Vijfentwintig jaar geleden ging een groot deel van Europa een vreselijke winter tegemoet N E, N z D; 0r ZATERDAG 18 OKTOBER 1969 mdm 6etergde beul haalt uit I a september 1944 werd het duidelijk dat ook in de tweede wereld oorlog elk resultaat zware offers zou ei sen en dat de bevrijding van het nazisme niet als een sprookje zou komen. Toch is het, achteraf gezien, bijna onbegrijpelijk hoe nazi-Duitsland zich in de zomermaan den van 1944 staande wist te houden: eerst de invasie, toen de aanslag op Hit- Ier en vervolgens de wonderlijke opmars van de geallieerde legers, die in enkele weken twee landen veroverden en die de Duitse legers tot een panische vlucht had den gebracht. Natuurlijk, niet alles bleef even glad functioneren. Op 10 oktober 1944 over schreden de Russische legers de Duitse grens. Een ander Russisch leger na derde het vernietigingskamp Auschwitz. Daarom kwam er een bevel uit Berlijn: op 29 oktober 1944 werd in Auschwitz de laatste mens vergast de laatste mens van ruim 21/2 miljoen mensen op die plaats. De gaskamers en de crematoria werden gesloopt en de gevangenen werden gedwongen op de open plaatsen rozestrui- ken te planten, voordat zij werden opge jaagd naar een ander, meer centraal lig gend kamp, waar de beulen nog tijd ge noeg hadden. Toen op 26 oktober 1944 Vught werd bevrijd, hadden de beulen daar minder tijd gehad om dit Nederlandse oord der ver schrikking om te bouwen tot een aardig lustoord. De bevrijders van het concentra tiekamp vonden in het kamp onder meer een kelder gevuld met water, waar de lij ken van tientallen vrouwen nog in rond dreven. Ook na de magische maanden, toen het voor alle Duitsers duidelijk moest zijn ge weest dat het uur naderde waarop zij ver antwoording voor hun wandaden zouden moeten afleggen, bleef de terreur de rug- gegraat van het Duitse systeem. Op 1 oktober 1944 werd zoals wij reeds schreven Putten het slachtoffer van die ter reur. Eerder nog was Oradour aan de beurt. Op 10 juni 1944 werd het Franse plaatsje Oradour sur Glane omsingeld. De Duitsers van de eredivisie Das Reich hadden alleen op 't vermoeden dat er wapens in het dorp je waren, alle 642 mannen, vrouwen en kinderen in de kerk bijeengedreven. Ver volgens hadden ze de kerk in brand ge stoken. Wie wilde vluchten uit de brand, werd buiten door mitrailleurs neerge- maaid. Later vond men achter het altaar in de kerk de verkoolde lijken van vijf tien kinderen beneden de tien jaar. Tot het allerlaatste ogenblik zijn de Duitsers voortgegaan in en buiten de nazipartij met hun onbegrijpelijke en zinloze terreur. De hele bevolking van Arnhem werd na september 1944 verdre ven en de stad werd systematisch leegge roofd. ■ven systematisch werd West- Nederland gebroken. In oktober 1044 werd de gas- en elektriciteitsvoorziening in Am sterdam gestaakt. Van een enigszins re gelmatige voedselvoorziening was toen al geen sprake meer. Vervuilde, verhongerde mensen zagen zich beroofd van alles wat aan een mensenleven houvast kan geven. Bovendien klonken doorlopend de schoten van de executiepelotons, niet langer op af gelegen heidevlakten of op binnenplaatsen van kazernes, maar openlijk in de straten. Nadat in de eerste oorlogsjaren het uit moorden van dorpen en steden in Oost- Europa voor de Duitsers een vrij normale praktijk was geworden, werd deze vorm van afzichtelijke terreur in 1944 ook in West-Europa toegepast. In juni 1944: Ora dour, in oktober 1944: Putten, in de nacht van 3 op 4 november 1944 zouden de Duit sers in het Brabantse dorp Heusden het