Problematiek „Ja wereld, nee wereld" snel opgelost wm m een zilveren dak hoeft niet zo zwaar te wegen AUTOMOBILISTENBROMFIETSERS Welke wensen zou u in 1970 graag vervuld zien door Esso £SS0 Houding van huisartsen jegens anticonceptie nauwelijks door encycliek beïnvloed sparen... verstandig en handig BELONING: F50.000,- EN 100.000 TIJGERTJES Haal een gratis wenskaart en vult u maar in TV-uitzending had tweeslachtig karakter Protest tegen uitlating van mr. Hiltermann UIT DE KERKEN Koningin vierde 50-jarig bestaan mee van NCVB ESSO SERVICE GAAT STEEC ËRDER Te somber? Kerken vragen hulp voor 1 unesie REGIONAAL PATIËNTEN S.P.D. en F.D.P. zijn het volledig eens cm eeds om kwart voor twaalf wa ren gisteravond de problemen in het wereldje van „Ja wereld, nee wereld" opgelost. Een nogal spoe dig einde van een tv-uitzending, waarvan menigeen zal hebben ver wacht, dat zij qua lengte zou con curreren met „Open het dorp" of de maanreis. Aan de andere kant ook weer geen teleurstelling, want wan neer het tot diep in de nacht zou hebben geduurd, was er wellicht re den geweest om de VARA te vra gen in het vervolg een dergelijk ex periment naar haar eigen zaterdag avond te verschuiven, zodat de ge ïnteresseerde kijker de volgende morgen tijd heeft om uit te slapen, wat er op donderdagochtend meest al niet bij is. Wanneer we de voorlopige belans over deze „verkenning van een toe komst" opmaken (de VARA-tv komt er zelf vrijdagavond tussen 22.10 en 23 uur via Nederland 1 nog op te rug), moeten we op de vraag of „Ja wereld, nee wereld" geslaagd mag worden genoemd, antwoorden met „Ja lezer, nee lezer". Het is oh, zo gemakkelijk het geheel af te doen met omschrijvingen als „praatpro gramma" of „allemaal gezwam in de ruimte". Er was voldoende intel lect en problematiek bijeen om de aandacht gevangen te houden, maar wij betwijfelen of iedere kijker er zich ook werkelijk bij betrokken heeft gevoeld. Er was, naar onze persoonlijke mening, weinig ruimte voor verveling, maar evenmin voor engagement De oorzaak daarvan moet wel licht gezocht worden in het twee slachtige karakter van het program ma, dat ook in de titel al tot uiting kwam. „Ja wereld, nee wereld" mocht dan over een gefingeerde wereld heten te gaan, er waren toch ook enige aanknopingspunten met de echte wereld. Het duidelijkst kwam dit naar voren in de ligging en de toestand van West- en Oost-Di- visië, die vroeger de ene staat Di- visië hadden gevormd, maar na een oorlog met de omringende landen in twee gedeelten gescheiden waren en nu probeerden weer één te worden, wat door de respectieve grootmach ten, onder welker invloed zij zich sedert die oorlog bevonden, met eni ge ongerustheid werd gadegeslagen. De analogie met (West- en Oost-) Duitsland bleek hier zonneklaar, vooral toen er sprake was van de oprichting van een Nieuwe Partij Divisië (NPD) en Polonia het in tweeën gespleten land later om schreef als „onze oude agressor van 1939". Zarpathië vertoonde ook enige Amerikaanse trekken en Ori- tië enige Russische. Maar daarmee hield het ook wel weer op. Want vooral tegen het ein de begon zowel Galabië als Polonia te lijken op een soort Utopia. Het eerste land leverde een brok on waarschijnlijkheid af door zowaar een generaal als vredesengel te lan ceren en in het tweede land kwam de avant-garde zonder slag of stoot aan de macht, om daarna meteen de geweldloosheid in praktijk te brengen. Dit bespoedigde duidelijk het einde van de uitzending, want tijdens de topconferentie aan het slot deden alle landen opmerkelijk veel pacifistisch water bij de wijn. En dat nog wel nadat in sommige landen de ene kabinetscrisis na de andere had plaatsgevonden, wat nu niet bepaald van veel vreedzaam heid getuigde. Maar misschien is dit wel een te sombere kritiek, die deels beïnvloed kan zijn door het feit, dat we van daag de dag leven in een wereld, die voornamelijk door oudere man nen wordt geregeerd, terwijl in het tv-wereldje