September spaarmaand Financiële notities Vijf kwartier op 't puntje van je stoe Prof. dr. Bruyn over „Veranderd beeld van Rembrandt" „Vlaams juweel" voor prof. Schillebeeckx Letterkundigen willen bij NW Radioprogramma's over Erasmus en de muziek van zijn tijd Wereld primeur Smit Nijmegen Expansie van Hattum en Blankevoort WIJZIGING STATUTEN HYP. BANK Maat schappijen lanceren fondsenplan - en TELEVISIEPROGRAMMA'S Concentratie bij Swift-Robinson Bij film „Monterey Pop": Kareltje Knetter en de blauwgeruite kiel VANAVOND MORGEN TELEVISIE PILOOT STORM TEKKO TAKS =1 T.V. LANGENBERG VANAVOND MORGEN Door personeelsschaarste UIT DE KERKEN AFGIFTEPRIJS UNITAS 's-Gravenhage en N.O.G: Effectenkantoor van Jonker en Zn. overgenomen Samenwerking met Holec Groter belang in Laeven n.v. Van Friesch-Groningse Pagina 2 MAANDAG 20 OKTOBER 1969 76 Ik heb niet het recht je te vragen bij mij te komen, maar ik kan je vragen weer te dansen, te leven, lief te hebben. Niemand is ooit veilig, Meredith. Nie mand krijgt een waarborg. Als ik op Hedgerow blijf is dat niet om me te verbergen. Het zou gemakkelijker zijn dit huis, waar ik zoveel verdriet gekend heb, de rug toe te keren, maar ik wil proberen er het thuis van te maken, dat het had kunnen zijn, dat het had behoren te zijn. Als jij bij me was, zou het me lukken. Zonder jou kan ik het alleen maar proberen. En dat is wat ik graag wil, Meredith. Dat jij het probeert. Door het huiskamerraam kan ik zien of het vlaggetje op de brievenbus omhoog staat. Iedere morgen hijs ik Robbie op mijn schouder, loop de omgeploegde oprit af en haal mijn brieven. Het zijn drukwerken en een paar rekeningen en soms een brief van Paula en Chris, maar nooit iets van enig belang. Ik wil geen beleefd briefje van je. Ik wil niet, dat je een deel van mijn oninteressante ochtendpost vormt. Als je me schrijft, als je een antwoord voor me hebt, zal ik het weten zonder de brief te openen. Door een brief van jou in mijn hand te houden zal ik weten, dat je bij mij terug zult komen. In 't andere geval moet je me niet schrijven. Ga dan naar Madame Justine terug." Ik houd Simons brief nu in mijn handen, vouw hem heel zorgvuldig op en stop hem weer in zijn envelop. Ik denk aan Madame Justine. Ik leg mijn hoofd weer op het kussen en sluit mijn ogen. Ik zie haar stok op en neer gaan en hoor Madame Justine's stem roepen: „Hoger! Hoger, Meredith! Hoger," zeg ik hardop. Met kraken de botten, mismoedig gestemd en voortdurend genoodzaakt te bewegen, zelfs tot in het onverdraaglijke toe, om te streven naar een onbereikbare perfec tie, een onbereikbare liefde. En altijd te falen omdat perfectie niet bestaat. De geoefende, begaafde danser struikelt en de pianist met zijn lange, sterke vingers slaat, als de muziek tot een hoogtepunt zwelt, een verkeerde noot aan. De schilder staat voor zijn voltooide werk en huilt en de auteur ontdekt dat het beeld, dat hij zo scherp voor ogen had, voorgoed verloren is en nooit zó zal worden weergegeven. Wij allen, de hele mensheid, voortdurend strevend, voort durend falend en voortdurend opnieuw proberend. Ik sla de dekens terug, loop op blote voeten door de kamer en mijn tenen trekken krom op de ijskoude vloer. Op mijn tafel liggen papier en pen en ik neem ze mee terug naar mijn bed. Ik bedenk wat ik zal schrijven, maar ik kan de woorden niet vinden. Simon weet het wel, denk ik Zelfs zonder woorden zal hij het antwoord weten. Hij zal het weten zodra hij de envelop ziet, zelfs nog voordat hij deze brief open maakt. De pen beweegt over het papier en ik schrijf zijn naam. Steeds maar weer opnieuw zijn naam. Simon," zeg ik. Simon, Simon, Simon." Het is nu koud in de kamer, zo koud, dat mijn vingers moeite hebben de pen vast te houden. De verwarming is allang afgezet, maar terwijl ik huiverend in mijn bed aan Simon lig te schrijven en de natte sneeuw tegen het raam ruist, weet ik, dat ik weer zal dansen. Weet ik. dat ik weer zal leven. Weet ik, dat ik weer zal liefhebben. De vorst tekent figuren op de bevro ren ruit en mijn tanden klapperen van de kou, maar terwijl ik aan Simon schrijf, kan ik niet meer aan winter denken. Ik weet, dat ik weer onderweg naar Hedgerow ben en daarom is het zomer, overal om me heen en ook in mijn hart. HILVERSUM I EINDE 18.00 Nws. AVRO: 18.11 Radiojoum. 