GAA T GORKUM KAPOT.!" „Onderwijspeil op platteland raakt verder achterop" voor gratis informatie en pnjmcflve iter Gascon centrale verwarming GASCON Beroep van opper-wmr. afg ewezen PvdA-Kamerlid wil Ridder wèg hebben Sloan's Balsem Libelle maakt elk vrouwenbeen gewoon nog een ieetje mooier libelle mm RONO-programma Proeftijd voor burgemeester Arnhem krijgt een C.D.U. staatssecretaris Echtpaar dood door kolendamp Immigranten in Dedemsvaart In twee jaar hij „Oranje-Nassau" 600 man minder Canadese sneer voor Franse Hf LA1SGDURIG De pijn verdrijver met onmiddellijke werking. Collectieve noodkreet: Meer dan 2000 „zwartkijkers" opgespoord LAATSTE JAAR DOLGELUKKIG ZIEKTEVERLOF I pp nieuwe I Voor onmiddellijke verlichting Ook aan het mooiste vrouwenbeen voegtLibellenogietstoe. Nog wat rankheid, élégance en charme. Plus het veilige gevoel dat Libelle altijd perfect zit. Wat er ook gebeurt. M Pagina 15 DONDERDAG 15 OKTOBER 1969 DEN HAAG Het beste zou zijn als in Nederland de burgemeesters een proeftijd van een half jaar kregen. Dan zouden de raadsleden beter kunnen be oordelen of met zo'n man valt samen te werken en of de burgemeester in staat is in teamverband te werken. Een man als ridder van Rappard betekent een ondermijning van de de mocratie. Hij verlamt de natuurlijke ontwikkeling van zijn gemeente". Dat zegt het Tweede-Kamerlid drs. J. A. Lems (PvdA). Volgende week wil hij van minister Beernink (Binnenland se Zaken) precies horen hoe het staat met de hestuurbaarhi'van Gorinchem. De raadsleden lopen er bij bosjes weg en uit veel blijkt, dat opvolgers bepaald niet staan te dringen om samen met de ridder aan één tafel te zitten. Het idee van een burgemeester op proef heeft het kamerlid overgehouden aan een bezoek aan Formosa. „Daar voldoet het systeem voortreffelijk. Hier in Nederland moeten we af van de be noemde burgemeester. Het moet een soort kruising worden tussen een be noemde en een gekozen eerste burger van de stad", meent het Kamerlid. Rid der Van Rappard verwijt hem dat een ongepast gebruik wordt gemaakt van het recht vragen aan de minister te stellen. matje is geweest en dat de raadsleden werd aangeraden te proberen oud zeer te vergeten. Het verbaast mij zeer, dat minister Beernink na de gebeurtenissen van deze week niet heeft ingegrepen". Hij verwacht niet dat dat de bestuurs crisis in Gorkum spoedig zal zijn op gelost. Bij de PvdA is de belangstelling de opengevallen zes raadszetels te be zetten uiterst gering. „Voor zover ik weet is er voor de zes zetels hooguit één kandidaat. Het hoofdbestuur van de PvdA zal voorlopig niet ingrijpen, omdat de afdelingen autonoom zijn." Nog even komt de heer Lems terug op de gekozen of benoemde burgemeester. Ik geloof in een kruising van zo'n func tionaris. Met recht van inspraak van de raad en een voordracht van de raad. Dan verdwijnt de geheimzinnige selectie die thans in enge kring geschiedt." Over ridder van Rappard: „Nog dit najaar moet het afgelopen zijn met die man. Ik heb bewondering voor zijn per soonlijke moed, maar een goed bestuur der is het niet. Gorkum gaat kapot met zo'n man als eerste burger." OTTAWA De Canadese premier, Pierre Elliot Trudeau heeft de niet door hem uitgenodigde hoge Franse gast Jean De Lipkowski laten weten, dat hij hem niet als een belangrijk persoon be schouwt en dat hij zich beter op de hoogte moet stellen van de Canadese grondwet. De Lipkowski. staatssecretaris van Buitenlandse Zaken, brengt een bezoek aan de voornamelijk Franstalige Cana dese provincie Quebec. Premier Trudeau zei over het bezoek op een persconferentie, dat uit uitlatin gen van De Lipkowski was gebleken, dat hij „buitengewoon slecht op de hoogte was" van de Canadese grond wet, de regering zal er echter „niet meer aandacht aan besteden dan no dig is", omdat men De Lipkowski niet als een belangrijk persoon beschouwt, aldus Trudeau. De Lipkowski heeft dinsdag in de stad Quebec gezegd, dat „Ottawa (de Canadese federale regering) geen mo nopolie heeft op de betrekkingen met Frankrijk" en dat zijn land bereid is de betrekkingen met Quebec uit te breiden met of zonder toestemming van Ot tawa op terreinen waar Quebec zelf zeggenschap over heeft. Helpt direct bij spierpijn, reumatische pijnen, zenuwpijnen, spit Even aanbrengen op de pijnlijke plek en de weldadige warmte brengt onmiddellijke verlichting. In het Gelders programma van de RONO worden op vrijdag 17 oktober een tweetal boeken besproken, die uit gegeven zijn door de Europese biblio