van gisteravond vooral de jongeren het voor het zeggen hadden. Dat waren weliswaar ook weer jongeren van deze tijd, die om streeks 1990 ook weer oudere man nen zullen zijn geworden, maar hun instelling was voor deze tijd opmer kelijk progressief, wat tot uiting kwam in de nadruk op programma punten als ontwapening en een recht vaardiger verdeling van de wel vaart. Als hun in de reële wereld van vandaag te berde gebrachte vi sie pas tegen het jaar 2000 gestalte kan krijgen (zoals in „Ja wereld, nee wereld"), ziet het er voorlopig nog donker uit en kan de snelle con clusie van gisteravond alleen maar worden beschouwd als een wens droom, die misschien nooit werke lijkheid zal worden. Tenzij deze Deze opname werd gemaakt tijdens de repetities voor „Ja wereld, nee wereld". f wensdroom representatief is voor die van de meeste mensen: „Vrede op aarde". Maar die meeste, gewone, men sen ontbraken gisteravond evenzeer als de achterban in sommige van de gefingeerde landen. Of liever: ze waren er wel, maar ze zaten wel licht naar de televisie te kijken en voelden zich ondanks dat vreedza me toekomstvisioen tochniet zo sterk bij het gebeuren in de huidige echte en in de gefingeerde toekom stige wereld betrokken. Jammer, want er werden zoals gezegd, wel enige concrete aanknopingspunten gesuggereerd. Maar in de VARA-gids stond ge lukkig: „Het is een toekomstspel en de toekomst is niet voorspelbaar, is geheel open. De uitkomst van deze avond (en van vrijdagavond) is een toevallige uitkomst. Andere groepen zouden tot andere conclusies ko men". Men kan dus nog zelf aan het den ken slaan. Als dat tot dezelfde con clusie leidt, is dat nog niet eens zo gek, nog niet eens zo utopistisch. Voorlopig blijft het een open mo gelijkheid: „Ja wereld, nee wereld". De titei van het experiment doet denken aan die van de eveneens door de VARA-tv gebrachte kinder musical „Ja zuster, nee zuster". Misschien biedt deze associatie ook nog een mogelijkheid om vanuit de echte wereld van vandaag alvast een bescheiden begin te maken met de oplossing van vele vraagstukken. Bijvoorbeeld door de concretisering van het devies uit de tune van die musical: „Laten we allemaal doen wat we willen, zonder te schreeu wen en zonder te gillen". AMSTERDAM Het bestuur van de vereniging „De Amsterdamse Pers" (de afdeling Amsterdam van de Neder landse Vereniging van Journalisten) heeft in een telegram aan de directie van de Avro geprotesteerd tegen, wat in dit telegram heet, de beschuldiging, die mr. G. B. J. Hiltermann in een Avro- radiorubriek heeft geuit tegen het dag blad De Volkskrant, waarbij deze krant antisemitisch werd genoemd. Het telegram vervolgt: „Het bestuur van de AP acht het verwerpelijk, dat een dergelijk geladen begrip in het wil de weg wordt gehanteerd en het meent dat uw medewerker via uw oproep De Volkskrant en haar redacteuren ernstig heeft geschaad." Het telegram besluit met het verzoek te willen bewerkstelli gen, dat de heer Hiltermann zijn woor den intrekt. Ned. Herv. Kerk Beroepen: te Alphen an de Rijn (Wijk- gem. 3): N. J. H. Hoogendijk te Winters wijk; te Rijnsaterwoude: Th. H. Oos- tenbrug, ziekenhuispredikant te Rotter dam. Aangenomen: naar Emmen (toez): G. D. Harmsen te Raalte; naar Oud-Loos- drecht: drs. W. H. de Jong te Maarn- Maarsbergen; naar Nw. Vennep: S. G. J. Goverts te Naaldwijk. Bedankt: voor Vianen: T. Tijsma te Sexbierum; voor Musselkanaal (toez.): J. Nijenhuis te Scharnegoutum; voor Rotterdam-Z.: K. Ooms te De Bilt. Geref. Kerken Beroepen: te Drachten: J. Nieuwsma te Apeldoorn. Bedankt: voor IJmuiden: M. V. J. de Craene te Middelburg. Geref. Kerken Vrijgemaakt Beroepen: te Amstelveen: B. van Riet te Bolnes-Slikkerveer. Geref. Kerken Vrjjgem. (buiten verb.) Aangenomen: naar Amstelveen: H. J. v. d. Kwast te Haarlemmermeer-oost zijde. Geref. Gemeenten Beroepen: te Herkingen: A. Hooger- land te Werkendam; te Oudsdorp: D. Hakkenberg te Dordrecht. rri DEN HAAG Het