Rector Hoogbergen ontdekte in de V.S. de achterlijkheid van Nederlandse onderwijs LASTECHNIEK IN RUIMTE NIET ZO NIEUW ALS RUSSEN ZEGGEN Overbevolking, de chronische kwaal van Egypte „Onze grote concerns kijken voor goede vestigingsplaatsen verder dan Nederland" Ziekenhuizen gaan veel gebruik maken van kleuren-tv Schoen en laars verdrongen klomp in Nederland PRESIDENT-DIRECTEUR ESSO CHEMIE WAARSCHUWT: Controle nodig op import van „steriele" artikelen Alleen in Brits Honduras is H vervolgonderwijs nog slechter GEEN SELECTIE REM RAPPORT ADVISEUR ZOMERCURSUSSEN PLAATLASSEN VERKLEIND Godett voorlopig in vrijheid WERELDKAART INCIDENTEEL METAAL RESERVE STAATSMIJNEN PETROCHEMIE Nationalisme Goede indruk Klinieken Emigratie ZATERDAG 18 OKTOBER 1969 Waar is de tijd gebleven dat Nederland trots verklaarde: „Ons onderwijs is het beste dat op de wereld wordt gevonden."? Onlangs keerden vijf Neder landse rectors van middelbare scholen terug van een studiereis naar de Verenigde Staten en daar hadden zij gehoord van deskundigen: „Alleen in Brits Honduras is het vervolgonderwijs nog slechter dan in Nederland". DEURNE De Vaderlandse pedagogen, die op studiereis in Amerika het Nederlandse vervolonderwijs hebben horen „afkraken", zijn daarover niet in woedende verontwaardiging losgebroken. Zij hadden zeven weken het vervolg onderwijs in de Verenigde Staten bestudeerd. Dat was voor hen meer dan vol doende om het vervolgonderwijs in Nederland onder het hoofdstuk „achterge bleven gebieden" te plaatsen. Eén van de vijf Nederlandse onderwijs mensen is rector Th. Hoogbergen, die ie volgende week officieel rector van sen spiksplinternieuwe scholengemeen schap in Deurne wordt Hij is 43 jaar sa sinds tien jaar leidt hij in Deurne ren school voor middelbaar en voorbe reidend wetenschappelijk onderwijs, bat Peellandcollege. Waar is de ontstellende achterstand bij het Nederlandse vervolgonderwijs vandaan gekomen? „Ook in de Verenigde Staten hield het onderwijs lange tijd de maatschappe lijke ontwikkelingen niet bij. Maar toen op 4 oktober 1957 de Russische Spoet nik de ruimte inging, zijn ze daar weer radicaal aan het vernieuwen gegaan. Thans volgt elk kind in de Verenigde Staten dat niet debiel is, de een of an dere vorm van vervolgonderwijs. Het systeem is zo gekozen dat het kind de voor hem meest geschikte ontwikke ling krijgt. Tevens heeft men gebroken met het systeem van selectie: L.t.s.'ers en gymnasiasten zitten tot hun achttien de jaar naast elkaar op school, omdat zij gemeenschappelijke vakken hebben. Dit is erg bevorderlijk voor de maat schappelijke communicatie". „In Nederland is het vervolgonder wijs nog steeds een selectie, die dikwijls al op de lagere school begint. Boven dien moet het Nederlandse kind zich nog steeds aanpassen aan de vrij srtar- re onderwijssystemen. Wie zich niet kan aanpassen valt af. Dit is niet al leen erg frustrerend voor het kind, maar men laat zo ook veel talent ver loren gaan." De mammoetwet was toch een be gin? „In Nederland zijn er in totaal on geveer vijftienhonderd scholen voor mavo tot en met gymnasium. Hiervan zijn er slechts 115 een scholengemeen schap, zoals de mammoetwet dat wil. Van deze 115 scholengemeenschappen zjn er honderd neutraal, tien protes tant-christelijk en maar vijf rooms-ka- tholiek. Ik kom zelf uit het bijzonder onderwijs, dat in het verleden een groot goed werd geacht. Thans remt het bij zonder onderwijs in de huidige vorm, waarin iedereen baas-in-eigen-huis wil zijn, de ontwikkeling naar bevredigende vorm van vervolgonderwijs. Ik voorzie dan ook dat in de naaste toekomst