Husak poogt olie op golven te werpen Zware maanden wachten EEG nog dit jaar Prominente Oostenrijkse Marxist uit partij 2 dagen Brussel f45. MINI-DUIKBOOT ZOEKT OLIE Zelfs bij de beroemde sherry-kuur moet je tussendoor 'kaas uit het vuistje' eten. Zwemmende de Rijn af Snelle verlichting van pijn in spieren en gewrichten Goedkoop de^winter Mysterieuze verstekeling uit Libië in Italië BISSCHOPPEN VRAGEN OM MEER INSPRAAK KERNPROEF IN RUSLAND TEGEN RUSSEN Malik betreurt rede Luns Rijnleger naar Ulster Bommenfabriek in Belfast Duitse kolonel verdaelit van Jodenmoord Gevluchte Tsjechen vervolgd r* BITTER HUIZEN UIT VIJANDIG Wilde stakingen in Britse mijnen Sovjet-invasie afgekeurd voordelig uit met NS Op synode in Rome Het is een van de meest bekende diëten ter wereld. Een 3-daags superdieet waar je vier kilo van kunt afvallen (maar je mag het maar eens in de 6 weken doen). Kaas uit het vuistje als 'tussendoortje' hóórt erbij. Kijk maar: 8 uur een hardgekookt ei, 11 uur een ons kaas uit het vuistje, 1 uur een glas sherry en een ons biefstuk, 4 uur een ons kaas uit het vuistje, 7 uur een glas sherry en een ons biefstuk, 11 uur een hardgekookt ei. Koffie en thee zonder suiker mag. Kijk, we staan er niet op dat de naam veranderd wordt in 'kaas uit he vuistje dieet'. Maar het is toch leuk dat je met die smakelijke gewoonte nog kunt vermageren ook. Vraag 't wel even uw arts. /P^ WOENSDAG 15 OKTOBER 1969 Alois Pechstein wordt hier door zijn vrouw Hildegard uit het kik- vorspak geholpen, teneinde een bad te kunnen nomen. Pechstein startte enige tijd geleden voor een Rijn zwemtocht van Zwitserland naar Rot terdam. Volgens verwachting zal hij op 18 oktober in Rotterdam aan komen. ADVERTENTIE DJAKARTA De Indonesische mi nister van Buitenlandse Zaken, Adam Malik, heeft dinsdagavond bij zijn te rugkeer in Djakarta uit New York ge zegd, het te betreuren dat minister van Buitenlandse Zaken mr. Luns, bijzon derheden heeft bekendgemaakt over hun recente gesprek over West-Irian. „Mijn ontmoeting met hem was in fei te persoonlijk en er was geen nood zaak het in de openbaarheid te bren gen. Ik betreur dat het openbaar is ge maakt", aldus minister Malik over de mededeling van de Nederlandse minis ter van Buitenlandse Zaken over de re denen waarom hij de tekst van zijn re de in de Verenigde Naties enigszins had gewijzigd nadat hij een Indone sisch verzoek van de hand had gewe zen, niet over de twijfel te spreken die in Nederland bestaat over de gang van zaken bij de „daad van vrije keu ze" in West-Irian. BRUSSEL Jean Rey, de voorzit ter van re Europese Commissie, ver wacht dat de ministerraad van de Ge meenschap in de komende twee maan den voldoende vorderingen zal maken om de overgangsfase van de EEG de finitief af te kunnen sluiten aan het einde van het jaar. Rey verklaarde dinsdag op een pers conferentie in Brussel, dat de Europe se Commissie vasthoudt aan een eerder ingenomen standpunt, om geen verlen ging van de overgangsfase voor te stel- ADVERTENTIE len. Hij voorziet derhalve dat de Euro pese ministers tegen het einde van het jaar geconfronteerd zullen worden met een „pakket", waarin de laatste nog te treffen beslissingen zullen zijn ge vat: en met name die inzake een nieu we regeling voor de financiering van de gemeenschappelijke landbouwpoli tiek, de eigen inkomsten van de EEG (uit de invoerrechten op produkten van bui ten de gemeenschap) en vergroting van de Europese parlementaire bevoegdhe den in verband met die eigen middelen. Voorts zou het pakket een beslissing in zake het opnemen van besprekingen met de kandidaten voor het EEG-lidmaat- schap, en in het bijzonder met