V.S. praten niet privé met de Viet-Cong FLORYN APOLLO-12 ZET OP MAAN KLEINE KERNCENTRALE PONTIAC „Rebellerende" priesters in 1970 naar ons land M Over de i grenzen Ha fijn... een borrel van floryn! PONTIAC TIJD JUISTE TIJD Plutonium aan tang Boek over Piaf niet verboden Blije gezichten, fijne horloges Landing no. 6 vlot verlopen Bronchiletten Memoires Keeler afgekeurd Nobelprijs voor geneeskunde aan 3 Amerikanen Nederlander zegt niets van aanslag te weten Sovjet-tanks in Engeland ter beproeving OP AFSTAND TWEE JAAR MET GOED Geen noodtoestand voor appelen Chef van Nigeriaanse luchtmacht verongelukt Razzia's in België GEZAG Treinbotsing in Polen Bus gevangenen bevrijd Westduitser spioneerde Tuinbezitters: raadpleeg nu uw hovenivr. Hij is de vakman. Hij doet alles wat nodig is. Zodat uw tuin in 't voorjaar weer bloeit en geurt. Doe 't nü. .G*.. ,r-.. -»A> VRIJDAG 17 OKTOBER 1969 LASEXPERIMENT-SOJOEZ BEPERKT GESLAAGD MOSKOU De Sojoe/.-ó, een van de drie bemande Russische ruimteschepen die onlangs werden gelanceerd, is gisteren naar de aarde teruggekeerd. Vrij kort voor de beëindiging van de tocht van de Sojoez-6 nam een van de twee kosmonauten aan boord, Valery Koebasov, proeven met enkele lasmetho- den. A De bemanning van het Russische ruimteschip Sojoez-6, Georgy Sponin en Valery Koebasof na hun landing 180 km ten noorden van het ruimtecentrum Karaganda. WASHINGTON/PARIJS Het Ame- dkaanse standpunt inzake de Parijse vredesbesprekingen blijft ongewijzigd. Dit heeft het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse zaken in Washinton meegedeeld, nadat eerder in Parijs de Amerikaanes delegatieleider Henry Ca bot Lodge een Noordviëtnamecs voorstel aan de Amerikanen had verworpen, om directe onderhandelingen met de voorlopige revolutionaire regering (Viet Cong) te beginnen over een op lossing van de Vietnamese kwestie. Lodge had geantwoord dat de Vere nigde staten altijd bereid zijn tot privé- onderhandelingen waarbij alle partijen betrokken zijn. Hij zei voorts dat de te genpartij steeds had geweigerd in over leg te treden met de regering in Sai gon, die de rechtmatige regering is zonder welke in Zuid-Vietnam niet con creets kan gebeuren Amerikaanse functionarissen hebben duidelijk laten uitkomen dat zij bereid zijn met Hanoi over militaire zaken te praten, maar dat zij bij overleg met het „Zuidvietnamese bevrijdingsfront" de regering in Saigon niet willen passeren. Een woordvoerder van de Viet Cong heeft het antwoord van Lodge uitgelegd •Is een afwijzing van het communisti sche voorstel. De leider van de Zuidvietnamse dele gatie, Phan Dang-Lam, heeft naar aan leiding van het communistische voor stel gezegd, dat de politieke problemen van Zuid-Vietnam tussen Zuidvietname- zen moeten worden geregeld. Xoean Thoey de Noodvietnamese on derhandelaar, prees de demonstraties als een belangrijke bijdrage tot in de beëndiging van het conflict. Ook de ver tegenwoordiger van de Viet Cong liet zich in die geest uit. „U beoordeelt zowel de Amerikaanse openbare mening als president Nixon verkeerd" was het antwoord van Cabot Lodge. Het laat zich aanzien dat de twee an dere ruimteschepen, Sojoez-7 en So- joez-8, vandaag of anders morgen naar de aarde zullen terugkeren. Moch ten zij daarvoor nog een koppeling tot stand brengen, dan zal dat slechts een herhaling zijn van de manoeuvre die in het begin van dit jaar werd volbracht met de Sojoez-4 en de Sojoez-5. Bij het verrichten van experimenteel laswerk in een luchtledig gemaakt deel van de Sojoez-6 maakte Koebasof ge bruik van een werktuig, dat Vulkan is genoemd. Het werd op afstand bediend. Met dit werktuig werden