rj r.v.d.A. kan Belastingcorrectie is j n een heet hangijzer wel missen Rente tot 7% Rijkspost spaarbank altijd safe! Middelburger zoekt getuigen tegen politiecommissaris Ga bekeren met de Sjxotir -hotcr wellicht ziterook voor u een prijs in! Prinselijk paar volgde andere procedure hij naamgeving derde zoon Aandrang tot bezuiniging VOOR VRIJWEL ALLE KAMERLEDEN VT T7""i In Rotterdam één lijst van A.R. en C.H.U. VERSTOPT GEVOEL KRIJGT GEEN KANS Edy-poin missie adviseert nu bod aanvaarden Bij 3 aanrijdingen betrokken Schilder na val van ladder overleden Twintig procent woningen niet aangesloten op gas Nieuwe grondslag NVV verbetering zegt CNV Rotterdam wil bespoediging van Hoogovens op Maasvlakte BEZWAREN „ONBEHOLPEN" JanJpasla WERKENDE JEUGD ANDER BELEID Met Neder horst om tafel ,.Een vijl" MOOIE NAMEN99 FREDERIK ASCHWIN WOENSDAG 15 OKTOBER 1969 DEN HAAG De liberalen betreu ren dat het kabinet in 1970 slechts zeshonderd miljoen gulden beschikbaar wil stellen voor de belastingcorrectie. De overige driehonderd miljoen wor den, zoals bekend, verschoven naar 1971. Deze aanpassing van de tarieven van loon- en inkomstenbelasting aan de waardevermindering van de gulden, had gelijkelijk over de vier regerings jaren van dit kabinet moeten worden gespreid, dan wel halverwege de rit moeten worden doorgevoerd. Dit zei de nieuwe liberale fractievoorzitter mr. Geertsema gisteravond tijdens de alge mene politieke beschouwingen in de Tweede Kamer. Met geen enkel woord duidde hij er op, dat zijn fractie bereid is om meer dan driehonderd miljoen gulden naar 1971 te verschuiven, teneinde „ruimte" te krijgen voor een verder uitstel van de omzetbelasting tot 1 januari 1971. Dit uitstel willen de liberalen echter bij voorkeur wel; zij menen dat het gat moet worden gevuld door de uitgaven voor de overheid verder te verlagen. Ook andere regeringsfracties drongen op zo'n bezuiniging aan. Drs. Schmelzer (KVP) zag bezwaren in een grote verschuiving van de belas tingcorrectie naar 1971, omdat hierdoor het besteedbaar inkomen verder wordt aangetast. De woordvoerder van de KVP noemde echter wel ais mogelijk heid om het tekort van 105 miljoen gulden als gevolg van een verder uit stel van de b.t.w. te zoeken in een ver deling van het met de belastingcorrec tie gemoeide bedrag van negenhonderd miljoen gulden in twee gelijke moten over 1970 en 1971. Misschien was het ook mogelijk om vijfhonderd miljoen volgend jaar en vierhonderd miljoen in 1971 uit te trek ken. Wellicht kan de teruggave van de omzetbelasting nog wat verder wor den uitgesteld, zo zei drs. Schmelzer. Hij wilde dan wel een uitzondering ma ken voor de kleinere bedrijven. De heer J. T. Mellema (CHU) vroeg zich af of de verdeling tweederde-een derde „het enig mogelijke en het enig juiste" is. Hij wilde voor de tariefsver hoging van de omzetbelasting een „open datum" met dien verstande, dat zij niet voor 1 juli 1970 zou mogen wor den verhoogd. De wetsontwerpen van minister Po lak (justitie) en zijn collega Roolvink (sociale zaken) over de democrati sering van de onderneming kregen bij zonder veel lof van de regeringspartij en. Mr. Geertsema (VVD) sprak over een „uitzonderlijk belangrijke zaak", en zijn collega Schmelzer zei: „Ik heb het volste vertrouwen dat met dit be leid aan het einde van de kabinetsperi ode een uiterst belangrijke stuk maat schappijvernieuwing kan zijn verwezen lijkt". De socialistische oppositieleider drs. J. M. den Uyl sprak daartegenover smalend over „een beurtelings vriende lijk en afhoudend, mast vooral onbe holpen beleid". Veel aandacht kreeg gisteren ook de ADVERTENTIE Behoud van Uw tanden ROTTERDAM De Anti-Revolutio naire