Melkvervoer in westen des lands ernstig in gevaar SKODA Koekoek hoort opnieuw boete voor smaad tegen zich eisen Raad van leraren stuurt onderwij scommissie prioriteitenlijst ALLEEN TOEGEVEN KAN V.S. EN HANOI VREDE BRENGEN tm 'aarstna Harde bank RIJDERS WILLEN20 PROCENT OPSLAG Sloan's Liniment Moratorium Day: symptoom, geen algemeenheid gashaarden vdieu moet zien Goedkoop dewinter Over de grenzen wacht nog even - de nieuwe komt! STUDENTEN IN NIJMEGEN VERHINDEREN SENAATS- ZÏTTING ABOP overweegt toetreding tot het NVV Nieuwe Rijnbrug Weer directeur van Blij dorp met ontslag T. en D./Verblifa verwacht beter resultaat Geen weekbladen in portefeuille OVER 14 DAGEN OPLUCHTING GERECHTVAARDIGD VERLIES Portugese politie valt oppositie lastig Dank zij mooie herfst opnieuw aardbeien (bij uw dealer) EISENHOWER KENNEDY NIXON Belgische gezant uit Boeroendi gezet ZATERDAG 18 OKTOBER 1969 ADVERTENTIE rf zet maar plus achter skoda NIJMEGEN Prof. dr. J. J. Poel- hekke, die tijdens de diesviering van de Katholieke Universiteit te Nijmegen een rede zou uitspreken, getiteld „500 jaar Erasmus", heeft daartoe geen ge legenheid gekregen. Bij het begin van de openbare se naatszitting in de aula, na het ge bed, begonnen studenten van een ac tiegroep vanaf het balkor. discussie te eisen van de hoogleraar. Nadat de rec tor, prof. mr. W. C. L. van der Grin ten tot tweemaal toe de studenten had gevraagd de rede in stilte aan te ho ren, waaraan geen gevolg werd gege ven, begaven de hoogleraren en de ge nodigden zich naar de receptieruimte. Even daarna volgden de studenten om te trachten persoonlijk in discussie te treden. Ook deze bijeenkomst werd door spreekkoren onmogelijk gemaakt. ARNHEM „Ten eigen bate aan wenden is heel wat anders dan achter- overdrukken", zo theoretiseerde giste ren boerenleider Hendrik Koekoek toen hij zich in hoger beroep voor het Arn hemse gerechtshof moest verantwoor den voor het schrijven van beledigende stukken in „De Vrye Boer" over tv- omroepster Hetty Bennink. „Dat is helemaal niet beledigend", aldus Koekoek, alle uitleg van presi dent mr. J. Croockewit ten spijt. „Ik moest mijn leden wel op de hoogte stellen. Maar ik heb het zo voorzichtig mogelijk gedaan". Het was een louter politieke kwestie geweest, zo trachtte de boerenpartij-voorzitter het hof uit te leggen. „Die groep Harmsen, die heeft haar bewogen zich af te splitsen. Ze wilden mij een hak zetten. Zo gaat dat in de politiek". Het was volgens Koekoek een valse kascommissie geweest die de papie ren van mevrouw Bennink, secretares se voor de op te richten „Vrije Om roep". in orde had bevonden. Daarom had hij zi.in waarschuwing tot de leden gericht. „Zij wendt het geld ten eigen bate aan, zogenaamd voor werkuren", zo stond er. „Uw artikel richtte zich tegen haar, niet tegen de kascommis sie", merkte de president op. „Boven dien sprak u toen van een onafhanke lijke commissie". „Nee, maar toen wist ik hog niet dat ze van de groep Harmsen waren", aldus de boerenlei der. Hij liet zich niet overtuigen dat Hetty Bennink de omstreden 1400 gul den voor tv-vergoeding en algemene kosten had gebruikt. „Ze liegt alles aan elkaar. Wat waren dat dan voor kosten?" „Het lukt niet het hem duide lijk te maken", zo constateerde ook procureur generaal mr. G. Bijvoet. „Het is smaadschrift". Hij eiste een boete van tweehonderd gulden. De rechtbank had Koekoek in eerste in stantie tot 250 gulden veroordeeld. „Voor u is het misschien beledigend, voor mij niet", zo besloot de boeren- voorzitter. „Denk er nog maar 'ns over na." Uitspraak over veertien dagen. UTRECHT Eind december zal de algemene vergadering van de Algeme ne Bond van Onderwijzend Personeel