VOORZITTER VAN SPORTSTICHTING OVER KRITIEK: „We presteren ook nog iets en dat is een troost Mensen zij toch nooit tevreden Voor lijders aan epilepsie Macht van het kleine' begint grootscheepse propaganda-actie in Veenendaal Herstel veelal mogelijk door medicamenten Beledigende stukken in De Vrije Boer: £500,- boete Ledental van Rode Kruis liej terug Beroepen Illuster Beschuldiging Tekorten Informeren Aanbesteding kunstwerken rijksweg 15 en 75 In Scherpenzeel MARKTEN WOENSDAG 15 OKTOBER 1969 ,;j:5s? Wï. De Veenendaalse Sportstichting (of officiëler: de Stichting voor Li chamelijke Opvoeding en Sport Veenendaal) heeft in haar vijfja rig bestaan veel verbeterde en nieuwe sportaccommodaties ver wezenlijkt in Veenendaal. Verge leken met andere dorpen en ste den van die grootte heeft Veenen daal op dit gebied volstrekt geen achterstand. De Sportstichting stelt alles in het werk om de leefbaarheid in Vee nendaal te bevorderen en het feit dat er sinds haar installatie on geveer vier miljoen gulden is uit gegeven voor de sport bewijst wel dat er inderdaad veel wordt ge daan. Veel wordt gedaan om zoals een Franse filosoof het eens betitelde toen hij sprak over de ul tra-importante sport in onze sa menleving„de sterk geïndus trialiseerde mens trachten te hu maniseren". Hoewel de Sportstichting haar uiter ste best doet om iedereen die sport wil beoefenen aan zijn trekken te laten komen, is er bijzonder veel kritiek op het beleid van de men sen die van deze stichting deel uit maken. Met de voorzitter van de Sportstich ting, de heer Th. Diepeveen, had den wij een interview over dit vol komen autonome lichaam in de Veenendaalse sportwereld, waar in zeven momenteel slechts zes personen zich geheel pro deo inzetten om voor het sportleven in Veenendaal zo uitgebreid mo gelijke accommodaties te creëren. ARNHEM De rechtbank te Arn hem heeft dinsdag de 72-jarige H. A. Bosgoed uit Angeren wegens smaad schrift in een ingezonden stuk in de „Vrije Boer" veroordeeld tot f 500 boe te. De officier van justitie had 6 weken gevangenisstraf geëist, waarvan vier weken voorwaardelijk. De verdachte voelde zich gedupeerd doordat de kassier van de Boerenleen bank te Angeren, de heer H. W. T. Ver meulen, wethouder van de gemeente Bemmel, zijn rekening blokkeerde in opdracht van de fiscus. Verdachte stelde de kassier persoon lijk daarvoor verantwoordelijk en deed het in de ingezonden stukken voorko men, alsof de kassier het geld in eigen zak zou hebben gestoken. De burge meester van Bemmel, de heer C. Woe- dert, verdedigde in de gemeenteraad de persoon van de wethouder, hetgeen ver dachte aanleiding gaf in een van zijn volgende schriftures de burgemeester varken te noemen. Intussen zette de be jaarde man uit Angeren het schrijven van ingezonden stukken in de Vrije Boer voort. EDERVEEN De kerkeraad van de Mederlandse Hervormde Kerk in Eder- veen heeft een beroep uitgebracht op ds. Van Vliet uit Zetten. VEENENDAAL - „Ach, er is weer wat", verzuchten wij, wanneer in alle hevigheid de kritiek op de Sportstichting weer losbarst. „Het is jammer dat we weer worden aangevallen over ons beleid, maar we troosten ons met de gedachte dat we in elk geval ook nog iets presteren. Kijk naar de kinderen die kunnen zwemmen, kijk naar de kinderen die kun nen voetballen, kijk naar de kinderen die alle andere sporten kunnen beoefe nen... Wij hebben eraan meegeholpen dat zij hiertoe in staat zijn. De grote mensen hebben weer eens kritiek. De grote mensen zijn weer eens kwaad op ons. Maar ach..." De heer Th. Diepeveen, voorzitter van de Veenendaalse Sportstichting, wuift met een ietwat desperaat gebaar de kritiek weg. De Veenendaalse textielgroothandelaar, die