Streekwerkplaats en gemeentekwekerij f8000,- subsidie Kantongerecht Wageningen Handelaar in kneusjes met opgelapte toeters Groot gebrek aan verantwoordelijkheid PACHTERS VERKEREN IN NOODSITUATIE WfiM9adn we heen? Bromfietser botst tegen vrachtauto Sink the Bismarck" Vijfentwintig jaar in de huishouding t Beste fruit onverkoopbaar Rapport aan de minister Vrouwen Gilde en de vrije tijd „ZELFSTANDIGHEID LEIDT TOT GROTERE ONTPLOOIING VAN FEDERATIE" Federatie start reclame campagne Folder Noodzakelijk Kwekerij Belt u dan «van a.u.b. 10550 v*9.3o uü; 11079 Leuke dingetjes' in I.D.-corner Fa. v. d. Bosch Boete en tien dagen voorwaardelijk voor Lezing over K.I. voor studiever. Petrus Datheen' Jaarvergadering NCYB Eist G.S. willen 30% verhoging van renteloze voor schotten aan wijkgebouwen Voorstel G.S.: subsidie voor consultatie bureaus omhoog LUXOR THEATER: V) Schietuitslagen GEEN CENT STEUN KALENDER RAPPORT Te gek Praten duurder Hachelijk Bedreigd Bier Twijfel ZATERDAG 18 OKTOBER 1969 VEENENDAAL Met een open wond aan het rechterbeen, dat ver moedelijk ook gebroken was, werd de Bennekomse bromfietser R. v. D. eer gisteravond naar het ziekenhuis in Ben- nekom overgebracht, nadat hij op het Verlaat tegen een vrachtauto was ge botst. De vrachtwagen, bestuurd door A. v. d. P. uit Lunteren was bezig met ma noeuvres om achteruit een bedrijfsin- gang te bereiken, waartoe hij eerst vooruit naar links moest draaien, waarbij hij gebruik maakte van een doorgang naar de andere rijbaan. De bromfietser heeft de bewegingen van de wagen waarschijnlijk te laat opge merkt. niet en VEENENDAAL Een bepaald nieuwe, maar wel opmerkelijke enigszins monumentale film brengt het Luxor theater dit weekeinde: „Sink the Bismarck" (Breng de Bismarck tot zinken). Het is de geschiedenis van de „heerschappij" en de ondergang van het grote Duitse oorlogsschip dat in zijn eentje eigenlijk al voor het ook maar één schot had gelost, een legen de torste van onoverwinnelijkheid. De Britse Navy verliest in de strijd tegen dit zeemonster zijn geadoreerde slag kruiser „Hood". De film verhaalt de door de Chef Operaties van de Royal Navy getroffen afweermaatregelen, wanneer de Bis marck uitbreekt naar de Noordatlan- tische Oceaan. De jacht op het schip, dat een niet te onderschatten bedrei ging vormt leidt tot zware tegenslagen, tot torpedovliegtuigen het zwaar be- «chadigen. Het karwei wordt tenslotte afgemaakt door het slagschip King George V. In de hoofdrollen van deze redelijk goede film: Kenneth More, Dana Winter en Carl Mohner. „Spy Pit" (Spionnen vechten in rio len) is een spannend verhaal met een dode spion die later helemaal niet dood blijkt te zijn. Een luguber komplot, met het doel een oorlog tussen Oost en West te ontketenen, wordt voorbereid in Berlijn, dat een broeinest is van spionage en criminaliteit. Hoofdpersoon is de „rechtschapen" geheimagent Saint Dominique, die on danks zijn lieflijke naam buitengewoon hard weet op te treden. SCHERPENZEEL De leden van Scherpenzeelse schietvereniging scho ten deze week de volgende resultaten in het verenigingsgebouw met de buks: M. Berendse 93; A. ter Brug 91; T. Rustenhoven 89; A. C. v. Dusscho- ten 87; J. Koot 87; E. v. d. Werk 87; J. ten Broek 86; C. Valkenburg 85; H. D. van Droffelaar 85; J. Koudijs 84; A. van Garderen 84; H. Pater 82; A. van Eist 82; J. van Eist 82; J. la Bastide 82; A. Blanken 82; P. van Engelenburg 82; W. van Leuveren 82; G. Qeskes 80; K. Schepel 80; A. Val kenburg 79; J. Visser 75; P. ter Burg 73 en A. J. Bookelman 73. VEENENDAAL De streekwerkplaats Zuid-Oost