C&A in O.-Flevoland begonnen wajang* wajang* niet bang voor verkiezingen I Nationale ploegwedstrijd Biesheuvel is Grote belangstelling voor agrarisch evenement EVENMIN ALS DEN UYL Machine steeds belangrijker Weer Tsjechen uitgeweken Afscheidscadeau burgemeester Matser: f26.000 Niet willen zien van alternatief is bedenkelijk P.M.W. wil sein op groen GOED BEGIN KANSHEBBERS MEDEWERKING UITSLAGEN planten marganne Aga Khan huwt 28 oktober MARKTEN plantenmafganne ,11 IRRITATIES CONTROLE zuiver scheerwol Wol heeft gewoon een eigen look. 't Zit lekker luchtig, 't staat lekker vlot. C&A zorgde voor 'n uitgebreide kollektie zuiver scheerwollen truitjes, rokken en pantalons ZUIVER SCHEERWOL KRIMPWEREND VERVILT NIET a. Rolkraag pullover 38-46.14.95 b. Pullover met fantasie voorpand 40-48 19.95 c. Links-links gebreid vest 3846 36.75 d. Grote maten vest 46-54 26.75 e. Pullover met fantasie voorpand 44-50 49.75 ZUIVER SCHEERWOL a. Jersey pantalon 36-42 en 3741 29.75 h. Geheel gevoerde rok met 1 voorsluiting en originele belijning. 344426.75 c. Shetland rok, geheel gevoerd f3646 24.75 e. Klassieke geheel gevoerde rok van jersey 38-52 19.95 Pagina i I DONDERDAG 16 OKTOBER 1969 (Van een onzer redacteuren) DRONTEN Tachtig hectare goede kleigrond in Oostelijk Flevoland zijn woens dag en donderdag door 120 van de beste ploegers uit heel Nederland omgeploegd in enige honderden onafzienbare, veelal kaarsrechte voren. Daardoor ontstond er in de ruigte van het deels nog onbewerkte land tussen Dronten en Lelystad in eens een geheel ander beeld, dat van de gecultiveerde akker, die juist in het na jaar aan het landschap een apart cachet weet te geven. Dat gebeurde in het kader van de nationale ploegwedstrijden, georganiseerd door de plattelandsjongeren organisaties in samenwerking met de organisaties van werknemers in de agrari sche bedrijfstakken. Er zijn in ons land, ten behoeve van de landbouw althans, ongeveer 120 tot 125 duizend trekkers in gebruik op de boerenbedrijven. Velen daarvan worden zeer intensief gebruikt, is het niet voor het eigen bedrijf, dan vaak toch wel in het kader van de burenhulp, door de bedrijfsverzorgingsvereniging, door loonwerkers of andere vormen van sa menwerkingsverband. Dat is wel nodig ook want een trekker, die men rustig op zo'n vijftienduizend tot twintigdui zend gulden kan stellen, moet zeker 800 tot 1000 uren per jaar in bedrijf zijn om rendabel te kunnen worden gemaakt. En niet ieder bedrijf in ons land is al zo groot dat het alleengebruik van machines er uit komt. Alle ploegers zijn ook geen goede ploegers al moet gezegd worden dat Nederland wat ken nis van het materiaal en het praktische gebruikt, met name van trekkers en de door trekkers in beweging gebrachte landbouwwerktuigen, wel in de voorste rijen staat. Waar het ploegen nog altijd de eerste aanzet vormt voor een nieuwe oogst is juist dat deel van het landbouwwerk een belangrijke factor bij de beoorde ling van de wijze waarop de boer zijn vak beoefent. Op dit stuk vergelijken de boeren graag eikaars vakmanschap en daarom ook leent het ploegen zich, mits er voldoende ruimte gevonden kan worden, voor het wedstrijdelement. Wedstrijdploegen is dan in ons land ook een al lang bestaande zaak die echter vele jaren in kleinere kring werd be oefend. De groeiende samenwerking tussen de landbouworganisaties heeft er toe geleid dat ook het wedstrijdploe gen in groter verband beoefend ging worden. Vooral de drie jongerenorgani saties, PJGN, CPJ en de KPJ hebben zich bij het organiseren van dergelijke evenementen veel verdiensten verwor ven en mede daardoor de belangstelling voor goed ploegen gestimuleerd. Die is dan ook danig toegenomen, vooral sinds men in 1966 deze zaken groots is gaan opzetten. Het Nationaal Ploegcomité Neder land, waarin de jongeren-organisaties zijn vertegenwoordigd, heeft dit jaar weer voor de nationale ploegwedstrij den beslag weten te leggen op