verschillende soorten metalen aan elkaar gelast. Na afloop van het experiment beoordeelde Koebasof de kwaliteit van het laswerk. Koebasof en zijn reismakker, luite nant-kolonel Georgy Sjonin, bereikten de aarde per parachute. Zij kwamen terecht on opgeveer 180 km ten noord westen van Karaganda. Zij waren 118 uur en 42 minuten in de wereldruimte geweest. In de Izvestia berichtte dr. S. Tsji- korje dat aan het lasexperiment in de wereldruimte twee jaar van voorberei dingen op aarde waren voorafgegaan. In die twee jaren hadden kosmonauten met de laswerktuigen op aarde geoe fend en ook in bijna gewichtloze toe stand in vliegtuigen. Koebasof deelde na zijn terugkeer op aarde mede dat de lasexperimenten goed waren geslaagd. De resultaten zouden in laboratoria goed worden be studeerd, zei hij. De Sojoez-6 kwam op een veld te recht, dat bedekt was met de eerste wintersneeuw. Tot een groep schoolkin deren die spoedig ter plaatse was, zei commandant Sjonin, dat het prettig was „vrienden te ontmoeten in de ruimte". Hij zei dat zijn ruimteschip, ondanks zijn grootte reageerde op de kleinste beweging van de besturing en dat de landing zo zacht was, dat de in zittenden er niets van hadden gemerkt. Dr. Koebasof noemde het lassen in de ruimte een succes. De resultaten zullen nader worden geanalyseerd. Er zijn aanwijzingen dat sinds dins dag alles niet goed gegaan is met Sov jet-ruimteschepen. Die dag had de t.v. tijd gereserveerd, voor een belangrijke uitzending uit de ruimte, welke echter niet is doorgegaan. Gemeld werd dat die avond een las- koppcling tussen de Sojoez-7 en -8 ver wacht kon worden, maar dat ging ook niet door. Deze koppeling had de eerste stap moeten worden naar de bouw van een ruimteplatform. Daarna is er wei nig ruchtbaarheid aan de „troika mis sie" gegeven. BRUSSEL De Europese Commis sie heeft een Duits verzoek afgewezen om bijzondere maatregelen te mogen treffen wegens een crisissituatie op de Duitse markt voor handappelen. De Bondsregering had gevraagd om spe ciale maatregelen op grond van artikel 226 van het EEG-verdrag. De Europese Commissie meent ech ter, dat men eerst de normale regels van de EEG-fruitverordening moet toe passen: dat wil zeggen te grote voor raden uit de markt nemen en door draaien ofwel ter beschikking stellen van speciale groepen consumenten, zo als bejaarden of ziekenhuizen. Pas als de normale procedure bij te grote aanvoer op de markt onvoldoen de zou blijken te zijn, kan men vol gens de Europese Commissie aan an dere noodmaatregelen gaan denken. ADVERTENTIE LAGOS Kolonel Sjittoe Alao, bevel hebber van de Nigeriaanse luchtmacht, isgisteren om 't leven gekomen. Een vliegtuig, dat hij zelfs bestuurde, had geen brandstof meer en maakte een noodlanding op een voetbalveld. Dit kostte kolonel Alao het leven, aldus is officieel in Lagos bekendgemaakt. ADVERTENTIE HOUSTON Wanneer de ruimte vaarders van de Apollo-12 in no vember hun eerste maanwandeling gaan ondernemen, is een van hun eerste handelingen, het in bedryf ADVERTENTIE doublé 1115,- goud lunette 1136,- goud f 174,— chroom f59,50 stellen van een kerncentrale, die de elektrische energie moet leveren voor de vijf wetenschappelijke ex perimenten. aldus de Amerikaanse voorlichtingsdienst. De energiebron van de centrale is een staaf plutonium-238, die ver voerd wordt in een grafieten vat. De staaf wordt ongeveer 800 graden Celsius heet, wanneer zij uit het vat wordt gehaald, maar is in het grafiet onschadelijk. De ruimtevaar ders hebben het laden van de reac tor al herhaaldelijk geoefend. Op de maan moet het vat uit het landingsvaartuig met een touw op de bodem worden