Utrecht in Veenendaal krijgt dit jaar van de provincie Utrecht een subsidie van bijna zesduizend gul den voor de werkplaats zelf en een subsidie van ruim tweeduizend gulden voor het buitenobject, de gemeentekwekerij voor gehandicapten. Dit maakten Ge deputeerde Staten van Utrecht gisteren bekend in het jaarlijkse verslag aan de Provinciale Staten over de directe bestemming van het op de provinciale be groting beschikbare krediet voor subsidiëring van werkplaatsen voor gehandi capten. Gedeputeerde Staten volgden bij de subsidieverlening over 1969 het advies van de desbetreffende adviescommissie. In haar rapport aan de gedeputeerde staten constateerde deze „adviescom missie inzake subsidiëring werkplaat sen voor gehandicapten in de provincie Utrecht" een versterkte ontplooiing van het werk van de federatie van sociale werkplaatsen. De commissie betuigde haar instemming met het feit dat deze federatie, die overigens sinds kort „fe deratie voor de sociale werkvoorziening in de provincie Utrecht" heet, met in gang van 1969 een afzonderlijke provin ciale subsidie wordt verleend voor 45 procent van de kosten van het bureau werk. „De hierdoor ontstane grotere fi nanciële zelfstandigheid zal zeker tot een verdere ontplooiing van het werk van de federatie bijdragen", aldus het rapport De federatie krijgt een subsidie van zevenduizend gulden voor het voerèn van een reclamecampagne ten behoe ve van de aangesloten werkplaatsen. De noodzaak om de werkplaatsen meer bekendheid te geven is gebleken uit een gehouden onderzoek en uit het leggen van contacten met het bedrijfsleven. In samenwerking met de Noord- en Zuidhollandse federaties wil de Utrecht se federatie duizend tot tweeduizend reclamefolders vervaardigen voor ver spreiding in de bedrijven. Ook wordt gedacht aan het uitgeven van periodie ke perscommuniqués. Aan de Gem. Sociale Werkplaats Utrecht en de Stichting „De Zeister Werkplaats" zijn subsidies toegekend voor het geven van cursussen aan alle bij Utrechtse werkplaatsen werkzame arbeidsdeskundigen en leidinggevenden. De streekwerkplaats „Zuid-Oost Utrecht" in Veenendaal had verzocht om een subsidie van f 5.920 voor de VEENENDAAL Mevrouw A. Val kenburg vierde gisteren een opmerke lijk jubileum. Zij herdacht het feit, dat ze vijfentwintig jaar geleden haar huis houdelijke werk begon in dienst van de fam. Anbeek v.d. Meyden. Zij werkte zowel bij de familie thuis als in het bedrijf, een groothandel in sigaren en sigaretten. Op 16-jarige leeftijd startte zij haar bezigheden. Gisteravond werd het jubi leum met een feestje bezegeld in La Montagne. inrichting van de test- en trainings afdeling (f 1.650), drie persluchtklem men voor de bediening van boorma chines (f 2.529) en tien transportwagen tjes voor in- en extern gebruik (f 1.750). In haar rapport stelde de commissie voor, de gevraagde subsidie toe te ken nen. „Verdere inrichting van de test en trainingsafdeling is noodzakelijk", aldus de toelichting van de commissie, „en de persluchtklcmmen zijn onont beerlijke hulpstukken. De transportwa gentjes stimuleren in hoge mate de werkzaamheden". De commissie adviseerde voorts het toekennen van een subsidie van f 2.295 aan de Veenendaalse gemeentekweke rij voor gehandicapten voor een grond bewerkingsmachine. De kwekerij schaf te deze machine in de hoop op sub sidie van de provincie reeds in het begin van dit jaar aan voor f 5.643. De commissie wees er in haar moti vering van dit positieve advies op dat de totstandkoming van buitenobjecten als deze kwekerij een belangrijk stre ven is van de wet sociale werkvoorzie ning, die per 1 januari 1969 in werking trad. voor Vaonondaal Tot 17.30 uur 's Zaterd. v. 16.30-17.30 u. Voor Rhanan 3328 Nwo Vaanandaalsawag I59 VEENENDAAL De firma B. v. d. Bosch aan de Hoogstraat nam vrijdag avond een nieuwe afdeling in gebruik, die de naam I.D.