Veenendaals dagblad Kalium- en magnesiumschat in bodem van Groningen oenen Milj guldens waard Buiten R'dam moet Maasvlakte zeewaarts uitbreiden Nixon vraagt hulp in de strijd tegen inflatie USCA dubbele ramen Chemicaliën te water na scheepsbotsing Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Televisie huwelijk" in Hilversum KOLOS WERD MET ÉÉN KLAP GEVELD WERELD SPAARDAG NA AARDGASBEL NIEUWE RIJKDOMMEN Pater Boulogne overleden LESVLUCHTEN VAN K IN IERLAND RADIO-ACTIEF ELEMENT ZOEK Spionageschip van Sovjets beschoten Vrouw treinrover aangehouden Raadselachtige dood van zes rijpaarden aluminium Pachmann ernstig ziek Aanhoudend droog VERRAST SPOELMETHODE Poesta-romantiek ONBEKEND Lage waterstand bij Nijmegen NIET VOOR VOORNE LANGS Geen toezicht op lonen en prijzen Hoogste kwaliteit. Laagst in prijs. In wil ham gemoffeld aluminium. Bel nu 03410-3418 of schrijf naar USCA Harderwijk NUTSSPAARBANK zingende dolfijnen ...in het dolfinarium Harderwijk. VTB Harderwijk-Tel. 03410-2569. Bur. voor redacti# en administratie Prins Bernhardlaan 28, Veenendaaf, Teief. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 0,97 p. w., 4,15 p. nu f 12,35 p. k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei" opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. ZATERDAG 18 OKTOBER I969 - 43e JAARGANG no. 245 DEN HAAG De aardgasbel in Groningen krijgt een fortuinlijk vervolg. In de buurt van het gas zitten miljoenen tonnen kalium- en magnesiumzouten. Dr. ir. A. P. Oele, lid van de Europese commissie voor energievoorziening, zei gisteravond: „Volgens mijn voorzichtige berekening zit er zeker zestig miljoen ton. De aanwezigheid van honderden miljoenen tonnen sluit ik echter aller minst uit". De waarde van de winbare hoeveelheden beloopt bij deze ramingen tientallen miljarden guldens. kunstmestindustrie. Magnesium, dat veelvuldiger voorkomt dan kalium, wórdt gebruikt in de scheepsbouw, de vliegtuigindustrie en de ruimtevaart. De Groninger lagen zitten op een diepte van 1500 tot 1300 meter. De zoutlagen lopen boven de poreuze aardgaslagen. De dikte ervan loopt sterk uiteen. Met seismisch onderzoek zijn deze lagen niet op te sporen. Alleen boringen kunnen de beste vindplaatsen aanwij zen. Volgens de heer Oele, is de grote vraag of Shell er inderdaad in zal slagen de kosten van winning en scheiding der zouten zo laag te hou den, dat de exploitatie verantwoord is. Een woordvoerder van de Shell ver klaarde: „De aanwezigheid van de zou ten is by boringen naar aardgas vastge steld. Wy hebben nu een methode ont wikkeld die economische winning van de zouten mogeiyk moet maken." „In januari beginnen by Uithuizer- meeden de eerste proefboringen, die moeten aantonen of de gevonden me thode technisch werkt en het verwachte economische voordeel oplevert". „De winning van de zouten kan op zijn vroegst in 1973 beginnen", zei hij. De Shell wil de kalium zelf gebruiken vooral voor kunstmest en ook ver kopen. Magnesium wordt toegepast in de vliegtuigindustrie, de scheepsbouw en de ruimtevaart. Het ministerie van economische zaken en het noorden toonden zich gisteravond uiterst verrast over de geweldige kan sen die de boringen van de Shell voor ons land, en in het byzonder de noorde lijke provincies, kunnen inhouden. De regering heeft de Shell enkele we ken geleden vergunning gegeven om bij Uithuizermeeden, in een gebied van tien tallen vierkante kilometers, te boren. Voor de boringen heeft Shell een aparte maatschappij opgericht, Shell Delfstof fen N.V. Volgens de heer Oele is het probleem de economische winning van de zouten. ..Als de methode van Shell voldoet, kan het een zeer interessante zaak worden". Dg winning van deze zouten kan tech nisch een hachelijke onderneming zijn, meent de heer Oele, die ingenieur bij de chemische bedrijven van Staatsmij nen is geweest. „De kans bestaat, dat er gas meekomt en dat is zeer