Kampbeul voor de rechter Uit de branderijen vanTheodorus Niemeyer 'MJSlïjS spek-H snijbonen Reuken-, doeken i. koffiemelk f 39 kersen- bonbons 1 keurkaas braad- kuiken margarine lever- vissticks 10 ter introductie van 19f voor spaart u mee californiasoep Over de grenzen r GRATIS r lijntrekker met het best betalende spaarsysteem van allemaal Pipinelis boos op Nederland Couve kandidaat voor parlement RANK XEROX GAAT STERK UITBREIDEN Zilvermerk kwaliteit Vacuum verpakt bonen of snelfiltermaling Hoe speelt Centra dit klaar? voor een boterletter van f5,95 voor f 1,50 Deze week: m letterzegel WELKOME HULP VOOR TEKENENDE KINDEREN Meisje (14) dient klacht in bij Ver. Naties België protesteert tegen interviews Degrelle Frisco 1/1 blik extra zware kwaliteit en kleurecht Keurko 30 ct hele liter (1060 gram) 251 150 gram Licht belegen 500 gram .heel ca 950 gram pakjes Unox Saksische WOrSt 200 gram diepvries stuks Centra is een grote organisatie met een progressief inkoopbeleid. Daarom kan Centra kwaliteit eisen, de beste kwaliteit. Daarom kan Centra vacuum verpakte koffie brengen en versheid garande ren. Daarom kan Centra een introductie korting bieden van liefst 50 cent per pak. Zo kan Centra een eigen koffie-merk brengen dat in kwaliteit concurreert met de beste merken. Voor een echte roomboterletter met verrukkelijke spijs (letter M - ca. 500 gram) die u in de eerste week van de cember in ontvangst kunt nemen. Vraag bij uw Centra-winkelier naar de speciale letterspaarkaart met alle in formatie. voor cent bij f 10,boodschappen. die is pas lekker! Vraag het California-cadeauboek voor prachtige geschenken! in^^)gr°°tpak DONDERDAG 16 OKTOBER 1969 Alexander Dubcek is officieel, maar zonder fanfare afgezet als voor zitter van de Tsjechoslo waakse fede rale assemblee, een post die hij een half jaar geleden had gekregen, na zjjn afgetreden als secretaris van de munistische partij. Tegelijkertijd werd het aftreden beves tigd van Josef Smrkofsky, een van Dubceks naaste medewerkers in de hervormingsperiode van 1968 die werd afgesloten met de militaire invasie, als plaatsvervangend voorzitter van de federale assemblee en als voorzit ter van de Volkskamer. Samen met hem moest een aantal medestanders 't lidmaatschap van parlementscommis sies opgeven. Allen werden vervangen door personen die de conservatieve lijn van de hui dige Tsjechoslowaakse partijleiding voorstaan. Tot opvolger van Dubcek werd de voor zitter van de federale senaat, prof. Dalibor Hanes. gekozen. De stemver houding voor de Slowaakse conserva tief was 235 voor, zes tegen en dr(e onthoudingen in de Volkskamer en 122 voor. twee tegen en twee onthou dingen in de senaat. Wmrkofsky werd in z«n functies op gevolgd door de vrouwelijke arts Sonja Pennigerova. Hanes' positie als voorzitter van de se naat wordt overgenomen door de Slowaakse schrijver dr. Vojtech Mi ll alik. Met Dubcek en Smrkofsky verloren Leopold Hoffman, Antonin Bichler, ex- minister van Landbouw, Josef Boruv- ka, Vicip, mevrouw Kivoa, Jiri Laci- na en Alois Poledniak hun lidmaat schap van hei parlementspresidium. Hun plaatsen werden ingenomen door Josef Korcak. Vasil Bilak. Alois In- dra, Vilem Novy, Aduard Mandak, Oldrich Voleni, mevrouw Pennigero va en Miroslaf Zavadil als leden van de Volkskamer en Mihalik, Frantisek Cervenka en het lid van het centraal partijcoraité dr. Bohislaf Ungrad. Mevrouw Pennigerova en Mihalik spra ken zich uit in een korte redevoering voor de huidige partijlijn. Het federale parlement annuleerde bo vendien achttien documenten en ver- ATHENE De Griekse minister van Buitenlandse Zaken Panayiotis Pipine lis heeft voor de Griekse televisie de Scandinavische landen en Nederland ervan beschuldigd, meer belang te stel len in de omverwerping van het hui dige Griekse bewind dan in herstel van de democratie in zijn land. Alle acties van die landen, „de pu blieke manifestaties van de verantwoor delijke vertegenwoordigers, de systema tische commentaren in hun pers en zelfs hun diplomatieke acties", zijn op dit doel