Ongeorganiseerde middenstand lanceert tegen-aanval Raad heeft 't laatste woord Winkeliers willen bij gemeente inspraak Provinciale werkgroep R.O. actief VDC VERPLETTERDE WOUDENBERG: 12-0 Voor de veel-reizende zakenman bestaat er slechts één soort koffers VAN DEN BOSCH NIEUWE LEIDERS BIJ VEENENDAALSE SCHAAKVERENIGING VAN DER KOLK VEENENDAAL N.V. Kent U iemand met 2 linkse handen VAN DEN BOSCH Benoeming in Stiehtino Ederveen N.V. Veenen- daal-T wente naar eigen pand Schuurbrand snel geblust D.C.E. verloor van D.E.S. (9-11) Opbrengst collecte Sl Gezinsweek Evangelisatie- ouderliim Verontrusten Conferentie Kerk klaar Hulp >aren Orgel Praatmiddag Samen werking» Protest Toogdag VAN WOUT BLAUWKOUS, VEENENDAAL De Veenendaalse winkeliersvereniging „Handel en Nijverheid" heeft zich gisteravond na veel wikken en wegen uitgesproken voor een winkelsluiting op de maandagochtend. Het aantal tegenstemmers, dat de woensdagmiddagsluiting wilde handhaven bedroeg welis waar 27, doch het merendeel van hen toonde zich na de stemming solidair met de 43 voorstanders. Wanneer het gemeentebestuur het verzoek van „Handel en Nijverheid" inwilligt, zijn nagenoeg alle zaken van de georganiseerde Veenendaalse middenstand voortaan op woensdagmiddag geopend en op maandagmorgen gesloten. Inspraak komisch Kooplust Dammen SATURN' Opening Wat is in vredesnaam een LD. corner In een I.D.-corner vind je allemaal bij-de-tijdse kunstnijverheid s-artikelen om voor jezelf te kopen of om kado te geven. Vaak zijn't zo-maar leuke dingen, soms knots-gekke, maar altijd origineel en afgestemd op de smaak van moderne, jonge mensen. Kom's kijken, zeg Vanaf vrijdagavond hartelijk welkom. hoogstraat veenendaal Permanent FORD-show in showroom VRIJDAG 17 OKTOBER 1969 HANDEL EN NIJVERHEID' WIL WOENSDAG OPEN! Aan de mobilisatie in de jaren 39/40 hebben wij tot op de huidi ge dag een kennis over gehouden. Het is een van die jongens die zich in die maanden in onze con treien lag voor te bereiden op vijf dagen oorlogsgeweld. Veel van on ze plaatsgenoten uit die dagen lie ten hen een beetje meesnoepen van het gezinsleven en zo steven de ik ook op een avond met ene Herman op Driek en d'r koffie af. Ach, hoe ging dat. Je wilde die jon gens ook wel 'es op een beetje huiselijkheid trakteren. Dus ging je naar een van de scholen, waar in ze gelegerd waren en dan ving je er altijd wel eentje, die voor een poosje een stoel verkoos boven het stro van de legerstee. Herman liet het niet bij één avond. De hele mobilisatietijd kwam hij, als hij maar even vrij van dienst was, bij ons over de vloer. Dat kwam ook, omdat Driek nogal werk van hem maakte. Ze stopte hem allerlei eetwaren toe, omdat naar haar mening, zo'n militair keukenapparaat wel niet veel bij zonders zou afleveren. Herman heeft door haar goeie zorgen een wagonlading hagelslag en kaas achter z'n uniformknopen kunnen werken. Maar hij heeft z'n dank voor dit al les niet onbetuigd gelaten. Tot op de dag van vandaag onderhoudt hij enig contact met ons. Hij stuurt ons een felicitatiekaart op onze verjaardagen. Zelfs onze Kla- zien vergeet hij daarbij niet, hoe wel het nooit iets tussen die twee is geworden. Waar we overigens wel blij mee waren, want Herman was van een richting die geheel averechts was aan de onze en we leefden nu eenmaal in die dagen volgens een beetje strakker pa troon dan nu. Herman is niettemin ook getrouwd. Met Nel. En samen zijn ze al be zig om oma en opa te worden. Eigenlijk is het een beetje vreemd gegaan met de bestendiging van dat contact. Na de mei-dagen van veertig hoorden we aanvankelijk niks meer. Tot er op een