de band religie-school zal worden verbro ken, maar zolang als die band nog standhoudt, worden de belangen van het kind in hoge mate geschaad". Bent u voorstander van uit sluitend staatsonderwijs? „Ik wil het particulier initiatief niet missen, maar ik ben wèl voorstander van staatsdidactiek: de overheid be paalt bindend hoe het onderwijs moet worden georganiseerd en de overheid bepaalt het minimumprogramma." Is de vertraagde verwezenlijking van de mammoetwet ook niet een geld kwestie? „Ik behoor niet tot het koor van de partementale verguizers, maar in Ne derland i» onderwijs nog steeds geen zaak van eerste orde. De volksverte genwoordiging heeft nog nooit een na tionaal debat uitgelokt, waarin duide lijk werd gemaakt welke voorrang men aan onderwijs wil geven. \Als men zou ontdekken dat er meer geld nodig is en dat het geld er niet is, dan moet er maar meer belasting worden betaald. De geldkwestie is in Nederland erg belangrijk. Niet alleen kost de verzui ling van het onderwijs vele onnodige miljoenen, ook mist men de sociale be wogenheid om het onderwijs voor elk kind zo renderend mogelijk te maken". Met de vier collegae die de studie reis ook hebben gemaakt, heeft de heer Hoogbergen een rapport opgesteld dat binnenkort in boekvorm val verschij nen: De Amerikaanse Highschool. In dat boek doen zij enkele aanbevelingen: Alle vervolgonderwijs van Mavo tot en met voorbereidend wetenschappe lijk onderwijs bij uitsluiting in scholen gemeenschappen. (In Amerika ls men al verder: daar is ook het beroepson derwijs L.t.s., huishoudschool in de scholengemeenschap opgenomen, waardoor de kansen voor de kinderen toenemen). Voor elke scholengemeenschap een uitgebreide bibliotheek met een vakbe kwame bibliothecaris; dit bevordert in hoge mate de zelfwerkzaamheid van het kind. Op elke scholengemeenschap ten minste één adviseur die de prestaties van de kinderen en de kwaliteit van het onderwijs bijhoudt, bespreekt en zonodig corrigeert. (In Amerika is de Highschool het centrum geworden van een groep lagere scholen. Over het ge hele complex staat een deskundige die het onderwijs vanaf de eerste klas la gere school volgt. Ondoelmatige metho den of leerkrachten kunnen zodoende tijdig gecorrigeerd worden. Men heeft tevens controle op de in Nederland onrustbarend hoge „afval" onder weg). Een totaal gewijzigd systeem van eindexamen. Instellen van zomercursussen waar leerlingen de zwakke vakken kunnen bijspijkeren en waar begaafde leerlin gen buiten hun studieprogramma kun nen grasduinen. (Rector-Hoogbergen wil de opening van zijn school benutten om te pleiten in Nederland op zeer kor te termijn tot zomercursussen te ko men). Kortere lesuren, betere studiebegelei- »ding, meer kans voor het kind om zelfwerkzaam te zijn. Zijn dergelijke plannen op korte ter mijn te verwerkelijken? „In de Verenigde Staten heeft men in tien jaar het hele onderwijs her vormd. Dat heeft miljarden gekost en vele heilige huisjes zijn gesneuveld. Doet Nederland dit niet dan ontstaat er onherroepelijk een frictie tussen de maatschappij en de vorming tot die maatschappij". De Sovjet-Unie noemt de lastechnieken die in de wereld ruimte zjjn beproefd aan boord van de Sojoez-6 geheel nieuwe. Toch heeft een Amerikaanse deskundige, die de goed Nederlands klinkende naam Peter N. van Schalk draagt, een van deze technieken maanden geleden al in het open baar beschreven. Het gaat daarbij om een in de Verenigde Staten toege paste methode die vijftien jaar geleden in de Zeissfabrie- ken in Duitsland werd gevonden. Van Schaik, die werkt in een van de centra voor