18.25 Zelfstandig zijn en blijven, praat je. 18.30 Stereo: J. H. Speenhof, 100 jaar geleden geboren, klankbeeld. 19.15 Stereo: Lichte orkestmuziek. 19.30 Nws. RVU: 19.35 Integratie schilder kunst/muziek. Spreker: Prof. Dr. H. L. C. Jaffé, m.m.v. mevr. Sedje Hémon NOS: 20.05 Komt u maarge sprekken over actuele zaken en lichte muziek. Bond Zonder naam: 22.20 Geen naastenliefde zonder eerbied: lezing. NOS: 22.30 Nws. 22.40 Mededelingen. AVRO: 22.43 Radiojourn. NOS: 22.55 Stereo: Jazz in aktie. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II 18.00 Stereo: Meisjeskoor met licht instrumentaal sextet. 18.19 Uitzending van de Pol. Partij Radikalen. 18.30 Nws. 18.41 Actualiteiten. 19.00 Litera- ma: radiokroniek over boeken, schrij vers en toneel. 19.15 Muziek en dienst: programma met informatie over kerk lied en kerkmuziek in klank en ge schrift. 19.45 Stereo: Metropole orkest en solist: amusementsmuziek. 20.10 Ste reo: Lichte grammofoonmuziek. 20.25 Op de man af, praatje. 20.30 Stereo: Klassieke orkestmuziek (gr.). 21.40 Ste- reo: lichte grammofoonmuziek. 22.00 I Stereo: licht orkest (gr.). 22.20 Naar Éi een nieuwe revolutie: overpeinzing. 22.30 Nws. 22.40 Voorrang: artistiek voorkeursprogramma. 23.30 Stereo: Blokfluit en piano: moderne muziek. 23.55-24.00 Nws. NEDERLAND I NOS: 18.50 Kleur: De Fabeltjeskrant. 19.00 Journaal. NCRV: 19.07 Scheeps jongens van Bontekoe, vervolgverhaal. 19.16 Alleen op weg, familiefeuilleton. 19.30 Tweekamp, quiz tussen studenten teams. NOS: 20.00 Journaal. NCRV: 20.20 Actualiteitenrubriek. 20.35 Please Sir, een luchtige televisieserie. 21.25 Kleur: Mijne Heren van de Gerechte, TV-spel (dl. 2). 22.30 Meisjeskoren zin gen geestelijke liederen. NOS: 22.35 Journaal. TELEAC: 22.40—23.10: Het kansbegrip. NEDERLAND II NOS: 18.50 Kleur: De Fabeltjeskrant 19.00 Journaal. 19.03 Scala: informa tief programma. VARA: 19.30 Opmaat: gevarieerd programma. NOS: 20.00 Journaal. VARA: 20.20 Coronation Street, TV-feuilleton. 20.45 Achter het nieuws. 21.10 Indisch ABC: serie pro gramma's over historie en samenleving van Nederland Indië Indonesië. Dl. II: Het Rijk Overzee in beweging. 22.00 Kleur: Irondside, TV-film. NOS: 22.50-22.55 Journaal. i 4252 Zonder de minste schroom of verlegenheid te genover het „hoge gezelschap" van de Inner Circle, vervolgde Berwijn haar relaas. „Om goed te kunnen zien, wat er in het Hoofdkwartier van de Meester ge beurde, moest ik af en toe het risico nemen gezien te worden. Toen ik op zeker moment mij weer op richtte om naar binnen te gluren, stonden de Meester en Seth Besh aan de andere kant vlak voor het ven ster te praten. Natuurlijk kon ik niet verstaan waar over zij spraken, maar aan de gebaren en het gelaat van Drago kon ik wel zien, dat hij buitengewoon in zijn nopjes was met de gang van zaken en hij klopte de Marsman goedkeurend op de schouder, deze glim lachte flauwtjes en verstarde een ogenblik, toen hij mij zag. Vlug legde ik een vinger op de lippen, op dat hij niets tegen Drago zou zeggen. Gelukkig be greep hij mijn bedoeling en spoedig loodste hij de Meester netjes terug naar diens vliegtuig, waar in middels weer verse voorraden mediumapparaatjes wa ren ingeladen. 