V oorzieningen maken woonwijk zelfstandig Scholierentitelstrij d tafeltennis trekt groot aantal deelnemers PW A-PARK DORP APART Veenendaalse werkende jongeren naar demonstratie „IN RENSWOUDE RIEKT HET BIJ TIJD EN WIJLE NAAR FEODALISME. V.V.D. wil een mondige raad Raadsleden zijn te vriendelijk 4 Voor de veel-reizende zakenman bestaat er slechts één soort koffers VAN DEN BOSCH Kent U iemant met 2 linkse handen VAN DEN BOSCH f fï-Ctf/wr VandenJoosd t - corner j-—I Van den boscl VOOR HET EERST VIER SCHOLEN SUPERMARKT EN SPEEL PLAATSEN Verzoek Scholen SATURN' Samsonite Gevonden en verloren Opening Wat is in vredesnaam een I.D. corner In een I.D.-corner vind je allemaal bij-de-tijdse kunstnijverheids-artikelen om voor jezelf te kopen of om kado te geven. Vaak zijn't zo-maar leuke dingen, soms knots-gekke, maar altijd origineel en afgestemd op de smaak van moderne, jonge mensen. Kom's kijken, zeg Vanaf vrijdagavond hartelijk welkom. hoogstraat veenendaal OASE DESPOOT DONDERDAG 16 OKTOBER 1969 ADVERTENTIE sciiïwL KKXK.b De originele Samsonite-koffers alléén bij Speciaalzaak lederwaren, Hoogstraat 4-6, tel. I 1529 VEENENDAAL VEENENDAAL Volgende week dinsdagmorgen om 9.00 uur gaan de Eerste Veenendaalse Scholierenkampioenschappen Tafeltennis van start. De animo hier voor is als men het vergelekt met de deelneming uit andere Gelderse plaatsen bijzonder groot. Maar liefst 173 deelnemers hebben zich aangemeld, een aantal dat bfj welk tafeltennisevenement in Veenendaal dan ook nog nooit bereikt is. Van de 14 lagere scholen hebben er 9 hun deelnemerslijsten ingestuurd. Daar er zich bovendien nog twee leerlingen van een andere school hebben aange meld, zal de strijd om de wisselbeker derhalve gaan tussen 10 lagere scholen met een totaal van 98 deelnemers onder wie 17 meisjes. De Salvatorschool zorgde met 21 in schrijvingen voor de grootste deelne ming, op de voet gevolgd door de Chr. Nat. School I met 19 deelnemers. Omdat het deelnemersveld zo groot is, heeft de organiserende vereniging STV Climax gemeend meer prijzen be schikbaar te moeten stellen, nl. 4 prij zen (i.p.v. 2) in de A-klasse jongens en 3 prijzen in de A-klasse meisjes. Bij het Voortgezet Onderwijs schreven slechts 3 scholen in, te weten de Tech nische School, de Ichtus-Mavo en de Ned. Hervormde Mavo H. Met 4 vrije in schrijvingen meegerekend zorgden de ze scholen voor 75 deelnemers, waar van de LTS die onlangs met succes haar eigen Schoolkampioenschappen organiseerde het leeuwedeel voor haar eigen Schoolkampioenschappen gen. Merkwaardigerwijs bevindt zich bij de laatste groep slechts één deel neemster zodat B- en C-klasse meisjes komen te vervallen. Door deze grote deelneming zullen er de gehele dinsdag alleen maar de poules worden verspeeld, wat dan een totaal van 170 wedstrijden zal opleveren. Van de poules van 3 gaan er 2 spelers over naar de volgende ronde, waarna het af- valsysteem en de puntentelling voor de wisselbekers begint. Rekening houdend met het feit dat men in de gymnastiekzaal in de Tuin straat op vijf tafels zal spelen en dat er een kwartier voor elk duel is uitge trokken, worden de halve finales om plm. half 4 's woensdags gespeeld. De halve finales zullen worden voor afgegaan door een demonstratie van on geveer een half uur, waarin door Wim de Kleuver (speler van STV-Climax 2) en organisator Rijn v. Wely (hoofdklas ser) verschillende slagen zullen worden gedemonstreerd. De demonstraties wor den besloten met een duel van 2 games. Als om ca. kwart over 4 de wethou der van Onderwijs en Sportzaken, de heer A. de Ruyter, de prijzen zal uitreiken, zullen er mits alle inschrij vers zijn opgekomen precies 287 wedstrijden tafeltennis verspeeld zijn. ADVERTENTIE Maak haar dan eens attent op onze collectie handschoenen. De