ruimte vaarttechniek van de Amerikaanse luchtmacht, beschreef lastechnieken in de wereldruimte in het 19e jaarlijkse congres van de IAF, de federatie van ruimtevaartvereni gingen, die in oktober van het vorige jaar in New York werd gehouden. Van Schaik vertelde over twee uitvoeringen van een draagbaar lasapparaat voor de „bouwvakkers" onder de astronauten die in de naaste toekomst grote ruimtestations in banen om de aarde in elkaar moeten zetten. De ene uitvoering van het lasapparaat moet dienen voor het aan elkaar lassen van holle metalen buizen; het andere voor plaatlaswerk. Bij technische gegevens over deze apparaten liet Van Schaik het niet. Hij liet ook dia's projecteren van proeven die op aarde met die lasapparaten waren genomen. De technici onder zijn gehoor kregen ze ook visueel een goede indruk van deze werktuigen voor de toekomstige bouwers van ruimtestations. De astronauten-werktuigen zijn ontwikkeld door Hamil ton-Standard, de Amerikaanse fabriek die bij het publiek bekendheid heeft gekregen als vervaardiger van de appa ratuur die astronauten in de wereldruimte en op de maan in leven moet houden. Hamilton-Standard is licentie houder van de Zeissfabrieken. Deze lasapparaten zijn verkleinde uitvoeringen van de elektronenstraal-laswerktuigen die in de vliegtuigbouw, de autoïndustrie en de elektronische industrie al jaren in gebruik zijn, ook in Europa. In vakkringen verbaast het I MM Dit laswerktuig voor ruimtevaarders beschreef Peter van Schaik, een Amerikaan, in oktober van het vo rige jaar in een ruimtevaartcongres in New York. Het berust op een vijftien jaar oude vinding van de Zeiss fabrieken. dan ook niemand dat ook de Sovjet-Unie deze lastechnie ken kent. Koebasof heeft in de Sojoez-0 niet alleen met een elek- tronenstraal gelast maar ook de techniek van het koudla»- sen toegepast. Ook die techniek is in het westen goed bekend. Dr. Wernher von Braun omschrijft koudlassen ln zijn boek Space Frontier aldus: „Koudlassen is gebruik maken van de omstandigheid dat sommige metaaloppervlakken, na grondig te zijn gereinigd zich aan elkaar hechten in een luchtledige ruimte." Met de koudlas-techniek houdt men zich al zeer lang bezig in het Marshall Space Flight Center in Huntsville, in de staat Alabama, waarvan dr. Von Braun de directeur is. WILLEMSTAD Vakbondsleider en statenlid W. Godett, die woensdag voor het gerecht in eerste aanleg verscheen ter voortzetting van de behandeling van de zaak tegen hem i. v. m. op ruiing op 30 mei, is donderdag door de rechter in voorlopige vrijheid gesteld. De invrijheidstelling loopt niet voor uit op de uitspraak, maar omdat het opbaar ministerie een onderzek wenst in te stellen naar de mogelijkheid van meineed op de zitting van woensdag, acht de rechter het niet langer nodig Godett in voorlopige bewaring te hou den. Godett heeft zijn woord gegeven aan de rechter, dat hij het eiland niet zal verlaten zonder toestemming van de rechter. De rechter verwacht verder, dat, nu Godett statenlid is, hij zich van zijn verantwoordelijkheid bewust is en hetgeen hem ten laste is gelegd niet zal herhalen. De behandeling van de zaak, die aan vankelijk was gesteld op volgende week woensdag, is nu voor onbepaalde tijd opgeschort. UTRECHT In ziekenhuizen zal in Ae toekomst veel van kleurentelevisie gebruik worden gemaakt. Het is al ge lukt een „inkijk-optiek" aan te sluiten up een kleuren-t.v.