een groot stuk grond, drie kavels, van in totaal zo'n tachtig hectare waarop voor af in provinciale wedstrijden geselec teerde ploegers hun krachten zouden kunnen meten. De strijd ging in eerste instantie om de vijf beste ploegers van iedere organisatie aan te wijzen waar na deze vijftien dan donderdag stre den om het landskampioenschap. Goe de kanshebbers waren de kampioen van vorig jaar, de heer R. van Putten uit Dirksland en A. Havermans uit Zeven- bergsche Hoek. Van Putten heeft dit jaar ook nog zijn geluk beproefd bij de wereldkampioenschappen in Joego-Sla- vië, maar daar zat het hem niet mee, hij werd daar nummer 32. Maar als het volgend jaar in Denemarken weer de strijd om het wereldkampioenschap losbrandt, zal Van Putten zeker weer van de partij zijn. De wedstrijden, die woensdag werden ingeleid met een welkomstwoord van de heer J. Hanse, secretaris van de wed strijdleiding, omvatten het ploegen van kaveltjes van rond de 12 are door rond gaande ploegen en door eenscharige of tweescharige heen- en weergaande ploe gen. De rondgaande ploeg wordt door gaans op wat lichtere gronden gebruikt, de heen-en-weergaande op de zwaarde re, vooral de kleigronden. De gebrui kers van de laatste categorie waren dus in de polder op bekend terrein. Daar het hier ging om vrij droge grond waarop een grasstoppelakker lag konden echter de lichtere ploegers ook vrij goed uit de voeten komen. Het zag er even naar uit dat de hele ploegwedstrijd de mist in dreigde te gaan, letterlijk en figuurlijk, omdat door de zware mist die in de morgen uren in de polder heerste het trekkerbestuurders, die van heinde en verre moesten komen, in tijdnood dreigden te geraken. Een goede be wegwijzering en hulp van de rijkspoli tie zorgden er echter voor dat de deel nemers toch nog op tijd op het wed strijdterrein konden verschijnen. De commmandant van de rijkspolitie groep Flevoland, adjudant L. de Graaf, die met die mist de trekkers op de weg maar een gevaarlijke zaak vond, had de nodige maatregelen genomen om het verkeer snel in goede banen te lei den. Hij en zijn mannen zijn overigens in de polder wel wat gewend. „Er is hier geregeld wat te doen", aldus de adjudant. „We zitten wat krap in het personeel, maar dat wordt ergens wel weer gecompenseerd door de goede me dewerking van de mensen hier. Het lijkt wel of iedereen zich in de polder voor alles in wil zetten, aldus de adju dant, die over de verhouding tussen zijn mensen en de bevolking niets dan lof heeft. Veel hulp van de terreincommissies, allemaal leden van jongerenorganisa ties en technische hulp en begeleiding van Esso Nederland die o.m. voor een perfecte bewijzering van de wegen had gezorgd maakte dat de zaakjes daar in Oostelijk Flevoland op rolletjes liepen. Een nuttige instelling bleek ook het „Hulpfonds eigen materieel" te zijn, een instelling waarin een aantal grote fabrikanten en importeurs deelnemen alsmede de jongerenorganisaties zelf. Uit het fonds worden vergoedingen ver strekt aan hen die, om mee te kunnen doen aan de wedstrijden, extra grote kosten moet maken. Toch blijft er voor de individuele deelnemer aan de ploegwedstrijden vaak nog een behoorlijk bedrag over dat hij uit eigen zak moet bijpassen. Het is dan ook lofwaardig dat zovelen ieder jaar opnieuw aan de wedstrijden deelnemen. Dat betekent ook dat de liefde voor het boerenvak, ondanks alle moeilijkheden die de agrariërs vandaag de dag op hun weg ontmoeten, in ons land nog zeer groot is. Dat bleek overigens ook uit de be langstelling, vele honderden mensen rond de te ploegen kavels, die al op de eerste dag van de wedstrijden werd ge toond. De winnaars van de eerste ronde die morgen hun krachten zullen meten om het nationale kampioenschap, zijn ge worden: Winnaars waren bij de Rondgaande ploegen, KPJ: 1. A. Havermans, Ze- venbergschenhoek, 2. B. Beijens, Hoge- loon, 3. J. Koppelaars, Lithoijen. 