-Corner heeft meege kregen. In deze afdeling hebben aller hande al of niet hippe artikelen een plaats gekregen, die over 't algemeen worden gebruikt voor de opluistering van interieuren. Er zijn felgekleurde potjes, vaasjes, flessen, wandversierin gen en vele andere vrolijke dingetjes, samen een collectie vormend die de nieuwe afdeling een boetiek-achtige image verschaffen. Aan de inrichting van de I.D.-corner is extra aandacht besteed. Er werd o. m. nieuwe plafondbetimmering aange bracht, en voor aangepaste verlichting gezorgd. De corner bevat nu de hele artikelenreeks die het best als „ln" kan worden gekwalificeerd, en die in de vroegere situatie bij v. d. Bosch niet voldoende uit de verf kwam, tussen de andere luxe en huishoudelijke artike len, de kunstnijverheidsvoorwerpen, het porselein, kristal, speelgoed en de cam pinguitrustingen. WAGENINGEN „Een complex van feiten, dat er heel naar uitziet", zei vrij dagmorgen officier mr. J. Reinders op het Wageningse kantongerecht tegen de jeugdige R. K. uit Naaldwijk. K., die assistent-tuinder is, handelt in z'n vrije tijd in auto's, beter gezegd kneusjes. Tegen dat laatste rees temeer bezwaar, daar K. de wagens zelf naar toekomstige eigenaren rijdt, hoewel hij geen rijbe wijs heeft. Binnen het kanton Wageningen was het fout gegaan. De politie hield K. tegen, die met een „auto", inkoopprijs f 150.op weg was naar een neef, de aspi rant-koper. De verbalisant noteerde geen rijbewijs, geen verzekering, geen kentekenbewijs, auto in deplorabele toestand. De stuurinrichting was onder meer defect, even als de claxon, de lagers vertoonden ruime speling, de uitlaat was defect, een band bleek glad. „Hebt u dan geen enkele verantwoordelijkheid voor uw medemens 7" vroeg de rechter, mr. A. C. van den Brand, zich af. Groot gebrek aan verantwoordelijk heid „Ik kan rijden, dat weet ik van me zelf" zei verdachte. „Waarom haalt u dan geen rijbe wijs?" „Ik ben tweemaal gezakt, edelacht bare". „U hebt dus tweemaal bewezen, dat u niet kunt rijden", repliceerde de rechter. Ook de officier concludeerde een -.yoot gebrek aan verantwoordelyk- idsbesef". „U was met een schandalig slechte auto op de weg, zonder rijbewijs, on verzekerd. Dat is gewoon een situatie, die ongelukken in de hand werkt. Was er iets gebeurd, dan waren de slacht offers uitgeleverd aan iemand, die geen verzekering achter zich had. U begrijpt RESTEREN In een speciaal belegde spoedvergadering kwam het voltallige hoofdbestuur van de Nederlandse Bond van Fruitpachters deze week in café 't Ambtshuis in Resteren bijeen om de noodsituatie, waarin de 1350 georgani seerde fruitpachters verkeren, te bespreken nu voor het vierde achtereenvol gende seizoen door diverse omstandigheden, waarop zij geen invloed hebben, het beste fruit, zeker voor de klasse II en III onverkoopbaar is. De vergadering stond onder leiding van het Zeeuwse hoofdbestuurslid en voor zitter, de heer Barends. Speciaal de heren Driessen uit Limburg en Van Blijderveen uit de Betuwe, op wier verzoek deze speciale bijeenkomst was belegd, wezen op de onhoudbare toestand, waarin de pachters verkeren. ge- het De oorzaak moet niet worden zocht in te hoge inkoopprijzen van fruit op het hout. Veeleer ligt het aan de ongelimiteerde invoer uit zogenaam de derde landen, de