vanaf de installatie van de sport stichting zitting heeft in dit lichaam en de laatste twee jaar als praeses optreedt na drie jaar in de bouwcommissie te hebben gezeten, vindt het ondanks alle kri tiek toch nog bijzonder leuk en hü gaat uiterst optimistisch gestemd verder met zyn werkzaamheden in de stichting, want hy is enige tyd geleden weer voor drie jaar benoemd. de sport in deze gemeente te bevor deren. „De mensen zijn toch nooit tevreden. Wij proberen belangeloos de sport in Veenendaal te dienen en wanneer er dan beslissingen genomen worden die voor de buitenwereld wat onredelijks hebben, dan schuilt daar iets achter. Bij voorbeeld een besluit dat de achterban van de betreffende vereniging tevreden moet stellen." De Sportstichting heeft het uiterst moeilijk, want van vele zijden wordt zij bestookt door de genadeloze frontlinie van kritiek. Wat is eigenlijk die Sportstichting? Ruim vijf jaar geleden benoemde het college van B. en W. dit zelfstandige lichaam, waarvan de bestuurders pro deo werkten om: de sportaccommodaties in Veenen daal te beheren; Zeven personen werden toen benoemd door burgemeester en wethouders, een aantal dat in de loop der jaren geredu ceerd werd tot zes. Van de stichting ma ken momenteel deel uit de heren Th. Diepeveen. H. Jansen, H. H. van den Bosch, A. H. Hermans, H. van de Kamp en Z. H. Slik. Naar een zevende man wordt nog naarstig gezocht. De heer Van Appeldoorn is door de gemeente als secretaris toegevoegd aan dit „illustere" gezelschap. De heer E. van Asselt, hoofd van de sportaccommo daties van de gemeente Veenendaal is in dienst van de Sportstichting, waarin vier commissies zijn gevormd, name lijk één voor het Panhuis-sportpark, één voor het zwembadencomplex, één voor de plaatselijke gymnastieklokalen en een bouwcommissie. Wie komen er nu in aanmerking voor een bestuursfunctie in de Sportstichting en door wie en voor hoelang worden de betreffende mensen benoemd? De heer Diepeveen: „In het bijzon der' iedereen die voldoende tijd heeft wordt door de zittende leden van de Sportcommissie voorgedragen aan het college van B. en W.. dat de betreffen de personen moet benoemen. Deze mensen worden meestentijds be noemd voor een periode van drie jaar. Er worden nogal eens beschuldigin gen geuit dat er in de stichting zo wei nig mensen zitting hebben, die in feite weinig verstand van de sport hebben, omdat velen in het verleden weinig of niets te maken hebben gehad met sportverenigingen. Volgens enkele clubs met name de Panhuis-bewoners zijn bepaalde figuren alleen gekozen om hun organi satorische talenten. Wat is uw mening daarover? „Ik wil niet zeggen dat alle mensen van de stichting gesport hebben, maar één van de belangrijkste dingen is, dat zij over voldoende tijd en organisatie vermogen beschikken. Voor ons werk is namelijk exorbitant veel tijd nodig en dat is niet zo verwon derlijk, want wij werken met geld van de gemeente die, in alle glorie, de re sultaten moeten kunnen aanschouwen. Ik ben het dan ook niet eens met de be wering dat'er in onze stichting mensen zitten dit niet capabel zijn voor hun functie. Men behoeft bijvoorbeeld geen speci fiek voetbalkenner te zijn om geschikt te zijn voor de „commissie-Panhuis". Onze mensen zijn in elk geval voetbal- minded." Maar ze moeten toch het verenigings leven kennen? Een ietwat pijnlijk lachje gaat voor af aan het antwoord van de heer Die peveen: „Dat kennen ze heus wel..." Jaarlijks wordt de gemeente Veenen daal geconfronteerd met de omstandig heden dat er ferme exploitantentekor ten zijn. Betekenen die tekorten dat men nog jaren moet wachten op bij voorbeeld een nieuw sportveldencom plex? De heer Diepeveen