Partij en de Christelijk-Historische Unie in Rotterdam zullen bij de raads verkiezingen in 1970 met één gemeen schappelijke kandidatenlijst uitkomen. Bij de verkiezingen voor de Rijnmond- raad was dat in 1967 al het geval. AR, CHU en KVP in Rotterdam gaan de raadsverkiezingen in met één ge meenschappelijk program. Onderzocht is nog of het mogelijk was een gezamen lijke lijst van de drie confessionele par tijen te vormen, maar daarvoor is de tijd nog niet rijp gebleken. DEN HAAG Van de Partij van j de Arbeid mag het kabinet-De Jong i verdwijnen en mogen er verkiezin- I gen worden uitgeschreven. Deze „andere oplossing" hield de socia listische fractieleider Den Uyl giste ren in de Tweede Kamer de rege ring voor. Hij greep de algemene be schouwingen over de rijksbegroting aan om te zeggen, dat „het niet te vroeg is voor een beleid dat doelbe wust kiest voor de sociaal zwakken en dat inspirerend leiding geeft aan de zo broodnodige democratische vernieuwing". „Met wat wil de PvdA dan de ver kiezingen in", vroeg de fractieleider van de KVP, drs. Schmelzer. Zijn liberale collega Geertsema: „Denkt de heer Den Uyl soms sa men met de PSP en de PPR, die kennelijk zijn sterven nog even uit stelt, een meerderheid te halen? Of denkt hij D'66 tot kleur te bekennen te krijgen?" Dit kabinet zei drs. Den Uyl wordt steeds meer het kabinet van Witteveen, Beernink en Luns. „Van de minister-president merken wij weinig". ADVERTENTIE Pluimpjes 5 De ministers Witteveen en Luns luisterden aandachtig naar een van de sprekers tijdens de algemene politieke en financiële beschouwingen in de Tweede Kamer. ruimtelijke ordening. De heer Mellema (CHU) vond dat er te weinig zichtbaar is van de onderlinge samenhang van activiteiten van de overheid; drs. Schmelzer wil de ruimtelijke aanpak, die hij tot nu toe te star vindt, dienst baar maken aan de volkshuisvesting. Voor zijn fractie is 123.000 nieuwe huizen in 1970 het minimum. Er moet een onderzoek komen naar de gevolgen voor onze economie als wij 135.000 of 140.000 nieuwe huizen zouden gaan bou wen. De socialisten willen dit aantal opvoeren tot 140.000; de PSP tot 135.000. Met name de liberalen en de CHU pleiten voor een grotere aandacht voor het noorden. Misschien kan de nieuwe commissaris der Koningin in Gronin gen mr. Toxopeus de regering er van overtuigen, dat zij hier in gebreke is gebleven zei de heer Mellema. Volop aandacht ook voor de werken de jeugd. Drs. Schmelzer wil niet al leen een junioren-statuut waarin de positie voor de werkende jongeren wordt geregeld, maar hij vroeg, even als de heer Mellema, ook om een nota Van de regering over garanties voor recht op vorming en opleiding van de jongsten in het bedrijfsleven. Er bestaat in de Kamer verder gro te zorg over de financiën van de ge meenten. De moeilijke positie van de ze lagere overheidsorganen werd breed uitgemeten door drs. Den Uyl, wiens rede overigens voor het overgrote deel bestond uit kritiek op minister Witte veen (financiën). „Het begrotingstekort is in vier maanden 876 miljoen groter geworden, maar dr. Witteveen stelt alleen bij. Hij is een kunstenaar in het bijstellen. Hij verhoogt niets, hij verlaagt niet, hij stelt bij, tot het kabinet en de antirevo lutionairen toe", zei drs. Den Uyl sar castisch. De socialist wil een ander beleid: geen belastingverlaging en evenmin een verhoging van de b.t.w. in 1970; een deel van de hierdoor vrijkomende zes honderd miljoen gulden kan worden ge bruikt om de financiële nood van de gemeenten kleiner te maken; verho ging van successierechten en vermo gensbelasting (er komt voor de verho ging van successierechten een socialis tisch