8. Tekko brandde zo langzamerhand van nieuwsgie- gierigheid en hij kon dan ook haast niet wachten tot zijn vriend de eerste bladzijde omgeslagen had van het lijvige dossier. Maar toen het dan eenmaal zover was en Tekko niets anders zag dan allerlei ingewikkelde formules waarvan hij niets begreep, zei Tekko: „Hoor eens professor! u kunt deze berekeningen net zo goed aan de eerste de beste hond laten zien, want die snapt er net zo min iets van als ik!" „Oh eh... pardon!" stotterde de geleerde, die er niet zo gauw aan gedacht had, dat niet iedereen uit zijn gecij- fer wijs kon worden. „Dit zijn de formules voor het vrijkomen van energie voor het splitsen voor stroom- kernen!" Hè jakkes!" viel Tekko zijn vriend in de re de. „Begint u nu ook al met die verschrikkelijke atoom bom?" „Hé? Wat? O nee!" stotterde Starreveld ont daan. „Integendeel!" Het gaat er slechts om om de energie te gebruiken voor motoren met propellors, die een enorm gewicht in de lucht moeten kunnen torsen!" „Een nieuw soort vliegtuig dus!" veronderstelde Tekko direct. „En nu heeft die vliegende schotel uw plan zeker min of meer in de war gestuurd, is het niet?" HILVERSUM I AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgym nastiek. 7.20 Stereo: Li. gr.muz. 8.00 Nws. 8.11 Radiojournaal. 8.20 Stereo: Li. gr.muz. (8.30-8.33 De Groenteman). 8.50 Morgenwijding. NOS: 9.00 Uitge breide reportage of herh. NOS-progr. 9.35 Waterstanden. 9.40 Muz. uit de Middeleeuwen en Renaissance (opn.). AVRO: 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvitaminen (gr.). (11.00-11.02 Nws.). 11.30 Rondom 12: progr. voor de vrouw. (IJ.55 Beursberichten). Over heidsvoorlichting: 12.30 Uitzending voor de landbouw. AVRO: 12.40 Toppers van toen (gr.). 13.00 Nws. 13.11 Radio journaal. NOS: 13.30 Spiegel van Bel gië: muz. en nws. van onze zuiderbu ren. 14.00 Stereo: Klein Chanson. 14.30 Jazz uit het historisch archief. AVRO: 15.00 Componistenportret. 16.00 Nws. 16.02 Inleiding tot muziekbegrip, muzi kale lezing. 16.25 Stereo: Sopraan en piano: Bulgaarse volksliederen. 16.45 Land der Muzen: kunstkroniek. 17.15 Jazz Spectrum. 17.55 Mededelingen. HILVERSUM II NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Het levende woord. 7.15 Op het eerste gehoor: lich te gr.muz. met nws. en act. 8.00 Nws. 8.11 Stereo: Gewijde muz. (gr.). 8.30 Nws. 8.32 Voor de vrouw. (9.00-9.10 Gymnastiek voor de huisvrouw). 9.35 Schoolradio. 10.00 De krijtkring van de dood, lezing. 10.15 Stereo: Opera aria's (gr.). 11.00 Nws. 11.02 Ferdinand Huyck (deel 2), seriehoorspel, (herh. van donderdag 16 oktober jl.). 11.26 Voor de zieken. Plm. 11.55 Med. KRO: 12.00 Van twaalf tot twee, gev. progr. (12.22 Wij van het land; 12.26 Med. t.b.v. land- en tuinbouw; 12.30 Nws.; 12.41 Act.; 13.00 Raden maar...) 14.00 Conciliepostbus. 14.05 Schoolra dio, 14.30 Pizzicato: muzikaal middag magazine. (16.00 Nws.). 17.00 Over heidsvoorlichting: Bevordering van verantwoorde gezinsvorming op Cura sao. Spr.: Henk Dennert. 17.10 Voor de kinderen. HILVERSUM III VARA: 9.00 Nws. 9.02 Plaatjes voor de pep. (10.00 Nws.). 11.00 Nws. 11.03 Een opvallend vrolijk gevarieerde visi te. (12.00 Nws.). 13.00 Nws. 13.03 Eks- pres: licht pl.progr. (14.00 Nws.). 15.00 Nws. 15.03 Driedraai: licht pl.progr. 16.00 Nws. 16.03-18.00 Mix: 120 mi nuten rijp en groen op alle toeren. DUITSLAND I 18.00 Kleur: Weekjournaal. 18.05 Kleur: Volksliederen. 18.30 Kleur: Seid Ihr alle da? voor de kleuters. 18.40 Hier und Heute, met Goedenavond. 19.20 Kleur: Die Eintrittskarte, TV-se- rie. 19.30 Kleur: Grosse Erfindungen heiter gesehen, film). 20.20 Journaal en weerbericht. 20.15 Monitor: actualitei ten. 21.00 Kleur: Alltag mit Musik: een grapje in Pop Art. (herhaling). 21.50 Fischer Europas (1), filmserie. 22.35 Journaal, commentaar en weerbericht. 22.55,Der Studio-Film;, vrühe Werke, Joegoslavische speelfilm. 