gevaarlijk." De Shell heeft een zogenaamde spoel- methode ontwikkeld waardoor alleen de benodigde kalium- en magnesiumzouten naar boven komen. Bovengronds zyn fabrieken nodig die de zouten verder verwerken. Kalium wordt vooral toegepast in de A Is logisch gevolg van het op zulk j een verheugende wijze weer I toenemen van de paarde - en j ponysport verschijnen er meer en j z meer boeken over de hippische lief- hebberij, zowel wetenschappelijk als populair en poëtisch. De uitge- j l vers zijn ook niet van gisteren. I Graag zie ik paarden in de wei, onder de man of aangespannen, want deze dieren stofferen het j landschap altoos op bijzondere j wijs. Dit zagen we dezer dagen j nog in de zak van Zuid-Beveland, 5 waar ons op een begroeide dijk, met hier en daar nog een roman- tische weel, een groepje amazones l van een landelijke rijvereniging j kleurig en fleurig passeerde. Ik had enkele dagen eerder het fraaie boek „Van de poesta wil ik dro- j men" door Ursula Bruns (Uitg. j s Z. Holl. Uitg. Mij. 's-Gravenhage, j jj f22,50) ontvangen, dat als bijzon- dere prijs bij een behaald succes j door zulke jonge enthousiastelingen j gaarne zou worden geaccepteerd, zowel om de verhalende tekst als om de tientallen ongelooflijk i mooie foto's zwart/wit en ge- j kleurd op full-page formaat. Het speelt in Hongarije, dat eeuwen- I lang zozeer het paardentand bij uit- I stek is geweest, dat de edele rossi- i nanten hun stempel drukken op I i zijn historie. De schrijfster en de fotograaf maakten er een lezens- en kijkenswaardige documentaire i van. De aude ruitervolken der ge- schiedenis van het oosten, de stoe- j terijen, indrukwekkend door kwali- j i teit en aantal, komen ons in dit j moote boek beeldend nabij met Lippizaners, Arabieren, de Gidzan l en de Nonius. Het is alles heel j l kleurrijk, traditioneel en vol luis- j ter, muziek, sfeer en fantasie. Een bont en boeiend verhaal, vooral uil de tijd, toen in Hongarije de pracht i en trots van een feodale bovenlaag i het edele paard als haar stralend i l symbool had uitverkoren. Nochtans ontkent mej. Bruns ook de nuchte- re werkelijkheid en de huidige har- de levensvoorwaarden niet. 18-10-1969, A. B. WIGMAN In Groningen wist geen enkele instan tie van de nieuwe kansen op grote ryk- dommen. Ook het ministerie van econo mische zaken is niet door Shell op de hoogte gesteld van de mogeiyke gevol gen, die de proefboringen kunnen heb ben. Zelfs de burgemeester van Uithui zermeeden kon gisteren niet vertellen wat de Shell onder de grond van zijn gemeente gaat zoeken. PARIJS Pater Boulogne, die op 12 mei 1968 in het ziekenhuis Broussais in Parijs een nieuw hart had gekregen, is vrijdagavond plotseling overleden. Hij heeft 17 maanden na de harttransplan tatie geleefd. Pater Charles Damien Boulogne is 58 jaar geworden. Hij overleed in het Broussias ziekenhuis in Parijs. De Fran se geestelijke is niet de langst geleefd hebbende harttransplantatiepatiënt ter wereld, dat was de Zuidafrikaanse tand arts Blaiberg, die op 17 augustus over leed, anderhalf jaar nadat hij van pro fessor Barnard een ander hart kreeg. De transplantatie op pater Boulogne is door chirurgen onder leiding van dr. Dubost uitgevoerd. Sinds hij het hart van de 39-jarige douanebeambte Gougirand be zat hebben zich bij pater Boulogne tweemaal afstotingsverschijnselen voor gedaan. De laatste maanden baarde zijn gezondheidstoestand de artsen geen zorgen meer en de patiënt zelf kondig de onlangs aan dat hij van plan was spoedig zijn werkzaamheden te hervat ten. NIJMEGEN De waterstand van de rivier de Waal bij Nijmegen is momen teel erg laag. De vaardiepte bedraagt nog 2.25 meter. Het water zakt per dag enkele centi meters. Hoewel Rijkswaterstaat de toe stand nog niet alarmerend noemt, zal indien het water nog dertig centimeter zakt, 's nachts varen worden verboden. AMSTERDAM De KLM gaat het lesprogramma voor haar vliegers naar Shannon in Ierland verplaatsen. De maatschappij hoopt Nederland van een hoop lawaai-overlast af te helpen. De KLM kan voorlopig de eerste drie maanden van 1970 van het Ierse vlieg veld gebruik maken. Daarna zal wor den bezien of men in Ierland blijft of naar een andere plaats moet omzien. Het gaat om driekwart van de twee duizend lesuren. De rest van de lessen zal in Nederland gegeven blijven wor den. Mar ga van Arnhem van het NOS-journaal is vrijdagmiddag in het huwelijk getreden met de N.O.S.