dag een briefkaartje kwam of ik misschien voor een kistje miskleur-sigaartjes kon zorgen. Hij had er in de mobi- salitetijd nog al 'es eentje van me opgestoken en er zou in Amster dam volgens hem wel niet aan te komen zijn. Van het ene kistje kwam het ande re. Met een langdurige onderbre king in de latere oorlogsjaren toen ik me hier zelf nog heb vergre pen aan het snijbonenblad, omdat ik er m'n eigen tabaksproduktie had doorgejaagd. Na de oorlog zijn de zendingen her vat, zelfs nog uitgebreid. Driek ging de afdeling textiel van de postorders beheren. Van de koop jes die er te halen waren, profi teerde Nel altijd mee. Het valt eigenlijk niet te verwonde ren. dat wij bij die stedelingen de indruk hadden gevestigd dat hier uitsluitend sigaren en textiel en nog wat onbeduidend kleingoed aan de markt kwamen. Ze zagen het winkelapparaat als een ver lengstuk van de plaatselijke indus trie. Tot we, een jaar geleden, nog weer 'es een dagje op eikaars stoelen zijn gaan zitten. We hadden ge dacht om hun een wat flinkere in druk van onze winkelstand mee te geven naar de hoofdstad. En Herman en Nel wilden ook wel 'es zien wat er hier buiten sigaren en wol om ging staan. De morgen hadden we gereserveerd voor de conversatie en de con sumpties. Nadat we het maal van Driek weggewerkt hadden zouden we op pad gaan naar het koop centrum. Natuurlijk, we hadden ze er op voorbereid, het zou alle maal niet halen aan wat er in Amsterdam over de toonbank ging. maar ze zouden er toch al wel eventjes van op kijken, wat er in de jaren sinds het vorige bezoek van Herman envNel veranderd en uitgebreid was aan het winkel apparaat. Het liep allemaal een beetje tegen met onze chauvinistisch opgezette voorlichting, want ze waren uitge rekend op een woensdag gekomen. We mochten het slechts aan de buitenkant laten zien. Wel zijn we nog even een warenhuis doorge- sanderd, maar dat was bij Am sterdam vergeleken een lachertje. Op het moment, dat ik dit vertel, weet ik niet hoe het besluit van de winkeliersvereniging over de opening op woensdagmiddag is ge vallen. Ik hoop wel, dat men er rekening mee gehouden heeft dat hier zelfs wel 'es Amsterdammers komen. Wout Blauwkous De door het merendeel van de geor ganiseerde middenstanders voorgestane sluiting op maandagochtend heeft in middels geleid tot een „koude oorlogmet hun ongeorganiseerde collega's, die in een tegen-aanval blijken te zijn gegaan. Zij bezoeken met handtekeningenlijs ten de tegenstanders van het nieuwe sluitingsvoorstel om op die manier een „georganiseerd" tegenvoorstel by het gemeentebestuur te kunnen deponeren. De ongeorganiseerden wagen zich bij deze actie zelfs in het vijandige kamp om ook daar de tegenstanders om so lidariteit te verzoeken. Dat de nieuwe sluitingsregeling al op korte termijn van kracht zal worden, is niet aannemelijk. De eerste prognoses, die gisteravond onder de ongewoon vele aanwezigen circuleerden, spraken van over een half jaar. Volgens een vastgestelde procedure dient het gemeentebestuur de Kamer van Koophandel advies te vragen en wanneer dat is verkregen, kan een raadsvoorstel worden verwacht. Overigens is het nagenoeg zeker, dat het advies van de Kamer van Koophandel positief voor de winkeliersvereniging uitvalt. Het laatste woord is echter aan de gemeenteraad ADVERTENTIE zullen dan ook waarschijnlijk een ver zoek indienen om speciaal voor hun branche de huidige toestand te mogen handhaven. „Ze proberen ons voorstel bij voor baat te torpederen", merkte een ver ontruste middenstander gisteravond tij dens de vergadering op. De reactie van voorzitter J. van Schuppen was nuch