bekijkt eens quasi- belangstellend de muren van zijn pas verbouwde kantoor alvorens hij de uit spraak doet dat hij bang is dat de ge meente Veenendaal hiervoor voorlopig geen financiën beschikbaar kan stellen. Wanneer men start met de aanleg van het nieuwe sportcomplex (naar al le waarschijnlijkheid wordt dat gerea liseerd aan de Wageningselaan) kan hij „onmogelijk" zeggen, maar de stichting streeft ernaar behalve een groot gedeel te van de velden beschikbaar te stellen voor de voetbalsport, ook voorzieningen te treffen voor de tennissport en de atletiek. Over het aantal velden is niets be kend volgens, de voorzitter. De stichting kan zonder de gemeente niets beginnen. Een br .uurder heeft echter wel eens verklaard dat men in feite dichter bij de verenigingen dan bij de gemeente staat. Wat is uw mening daarover? „Wij zijn er door onze „principalen" op uitgestuurd om de sport te bevor deren. Is het geld er eenmaal dan zijn we werkelijk volkomen zelfstandig en wij staan dan inderdaad dichter bij de sportclubs dan bij de gemeente, want dan hebben we tenminste de mogelijk heden. Maar daarmee zijn we er niet. We moeten ook het gemeentebestuur in formeren over de bouwplannen, want de vroede vaderen moeten in de raad de projecten tot in de finesses expli queren". De Sportstichting is genoemd als de grote schuldige in de tribune-kwestie, want er zou volstrekt geen overleg heb ben plaatsgevonden. „Nu de rust is weergekeerd, wil ik daarop geen commentaar geven. We hebben al meer kritiek dan ons lief is. We zijn heus wel eens geschot door bepaalde beschuldigingen, doch aan de andere kant weten we dat er iets posi tiefs tegenover staat. Ik zou nog wel willen opmerken dat de verenigingsbe sturen geen idee hebben van de positie waarin wij verkeren", aldus een enigs zins verontwaardigde Diepeveen. Wat vindt de praeses van de sport accommodatie in Veenendaal? „Aan een sportcomplex is dringend behoefte, maar mijn mening is dat we er in Veenendaal erg goed voor staan met de mogelijkheden om sport te be oefenen. Ik ben er verheugd over, dat B. en W. en de raad hebben ingezien dat het nodig was en geld beschikbaar hebben gesteld. Wij als Sportstichting zijn op onze beurt blij dat we hebben mogen helpen bij de totstandkoming van de verschillende projecten..." DEN HAAG Dinsdag is aanbe steed bestek en voorwaarden voor het bouwen van twee tunnels, vier viaducten en twee bruggen in en over de rijkswe gen 15 en 17 met bijkomende werken onder de gemeenten Valburg, Heteren en Eist. Er waren 57 inschrijvers. De laagste inschrijver was aannemingsmij en handelsmij L. van Lieshout N.V. in Den Bosch, voor een bedrag van 2.990.000 gulden. De hoogste inschrijver was B. J. NussëTdër in Eist voor een bedrag van 3.863.000 gulden. SCHERPENZEEL Op de jaarver gadering van de afdeling Scherpenzeel van het Nederlandschc Roode Kruis bleek uit de jaarverslagen dat het le den-aantal iets was teruggelopen en wel van 399 naar 387. Bij de bloedtransfusie dienst, die elk jaar een avond belegt waarop de bevolking bloed kan afstaan stonden vorig jaar 439 personen gere gistreerd. Dit jaar rekent men erop dat zich minstens 450 personen beschik baar stellen. De jaarlijkse collecte was weer met f 222.