Rode Kruis en de afdeling Hulpverlening van de Wereld raad van Kerken hebben ter leniging van de nood, ontstaan door de overstro mingen in Tunesië, reeds vele honder den tenten en lakens gezonden, zo meldt het persbureau van de N.H. kerk. Er is echter nog veel meer nodig, w.o. desinfectantia en antibiotica en 20.000 dekens. In totaal wordt vanuit Genève om een bedrag van 25.000 dollar ge vraagd voor hulpverlenings- en her- bouwactiviteiten. De Stichting Oecume nische Hulp aan Kerken en vluchte lingen te Utrecht heeft haar gironum mer 5261 te Utrecht opengesteld voor bijdragen ten behoeve van de slachtof fers van deze ramp. UTRECHT Uit antwoorden op een aantal vragen, dat in opdracht van het bestuur van de Katholieke Artsenver eniging is toegevoegd aan een onder zoek, dat begin dit jaar door het Ne derlands Instituut voor Sociaal Sexuo- logisch Onderzoek in Zeist is uitge voerd, onder de titel „Huisarts en anti conceptie", blijkt, dat de pauselijke en cycliek „Humanae Vitae" zeer weinig invloed heeft gehad op de houding van de huisartsen ten aanzien van hun eigen anti-conceptie-praktijk. Bij de steekproef waren 528 huisart sen (onder wie 159 katholieke) betrok ken). Van hen weigerden 55 aan het onderzoek mee te werken. Van de ove rige artsen antwoordde 91 procent, dat de encycliek geen invloed op hun hou ding met betrekking tot de anticoncep tie heeft gehad. Hoewel onder de rooms- katholieken meer huisartsen de mening zijn toegedaan, dat de encycliek hun houding wel heeft beïnvloed, betreft dit toch maar 13 procent. „Wel invloed" zei 9 procent van de Nederlands Hervormde artsen, 12 pro cent van de gereformeerde en overige protestanten, 13 procent van de katho lieken en 4 procent van de overige. Regionaal gezien blijken artsen, die in het Zuiden van het land zijn geves tigd, meer door de encycliek te zijn beïnvloed namelyk 13 procent dan hun collega's in Noord (6), Oost (8) en West (7). Veel groter zijn de verschillen tussen de diverse leeftijdsgroepen. „Wel in vloed" antwoordde 7 procent van de artsen in de leeftijdsgroep tot 40 jaar, eveneens 7 procent in de categorie 41-50 jaar, 13 procent in de groep 51-60 jaar en 23 procent van de boven zestigjari- gen. Nagenoeg alle artsen, die menen dat de encycliek invloed op hun anticoncep- tioneel handelen heeft gehad, zeiden dat zij na het verschijnen van „Humanae Vitae" katholieke patiënten op de in houd van de encycliek wijzen, maar de keuze van de anticonceptionele techniek aan de patiënt zelf overlaten. Naar het oordeel van de huisartsen, is de invloed van de encycliek op de houding van de patiënten ten aanzien van de anticonceptie wel wat groter. Procentueel gezien is het aantal onder de roomskatholieke artsen, dat deze in vloed heeft geconstateerd, tweemaal zo groot (26 procent) als bij de andere groeperingen. Maar meer dan drie kwart van alle artsen meent, dat er bij de patiënten geen invloed merkbaar is. Het bestuur van de Katholieke Art- senvereniging zegt in het „Katholiek Artsenblad", dat het zich terdege bewust is van de voetangels en klemmen, die in sociaal-wetenschappelijk onderzoek zijn gelegen en dat het slechts de be trekkelijke waarde van een momentop name onderschrijft. De uit het onder zoek verkregen gegevens bevestigen, volgens het bestuur, de indruk, dat in vloed, voorzover hij bestaat, voorname- niet groot is geweest en dat die in vloed, voorzov er ze bestaat, voorname lijk onder de oudere artsen moet wor den gezocht. Het effect ervan zal voor een be langrijk deel zijn, dat men meer dan voorheen de keuze van de techniek aan de patiënt overlaat. „Men krijgt de indruk", aldus het bestuur, „dat het vooral de jonge artsen zijn met wie de patiënt over de morele aspecten van de ovulatieremmer van gedachten zou wis selen". AMSTERDAM Koningin Juliana is woensdagmiddag anwezig geweest by de viering van het 50-jarig bestaan van de Nederlandse Christen-Vrouwenbond in het RAI-Congrescentrum