Moties werden alle in Kamer verworpen KOFFIE spaart maag en gal Uitstel hogere b.t.w. gunstig ontvangen Kamerbreed tapijt is ideaal om een echte Pers op te leggen. Con&Verdonck Minister Polak wil van art. 248bis af Platenhandelaren woedend op Duys Geldgebrek dwong vluchteling in Amsterdam onder te duiken Goedkoop de^winter LAA TSTE DAG ALGEMENE BESCHOUWINGEN VHflE Ruim miljard wordt besteed aan reclame deze week 675.- „Toon" voor 16,95 bij A.H. Huisvrouw kwam mooi op de koffie Bejaarden verzekering kreeg hogere toelatingsgrens )IAAPKAMI SC Dimplex echte koffiebonen- COFFEÏNEVRU Heeft Rijswijk wel ziekenhuis nodig Relaties zien S. liever gevangen dan vrij Vergaderzaal in Tilburg door studenten bezet Volgend jaar een autoslaaptrein naar Ljubljana Actie-comité wil opheffing van statuut BUITENPARLEMENTAIR UITGEBLEVEN NOG ENKELE PUNTEN OEFENTERREINEN Statenlid vraagt: V. en D.-verkopers verdacht van verduistering MOEILIJK KIEZEN LOONGESPREK RECLAME ..GEEN HULP VAN BEWAKERS" PLASTIC PISTOOL ALLEEN HOGER BEROEP Niet straffeloos Tegenstanders VRIJDAG 17 OKTOBER 1969 (Vervolg van pagina 1 D'7 de afsluiting van de algemene be- schouwingen, zijn gisteravond laat in de Tweede Kamer alle ingediende moties verworpen. De motie-Den Uyl, volgens welke de loon en inkomstenbe lasting niet moet worden verlaagd, kreeg de stemmen van de P.vd.A., PSP en groep-Aarden. De tweede mo tie-Den Uyl, volgens welke in 1970 een vakantiebijslag van zes procent moet worden ingevoerd voor allen, die een AOW of AWW pensioen ontvangen en in een periode van ten hoogste vijf jaar het gehuwden pensioen van de AOW tot het peil van het netto-minimumloon moet worden verhoogd en de overige AOW en AWW-pensioenen ten minste evenredig dienen te worden verhoogd, werd gesteund door P.vd.A., D-66, PSP, CPN en groep-Aarden. De derde motie-Den Uyl tenslotte, waarin de regering werd verzocht de woningbouwproduktie in drie jaar op te voeren tot 140.000 kreeg de stem men van PvdA, D'66, PSP, CPN, Boe renpartij en Groep-Aarden. Een motie van drs. Aarden, die be oogde met ingang van augustus 1970 onderwijs en vorming gedurende ten minste een dag per week onder werk tijd voor alle werkende jongeren van vijftien jaar mogelijk te maken, kreeg de stemmen van PvdA, D'66, groep- Aarden, PSP en CPN. De motie van drs. Wiebenga, waar in de regering werd gevraagd de uit voer van oorlogsmaterieel in de ruim ste zin des woords naar staten, die fei telijk in oorlog zijn te verbieden, kreeg de stemmen van PSP en CPN en de PvdA-afgevaardiigden De Voogd en Franssen. De tweede motie-Wiebenga, volgens welke volgend jaar tenminste 135.000 woningen moeten worden gebouwd, werd gesteund door de PvdA, met uit zondering van dr. Vondeling en drs. Nederhorst, de PSP en de CPN. De laatste motie, ingediend door de heer De Goede van D'66, volgens wel ke de tarieven van de inkomstenbelas ting in 1970 niet met 600 maar met 450 miljoen gulden moeten worden ver laagd, kreeg de stemmen van D'66 en de PSP. De regering acht buitenparlementai re acties in beginsel niet onverenig- haar met de parlementaire democra tie. De moeilijkheden liggen, volgens premier De Jong, echter niet bij de buitenparlementaire actie als zodanig, maar bij de vormen, die de acties soms aannemen. De regering kan nim mer dulden dat zij de grenzen van de wet overschrijden en een anti-parle mentair karakter krijgen. „Daarbij gaat het veelal om activis ten binnen de agerende groepen dde het democratisch beginsel geweld aan doen en misbruik maken van de ver draagzaamheid van onze democrati sche samenleving. De bestrijding daar van moet en mag niet komen