ter en misschien zelfs wel een tikkeltje komisch. „Het is hun recht om ons voorstel tegenwicht te geven. Als ze het per se willen torpederen, hadden ze dat vanavond beter als lid kunnen doen". Al met al is het gisteravond een rus tige vergadering geworden. De nerveu ze spanning die in he begin duide lijk merkbaar was, bleek dan ook on gegrond. Voor- en tegenstanders van de maandagochtendsluiting kregen bij toerbeurt van voorzitter Jan van Schup pen het woord, zodat chaotische discus sies bij voorbaat waren uitgesloten. Wellicht ten overvloede had diezelfde voorzitter trouwens verzocht om toch vooral zakelijk te blijven zonder emo tionele opmerkingen. De rondvraag werd door enkele aanwezigen gebruikt om op wat meer inspraak bij het gemeentebe stuur aan te dringen. Er bestond vooral kritiek op de wijze waarop de plannen voor het nieuwe winkel centrum waren gelanceerd. „Daarover is onze mening helemaal niet ge vraagd. Men heeft ons als potentiële be woners er zelfs niet over geïnformeerd vertelde een der aanwezigen. Verder werden een aantal verkeersmaatre gelen aangehaald, die volgens de middenstanders niet juist waren. Men drong dan ook bij het bestuur aan bij het gemeentebestuur enige inspraak in de verkeerscommissie te bepleiten. Voorzitter Jan van Schup pen stelde gerust met de opmerking, dat voortaan wat agressiever tegen gemeentelijke beslissingen zal wor den opgetreden. De toekomst van de Veenendaalse middenstand werd door de voorzitter in een toespraak belicht. De praeses van Handel en Nijverheid maakte bij zijn voorspellingen voornamelijk ge bruik van het onlangs verschenen streekplan „Er staat ons een boeiende ontwikkeling te wachten. Meer inwo ners betekent een grote koopkracht. Daar moeten we ons als middenstan ders op voorbereiden. Ons winkelcen trum moet in de toekomst kunnen gaan concurreren met dat van gemeen ten als Arnhem en Utrecht", aldus de heer Van Schuppen. „Het is een bewezen feit, dat de kooplust op woensdagmiddag groter is dan op maandagochtend. In sommige gemeenen is zelfs de woensdagmiddag- omzet het dubbele van de zaterdagmid dag. Bovendien, als het publiek op woensdagmiddag wil kopen, moeten we die gelegenheid bieden. Er moet wor den getracht de service aan de koper uit te breiden en de concurrentieposi tie ten opzichte van de omliggende ge meenten te verbeteren", zo bepleitten de voorstanders. De tegenstanders bleken over wat minder argumenten te beschikken. Zij maakten zich voornamelijk zorgen over de vrije middag van hun personeel. „Wij mogen ons personeel die vrije middag niet onthouden. Aan die maan dagochtend hebben ze veel minder. Sommigen hebben zelfs nu al aange kondigd ontslag te zullen nemen wan neer ze op woensdagmiddag moeten gaan werken". In de rijen van de te genstanders bevinden zich de bakkers. Zij voerden aan toch op maadagmor- gen te moeten werken, omdat zelfs de voorstanders van de sluiting 's middags brood op tafel willen zien. De bakkers VEENENDAAL Het 2e tiental van VDC speelde deze week in „het Trefpunt" tegen Woudenberg II. De Veenendalers bleken duidelijk sterker dan hun tegenstanders en met de maximale score 20-0 werden de Wouden bergers verpletterd. Een zeldzame ver schijning in de damwereld. De persoonlijke uitslagen waren: N. Valkenburg - H. ten Ham 2-0; J. J. Roks - F. de Greef 2-0; G. Rotterdam - M. Ravenhorst 2-0; R. de Gooyer - R. Reyne 2-0; J. Bouman - A. Gijsbertsen 2-0; H. Verhoef - G. Wolfswinkel 2-0; M. Meerveld - G. v. Dijk 2-0; D. Leeu wen - P. v. Veen 2-0; J. W. Gazenbeek - G. Peut 2-0; M. J. Stempvoort - t.n.o 2-0; totaal 20-0. B. Valkenburg speelde voor de