Moratorium-Day tegen Vietnam-politiek Miljoenen Amerikanen bij de protestdemonstraties 10.- i0ct.K0RTW«ü. 6.« 5.55| Suharto wenst uitstel van algemene verkiezingen Goedkoop de^winter President van Somali vermoord Da jan verwacht volgend jaar oorlog Canada beperkt zeehonden j aeht Meer Sovjet-hulp voor Vietnam NIET VOOR 28 OKTOBER 'VÏ-K 7 -mm MCCARTHY AA1SVAL FAKKELS HOOFDPIJN POEDERS U helpt de vluchtelingen door het kopen van deze langspeelplaat met een uniek amusementsprogramma m.m.v. beroemde artiesten als Tom Jones, Barbra Streisand, Dusty Springfield en The Supremes 16 wereldsterren voor slechts (op musicassette 13.50) Revaluatie D'Mark ALBERT HEIJN IN ZELl BEDIENING 8- WAREN1IUIZEN éiS tegen gbrnik van D.D.T. Gun uw kinderen de luxe van zuiver scheerwol. Laat ze genieten van kleding die gemaakt is van echte wol. C&A zorgde voor een voortreffelijke kollektie tricot van zuiver scheerwol. ZUIVER SCHEERWOL KRIMPWEREND VERVILT NIET wm 'Wy///// DONDERDAG 16 OKTOBER 1969 NAIROBI - Dr. Abdel Rashid Ali Sher marke, de president van de Afrikaanse republiek Somali, is gisteren vermoord. HU werd doodgeschoten door een poli tieagent tijdens een bezoek aan het noorden van het land. De dader werd gearresteerd. In verband met de moord werd in So mali een uitgaansverbod aangekondigd. Dr. Abdel Rashid Ali Shermarke, ge boren te Harardere, was een fel anti kolonialist en groot voorstander van Mohammedaanse eenheid. Hij was So mali's eerste premier van 1960 tot 1964. nadat Brits en Italiaans Somaliland waren samengegaan in de onafhankelij ke republiek Somali. In juni 1967 werd hij door het parlement verrassend tot president gekozen, in de plaats van Aden Abdoellah Osman. Dr. Shermarke nam vorige maand deel aan de Islamitische topconferentie in Rabat naar aanleiding van de brand in de El-Aksa moskee. ADVERTENTIE WASHINGTON Amerika heelt gisteren de grootste anti-Vietnam betoging uit zijn geschiedenis beleefd. Miljoenen Amerikanen door het hele land namen er aan deel. Vrijwel overal verliepen de demonstraties rustig. In verscheidene plaatsen werden te genbetogingen op touw gezet. Voor- en tegenstanders van president Nixons po litiek inzake Vietnam kwamen, voor zo ver bekend, nergens met elkaar in bot sing. Senator Edward Kennedy behoorde tot de politici, die zich openlijk aanslo ten bij de protestbeweging op Morato- rium-day zoals de protest-dag werd genoemd. Hij vond dat Amerika moet aankondi gen, dat het onhesroepelijk binnen een jaar alle grondstrijdkrachten zal terug trekken uit Zuid-Vietnam. Andere mili tairen zouden voor eind 1972 weer thuis moeten zijn. „Zo mogelijk moet dit schema worden versneld", zei Kennedy in Boston. Senator Eugene McCarthy velen van zijn aanhangers hadden een groot aandeel in de voorbereiding van het moratorium zei, dat „niemand zich moest laten afleiden door de poging van de regering om het moratorium in dis krediet te brengen door te zeggen dat het door de communisten zou zijn ge ïnspireerd. waar burgemeester politiek van Nixon In New York. John Lindsay de voortdurend fel aanvalt, begon de pro testdag met de voorlezing van de na men van de in Vietnam gesneuvelde militairen. Elders gebeurde hetzelfde. Studenten in het hele land droegen zwarte armbanden bij wijze van symbo lische bijval aan het algemene protest. In veel kantoren in Washington werden kaarsen gebrand. In Washington is Moratorium-day be sloten met een grote bijeenkomst nabij het Washington-monument, waar me vrouw Coretta King de belangrijkste spreker was, gevolgd door een stille fakkeloptocht naar het Witte Huis. Naar schatting 30.000 voornamelijk jon mensen hadden zich verzameld op het grasveld van het Sylvan Theater nabij het monument. Stil en aandachtig luisterden zij naar de weduwe van domi nee Martin Luther King, die verklaar de, dat de oorlog in Vietnam de hoop van de negers en de arme Amerikanen heeft vernietigd. Haar 12-jarig zoontje had volgens haar reeds plechtig beloofd dat hij „zijn leven niet op zo'n offer altaar zou geven". President Nixon had van tevoren ver klaard, dat hij zich niet door de anti- oorlogsbetogingen zou laten beïnvloe den. Terwijl de stille processie langs het Witte Huis trok, zat hij aan het di- ADVERTENTIE munHRRDT'S TIBERIAS De Israëlische minister van