fruitproducerende landen van het Oostblok, de stipte toe passing van de EEG-bepalingen door de Nederlandse regering, bepalingen, waaraan andere EEG-partners met name Frankrijk en Duitsland zich niet houden. Al hebben de pachters het fruit goedkoop kunnen inkopen, de hoge lo- VEENENDAAL Bioscoop Luxor Theater, za. 21.00, za. en zo. 19.30 uur: „Spionnen vechten in riolen". Za. 19.00 en zo. 15.00 uur: „Breng de Bismarck tot zinken". RHENEN Bioscoop Blo, za. 20.00 en zo. 14.30 uur: Maria's revolverheld"; zo. uur: „De Tien Geboden". ,Santa 20.00 UTRECHT Stadsschouwburg, Lucas Bolwerk, za. en zo. 20.00 uur: De Nederlandse Comedie met „De Storm" van Shakespeare. (Han Bentz v.d. Berg, Maxim Hamel, Jan Retèl). Ma. 20 okt., 20.00 uur: De Haagse Comedie met „4e keer anders" (blij spel van Barilet en Grédy), met Myra Ward en Paul Steenbergen. Mickery theater: Rijksstraatweg, Loenersloot, t.m. 26 oktober, 20.30 uur: Roger Simon met vijf eenak ters: „Sex Miss Copperqueen on a set of pills", „The Hunter and the bird", „The loveliest afternoon", „Thoughts of a greeting friend", en „Botacelli". CABARET Muzevalcabaret: Nieuwe Kamp, ied. vr. en za. 20.30 uur: „Dagboek van twee gekken" met Annemarie Ko- nincks, Hennie Oliemulder en John de Groot. Theater Miniatuur: Appelmarkt, Amersfoort, 24 okt. 20.15 uur: „Als de kat van honk is", door Toneel groep Amsterdam. Bioscoop Camera, Oudegracht 156, dag. 14.30, 18.45 en 21.00 uur. Zo. 14.30, 16.30, 18,45 en 21.00 uur: „Obsessions". City, Voorstraat 89, dag. 14.30, 18.45 en 21.00 uur. Zo. 14.30, 16.30, 18.45 en 21.00 uur: „De zeven Maf kers van de judoka". Filmac, Vredenburg 29, za. en zo. 14.30 en 16.30 uur: „Tarzan in New York", met Johnny Weissmuller als Tarzan met zijn aap Cheeta. Olympia, Amsterdamsestr.w. 350, da. 18.45 en 21.00 uur; wo. tevens 14.30 uur. Zo. 14.15, 16.30, 18.45 en 21.00 uur. Do./zo.: „De Noormannen ko men". Ma./wo.: „Misbruikt", met Kyoko Kitamikado en Ryu Chiba, 18 jr. Palace, Vredenburg 29, dag. 12.30, 14.30, 16.30, 18.45 en 21.00 uur (van 12.30 tot plm. 18.30 u. doorlopend): „Fanny", met Keve Hjelm en Hans Erndack. Regie: Mac Ahlberg. Rembrandt, Oude Gracht 73, dag. 14.30, 18.45 en 21.15 uur. Zo. 13.45, 16.15, 18.45 en 21.15 uur: „Battle of Britain" (de slag om Engeland), met Michael Caine, Trevor Howard, Curt Jürgens, Kenneth More en Sir Laurence Oliver e.v.a., regie Guy Hamilton. Scala, Potterstraat 16, dag. (ook zon dags) 14.15 en 20.00 uur: „Sweet Charity". Met Shirley Mac Laine en Sammy Davis Jr. Regie Bob Fosse. Vooraf: „Sky over Holland" van John Fernhout. Studio, Oudegracht 154, dag. 14.45, 19.00 en 21.15 uur. Zo. 14.30, 16.45, 19.00 en 21.15 uur: „Interlude". Vreeburg, Vredenburg 8a, dag. 14.00 en 19.30 uur. Zo. 14.15, 16.30, 18.45 en 21.00 uur: „De zoete zonden van sexy Suzanne". Nacht voorstellingen: Camera, Oude Gracht 156, vr. en za. 23.15 uur: „Therèse en Isabelle". Palace, Vredenburg 29, vr. en za. 23.30 uur: „Met bloed geschreven". Studio, Oude Gracht 154, vr. 23.45 uur: De „Old Time Movie Club" presenteert: „The Lady Vanishes", met Michael Redgrave en Margaret Lockwood. Regie: Alfred Hitchcock. Za. 23.45 uur: „Maak je niet kwaad", met Lino Ventura en Mi reille Dark. Vreeburg, Vredenburg 8a, vr. en za. 23.15 uur: „In de greep van de Maffia" (See you in hell, darling), met Jeanet Leigh en Stuart Whit man. ARNHEM Stadsschouwburg: za. 18 okt., 20.00 uur: Toneelgroep Theater met „Troilus en Cressida" van Shake speare. Do. 23 okt., 20.00 uur: Ne derlandse Comedie met „De Storm" van Shakespeare. Musis Sacrum, di. 21 okt., 