1-scharige ploegen: 1. R. Havermans Zevenbergschenhoek, 2. R. Hermus, La ge Zwaluwe en 3. J. Havermans, Den Hout. 2-scharige ploegen: B. Bulter, Dene kamp; 2. Th. L. van Haastert, Wierin- ADVERTENTIE gerwerf en 3. H. Vonk, Dronten. C.P.J., rondgaande ploegen :1 R. v. Putten, Dirksland; 2. F. Smits, Veld hoven, 3. P. C. Jongejan, de Cocksdorp. 1-scharige ploegen: 1. J. P. Dibbits, Almkerk, 2.K J. Coppoolse, Oost Ka- pelle en 3. A. van Bergeijk, Hekelin gen. 2-scharige ploegen: 1. H. Leenstra, Dronten,2 H. Roeterdink, Eefde en twee derde prijsen: L. Vogelaar, Bid dinghuizen en Th. Oostenbrug, Midden- meer. P.J.G.N. rondgaande ploegen: 1. J. Timmer, Putten, 2. J. Veldhoen, Nu- mansdorp, 3. K. Sikkema, Dronten. 1-scharige ploegen: 1. E. Jimmink, Wamsveld, 2. D. Vrij, Oudenhoorn en 3. F. J. van de Bliek, Wolfaartsdijk. 2-scharige ploegen: 1. J. C. Roodzand Melissant, 2. M. de Lint, Klundert en 3. J. Peetoom, Swifterbant. WENEN Het voormalige hoofd van radio-Praag, Zdenek Hejzlar, heeft in Oostenrijk politiek asiel gevraagd, zo is woensdag in Wenen bekend gemaakt. Hejzlar was na zijn ontslag na de inval- sie van Russische en andere Oosteuro- pese troepen, eerste seretaris bij de Tsechoslowaakse diplomatieke verte- tegenwoordiging in Oostenrijk geworden Deze post verliet hij vorige maand, waarna hij als verrader van de belan gen van de werkende klasse en de par tij" uit de Tsjechoslowaakse commu nistische beweging werd gezet. Prof. Eduard Golstücker heeft intus sen besloten nog een jaar in Engeland te blijven, waar hij sinds vorig jaar vergelijkende letterkunde doceert aan de universiteit van Sussex. 'Hij is voor zitter geweest van de vereniging van Tsjechoslowaakse schrijvers. Hij was een van de initatiefnemers tot de zoge noemde „Praagse lente". PARIJS Prins Karim Aga Khan zal op 28 oktober in Parijs trouwen met lady James Chrichton Stuart, zo heeft de secretaris van de prins woensdag bekendgemaakt. De plechtigheid zal in het landhuis worden voltrokken in aan wezigheid van leden van de beide fa milies en vertegenwoordigers van Is- maelische godsdienstige gemeenten. ARNHEM De Arnhemse burgerij heeft oud-burgemeester C. Matser bij zijn afscheid een cadeautje gegeven van 26.000 gulden. Een comité heeft dit geld ingezameld en zal het binnenkort officieel overdragen aan de oud-burge meester die het geld wil bestemmen voor een cultureel doel. SCHERPENZEEL Op de eier markt te Scherpenzeel werden aange voerd 750.000 eieren. De handel was redelijk en de prijzen varieerden van f 12,- tot f 13.25 de honderd stuks. De heneieren golden f 8, tot f 11,50 de honderd stuks. SCHERPENZEEL Op de biggen- markt werden aangevoerd 122 stuks. De handel was redelijk en de prijzen varieerden van f 90,- tot f 102,- per stuk. Bij K.B. zijn benoemd tot ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw: Mr. R. P. Cleveringa, vice-president van het gerechtshof in Amsterdam, en voor zitter van de Raad voor de Luchtvaart, te Amsterdam, en prof. mr, W. L. Haardt, lid, tevens ondervoorzitter van de staatscommissie voor de Nederland se burgerlijke wetgeving te Wassenaar ADVERTENTIE (vervolg van pag. 1) DEN HAAG „Als de minister-president en minister Beernink menen, dat er geen „andere oplossing" is voor dit kabinet dan zeg ik dat die er wel is: verkiezingen. Zij vormen een normaal alternatief. Ik deel ook mee dat de Anti- Revolutionaire Partij die verkiezingen opgewekt zou ingaan". Zo reageerde gisteren bij de algemene politieke beschouwingen in de Tweede Kamer de A.R.