te Amster dam. Bij aankomst werd zij begroet De eerste 100.000 wensen, die Esso deskundigen jfmm aan het denken f zullen zetten, worden fM'j beloond met een piep-if zit-klim- tijgertje. v W* De 500 voor Esso mee'sV%^^? waardevolle wensen L"" worden gehonoreerd met f 100,- U ziet: uw wensen zijn Esso veel waard. Haal 'n kaart! DONDERDAG 16 OKTOBER 1969 ADVERTENTIE door de commissaris der Kóningin In de provincie Noord-Holland, mr. F. J. Kranenburg, en kreeg zij een boeket Orchideeën van de 12-jarige dochter van de voorzitster van de bond, Marjo lein Strikwerda. Koningin Juliana woonde het hele pro gramma bij. Na een welkomstwoord van mevrouw A. H. Richters-Wolvius, presidente van de thans 93.000 leden tellende bond, en een beschouwing van prof. dr. C. A. van Peursen over de wereld van morgen, werd mevr. dr. A. Diemer-Lindeboom als erelid van het bestuur, geïnstalleerd. Daarna volgde de aanbeiding van het jubileumgeschenk aan de blindeninrlch- ting „Bartimeus" in Zeist. Het wordt een „kapel met taststrook", die bij de nieuwe inrichting voor meervoudig ge handicapte kinderen in Doorn gebouwd gaat worden. Langs twee volle zijden van de kapel wordt een doorlopende „taststrook" aangebracht, waarop ver halen voelbaar kunnen worden uitge beeld en voorwerpen kunnen worden opgehangen. De bijeenkomst werd besloten met het optreden van het cabaret van Paul van Vliet. BONN De onderhandelingen tus sen de Westduitse SPD en de FDP over de vorming van een toekomstige Bondsregering zijn woensdag positief geëindigd. SPD-voorzitter Brandt maak te dit woensdagmiddag na de onder handelingen in Bonn bekend. De onderhandelingen ziin in een tijd vak van slechts zeventien dagen na de algemene verkiezingen met succes bekroond. De nieuwe regering is tot veertien ministeries teruggebracht. Zij zal volgende week woensdag, een dag na de verkiezing van de nieuwe Bonds kanselier, worden beëdigd. De bezet ting van de diverse posten is nog niet bekend. ADVERTENTIE Het kopen van een eigen huis met hypotheek - kan een stuk aantrekkelijker worden. Hoe? Door samen met uw vrouw via een der aangewezen instellingen deel te nemen aan het Premie Spaarplan. Stel dat u jaarlijks f 500,- aflost. Dan kunt u hierover een premie van 20% krijgen (maximaal f 100,-). Belastingvrij. Ideaal voor een extra aflossing. Aan het Premie Spaarplan kunnen deelnemen zij die in Nederland wonen, tot de leeftijdsgroep van 21 t/m 59 jaar behoren en in het vorige jaar een belastbaar in komen hadden van ten hoogste f 15.000,-. Het maximum spaarbedrag is f 250,— per deelnemer per jaar en f 500,— voor een echtpaar. Vraag morgen eens nadere inlichtingen. Bouwfondsen Banken, Boerenleenbanken, Hypotheekbanken, Levens- verzekeringmaatschappij en, Raiffeisenbanken en Spaar banken zullen u graag helpen. U kunt ook een brochure over alle spaarvormen van het Premie Spaar plan aanvragen bij het Ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid, afdeling Voorlichting bezits vorming, Postbus 51, Den Haag. Ufiofc) Wij willen uw wensen weten Eén van uw wensen kennen wij al: u wilt zoveel mogelijk ple zier van uw auto of bromfiets. Maar dit plezier is zó veelom vattend dat er van alles en nog wat te wensen overblijft. Esso wil üw wensen graag weten. Omdat Esso meer en meer voor u wil doen. Esso service gaat steeds verder: verder dan het aanbieden van de krachtigste benzine, de zuinigste motorolie, de veiligste banden... verder'dan het brengen van steeds meer nieuwe dingen in steeds meer Esso autoshops...verder dan het perfectioneren van alle verkooppunten... verder dan de al vergaande Esso service van vandaag. Wenst u in 1970 geldbesparende produkten? Extra aanbie dingen? Spaarzegelacties? Bepaalde nieuwe accessoires? Zelf- bedieningspompen? Melkautomaten? Iets leuks voor de kinderen? Iets voor uzelf?... Haal 'n gratis wenskaart bij een Esso dealer en vul uw wensen in. Ze hebben waarde! J

De Vallei | 1969 | | pagina 9