raadhuis opblazen, waar honderden mensen in de kelders een bescherming te gen granaatvuur hadden gezocht 150 mensen tussen de vier maanden en 86 jaar werden toen onder het puin bedolven en vonden de dood. Na de hoopvolle zomer, werd het in ok tober 1944 duidelijk dat deze bende cyni sche moordenaars voorlopig nog onge stoord kon blijven werken. Het geallieer de front was langs de Rijn verstard. In West-Europa gingen de geallieerden hun zo snel veroverde posities consolideren. I u hadden de geallieerden wel de haven van Antwerpen bijna onbescha digd in bezit gekregen, maar de Schelde- mond werd vanuit Zeeland door de Duit sers geblokkeerd. Wilde men de Antwerp se haven kunnen gebruiken dan moest Zee land worden bevrijd. De aanval op Zee land werd door Canadese troepen ingezet op 1 oktober. Twee dagen later werden de zeedijken van Walcheren door 250 vliegtuigen ge bombardeerd. De Zeeuwen zagen het eeu wenoude drama: een kolkende zee nam bezit van het land. De Duitsers wisten zich op enkele moeilijk bereikbare plaatsen te handhaven. Ruim een maand moest er om Zeeland worden gevochten: op 8 novem ber verdween de laatste Duitser van het eiland op 28 november voer het eerste geallieerde konvooi de Antwerpse haven binnen. Op 29 oktober 1944 werd Breda door Poolse troepen bevrijd, waardoor de ge allieerden in Nederland een bijna recht getrokken frontlijn kregen met als natuur lijke grens de grote rivieren. Alleen in Lim burg bleef een driehoek in Duits bezit; Venlo, Roermond en het omliggende land. ■o arrogant waren de Duitsers nog in die tijd dat zij deze driehoek offici eel annexeerden, hetgeen de deportatie van duizenden mensen betekende, want op De foto's boven tonen een gedeelte van de tienduizenden schoenen, die eens hebben toebehoord aan Joodse mannen, vrouwen en kinderen, die naakt de gaska mers werden ingedreven. De Russen von den deze opslagplaats in AuschwitzDe schoenen lagen gereed om gesorteerd te worden om vervolgens als „Liebesgaben" naar de Duitse bevolking te worden ge stuurd. In een fabriekje bij het kamp Auschwitz werden stapels kleermakers-materiaal ge vonden, fabrieksmatig vervaardigd van het haar van de Joodse vrouwen in Auschwitz Foto rechts: „Dit", zegt het bord, dat de Britse militairen oprichtten, „is de plaats van het helse concentratiekamp Bel- sen. Door de Britten bevrijd op 15 april 1945"Hier zagen de Duitsers geen kans de laatste sporen van hun misdaad weg te vegen. De Britse bevrijdingstroepen von den er 10.000 niet begraven doden. Zelfs na de bevrijding stierven op deze plaats nog eens 13.000 mensen. „Het waren", zoals op het bord staat, „allen slachtof fers van de Duitse Nieuwe Orde in Euro pe en een voorbeeld van de Nazi-Kultur". Zeldzame foto van een Russische oor logscorrespondent: de eerste Russische soldaten arriveren bij het vernietigings kamp AuschwitzAchter de poorten ver dringen zich de laatste overlevenden van het kamp. „Duits grondgebied" mochten geen Neder landers blijven wonen. Enkele maanden la ter zouden de Duitsers in bittere jammer klachten uitbreken toen in Oost-Europa de Duitsers uit de door Rusland en Polen geannexeerde gebieden zouden worden ge jaagd ze praten er nu, een kwart eeuw later, nog steeds over. Waren de militaire gebeurtenissen in ok tober 1944 niet zo erg opvallend, in de po litieke arena werd menige slag geslagen die van verstrekkende betekenis zou blij ken te zijn. Een Amerikaanse studiecommissie on der leiding van Morgenthau publiceerde haar mening over het na-oorlogse Duits land: Duitsland moest volledig ontman teld worden. Slechts als agrarische staat zou Duitsland mogen voortbestaan. Hitler was, zij het op andere gronden, tot een zelfde toekomstbeeld voor Duits land gekomen: „Als Duitsland deze oor log verliest, dan verdient het niet beter dan als onderontwikkelde landbouwstaat verder te leven", meende Hitler die waan zinnig van woede, wantrouwen en men tale aftakeling in zijn Oostpruisisch hoofd kwartier bleef brullen dat geen enkele Duitse soldaat een meter grond mocht prijsgeven. Deed die Duitse soldaat dat toch, dan moest die meter grond verpulverd worden achtergelaten. Hitier gaf zijn minister van bevoorrading Alfred Speer opdracht om een vernietigingsplan voor geheel Duits land op te stellen: Speer weigerde dit bevel uit te voeren. Hij gaf integendeel orders dat de vernie lingen tot het militair-noodzakelijke moesten blijven beperkt omdat de Duit sers ook onder een bezetting verder moes ten kunnen leven. De Russen voelden meer voor Hitiers plan. Als zij hun zin hadden gekregen dan was men in Oost-Pruisen begonnen met neerschieten en platbranden en dan was men niet eerder opgehouden tot men in het Ruhrgebied de laatste Duitser had neer geknald en het laatste Duitse huis in brand had gestoken. "at klinkt belachelijk bar baars, maar in oktober 1944 hadden de Russen hun hele land teruggewonnen op de Duitsers en toen konden ze beginnen met voorzichtig te schatten wat de Duitsers hun land en hun volk hadden aangedaan. La ter zou worden berekend dat de Russi sche verliezen aan mensenlevens bijna even hoog waren als de verliezen van alle bij de oorlog betrokken landen (Japan incluis) te zamen: ruim dertien miljoen Russische soldaten waren gesneuveld of in krijgsge vangenschap vermoord, ruim zes miljoen Russische burgers waren door de Duitsers vermoord. Dit vermoorden van burgers en gevan genen was zo systematisch en zo uitermate cynisch, zo zonder enig respect gebeurd, dat iedere Rus in iedere Duitser een tot leven gekomen satan ging zien. De welvarendste streken van Rusland waren tot dorre woestijnen herschapen: honderdduizenden Russische vrouwen wa ren weggesleept om in soldatenbordelen een ellendige dood te sterven; Russische kinde ren waren gebruikt als levende doelen om de Duitse sola ten schietles te geven. In Rusland hadden de Duitsers het niet-ver- zinbare verzonnen om een miljoenenvolk de grond in te trappen. Fp 9 oktober 1944 kwamen Stalin, Churchill en de Amerikaanse mi nister Harriman bijeen om te bespreken wat er met het overwonnen Duitsland dien de te gebeuren. Men praatte negen dagen maar tot een overeenstemming kwam men niet, want tussen Stalin en Churchill be gon de volgende koude oorlog lang zaam maar zeker gestalte te krijgen. De Balkan had Churchill, mede door Amerikaans onbegrip niet van het commu nisme weten te redden op 15 oktober 1944 hadden de partizanen van Tito te za men met de Russen de Duitsers uit Zuid- Slavië verdreven maar Griekenland zou een deel van het Westen blijven en daarom gingen op dezelfde dag de Engelse troe pen in Griekenland aan wal, waar zij al spoedig niet tegen Duitsers maar tegen links partizanen zouden moeten vechten. In 1944 en in de daarop volgende ja ren zou Europa ontdekken dat het herstel na een oorlog meer problemen geeft dan een oorlog zelf. Als de gemeenschappelijke vijand is verslagen, moet men het weer onderling eens worden. Europa heeft er jaren over gedaan; op sommige plaatsen is men er nu, 25 jaar later, nog steeds mee bezig... Zie 7°

De Vallei | 1969 | | pagina 9