-camera. Die kan gebruikt worden bij het on derzoek van luchtwegen, urineblaas, maag en gewrichten. Ook de huid kan met behulp van een zelfde camera worden bekeken. Ver anderingen in de circulatie in bepaal de delen van het lichaam kunnen goed zichtbaar worden gemaakt. In vergelijking met röntgenstralen fcl de elektronische helderheids-beeld- versterker een grote stap vooruit. Een patiënt kan daarmee met een zeer la ge dosis röntgenstralen worden door gelicht. De helderheid wordt dan vier- tot zesduizend maal versterkt. Dr. R. C. Ledeboer van de Daniël den Hoedkliniek in Rotterdam deelde verder mee dat tijdens een operatie allerlei gegevens continu en voor ieder een in de operatiekamer zichtbaar kun nen worden" gemaakt. Een aantal ziekenwagens zal met bewakingsapparatuur worden uitgerust, die door een computer zal worden ge stuurd. TILBURG De Nederlandse klompendrager wordt een beziens waardigheid. Slechts 5,7 procent van ons volk „trotseert in het houten com fort de drassige aardkloot", aldus staat vermeld in het proefschrift over het uitsterven van de Brabantse klompen makerij door de heer F. J. M. Puijen- broek. In totaal hebben nog 700.000 Neder landers klompen. De 216 klompenmake rijen die ons land vorig jaar telde, ma ken met elkaar jaarlijks 3,2 miljoen klompen. Dr. Van Puijenbroek constateert dat klompen de „volksemancipatie" hebben begeleid. De industriearbeider uit de negentiende eeuw greep naar de klomp omdat hij nog niet voldoende geld had voor leren schoenen. De welvaart heeft de klomp echter verdrongen. ANTIEK De voorzitter van de Nederlandse Vereniging van klompenfabrikanten, de heer J. A. van Zuilenkom, noemde gis teren bij de opening van de Brabantse klompenbeurs de verkoopmethoden voor klompen .ouderwets en antiek". Hij vindt dat de klomp meer moet worden verkocht aan anderen dan boeren. Het is volgens hem bewezen éut de klomp een gezond schoeisel is. President-directeur van Esso-Chemie H. Landheer„Nederland, let op uw saeck". De president-directeur van Esso-Chemie N.V., de oud-Apeldoorner, H. Land heer, zou het wel van de daken willen schreeuwen „Beste Nederlanders, de wereld eindigt niet bij Cadzand en Nieuweschans". 1 De Nederlandse metaalindustrie verliest volgens hem in snel tempo haar concurrerende positie op de wereldmarkt. 0 Bij de spreiding van vestigingen van grote petro-chemische con cerns is de volgorde nietRotter- terdam, Zeeland, Amsterdam, Delf zijl maarRotterdam, Antwerpen, Marseille, Le Havre, Portsmouth, Bremen, Zeeland, Amsterdam en op de 27e plaats of daaromtrent komt Delfzijl. 0 De nog onbebouwde terreinen in Europoort zullen in een steeds tra ger tempo worden volgebouwd, als er geen zekerheid bestaat op nieu we grondreserves in de buurt van de Nieuwe Waterweg. Afremming van Europoort betekent minder op drachten voor de metaalindustrie, maar ook aantasting van de con- currentie-kracht van belangrijke Nederlandse bedrijven als Staats mijnen, die hun grondstoffen uit Rotterdam betrekken. De heer Landheer Nederlander op een belangrijke post in dienst van een wereldconcern ervaart dagelijks, dat de top van zijn concern op de wereld kaart kijkt als het om nieuwe uitbrei dingen gaat en heus niet alleen naar Nederland. „Mensen, houdt in Nederland toch op te denken, dat concerns, die zich in Rotterdam willen vestigen, automatisch op de Westerschelde of Amsterdam te rugvallen, als er in Rotterdam geen grond meer is. „Vergeet het, als die gebieden geen vestigingsklimaat hebben vergelijkbaar met bi'jvorbeeld Antwerpen, Marseille en Portsmouth. „Voor ieder concern en voor iedere uitbreiding liggen de kaarten in de rij Rotterdam Antwerpen Marseille enzovoorts incidenteel anders, maar niet fundamenteel. Onze vestiging in Nederland is kleiner dan van Shell. Voor een