Elf raadsleden uitgetreden vanwege de burgemeester Stadje is nog niet helemaal onbestuurbaar Ridder Van Rappard laat zich echter niet „wegpesten Prins zette dak er op M@bil Prijsverhoging kan klap worden voor Duitse auto Oostduitsers naar vrijheid Wordt ook Topscorer! Speel mee met M@bil TIJDBOM IN GORINCHEM ONTPLOFT Controverse om wethouder Kapitein van de groene baretten neemt ontslag AMNESTIE IN KINSJASA Tsjechen lokken toeristen n technici verpleegsters leraressen administrateurs voor uitzending van twee jaar naar: zambia peru kenia filippijnen bon voor meer informatie Internationale actie voor „goed licht Zwartsluis blijft zelfstandig Zetelverdeling Kamervragen „ONERVAREN" CONFLICT STREEP ERONDER IN ÉÉN HAND Doe mee! Haal uw gratis kaartje bij een Mobi! benzinestation. Win duizend gulden. Kameroen, dahomey, ivoorkust en Columbia STICHTING NEDERLANDSE VRIJWILLIGERS WOENSDAG 15 OKTOBER 1969 jVfet griep te bed volgt minister Bccrnink (Binnenlandse Zaken) de gebeurtenissen in Gorkum. Hij moet uitmaken of burgemeester mr. L. J. R. van Rappard te maken heeft gekregen met een onbestuur bare gemeente. De commissaris van de Koningin in Zuid-Holland, mr. .1. Klaassesz, dient hem daarby van advies. „Maar met de onbestuurbaarheid van Gorkum valt het nog wel mee", gelooft de secretaris van de Kies raad, dr. mr. Van Ommen Kloeke. „Alle party en hebben voldoende kan didaten op hun lijsten om de open gevallen plaatsen op te vullen. Te meer omdat bijvoorbeeld in de Par tij van de Arbeid het besluit tot uit treding uit de raad niet eenstemmig is genomen". De zetelverdeling in de Gorkumse raad is aldus: P.v.d.A. 9 (uitgetre den: 6). C.H.U. 2, (1 uitgetreden), K.V.P. 2 (beiden uitgetreden), A.R.P. 2 (1 uitgetreden), P.S.P. 1 (uitgetre den en S.G.P. 1. Een gemeentebestuur kan alleen officieel vergaderen als de helft plus één van de raadsleden aanwezig is. Nu zijn er acht van de negentien raadsleden over, maar de heer Van Ommen Kloeke dacht dat er onge twijfeld liefhebbers zijn voor het raadslidmaatschap. Het Rotterdamse Tweede-Kamer lid Lems (P.v.d.A.) wil over de be stuurbaarheid van Gorkum volgen de week donderdag in de Kamer vra gen stellen aan minister Beernink. Is de bewindsman niet van oordeel, zo luidt een van zijn vragen, dat al leen een spoedig ontslag van burge meester Van Rappard de bestaande verontrusting bij de bevolking zal wegnemen? GORINCHLM In Gorinchem is de al jaren geleden vervaardigde, en langzaam maar zeker uiterst explosief geworden tijdbom ontploft. Elf van de negentien raadsleden vinden dat samenwerken met de burgemeester onmoge lijk is. Na dertig jaar moet mr. Louis Rudolph Jules Ridder van Rappard van hen maar eens opkrassen. De burgemeeter weigert. Hij motiveert: ..Ik ben uit idealisme burgemeester geworden. Hit me zelf ga ik niet weg. Ik laat me ook niet door een paar mensen wegpesten. Ik herhaal tot aan mijn dood toe, dat Killian als wethouder faalt, blij doet aan groepsbe- voorrechting. Ik ken talrijke gevallen van vriendjespolitiek." Tabaksgroothandelaar R. S. Killian (47), wethouder van Sociale Zaken en huisvesting, is de aanleiding tot het con flict in de gemeenteraad. De oorzaak ligt dieper. De elf raadsleden die hun functie neerlegden, zeggen in een communiqué: „Terwijl zich tijdens het burgemeester schap van Van Rappard een groot aan tal conflicten heeft voorgedaan met in dustriëlen, twee directeuren van open bare werken, "de middenstandsvereni- ging, raadsleden en wethouders, namen de conflicten in deze raadsperiode nog sterk toe, vooral sedert maart 1968". Voor „het falen" van wethouder Kil lian was de verstandhouding goed met de burgemeester. Killian zou zelfs op de nominatie hebben gestaan loco-bur gemeester te worden. Het gaat l'out wanneer Killian na vier jaar de portefeuille van Bedrijven en Personeelszaken te hebben beheerd, So ciale Zaken en Huisvesting krygt. Kil lian: „Als onervaren wethouder heb ik in het begin toch wel iets van hem ge leerd". ADVERTENTIE WASHINGTON Kapitein Robert Marasco, die het dodelyk schot zou heb ben gelost in de zaak van de Groene baretten, is op eigen verzoek ontslagen uit het