Veenendaals dagblad Met prins Constantijn gaat het steeds beter Groeiende spanning tussen A.R.P.- en V.V.D.-fractie Buiten Palestijns hoofdkwartier in Beiroet beschoten NOG RAADSELS OYER OPDRACHT SOVJET- RUIMTEVAARDERS Voortvluchtige misdadiger aangehouden Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Ongeluk met escorte van Jordaanse ambassadeur in hofauto Bejaarde man in de Jordaan vermoord JAMIN DROOG EN ZONNIG NIJMEEGSE STUDENTEN ROEREN ZICH NOG GEEN BESLUIT VERDELING BELASTINGCORRECTIE POLY SELECT matras P»ü Ambassadeur van Tsjaad inspecteerde muzikanten Kon. Militaire Kapel melkhazelnootjes mvcm da nil 9— Vier jeugdige zwervertjes in holst van de nacht gevonden Vondeling als commissaris in Friesland voorgedragen Miljoen stakers in Milaan UTRECHT. De behande lende geneesheren deelden van morgen mee, dat prins Constan tijn een goede nacht heeft ge had. Zijn gezondheidstoestand is wederom vooruitgegaan. Ook het avondbulletin van gisteren luidde al tamelijk gunstig; daar in werd gezegd, dat de „lichte verbetering", die gisterochtend in de toestand van het prinsje was geconstateerd, zich in de loop van de dag had voortgezet. NAAR SPANJE VOORZICHTIG Dwergbos VERWONDINGEN 150 gram van 124 voor 114 niet te geloven voor die prijst Dader zei: ik ben van Nederlandse Televisie Laspogingen mislukt? JANKENDE HOND VLUCHTELING Onderuitgezakt op bank van auto PARKWACHTER Foam de Luxe Bur. voor redactie en administratie Prins Bernhardlaan 28, Veenendaa!, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 0,97 p. w., 4,15 p. m., 12,35 p. k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Cc Advertentietarieven op aanvraa: DONDERDAG 16 OKTOBER I969 - 43e JAARGANG no. 243 Prins Constantijn schijnt te lijden aan een hyaline membranen-pneumo- nie. waarbij een slijmlaagje zich vast zet op de longblaasjes en de luchtwegen verstopt. Daardoor ontstaan ademha lingsmoeilijkheden. Door het kind in de couveuse te leggen, kan toch voldoen de zuurstof worden toegediend. Het herstel van prinses Beatrix ver loopt even vlot als na haar twee vori ge bevallingen. Aangenomen mag wor den, dat zij in de eerste helft van vol gende week het ziekenhuis zal verlaten. Ook na de geboorten van de prinsen Willem-Alexander en Johan Friso bleef de prinses ongeveer negen dagen in het ziekenhuis. Prins Claus heeft gistermiddag zijn vrouw bezocht in gezelschap van zijn beide oudste zonen. Ook koningin Julia na en prins Bernhard hebben haar een bezoek gebracht. Het gaat nu kennelijk zo goed met prins Constantijn, dat prins Bernhard, gisteren na het bezoek aan het Acade misch Ziekenhuis in Utrecht, voor een jachtpartij naar Sevilla in Spanje is vertrokken. De prins bestuurde zelf het vliegtuig waarmee hij naar Spanje ver trok. Hij had gezelschap van prinses Irene, die tot Madrid met hem mee reisde. NIJMEGEN Tijdens een vannacht door het actiecomité van de Nijmeegse studenten gehouden discussiesamen komst is besloten de aula van de Katho lieke Universiteit voor onbepaalde tijd te bezetten en in te richten als actie- en discussiecentrum. In mei van dit jaar is de aula ook gedurende twee we ken bezet geweest. Tot herhaling van deze maatregelenis vannacht besloten omdat, naar de me ning van de studenten, het curatorium vooralsnog geen volledige openbaarheid van zijn vergaderingen wenst, ontkent ondemocratisch procedures op te leg gen aan de diverse geledingen en geen hoofdelijke stemming wil over de plan nen voer een nieuwe bestuursstruc tuur. Voorafgaand aan de vergadering is gisterochtend een zitdemonstratie ge houden in het curatorengebouw. De ac tievoerende studenten willen dit van middag herhalen. Er is vannacht een actiecomité ge vormd, waarin behalve studenten ook personeelsleden en stafleden zitting na men. Eerder op de dag had de president curator, prof. van Melsen, een uitnodi ging van de studenten om deel te ne men aan de discussies afgewezen op grond van het feit, dat tot 25 oktober