onder linge competitie tegen Van Barneveld en wist zijn leidende positie te handha ven door te winnen. Samsonile De originele Samsonite-koffers alléén bij Speciaalzaak lederwaren, Hoogstraat 4-6, tel. I 1529 VEENENDAAL VEENENDAAL Doordat E. Zink- haan een nederlaag kreeg te incasse ren van J. W. Boelens gaat laatstge noemde samen met L. Vrijken nu aan de leiding in de onderlinge competitie van de Veenendaalse Schaakvereniging. In de vijfde ronde, die deze week werd gehouden, werden enkele interes sante partijen gespeeld. De uitslagen waren als volgt: L. H. Monnee - E. van Ravenswaay "i-'/t; E. Zinkhaan - .T. W. Boelens 0-1; J. C. van de Pol - C. Beijer 1-0; G. van Veen - M. de Kleuver afgebr.; F. Luch- singer - C. Baars 1-0; I.. Vrijken - A. Jonker 1-0; G. Knol - L. Hage 0-1; D. van do Bovenkamp - G. Kets 1-0; G. de Koning - C. A. de Gooyer */«-%; J. de Gooyer - C. ten Hogt afgebr. Maandagavond wordt de onderlinge competitie voortgezet. VEENENDAAL UTRECHT Begin november van dit jaar zal de Werk groep Ruimtelijke Ordening provincie Utrecht met haar werkzaamheden van start gaan. De werkgroep stelt zich ten doel een Volledige democratisering van de Ruim telijke Ordening en Stedebouw in de provincie Utrecht te bewerkstelligen. Hij wil dit doel ondermeer bereiken door: Het bijeen brengen van kennis, ge gevens, mensen en materiaal. Het bestuderen en beoordelen van streek-, structuur-, bestemmings-, en facetplannen. Het kritisch volgen van de uitvoe ring van deze plannen. Het geven van een ruimtelijke or- denings.service door het verstrekken van een zo breed mogelijke informatie en het uitbrengen van adviezen, aan wie daaraan behoefte heeft. De initiatiefnemers, Hans Rosenberg, Winne Sprij, Ad Boerwinkel, Anton Fis cher e.a., willen beginnen met de plan nen voor Nieuwe Gein (Jutphaas- Vreeswijk). Om een zo volledig mogelijke start van de werkzaamheden mogelijk te ma ken zoekt de werkgroep contact met die inwoners van de provincie Utrecht die menen dat zij meer te zeggen moeten hebben in de ruimtelijke ordening en stedebouw van hun gewest en hun woonplaats. Voor inlichtingen over en deelneming aan het werk van de werkgroep kan men zich wenden tot het secretariaat: Secretariaat Werkgroep Ruimtelijke OrdeningProvincie Utrecht p a I. A. S. Fischer. Salomédreef 11, Utrecht. Tel. 030-715602. EDERVEEN Dinsdagavond kwam het eerste achttal van de damclub DCE in het Groenekruisgebouw in de bondscompetitie uit tegen DES III uit Lunteren. De Ederveners stelden op nieuw teleur en verloren na een span nende wedstrijd met 11—9. Bij DCE ontbraken G. v. Heerdt, J. Boeve en G. Vlastuin er\ werden vervangen door J. v. Hierden. D. v. Hierden en W. Veld huizen. Alleen W. Veldhuizen en G. J. v.d. Dikkenberg behaalden de volle winst voor DCE. De persoonlijke uitslagen waren als volgt: W. Veldhuizen-G. Morren 20, J. d. Koning-F. d. Pauw 02, G. J. v. d. Dikkenberg-G. Hendriks 2—0. J. v. Hierden-T.Bouw 11, St. Vierwinden- R. Mastenbroek 11. R. v. Beek-E. Jansen 11. T. Middelman-R. Zands- berg 0—2, D. v. Heerdt-G. v.d. Brink 02. Stand: 79. Regiem. 