20.00 uur: Het Gelders Orkest o.l.v. Leo Drie- huys, solisten: Bertus Bakker (fluit) en jazzcombo. Werken van Hellendaal, Mozart en Andriessen. Bioscopen Rembrandt, Velperplein, aanvangs tijden 2.00 en 7.30 uur. „Gejaagd door de wind". Clark Gable, Vivién Leigh. Regie: Victor Fleming. Palace, Bakkerstraat, aanvangstijden 2.30, 6.45 en 9 uur, donderdag t.m. zat.: „Lijken plaveien zijn weg"; zondag t.m. woensdag „Che!". Omar Shariff, Jack Palance. Studio A, Langewal, aanvangstijden 6.45 en 9 uur: „4 9 1". Lena Ny- man, Lars Lind. Regie: Vilgot Sjö- man en Lars Görling. Zaterdag, zondag en woensdag 2.30 uur: „El- vis in Acapulco''. Luxor, Willemsplein, aanvangstijden 2.30, 6.45 en 9 uur: „Ik zing mijn lied". Heintje. Zaterdag, 23.30 uur: „Mondo Freudo". Saskia, Looierstraat, aanvangstijden 2.30, 6.45 en 9 uur 2e week: „IfMalcolm McDowell, Chris tina Noonman. Regie: Linday An derson. nen veelal zwarte en de bijko mende kosten zijn dermate hoog, dat de prijzen, die de handel momenteel voor het fruit wil betalen, grote verlie zen voor de pachters opleveren. Ge steld werd, dat zij gedwongen worden zwarte lonen aan de plukkers te beta len; doen ze dit niet, dan kunnen ze het fruit niet geplukt krijgen. Duidelijk werd gesteld, dat Neder land niet verplicht is grote quantums fruit van overzee en uit de Oostbloklan den op de Nederlandse markt toe te laten. Eén der sprekers vertelde, dat hij dezer dagen op de Rotterdamse markt Golden Delicious uit Tsjecho- Slowakije had gezien, een andere spre ker had fruit gezien afkomstig uit Hongarije. Industriefruit wordt uit België in Ne derland gebracht voor 3 of 4 cent per kilo. Dit is er oorzaak van, dat de Ne derlandse fabrieken niet bereid zijn het uit de markt genomen fruit dat de minimum prijs van 15 cent per ki lo niet kan halen voor 6 cent per ki lo af te nemen. Gevolg, dat teler noch handelaar één cent krijgt uitbetaald. Gepleit werd voor een absoluut invoer verbod van industriefruit tegen derge lijke dumpingprijzen. Men noemde het meer dan treurig, dat de regering andere in moeilijkhe den verkerende bedrijven met enorme kapitalen steunt Verolme, busonder nemingen en dat zij de 15.000 Ne derlandse fruittelers en pachters aan hun lot overlaat. Langdurig werd stil gestaan bij de maatregelen, die de minister van Land bouw bij zijn werkbezoek aan de Betu we, voor de fruittelers in het vooruit zicht had gesteld, n.l. hogere rooipre- mies, kredietsubsidies enz., maar hier aan heeft de fruitpachter totaal niets. Zij moet de fruitpachter als een ver lengstuk van de teler zien, zo werd ge steld. Met klem van redenen werd erop aan gedrongen, dat het hoofdbestuur zich tot de minister wendt met het verzoek de ongelimiteerde invoer uit andere lan den en de import van overzee te we ren. Ook de valse concurrentie dient een halt te worden toegeroepen. Frank rijk verleent subsidies, maar Neder land doet niets. Een der sprekers wees er op, dat de vaststelling van een invoerkalender voor Nederland geen haalbare kaart zal zijn. Vóór de totstandkoming van de EEG stond Nederland de invoer van fruit toe. Duitsland en Frankrijk had den toen reeds beperkende bepalingen ten aanzien van de invoer. Omdat Ne derland die niet -kende, was het ver plicht ook na de sluiting van de EEG- overeenkomsten de invoer toe te staan. Mochten de pogingen om de invoerka lender tót stand te brengen slagen, dan is er een mogelijkheid tot uitbouw van de beperkende invoer. Men veronderstelde, dat in Den Haag gevraagd zal worden: a Wat is een pachter?" Men kan dan zeggen, dat dat de man is, die