Amerikaanse leger. Op 31 oktober verlaat hij „eervol" de dienst. Marasco was met zeven an dere leden van het speciale korps, de Groene baretten betrokken bij de moord op een Zuidvietnamese dubbelspion. De aanklacht tegen de acht mannen werd ingetrokken toen de Amerikaanse Centrale Inlichtingendienst weigerde haar agenten als getuigen te laten op treden. iiiiiiiiiiiiiinMiiiiiiiiiiiiiiimmHiiiiMimiiimiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiHMiH Prins Bernhard opende gistermorgen het nieuwe Haagse hoofdkantoor E van de Nationale-Nederlanden door symbolisch het dak op het gebouw s te plaatsen. Ti WETHOUDER KILLIAN toch iets van hem geleerd Maart '68. De burgemeester en wet houder Killian raken in conflict. De rid der wil flats laten bouwen in Gorjh- chem. De wethouder voelt meer voor eengezinswoningen Er komen flats. Maar de controverse is geschapen. Zeker nadat de burgemees ter in een raadsvergadering had laten weten: „Ieder die tegen het voorstel van de flats stemt zal ik het in de persoonlijke sfeer kwalijk nemen." Oktober '68. De burgemeester raakt oin conflict met de wethouder C. J. de Ronde, die de portefeuille van Onder- wys, Jeugdzorg, Recreatie en Culturele Zaken beheert. Het gaat over de be stemming van een stuk grond. De bur gemeester wil een gebouw voor Jehova's Getuigen. De wethouder een speeltuin. Wanneer de kwestie op 25 oktober in de raad ter sprake komt zegt wethouder De Ronde: „U liegt meneer de burgemeester". De burgemeester neemt dat niet. Een paar dagen later, tijdens een receptie, weigerde hij aan één tafel met De Ron de te gaan zitten. 8 november. Gorinchem viert de ge boorte van zijn 25.000 ste inwoner. Rid der van Gorinchem. blikkend in de toe komst: ..Het ontbreekt de raadsleden aan visie". Hij zegt ook: „Op 1 augus tus 1971 is mijn ambtsperiode voorbij, tenminste als hij niet verlengd wordt, omdat men mij niet kan missen." In een buitengewone raadsvergadering van 20 november worden de uitlatingen van de burgemeester in het belachelijke getrok ken. Goed een week later zegt mr. Van Rappard zijn uitlatingen te betreuren. Een dreigend heengaan van een aantal raadsleden wordt voorkomen. December 1968. Eerst de wethouders daarna de burgemeester reizen naar Den Haag. Naar mr. J. Klaassesz. com missaris der Koningin in Zuid-Holland. Onder alles zal een streep worden ge zet. yier maanden later half april is iedereen dat alweer vergeten. Burge meester Van Rappard belooft in Het Vrije Volk, dat hij opening van zaken zal geven. In april gaat de zaak spelen van de invalide sigarenwinkelier. Killian zou zich te zeer voor deze man, die bijstand van Sociale Zaken genoot, hebben inge spannen, omdat hij er volgens de bur gemeester persoonlijk voordeel bij had. De winkel van de sigarenwinkelier is eigendom van tabaksgrossier Killian. De thans uitgetreden raadsleden: „De KINSJASA President Joseph Mo- boetoe van Kongo-Kinsjasa heeft am nestie aangekondigd voor alle studen ten die de vorige maand gevangen zijn genomen. De amnestie is verleend ter gelegenheid van de 39-ste verjaardag van de president. Eenendertig universiteitsstudenten waren de vorige maand veroordeeld voor hun aandeel in een demonstratie tegen de regering in Kinsjasa op 4 ju ni. Zes studenten verloren het leven toen soldaten het vuur openden op de demonstranten, die om hogere studie toelagen vroegen. Vijf studenten werden tot de maxi mum gevangenisstraf van twintig jaar veroordeeld wegens een poging de vei ligheid van de staat aan te tasten. Drie anderen werden met tien jaar gevange nisstraf gevonnist en de rest kreeg straffen variërend van vier maanden tot twee jaar op beschuldiging van on wettig samenkomen en het aanvallen van leden van de veiligheidstroepen. Het communiqué zegt dat de amnes tie „alle sporen van de ongelukkige ge beurtenissen op de vierde juni uitwist". De amnestie is ook van toepassing op de studenten die van hun faculteiten of hogescholen zijn verwijderd. De vrijge laten studenten werden dinsdag met een bus van de president, van de ge vangenis van Kinsjasa naar het univer siteitsterrein teruggebracht, nadat zij slechts een maand van hun