Groot- Brittannië, moeten omvatten. Rey meende, dat de kwesties van de interne voltooiing en versterking van de EEG en de uitbreiding van de ge meenschap politiek zozeer met elkaar verbonden zijn, dat de ministerraad niet het een zonder het ander zou kunnen re gelen. Hij achtte overigens het huidige politieke klimaat in de EEG van dien aard, dat men kon hopen op een begin van de onderhandelingen met Groot- Brittannië in het komende voorjaar. De Europese voorzitter geloofde voorts dat de ervaringen met de Franse de valuatie en de Duitse vlottende mark, de Europese ministerraad rijp hadden gemaakt voor aanvaarding van het plan-Barre, dwz. de instelling van een EEG-systeem van automatische weder zijdse bijstand bij monetaire moeilijk heden. Hij verwachtte beslissingen hier over eveneens in december of januari a.s. Rey merkte in dit verband wat bit ter op, dat afwijking van de EEG-voor- schriften inzake voorafgaand overleg bij wijziging van de muntpariteit regel schijnt te worden in de EEG, Zowel Frankrijk als Duitsland heeft zich er dit jaar schuldig aan gemaakt. Ook meende hij dat het in 1964 voorziene systeem voor aanpassing van de Euro pese landbouwprijzen ingeval van mo netaire fluctuaties, dat nu reeds twee maal niet heeft gewerkt, grondig op nieuw moet worden bestudeerd. PRAAG De communistische lei der Husak heeft in een toespraak voor het personeel van de Skoda-fabrieken in Pilzen gezegd, dat Tsjecho-Slowa- kije „noch tot de bureaucratie van Novotny zal terugkeren, noch tot de anarchie van Du beek'". Een paar dagen geleden was de di recteur van hetzelfde geweldige indus triële bedrijf ontslagen, omdat de pro- duktiviteit terugliep en zich onder zijn werknemers mensen bevonden die zich schuldig maakten aan tegen de Sovjet- Unie gerichte activiteit. Husak gaf toe, dat het met de econo mie van het land niet bijster goed was gesteld, maar dit was de schuld van Ota Sik, de zojuist uit de partij gezette econoom, die thans in Zwitserland woont en werkt. „In het Westen staan ze Sik niet toe, zich met hun staathuishoudingen te bemoeien, omdat ze niet willen dat die een troep worden, net zoals hier in Tsjecho-Slowakije", riep de leider uit. Sik is economisch adviseur geweest van zowel Novotny als Dubcek. In zijn toespraak trachtte Husak het besluit van zijn regering te vergoelij ken, waarbij het privé-personen verbo den werd naar het Westen te reizen. Dit verbod was ingesteld „om orde te brengen in het vervoersysteem", om dat er in Tsjecho-Slowakije onder het oude regime „een wanorde had be staan, die geen enkel"ander land ge tolereerd zou hebben". Wat de buiten het vaderland wonen de Tsjechoslowaken betreft zei Husak dat „als zij openlijk zouden verklaren niet met de mensen in dit land samen te willen wonen, wij hen konden ver tellen naar de hel te lopen". Maar de Tsjechen in het buitenland „er zijn speculanten en zwarte-han- delaren onder hen" doen dit even wel niet en daarom zullen zij tenslot te helemaal van het vaderland worden afgesloten. Het niet meer toelaten van bepaalde categorieën buitenlanders was ook een goede maatregel geweest. Een aantal buitenlanders was naar Tsjecho-Slowa kije gekomen „om onze gemeenschap te beroven. Daaraan maken wij thans een eind. Als ze hier willen komen om onze prachtige bergen te zien, dan kun nen zij daarvoor betalen, maar wij gaan niet toestaan dat er hier wordt gespeculeerd of dat men van onze jon- gemeisjes hoeren maakt". De banden met andere landen van het verdrag van Warschau waren „vriendelijker dan ooit, er bestaat ab soluut geen enkel conflict meer en men weet dat men thans op ons kan ver trouwen". Husak drong