22. Totaal eindstand: 911. In de onderlinge competitie werden 2 partijen gespeeld. D. v. Zanten en A. v. Hunnik deelden de punten na een spannende partij wat de juiste uitslag was. W. d. Koning won op verrassende wijze van J. Slotboom. A.s. dinsdag ipeelt DCE II in het Groenekruisge bouw de competitiewedstrijd tegen Ons lenoegen uit Harskamp. AMERONGEN De HeMaVa collec te in Amerongen heeft in de maanden juli, augustus en september f 112,08 op gebracht. ADVERTENTIE O EDERVEEN In verband met het overlijden van de heer J. Busser te Ede dient ter voorziening in de daar door onstane vacature in het bestuur van de Stichting Ederveen een nieuw lid te worden benoemd. Het college van B. en W. der gemeente Ede draagt de heer J. van de Bor uit Ederveen ter benoeming aan de raad voor. ADVERTENTIE Kerkewijk 128 Veenendaal Telefoon (08385)12244 daal de opbrengst van de verjaar dagszakjes bestemd voor hulpverle ning aan oorlogsslachtoffers in Viet nam. Op 31 augustus is deze actie afgesloten. Er kwam 9700 gulden binnen. Van 1 september j.l. af zul len de verjaardagsgiften bestemd zijn voor het winterwerk van de kerk, namelijk voor de ontwikke lingshulp in Zambia en Ghana. In het kader van de gezinsweek zal op donderdag 23 oktober a.s. in gebouw „Eltheto" te Veenendaal een avond worden gehouden voor ouders van opgroeiende kinderen. Inleidingen zullen worden gehou den door dr. W. de Bruijn te Erme- lo, dr. G. Paauw, arts te Ede en ds. J. J. van der Krift, hervormd predikant te Veenendaal. Als onderwerpen zullen onder meer ter sprake komen: generatie conflict, verandering van zede en gezagsverhoudingen. De kerkdienst op zondagmorgen 19 oktober a.s. in de hervormde Oudekerk te Veenendaal zal het ka rakter van een gezinsdienst hebben. Als voorganger treedt op ds. J. J. van der Krift. O Door de centrale kerkeraad van de hervormde gemeente te Veenen daal werd als ouderling voor de westwijk gekozen de heer S. van de Pol met als bijzondere opdracht het evangelisatiewerk. In Veenendaal is in oprichting een afdeling van de vereniging van ver ontrusten in de gereformeerde ker ken. Deze afdeling i.o. heeft een openbare vergadering belegd op dinsdag 21 oktober a.s. in gebouw ,,'t Trefpunt" achter de gereformeerde Petrakerk. Spreker is de heer H. W. Maas kant te Zeist over „Lieten, laten wij de bijbel buikspreken?" Ds. H. Nijeboer van de hervormde gemeente „Sola Fide" te Veenen daal zal van 20 tot en met 31 okto ber a.s. deelnemen aan een studie conferentie in het Theologisch Se minarie te Driebergen. Na enkele maanden gastvrijheid te hebben genoten in de gerefor meerde Brugkerk zal de hervormde gemeente „Sola Fide" te Veenen daal a.s. zondag 19 oktober het eigen kerkgebouw weer in gebruik kunnen nemen. Onder leiding van architect Ploeg werd de kerkzaal grondig ge restaureerd, een karwei dat tussen de 40.000 en 45.000 gulden heeft ge kost. De kerkvoogdij gaat er van uit dat dit bedrag in 15 jaar moet wor den afgeschreven, omdat deze op knapbeurt sinds de bouw van „Sola Fide'' in 1953 dringend nodig was. Om de vijftien jaar komt zoiets dus terug. Dit betekent een bedrag van rond 5000 gulden per jaar aan rente en aflossing, dat extra op de begroting drukt. Tijdens het weer in gebruik ne men van „Sola Fide" a.s. zondag zal voor dit doel een extra collecte worden gehouden. De diensten zijn dan ook weer op de normale tijden, d.w.z. om 10 uur en om half zes. Vanaf 1 juli 1967 heeft de hervorm de gemeente „Sola Fide" te Veenen- De catechisanten van de hervorm de gemeente te Renswoude sparen op hun manier voor het kerkrestau ratiefonds. Zij ddbn dat onder het motto: „Een meter lood voor de dakgoot". Het geld voor de eerste meter (ongeveer f 22,50) hebben ze bijna bij elkaar gebracht. Op advies van de heer Dirk Jans- zoon Zwart zal aan het orgel van de hervormde kerk te Renswoude het een en ander worden veranderd. De totale kosten van het werk, dat wordt uitgevoerd door de fa. Koppe- jan te Ederveen, komen op 5000 gul den. De heer Zwart zal het geres taureerde orgel, dat half november klaar is, inspelen. Morgen wordt in de Pniölkerk te Utrecht een praatmiddag gehouden voor