-fractieleider mr. B. W. Biesheuvel. Zijn socialistische col lega dr. J. M. den Uyl had een dag eerder al gezegd de verkiezingen niet te schuwen. „Het niet willen zien van een alter natief vind ik een bedenkelijk uitgangs punt van het kabinet", zei mr. Bies heuvel. „Ik heb wel eens de indruk, dat de heren elkaar die mening aanpra ten. Een hardere lijn van het kabinet tegenover het parlement betekent dat aan uw aller ministerieel bestaan heel snel een einde zou kunnen komen". Mr. Biesheuvel zei dat de duidelijk heid in de politiek alleen door de Groep van Achttien is gediend en niet door D'66. De fractievoorzitter van D'66, mr. H. van Mierlo bestreed dat laatste. „Wij kunnen niet alle kanten uit zo als de heer Biesheuvel zei". D'66 blijft in beginsel bereid om te zijner tijd de regeringsverantwoordelijkheid te dra gen. Voor de verkiezingen zullen de voorwaarden en omstandigheden, waar onder dat gebeurt door een congres worden bepaald. „Wij zijn de eersten geweest, die hebben vastgelegd dan vol strekt duidelijk te zijn". Mr. van Mierlo constateerde een ver slechterde verhouding tussen regering en parlement, die vooral het laatste jaar in alle mogelijke irritaties naar voren is gekomen. Daarnaast maakt ook de relatie tussen de regeringspar tijen op de buitenwereld niet de indruk van „een overdonderende saamhorig heid". Het tweede rapport van de staats commissie - Cals - Donner noemde de democratische fractieleider een kleine lichtstraal. De opening naar de moge lijkheid dat de kiezer rechtstreeks de minister-president kiest vond hij een verrassende stap in de goede richting. Toch kreeg mr. Van Mierlo de in druk, dat alles in beginsel op de hel ling mag, behalve het parlementaire stelsel zelf. Over het voorstel om het land te verdelen in zoveel kiesgebieden, dat ten minste tien afgevaardigden per gebied in de Kamer komen, had hij de grootste twijfels. Eén vraag staat, volgens mr. Van Mierlo centraal. Hoe controleren we de macht die de ontwikkelingen bestuurt? Die controle zal o.m. pas mogelijk zijn als het controlerende lichaam in een sterk onafhankelijke positie verkeert ten opzichte van de overheid. „Een monistisch parlementair stelsel betekent het in één hand geven van de macht en de controle daarop. Het is de verschuiving van het parle ment naar de fractiekamer. Dan moet men ook die fractievergaderingen openbaar maken". Een erg vlak verhaal. Zo noemde mr. Biesheuvel dat wat over het bui tenland in de troonrede staat. De ont wikkelingen in de communistische we reld hadden naar de mening van de A.R.-politicus zeker een genuanceerder benadering vereist. „Nu krijgt men de indruk, dat de troonrede alles op één hoop gooit en ontwikkelingen in Tsje- cho-Slowakije en Roemenië over het hoofd ziet". In het weekeinde van 18 19 okto ber a.s. wordt de jaarlijkse nationale inzameling gehouden voor het werk van de kerk in de ontwikkelingslanden. We worden dan uitgenodigd om ruim 800 jonge kerken in die landen te helpen bij de uitvoering en voortzetting van hun werkzaamheden: vervolgonderwijs; hulp bij rampen en noden; levenson derhoud van mannen en vrouwen, die in hun dienst staan; opleiding van ca techisten; op gang brengen van de plaatselijke ontwikkeling; bouwen van kerken en gemeenschapscentra; opzet ten van poliklinieken en ziekenhuisjes; bijzondere zorg voor melaatsen en ge- brekkigen; vorming van kader-mensen; opzet van radio-onderwijs; opbouw van communicatie-mediapriester-opleiding. Het programma kent geen grenzen. De jonge kerken in de ontwikkelings landen, even arm als haar leden, kun nen hun werk voor de mensen slechts voortzetten, als de rijkere kerken in de welvaartslanden hen daarbij helpen. Zo ligt het nu eenmaal. De PMW (de Pauselijke Missie Werken) zorgen door middel van hun wereldwijd bijstands programma, dat al deze kerken hulp ontvangen. Om dit jaarlijks bijstands programma te kunnen uitvoeren, orga niseren de PMW op wereldmissiedag een collecte en giro-actie. In het komende weekeinde van 18-19 oktober hopen de PMW^de benodigde twee miljoen gulden te mogen ontvan gen van de Nederlandse Christenen. Gedenk daarom de kerk-collecte met een royale gift. Gireert u liever? Dit is het gironummer: 8725 PMW Den Haag (Laan Copes van Catten- burch 127). WOL IS ECHT DE MODE d. Geheel gevoerde Shetland rok. 34-46 26.75 ADVERTENTIE

De Vallei | 1969 | | pagina 11