gericht. Griekenland zal zich echter niet on der druk van deze landen vrijwillig te rugtrekken uit de Raad van Europa, want dit zou worden beschouwd als een vlucht en het tonen van zwakte", zo zei hij. Deze landen zijn in essentie niet ge- interesseerd in de politieke gevangenen noch in welk democratisch stelsel ge schikt is voor Griekenland. Zij beschou wen alleen hun eigen systeem als demo cratie en willen, dat ons opdringen, al dus Pipinelis, die erop wees. dat onder de nieuwe grondwet in Griekenland ge streefd wordt naar een politiek stelsel, dat een gezond bestuur en vooruitgang verzekert. klaringen van de oude nationale ver gadering waarin de invasie van de troepen van de landen van het War schaupact als vreemde bezetting en als een grove schending van het in ternationale recht en van de geest van het pact zijn veroordeeld. In de ze verklaring heeft de „Nationalis tische en anti-Sovjetactiviteit van de rechtsgerichte krachten in het parle ment zich duidelijk gemanifesteerd, zo staat in een uitgegeven verklaring. TAe nieuwe voorzitster van de Volks- kamer, Sonja Penningerova, is arts. Zij werkte tot dusver als assis tente aan de faculteit voor algemene geneeskunde in Praag. In 1945 trad zij tot de eommunistische partij toe, werd in 1959 lid van het centrale- partijcomité en in 1960 lid van het parlement. By het volk is ze nage noeg onbekend. Kort voor haar ver kiezing is zij door de partij geprezen omdat ze „ondanks de aanvallen van van anti-socialistische, rechtsgerichte en opportunistische krachten de socia listische idee en het proletarische in ternationalisme trouw is gebleven." De nieuwe voorzitter van de kamer der nationalen, Vojtech Mihalik, is pas tien dagen geleden tot lid van het Slowaakse centrale partycomltc geko zen. De bekende schrijver vervulde ja renlang partijfuncties in Slowakije. Hij is nu nog voorzitter van het ver bond van Slowaakse schrijvers. Dr. Dalibor Hanes, de opvolger van Dubcek als voorzitter van het fede rale parlement, was tot dusver nau welijks in de openbaarheid. Hij is nimmer lid van het Slowaakse centra le party comité geweest. AIet deze zitting is voorlopig het doek gevallen in de kwestie-Dubcek. Hoe groot zijn invloed echtér nog is, bleek gisteren uit de zoete broodjes die Husak stond te bakken, teneinde de Russische dictatuur in Tsjecho- Slowakijc voor het volk aannemelijk te maken. Over het Tsjechische volk is een domper van politie-terreur thans gevallen. Het is thans zaak van het Westen om de Tsjechen niet weer als in München 1938, in de steek te laten. Het Wes ten heeft een schuld te vereffenen. Als men de Tsjechen opnieuw in de narig heid laat zitten is de kans dat het land voor het Westen verloren raakt groot. Voorlopig blijft slechts de troost dat de Tsjechen al meer onderdrukkers heb ben weten af te schudden. NEW YORK Een 14-jarig Austra lisch meisje heeft bij de VN een klacht ingediend over wal zij noemt de on rechtvaardige inbeslagneming door de Australische regering van land op het eiland Bougainville, dat tot Australisch Nieuw-Guinea behoort. DÜSSELDORF Binnenkort zal in Düsseldorf het proces beginnen tegen de voormalige commandant van het nazi-concentratiekamp Treblinka, de Oostenrijker Franz Stangl. Het open baar ministerie is gereed gekomen met de aanklacht tegen Stangl, die van augustus 1942 tot augustus 1943 het be ruchte kamp leidde. De thans 61-jarige voormalige SS-Hauptsturmführer (kapi tein) woonde jarenlang onder valse naam in Brazilië. Hij werd op 23 juni 1967 aan West-Duitsland uitgeleverd. In het vernietigingskamp Treblinka zijn ongeveer 700.000 Joodse mannen, vrou wen en kinderen ter dood gebracht. Stangl, die bij de verhoren heeft toege geven dat dit aantal juist is, wordt moord op 400.000 mensen aangerekend. Voordat hij naar Treblinka werd over geplaatst was Stangl commandant van het concentratiekamp Sobidor in Po len. Hij werd naar Treblinka gehaald, omdat zijn voorganger daar „niet voor zijn taak berekend was". Stangl had dan ook voor zijn werk in Sobidor al het „kruis van