sterk aan op kalmte. „Het land heeft rust nodig om normaal te kunnen werken. Tot hen die onze socialistische staat willen verstoren zeg gen we: „Verwacht geen clementie. Zo als de Bijbel zegt: hij die bij het zwaard leeft zal er door sterven", zo be sloot de communistische partijleider. Tsjechoslowaakse ambtenaren, ge wapend met politielijsten, zijn bezig de huizen te doorzoeken van de Tsjecho slowaken die na de invasie door de lan den van het Warschau-Pact in augus tus vorig jaar, het land zijn ontvlucht. Volgens het blad „Rude Pravo" zal het paspoortenbureau, de nationale commis sies, die zijn samengesteld uit ambtena ren van de plaatselijke woningcontrole diensten, voorzien van de namen van de 28.000 Tsjechoslowaken, die be schouwd worden illegaal in het bui tenland te verblijven. De in Tsjecho-Slowakije gelegerde Russische troepen, worden nog seedts door de plaatselijke bevolking vijandig bejegend. Dit schrijft de opperbevel hebber van deze troepen, kol.-generaal A. M. Maiorof, in het Russische leger* blad „Rode Ster", van dinsdag. De sterkte van de Russische troepen wordt geschat op 70.000 man. Generaal Maiorof schrijft, dat de manschappen die onder zijn bevel staan „vaak in verschillende graden de uitdagende activiteiten ervaren van de anti-socialistische krachten". De com munistische partij onder leiding van dr. Gustav Husak heeft, aldus de Rus sische generaal, veel gedaan om de toe stand in het land „te consolideren en te normaliseren. Maar de krachten die vijandig tegenover het socialisme staan, zijn nog steeds werkzaam, soms openlijk, soms bedekt". De generaal ont hulde verder: „In de eerste maanden (na de invasie van augustus 1968) moes ten wij vele moeilijkheden te boven komen en dat moeten wij nu nog steeds. Deze moeilijkheden hadden te maken met de huisvesting van de troepen, het scheppen van normale raden van de bases", aldus generaal leef- en werkomstandigheden, het oe fenen van onze troepen en het bevoor- ADVERTENTIE Dringt direct door tot aan de haard van de pijn Deumatische pijnen, spit, zenuwpijnen, verstuikingen, stijve nek en ledematen niets werkt sneller, niets werkt aangenamer ter verlichting van pijn dan Algesal-balsern. Onmiddellijk in de huid doordringend, werkt Algesal diep op de weefsels in tot aan de haard van de pijn (zonder oppervlakkige warmtesensatie of irritatie van de huid te veroorzaken) en "doorstraalt" verlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten. Reumatische pijnen en stijfheid maken spoedig plaats voor een durend gevoel van verlichting en welbehagen. Wacht niet tot de pijn uitbreekt I Zorgt dat U thuis altijd een tube Algesal bij de hand hebt om zodra het nodig is de pijn te verlichten. ALGESAL bij alle apoth. en drog. BONN Eenheden van het Britse Rijnleger In Duitsland zijn in paraat heid gebracht, om zonodig op korte ter mijn te kunnen worden overgebracht naar Noord-Ierland als de toestand daar nog meer verslechtert. Dit is dinsdag meegedeeld door goedingelichte krin gen in Bonn. Deze eenheden zijn maandag begon nen met het oefenen in het onder con trole krijgen van relletjes en het ver vullen van veiligheidsdiensten. Een woordvoerder van het Rijnleger heeft verklaard: „Er zijn nog geen orders ge geven om on$ te verplaatsen". De minister van Defensie, Denis Hea- ly, heeft maandag in het Lagerhuis ge waarschuwd, dat Engeland troepen uit de Navo zal moeten terugtrekken, om het hoofd te kunnen bieden aan de on- geregldheden in Noord-Ierland als de toestand daat slechter wordt. c5 LONDEN Engeland wordt getrof fen door een golf van wilde stakingen in de mijnen. Dit is de ernstigste cri sis in de