initiatief-wetsontwerp); stoppen met de verhoging van de uitgaven voor defensie met 225 miljoen gulden; meer huizen, meer soldij, geld voor de vorming van de werkende jeugd en voor het noorden van het land. ADVERTENTIE Aktieve Witte Kruis poeders bestrij den verkoudheid en griep radikaal. U voelt u weer opgelucht en fit. Witte Kruis poeders: ook tegen hoofdpijn en kiespijn. Witte Kruis spaart bovendien de maag! DIEREN De commissie die de aan deelhouders Email leerfabriek De IJsel 29 septèmbet* uit hun midden benoem den, wil het bod van Hagemeijer en Co's Handelmaatschappij op haar bedrijf niet langer ontraden. „Er is geen an der bod meer voorhanden en aangezien Hagemeijer de werkgelegenheid niet in Hagemeijer de werkgelegenheid niet in gevaar wil brengen, kunnen wij nu moeilijk anders adviseren dan er op in te gaan", aldus de commissie. Er was inderdaan een andere gega digde, Tornado, die meer wilde betalen maar deze trok zich terug, nadat haar belangstelling voor de Edy was uitge lekt. De commissie komt met een rapport over haar bevindingen bij de Edy. Zij heeft er intussen in principe geen be zwaar tegen met het socialistische Tweede-Kamerlid drs. G. M. Nederhorst om de tafel te gaan zitten. Deze is bang, dat de werknemers van de in moeilijkheden geraakte Edy bij het bos van Hagemeijer tussen wal en schip vallen, hetgeen dus door de com missie wordt bestreden. Geen besluit Sidney J. van den Bergh, voorzitter van de Centrale Kamer voor Handels- bevordering en ir. R. E. Kohn, voor heen lid van de raad van bestuur van de overgenomen Indola, werden in een buitengewone aandeelhoudersvergade ring van Hagemeijer tot commissaris benoemd. Deze kon over een statuten wijziging onder meer verdrievoudi ging van het maatschappelijk kapitaal tot f 75 miljoen geen beslissing nemen omdat het quorum ontbrak. Ondanks alle kritiek, deelde de heer Den Uyl enkele pluimpjes uit: aan minister Klompé „voor haar per soonlijke inzet tegenover de kunst wereld", aan minister Veringa „voor het uitvoeren van mijn vorig jaar afgewezen motie over de verlaging van de leerlingenschaal bij kleuter en lager onderwijs". Mr. Geertsema (VVD) was blij met het rapport van de Commissie duidelijkheid van de Groep van Achttien. „Als een partij de drie confessio nele partijen een voorstel zou doen voor het aangaan van een stembus- akkoord, zou dat voorstel niet meer op principiële, maar hooguit op praktisch politieke gronden worden verworpen". De heer Geertsema zei dat de VVD op het punt van de stembusak koorden niet zou afwachten, maar zonodig zelf initiatieven zou ont plooien. De fractievoorzitter van de KVP, drs. Schmelzer, had van minister Beernink begrepen dat het kabinet een strakker beleid tegenover het parlement zal gaan voeren. Hij ver trouwde erop dat het kabinet geen misbruik maakt van het ontbreken van een bruikbaar politiek alterna tief op dit ogenblik. Als enige positieve ontwikkeling in de partijpolitiek zag de c.h. fractie leider Mellema het overleg in de ^chttien. D'66 vervult volgens hem geen breekijzerfunctie meer, maar hoogstens een rol als vijl binnen het bestaande partijenstelsel. Mr. Geertsema schilderde de pro blemen van wat hij noemde de mon- iig geworden mens. „De jonge gene ratie zet zich vooral af tegen de consumptiemaatschappij. Zij richt zich op nieuwere, niet-materiële doe len in de sfeer van het zinvolle be staan, doelen die de behoefte aan een grotere inspraak en medezeggen schap in zich sluiten. Deze gevoe lens zijn volstrekt logisch en begrij pelijk, al hikken wij soms aan tegen de wijze en de mate waarop zij naar voren worden gebracht." Niettemin waarschuwde hij: „De universiteit is niet van de