sortering in Laimböck- en Italiaanse import handschoenen is nogal groot, zodat er meestal wel een passend paar te vinden is Speciaalzaak lederwaren, Hoogstraat 4-6, tel. 11529 VEENENDAAL VEENENDAAL Het Prins Willem-Alexander Park, één van Veenendaals' modernste woonwijken wordt een dorp apart. Een tiental voorzieningen, dat in de nabije toekomst in het park wordt gerealiseerd, zal de leefbaarheid in dit gedeelte van Veenendaal aanmerkelijk vergroten. Zelfstandig als het PWA- park zal worden, mist het overigens nog steeds een wijkgemeenschap, waar over andere woonwijken in Veenendaal wel beschikken. VENENDAAL Aan de groot scheepse demonstratie van werkende jongeren, die op zaterdag 1 november in Den Haag plaatsvindt, neemt ook een deputatie van Veenendaalse jeugd deel. De demonstratie wordt georgani seerd door de drie werkende jongeren organisaties: Werkende Jeugd (CNV), NVV-jongerenkontakt en de Katholieke werkende Jongeren, alsmede door de Raad van werkende Jongeren. De Veenendaalse afvaardiging, waaraan overigens door ieder werkende jongen of meisje kan worden deelgenomen staat onder leiding van de plaatselijke Stichting Vorming Bedrijfsjeugd. De demonstratie wordt gehouden, omdat er onvrede bestaat over de hui dige plaats van de werkende jongeren ln de maatschappij, 's Ochtends van 11 tot 12 uur zullen groepen werkende jongeren de regeringsgebouwen „bezet ten". Zij zullen op de stoelen gaan zit ten van de ministers en Kamerleden. Vervolgens worden de eisen op tafel ge legd. Verder zal een buitengewoon de bat plaatsvinden in de 2e Kamer tussen de werkende jongeren en enkele minis ters. Na de middag wordt een gezamenlij ke tocht gehouden, die wordt gevolgd door een congres, waar na het indienen van gezamenlijke eisen en een provoce rend cabaret of protest-zang een van de ministers namens de regering het woord zal voeren. Werkende Jongeren uit Veenendaal, die aan de massale protestdemonstraties deel willen nemen kunnen zich daar voor aanmelden bij de Stichting Vor ming Bedrijfsjeugd in Veenendaal. SCHERPENZEEL Gevonden: Kin- derportemonnai, beige kinder regen jas, 3 meter ketting, bruine speelgoed- beer, damespolshorloge, 1 pauw. Verloren: Grijze regenbroek, wieldop, zwartbont vaarskalf, halsketting met gouden slotje. Eigenlijk wordt de oprichting van een wijkgemeenschap in het Prins Wil lem-Alexander Park al geruime tijd te gemoet gezien. Niet alleen door een aantal bewoners, maar ook door de reeds bestaande wijkgemeenschappen in Veenendaal. Ook voor de realise ring van enkele voorzieningen in het PWA-park zou het bestaan van een wijkgemeenschap bepaald veel nut kunnen hebben. Zo is dan bijvoor beeld inspraak mogelijk en kan van gemeentewege rekening worden ge houden met bepaalde wensen van de bewoners. Deze inspraak zou nu reeds mogelijk zijn bij de aanleg van een aantal speelplaatsen voor de jeugd. Op verzoek van het PWA-Park, die graag wilden weten welke voorzienin gen nog in hun woonwijk zouden wor den getroffen, heeft men gistermiddag van gemeentezijde daarvan een totaal beeld trachten te geven, geïllustreerd met een duidelijk overzicht. Op het overzicht worden verschillende voor zieningen aangeduid met nummers. In het PWA-park worden in totaal vier scholen gebouwd, namelijk een 6- klassige Prot. Chr. school voor basis onderwijs (2), een 6-klassige Hervorm de school voor basisonderwijs (3), een 2-klassige Hervormde kleuterschool (4) en een 2-klassige Prot. Chr. kleuter school (8). De 6-klassige Hervormde school voor basisonderwijs (3) is ove rigens ter vervanging van de Prinses Beatrixschool in de Beatrixstraat. Aan de jeugdige bewoners van het PWA-park is door het gemeentebestuur ook op het terrein van de recreatie ge dacht. Binnen de rijkelijk aanwezige