-sportcommentator Jan Kamlag. Op de foto het bruidspaar te midden van een erehaag van kinderen, die er op dat moment stonden omdat juist ook het huwe lijk van hun leidster voltrokken werd. ENSCHEDE Uit de voormalige mensa van de Technische Hogeschool Twente is een brandmelder gedemon teerd in verband met verbouwingen met het oog op het komende lustrum. Uit deze brandmelder is een radioactief element verdwenen. In verband hiermee zijn op de tech nische Hogeschool Twente, alsmede op de Academie voor Kunst en Industrie waarschuwingen aangeplakt tegen mo gelijke gevolgen van de radio-actieve straling, waaronder tijdelijke onvrucht baarheid voor de bezitter van het element. De stralen van dit radio-actief element leveren op een afstand van 10 a 15 centimeter gevaar op voor be schadiging van het lichaam. SAIGON. Zuid Vietnamese patrouil- laboten hebben vrijdag op een schip geschoten dat door de Amerikaanse en Vietnamese marine, een Russisch spio- nageschip is genoemd. Uit de mede delingen van Amerikaanse officieren was het niet duidelijk, of het schip een kleine Russische treiler geraakt is, maar uit andere bronnen is verno men dat men rook had zien opstygen uit het voorschip van de treiler, nadat de Vietnamese patrouilleboot er op ge schoten had. De treiler werd onderschept toen hij volgens officiële Zuidvietnamese opgave zich bij Da Nang binnen de territoriale wateren bevond, dus binnen 12 mijl van de kust. ROTTERDAM Rotterdam heelt van de regering toestemming gekregen de Maasvlakte een nieuw stuk Nederland van 1520 ha uit te breiden met nog eens 1215 ha mits de uitbreiding plaats heeft in zuidwestelijke rich ting, dus verder in zee en niet zuidwaarts voor de kust van Voorne-Putten. Dit heeft burgemeester Thomassen vrijdagavond meegedeeld in een openbare ver gadering van de raadscommissie voor de haven. Als Rotterdam gegadigden vindt voor vestiging op deze Maasvlakte II en binnen het aangegeven stramien wil werken, dan zal de regering toestemming geven. WASHINGTON President Nixon heeft vrydag verklaard, dat de natie geleide- lijk de prysinflatie in de hand begint te kragen, maar waarschuwde dat het stre ven naar een minder verhitte economie hier en daar pünlijk zou worden gevoeld. Hy drong er by het bedryfsleven op aan, de pryzen laag te houden en verzocht de werknemers niet op loonsverhogingen aan te dringen. „Ik vraag alle Ameri kanen zich beperkingen op te leggen bü hun persooniyke krediet- en aankoop- besluiten, zodat de opwaartse druk die de pryzen ondervinden vermindert", zo zei hij en voegde eraan toe: „Ik ben ervan overtuigd dat de Amerikanen deze oproep zullen beantwoorden". De president herhaalde dat géén toezicht op lonen en pryzen wordt overwogen. „De beslissing van de regering plaatst ons voor grote moeiiykheden," aldus burgemeester Thomassen. De door de regering toegestane uitbreiding bete kent, dat de grondprijs op Maasvlakte II 68,- per vierkante meter moet gaan bedragen. Een oplossing, zoals steeds door Rotterdam bepleit, zou een kost- prys van 29,- per vierkante meter op leveren. Burgemeester Thomassen zei tot de raadsleden, dat B. en W. niet met een voorstel tot uitbreiding van de Maas vlakte in deze geest zullen komen als de regering niet wil bijdragen in de on rendabele top. „Deze havenbeheerder is niet bereid een onrendabel voorstel in te dienen." De beslissing