in de vergeten hoek zit. „Als we ons niet laten horen, gaan we zonder meer van de kaart" zo werd gezegd. Aangedrongen werd bij de mi nister een audiëntie aan te vragen en gedocumenteerd de noodsituatie van de pachters onder zijn aandacht te bren gen. Besloten werd de besprekingen In een uitvoerig rapport aan de minister aan te bieden en aan te dringen op een invoerkalender uit derde landen en een aparte regeling voor de import uit de Oostbloklanden, waardoor een ongeli miteerde invoer wordt afgeremd, voor de klasse I en II, export-geschikt, een minimum-prijs van 15 cent per kilo uit te betalen en de invoer van industrie fruit te weren, c.q. op de invoer van buitenlands fruit 10 cent heitt'ing te ei sen en voor het Nederlandse kroet op 12 cent te bepalen. Nadrukkelijk werd gesteld, dat de maatregelen wellicht maar van tijde lijke aard behoeven te zijn. Lopen de prijzen voor klasse II op tot boven de 15 cent per kilo, dan behoeven ze niet meer toegepast te worden. Men bepleitte ook de NFO in de actie te betrekken. Als de minister steun maatregelen treft voor de telers, dan moet hij dat ook doen voor de pach ters, die met de telers op één lijn ge steld kunnen worden. Men zal de minister vragen het rap port mondeling te mogen toelichten. VEENENDAAL Het Katholiek Vrouwen Gilde, afdeling Veenendaal, houdt op 23 oktober in het NVV-ge- bouw een avond over vrijetijdsbe steding. Er zal niet alleen veel worden verteld en vertoond, maar bovenal be staat de mogelijkheid iets te leren. De avond is toegankelijk voor leden en in troducés. VEENENDAAL De heer J. G. Tom broek spreekt dinsdag 21 oktober voor de SGP-studievereniging Petrus Da theen over het onderwerp „De Kunst matige Inseminatie". De lezing vindt plaats in het gebouw van de Gerefor meerde gemeente in de Fluiterstraat. ELST De Elster afdeling van de Nederlandse Christen Vrouwen Bond houdt dinsdagavond 21 oktober haar jaarvergadering in gebouw Pniël. Als spreekster is uitgenodigd me vrouw Wesseling-Lengkeek, die een voordracht houdt over „Sil, de strand jutter". De bijeenkomst begint om kwart over acht. wel, dat we dergelijke zaken niet als een bagatel kunnen afdoen. Ik zou u de gelegenheid willen geven om te spa ren voor de boete, gezien uw lage In komsten. U zegt, dat u die auto niet voor uw plezier reed, maar om hem te verkopen, wat in feite al even kwalijk is. Repa reerde u die wagens voordat ze door verkocht werden?" Een schouderophalen van verdachte: „Ik had de toeter gemaakt". „Handel in dit soort wrakken met gerepareerde toeters! Lijkt nergens op, aldus de officier. „Bovendien verleidt die handel u telkens opnieuw tot auto rijden, terwijl u nog geen rijbewijs hebt. Ik requireer voor het onberkend kentekenbewijs f 50,- boete, voor rijden zonder rijbewijs f 100,-, zonder verze kering f 100,-, de gladde band f 50,- en de defecte stuurinrichting f 50,-, totaal f 350,-. De rechter vond K.'s „roekeloos om gaan met het leven van anderen té gek" en vonniste met f350,- boete plus een voorwaardelijke hechtendsstraf van tien dagen. „Mijn directeur vond, dat ik het maar moest komen uitleggen", verklaarde de Amersfoortse directie-chauffeur G. J. R., die op de Veenendaalseweg in De Klomp in plaats van vijftig, tweeën zestig kilometer per uur had gereden. Het was zijn vierde snelheidsovertre ding. „Ik zat achter een auto, die erg lang zaam reed en bij het passeren ben ik iets teveel opgetrokken", aldus R. „Als iemand voor je met zo'n sukkelgange tje van veertig rijdt, kun je er toch niet achter blijven hangen". De rechter vond wel. „Als u de maximum