voor alle geledingen van de Katholieke Universiteit de mogelijkheid nog open staat amandementen in te dienen op het plan van de curatoren tot democratise ring van het bestuur. DEN HAAG Vandaag, de laatste dag van het jaarlijkse grote politieke de bat in de Tweede Kamer, wordt geen beslissing verwacht over de door het ka binet voorgestelde verdeling van de belastingcorrectie over 1970 en 1971. Een definitieve uitspraak over deze verdeling en daarmee over het lot van het kabinet-De Jong valt half november, wanneer het wetsontwerp voor deze correctie van de loon- en inkomstenbelasting wordt behandeld. De anti-revolutionaire fractievoorzit ter mr. Biesheuvel liet gisterochtend duidelijk zijn voor de liberalen on aanvaardbare voorkeur merken voor een verdeling van het met deze correctie gemoeide bedrag van negen honderd miljoen gulden in twee gelijke moten voor het volgend jaar en voor 1971. „Ik hoop dat de regering de verhou ding tweederde en eenderde niet als een soort dogma wil zien", zei hij. „Het kabinet moet geen „onaanvaardbaar" tegen een andere verdeling laten horen. Het zou de weg tot goed overleg afsnij den". Die correctie op zich zelf vond de heer Biesheuvel een zeer noodzakelijke maatregel. De doorvoering ervan vol gens de plannen van het kabinet kan de loon- en prijsspiraal echter verder opdrijven en de werkgelegenheid na 1970 in gevaar brengen. Hij vroeg het kabinet zich nog eens op dit probleem te bezinnen. De liberaal drs. Joekes reageerde la te op de dag zeer voorzichtig op de rede van mr. Biesheuvel. Hij herhaal de wat zijn fractievoorzitter mr. Geert- sema reeds dinsdagavond had gezegd: Eigenlijk zouden de hele negenhonderd miljoen worden uitgetrokken. Minister Witteveen (Financiën) moet nog maar eens goed duidelijk maken waarom dit niet kan, zei de heer Joe kes. De 105 miljoen gulden die een uitstel van een verhoging van de omzetbelas ting (BTW) tot 1 januari 1971 de schat kist gaat kosten voor dit uitstel voel den ook de heren Biesheuvel en Van Mierlo (D'66) mag niet worden ge vonden door wijziging van de belasting correctie of verhoging van de vennoot schap, of vermogensbelasting, aldus de liberaal. Men zie ook elders in deze editie. Tn het najaar spreken de Duin- j doorns veel meer tot onze verbeelding, dan in de andere sei- j zoenen, want zelfs de lente weet de struiken niet met schoon bloeisel j op te sieren. Doch in de herfst ziet ge hen nooit over 't hoofd, want dan prijken ze met oranje en gele trossen van decoratieve schijnbes- sen, zoals die in bloemenwinkels l verkocht worden. Toen we dezer dagen in de duinen van Schouwen zaten, zagen we na vele maanden weer het grijsblauwe zilverige stru- j weel met de scherpe, lange doorns langs de hellingen en op menige plaats had het dwergbos zich ge- tooid met de fel-kleurige beziën. Wijlen de oude kunstschilder i Wenckebach wist dit in landschap en details treffend uit te beelden; nu en dan sla ik er het Verkade's album Blonde duinen" wel op na. We zagen zowel struiken met weli ge bessendecoratie als exemplaren die daarvan niets vertoonden. Dit komt, omdat de duindoorn één- slachtig is en dus het stuifmeel van de een moet worden overgebracht naar de stamperbloempjes van de andere. Overigens weet dit gewas zich ook voortreffelijk te redden door de rijke wortelopslag »en vormt zodoende een onmisbare hulp bij het beteugelen van stuif- I zanden. Ook gedijt onze zanddoorn I op arme bodem door bacterieknob- beitjes aan de wortels, waarvoor hij evenals de els in het lage land vrije stikstof uit de lucht I kan opnemen en ten slotte ver- spreiden de vogels de begeerde j vruchten wijd en zijd. Fazanten, lijsters, spreeuwen, wulpen en kraaien (bonte zijn er haast niet meer) komen er met tal van trek kers op af en als we die boksdoorns meer op ons binnenlands diluvium gingen aanbrengen zouden ze daar ook wel verschijnen. Dat de bessen een hoog vitamine-C-gehalte heb ben zullen ze echter niet weten. Bovenaan, waar de takken niet meer door konijnen en klein weide- vee kunnen worden bereikt, ont breken de doorns. Dit heeft Dar win al voor de meeste stekelplan ten bewezen. 