gereformeerden uit de provin cie Utrecht. Het initiatief hiertoe is genomen door de Utrechtse afge vaardigden van de generale synode der gereformeerde kerken. Men wil trachten door deze praat middag waarop iedereen zo veel mogelijk de gelegenheid zal krijgen om z'n zegje te zeggen de ..ge wone" gemeenteleden iets te laten inbrengen in de synodale discussies, waardoor de afstand tussen de syno de en de gemeenteleden wordt ver kleind. Het gaat op deze middag over twee belangrijke agendapunten van de synode, namelijk het oorlogs- vraagstuk en de functie van en de binding aan de belijdenis van de kerk. Algemene inleider is het syno delid ds. P. Heinen te Utrecht en als gespreksleider zal fungeren ds. K. A. Schippers te Amersfoort. Tijdens een ge zamenlijke verga dering van de kerkeraden van de hervormde gemeente en de gerefor meerde kerk te Leersum werd beslo ten om enkele gemeenschappelijke diensten te houden, n.l. de dank stond op 5 november a.s., de kerst nachtdienst en de tweede dienst op eerste kerstdag. Uitgaande van beide kerken zal zo spoedig mogelijk een bejaardenmid dag worden gehouden, terwijl tevens zal worden nagegaan of het wense lijk is om meer van deze middagen te beleggen. Ook werd besproken de mogelijkheid van het houden van kerkdiensten in het bejaardencen trum. Als een soort protest tegen het optreden van ds. Jan Paisley in Noord-Ierland heeft de centrale ker keraad van de hervormde gemeente te Amsterdam twee rooms-katholie- ke Ieren uitgenodigd tot een verblijf van een week in Amsterdam. De Ieren zullen de gasten zijn van de Amsterdamse hervormde gemeente. Men wil de bevolking van Ulster hiermee tonen dat er ook nog ande re protestanten zijn dan ds. Paisley, is de verklaring van de kerkeraad in een brief die is verzonden aan de bisschop van Belfast. Verder wil de kerkeraad laten zien dat de verhoudingen op politiek en maatschappelijk terrein tussen de protestanten en rooms-katholieken goed kunnen zijn. De twee Ieren die nog aangewe zen moeten worden zullen daar om zowel met de activiteiten van de protestanten als van de katholie ken kunnen kennismaken, aldus een bericht in „Kerknieuws". Morgen zal de jaarlijkse toogdag van de bond van Ned. Hervormde mannenverenigingen op gerefor meerde grondslag worden gehouden. De vergadering die gehouden wordt in „Tivoli" te Utrecht staat onder leiding van de voorzitter, ds. A. Vroegindeweij te Veenendaal. VEENENDAAL In april van dit jaar werd door de Kon. V.S.W. NV het pakket huishoudtextiel verkocht en on dergebracht in 'n nieuwe maatschap pij: NV Veenendaal - Twenthe. V.T. Deze maatschappij was tijdelijk geves tigd in de kantoren van de V.S.W. Maandag komt aan de tijdelijke „in woning" een einde en wordt een nieuw pand betrokken in de Beatrixstraat ts Veenendaal. RHENEN Gistermiddag werd de vrijwillige brandweer gealameerd voor een binnenbrandje in een schuur achter een woonhuis aan de Bisschop David- weg. Hoewel de rookontwikkeling bij zonder groot was hadden de spuitgasten de vuurhaard spoedig onder de knie. zo dat de schade nogal meevalt. Er is wat regenkleding verloren gegaan en een reserve-wiel van een in de schuur staan de scooter. De bewoners waren op het moment van het uitbreken van de brand niet thuis. Omtrent de oorzaak van de brand tast men dan ook volkomen in het duister. ADVERTENTIE Maak haar dan «ons attent op onze collectie handschoenen. De sortering in Laimböck- en Italiaanse import handschoenen is nogal groot, zodat er meestal wel een passend paar te vinden is Speciaalzaak lederwaren, Hoogstraat 4-6, tel. I 1529 VEENENDAAL

De Vallei | 1969 | | pagina 3