snelheid moet overschrij den om er voorbij te komen, blijft u erachter tot u de bebouwde kom door bent. U schijnt zich wel meer, te laten opjagen in het verkeer." „Als je zo'n tachtigduizend kilometer per jaar op de weg zit en dikwijls gauw iemand moet wegbrengen, loop je ook meer risico, maar u hebt natuurlijk gelijk, dat het niet mag gebeuren". De officier meende, dat het voorval niet verwaarloosd mocht worden, hoe wel er geen sprake was van hoge snel heidsoverschrijding. „Ik wil het b(j het schikkingsvoorstel van f 50,- boete hou den". Het werd tenslotte f 80,- boete, want de rechter was van mening, dat R. „toch een keer moet leren zich aan de toegestane snelheden te houden". Voor landbouwer W. M. van D. uit Boven-Leeuwen was een ongeval op de Grebbeweg in Rhenen niet best afge lopen. Van D., die er de helling af ging per tractor, met overbeladen aan hangwagen, raakte de macht over het stuur kwijt en kwam aan de overzijde van de weg onder de tractor terecht. Hij brak daarbij zijn schouderblad en vier ribben. Oorzaak van het ongeval was een defect aan de remmen van de aanhangwagen en daarvoor moest hij zich dan ook verantwoorden. „Ik wist niet, dat de remmen niet werkten. Aan de remleiding mankeer de toch niks", zei Van D.. die ook nu, een half jaar na het ongeval, nog niet geheel hersteld was. „Het was wel een heel gevaarlijke onderneming. U hebt nog een tegenlig ger geraakt en er hadden wel doden kunnen vallen", zei de kantonrechter. „Nou ja, ik heb gedaan wat ik kon. Ik had ook van de wagen kunnen sprin gen en mezelf redden". Volgens de officier had de landbou wer er nooit aan moeten beginnen om met een overbeladen wagen de steile helling af te gaan. „De defecte remmer maakten die onderneming nog hache lijker en verdachte heeft dan ook wei de rekening gepresenteerd gekregen Hoewel hij door zijn verwondingen ai gestraft is, moet ik er rekening mee houden, dat hij ook anderen in gevaar heeft gebracht: f 150,- boete", klonk de eis. De kantonrechter bepaalde zijn vonnis conform. „Ik ben van Lunteren afgekomen, en rechtdoor gereden: van mij heeft hij geen last gehad" verklaarde in de aan gehouden zaak tegen E. van H. uit Ede de getuige T. Lieftink, chauffeur uit Ede met enige schroom. Hij had datzelfde ook tegen de politie verklaard, nadat E. van H. in Ede met z'n wagen van de weg was geraakt. Volgens verdachte Van H. lagen de papieren echter anders: Lieftink zou van de Schaapsweg gekomen zijn, hem geen voorrang hébben verleend, waar door hij zo straf moest remmen, dat zijn wagen van de weg raakte. Het vreemde was, dat getuige Lief tink later zijn mening had herzien. Van H. zei tegen de kantonrechter: „Bij mij thuis heeft hij, waar mijn vader en nog anderen bij waren gezegd, dat hij niet rechtuit reed en van Lunteren kwam, maar uit de zijweg. Hij gaf mij zijn verzekering op. Nou dat doe je niet als je niet schuldig bent". „U beseft toch wel, dat u onder ede staat. Waarom vertelde u de poli tie na het ongeval en mij nu hier op de zitting een andere visie, dan ten huize van de heer Van H. Of ls dat niet juist?" vroeg de kantonrechter aan getuige Lieftink. „Omdat ik bang was, dat ik een pak op m'n mieter kreeg", zei Lieftink. „Nou nog mooier: er is geen ver keerd woord gevallen", riep Van H. De officier meende, dat het niet uit gesloten zou zijn, dat er een vorm van beïnvloeding was geweest en Lieftink zich bedreigd had gevoeld, „de persoon van verdachte, zoals hij zich hier roert in aanmerking genomen". „Van het begin af leek het mij bij zonder onwaarschijnlijk, dat verdachtes verklaring