belangrijke uitbreiding is voor ons Moerdijk al te ver. „Een deel van onze staf moet helpen nieuwe fabrieken te starten en moet be schikbaar blijven voor de bestaande fabrieken. Shell put voor Moerdijk uit een veel groter kader. „Vestiging in Moerdijk (of Zeeland of waar dan ook in Nederland) betekent voor ons het op poten zetten van een nieuw „management". Dan is uitbrei ding van ons produktieapparaat in Portsmouth toch veel logischer? „Omdat wij grotendeels exportbe drijven zijn, kunnen wij niet buiten een knooppunt van scheepvaartlijnen als Rotterdam, Antwerpen en Portsmouth. Ondanks het feit, dat wij een van de grootste afnemers zijn van Gronings aardgas (een half miljard kubieke me ter per jaar) hebben wij onze nieuwe kunsitmestfabriek in Europoort ge bouwd en niet in Delfzijl. Export van onze eindprodukten via Delfzijl kostte ons miljoenen guldens per jaar méér dan uit Rotterdam. „Grote concerns kijken ook naar de wereldmarkt, als zij bestellingen voor nieuwbouw doen", zegt hij. „Tien jaar geleden sleepte de Nederlandse metaal industrie nog rond tachtig procent van de ordess voor een raffinaderij in de wacht, nu nog slechts vijftig tot zestig. Prijzen, levertijd en kwaliteit zijn de knelpunten. „Voor chemische fabrieken was dat percentage vijftig. Nu komt de Neder landse industrie aan nieuwe apparaten met de hoogste eisen op het gebied van druk en temperatuur helemaal niet meer te pas. Die apparatuur komt op het ogenblik bijv. uit Italië". De heer Landheer ls er ook niet ze ker van dat de nog beschikbare terrei nen in Europoort in hetzelfde tempo worden volgebouwd als wij twintig jaar lang hebben gezien. „Dat hangt van de reserveterreinen af", zegt hij en rekent het volgende voor: „Een raffinaderij zet tien procent van zijn produktie af aan chemische fabrie ken. Zonder die fabrieken daalt de kans voor een nieuwe raffinaderij 'of een uit breiding met tien procent. Het eerste chemische bedrijf, dat naast een raffinaderij wordt gebouwd moet echter al vijftig procent aan een tweede chemische fabriek er naast kun nen afgeven, om rendabel te kunnen zijn. Geen rüimte voor die tweede be tekent slechts vijftig procent kans, dat de eerste komt. Bij de volgende scha kels daalt het al tot tien procent. Een „jong" bedrijf in Europoort als B.P. kan met zijn grote reserves nog aardig vooruit. Bedrijven, die al meer dan de helft van hun terrein hebben volgebouwd, worden steeds selectiever bij hun uitbreidingsplannen". Dait heeft, volgens de heer Landheer repercussies op de Nederlandse econ- mie: dalende kansen op opdrachten voor de metaalnijverheid en voor afne mers van chemische grondstoffen een duurder of geen aanbod in eigen land. Voorbeeld: de Staatsmijnen. De overvloed aan ethyleen en ben zeen, in Nederland geproduceerd (de Nederlandse behoefte is slechts tien procent), maakt dat Staatsmijnen met zijn eindprodukten uit benzeen ge maakt succesvol kan opereren op de wereldmarkt. Zelfs ondanks de uitge sproken onvoordelige ligging van Staatsmijnen ten opzichte van de ex porthavens. „Als Nederland toestaat, dat zich buiten de grenzen een even krachtig petrochemisch centrum ontwikkelt als in Rotterdam, haalt het buitenland bin nen tien jaar Nederland op dat punt in. Dat betekent voor Staatsmijnen bijv. dat het zijn grondstoffen tegen een re latief hogere prijs en tegen deviezen moet importeren". Wij hebben de heer Landheer ten slotte gevraagd of de petrochemie de alleen-zaligmakende industrie is voor ons land. In Japan gaat men volgens de laatste berichten al zijn krachten richten op ontwikkelingen in de compu