theek in Zaltbommel. Het betreft hier de boeken; „Tiel in oude ansichten" en „De Veluwezoom in oude ansichten". De boeken worden besproken door de heer J. Vredenberg uit Haaksbergen. In hetzelfde programma valt het pro gramma voor de vrouw „Van huis en hof" te beluisteren en de rubriek over het Duitse grensgebied. Het Gelders programma wordt uitge zonden op golflengte MF 96,2 of kanaal 31 en wel op dinsdagavond tussen 18.30 en 19.15 uur en op vrijdagavond tussen 19.15 en 20.00 uur. De heer en mevrouw Lockefeir (80 en 82 jaar) zijn gistermorgen in hun bejaar denwoning in Goes dood op bed aange troffen. Zij zijn het slachtoffer geworden van kolendampvergiftiging. ARNHEM De bestuurder van de KVP, CHU en ARP in Arnhem hebben besloten de gemeenteraadsverkiezingen van 1970 al een Christen-Democratische Unie (CDU) in te gaan. b DEN HAAG De gemeente- en schoolbesturen zien zich geplaatst voor de bijna onmogelijke taak om met on toereikende financiële middelen het ni veau van het onderwijs te verbeteren. Zelfs het handhaven van het reeds lage verzorgingspeil op het platteland is moeilijk. Dit staat te lezen in een brief, die het Convent Protestants Christelijk On derwijs, de Nederlandse Katholieke Schoolraad, de Stichting Algemene Bonden van Scholen en de Vereniging van Nederlandse Gemeenten aan de Tweede Kamer hebben gericht. De vier organisaties, die nooit eerder gezamen lijk naar buiten toe optraden, zetten in deze brief hun zorgen uiteen over de financiering van het onderwijs, met na me in de kleine gemeenten. De wijze waarop de vergoedingsbedragen wor den berekend, veroorzaakt een toene mend verschil tussen de normbedragen per lokaal van de kleine en de grote gemeenten. De brief culmineert in een aantal conclusies waarin o.m. staat, dat bij al le onderwijssoorten dient te worden ge broken met het systeem, waarbij de rijksvergoedingen voor de exploitatie kosten worden bepaald aan de hand van de werkelijke uitgaven in het verleden. In de plaats daarvan dient te worden gestreefd naar een systeem van norm- vergoedingen op basis van een ruim opgevatte taakstellende begroting. Met handhaving van de plaatselijke financiële gelijkstelling tussen open baar en bijzonder onderwijs zal een landelijke financiële gelijkstelling moe ten worden ingevoerd waarbij gegaran deerd wordt, dat het verzorgingspeil van het onderwijs overal in het land gelijk is. Indeling van de gemeenten in klas sen met verschillende vergoedingsbe dragen, adus de vier organisaties, is slechts aanvaardbaar als zij aansluit aan het kostenpeil van hetzelfde voor zieningenpakket in de verschillende ge meenten. Die indeling mag geen uit gangspunt zijn, maar alleen het re sultaat van een onderzoek naar reële verschillen in dat kostenpeil. AMSTERDAM De dienst Omroep bijdragen van de PTT heeft bij een on langs in Amsterdam-Oost, Oud-West en de havenbuurten gehouden zgn. ge richte controle 2206 niet-geregistreerde tv-toestellen opgespoord. De actie, die drie weken duurde en waarbij dertig opsporingsambtenaren werden ingeschakeld, leverde voorts 359 niet-geregistreerde radiotoestellen op. Bovendien kwamen tijdens de ac tie, waarbij ca. 10.000 bezoeken werden afgelegd, op de postkantoren nog 460 aangiften binnen. Sinds in 1965 met de gerichte controle werd begonnen, zijn er bijna 63.000 „zwartkijkers" en ruim 42.000 „clandes tiene" radioluisteraars opgespoord. Meer dan 49.000 kregen een proces-verbaal. Op 1 oktober jl. stonden bij de dienst 2.717.416 tv-apparaten geregistreerd. 174.190 meer dan op 1 januari van dit jaar. Drs. J. A. Lems is lid van de Tweede Kamer voor de Party van de Arbeid sinds februari 1967. Hy is geboren in Rotterdam in 1928 en deed doctoraal examen economisch- sociologische richting in 1955. Hij is zelfstandig bedrijfs- en bedleidsad- viseur en fractievoorzitter van de P.v.d.A. in de gemeenteraad van Rotterdam. ADVERTENTIE ZWOLLE Het Ierse gezin Niks- McDermott heeft genoeg gekregen van de onlusten in de Noordierse hoofdstad Belfast. Het heeft met zijn anderhalf- jarig dochtertje de wijk genomen naar het Overijsselse Dedemsvaart, waar de ouders van de heer Niks wonen. Ook de angst dat hun huis op een dag in brand kon worden gestoken, heeft be langrijk tot het besluit van het jonge gezin bijgedragen. Mevrouw Niks-McDermott: Mijn man kwam door zijn werk maar eens in de veertien dagen een weekend thuis. De rest van de tijd zat ik alleen met mijn kind midden tussen de ellende. Huizen brandden om ons heen af en