van de overheid alleen", zei premier De Jong Vooral de maatschappelijke groepe ringen zelf moeten de grens van het geoorloofde handhaven en het onjuiste afwijzen. „In onze gemeenschap met een krachtige pers, radio en televisie betekent het uitsluitend aandacht ge ven aan het afwijkende een bijzondere stimulans. Als niet tegelijk de gemeen schap zich geestelijk verzet tegen mis bruik van de verdraagzaamheid aan vaardt zij haar eigen achteruitgang. Dan maakt hij het de centrale en ge meentelijke overheid nog heel erg moeilijk om haar taak te vervullen". De aanzet tot een hardere lijn van het kabinet tegenover het parlement blijft uit. Het kabinet zal ook geen misbruik maken van het ontbreken van een bruikbaar politiek alternatief. Het stelt onverminderd prijs op een intensief gemeen overleg met de Sta- ten-Generaal. Premier De Jong ver wachtte gisteren dat dat overleg vrucht baar en constructief zal blijven. ADVERTENTIE AMSTERDAM Er is vorig jaar ruim een miljard gulden aan recla me uitgegeven. In de afgelopen tien jaar zqn deze uitgaven aanzienlek opgelo pen. Precies berekend waren, volgens het weekblad Ariadne, de uitgaven aan re clame vorig jaar 1.233 miljoen gulden. Medewerkers van het economisch in stituut van de Tilburgse hogeschool heb ben daarover een rapport samengesteld, waarin ook een overzicht van de uitga ven in de afgelopen tien jaar is opge nomen. Daaruit blijkt dat in 1959 een bedrag van 487,6 miljoen aan reclame werd uitgegeven, ruim 745 miljoen gulden minder dan het vorig jaar. Toen minister Witteveen van Financiën beginnen wilde met z^n antwoord aan de Kamer, bleek donderdagmiddag de geluidsinstallatie niet goed te werken. Premier De Jong schoot de bewindsman te hulp. Over de kritiek uit de Kamer op het toekennen van de P. C. Hooftprijs aan de schrijver Gerard van 't Reve, zei de premier: „Minister Klompé wist bij die toekenning die niet lichtvaardig is gebeurd dat het hier ging om een omstreden figuur, om een schrijver met een persoonlijkheidsstructuur, die geheel afwijkt van de gebruikelijke in onze samenleving, om een in hoge ma te kwetsbare, overgevoelige en naar zijn eigen zeggen decadente figuur". De vraag of in onze veelvormige, maat schappij ook zulke mensen recht heb ben op erkenning, beantwoordt het ka binet positief". Het kabinet wil wachten op het ad vies van de SER over een verho ging van AOW en AWW. Dit advies wordt spoedig verwacht. Daarnaast komt er snel een standpunt van de re gering. De regering wil een onderzoek naar de groepen, die sociaal het meest in de knoei zitten. Zo'n onderzoek is echter een veelomvattende aangelegen heid. Het kabinet streeft naar een wette lijke regeling voor de plicht tot of het recht op onderwijs gedurende één dag per week voor werkende jongeren. Omdat de Arbeidswet 1919 moet wor den aangepast, zal de SER eerst om een advies moeten worden gevraagd. Drs. Schmelzer kreeg de toezeg ging, dat een onderzoek wordt inge steld naar de gevolgen van onze eco nomie als na 1970 135.000 of 140.000 hui zen per jaar zouden worden gebouwd. Het industriebeleid is vooral ge richt op het zuidelijk deel van het Deltagebied. Het Waterweggebied kan nog een zekere expansie hebben, maar dan op voorwaarde dat het leef- en woonklimaat niet verder wordt aange tast. In aanmerking komen in feite al leen nog vestigingen die zeer diep vaarwater vragen en vestigingen die gebonden zijn aan de industrie in het gebied van Botlek-Europort. De nota oefenterreinen van minis ter Schut (Ruimtelijke Ordening) zal volgende week aan de Tweede Ka mer worden aangeboden. Het kabinet streeft ernaar om nog dit begrotings jaar een uitspraak te doen over het DEN HAAG Het Zuidhollandse sta tenlid N. Hesseler (PvdA) vraagt zich af of Rijswijk een nieuw ziekenhuis met vierhonderd bedden nodig heeft. In schriftelijke vragen aan Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland zegt hij dat binnenkort al meer dan vijftienhon derd bedden in de omgeving van Rijs wijk Den Haag, Delft en Voor burg beschikbaar zijn. ADVERTENTIE plan van het C.H.