zich uitspreken over de vraag of hij zich zal aansluiten bij het Nederlands Verbond van Vakverenigingen, dan wel een zakelijke overeenkomst met het NVV zal sluiten om voor zijn 30.000 leden recht op enen uitgebreide service te krijgen, aldus het NVV. Drie afdelingen van de ABOP (Den Haag, Waterland en Beemster) heb ben bekend gemaakt voorstanders te zijn van regelrechte aansluiting bij het verbond. DEN HAAG Het melkvervoer in het westen des lands dreigt ernstig in ge vaar te konien. De in Den Haag gevestigde Algemene Melkrijders-Vereniging wil onmiddellijk een verhoging met 20 procent van de tarieven voor het vervoer van melk van de boerderij naar de fabriek. Wordt deze eis niet ingewilligd, dan is naar haar mening voortzetting van dit vervoer niet meer verantwoord. Zij heeft dit gisteren laten weten in te legrammen aan de ministers van Eco nomische Zaken, van Landbouw en van Sociale Zaken, en aan de staats secretaris van Verkeer en Waterstaat. Afschriften van het telegram zijn ge gaan naar de verschillende fracties in de Tweede Kamer en naar de CMC. Het gaat hier om het melkvervoer en de melkvoorziening in Noord- en Zuid- Holland en Utrecht. De vereniging heeft als leden 180 van de 290 melkrijders, die melk vervoeren voor de Coöperatie ve melkcentrale in Den Haag. Deze 290 vervoeren p. jaar 670 miljoen kilo melk, dat is negentig procent van de melk die in de drie genoemde provincies als con- sumptiemelk wordt gebruikt. In een donderdag in Hillegom gehou den vergadering, waar honderd leden, van de Algem. Melkrijders-vereniging aanwezig waren, kreeg het bestuur machtiging zonodig tot stillegging van het vervoer te besluiten. Aan zo'n be sluit zo werd gisteren van bestuurszijde toegelicht, zouden de leden niet juri disch maar wel moreel gebonden zijn. De machtiging tot eventuele stillegging werd door de honderd ter vergadering aanwezige leden unaniem gegeven, ter wijl, volgens 't bestuur, de niet versche nen leden te kennen hebben gegeven dat ook zij hierachter staan. De melkrydersvereniging wil niet eerder dan over ongeveer veertien da gen de melkritten stopzetten. Voordat zij daarover een definitief besluit neemt wil zy o.m. afwachten hoe de Tweede Kamer op haar telegram aan de rege ring reageert. De heer Molenaar, secre taris der vereniging, is er zeker van dat door Kamerleden vragen aan de rege- zullen worden gesteld over deze kwes tie. Aan het ministerie van Economische Zaken zal de vereniging laten weten dat het advies van die kant inzake het aan vragen van ontheffing van de prijzen- beschikking onmogelijk is op te volgen. Het ministerie heeft namelijk aangera den de melkrijders individueel om deze ontheffing te laten vragen. Volgens de heer Molenaar kan men van deze 290 melkrijders onmogelijk verlangen, dat ze met de hiervoor nodige cijfers ko men. Hij vestigde er de aandacht op dat de prijzenbeschikking goederen en diensten wel het doorberekenen van de externe kostenstijgingen sinds 14 maart jl. toestaat, maar dat de reeds op 1 ja nuari jl. ingegane loonstijging daarbui ten valt. Bij de CMC gaf men gistermiddag ui ting aan een zeker gevoel van opluch ting, nu het gevaar voor een stopzetten van het melkvervoer althans voor dit weekeinde afgewend lykt. Als de melkrijders er werkelijk mee stoppen zal de CMC niet zo veel kunnen doen. Men kan dan de aangesloten boe ren vragen zelf hun melk naar de fa brieken te brengen, maar men vreest dat dit tot 'n chaos zal leiden. Tienduizend boeren moeten dan met melk gaan rij den. Ook loopt men de kans dat de meik terechtkomt op fabrieken, waar ze vol gens de CMC niet moet zijn. De CMC bevestigt dat zij de eis van de melkrijders gerechtvaardigd