van het kabinet De Jong betekent, dat Rotterdam zich over de diverse consequenties gaat bezinnen. De technici van het haven bedrijf moeten studeren op de moge lijkheden, omdat in verband met de aanleg van een kanaal en een dam de uitgifte van gronden op Maas vlakte I in het gedrang komt. Het is nu bijvoorbeeld niet zeker of de Hoogovens over de aange vraagde 640 ha voor een nieuwe staalfabriek zullen kunnen beschik ken. Duidelijk werd gisteravond, dat de regering rekening heeft gehouden met de zgn. demarcatielijn, jaren geleden vastgesteld ter bescherming van het duinenlandschap op de kust van Voorne Putten. Rotterdam zal de Maasvlakte verder zeewaarts moeten uitbreiden. Deze Maasvlakte II moet in verband met de zeestromingen beschermd wor den met een stenen wal, die de kostprijs van de grond zo drastisch omhoog doet gaan. Biggs opgespoord MELBOURNE De politie van Mel bourne heeft vrydag by een inval in een woning in een buitenwyk van de stad de vrouw van Ronald Biggs aan gehouden. Biggs is de laatste medeplich tige van de grote Britse treinroof, die nog voortvluchtig is. Men gelooft, dat hy geruime tijd voor de inval de wyk had genomen. Mevrouw Biggs is vanmorgen voor geleid voor een rechtbank in Melbour ne. Maar na twintig minuten werd be kendgemaakt, dat het openbaar minis terie de formaliteiten voor een aan klacht wegens overschrijding van de immigratiewetten niet meer rond zou kunnen krijgen. Mevrouw Biggs is daarna weer te ruggebracht naar de Fairlea gevange nis. Zij zag er terneergeslagen uit en rookte de ene sigaret na de andere. Biggs is in juli 1965 ontsnapt uit de zwaar bewaakte gevangenis van Wands worth. Hij was veroordeeld tot 30 jaar gevangenisstraf wegens zijn aandeel in de grote treinroof van augustus 1963. Van de buit van de treinroof, 2,5 mil joen pond, is slechts een klein gedeelte teruggevonden. Alle rovers zijn gepakt. Alleen Biggs is momenteel nog op vrije voeten. HAAMSTEDE Managehouder Hanse uit Haamstede heeft de hulp van de recherche ingeroepen om een onderzoek in te stellen naar een onverklaarbare sterfte onder zijn paarden. In de afgelopen vier maanden zijn zes van zijn rijpaarden door onbeken de oorzaak gestorven. Hetzelfde lot overkwam in de afge lopen maanden twee paarden van een manegehouder uit Zwijndrecht, die in Haamstede een vakantiemanege exploi teert. De veeartsenijkundige dienst in Utrecht staat wat de doodsoorzaak be treft voor een raadsel. ADVERTENTIE USCA levert ook dubbele voorzetramen, jaloezieramen en -deuren, hor deuren, oprolbare horren, patio's, ingebouwde serres, deurluifels. Nieuw- bouwramen in wit hard gemoffeld aluminium. Dubbelwandige onbrand bare geïsoleerde garages in wit gemoffeld aluminium. Dubbelwandige onbrandbare geïsoleerde zomerhuizen, bungalows in elke kleur. Geen onderhoud en veel goedkoper dan conventionele bouw. ROTTERDAM Drie zeeschepen zijn vrijdagavond omstreeks acht uur op de Nieuwe Waterweg bij Schiedam met el kaar in aanvaring gekomen waarbij de 2370 b.r.t. metende Venezolaanse Perya bij de waterlijn aan bakboordzijde een scheur ter lengte van ruim twintig me ter opliep. Dit schip, gedeeltelijk met chemische stoffen geladen, zonk snel, doch kon nog juist voor de werf van de Nieuwe Waterweg aan de grond worden gezet, zodat de vaargeul geheel vrij bleef. Ernstig beschadigd werd ook het Ne derlandse stoomschip Ouwerkerk van de V.N.S., welk schip op weg was naar de werf van Wilton-Fijenoord voor een reparatie. De eveneens uitgaande 9000 ton metende Anvers uit Antwerpen, dat met de Perya het meest in aanvaring kwam, kon nabij de scheepswerf Hensen op de boeien worden gelegd. Het ongeluk gebeurde, toen de Perya uit de Eemhaven kwam en de Waterweg opvoer. Het is nog niet duidelijk vastge steld wat precies de oorzaak van de aanvaring was, doch de averij aan boord van de Perya was het grootst. Het schip werd vanaf de brug tot