groenvoorziening zijn blijkens het be stemmingsplan maar liefst drie speel plaatsen (6, 7 en 9) gedacht. De si tuering van de speelplaatsen is overi gens niet definitief. Wat betreft de aan leg wacht het gemeentebestuur op een mogelijk nog op te richten wijkge meenschap, zodat eventueel rekening gehouden kan worden met de wensen van de bewoners. Verder komen in de woonwijk nog een wijkcentruim van de Nederlandse Hervormde kerk (1) en een super market (5). Daarnaast is een stukje grond beschikbaar voor bijzondere be bouwing, waarvoor overigens de be stemming nog niet bekend is. ENSWOUDE Hoewel de meest optimistische en goed ingelichte kringen in Renswoude slechts rekening houden met een zelfstandig voortbestaan van de gemeente gedurende een termijn van anderhalf tot twee jaar, kondigt zich een ontwikkeling aan, die naar verwachting het effect van een smeuïge revolutie zal hebben op de plaatselijke politieke verhoudingen. Met het oog op de aanstaande gemeenteraadsverkiezingen presenteert zich een fonkelnieu we afdeling van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie, die geboren is uit een algemeen gevoel van onbehagen, en de overtuiging dat Renswoude feo daal wordt bestuurd. De V.V.D., nu voornamelijk nog bestaand uit jonge nieuwkomers, die het beste met hun woonplaats voor hebben, willen een tegen wicht gaan vormen op de politieke weegschaal, werken aan een democratischer bestuur. Waarom op de valreep een nieuwe po litieke partij in Renswoude? Het kers verse, uit het oprichtingscomité ge- ADVERTENT1E vormde bestuur is eensgezind. Men wil van Renswoude een gezellig woon dorp maken, waarbij niet oepaald wordt gestreefd naar stimulering van de woningbouw. „We willen graag met z'n allen invloed hebben op de toekomstige vorm van deze woongemeente", zegt pers contactman J. Lodewijks, „je bent hier om te wonen, want je werk ligt meestal elders, ver van hier. En als dat geregeld moet worden door boeren en uat is niet discriminerend oedoeld, dan kun je verwachten dat 't met de boerenslag gaat. Dit moet als 't wa re een viliaüorpje worden. We willen daarom een zekere invloed hebben maar we vinden het best ais de boe ren blijven ploegen. We willen niet an ders." Voorzitter A. Harmsen: „En of ze dan naar links of rechts ploegen dat maakt ons niets uit." De heer Lodewijks weer: „We willen be slist geen stad van Renswoude maken. Het moet een voordorpje zijn bij de grote steden, die hier in de buurt ko men te liggen, zoals Hamersveld, Amersfoort en Veenendaal, dat daar met Wageningen en Ede iets groots gaat creëren. We willen Renswoude als een oase bewaren." Secretaris H. Harmsen van der Beek: „Een ne- venpunt is, dat, wanneer straks de annexatie met Scherpenzeel door gaat, wij klaar willen zijn, om dan in die grote gemeente enige inbreng te hebben." Met vijf kandidaten, te weten de drie geïntroduceerde heren plus de heren J. H. H. Lohmeijer en Th. H. Koot (penningmeester) gaat de VVD in Renswoude de veste van het bestuurs apparaat bestormen. In hoeverre de nieuwe samenstelling van de gemeen teraad als gevolg daarvan zal afwij ken van de huidige (3 CHU, 1 ARP, 2 BP, 1 PvdA), is nauwelijks te voor spellen, maar de VVD gaat vanaf nu aa het werk in d e hoop dat Rens- aan het werk in de hoop dat Rens- woude's inwoners gaan inzien dat ze blij mogen zijn dat hun partij hier ge stalte heeft gekregen, zoals voorzit ter Harmsen het uitdrukt. Het bestuur van Renswoude ruikt bij tijd en wijle naar feodalisme", ver klaart de heer Lodewijks, die zich eerst wat krasser heeft uitgedrukt, maar zich dan realiseert dat de WD over het algemeen uitblinkt door charmante uitdrukkingen. „Kijk, me neer Wolleswinkel (de AR-weth. red.) dievhier voor een groot gedeelte de dienst uitmaakt een alleraardigst man