- gesrtegen en bracht dit jaar f 2781,00 op. De bloedtransfusie-avond vindt weer plaats op 16 oktober in de Holevoet- school. De opleiding voor Welfare start eind oktober en er hebben zich reeds 16 personen opgegeven. Over de EHBO-cursus was men zeer tevreden met 30 geslaagden en er zal spoedig worden gestart met een herha lingscursus. De kerstactie zal weer worden ge leid door mevr. Hoolwerf. Op de ver gadering werd aan 63 personen de Landsteiner-penning uitgereikt, omdat zij 5 maal een halve liter bloed hadden afgestaan. De voorzitter, mr. C. P. Hoytema van Konijnenburg, was er zeer trots op dat er zovelen waren die deze penning in ontvangst konden ne men. Hij dankte allen bijzonder harte lijk en reikte hierna de penningen met oorkonde uit aan: A. C. Bakker. J. Bak ker, mej. J. A. A. Berendse, G. J. A, Berkhof, mej. L. S. Boismoreau, J. v. d. Bovenkamp, R. v. Bruchem, W. v. Bruggen, H. v. Bruinhorst, G. v. Daat- selaar. E. v. Doorn, R. v. Dijk, P. J. v. Eist, R. v. Eist, mevr. H. v. Engelho- ven-v. d. Bosch, mevr. T. v. d. Vliert- Floor, M. v. d. Geijs, E. J. v. Ginkel, W. v. Gooswilligen, B. v. d. Ham, G. v. d. Ham, J. v. d. Ham, A. Hardeman, H. den Hartog, W. J. den Heer, mevr. A. Hooijer-Faas, J. Hooijer, H. Huizing H. Huisman. W. Kamphorst, W. Kuij- pers, G. van de Lagemaat, mevr. J. W. Lansing-Moesbergen, mevr. G. Leen- ders-Voskuilen, mevr. N. Methorst-van Ingen, mej. H. A. Osnabrugge, P. Os- nabrugge, mevr. Rebergen-Inkenhaag, mevr. H. W. van de Merbel-Boven- kamp, E. F. Reemst, mevr. W. Renes- Fluit, J. H. Renken, mevr. D. van Rootselaar-den Engelse, F. Schimmel M. Schoon, A. Stuivenberg, baron H. J. L. Taets van Amerongen -van Renswou- de, G. Veenhof, G. Veenhof, mevr. E. Veenvliet-van Essen, mej. A. Veldhui zen, D. Veldhuizen J. M. Velthuizen, C. Vlaanderen, mevr. F. Vonk-van Bem mel, H. Vonk, J. Voskuilen, G. M. v. d. Weerd, B. C. v. d. Wetering, mevr. Van de Wetering-van Asselt en J. Wer ner. VEENENDAAL Op de eiermarkt in Veenendaal .wgrclen 48.000^ ejeren aan gévoerd. Prijs voor. de grote eieren bedroeg f 11,50-f 12,50 en voor kleine eieren van f 7,- f 10,-. Alles per 100 stuks. De handel was traag. VEENENDAAL „De macht van het kleine", de landelijke organisatie tot steun aan het werk van de christelijke vereniging van lijders aan epilepsie gaat in de week van 20 t.m. 25 oktober een grote ledenwervingsactie lanceren. Vee nendaal zal in die weken gonzen van activiteiten voor dit doel. De actie zal worden gevoerd door een kern van medewerkers ongeveer 40 personen aangevuld met een aantal vrijwilligers tot een totaal van 150, die in die week huis-aan-huis antwoord zullen halen op een van te voren bezorgde folder. De Scheepjeswolharmonie zal op de zaterdagen 18 en 25 oktober ter ondersteu ning van de actie rondgangen maken. Verder zal met spandoeken en in een speciaal voor dit doel ingerichte kraam op de markt propaganda voor „De macht van het kleine" worden gemaakt. Wat Is epilepsie? Vroeger werd dit algemeen vallende ziekte genoemd. Het is een aandoening, die zich openbaart in een aanvalsgewijs optredende stoor nis van de hersenen. Meestal zijn dit kortdurende functiestoornissen, vari ërend van zeer korte zogenaamde „ab sences" tot zware „toevallen", buiten welke de lijder aan epilepsie geheel normaal is. Bij veruit de meeste epilepsiepatiën- ten kunnen de aanvallen geheel of na genoeg geheel door medicamenten tot verdwijnen worden gebracht. Het to taal aantal epilepsi patiënten in ons land bedraagt naar schatting 80.000. Hiervan zullen er ongeveer 60.000 tot de buiten de aanvallen geheel normalen behoren. Vier tot vijfduizend zullen, wegens min of meer ernstige perma nente persoonlij kheidsveranderingen, langdurig of blijvend verpleegd moeten worden. Tussen laatsgenoemden en de geheel normalen is er een groep patiënten met een hersenbeschadiging in ver schillende gradatie, die aanpassings stoornissen in de maatschappij tot ge volg kan hebben. Hieruit blijkt niet alleen, dat er veel lijders aan epilepsie zjjn, maar dat verreweg de meesten normaal zijn geïntegreerd in het maatschappelijk leven en dat er een sterk geschakeer