ter-industrie, de ruimtevaart en de oceanografie. Daar beschouwt men de petrochemie als een industrie van van daag, niet als die van morgen. Antwoord: „Nederland kan de ge weldige sommen die voor research op die gebieden nodig zijn, nooit opbren gen. „De Nederlandse metaalindustrie houdt de ontwikkelingen van vandaag in onze chemische bedrijfstak al niet meer bij ondanks de stimulans, die de petrochemie duidelijk voor haar kan zijn". DEN HAAG De Marva is in het nieuw gestoken. Het nieuwe uniform is ontworpen door George Pisa in sa menwerking met de kleding adviseur van de Koninklijke Marine. De ken merken zijn: Een enkele rij knopen, de revers sluiten gelijk aan en lopen rondeen gladde rok (de plooien zijn vervallen) is gerend met een Dior- plooi aan de achterzijde KAIRO Overbevolking, de chroni sche kwaal van Egypte, belemmert de economische vooruitgang van het land. De economische ordenaars staan te genover een probleem met twee scher pe kantenzij moeten gelijke tred houden met het tempo van de groei van de bevolking en tegelijkertijd de levensstandaard van het volk omhoog brengen. „Niet alleen heeft het normale ge boortecijfer een bevolkingsprobleem ge schapen, de structuur van de meerder heid van de bevolking heeft het ver ergerd", zegt dr. Haifa Sjanawany, di rectrice van het „Egyptisch genoot schap voor ordening van de gezinssa menstelling". Dr. Sjanawany, die achter in de 30 is, heeft één zoon, en zij is meer dan 17 jaar getrouwd met Rasjad Bad- ran, dirigent van het symfonie-orkest van Cairo. Het hoge geboortecijfer in Egypte en een daling van de kindersterfte hebben de basis van de leeftijdspiramide ver breed. De totale bevolking is in de cember 1968 boven de 32 miljoen ge komen. Zoals dr. Sjanawany uitlegt betekent een jeugdige bevolking niet alleen, dat het aantal dergenen, die van anderen afhankelijk zijn, hoog is en dat een kleiner gedeelte van de bevolking deel neemt aan de produktieve arbeid, maar ook, dat er meer verbruikers dan pro ducenten zijn. Dr. Sjanawany, die in 1966-'67 aan de Cornell-universiteit is gepromoveerd in sociologie en „family planning" voegde hieraan toe: „Egypte is in vele opzich ten nog altijd een ontwikkelingsland, dat te kampen heeft met een gevaar lijk tekort aan kapitaal". Bovendien heeft de volkshuishouding waar de regering meer dan particuliere ondernemingen een groot deel levert van de nationale investering, zoals het bet geval is in Egypte, nog een ander probleem op te lossen. Naar de me ning van dr. Sjanawany beïnvloedt vruchtbaarheid het investeringspeil na delig door het vermogen van de staat om belasting te heffen te verminde ren er naar verhouding minder volwas senen zijn. Dr. Sjanawany merkt op, dat de op komst- van het nationalisme voor de vijftiger jaren stijging van het ge boortecijfer ln de hand heeft gewerkt daar velen van gevoelen waren, dat grote aantallen een goed verdedigings wapen waren. Armoede en onwetend heid deden de rest. De economische groei was oneven wichtig en begunstigde een op de land bouw gerichte volkshuishouding, (daar in de landbouw grote aantallen eerder een voordeel dan een nadeel zijn), ten nadele van de industrie. Toen Egypte in 1953 een republiek was geworden, moest de regering-Nas- ser een goede indruk maken. Het zou voor een pas gekozen president moei lijk zijn geweest geboorteregeling af te kondigen, die een radicale verandering zou hebben betekend in de op vele kin deren georiënteerde gezinsopbouw. Maar de industriële expansie van het land werd belemmerd door overbevol king en geboorteregeling werd in 1965 aanvaard en