dichtbij waren steeds onlusten. Het was een verschrikking." Het gezin woonde in een straat tussen een protestantse en een katholieke wijk in Belfast. De straat werd dag en nacht bewaakt door solda ten. Na 9 uur 's avonds mocht niemand de straat meer op. Een jaar geleden was het echtpaar Niks-McDermott in Belfast komen wo nen, de geboortestad van mevrouw Niks-McDermott. „Onder de bevolking bestond toen nog niet zo'n grote haat en nijd zoals die de laatste weken is losgebroken", zegt de heer Niks. Hij heeft zijn goede baan er aan moeten ge ven om naar Nederland te vertrekken. Zijn vrouw heeft haar geboortestad voorgoed verlaten. „Ik kom er nooit meer terug", zegt ze. „De afgelopen dagen is een ware uit tocht begonnen. Veel Ieren zijn naar Australië vertrokken om zich daar te vestigen", vertelde de heer Niks nog. Dat interesseert mij geen fluit. Op woorden van deze burgemeester rea geer ik niet. Ik ben juist dolgelukkig met dat recht. Wie goede vragen stelt, heeft recht op goede antwoorden. Van zijn achterban want zo heten tegenwoordig de kiezers van een poli tieke partij samen heeft de heer Lems gehoord dat met de ridder niet valt samen te werken. „Afgetreden raadsleden kregen bloe men van vrienden en kennissen. Fami lieleden liepen zorgelijk door het huis, omdat huisvader-raadslid van kommer en ellende geen zin had naar de raads vergadering te gaan", schetst hij boei end. Hij vindt het eigenlijk wel fijn dat minister Beernink zijn vragen niet van daag in de Tweede Kamer zal behande len, maar pas volgende week. „In de ve le zaken, die tijdens de beschouwingen aan de orde komen, kan de kwestie van bestuurbaarheid van gemeenten gemak kelijk verdrinken. Dat mag niet, want hiervoor is het probleem te ernstig. Be sturen betekent tegenwoordig samen werken en niet meer als één man pro beren anderen de wil op te leggen", vat hij als zijn mening samen. Als volgende week de heer Lems niet naar volle tevredenheid antwoord van minister Beernink krijgt, is de minis ter nog niet van het Kamerlid af. „In de fractie van de TvdA zal ik dan voorstellen tot een interpellatie te ko men. In een motie wil ik dan aan mi nister Beernink vragen burgemeester Van Rappard met ziekteverlof te stu ren. Die laatste anderhalf jaar voor zyn pensioen kan hy Gorkum volledig in de grond boren", is zyn overtuiging. Vorig jaar heeft de heer Luns aan mi nister Beernink vragen gesteld over de bestuurbaarheid van Gorkum. „Het eni ge gevolg is geweest dat de ridder bij de commissaris van de Koningin op het ADVERTENTIE ROERMOND Het ambtenarenge recht in Roermond heeft het beroep van de vroegere opperwachtmeester der Rijkspolitie te Herten, N. de Jong, on gegrond verklaard. Opper De Jong was bij het ambtenarengerecht in beroep ge gaan tegen zijn overplaatsing naar de politie-opleidingsschool. Het ambtenarengerecht verklaarde de heer De Jong niet ontvankelijk in zijn vordering tot toekenning van smar- tegeld. Het gerecht is wel van oordeel dat de verantwoordelijke leiding van het korps te weinig heeft gedaan om de heer De Jong in zijn moeilijkheden te helpen. Ook is het gerecht niet van me ning dat de functie die de heer De Jong momenteel bekleedt voor hem „niet passend" zou zijn. Opperwachtmeester De Jong heeft ge zegd dat hij tegen de uitspraak van het ambtenarengerecht in beroep zal gaan bij de Centrale Raad van Beroep in Utrecht. HEERLEN Het personeel van de Oranje Nassaumynen zal in de ko mende twee jaar met 1600 man moeten verminderen. De dircetie heeft giste ren bekendgemaakt hoe dat zal gebeu ren. Het gaat om 180 man kantoorperso neel en 1450 man fabriekspersoneel. Van hen zullen er 650 tot 700 man met pensioen gaan of tot het pensioen een overbrugging krijgen. Ruim twee honderd werknemers zullen aangepast werk krijgen in de sociale werkplaat sen van pe Stichting werkvoorziening particuliere mijnen. Ruim zeshonderd man personeel zal in andere industriële activiteiten van de Oranje Nassaumijnen een plaats vinden of naar andere werkgevers worden over geheveld. De directie ziet daarvoor vol doende kansen. „zo ADVERTENTIE Libelle panties. Perfecte pasvorm, met ingezet kruisstukje. In alle mogelijke modetinten. Libelle minilons. Super-elastisch en sterk. Het wonderkousje voor elk been, verpakt in een handig plastic doosje. Libelle mini panties. Rimpelloos zittende panties met alle goede eigenschappen van de minilons. Llbejle nylons. Perfecte pasvorm. In alle mogelijke modetinten. faii i j V

De Vallei | 1969 | | pagina 15