student, het ziekenhuis niet van de patiënt". Mr. Geertsema wilde niet mee- werken aan een verdeling van het i land in twaalf kiesgebieden. „Zo'n stelsel leidt er toe dat honderddui- zenden rustig thuis kunnen blijven omdat hun stem volstrekt zinloos is 5 geworden". Kernkabinet Drs. Schmelzer pleitte voor een on- afhankelijke commissie die voor de komende kabinetsformatie zal moe- j ten studeren op een functionele her- verkaveling van de ministeries, de wenselijkheid van het formeren van een kernkabinet, taak en functie van de minister-president en de verant- woordelijkheid van de staatssecre- taris. MIDDELBURG De heer F. Smits in Middelburg is bezig met een een mansactie tegen de politiecommissaris van Middelburg ur. I). van Ooyen. Hij zoekt mensen die willen getui gen dat de heer Van Ooyen in de afge lopen drie jaar als „schuldige" betrok ken is geweest' bij minstens drie aan rijdingen. Drie mensen hebben zich al aangediend bij de heer Smits. Met een derde „getuige" zou hij nog bezig zijn. ADVERTENTIE UTRECHT Prinses Beatrix en prins Claus hebben bij de keuze van namen voor hun derde zoon een ande re procedure gevolgd dan tot dusver. voor het eerst is een roepnaam ge kozen, die er in de vaderlandse geschie denis niet „uitspringt", zoals Friso en Alexander. voor het eerst is geen dubbele voor naam gekozen, het prinsje heeft vier namen; zijn beide broertjes hebben er vijf. De namen Constantijn en Christof zijn gekozen omdat prinses Beatrix en prins Claus die mooi vinden. De naam Constantijn roept herinneringen op aan Constantijn de Grote (274-337), alleen heerser over het Romeinse rijk. Gajus Flavius Aurelius Claudius Constanti- nus heette hij voluit. De naam Con stantijn komt in verschillende vorste lijke stambomen (onder andere in die van Griekenland en in die van de voor malige tsaren van Rusland) voor. Sinds de invoering van de monarchie in Nederland (1814) k jmt de naam Con stantijn slechts één keer voor. De twee de zoon van koning Willem II heette Willem Alexander Frederik Constantijn Nicolaas Michaël. Hij stierf op dertig jarige leeftijd op Madeira aan een borstkwaal. De naam Frederik is een van de meest voorkomende namen in de stam boom van het Huis van Oranje. Hij her innert onder meer aan prins Frederik Hendrik (1584-1647). Hij was de man van de Slag bij Nieuwpoort en streed als de „Stedendwinger" mee in de Tach tigjarige Oorlog. (Den Bosch, Breda). Hij was een stiefbroer van prins Mau- rits. De bekendste Frederik sinds 1814 was de oudste broer van koning Willem II. Hij werd 84 jaar. Hij speelde een be langrijke rol in de Tiendaagse Veld tocht, die in 1831 leidde tot de afschei ding van België. Als laatste naam voor de baby is ge kozen Aschwin, naar de broer van prins Bernhard. Prins Aschwin woont in New York. Hij is conservator van een museum van Egyptische kunst. Burgemeester De Ranitz maakte de verzamelde pers de namen van het prinsje bekend. Hij was ingenomen met de naam Constantijn. „Ik hen er een beetje trots op, want ik heet zelf ook Constant", zei hij na afloop van de so bere plechtigheid. ROTTERDAM De 20-jarige schilder J. Vermolen uit Breda is gisteren in het Dijkzigtziekenhuis in Rotterdam overle den. De man had vorige week ernstige verwondingen opgelopen toen een hijs- bak waarin hij met een collega aan het werk was. door een draadbreuk naar beneden stortte. Zijn collega overleed vorige week. Aanleiding tot de actie van de Mid delburger is het feit dat commissaris Van Ooyen de „slapende" artikelen 115- 118 in het Wegenverkeersreglement weer „wakker" wil maken. Dit wetsar tikel geeft de chefs van politiekorpsen namelijk het recht automobilisten die binnen