neergelaten en daarna worden gedragen naar een punt 300 meter ten westen van het vaartuig, waar de centrale in het midden van een cirkel van instru menten staat opgesteld. Met een lan ge tang moet Conrad de staaf uit het vat overbrengen in de met lood afgeschermde generator. Dat mag vijf tot tien seconden duren, maar Conrad heeft het al vlugger ge daan. Joe Roberts van het bemande- ruimtevaartcentrum in Houston zegt dat de behandeling geen gevaar op levert voor de ruimtevaarders. De tang wordt niet heet en de man nen zijn tegen radio-actieve stralin gen beschermd in hun pakken. De generator moet elektriciteit le veren voor de „Alsep"-instrumenten een registrator van de zonnewind, een seismometer, een mognetometer, een ionendetector voor het registre ren van atomen in de buitengewoon ijle maanatmosfeer, en een instru ment voor het peilen van ontsnap pend gas en van de slijtage van df materialen die de ruimtevaarders op de maan achter laten. Verwacht wordt dat dé kerncen- I trale de instrumenten twee jaar lang zal kunnen voeden. Via radiozenders zal de aarde dan meer te weten kun nen komen over de leeftijd, geschie denis en huidige samenstelling van de maan. Chemische batterijen houden het zo lang niet vol en zonnecellen hebben geen nut omdat de maannacht twee weken duurt. Wanneer de maantaxi „Intrepid" van de Apollo-12 op 19 november de maan nadert, zullen de ruimte vaarders zich oriënteren op een sa menstel van kraters en bulten in het midden van de Oceaan van de Stormen, die samen lijken op een „Sneeuwman". Conrad en Bean zul len landen vlak bij die formatie. In een van de ondiepe kraters staat 'n Surveyor, die zij willen opzoeken. De mannen blijven 32 uur op de maan en zullen tweemaal drieënhalf uur gaan „wandelen". Hun werkprogramma is zo bezet, dat de mannen op hun mouwen verkorte lijsten dragen waarop staat wat zij nu weer moeten doen en hoe het moet. Op hun wandeling naar de Surveyor, die in april 1967 is ge lanceerd, nemen de ruimtevaarders knijptangen mee om stukken van de Surveyor af te halen. Die zullen mee naar de aarde worden genomen waar dan bekeken kan worden wat er van aardse materialen na lang verblijf op de maan terecht geko men is. Er worden stukken glas-isolatie, de gepolijste aluminium draagbuis van de televisiecamera, de tv-spie- gel en de acht kilo wegende televi sie zelf van het apparaat gesloopt. De wandeling naar de Surveyor kan wel een kilometer lang zijn. De ruimtevaarders zullen voorts bijna 60 kilo zorgvuldig uitgekozen maanstenen en boormonsters meene men. Van hun bezoek aan de maan «uilen kleurentelevisieuitzendingen worden verzorgd. ADVERTENTIE Hoestdrank in tabletvorm. f 1." ROME De assemblee van solidaire Europese priesters heeft op de slotver gadering in Rome besloten, de komen de vergadering in Nederland te houden in het voorjaar van 1970. De priesters hielden hun slotverga dering terwijl door de bisschoppensyno de de Amerikaanse astronauten werden ontvangen. Deze receptie voor de be manning van de Apollo-11 werd door de priesters afgekeurd, als een nieuw be wijs dat de kerk zich vereenzelvigt met de grootmachten dezer aarde. De reso lutie die gisteren is aangenomen, werd door vele priesters beschouwd als het belangrijkste resultaat van hun bijeen komst in het Waldenzer seminarie. De resolutie verlangt dat de priester niet langer wordt beschouwd als ie mand van 'n „afzonderlijke kaste', die LONDEN De Britse persraad heeft vandaag „News of the world", het blad met de grootste oplage in Engeland, berispt wegens het publiceren van een reeks artikelen met de memoires van het vroegere fotomodel Christine Kee ler, die in 1963 