16-10-1969A. B. WIGMAN PARIJS Frankrijk bestudeert de mogelijkheid om Israël de ruim 60 mil joen dollar terug te betalen, die zijn betaald voor 50 Mirage straaljagers, die nooit zijn afgeleverd als gevolg van het wapenembargo van president Char les de Gaulle. ADVERTENTIE union DEN HAAG Acht marechaussees van de brigade Utrecht en een hofauto zijn gistermiddag betrokken geweest bij een ongeluk in de Haarlemmer meer. De stoet was van Amsterdam op weg nasjr Den Haag. In Amsterdam had de ambassadeur van Jordanië, Zuyhayer Muffi, de passagier in de hof auto de A A-65 zijn geloofsbrie ven aan koningin Juliana overhandigd. Op de terugweg ter hoogte van War mond kreeg de marechaussee, die rechts voor de auto reed, motorpech. De stoet reed negentig kilometer per uur. De man minderde plotseling vaart, de man achter hem reed tegen hem op en viel. De chauffeur van de hofauto remde zo krachtig, dat van de vier ma rechaussees die achter de wagen reden er drie op de auto botsten. De hofauto kon, ondanks een lichte beschadiging doorrijden. Marechaussee H. J. van Oort is met vijf gekneusde ribben in het Diacones- senziekenhuis in Leiden opgenomen. Drie anderen, de marechaussees R. A. Laurens, H. Bosch en J. M. Wensen, werden licht gewond en konden na be handeling van de schaafwonden naar huis. De Jordaanse ambassadeur heeft la ter op de dag een bezoek aan het zie kenhuis gebracht. De oorzaak van de pech is waarschijnlijk het vastlopen van de motor, aldus de Legervoorlich- tingsdienst in Den Haag. Woensdagmorgen heeft H.M. de Koningin de ambassadeurs van Nicaragua, El Salvador, Jordanië en Tsjaad op het paleis op de Dam ontvangen om hun geloofsbrieven in ontvangst te nemen. Op de foto inspecteert de ambassa deur van Tsjaad, zijne excellentie Aladji Oueddo, de Koninklijke Mi litaire Kapel. ADVERTENTIE morgen^ l! f?*1 BEIROET In Beiroet zijn woens dagmorgen enige gewonden gevallen in het hoofdkwartier van de „organisa tie voor de bevrijding van Palestina", een beweging waarin vrijwel alle Pales tijnse verzetsbewegingen zijn verenigd. Terwijl in de officiële Libanese lezing alleen gesproken wordt van een „ont ploffing" en „een incident", heeft het hoofd van het bureau van de organisa tie, Sjafik El Hoet, verklaard dat het hoofdkwartier getroffen is door zes ra ketten die uit een tegenover gelegen huis waren afgeschoten. Er zijn tot dus ver geen arrestaties verricht. Een van de gewonden is er ernstig aan toe. El Hoet die evenals de andere gewon den slechts lichte kwetsuren heeft op gelopen, zei dat zich vier dagen gele den een man bij het hoofdkwartier had vervoegd, die zei voor de Nederlandse Televisie te werken. Hij verzocht toe stemming om binnen en buiten het ge bouw opnamen te maken. Toen hem dit werd geweigerd, had hij zich naar het huis aan de overkant van de straat begeven. Een dag later had een man El Hoet wist niet of dit dezelfde was opnamen gemaakt van de buitenkant van het gebouw. Toen hij er op gewe zen werd, dat hij daarvoor toestemming nodig had, was hij verdwenen. Volgens El Hoet was de beschieting het werk va de Israëlische geheime dienst. In het tegenoverliggende gebouw wer den, volgens hem, twee apparaten ge vonden om raketten af te schieten. De man die de raketten zou hebben afge schoten, woonde sinds twee weken op een etage die op dezelfde hoogte ligt als het hoofdkwartier van de Palestijnze organisatie. Hij sprak, naar verluidt, met een sterk Jordaans accent. Men acht het een wonder dat er bij de be schieting geen doden zijn gevallen, ge zien de zware schade die de raketten hebben aangericht. Het Libanese ministerie van Binnen landse Zaken maakte later bekend, dat het appartement van waaruit de raket ten zouden zijn afgeschoten, werd be woond door een Oostenrijker die zich