vindt, maar er wegens de door de regering vastgestelde oonsumptiemelkprijs niet aan kan voldoen. De CMC heeft met alle melkrijders afzonderlijke schrifte lijke overeenkomsten. Deze lopen door, maar wel worden ieder jaar per 1 april de in die overeenkomsten vermelde ta rieven bekeken. Dit jaar was een ver hoging echter niet mogelijk. De CMC heeft geregeld contact met het ministerie van economische zaken over de consumptiemelkprijs, maar overwoog gistermiddag geen speciale stappen bij het ministerie naar aan leiding van het telegram van de melk rijders. Zoals bekend heeft de CMC, met an deren in het zuivelbedrijfsleven, felle kritiek geuit op het overheidsbesluit per 7 september jl. een verhoging van de consumptiemelkprijs met een cent per liter toe te staan, terwijl het pro- duktschap voor zuivel een verhoging met 3,25 cent per 1 april jl. gevraagd had. Volgens het bestuur van de melk rijdersvereniging is het niet mogelijk de verhoogde kosten door produktivi- teitsverhoging op te vangen. Het los sen en laden van de melkbussen moet met de hand gebeuren en is, gezien de kleine eenheden waarom het gaat, niet te mechaniseren. Van de melkrijders-ondernemers is ongeveer de helft met de landbouw ver bonden doordat ze bijvoorbeeld boe renzoons zijn of naast hun melkver- voersbedrijf nog een boerderij hebben. Het zit er bij deze mensen in dat ze koste wat het kost de melk willen blij ven vervoeren. Toch kan dat niet te ver gaan: op het ogenblik werken alle bedrijven met verlies. De melkrijders-ondernemers rijden op het ogenblik zonder contract, zodat LISSABON Een radicale Linkse oppositiegroep, CDE, die wil deelne men aan de Portugese algemene verkie zingen eind deze maand, heeft meege deeld, dat de veiligheidspolitie (Pide) op elf oktober alle exemplaren van het partijprogram in beslag heeft genomen bij een inval in een drukkerij in Lissa bon. De politie zocht naar wapens die zich in het gebouw zouden bevinden, aldus de mededeling. De CDE heeft van premier Caetano geëist, dat het verkiezingsmateriaal wordt teruggegeven. Een woordvoeder van de radicalen verklaarde nog, dat na de inval vijf tig man biljetten van de muren van het hoofdkwartier der partij hadden ver wijderd en vervangen door biljetten van de regeringsgezinde Uniao Nacdo- nal. ze „met het uur" het werk kunnen neerleggen. In de zomer, zo vertelde men van be stuurszijde, tilt een melkrijder per dag wel twaalf ton melk op zijn wagen: ze ven ton 's morgens en vijf ton 's avonds. Gezien de zwaarte van dit werk was men ook wel gedwongen tot loonsver hoging, de werknemers wijken anders uit naar lichter en beter betaald werk. Slechts vier procent van de melk wordt, na uit tanks op de boerderij te zijn gehaald, in tankauto's vervoerd en deze methode is volgens het be stuur duurder dan het werken met melkbussen. DEN HAAG De Raad van Leraren by het Voorbereidend Wetenschappeiyk en Algemeen Voortgezet Onderwys heeft in een nota aan de vaste commissie van Onderwfjs en Wetenschappen van de Tweede Kamer een opsomming gegeven van „de meest urgente wensen van de leraren by het VWO-HAVO". de raad van le raren heeft bovenaan zyn prioriteitenlijst staan, dat nog vóór dit begrotingsjaar extra lerarenlessen ter beschikking worden gesteld voor zittenbiyvers in het twee de leerjaar van het VWO-HAVO-MAVO. Een andere dringende wens van de raad is dat nu de toezegging zal wor den verkregen van de minister van on derwijs en wetenschappen, dat met in gang van de nieuwe cursus het aan tal taakuren gebracht zal worden van anderhalf keer op tenminste twee en een half keer het aantal klassen. In de sector VWO en HAVO zou 'n dergelijke vermeerdering van het aantal