-Kamerlid H. Kikkert om bij Ter Apel een vierde regionaal oefenterrein aan te leggen. Het wetsontwerp tot herziening van de bestuursstructuur van universi teiten en hogescholen zal pas worden ingediend na het debat over de nota- Veringa in de Tweede Kamer. „Het kabinet en met name minister Veringa nemen op dit punt geen onbe holpen en onzekere houding aan, zoals de socialist Den Uyl en de democraat Van Mierlo suggereerden", aldus de minister-president. AMSTERDAM Verdacht van ver duistering in dienstbetrekking, zijn door de hoofdstedelijke politie zes ver kopers van D. en D. te Amsterdam aangehouden. De verdachten zouden zowel geld als goederen hebben gesto len. Voor zover de recherche heeft kunnen nagaan, gaat het bij de verduisteringen om enkele honderden guldens per ver koper. „Het mag natuurlijk niet, maar Het valt allemaal nogal mee", aldus 'n politiewoordvoerder. De verdachten zouden soms van klan ten ontvangen geld niet op de kassa hebben aangeslagen en het in eigen zak hebben gestoken. Ook zou er ge knoeid zijn met prijskaartjes van arti kelen, die zij als personeelslid kochten. ADVERTENTIE OLIFANT BIJ BEJAARDE. De heer Glaasjes in Amsteidam werd gisteren 100 jaar. Natuurlijk vroegen wij hem: „Hoe?" Met zijn nog lang niet gebarsten stem zei hij: „Nou, ik denk ook wel dankzij m'n Olifantje!" En hij schonk ons en zichzelf een goudflonkerend glas Olifant Vieux Ir DEN HAAG Hctuitstc 1 van de ver hoging van de btw tot 1 januari 1971 is door het bedrijfsleven gunstig ontvan gen. Ir. J. Bosma, voorzitter van het Verbond van Nederlandse Onderne mingen, toonde zich verrukt over het uitstel, de heer A. de Boon, vice-voor- zitter van het NVV, noemde het plezie rig. Hoewel het VNO het opschorten van de verhoging toejuicht, betreurt de on dernemersorganisatie, dat de 100 mil joen, die daardoor minder in de schat kist komen, geput zullen worden uit 't uitstel van de teruggave van omzetbe lasting op voorraden. Het verbond had liever gezien, dat de regering had geko zen voor een verminderde stijging van de overheidsuitgaven. Ir. Bosma sprak de hoop uit, dat door het uitstel van de btw-verhoging, het gesprek tussen regering en vakbewe ging over de lonen ook weer op gang zal komen. De heer De Boon zei ech ter: „Er is geen sprake van dat wij nu naar de Sociaal-Economische raad en naar de Stichting van de Arbeid zullen rennen, om het loongesprek te hervat ten. Ook het overleg met de regering zit er nog niet in". De vice-voorzitter stelde dat voor her vatting van het overleg aan twee voor waarden zal moeten worden voldaan: De regering zal het advies neergelegd in het halfjaarlijks rapport van de SER over de sociaal- economische ont wikkeling, volgend jaar, volledig moe ten aanvaarden en de dreiging van de loonwet dient weggenomen te worden. Het Nederlandse Katholieke Onderne mers Verbond (middenstand) is ook in genomen met het uitstel. Het verbond verwacht echter dat een verschuiving van de teruggaven omzetbelasting op voorraden, een nieuwe druk op het be drijfsleven zal leggen. „Het is echter moeilijk kiezen tussen twee kwaden", zei een woordvoerder van het verbond. ADVERTENTIE Dat had u misschien niet gedacht? Maar dat