Defensie, generaal Mosje Dajan, gelooft dat president Nasser volgend jaar zomer weer een oorlog in het Mid den-Oosten zal ontketenen, wanneer te gen die tijd de Arabische doelstellingen niet door een politieke oplossing zijn bereikt. Nasser zou hiertoe uit prestige-over- wegingen gedwongen zijn, omdat hij de kans zou lopen uit zijn macht ontzet te worden wanneer hij langs het Suez- kanaal nog meer nederlagen zou moeten incasseren. Generaal Dajan verklaarde dit in een informeel gesprek met de vei ligheidsfunctionarissen van Israëlische nederzettingen in het noordelijke gebied van het Jordaandal. DEN HAAG Canada zal in 1970 de jacht op zeer jonge zadelrobben aan de Oostkust verbieden, aldus heeft de Ca nadese minister van Visserij en Bos bouw. Davis, vandaag in Ottawa mee gedeeld. Blijkens een mededeling van de Canadese ambassade mogen deze zeehonden alleen worden gevangen als zij in het stadium zijn gekomen waarin het moederdier hen aan hun lot heeft overgelaten. Op die leeftijd kunnen de dieren zwemmen en staan zy op 't punt naar de noordelijker wateren te vc trekken. De jacht op zeehonden en met name het doodknuppelen van zeer jonge zee honden is ernstig gekritiseerd, ook in Nederland. Volgens de mededeling van de am bassade, zijn de jonge dieren die onder de nieuwe regeling nog wel mogen wor den gevangen, veel beter in staat zich te verplaatsen dan de zeer jonge zee honden, zodat jagers geen gebruik meer van knuppels kunnen maken. MOSKOU De Sovjet-Unie zal Ha noi verdere militaire en economische hulp verlenen krachtens overeenkom sten die woensdag in Moskou zijn on dertekend door de Russische en Noord- vietnamese premiers, zo meldt Tass. Het officiële Russische persbureau zei niet, hoeveel de Russische hulp zal belopen. In Washington is die eerder geschat op een miljard dollar per jaar. Tass meldde dat de nieuwe overeen komst is getekend door premier Pham Van Dong van Noord-Vietnam en Alexei Kosygin van de Sovjet Unie. De Noordvietnamese premier is maandag in Moskou aangekomen. De onderteke ning is voorafgegaan door besprekin gen met Kosygin en met partijleider Breznjef. De overeenkomst heeft volgens Tass betrekking op nieuwe langlopende kre dieten. Moskou heeft zich verplicht Hanoi „aanzienlijke hoeveelheden" wapens munitie andere militaire uitrusting, voedsel, olie. metalen, kleding, "medi cijnen en andere goederen te leveren. ADVERTENTIE ner en onthield hij zich van publieke uitspraken. Voor het Witte Huis in Washington is gistermiddag een vechtpartij ontstaan, toen een aantal jonge militante negers, die zich bij een protestdemonstratie te gen de oorlog in Vietnam hadden aan gesloten, trachtten tot de terreinen van de ambtswoning van de president door te dringen. Drie mannen werden gearresteerd. Later hield de politie een vierde per soon aan, een blond meisje, dat met handboeien om werd weggevoerd. BONN De Westduitse mark zal ze ker niet voor 28 oktober worden gere valueerd, zo luidt de algemene ver wachting in de Bondsrepubliek. In de Duitse kranten schrijft men dat Willy Brandt op die datum zijn regeringsver klaring zal afleggen en dat een be slissing over wijziging van de markpa riteit in de tussenliggende tijd weinig waarschijnlijk is. De pers, die zich ba seert op gegevens uit ingelichte krin gen, meent dat de revaluatie in het weekeinde van 1 en 2 november zal worden bekendgemaakt en dat het be sluit tot revaluatie op 26 oktober zal vallen. ZAANDAM Albert Heijn zal in 1970 naast zijn normale supermarts drie of vier zelfbedieningswarenhuizen gaan openen, aldus de heer A. Heijn, president van Albert Heijn N.V., tijdens de opening heden van een supermart en een Albert's Corner te Voorburg. Ook zal het bedrijf met kracht de voorbereidingen ter hand nemen tot ontplooiing van activiteiten elders in Europa. Deze activiteiten zullen onder meer liggen op het gebied van de de tailhandel. Wat de zelfbedieningswaren huizen betreft hoopt men in Nederland een verkooopoppervlakte van 15.000 vierkante meter in 1970 in gebruik te kunnen emen; daarnaast zullen 15 su permarts worden geopend met een to taal vloeroppervlak van 20.000 vierkan te meter. De zelfbedieningswarenhuizen zullen van het type zijn, zoals deze ook al aan getroffen worden in de Verenigde Sta