straf had den uitgezeten. RIDDER VAN RAPPARD ik speel geen enkele andere rol dan die van openbare aanklager burgemeester kan niet democratisch denken. Hy wil alles in één hand hou den. Hij duldt geen tegenspel en kan zich niet neerleggen bij de mening van anderen. Zijn beleid lijkt sterk op dal van een dictator." En wat zegt de burgemeester? „Ik speel in deze kwestie een andere rol dan openbare aanklager. Er is geen persoonlijke vete." „De raad was de jury. Men heeft Kil lian ook niet vrijgesproken, men heeft alleen gesuggereerd dat het afnemen van zijn wethoudersfunctie een te zwa re straf zou zijn". „Als burgemeester ben je behoeder van het recht en de rechtvaardigheid. Hier werd het recht aangetast. Ik heb zoveel geschreven over bestuursrecht, ook in vaktijdschriften dat ik een zeke re autoriteit vertegenwoordig." De burgemeéster: „Die elf zijn alleen maar uit de raad gestapt om mij weg te krijgen." DEN HAAG Nadat vorig jaar nog ruim 31.000 Nederlanders een vakantie- bezoek aan Tsjecho-SIowakijc hadden gebracht, is dit aantal dit jaar sterk ge- lonken: eind augustus waren het er nog geen 15.000 geweest. Toch blijft de westerse toerist met zijn harde valuta in Tsjecho-Slowakije van harte wel kom. Op een persconferentie op de Tsjechi sche ambassade te Den Haag hebben de directeuren in Nederland van de Tsjechische luchtvaartmaatschappij CSA en van het Tsjechische reisbureau Cedok een propaganda-actie ingeleid, die ten doel heefl Nederlandse toeris ten voor een wintersportvakantie naar Tsjecho-Slowakije te lokken. Volgend jaar bestaat het reisbureau Cedok 50 jaar. Ter gelegenheid daar van organiseert het voor december a.s. een vijftal jubileumvliegreizen onder de «iagzin „Bijna voor niets naar Praag en Karlsbad". In de bergen van de Hoge Tatra in Oost-Slowakije Worden deze winter van 8 tot 22 februari de wereldkampioen schappen skiën gehouden, een trek pleister die, naar Tsjecho-Slowakije hoopt, veel toeristen uit het Westen zal trekken. Zij kunnen in dit wintersport centrum trouwens zelf ook de ski's on derbinden. WITZENHAUSEN Zes Oostduit sers hebben ondanks de grensversper- ringen maandag op twee verschillende plaatsen kans gezien naar Wcst-Duits- land te vluchten. In Witzenhausen, (Hessen) heeft een 65-jarige timmerman met drie kinde ren, variërend in leeftijd van 16 tot 22 jaar, clc dubbele prikkeldraadversper ringen langs de rivier de Werra weten te passeren in de nacht van zondag op maandag. In Neder-Saksen ontkwamen op een plaats waar langs de grens geen mij nen zijn gelegd twee Oostduitsers in diezelfde nacht. De Oostduitse grenswachten hebben de vluchtelingen niet opgemerkt. De vrouw van de timmerman was in West-Duitsland bij familie op bezoek met eenofficieel grenspapier, zo werd nog gemeld. ADVERTENTIE E. H. J. Stellinga Tilburg 11000,- Mej.L.A.de Lobei Geleen f1000,- F.P.J.de Ruig Haarlem f 500,- mm mm ADVERTENTIE oproep aan: landbouwers, veetelers en tropische landbouwkundigen (HLS/ MLS-niveau), tuinbouwers (HTS/MTS-niveau), cultuurtechnici bouwkundigen, weg- en waterbouwkundigen, werktuigbouwkun digen (HTS/MTS-niveau), technisch tekenaars, automonteurs, elektromonteurs, elektronica-technici, meubelmakers, boekbin der, landmeters, kadastraal tekenaars met kraam-, kinder- of wijk-aantekening, verlos kundigen N.O. met aktes N XII, N XIX, N XX, N XXI of Na, maat schappelijk werksters opbouwwerk of cultureel werk met kennis van boekhouden, van ziekenhuis administratie of ervaring op het gebied van landbouwcoöperaties en het credietwezen waar onder meer nederlandse verpleegsters toezicht houden op dorpsklinieken, speciaal gericht op de behandeling van kinderen tot 5 jaar en assisteren bij praktijkopleidingen voor verpleeg sters en hulpvroedvrouwen hier werken nederlandse weg- en waterbouwkundigen binnen het kader van een peruaanse ontwikkelingsorganisatie aan de voorbe reiding en uitvoering van wegen, bruggen en irrigatiekanalen daar zijn bijv. leerkrachten nodig voor een landbouwpraktijkschool en voorlichters op het gebied van landbouw, veeteelt en tuinbouw, evenals leraressen om huishoudkundige cursussen voor vrouwen en meisjes