wordt als 't ware gedwongen als een soort verlicht despoot te han delen. Hij krijgt vanuit de raad ge woon te weinig tegenspel." Zo moti veert de nieuwe partij afdeling ook het geconstateerde verschijnsel, dat de wethouder in veel gevallen zijn eigen visie door weet te zetten, zonder dat ook maar één raadslid iets in de melk brokkelt. Een recent voorbeeld: het voorstel om voor Renswoude een stemmachine te kopen. „Wolleswinkel vindt dat Renswoude bij het scheiden varw de markt een primeur moet hebben in de vorm van een stemmachine, zo dat de gemeente als eerste in de pro vincie de uitslag van de verkiezingen bekend kan maken. Dat is een uitga ve van 8500 gulden, voor eenmalig ge bruik, en dan wordt dat ding ergens in Scherpenzeel in een kast gezet; dat is belachelijk, en zielig, maar in feite is er geen tegenstand geweest bij de bespreking daarvan in de raad." In het kort komt het erop neer dat de VVD-ers vinden dat de huidige raads leden een gebrek aan mondigheid ver tonen, en daarin zien ze niets veran deren, zolang er geen fris bloed achter de groene tafel komt. De openheid ontbreekt, ook op de secreta rie, zeggen de bestuursleden, die zelf de ervaring hebben gehad dat i.v.m. een officieel ter visie liggend bestemmingsplan geen sprake bleek te zjjn van vritfe toegang tot de stuk ken. „In verband met de gewijzigde struc tuur van de gemeente, waardoor an dere en meer uitgebreide behoeften zullen ontstaan, menen wij, dat een objectievere en meer toekomstbewus- te visie deel moet gaan uitmaken van het bestuursorgaan van de gemeente Renswoude", heet het officieel in hel conceptprogramma van de nieuwe af deling. Men ziet de samenvoeging var Renswoude, Scherpenzeel en Wouden berg als onontkoombaar, maar me stelt nadrukkelijk dat men met zonder samenvoeging als WD z blijven ijveren voor de programm- punten, omdat men van mening dat het essentiële voorwaarden zij om het dorp leefbaar te maken en 1 houden. Die programmapunten zijn de volgen de, nog afgezien van het WD-voornc men om zeer actief te gaan meeden ken over de bestemming van de ze: ton die zijn vrijgekomen nu de bouw van het nieuwe gemeentehuis niet doorgaat: het creëren van een be tere leef-omgeving door de bevorde ring van de sportaccommodatie, het behoud van de recreatieve omgeving, een betere uitbalancering van de wo ningbouw, zonder afbreuk te doen aan de agrarische basis van de gemeente. Verder (toch) de stimule ring van de groei van de dorpskern, en van de toeristencentra. Bovendien zal men ijveren voor het behoud van het huidige gemeentehuis, eventueel in 'n nieuwe kwaliteit als hulp-secre tarie. Het is duidelijk dat de VVD in Rens woude nogal militant zal manifeste ren, zonder boze opzet, maar uitgaan de van de veronderstelling dat de nu zittende gemeenteraadsleden „te vriendelijk" zijn. Op 7 november is de eerste algemene vergadering. In de kleine zaal van Rehoboth komt dan Tweede-Kamerlid H. J. L. Vonhoff spreken over „Wat is de politieke toe komst in de komende jaren?", een onderwerp dat veel Renswoudenaren in méér dan een opzicht zal interes seren. De VVD gaat zich nu roeren en rekent alvast op tenminste één zetel in de nieuwe raad. Zo wil men bevorderen dat er verandering komt in een een zijdige besturing van de gemeente, die men momenteel te vriendelijk vindt voor het politieke bedrijf. De heren Lodewijks, Harmsen en Harmsen van der Beek. De eerste en de laatste waren tot voor kort ook ondergrondswerkzaam in een anti- annexering scomité, dat de bedoeling had zich met kracht tegen de plannen tot samenvoeging van Renswoude, Woudenberg en Scherpenzeel te ver zetten. Nu werpen ze zich op als voor vechters van een democratischer gang van zaken in de gemeentepoli tiek van Renswoude.

De Vallei | 1969 | | pagina 3