komt dan waarschijnlijk omdat u 't nooit geprobeerd hebt. Hier is een aanbod dat u tot niets verplicht. U hebt toch nog wel een staaltje van uw kamerbreed? Kom er eens mee bij ons, dan zoeken wij samen met u, een paar Perzen uit die er mooi bij kleuren. En dan brengen wij die bij u thuis en leggen ze de een na de ander op uw kamerbreed, zonder dat 't u een cent kost. Steeds meer mensen ontdekken het Perzen zijn verwonderlijk modern. Zo'n Mossoul bijvoorbeeld, 200 x 120, -t c-.i .».v~ Amsterdam, Leldsestraat. Rotterdam, Lijnbaan. Den Haag, Hoogstraat. Eindhoven, Willemstraat Arnhem, Gele Rijdersplein. DEN HAAG Minister Polak (Justi tie) wil de homoseksuele ontucht met minderjarigen niet meer volgens een speciale wetsbespreking strafbaar stel len. Hij heeft de Tweede Kamer giste ren voorgesteld art. 248 bis. uit het Wet boek van Strafrecht te schrappen. Het artikel verbiedt homoseksuele on tucht met ieder, die jonger is dan 21 jaar. Het is in 1911 ln het Wetboek van Strafrecht opgenomen. De minister vindt dat homoseksuele ontucht niet schadelijker is voor de geestelijke volksgezondheid dan hetero gene. ADVERTENTIE ROTTERDAM In de grammofoon- platenhandel is grote beroering ontstaan door het nieuws, dat Albert Heijn bin nenkort een langspeelplaat op de markt brengt van Toon Hermans. De prys van deze LP, die bestaat uit een deel van de One Man Show zoals die in 1967 door de televisie is uitgezon den, is gesteld op f 6,95. Vorige LP's van Toon Hermans kosten in de grammo foonplatenwinkel dertien gulden meer. Bij de verkoop van de bandopname van de show aan Albert Heijn heeft Willem Duys zijn medewerking verleend. Duys was directeur van de platenmaat schappij Iramac, die kortgeleden is ge liquideerd. „Het is een onverkwikkelijke zaak. We vinden dit van Willem Duys niet aar dig", aldus mr. L. Pieters, directeur van het Bureau van de Nederlandse gram mofoonplaten-detailhandel. „Het is niet leuk om je eigen artikelen bij de krui denier in de winkel te zien liggen. Het is bovendien de vraag of het wel zo bevorderlijk is voor het image van Toon Hermans, dat zijn platen nu naast het vlees uitgestald liggen". De heer Pieters heeft er ook grote bezwaren tegen, dat Willem Duys af gelopen zondag in zijn platenprogramma op Hilversum III reclame heeft gemaakt voor een plaat ,die door hem zelf aan Het Beste is verkocht. Deze plaat, die alleen verkrijgbaar is voor de lezers van dit blad, is getiteld „Luister met Willem Duys naar Music for you". Mr. Pieters: „We gaan proberen deze zaak in de Tweede Kamer aanhangig te maken. Willem Duys probeert van twee walletjes te eten, dat vinden wij zeer bedenkelijk. Het is dan ook de vraag of wij hem in de toekomst nog zullen uit nodigen voor allerlei officiële gelegen heden van de platenbranche". ADVERTENTIE en bij zware of hardnekkige verkoudheid POTTER'S CATARRH PASTILLES Alleen bij apotheker* en.drogisten AMSTERDAM De vraag waar Gerard S. heeft vertoefd, sinds hy uit het huis van bewaring aan het Kleine-Gartmanplantsoen ontsnapte is nog niet beant woord. Wel is duidelijk, dat h(j in Amsterdam is gebleven. Pogingen van vrienden om geld bijeen te krijgen om hem naar het buitenland te helpen ontsnappen waren mislukt. Daardoor moest hij in de hoofdstad onderduiken. Zijn vriend, de 59-jarige parkwachter A. K., heeft zich vooral de laatste da gen bijzonder ingespannen om voor de ontsnapte een permanent schuiladres te vinden. Vermoedelijk was men naar dit adres onderweg, toen S. woensdag avond werd gearresteerd. Erg spraakzaam is S. hierover niet, aldus de Amsterdamse officier van justi tie, mr. L. van den Berge. Wel