de probleemgroep is, die bijzondere medisch-sociale zorg en revalidatie maatregelen behoeft. Voor ongeveer vijf procent van alle lijders aan epilep sie is langdurige en blijvende verple ging nodig. De Christelijke Vereniging voor de Verpleging van Lijders aan Epilepsie begon haar werk in Haarlem, maar verwierf reeds voor de eeuwwisseling het buiten „Meer en Bosch" te Heem stede. De verouderde inrichting te Haar lem is inmiddels sinds enkele jaren ver laten. In gebruik genomen werd „De Cruquiushoeve", gelegen in de Haar lemmermeer, in Vijfhuizen. De twee inrichtingen hebben een ver schillende bestemming. Sedert het ge reedkomen van „De Cruquiushoeve" dient deze inrichting voornamelijk als woongemeenschap voor langdurig ver pleegden, terwijl „Meer en Bosch" be stemd werd tot klinisch en sub-klinisch centrum. Hier zijn de patiënten voor observatie, diagnose en behandeling. Het verblijf op „Meer en Bosch" heeft dus in principe een tijdelijk karakter. Een en ander is in overeenstemming met bovengenoemde indeling van de epilepsie-patiënten, waarvan het groot ste gedeelte normaal in de maatschap pij staat, eventueel na behandeling en revalidatie. De bevolking van beide in richtingen omvat zowel kinderen als volwassenen. Er wordt onderwijs gege ven dat is aangepast aan de mogelijk heden van elk kind individueel. Op beide inrichtingen is een sociale werkplaats waar opdrachten van de industrie worden uitgevoerd. Deze zijn zo veelzijdig, dat voor elke patiënt wel een arbeidsvorm te vinden is, die is aangepast aan zijn capaciteiten. Deze werkvoorziening draagt in niet geringe mate bij tot grotere levensvreugde van de patiënten, maar ook tot een effec tieve revalidatie. „De Cruquiushoeve" is gebouwd als 'n woongemeenschap voor de patiënten. Rondom de plaats waar kerk/ontspan ningsgebouw te vinden zijn, liggen de wooneenheden, die zijn ontworpen voor kleine groepen patiënten. Alle wooneen heden zijn geheel gelijkvloers gebouwd. Voor de meest zelfstandige patiënten zijn er vijf groepen van vier aaneenge sloten woningen, elk voor zes patiënten. Elke patiënt heeft zijn eigen slaap kamer. De overige patiënten zijn ge huisvest in zes paviljoens, ook geheel in laagbouw, waarin steeds vier groepen van twaalf patiënten rondom een eigen eet/huiskamer tezamen wonen. De slaap kamers zijn hier voor maximum 4 per sonen. Voor de kinderen onder de 12 jaar is er een eigen kinderpaviljoen. Op „Meer en Bosch" concentreert zich in de Koningin Emmakliniek het wetenschappelijk werk van de inrich ting. Het toenemende belang van dit werk, het onderzoek naar wezen en oorzaken ven de epilepsie, blijkt uit de benoeming in 1968 van een afzonderlij ke geneesheer-directeur voor het we tenschappelijk onderzoek. In opbouw is 'n groot wetenschappelijk laboratorium, waar dit fundamentele onderzoek ter hand genomen zal worden. Naast de staf van medisch specialis ten is er een afdeling voor psycholo gisch onderzoek. Bovendien zijn aan de irichting een aantal maatschappelijk- werksters verbonden. Voor een belang rijk deel werken deze in samenhang met de 8 consultatiebureaus voor epilep sie, die door „Meer en Bosch" in de loop der jaren in diverse plaatsen van ons land gesticht zijn. Gezegd mag worden, dat „Meer en Bosch" en .De Cruquiushoeve" tot de twee of drie grootste inrichtingen ter wereld behoren voor de behandeling en verpleging van epilepsiepatiënten en wat veelzijdigheid en mogelijkheden be treft. Uniek is ook de organisatie, die onder de naam „De macht van het kleine" sedert 1893 dit werk steunt. Klein begonnen is deze organisatie uitgegroeid tot de huidige omvang van ruim 310.000 contributanten. Een maal per drie maanden ontvingen