verdiensten" en bevordering in militaire rang gekregen. Als lid van de nazi-partij sinds 1938 en medewer ker van de Gestapo had hij eerder ook al aan de uitvoering van het euthana- sie-programma meegewerkt. Wegens zijn medewerking aan dit pro gramma was Stangl kort na het einde van de oorlog gearresteerd en in 1947 werd hij door de geallieerden aan de Oostenrijkse justitie uitgeleverd. In mei 1948 wist hij uit de gevange nis te ontsnappen. Stangl heeft later zelfverklaard, dat een geestelijke in het Vatikaan hem aan een pas had ge holpen waarmee hij naar Syrië uitweek, naar welk land hij zijn gezin liet over komen. Drie jaar later vertrok hij naar Brazilië waar hij op 28 februari 1967 op aanwijzingen van Simon Wiesenthal werd gearresteerd. Bij het eerste Treblinka-proces, dat in 1965 in Düsseldorf plaatsvoud. zijn vier SS-kampbewakers tot levenslange ge- vangeniststraf veroordeeld. Onder hen bevond zich de plaatsvervanger van Stangl, later ook commandant van het vernietigingskamp, Kurt Franz. PARIJS In Frankrijk worden zon dag in zes districten tussentijdse ver kiezingen gehouden, waarbij een even groot aantal voormalige Gaullistische ministers en staatssecretarissen de kans krijgt een zetel te verwerven in de nationale vergadering. De betrokken oud-kabinetsleden on der president De Gaulle, onder wie ex- premier Couve De Murville, moesten na de verkiezingen in de zomer van 1968 hun parlementszetel opgeven, toen zij deel gingen uit maken van de regering. Hun plaatsen werden toen ingenomen door partijgenoten. Van deze zes plaats vervangers hebben er onlangs vijf hun zetel beschikbaar gesteld. De zesde, die Couve in een district van Parijs was opgevolgd, vond kennelijk dat hij goed zat en bleef zitten. Gelukkig voor de ex-premier bleek afgevaardigde Pier re Klostermann in het district Versailles bereid plaats te maken. Zo kreeg Couve toch een kans óm terug te komen in het parlement. AMSTERDAM Rank Xerox (Neder land) NV deelt mee dat de vraag naar een steeds grotere produktie voor de fabrieken van Rank Xerox (Nederland) NV te Venrav belangrijke gevolgen zal hebben. Zo zullen de bedrijfsruimten te Venrav in de eerstkomende twee jaar met circa 25.000 m2 worden uitgebreid. Het personeelsbestand zal in de komen de vier jaar met minimaal 1000 man tot 1600 worden uitgebreid (550 nu). In september 1968 werd in Amster dam het nieuwe kantoor van de Neder landse verkooporganisatie in gebruik ge nomen (kosten f 10 min.). In mei 1969 werd in Rotterdam de eerste paal ge slagen voor een kantoor waarin de ver kooporganisatie voor de zuidelijke helft van Nederland zal worden onderge bracht. Rank Xerox Ltd. heeft in het boek jaar 1968/1969 eindigend op 30 juni 1969 een omzet geboekt van 115,275.000 pond sterling vergeleken met 84.361.000 pond sterling het jaar daarvoor. De winst voor aftrek van be lastingen is gestegen van 29.937.000 pond sterling tot 46.047.000 pond sterling. Dit betekent een staging van 54 procent. Rank Xerox heeft thans bijna 15.000 man in dienst. Het jaarverslag merkt op dat de eisen die aan de produktiefa- ciliteiten worden gesteld zeer hoog iyn. Vorig jaar steeg de produktie met 50 pet in vergelijking tot het. boekjaar 1966/1967. Dit jaar bedroeg de stijging ten opzichte van het boekjaar 1967/1968 meer dan 30 pet BRUSSEL De Belgische ambassa deur in Madrid heeft opdracht gekre gen bij de Spaanse regering te protes teren tegen interviews van de voor malige Belgische SS-leider Leon De grelle in Spaanse kranten. De Belgische minister van Buiten landse Zaken, Harmei, heeft dit mede gedeeld in de kamercommissie voor Buitenlandse Zaken in Brussel. Hij zette uiteen dat de zaak-Degrelle een „permanent geschilpunt" tussen Brussel en Madrid blijft De Spaanse regering blijft weigeren Degrelle uit te leveren en heeft alleen willen beloven; dat Degrelle zich in Spanje van alle politieke activiteiten of publiciteit over zichzelf zou moeten onthouden. Nieuw! -badstof- I verdiend I verdiend 30 Aanbiedingen geldig t/m 18 oktober 1969

De Vallei | 1969 | | pagina 7