Achmed Raoef noemde. Hij zou woens dagochtend het land hebben verlaten. Interpol is gewaarschuwd, aldus het communiqué. MOSKOU De zeven Russische kos monauten zitten elkaar op het ogenblik in de ruimte achterna. Zij voeren ma noeuvres uit met de handbesturing van hun drie Sojoez-ruimtevaartuigen. Na een rustige en gezonde slaap, zijn zij om 4 uur gewekt, zo meldt het pers bureau Tass. De kosmonauten zijn begonnen aan hun derde dag van gemeenschappelijke manoeuvres. De drie ruimtevaartuigen liggen op korte afstand van elkaar. De commandanten Vladimir Shatalof, Anatoly Filiptsjenko en Georgey Sjo- nin hebben aan de grondstations ge meld, dat alle bemanningsleden gezond en wel zijn. Verder hebben de commandanten ge meld, dat zij klaar staan om een begin te maken met de wetenschappelijk en technische research en experimenten die op het programma van de nieuwe dag staan. Zoals gebruikelijk werden geen bij zonderheden over het programma ver strekt. Terwijl de wereld nog in raadsels verkeert omtrent de opdracht die de zeven ruimtevaarders in het driespan hebben meegekregen, zweeg Tass woensdagavond verder over de reeds aangekondigde proeven met het lassen van metalen in de kosmische ruimte. Zonder te reppen over een mogelijke koppeling, sprak Tass slechts over het verzamelen van meteorologische gege vens van wolkenlagen, het ontstaan van wervelstormen en over de sneeuwlagen in de hoger gelegen delen van de Sov jet-Unie. UDENHOUT Politie en zeker hon derd militairen hebben gistermiddag en -avond een grootscheepse speurac tie op touw gezet naar vier schoolkin deren uit Rotterdam, die in de Drunen- se duiner verdwaald waren geraakt. Het waren twee jongens van tien en twee jongens van 11 jaar, behorend tot een groep schoolkinderen uit Rotter dam, die met een autobus een dag- tochtje maakten. De kinderen zijn van nacht om half twee door een van de vaders in de bossen gevonden. Ze had den, zeiden ze. wat rondgezworven en ook een poos in een hooiberg gelegen. Alle vier verkeren ze in goede wel stand. De vier jongens behoorden tot een groep van 112 leerlingen van de Van Heuven Goedhartschool te Rotterdam (een school voor kinderen met leer- en opvoedingsmoeilijkheden). Z' maakten een herfstwandeltocht. De bedoeling was te wandelen van Geersbergen naar Bos en Duin. De kin deren waren onderverdeeld in 8 groe pen, elk met eigen leiders. De start was 's ochtends om elf uur. Om half drie 's middags bleek, dat er zes kinderen waren vermist. Twee van hen werden vrij snel teruggevonden door de leiding. Toen na enige tijd de overige vier onvindbaar bleven, werd de politie ingeschakeld. Er zijn echter ook aanwijzingen die zouden kunnen wijzen op moeilijkheden die oorzaak zijn geweest van het opge ven van plannen voor spectaculaire manoeuvres. In Moskou deden dinsdag avond berichten de ronde, als zouden de Sojoez 7 en 8 gaan koppelen als eerste stap in de richting van de bouw van een platform. Nadat er lange tijd ver der niets was bekendgemaakt, deelde Tass alleen mee. dat de beide schepen vlak bij elkaar hadden gevlogen. AMSTERDAM Dc 74-jarige gewe zen poppenmaker C. W. Rosielle is woensdagavond om half tieil ver moord in zijn woning aan de Anjelier straat in de Amsterdamse Jordaan aan getroffen. Het slachtoffer vertoonde een ernstige wond aan de linkerslaap en wonden aan de rug, die vermoedelijk met een slag- of steekwapen waren toe gebracht. De recherche, die door buren werd gewaarschuwd, vond de bejaarde man op een veldbed in de voorkamer, waar hij normaal gekleed onder enkele de kens lag. Voor zover bekend, was hij dinsdagavond om zes uur voor het laatst door buren gezien. Voorlopig wordt aangenomen, dat de man in de nacht van dinsdag op woensdag om het leven is gebracht. Commissaris Th. Sanders van de re- cherchegroep Ernstige Delicten zei gis teravond het niet waarschijnlijk te ach ten, dat roof het motief voor de moord is geweest. Het slachtoffer was, volgens de poli