kolenindustrie sinds 1926. De stakingen begonnen in Yorkshire, waar de zeventigduizend mijnwerkers in de 76 mijnen het werk neerlegden. In Schotland, Zuid-Wales en andere de len van het land sloot men er zich bij aan. Oorzaak van het conflict is niet in de eerste plaats een eis voor hoger loon. Men wil voor de bovengrondse arbei ders een kortere werkweek. Deze arbei ders eisen een week van veertig uur met inbegrip van twintig minuten schaft tijd. Maar hier wil de werkgever, de Nationale Kolenraad, niets van weten. Die gaat niet verder dan veertig uur zonder pauzes voor maaltijden. WENEN Dr. Ernst Fischer, een in ternationaal bekende Oostenrijkse mar xistische theoreticus, is uit de commu nistische partij gestoten, waarschijnlijk wegens zijn verzet tegen de Sovjet invasie in Tsjecho-Slowakije. Uit wel|- ingelichte bron wordt vernomen, dat het centrale comité van de partij gisteren tot het royement van Fischer heeft be sloten. Op het eerder dit jaar gehouden par tijcongres, is Fischer, die in juli 70 is geworden, niet herkozen als lid van het centrale comité. In een vraaggesprek heeft hij over de invasie gezegd: „Zo dra ik hoor spreken van „broederlijke ADVERTENTIE hulp", zie ik tanks, niets anders dan tanks. En als ik het woord niet-inmen- ging hoor, dan hoor ik de militaire stem men van buitenlandse bevelhebbers." Neues Deutschland, het Oostduitse partijorgaan, heeft de mening van Fi scher dat de bezetting niet slechts een inbreuk maakt op het internationale recht, maar ook een misdaad tegen het socialisme was, aangevallen. Fischer, die minister van Onderwijs in de eerste naoorlogse Oostenrijkse coalitieregering was, heeft de tweede wereldoorlog in de Sovjet-Unie doorge bracht. ADVERTENTIE Uitgaan, winkelen, eten en drinken in het Pari: van België! Volledig verzorgd. van elk station Alle informatie in de NS-reiskrant op de stations. NAPELS Een mysterieuze uit Rus land stammende man, die zaterdag als verstekeling aan boord van een Italiaans schap uit Libië naar Italië is ontkomen, heeft dinsdag in Napels de politie om bescherming verzocht. Hy verklaarde te vrezen dat men hem zou willen vermoorden. De nieuwe revolutionaire regering van Libië heeft het Italiaanse schip Sar- degna vanuit Tripoli door kotters van de kustwacht laten achtervolgen en de Libische consul heeft vergeefs ge tracht de man aan hem te doen uitle- ADVERTENTIE ROME De Belgische kardinaal Leo Joseph Suenens heeft gisteren op de synode van bisschoppen in Rome ge zegd, dat de Paus meer vertrouwen moet hebben en hun meer zeggenschap moet geven in het bestuur van de kerk. Hij viel evenals de Nederlandse kardinaal Alfrink het officiële werk document aan. dat hij een weergave noemde van de opvattingen van het Vaticaanse blad Osservatore Romano. Dit blad heeft elke inbreuk van de bisschoppen op het pauselijke gezag als „ketterij" verworpen. In strijd Kardinaal Suenens noemde het docu ment in strijd met de geest van het Tweede Vaticaanse Concilie. Intussen heeft de Nederlandse afvaar diging naar de „schaduwsynode" in Ro me waarvan o.a. de paters Van Kils- donk en Oosterhuis deel uitmaken haar „grote" teleurstelling uitgespro ken over de rede van paus Paulus bij de opening van de officiële synode. In de verklaring wordt gezegd dat de uitleg die de paus heeft gegeven aan de tekst in het Nieuwe Testament over de positie van Petrus in de kerk, thans door vele theologen niet meer wordt aanvaard. Zij vindt het bovendien vreemd, dat de Paus helemaal niet heeft gerept over de armen en de be- hoeftigen in de wereld, de „enige re den voor het bestaan van de kerk". Namens de Italiaanse bisschoppen conferentie verklaarde mgr. Antonio Poma. aartsbisschop van Bologna, dat de collegialiteit een wezenlijk bestand deel van de structuur van de r.k.