De wieken zijn al voor 50% ge sloopt, maar die komen 'uiteraard weer terug na gerestaureerd te zijn. De uit 1821 daterende molen werd in 1934 gedeeltelijk gesloopt en ingericht als café-restaurant. Wanneer de nu in gang zijnde restauratie is voltooid, zal deze Rhenense molen in zijn oorspronkelijke staat zijn teruggebracht. Toen kwam de buurtschap Achter berg aan bod. Ik heb een negatief rap port uitgebracht en gezegd: dat kan niet. Maar u hebt het weer gewon nen. AI is het dan met de hakken over de sloot. U hebt vandaag in uw buurt schap aardgas en ik heb alle vertrou wen dat het goed komt in de toekomst. Ik kan zonder meer zeggen: Achter berg heeft aardgas dank zij de volledi ge inzet van de burgemeester." Tot gisteravond omstreeks negen uur heeft in Achterberg de gasvlam ge brand, zichtbaar tot op grote afstand, als teken van grote vooruitgang voor nu... en misschien ook voor de naaste toekomst, maar dan op vele andere za ken. Ned. Herv. Kerk: Beroepen: te Alblasserdam (toez.): J. Th. W. Quak te Koudekerk a.d. Rijn; te Hensbroek, Obdam, Opmeer, Span broek en Hoogwoud: drs. G. H. Len- sink, kandidaat te Amsterdam; te Drachten: A. J. Hollander te Gieten, die dit beroep heeft aangenomen; te Giessendam-Nederhardinxveld: A. Stekelenburg te Lexmond. Aangenomen: naar Dronten (O.-Flevo- land): P. H. Borgers te Warns veld; naar Den Haag: A. Krijger te Grijps- kerke. Bedankt: voor Waarder: T. Langerak te Veenendaal; voor Nijverdal: S. v.d. Bos te Hillegersberg; voor Hindeloo- pen: mej. A. J. de Lagh, vicaris te Den Haag; voor Renkum: C. Baas te Nieuwerkerk a.d. IJssel; voor Nieuw- leusen: P. C. de Bruyn te Wageningen.

De Vallei | 1969 | | pagina 13