heeft hij verklaard, dat de drie bewakers van het huis van bewaring, die hij bij zijn ontsnapping in zijn cel opsloot, hem niet hebben geholpen. Tijdens zijn verhoor vertelde S. ver der dat het pistool van plastic met echte patronen in een nagebootste molshoop in de tuin van het huis van bewaring bij de luchtplaats was be graven door een helper, die deze plaats van buitenaf had kunnen bereiken. Het pistool had hij drie dagen op zijn li chaam bij zich gedragen. Een horloge, dat nodig was om de rondetijden van de bewakers vast te stellen ter bepaling van het juiste ontvluchtingsmoment, was ook in deze molshoop verborgen. Vlak voordat hij met een grote ban- denkichter een tuindeur forceerde was hem dit instrument, volgens zijn ver klaring, via een luik door een helper aangereikt. Wie deze helper is geweest, is nog een raadsel. S. weigert koppig zijn naam te noemen. S. heeft verder verklaard, de bewer king van zijn celdeur het scherp staande slot en het niet afgesloten schaftluikje aléén te hebben uitge voerd. Dat gebeurde in de tijd dat de gevan genen zonder toezicht van de bewakers na het luchten naar hun cellen teruglie pen. Tegenover de rechercheurs van de rijkspolitie, die hem hebben verhoord, merkte hij op: „U weet hoe dat met de voorschriften gaat." De 37-jarige gearresteerde bewaker L. J. blijft in arrest. Hij heeft toegege ven dat hij voor S. briefjes naar buiten heeft gesmokkeld. Hij bracht deze naar de al genoemde parkwachter A. K. De ze werd woensdagavond van huis ge haald omdat tegen hem een proces-ver baal wegens medeplichtigheid aan de ontsnapping van S. moest worden opge maakt. De bewaker was voor zijn diensten een beloning van ongeveer vijfduizend gulden in het vooruitzicht gesteld. Over de briefjesaffaire wil S. echter niet eerder praten voordat hij met de gear resteerde bewaker is geconfronteerd. S., die ervan wordt verdacht de Am sterdamse caféhoudster Betje Scheven- hoven te hebben vermoord moet op 22 oktober hiervoor in hoger beroep te recht staan. Hoewel S. door een aantal vrienden of familieleden is geholpen, heeft de po litie, die tijdens het opsporingsonder zoek talrijke relaties van S. heeft be zocht, de indruk gekregen dat velen hem beschouwen als een ordinaire en gevaarlijke roofmoordenaar, die zij liever gevangen dan vrij zien. De ver zuchting op het hoofdbureau van poli tie dat veel mensen nu weer een rusti ge nacht hebben nu S. weer is gepakt, sprak in dit verband boekdelen. Gezaghebbende deskundigen menen ook dat er geen aanleiding is om homo seksuele ontucht apart te straffen. Een commissie van de gezondheidsvraag kwam eenstemmig tot de conclusie, dat er geen bezwaren van medische, hygië nische en psycho-sociale aard bestaan tegen het schrappen van art. 248 bis. De commissie zag zelfs vele voorde len. Het vervallen van de aparte straf bepaling betekent overigens niet dat voortaan in alle gevallen straffeloos ho moseksuele ontucht kan worden ge pleegd. Het wetboek van strafrecht be vat nog een aantal bepalingen die min derjarigen beschermen tegen heterosek suele of homoseksuele handelingen van anderen. Alle minderjarigen, ook die van zes tien jaar en ouder worden bijvoorbeeld beschermd tegen ontucht gepleegd door ouders, voogden of anderen die gezag of toezicht uitoefenen. Of de ontucht wordt gepleegd met minderjarigen van een ander of van hetzelfde geslacht speelt geen rol. Er zijn tegenstanders van het voor stel van minister Polak. Zij menen dat de homoseksuele ontucht met minderja rigen speciaal verboden moet blijven. Minister Polak stelt er tegenover dat de opvatting van de tegenstanders niet strookt