de contribuanten een periodiek, waarin men op de hoogte wordt gehouden van de gang van zaken op de inrich tingen, de plannen die er zijn voor de toekomst en waarin van tijd tot tijd op populaire wijze voorlichting wordt gegeven over epilepsie. De kinderen nemen, evenals in de ge wone samenleving, een aparte plaats in. Op „Meer en Bosch" beschikken ze over het paviljoen „Het Kabouterhuis''. „De Cruquiushoeve" kon dank zij een actie van „De Macht van het kleine" en een uitkering uit de opbrengst van de kinderpostzegelactie worden gecom pleteerd met een speciaal kinderpavil joen dat „Primula" heet. In „Primula" wonen de gehandicap te patiëntjes onder de twaalf jaar in een omgeving die aan alle eisen vol doet. Er is gezorgd voor veel licht en kleur. Binnen en buiten zijn zandbak ken en er is een speelplaats waar ze veiliger dan op straat hun spel kunnen spelen, kunnen steppen en fietsen. Maar net als thuis zullen de kinde ren moeten leren. Sinds 1938 gebeurt dat op „Meer en Bosch" in een offici ële school. Op „De Cruquiushoeve" is de school kortgeleden in gebruik geno men. Het onderwijs heeft een tweeledig doel: niet alleen wordt zo gewerkt aan de vorming van het kind, maar daar naast is er gelegenheid het kind in de ze situatie te observeren. Vrijwel elk kind dan het voor hem ge schikte onderwijs volgen: van kleuter en basisonderwijs tot nijverheidsonder wijs, mavo en havo. Natuurlijk is hei onderwijs sterk in dividueel. Zeker zal ook deze kinderen inspanning mogen worden gevraagd, maar het leren mag niet nog eens extra spanningen oproepen. Voor het overige wordt wel zoveel mogelijk ge probeerd aansluiting op het al gevolg de onderwijs te vinden. Onderwijs voor de kinderen, werk voor de volwassenen. In beide inrich tingen wordt geprobeerd voor elke pa tiënt passend werk te vinden, zonder in „bezighouderij" te vervallen. Als ieder ander moet ook de epilepsiepatiënt met de lust- en onlustgevoelens van de arbeid worden geconfronteerd. Hij is immers een volwaardig mens. Op „Meer en Bosch" en „De Cru quiushoeve" heeft elke patiënt zijn eigen, persoonlijke beperkingen, waar mee rekening moet worden gehouden. Daarom zorgt men dat het werk opdrachten van de industrieën een grote variatie heeft. De twee sociale werkplaatsen bieden plaats aan in totaal 450 patiënten. Het doel is sociale observatie, sociale reva lidatie (resocialisatie) en arbeidsvoor ziening. Werk kan namelijk een be langrijk hulpmiddel zijn om de weg, naar de vrije maatschappij weer te vinden. Maar de patiënten die voor lan gere tijd op de sociale werkplaatsen zijn "~4i WSÊuÊÊÊÊÊm De kerkdiensten in de inrichtingen zijn voor de patiënten van grote bete kenis, want zowel zij die er voor lan ge als zij die er voor korte tijd ver blijven hebben veel behoefte aan geestelijke steun. De verkondiging van het Evangelie neemt daarbij een belangrijke plaats in. Ook aan het persoonlijke contact wordt veel aandacht geschonken. Drie predikanten zijn intensief bezig met de pastorale zorg zowel voor kleine groepen als de enkeling. Voor de jon gere patiënten zijn er kinderdiensten en catechisaties, de ouderen kennen bloeiende vrouwen- en mannenvereni- gingen. En de leerling-verplegenden kunnen tijdens hun opleiding rekenen op een bijdrage in hun geestelijke vorming. Ook met het pastoraat voor degenen die een andere godsdienst belijden de inrichtingen staan immers open voor patiënten van alle gezindten wordt rekening gehouden. aangewezen, zullen in de leiding daar van hun werkgever zien, bij wie zij als anderen hun brood verdienen. Een deel van hen woont buiten de inrichtingen, in pensions of gezinnen in Haarlem en omgeving.

De Vallei | 1969 | | pagina 3