-kerk is. Uit zijn rede bleek dat de Italiaan se bisschoppen wat de praktische toe passing van het collegialiteitsbeginsel betreft, aansturen op een midden-posi tie. Een vertegenwoordiger van de Indo nesische bisschoppenconferentie viel „Humanae Vitae", de pauselijke ency cliek over de geboortenbeperking, aan. Hij legde er de nadruk op, dat de autoriteit van de Paus door de publi- katie van deze encycliek is aangetast en dat dit voorkomen had kunnen wor den als Paus en bisschoppen samen tij dig hadden kunnen ingrijpen. Als verdediger van het pauselijke ge zag trad aartsbisschop Raymond Tchi- dimbo van Conakry (Guinee) op, die betoogde dat anders de bisschoppen in de ontwikkelingslanden onder het „geestelijke imperialisme" van de ge- industrialiseerde landen zouden komen te staan. Hij verdedigde ook met kracht de encycliek „Humanae Vitae". Een Franse oliemaatschappij ge bruikt deze mini-duikboot bij haar bodemonderzoek aan de Rivièra. Deze duikboot heeft een complete uitrus ting voor het maken van proefborin gen. DEN HAAG Minister Witteveen (financiën) ziet de werkelijke verbete ring van de lonen in 1970 niet in ge vaar gebracht door de revaluatie van de Westduitse mark. In antwoord op Kamervragen zegt hij dat deze tegenvaller kan worden opge vangen door een meevallende stijging van de sociale premies volgend jaar (0,2 in plaats van de door de Sociaal- economische raad voorspelde 1,1 pro cent). De politie in Napels tast nog in het duister omtrent de redenen waarom de man uit Libië is gevlucht en waar om de Libische autoriteiten hem wil len arresteren. De man zegt dat hij de 35-jarige Alexan der Stepahanof is. Hij zou geboren zijn in de Oekraïne en met zijn ouders naar het Westen gekomen zijn, toen de Duitsers zich terugtrokken uit Rus land. Daarna heeft hij volgens eigen zeggen, in Tsjecho-Slowakije, Zwitserland en Italië gewoond, voor hij naar Libië is gegaan. Volgens geruchten zou de man connec ties hebben gehad met de veiligheids dienst van koning Idris II die onlangs is afgezet. BELFAST Britse militairen heb ben in de buurt van Shankill Road in Belfast een „fabriek" van benzinebom men ontdekt. In een niet meer gebruik te winkel lagen ongeveer honderd- ben zinebommen opgeslagen. Het was gisteren rustig in Noord-Ier land. In Newton bij Belfast dienden honderd B-specials leden van de pro testantse reservepolitie hun ontslag in. Ontslag van alle achtduizend B-spe cials is onderdeel van het hervormings plan van de Noordierse regering. MÜNCHEN In Beieren is de 56- jarige luitenant-kolonel Wilhelm Radt- ke, commandant van een eenheid West duitse grenstroepen, gearresteerd. Radtke wordt ervan beschuldigd, dat hij in de oorlog verantwoordelijk is ge weest voor de moord op vele honder den joden in Rusland. Radtke was tijdens de oorlog luite nant van de Duitse militaire politie. ADVERTENTIE STOCKHOLM Het technisch instituut van Stockholm heelt de wat het noemt waarschyniyk zwaarste ondergrondse kernexplosie ooit teweeggebracht, gere gistreerd. De proef moet genomen zijn in het gebied van het Russische eiland No va Zembla. De explosie had een kracht van vyf megaton (vyf miljoen ton t.n.t.). Ook de Amerikaanse commissie voor atoomenergie heeft meegedeeld, dat seis- mografische trillingen uit de Sovjet-Unie zijn geregistreerd, die overeenkomen met een kernproef van een kracht tussen de 200.000 en één miljoen t.n.t. De proef zou zijn genomen in het Russische proefgebied van Nova Zembla. ADVERTENTIE

De Vallei | 1969 | | pagina 5