taakuren rond 3,5 miljoen gulden per leerjaar gaan kosten. De raad van leraren, „waarbij 90 KAPELLE We schreven het gisteren al: het fraaie herfstweer heeft er toe geleid dat op de veiling van Kapelle- Biezelinge nog een hondertal doosjes prachtige aardbeien kon worden geveild doordat de planten voor de tweede keer vrucht hadden gedragen. Hier tonen wij u het bewijs: de Zeeuwse schone Yvonne de Vos (16) laat met gerechtvaardigde trots deze najaarsprimeur zien. De vruchten brachten op de veiling fl,25 per doos op. ADVERTENTIE Voor onmiddellijke verlichting Helpt direct bij spierpijn, reumatische pijnen, zenuwpijnenspit. Even aanbrengen op de pijnlijke plek en de weldadige warmte brengt onmiddellijke verlichting. De pijnverdrijver met onmiddellijke werking. DUSSELDORP In de Westduitse stad Dusseldorp is donderdag de lang ste en duurste brug over de Rijn voor 't verkeer opengesteld. De brug wordt in Duitsland het meest gewaagde en mooi ste bouwwerk" over de Rijn genoemd. Twee stalen masten van 115 meter hoog, die asymetrisch uit de rivier op rijzen dragen aan acht stalen kabels de 564-meter lange brug. Het brugdek is 29,3 meter breed en heeft zes rijbanen en ook wandel- en fietspaden. De bouw kosten bedroegen 170 miljoen mark. NEW YORK Wat de verdienste of de schadelijke invloed van de dag van verzet tegen de oorlog in Viet nam ook moge zijn geweest, woensdag is zonder twijfel opnieuw fel licht ge vallen op enkele van de moeilijkste problemen waar de Amerikanen mee worstelen. Een van de moeilijkheden is sinds lang hebben de Verenigde Staten toe gegeven dat het doel van de oorlog in Vietnam geen militaire overwinning is. Moeten zij nu ook de mogelijkheid on der ogen zien dat een politieke over winning even onwaarschijnlijk is Waarom zijn de Verenigde Staten in Viëtnam? Hierop zijn veel antwoorden gegeven, maar veel Amerikanen zien nog altijd niet in, wat zij persoonlijk met deze oorlog te maken hebben. Wordt zijn levenswijze bedreigd? Is de dreiging van het communisme, korte ADVERTENTIE tijd geleden nog door vrijwel iedereen aanvaard, minder groot geworden? En wat zijn nu wel precies de Amerikaan se belangen die door de oorlog in Vietnam worden gediend? Als in de toekomst de autoriteiten de redenen van de Amerikaanse inmen ging in Vietnam aan het publiek willen uitleggen, zullen zij deze redenen in grotere gedetailleerdheid moeten uit eenzetten. Het „waarom" is in het verleden altijd te generaliserend en vaag geformuleerd. De geschiedenis van de oorlog In Vietnam gaat terug naar de periode dat Dwight D. Eisenhower president der Verenigde Staten was, kort na de Geneefse akkoorden van 1954, waarby Vietnam in tweeën werd gesplitst, langs de 17de breedtegraad na het ver drijven der Fransen. Eisenhower zegde in 1954 aan Saigon hulp toe, opdat in Zuid-Vietnam een „krachtige levensvatbare staat zou kunnen worden gevormd, die pogingen tot ondermijning en agressie via gewa pend ingrijpen zou kunnen weerstaan". De Verenigde Staten hadden juist de Koreaanse oorlog achter de rug. Washington en een groot aantal Euro pese landen waren van mening, dat een communistische vloedgolf Azië zou overspoelen, tenzij een dam werd op geworpen. De Amerikanen kwamen tot de con clusie dat die dam daar moest komen waar het eerste gevaar dreigde: in Vietnam dat de buffer moest word°" vopr heel Zuid-Oost Azië. In 1961 breidde president John F. Kennedy de Amerikaanse bemoeienis met Vietnam verder uit. Hij beloofde dat Washington: „de republiek-Vietnam zou steunen bij het beschermen van zijn bevolking en het bewaren van zijn onafhankelijkheid". Hij gaf opdracht de militaire hulp aan Zuid-Vietnam te vergroten. Het nationale bevrijdings front van de Viet-Cong was toen juist opgericht en de guerrilla-activiteit nam toe. In augustus 1964 machtigde het Ame rikaanse Congres president Lyndon B. Johnson alle maatregelen te nemen die hem noodzakelijk voorkwamen om de bedreiging van heel Zuid-Oost Azië die toen directer leek dan ooit te ke ren. De uitslag van de stemming over de machtiging was 98 tegen 2 in de Senaat en 416-0 in het Huis van Afge vaardigden. Dit naar aanleiding van een al of niet geprovoceerde of verzonnen beschieting van een V.S.