doorgevoerd als regerings- politiek. In het begin rees hiertegen verzet zowel van vrome personen als gods dienstige sekten. Dr. Foead Hafnawy, die belast ls met de kliniek voor tege- ling van de gezinsopbouw van Alazhar, is ervan overtuigd, dat de recente aan vaarding van de geboorteregeling door de godsdienstige leiders van de Isla mieten, onmiskenbaar tot voordeel van het program strekt. Er zijn in geheel Egypte 2.700 kli nieken zoals die van dr. Hafnawy, •vertelde dr. Sjanawany. In het land •zelf gefabriceerde pillen worden ver docht voor tien piaster (ongeveer 23 dollarcents). Sterlisering en het gebruik Van een ring vormen de basis van de 'geboortenbeperking in de praktijk. In de klinieken geven doktoren en ver pleegsters „kiese en persoonlijke" voor lichting over het onderwerp. Nu de volkshuishouding gemobiliseerd 'is en de investeringen zijn verlegd 'naar de oorlogsindustrie hebben dege- "nen, die de beslissingen nemen, in «en ^drastische wijziging van de politiek het enige redmiddel emigratie» aan- 'gegrepen. Vlak na de revolutie van 1952 waren reizen naar het buitenland en emigra tie streng beperkt. Thans heeft de re gering emigratie aanvaard als een de mografische oplossing van het bevol kingsprobleem. Bijna twee jaar na dit besluit la menteren nu de economische ordenaars over het weglokken van zeer bekwa me Egyptenaren naar hoger ontwikkel de landen. Gedurende de eerste vijf maanden van 1966 zijn 2.044 personen geëmigreerd. Van deze waren 61 pro cent afgestudeerd aan een universi teit. Van het totale aantal emigranten is meer dan 46 procent naar de V.S. gegaan. De emigratie van intellectuelen en technici schept socio-economische pro blemen voor de Verenigde Arabische Republiek (V.A.R.). De oplossing van het vraagstuk van het te hoge geboortecijfer zou radicale veranderingen eisen in de seksuele ze den en de structuur van het gezin zegt de directeur voor de gezinsor dening. Tevens zouden sommige rege ringsmaatregelen moeten worden afge schaft, die het baren van kinderen aan moedigen, zoals het zwaarder belasten van ongehuwden dan van gehuwden, bevallingsuitkeringen, vrijdom van be lasting voor ouders en het verbod van abortus en sterilisatie. UTRECHT De Nederlandse markt wordt op het ogenblik overstroomd met zogenaamde steriele disposables, „weg- gooi-artikelen" voor gebruik in zieken huizen en medische praktijken, zoals bijvoorbeeld injectienaalden, spuiten en dergelijke. In veel ons omringende lan den zijn wettelijke bepalingen van kracht met betrekking tot de import van deze artikelen. Aangezien dat In Nederland niet het geval is, is het ge vaar groot, dat de artikelen, die niet aan de eisen van die andere landen voldoen, hier terechtkomen. Dr. J. H. Bekker, directeur van het Rijksinstituut voor de Volksgezond heid, zei dit donderdag in een lezing op de tentoonstelling „Medica" in Utrecht. „De tranen lopen je langs de wangen, als je de verpakkingen van sommige van deze geïmporteerde disposables ziet" voegde hij hieraan toe. In de toe komstige wet op de medische hulpmid delen zullen wel voorschriften worden opgenomen met betrekking tot de ste riliteit en de verpakking. Dr. Bekkr sprak op de „Medica" over de taak en functie van de over heid ten aanzien van de steriliteit. Het RIV controleert ontsmettingsovens en test op verzoek van ziekenhuizen, im porteurs en fabrikanten ook autocla ven (steriliseerketels). Er zijn nog geen wettelijke eisen met betrekking tot de steriliteit, maar de overheid geeft ad viezen en kan bij calamiteiten altijd een onderzoek gelasten.

De Vallei | 1969 | | pagina 6