ten, Frankrijk, België en Duitsland. Een dergelijk soort verkooppunten is tot dusverre in Nederland praktisch onbe kend, aldus de heer Heijn. In Vlissin- gen-noord op een terrein aan de grote verkeersweg Vlissingen-Middelburg is de eerste van de serie zelfbedieningswa renhuizen geprojecteerd, die een vloer oppervlakte van 5.000 vierkante meter krijgt. Met de bouw zal spoedig worden begonnen en men verwacht het in het najaar van 1970 te kunnen openen. Reeds tien jaar geleden heeft Albert Heijn in Amerika de zgn. discount stores te .vergelijken met de witte schuren in ons land bestudeerd. Vastgesteld werd, en men is deze me ning nog steeds toegedaan, dat een der gelijke verkoopvorm niet in aanmerking kwam voor Albert Heijn. Immers de A.H.-klant was in meerderheid zeer ge steld op een groot assortiment. Het zelfbedieningswarenhuis, aldus de heer Heijn, is een nieuwe ontwikke ling in de goederendistributie, die ge heel past in onze bedrijfsfilosofie: een breed assortiment in de food en non food sector van hoge kwaliteit aange past aan de eisen van de consument tegen een zo laag mogelijke prijs, zegt een communiqué. ADVERTENTIE DJAKARTA President Suharto van Indonesië is dinsdagavond besprekingen begonnen met de leiders van de poli tieke partijen met de bedoeling via hen het Indonesische volk voorzichtig voor te bereiden op uitstel van de algemene verkiezingen, die Suharto niet wil la ten houden tijdens de uitvoering van het economische vijfjarenplan dat in maart 1974 voltooid moet zijn. Alleen in 1955 zijn er in Indonesië al gemene verkiezingen gehouden. Krach tens het besluit van het voorlopige raad gevende Volkscongres, moeten er voor juli 1971 en binnen 18 maanden na goed keuring van het desbetreffende wets voorstel algemene verkiezingen gehou den worden. Dit betekent dat dit wets voorstel uiterlijk in december 1969 moet worden aangenomen. Politieke waarnemers zijn ervan overtuigd, dat dit niet zal gebeuren. Al enkele maan den bereidt de regering door voorzich tig gestelde toespelingen de publieke opinie voor op uitstel van de verkiezin gen. Dinsdag nog zei Suharto op een bij eenkomst van 26 gouverneurs van pro vincies, dat eventuele verkiezingen de vlotte uitvoering van het vijfj: -en- plan niet in gevaar mogen brengen. Hij wee verder op de hoge kosten van der gelijke algemene verkiezingen. Van re geringszijde was al eerder opgemerkt dat deze verkiezingen het land een be drag van 50 miljoen Amerikaanse dol lar zou kosten wat zou leiden tot uit putting van de hulpbronnen van Indo nesië. Van welingelichte zijde is meegedeeld dat de grote partijen wel akkoord zul len gaan met het uitstel van de verkie zingen, zij het om verschillende rede nen. Zo zouden de leiders van de Mo hammedaanse partij Nadhat Ulama niet graag hun overheidsfuncties kwijt raken terwijl de leiders van de nationa listische PNI voor uitstel zouden zijn in verband met de rol die enkele van haar belangrijkste leden hebben ge speeld bij de mislukte staatsgreep van 1965. Het overleg tussen de regering en de politieke partijen is echter v stgelopen op het punt van de samenstelling van het nieuwe parlement en congres. De partijen maken er bezwaar tegen, dat de strijdkrachten 100 van de 460 parle mentsleden en een derde van het 920 leden bestaande congres aanwijzen. Het is nog niet zeker dat de strijdkrachten dit mogen doen, maar zij dringen er wel voortdurend op aan. NEW YORK Mevrouw V Yanna- cone heeft een proces aangespannen te gen de voornaamste fabrikanten van het insekticide DDT. Zij eist namen» het Amerikaanse volk een vergoeding van 30 miljard dollar voor de schade die door het middel aan de gezondheid zou zijn toegebracht. Zij is van plan een eventuele schadeloosstelling ter be schikking van de overheid te stellen. ECHT kitupwmnjj Wtlll lilll 1. Meisjespullover, diverse kleuren. 116146 10.75 -12.75 2. Deze ribpullover is speciaal voor tieners. 152-167. 19.75 3. Fullyfashioned kleuterpullover, met streepgarnering. 98-110.14.75 4.Shetland tienertrui met rugby- schouder en sluiting met „le ren" knoopjes. 152-167 24.75 5. Jongenspullover in diverse kleuren met kontraststrepen. 116167 11.75-15.75 6.Fijne warme kleutertrui met moderne streepgarnering op de mouwen. 92-110. 14.75

De Vallei | 1969 | | pagina 17