in het nieuws kwam door haar verhouding met de toenma lige minister van Oorlog en een Russi sche militaire attaché. Volgens de pers- raad, maakt „News of the World", een zondagsblad met een oplage van 6,5 miljoen, met de publikaties inbreuk op het particuliere leven van oud-minister John Profumo, wiens verhouding met juffrouw Keeler bijna de val van de conservatieve regering-MacMillan ver oorzaakte. De raad zegt dat met de artikelen sex en ondeugd voor commerciële doel einden worden geëxploiteerd. De Britse persraad heeft geen be voegdheid de publikaties te verbieden. „News of the World" heeft de bevin dingen van de persraad in een verkla ring van de hand gewezen en verwacht wordt dat het blad de memoires van Christine Keeler zal blijven publiceren. Het blad betaalde juffrouw Keeler in 1963 23.000 pond sterling voor haar „confessies" en nu 21.000 pond sterling voor haar memoires. BRUSSEL De Belgische Rijks wacht en bijzondere recherche hebben woensdagavond een grootscheepse ac tie uitgevoerd om de hand te leggen op handelaars in verdovende middelen. Op vele plaatsen in het land, en met name in Brussel, Antwerpen, Gent en Leuven, werden gehele straten afgezet en inval len gedaan in nachtkroegen en dan cings. De identiteit van alle aanwezi gen werd nauwkeurig gecontroleerd en vele personen werden ook gefouilleerd, en hun auto's onderzocht. Tientallen zijn voor een nader ver hoor of onderzoek opgebracht. Prof. Max. Delhrück STOCKHOLM De Nobelprijs 1969 voor geneeskunde is gisteren toegekend aan de Amerikaanse geleerden Max Delbrück (63), Alfred llersey (60) en Salvador Luria (57). De drie Amerikaanse bacteriologen hebben de prijs gekregen wegens hun ontdekkingen op het gebied van de vi- rulogie met name de genetische structuur van virussen en de wijze waarop zij zich vermenigvuldigen. De in Duitsland geboren professor Delbrück is hoogleraar aan de techni sche hogeschool van Californië, profes sor Hersey is verbonden aan het Came- gie-instituut in Washington en professor Luria is hoogleraar aan het technolo gisch Instituut van Massachusrtts. De drie hoogleraren verdelen samen een prijs van 375.000 kronen (ruim 270.000 gulden). Prof. Delbrück verklaarde later in een vraaggesprek verachting te voelen jegens wetenschapsmensen, die zich le nen voor het ontwikkelen van bacterio logische wapens. PARIJS Een Parijse rechtbank heeft een verzoek van de familie van Edith Piaf om een boek over het leven van de beroemde zangeres uit de ver koop te laten nemen, afgewezen. Herbert Gassion, een broer, en Dé- nise Gassion, een halfzuster van Edith Piaf hadden de inbeslagneming van het boek geëist. Zij meenden dat het on juist en lasterlijk is. Het boek, een bestseller, heeft als ti tel „Piaf". Het schildert de zangeres af als een alcoholiste en een nymfo- maan, die ook verslaafd was aan ver dovende middelen. Het is geschreven door Simone Berteaut, die beweert een halfzuster van Edith Piaf te zijn, hoe wel dit door anderen is bestreden. afgezonderd van 't volk leeft, dat hij vrij moet kunnen deelnemen aan poli tieke en culturele activiteiten en indien hij dat wenst 'n volledige maatschappe lijke dagtaak moet kunnen uitoefenen. Ook moeten de priesters, aldus de sy node vrij kunnen kiezen tussen het ce libaat en de huwelijkse staat. Kardinaal Danie4ou, een Franse Je zuïet en theoloog van wereldvermaard heid, heeft op de vierde werkbijeen komst van de bisschoppensynode, ge pleit voor handhaving van een krachtig gezag in de r.k.