- torpedobootjager in de Golf van Tonkin „De Verenigde Staten", aldus luidt de zogenoemde „Golf van Tonkin-reso lutie", beschouwt het voor zijn natio nale belang en voor de wereldvrede een vitale zaak, dat de internationale vrede en veiligheid in Zuid-Oost-Azië wordt gehandhaafd de Verenigde Staten zijn daarom bereid, wanneer de president daartoe besluit, alle noodza kelijke maatregelen te nemen, met in begrip van het inzetten der strijdkrach ten, teneinde elk lid of medeonder tekende staat van het Zuidaziatische collectieve verdedigingsverdrag hulp te verschaffen dat die hulp bij de verde diging van zijn vrijheid vraagt." Deze resolutie maakte het mogelijk de Amerikaanse militairen in Vietnam, die tot dusver alleen de status van adviseur van de Zuidvietnamese strijd krachten hadden, direct als gevecht? troepen in te zetten. In 1965 heeft president Johnson het Amerikaanse Vietnambeleid nog eens in algemene strategische trekken om schreven en daaraan toegevoegd „Wij kunnen nu ons woord niet breken of onze verplichtingen opgeven". De Amerikanen, aldus Johnson, zijn in Vietnam, omdat hun nationale vei ligheid op het spel staat. Hij gewaagde van de „donker wordende schaduw van communistisch China" en stelde dat de Amerikanen voor de vrijheid van Azië dezelfde verantwoordelijkheid droegen als voor de vrijheid van Euro pa. President Nixon huldigt in beginsel dezelfde opvattingen als Kennedy en Johnson. Evenals Johnson, probeert hij een uitweg uit de impasse te vinden. De strategische waardeoordelen en standpunten kunnen zich wijzigen op punten als „het belang van Azië" als leverancier van grondstoffen, het geo grafische belang van het werelddeel en het belang van zijn miljoenenbevolking tegenover de voortschrijdende techno logische revolutie van de ontwikkelde landen. De Amerikanen zijn in Vietnam be trokken bij een „volksoorlog". Als de argumenten voor hun interventie al juist waren, op dit moment gaat het erom een uitweg uit het conflict te vinden. Het feit dat Hanoi de politieke situa tie in de Verenigde Staten interpreteert als een die wordt gekarakteriseerd door toenemend massaal verzet tegen de oorlog, maakt het vinden van een oplossing slechts moeilijker. De Noordvietnamezen zouden kunnen denken.dat zij door niet toe te geven de politieke overwinning kunnen beha len die voor hen op het slagveld niet is weggelegd. procent van alle leraren aan scholen voor VWO en HAVO zijn aangeslo ten", schrijft de Kamercommissie dat het de raad tot nu toe goeddeels is gelukt de docenten af te houden van het voeren van collectieve acties, maar dat hij de vaste overtuiging heeft dat hij dit niet lang meer zal kunnen vol houden. Veel leraren zouden de raad hebben laten blijken niet. tevreden te zijn over de wijze waarop tot nu toe het overleg werd gepleegd tussen departe ment en de leraren. Mocht onverhoopt blijken dat het met de minister over eengekomen nieuwe overleg geen uit zicht biedt op volkomen openheid, of dat men moet vrezen dat overleg „inhoudelijk" niet aan de door de raad gekoesterde verlangens zal voldoen, dan wenst de raad „reeds bij voorbaat te verklaren dat hij het overleg als