ter hoogte van de voormast opengereten. Snel zette het nog koers naar de werfkant van de Nieuwe Waterweg. Het schip kwam vlak tegen de steigers te liggen. Het begon slagzij te maken naar bakboord. Om ge vaar van kapseizen te voorkomen wer den zo goed mogelijk kabelverbindingen met de wal gemaakt. Aan boord van dit schip bevonden zich zestien personen, van wie de meeste aan wal werden ge zet. De Ouwerkerk stoomde door naar de werf van Wilton-Fijenoord en de Anvers kon de boeien bereiken. Vijf sleepboten snelden toe om de Perya hulp te ver lenen bij het aan de kant duwen. Bo vendeks van de Perya bevond zich een aantal kisten met chemicaliën, die te water raakten. Toen enkele kisten aan boord van schepen van de havenpolitie werden genomen, begonnen ze te ont branden. Men wist evenwel het gevaar vrij spoedig te bezweren. Nixon drong er bij het Amerikaanse Congres op aan de toeslag op inkom stenbelasting in de eerste helft van het komende jaar te handhaven, zij het op vqf in plaats van op tien procent. Hij vroeg het Congres bovendien geen be lastingwetten aan te nemen die voor een zo grote vermindering van de be lastingopbrengst zouden kunnen zorgen, dat de prijzen erdoor gaan stijgen. Zoals bekend heeft het congres ermee ingestemd de belastingtoeslag tot het einde van dit jaar op tien procent te handhaven. Een regeringsvoorstel tot een verdere verlenging met zes maan den, totdat ook de voorstelen voor be lastinghervorming zijn aangenomen, is nog in behandeling. Op het ogenblik studeert de financiële commissie van de Senaat erop. De Amerikaanse president deelde mee, dat hij deze week een brief aan de voor naamste zakenlieden en vakbondsleiders zal sturen waarin hij hun aandacht zal vestigen op de jongste economische ont wikkeling. „Ik zal ze vragen eens zorg vuldig na te gaan wat de regering in de afgelopen negen maanden heeft gedaan". Volgens de president moet daarbij niet alleen op de woorden van de re gering worden gelet maar vooral ook op haar daden. ADVERTENTIE DONDERDAG 30 OKTOBER de die WENEN Ludek Pachmann, Tsjechoslowaakse schaakkampioen zich liberaal en pro-Dubeck heeft uit gelaten, o.a. voor de Nederlandse t.v. ligt ernstig ziek in het gevangenishos pitaal en moet intreveneus worden ge voed, zo is vrydag in Wenen uit Tsjecho- Slovvakije vernomen. Zijn gezondheid wordt steeds slechter en men vreest het ergste. Pachmann is spoedig na zijn arresta tie op 23 augustus met een hongersta king begonnen en ligt nu bijna een maand in het hospitaal. Tegen Pach mann is een onderzoek gaande naar de vraag, in hoeverre hij betrokken is ge weest bij de ongeregeldheden van 21 augustus, de eerste verjaardag van de Sovjetrussische invasie in Tsjecho-Slo- wakije. Pachmann was een populaire figuur onder de Tsjechoslowaakse jeugd. ADVERTENTIE Een lelijke sta-in-de-weg was de 45 meter hoge kolentoren van de verleden jaar ge sloten cokesfa- briek Emma te Beek. Er was gis teren echter slechts één explo sie nodig om het hele bouwwerk (2500 kubieke me ter zwaar gewa pend beton) op de knieën te bren gen. Het moest plaats maken voor nieuwe che mische fabrie ken. tot en met zondag 2 november In het grootste overdekte Dolfijnen stadion ter wereld met 2500 zit plaatsen ziet u een unieke show van zeeleeuwen en dolfijnen in één pro gramma. Tijden: 11.30 - 13.00 14.30 en 16.00 uur. (Van onze weerkundige medewer ker). Ook het komende weekeinde zul len de oceaandepressies veraf blij ven. Het uitgebreide en zeer sta biele hogedrukgebied brengt aan houdend droog weer met aan de ene kant zon, maar plaatselijk ook mist, vooral in de nacht en ochtend. De temperatuur bereikt in Gel derland waarden van circa 18 gra den C, bij zonnig weer. Als onver hoopt de mist hardnekkiger zou worden kan de thermometer niet verder komen dan 11 tot 13 graden Celsius. Ook voor maandag ziet al les er gunstig uit.

De Vallei | 1969 | | pagina 1