-kerk om de huidige ge loofscrisis te boven te kunnen komen. Danielou die de autoriteit van de paus al eerder heeft verdedigd, ver klaarde dat 't jongste Vaticaanse conci lie weliswaar de weg heeft geëffend voor belangrijke hervormingen, maar ook grote tragedies heeft veroorzaakt. Vele priesters hadden de kerk de rug toegekeerd, 't geloof was verzwakt en de kwaliteit van 't geestelijke leven was minder geworden. In deze toestand moet verandering komen, aldus kardinaal Danielou, en dit kan door prioriteit te geven aan een krachtig gezag. In de kerk werd niet alleen getwijfeld aan het gezag van de paus, maar ook aan dat van de bis schoppen en de priesters. Deze twijfel kon ontstaan door een onjuiste toepas sing van bepaalde principes en een verkeerde neiging om „het bestuur van de kerk te vergelijken met politieke re geringen". WARSCHAU Bij Koetno, ongeveer 125 kilometer ten westen van de Poolse hoofdstad Warschau, zijn gisteren 35 mensen gewond bij een frontale bot sing tussen twee passagierstreinen. Vijf gewonden zijn er ernstig aan toe. Het was het zesde ernstige spoorweg ongeluk in Polen in vier maanden. BEIROET (Libanon) De Neder lander Herman Westen, specialist voor opleiding van televisiepersoneel en in dienst van de Verenigde Naties, heeft ontkend betrokken te zijn geweest bij de aanslag van woensdag op het kan toor van de „Palestijnse Bevrijdings organisatie" in Beiroet. De heer Westen heeft dit laten weten via een woordvoerder van het VN-bu- reau voor hulpverlening en werkver schaffing (UNWRA). Westen is verbon den aan het UNWRA-opleidingsinstituut in de Libanese hoofdstad. Na de ontploffing in het kantoor van de „bevrijdingsorganisatie" had de plaatselijke directeur Sjafik El Hoet, gezegd, te vermoeden dat de aanslag was voorbereid door een man die vijf dagen van tevoren een bezoek had ge bracht aan het bureau en zich had uit gegeven voor een journalist van de Nederlandse televisie. Volgens de UNWRA-woordvoerder, was de heer Westen, voor hij ander half jaar geleden bij 't VN-bureau in dienst kwam, producer en regisseur bij de KRO, maar staat hij daarmee niet meer in contact. Westen ontkent ooit het bureau van de bevrijdingsorganisa tie in Beiroet te hebben bezocht. ADVERTENTIE MONTREAL Drie gewapende man nen hebben in de buurt van de Canade se steden Sauriol en Lasgra een bus aangehouden die 32 gevangenen ver voerde. Negen gevangenen zijn er in geslaagd te vluchten. Twee van hen werden later door de politie weer ge pakt. De bus werd klemgereden, toen de gevangenen werden vervoerd van de ge vangenis van Bourdeaux naar een rechtbank voor een verhoor. De mcesten van hen waren gearresteerd op beschul diging van gewapende overval. Er waren ook beroepsmisdadigers on der. De overvallers en de bewakers in de bus losten een aantal schoten. De politie heeft meegedeeld dat de voortvluchtigen enkele auto's hebben gestolen waarmee zij zich uit de voe ten konden maken. Een van de gevange nen duwde een automobilist uit zijn wa gen en nam het stuur over. Toen hij werd beschoten rende hij echter weg. In de Verenigde Staten waren de me- ningen verdeeld over de waarde en de eventuele gevolgen van de groot ste anti-oorlogsdemonstratie uit de Amerikaanse geschiedenis, de woens dag gehouden „Moratorium"-dag. „M-dag" heeft bewezen dat miljoenen Amerikanen genoeg van de Vietna mese oorlog hebben, maar waarne mers twijfelen eraan, of de Ameri kaanse president dusdanig getroffen zal zun of h(j alsnog zal overgaan tot een scherpe koerswijziging in zijn Vietnam-beleid. Er is, zo zeggen de waarnemers, geen sprake geweest van een algehele na tionale bewogenheid. Er waren tegen- demonstraties en het dagelijks leven ging gewoon door. lVf oratoriumdag is over het algemeen vreedzaam verlopen, maar reeds nu vreest men dat het