weinig zinvol beschouwt en dat hij geen argumenten meer heeft om de do centen het voeren van collectieve acties te ontraden", zo zegt de raad in de nota. De raad kondigt aan het „dan als zijn eerste taak te zien in dat ge val aan dergelijke acties leiding te ge ven". „Als niet op korte termijn bij het departement de bereidheid wordt getoond de oorzaken van de grieven over de uitvoering van de Mammoetweg weg te nemen, vreest de raad dat het voortgezet onderwijs in ernstige mate zal worden geschaad, een schade waarvan het Nederlandse kind de dupe zal worden", aldus de raad. ADVERTENTIE ROTTERDAM Het bestuur van de Stichting Koninkiyke Rotterdamse Diergaarde heeft de oud-directeur F. Siewertsz van Reesema tijdelijk be last met de leiding van de organisatie van deze dierentuin, in afwachting van de benoeming van een nieuwe alge meen directeur. Door deze ontwikke ling heeft de huidige economisch di recteur mr. M. C. Bloemers besloten zijn functie per eind oktober neer te leggen. In januari van dit jaar nam de toen oudste directeur dr. A. C. V. van Bem- mel ontslag, kort na de publikatie van een gemeentelijke commissie, die hem voor een belangrijk deel verantwoorde lijk stelde voor „onprettige verhoudin gen" in de diergaarde. Hij kreeg ook kritiek op het aan- en verkoopbeleid van dieren. Een door de directie aan gekondigd ontslag van de diergaarde administrateur A. Okkerse werd door het bestuur ongedaan maakte. De ge meentelijke commissie constateerde ook weinig deskundig beleid bij de bouw van een nieuw apenhuis. De beslissing tot tijdelijke benoeming van de heer F. Siewertsz van Reese ma werd gisteren bekend, nadat het bestuur van de diergaarde in de afge lopen maanden zich „diepgaand" had beraden over de toekomstige organisa tiestructuur. Daarbij is gekozen voor de vorm van een éénhoofdige weten schappelijke leiding, die zich bij de uit oefening van haar taak geassisteerd ziet op economisch en administratief terrein. Daar niet mag worden verwacht dat de te benoemen functionaris reeds bin nen enkele maanden in de tuin aanwe zig zal kunnen zijn, heeft het bestuur bij wijze van tijdelijke oplossing oud directeur F. Siewertsz van Reesema met de algemene leiding belast. BOEJOEMBOERA De regering van Boeroendi heeft de Belgische am bassadeur in Boejoemboera, generaal Henniquiau, tot ongewenst persoon ver klaard. Hij is ervan beschuldigd het komplot gesteund te hebben dat ge richt was op omverwerping van de re gering van Boeroendi. De ambassadeur is zondag al naar België vertrokken. De Belgische rege ring had hem voor overleg naar Brus sel ontboden. DEVENTER De directie 'van Tho massen en Drijver-Verblifa NV deelt mede dat de omzet over de eerste acht maanden van 1969 hoger is geweest dan die over het overeenkomstige tijd vak in 1968. Op grond van het resultaat over de eerste acht maanden en de vooruit- -ichten voor de rest van het jaar laat ich aanzien dat onvoorziene iandigheden voorbehouden het sultaat over 1969 beter zal zijn dan dat over het boekjaar 1968, A ls volgende week de nieuw gekozen Bondsdag bijeenkomt, zal het par lementaire landschap radicaal zijn gewijzigd. Voor 't eerst in de geschie denis van de Bondsrepubliek zit de christen-democratische CDU op <W oppositiebanken. Twintig jaar lang heeft de partij van Adenauer, Erhard en Kiesinger in Bonn de macht in handen gehad en, begunstigd door de economische voorspoed, geregeerd met het aurt- ool van de „staatspartij". Nu moet zij, als tegenspeelster van de socia- listisch-liberale regering, voor het eerst laten zien wat ze waard is zon der haar traditionele machtspositie. De voortekenen in de CDU zijn niet gunstig. Totnogtoe was de christen