drie jaar bij drie aanrijdingen als schuldige betrokken zijn geweest te dwingen opnieuw een rijexamen af te leggen. De heer Smits is een van degenen die opnieuw een rijproef moest onden- gaan. Hij kreeg onlangs deze medede ling in de bus, terwijl aanrijding num mer drie nog voor de rechter moet ko men. Commissaris Van Ooyen verklaarde, dat hij vanaf 1 januari 1966 tot nu toe slechts bij één aanrijding betrok ken is geweest. Het is hem niet be kend of hij in dit geval als schuldige is aangeduid. De heer Van Ooyen heeft verder te kennen gegeven dat hij vrijwillig de rijproef opnieuw zou willen afleggen, als hij drie aanrijdingen in drie jaar tijd zou hebben meegemaakt, waarbij hem op de een of adere wijze schuld zou treffen. ROTTERDAM Ruim twintig pro cent van de Nederlandse woningen is niet aangesloten op het gasnet. In 65 procent van die woningen wordt buta- gas gebruikt. In de woningen die wel aangesloten zijn op aardgas, is in zeventien procent ook flessengas aanwezig. Die cijfers heeft Esso Nederland gisteren bekend gemaakt bij de introductie van een nieuwe snelkoppeling op de grote gas flessen. De drukregelaar een Deense vinding kan in twee simpele hand bewegingen op de fles worden beves tigd. Volgens een markt-onderzoek dat het Nipo heeft gehouden, wordt acht pro cent van de gasflessen voor de recreatie gebruikt. Daar zijn niet in begrepen de kleinere modellen campingflessen. Op dit moment worden er 7,3 miljoen butagasflessen per jaar verkocht. Daar is tachtig miljoen gulden mee gemoeid, machine B B. Visser UTRECHT Het Christelijk Natio naal Vakverbond is biy met de nieuwe grondslag van het Nederlands Verbond van Vakvereniging. „Een angel is weggenomen, die de beide andere vakcentrales nijdig in het vlees stak", zo noemt de centrale de erkenning van het NVV, dat geloof en levensbeschouwing een belangrijke rol in het vakbondswerk kunnen spelen. In de oude grondslag lag eerder een ver oordeling van het principe van het CNV en het NKV opgesloten. Het CNV meent zo meldt zijn or gaan De Gids dat nu een betere sfeer kan ontstaan en wellicht ook nieu we mogelijkheden voor nauwere sa menwerking tussen de drie vakcentrales. ROTTERDAM Burgemeester W. Thomassen streeft er naar dat de Rot terdamse gemeenteraad 4 december een voorstel te behandelen krijgt om een stuk grond op de Maasvlakte te ver huren aan een combinatie van Hoog ovens en Hoesch voor de bouw van een hoogovenbedrijf. De vroegere gegadigde voor hetzelfde terrein, de Amerikaanse firma Kop pers, die trachtte anderen voor een ves tiging van een staalbedrijf op de Maas vlakte te interesseren, is geen kandi daat meer sinds zij in het voorjaar haar optie niet heeft verlengd en geen nieuwe aanvraag heeft ingediend. Overigens zijn Hoogovens noch Rot terdam gelukkig met de gang van za ken op het ogenblik, want aan Hoog ovens en aan een combinatie van be- idrijven, die een ertsoverslagbedrijf wil len vestigen naast de Hoogovens in IJmuiden, kan niet definitief een stuk grond worden toegewezen, zo lang geen beslissing is gevallen over uitbreiding van de Maasvlakte. Die beslissing maakt het onzeker hoe de vaarweg, die het zuidelijk deel moet ontsluiten door het eerste deel van de Maasvlakte moet lopen. Ook bij het ertsoverslagbedrijf is men niet gelukkig. Het is een combinatie van SHV/Swarttouw en Manufrance. De bouwplannen en een opslagterrein zijn van maand tot maand opgeschoven, om dat Rotterdam geen definitieve plaats kan aanwijzen. Met deze overslagcombinatie voeren Hoogovens en Hoesch onderhandelin gen of dit bedrijf de aanvoer van het erts voor het hoogovenbedrijf kan ver zorgen. ADVERTENTIE

De Vallei | 1969 | | pagina 15