met de nu onder de wetenschap pelijke beoefenaars van het strafrecht in Nederland vrijwel algemeen be staande mening of voor doeleinden die zinvol kunnen worden nagestreefd met het toepassen van strafsancties. TILBURG Studenten hebben gis termiddag een half uur het vergaderlo kaal bezet van de sociologische facul teit van de hogeschool in Tilburg. zy verstoorden de faculteitsvergadering die er aan de gang was. Prof. dr. Ph. Stout- hard sloot onmiddeliyk de byeenkomst. Het gevolg hiervan was, dat het be langrijkste agendapunt, medebeslissings recht van de sociologische studenten in Tilburg bij benoemingen aan de facul teit, niet aan de orde kon komen. De met Nederlands geld gemoderni seerde polikliniek van het ziekenhuis Hong Bang in Saigon is gisteren overge dragen aan de Zuidvietnamese regering. Het was het vierde en laatste deel van een Nederlands hulpproject. UTRECHT Het nieuwe internati onale spoorboekje, dat eind mei 1970 van kracht wordt, biedt de treinreizi gers enkele belangrijke verbeteringen. Er gaat onder meer een nieuwe auto slaaptrein rijden naar Ljublana in Joe- go-Slavië. De trein vertrekt in het vakantiesei zoen elke donderdagavond uit Hoek van Holland en Den Bosch en komt 19 uur later in Ljubljana aan. De terugreis be gint op zondag; aankomst in Den Bosch en Hoek van Holland de volgende och tend. Om aan de stijgende vraag naar au- toslaaptreinvervoer naar Narbonme in Zuid-Frankrijk te voldoen, gaan er in het vakantieseizoen twee treinstellen in plaats van één rijden naar deze be stemming en wel op woensdag vanuit Amsterdam. Nieuw is ook de rechtstreekse nacht trein Amsterdam CS - Parijs-Noord vv. De Holland-Itallë-expres wordt de ko mende zomer verdubbeld. De trein ver trekt gedurende het vakantieseizoen op vrijdag en stopt in Utrecht en Arnhem. De retourdienst komt zondagmorgen in Amsterdam aan. ADVERTENTIE Zy beweerde dat het drinken van koffie schadeiyk was voor de gezondheid. Ja kon er moeiiyk van inslapen en vaak reageerde de maag minder prettig op het koffiedrinken. Maar ken je Koffie Hag, vroegen haar kennissen. De beste koffiebonen, maar dan vr(j van coffeïne en andere schade lijke stoffen. Met de verkwikking van da ware koffie. Spaart hart, zenuwen, bloedsomloop en maag, lever en gal. Pittige, geurige Koffie Hag. De besta koffiebonen... maar dan coffeïnevrij. AMSTERDAM Het Surinaamse actiecomité in Amsterdam heeft op op heffing van het Statuut aangedrongen, waarmee de soevereiniteit van het Suri naamse en Antilliaanse volk erkend wordt. Het comité doet dat in een open brief aan het parlement. Ook wil het comité terugtrekking van het Nederlandse leger, de gouverneur en de economische controle-organen in de overheids- en particuliere sfeer. Het verlangen bestaat dat overeen komsten worden gesloten over econo mische en culturele samenwerking. De toelatingsgrens voor de bejaardenziekenfondsverzekering is opgetrokken van 7.268 gulden tot 7.364 gulden. De verhoging is ingegaan met terugwerkende kracht tot 1 augustus. De pre mie-inkomensgrenzen zijn verhoogd van 5.574 gulden naar 6.584 gulden en van 5.670 gulden naar 6.680 gulden. Het volgende premietarief is per 1 augustus van kracht geworden: inkomen premie 5.670 3,28 per week 6.680 5,56 per week 7.364 f 9,84 per week 5.671 6.681 ADVERTENTIE Geen centrale verwarming, dus koude slaapkamer? Hoeft niet: een Dimplex elektrische radiator met olievulling zorgt voor konstante warmte èn verkwikkende warmte: geen zuurstof verbruik, geen schadeiyke gassen! Vraag dokumentatie by Nerim N.V., Korte Kalkhaven 9, Dordrecht. Tel.: 01850-4 2311

De Vallei | 1969 | | pagina 7