tie, onbemiddeld. Buren hadden de alleenwonende man, die in de buurt een zekere populariteit genoot, woensdag de hele dag al ge mist. Zij kregen het vermoeden, dat er iets niet in orde was, toen zij gister avond in zijn woning de herdershond, die by hem logeerde, voortdurend hoor den janken Door een opening in het gordijn van de voorkamer ontdekten zij, dat hun buurman dood op bed lag. De hond, waarvan de eigenaar nog niet bekend was, glipte de deur uit, toen de politie en enkele buren de wo ning binnengingen. Het huis werd opgeknapt, zodat de man in een vrijwel lege kamer sliep. Niets wees op een worsteling. Veron dersteld wordt, dat de heer Rosielle door zijn moordenaar in zijn slaap is yerrast. Een wapen werd niet gevon den. De heer Sanders zei, dat het onder zoek uiteraard nog in het beginstadium was. Er was nog geen enkele aanleiding om nu al iemand te verdenken. Opmer kelijk was overigens zijn mededeling, dat hij over bepaalde informaties be schikte, die zouden kunnen wijzen op enig verband tussen de moord en de ontvluchting van de misdadiger S. die woensdagavond in de hoofdstad is ge arresteerd. AMSTERDAM Na ruim tien da gen voortvluchtig te zijn geweest, is gisteravond de misdadiger G. S.. die in de nacht van vrijdag op zaterdag 4 oktober jl. op spectaculaire wijze uit het huis van bewaring in Amsterdam wist te ontvluchten, door de Amster damse recherche aangehouden en op gesloten. De voortvluchtige werd om half tien aangehouden in een auto in de Tweede Helmersstraat. Een vriend van hem, de 35-jarige A. W. v. L. een antiquair, bracht hem in zijn auto naar een an der adres. De politie had de antiquair al enige tijd geschaduwd. De auto werd gisteravond in de bin nenstad gesignaleerd. De politie, die de achtervolging inzette, raakte de auto op een gegeven ogenblik kwijt, maar zag hem even later opduiken in de Tweede Helmersstraat. dichtbij het hoofdbureau van politie. Bij zijn arrestatie bood de 45-jarige S. geen verzet. Hij zat onderuit gezakt op de bank van de auto. Hij had 38 patronen op zak, maar de politie heeft zijn pistool, die hij bij zijn ontvluch ting bij zich had en waarmee hij zijn bewakers heeft bedreigd, tot nu toe niet kunnen vinden. Behalve zijn vriend de antiquair, heeft de recherche, die het onderzoek onder leiding van hoofdinspecteur C. de Rhodes in handen had, nog een an dere man aangehouden in zijn woning. Het is de 59-jarige parkwachter A. K., die ervan wordt verdacht S. bij zijn ontvluchting te hebben geholpen. Beide mannen, tegen wie proces verbaal is opgemaakt wegens het hel pen ontsnappen van een misdadiger, zijn inmiddels weer vrijgelaten. S. was in april j.l. wegens doodslag op de Amsterdamse caféhoudster „Tante Betje" door de Amsterdamse rechtbank tot elf jaar gevangenisstraf met aftrek veroordeeld. Hij zat, in afwachting van de behandeling van zijn zaak in hoger beroep, in het Huis van Bewaring. LEEUWARDEN In een open brief hebben de Friese afdelingen van D '86 en de PPR dr. A. Vondeling voorgedra gen als de nieuwe commissaris der Ko ningin in de provincie Friesland. Zoals bekend, verlaat de huidige commissa ris, mr. H. P. Linthorst Homan, vol gend jaar zijn post wegens pensione ring. In de open brief stellen de beide par tijen, dat Friesland iemand nodig heeft, die qua politiek gewicht de ge lijke is van mr. Toxopeus, die sinds kort commissaris der Koningin in Gro ningen is. De heer Vondeling zou ook daarom een geschikte kandidaat zijn, omdat hij positief ten opzichte van de dubbelcultuur staat en hij het Fries beheerst. MILAAN Een miljoen werkne mers in het gebied van Milaan zijn een algemene staking begonnen, uit protest tegen hoge huren en kosten van levensonderhoud. ADVERTENTIE gezond, verkwikkend slapen Weersverwachting van het KN5 van donderdagavond tot vrydagavo Droog, zonnig en vry warm weer. in de nacht en ochtend plaatselijk mi: Zwakke tot matige wind uit zuidelijk; richtingen.

De Vallei | 1969 | | pagina 1