juist was, als zou Lieftink hem geen voorrang hebben gegeven. De sporen in de berm en het feit, dat verdachte al een eind voor de splitsing de macht over het stuur kwijtraakte, maken niet aannemelijk, dat een auto uit een zijweg hierbij een rol kan heb ben gespeeld. Er is bovendien een ge tuige, die achter verdachte gereden heeft en verklaard heeft geen auto uit een zijweg gezien te hebben. Gezien deze bewijsmiddelen lijkt me het standpunt, dat Lieftink ten huize van Van H. innam, niet in overeen stemming met de waarheid. Bedreiging acht ik niet uitgesloten, als motief hier voor. Er is volgens mij voldoende over tuigend bewijs geleverd, dat Van H. van de weg geraakt is, zonder dat an dere weggebruikers daarmee te maken hadden. Het is des te meer aanneme lijk daar Van H. een aantal glazen bier had gedronken. Ik vind het een zeer onvoorzichtige daad: f 150,- boete, drie maanden voorwaardelijke ontzegging en een proeftijd van twee jaar", besloot mr. Reinders zijn requisitoir. „Ik vind het heel onjuist", zei ver dachte. „Lieftink spreekt de waarheid niet!" De kantonrechter was van me ning, dat er teveel twijfelpunten beston den om tot een veroordeling te komen. „Het overtuigend bewijs is niet gele verd ik zal de verdachte daar om vrijspreken", aldus mr. v.d. Brand. „Mag ik nog wat zeggen, edelachtba re. Ik vind het verschrikkelijk, dat ik hier zo in m'n hemd werd gezet, ter- wijl lk geen schuld had", zei Van H., die opgewonden de deur uitstevende. Even later ging Lieftink, samen met een agent de zaal uit. UTRECHT Gedeputeerde staten van Utrecht hebben gisteren in een voor dracht aan Pronvinciale Staten voorge steld de financiële steunverlening bij de bouw van wijkgebouwen te verho gen met dertig procent. Dit betekent voor de aan deze renteloze voorschotten verbonden maximumbedragen een «tij ging met f 5250,- voor het maximum van f 17.500,- en een stijging met f 7.500,- voor het maximum van f 25.000,-. De nieuwe maxima van de provinciale renteloze voorschotten voor de bouw, verbouwing, uitbreiding en eerste inrichting van wijkgebouwen en centra die door kruisverenigingen ge meenschappelijk gebruikt worden zou den dan f 22.250,- resp. f 32.500,- bedra gen. Sinds 1964 vond geen aanpassing van de maximumbedragen plaats. De voor gestelde verhoging is onder meer een gevolg van de bouwkostenstijgingen in de afgelopen vijf jaar. UTRECHT Gedeputeerde staten an Utrecht willen nog dit jaar een be- ,in maken met een geleidelijke ver hindering van de provinciale subsidie n de kosten van plaatselijke consulta- ebureauwerk voor zuigelingen en kleu- ers. Het college richtte zich gisteren tot provinciale staten met het voorstel de subsidie voor het uitvoerend con sultatiebureauwerk te verlagen tot voor 1969 maximaal 20 pet en voor 1970 ten hoogste 10 pet van de uitgaven voor ho noraria en reisvergoedingen voor de leiders van deze bureaus. Over de ver dere vermindering en de eventuele be ëindiging van deze subsidie zal het col lege zich in de toekomst nog nader be raden. Het voornemen om de provincia le subsidie voor het uitvoerend plaat selijk consultatiebureauwerk te ver minderen dateert van 1966. Provinciale staten betuigden toen hun Instemming met dit voorstel. Gedeputeerde staten achten nu de tijd rijp om met de geleidelijke verminde ring te beginnen, aangezien de hono raria van de consultatiebureau-artsen de laatste tijd sterk zijn gestegen en het rijk Inmiddels ook is overgegaan tot het verlenen van een bijdrage in de ex ploitatiekosten van de consultatiebu reaus.

De Vallei | 1969 | | pagina 3