bij Vletnam- betogingen die voor 14 en 15 novem ber zijn aangekondigd, wellicht min der rustig zal toegaan. Het organise rend comité voor Moratoriumdag. on der leiding van Sam Brown, is nog vaag over de plannen voor de volgen de maand. Brown kondigde aan dat er meer landelijke demonstraties in november zullen worden gehouden an zo nodig in december zolang de presi dent zich niet verbindt tot een onmid- delijke terugtrekking van de Ameri kaanse troepen uit Vietnam. Een andere groep, bekend onder da naam „Nieuw mobilisatieeomité voor beëindiging van de oorlog in Vietnam" wil 13 november in Was hinton een „mars tegen de dood** houden. Veertig uur moet de optocht van 't erekerkhof Arlington langs het Witte Huis naar het Capitool du ren en men rekent op zeker 45.000 deelnemers. Dezelfde groep, die geweldloosheid voorstaat, hoopt op 15 november honderduizenden uit het gehele land te trekken voor een bijeenkomst bij het Witte Huis. Een teken dat volgende maand mili tante groepen zullen deelnemen aan de betogingen, kwam van de radica le „studenten voor een democratische maatschappij" die hun aanhangers in pamfletten opriepen „de novem ber acties te maken". TVe „New York Times" schreef dat president Nixon na de demonstratie van woensdag niet hoeft te twijfelen aan het verlangen van de Amerika nen dat hij met zijn tot nog toe ge voerde politiek breekt. De volgende stap is duidelijk aan de president, zo zeggen waarnemers, en velen ver wachten een regeringscampagne om de aanhang te verkleinen van Viet- nam-critici die om meer acties op straat vragen. Het woord is op 3 november aan de president van de Verenigde Staten als hij in een landelijke radio- en televi sie-uitzending alle aspecten van het Vietnamese conflict zal belichten. LONDEN Het Britse ministerie van defensie heeft donderdagavond ontkend dat Israël Sovjetrussische tank naar Engeland gezonden zou hebben, zoals de Daily Express donderdagoch tend had geschreven. Volgens dit blad, ging het om vier T-62-tanks. die door de Israëliërs op 9 september tijdens hun beroemde overval op de Egyptische kant van de Golf van Suez waren buit gemaakt. Deze tanks zijn vorige week in Marchwood bij Southampton aange komen en bevinden zich nu in de Schot se plaats Kirkcudbright, waar het Brit se leger zijn tanks beproeft, schreef het blad. De T-62 is een tank met een 115-mm- kanon, die al twee jaar bij de Sovjet russische strijdkrachten in gebruik is, met name in Oost-Duitsland. Het voor naamste doel van de Israëlische over val was destijds het bemachtigen van deze tanks, om deze tegen hun eigen tanks en de Britse Chieftains, die Is raël wil kopen, te beproeven. De over val moest de Russen ook duidelijk ma ken, dat zij hun nieuwste modellen wa pens niet aan de Egyptenaren kunnen toevertrouwen, zonder het risico te lo pen dat deze in vreemde handen vallen. De T-62-exemplaren zullen nauwkeu rig worden onderzocht door Britse en Israëlische deskundigen, om een verge lijking met eigen materieel te kunnen maken, aldus de Daily Express. KARLSRUHE De 34-jarige West- duitse technicus Harald Gottfried is door een rechtbank tot twee jaar ge vangenisstraf veroordeeld, wegens spio nage voor Oost-Duitsland toen hij werk zaam was bij een instituut voor kern onderzoek. Verscheidene deskundigen hebben voor de rechtbank getuigd dat de inlich tingen die Gottfried de Oostduitsers had gegeven, niet geheim waren. Gottfried werd werd schuldig bevon den aan het onderhouden van lands- verraderlijke betrekkingen met Oost- Berlijn sedert 1955. Hij werd septem ber vorig jaargearresteerd. ADVERTENTIE Voor de winter komt

De Vallei | 1969 | | pagina 11