op te zetten waar o.a. wordt geëxperimenteerd met nieuwe methoden van zeevisserij en onderzocht wordt hoe vangst, opslag, transport en verkoop van vis verbeterd kunnen worden, terwijl op Mindanao een technische school moet worden bemand •i WAAR GAAT U PRECIES HEEN? Dat hangt onder meer af van uw op leiding en uw beroep. En van uw wenaen. In een nader gesprek kunnen we dat hat beste bekijken. MAAR U WILT EERST MEER WETEN Over het soort wark dat u zou kunnen doen. En over uw voorbereiding, sa lariëring, spaarregeling, vrijstelling militaire dienst, ultrustingstoelage, va kantie, sociale voorzieningen enzo voort. U moet minstens 21 jaar oud zijn en maximaal 35 jaar. Alla verdere Informatie kunt u krijgen door de bon hiernaast in te vullen en te verzenden. Wilt u mij nader informeren over het werken in ontwikkelingslanden. Zenden aan: Stichting Nederlandse Vrijwilligers. Muzenstraat 30, Den Haag Telefoon (070)-653395. Woonplaats Geboortedatum Gehuwd/Ongeh Opleiding Beroep.. Datum waarop eventueel beschikbaar De Opel Kadell werd vorig jaar cir ca vijfhonderd gulden goedkoper. Dat had vrijwel een verdubbeling van de verkoop tot gevolg. Zo gevoeüg reageert de automarkt in de prijsklas se van 5500-6500 gulden. Nu zijn de Volkswagens circa vijf honderd gulden duurder geworden. In hoeverre de keiharde reputatie van de kever daar tegen opgewassen zal zijn, moet blijken. Hèt zit er dik in dit de andere Duit je-merken ook omhoog zullen moeien met hun prijzen, dus ook de Opel Ka- detts en de kleine Duitse Fords. Dat is dan een gelukkige bijkomstig heid voor Volkswagen. De hele groep van kleine Duitse auto's zal echter zon der twijfel een aanzienlijke daling in de verkoop ondervinden. Ook zonder prijsverhoginen zou de concurrentie al een stuk feller zijn ge worden, door de komst van de Renault 6 en de bijzonder veelbelovende Fiat 128. De Duitsers namen in 1968 ruim 41 procent van de Nederlandse auto markt voor hun rekening, de Italianen en de Fransen samen bijna 33 procent. Die percentages gaan nu sterk naar elk aar toe groeien. Een nog onbekende factor in het spel vormen de te verwachten loonsverho gingen in Italië en Frankrijk. Als de onderhandelaars van de werknemers de hoge eisen erdoor krijgen, draait dat ongetwijfeld ook op prijsverhogingen uit, hetgeen de kansen van Volkswa gen (en de andere Duitsers, als deze althans ook tot aanpassing van hun prijzen overgaan) weer zou verbeteren. UTRECHT Deze week start in een groot aantal Europese landen een inter nationale vcrlichtingsactie onder auspi ciën van la Prévention Routière Inter nationale. een organisatie waarbij ook het Verbond voor Veilig Verkeer is aangesloten. Deze internationale actie heeft tot doel de weggebruiker te door dringen van het grote belang van een goede en juiste verlichting. Voor wat ons land betreft, heeft het verbond evenals voorgaande jaren een tiental grote automobielimporteurs be reid gevonden met hun dealer-organisa tie in te haken op deze verlichtingsac tie. Zo zullen automobilisten in de ko mende weken overal in ons land in ve le honderden garages in de gelegen heid worden gesteld hun verlichting gratis te laten controleren. Ook van de zijde van de rijwielindustrie is mede werking aan deze actie toegezegd. De actie zal o.a. worden ondersteund door affiches, raambiljetten, stickers en een televisiespot. ZWOLLE Zwartsluis zal buiten de herindeling van Noordwesl-Overijscl blijven. Dit is het gemeentebestuur door de minister van Binnenlandse Zaken meegedeeld. Op 3 juli 1967 werd Zwartsluis plot seling in het herindelingsplan opgeno men. Sindsdien heeft het gemeentebe stuur er van alles aan proberen te doen om Zwartsluis buiten de herindeling te houden. Zwartsluis is geheel georiën teerd op Zwolle en heeft geen enkele relatie met Noord-west-Overijssel, zo luidde de argumentatie. De NOS-televisie zendt morgenavond samenvattingen uit van de algemene beschouwingen die die dag in de Twee de Kamer worden gehouden. De uitzendtijden zijn van 18.15 tot 18.50 uur en van 23.00 tot 24.00 uur. Beide op Nederland I. Verslaggever in Den Haag is Joop van Zijl.

De Vallei | 1969 | | pagina 7