democrati sche unie in tegenstelling tot de strak» georganiseerde sociaal-democratische SPD meer een heterogene belangen groepering dan een politieke organi satie. Zij had slechts een vaag pro gramma, nog geen driehonderddui zend leden en een armzalige partij kas. Binnen de partij werden allerlei groe pen boeren en middenstanders, in dustriëlen en werknemers, confessio nelen, vluchtelingen losjes bijeen gehouden door de christelijke noemer en de machtsconcentraties in Bonn en de hoofdsteden van de deelstaten. KIESINGER XXet is kenmerkend voor de CDU dat de bonsdkanseliers Erhard en Kie singer nooit een voet hebben gezet in het hoofdkwartier van hun eigen par tij in Bonn. De voorzitters van de „kanselierspartij" maakten de partij politiek vanuit de residentie, het Pa leis Schaumburg. Deze gulden tijd voor de partij - vorsten is nu plotseling voorbij. De CDU moet gaan opereren zonder re geringsaureool, en zonder te profiteren van de deskundigen van de ministers, de officiële voorlichtingsdiensten en heel het regeringsapparaat met zijn auto's, helikopters en conferentieza len. Men kan in die positie de pres siegroepen in eigen kring paaien door nu deze, dan die staatssubsidies of an dere voorrechten toe te spelen. Sociaal democraten krijgen intussen de kans te tonen dat het monopolie van de regeerkunst niet berust bij de chris ten-democraten. TAe CDU moet nu eerst zorgen voor een betere partij organisatie en de opbouw van een eigen informatiecen trale. Zij moet haar reputatie van zelfgenoegzame regentenpartij af schudden en een nieuwe band ont wikkelen met de kiezers, de lagere partij regionen en de aankomende po litici van de jongere generatie. Het ziet er naar uit dat zij zichzelf gaan presenteren als de gematigd behou dende volkspartij, die met frisse idee- en voortbouwt aan de naoorlogse op bloei. Oudere partijgenoten, zoals Schroder en Dufhüs, zullen op de ach tergrond raken, jongere naar voren komen, onder wie zeker de 39-jarige premier van Rijnland Pfalz, Helmuth Kohl. Al deze hervormingen moeten plaats hebben tegen de achtergrond van een bedenkelijk verkiezingsresul taat. Weliswaar behaalde de CDU nog 46,1 procent van de stemmen, maar zij verloor in de grote steden, bij de middengroepen en katholieken, bij de intellectuelen en de jeugd. De partij is er dit keer nog goed afge komen door het grote aantal vrouwen en oudere mensen onder de kiezers en het effecy van Kiesinger als natio nale vaderfiguur. JVauwkeurig bezien wettigt de verkie zingsuitslag echter de vraag of de al gemene maatschappelijke ontwikke ling niet de grond wegspoelt onder de voeten van de aloude partij. Anderzijds kan zij in de harde opposi- tiebank plaatsnemen onder gunstige getalsverhoudingen: met 242 zetels maar twaalf minder dan de regerings partijen samen wordt zij de sterk ste oppositie, die West-Duitsland ooit heeft gekend. "l/"oor de Duitse politiek breekt «en boeiende periode aan. Wellicht weet de CDU zich te verjongen. Dan ont staat een levendige democratische wedijver tussen twee aan elkaar ge waagde partijen. Wellicht ook raakt zij meer en meer op haar retour. Dan worden de sociaaldemocraten op hun beurt voor jaren de staatspar tij". AMSTERDAM De exploitant van een leesportefeuillebedryf, P. Sanders uit Dordrecht, heeft zyn kort geding te gen uitgeveryen van geïllustreerd» weekbladen verloren. De heer Sanders wilde opheffing van het leveringsverbod aan leesportefeuil les. De president van de Amsterdamse rechtbank, mr. U. W. H. Stheeman over woog dat de uitgeverijen, hun distribu tie-organisatie en de tijdschriftengros sier zich tegen de leesportefeuille mo gen verweren.

De Vallei | 1969 | | pagina 5