0.25 Journ. DUITSLAND II 17.30 Nws. en weerber. 17.35 Richard Löwenherz, TV-film (herhaling). 18.05 Actualiteiten en muziek. 18.40 Kleur: Sensationen zwischen Himmel und Erde: circusprogramma. 19.10 Kleur: Süss, aber ein bisschen ver- rückt, TV-film. 19.45 Nws., actualiteiten en weerbericht. 20.15 Vermogen für al le, reportage. 21.00 Es, Duitse speelfilm. Aansluitend: raadgevingen voor bios coopbezoekers. 22.30 Nws. en weerber. 22.40 plm. 23.35 Die Besten der Welt: tennisreportage. DUITSLAND I 10.00 Nws. 10.05 Heute (herh. van gisteravond). 10.30 Variété-Zauber: amusementsmuz. 12.00 Act. 12.50 Inter nationaal pers overzicht. 13.00-13.30 Journaal. 16.35 Journaal. 16.40 Voor de kinderenDas Schmunzelkabinett. 19.20 Kleur: Dim-Dam-Dom: came- auto's. 17.55-18.00 Journaal. DUITSLAND II nws. en weerbericht. 17.35 Wa gen 54 bitte melden, TV-film (herh. AMSTERDAM Prof. dr. J. Bruyn, hoogleraar in de algemene kunstge schiedenis in het bijzonder die der middeleeuwen, aan de Universiteit van Amsterdam, heeft zaterdagochtend in zijn aulavoordracht op de 23ste Am sterdamse universiteitsdag „Het veran derende beeld van Rembrandt" ge schetst Spreker begon met te zeggen, dat de vraag waarom wij Rembrandts sterfdag herdenken niet eenvoudig te beantwoorden is, evenmin als de vraag: waaruit bestaat de magie van zijn naam? Sinds het midden van de vorige eeuw geldt Rembrandt als een natio nale figuur: symbool van een nationa le identiteit, waarnaar men tegen 1850 zoekende was. Hij kon dit worden, om dat hij als miskend genie werd be wonderd, op dezelfde gronden als waar op de klassicistische kritiek van de achttiende eeuw hem had veroor deeld. De vraag is, hoe die negatieve waardering ontstond en of ze al tij dens zijn leven bestond. De weinige aanwijzingen, waarover we beschik ken, geven geen afdoend uitsluitsel. Waarschijnlijk aldus prof. Bruyn was Rembrandts eigen ambitie zich aan internationaal aanvaarde idealen te conformeren groter dan onze voorou ders dachten en was de waardering van zijn tijdgenoten hiervoor aanvan kelijk zeer positief. Zijn reputatie moet tot in zijn laatste jaren groot zijn ge weest, maar zijn artistieke ontwikke ling week toen zozeer af van recente denkbeelden, dat het jongere geslacht niet anders doen kon dan hem, kort na zijn dood, ten sterkste te kritiseren. Deze posthume kritiek kan men be zwaarlijk miskenning noemen. Eerder- zo besloot prof. Bruyn kan men zich verwonderen over de betrekkelijk gro te erkenning, die een zo oorspronkelijk kunstenaar heeft genoten. AMSTERDAM In september is bij de Bondsspaarbanken ingelegd een be drag van f 589,1 min., terwijl werd te rugbetaald f 567,0 min. Het betekent dus dat aan het totale spaartegoed f 22,1 min. werd toegevoegd, waarmede Vilt tot f 7.330 min. aangroeide. De afgelopen maand liet een gunsti ger beeld zien dan september 1968, toen het spaarsaldo f 17,2 min. bedroeg. Ook in augustus is het resultaat be ter geweest dan in de overeenkomstige maand van het vorige jaar, zodat thans in vijf maanden hogere saldi konden worden geboekt. BRUSSEL De „Kultuurraad voor Vlaander" heeft besloten aan prof. dr. E. Schillebeeckx „Het Juweel van Vlaanderen" toe te kennen, een onder scheiding die de raad ter gelegenheid van zijn tienjarig bestaan heeft inge steld. De Vlaamse cultuurraad is in 1959 opgericht om „De Nederlandse Cul tuur in Vlaanderen, in al haar uitin gen, te behartigen en te bevorderen". Dit geschiedt o.m. door series Open baar Kunstbezit in Vlaanderen, luister van de muziek, studies en publikaties. Ter gelegenheid van het tienjarig be staan is besloten een vijf-jaarlijkse on derscheiding „Het Juweel van Vlaan deren", in te stellen, waarmee een geldsbedrag van 100.000 frank (7.000 gld.) is verbonden. Prof. Schillebeeckx, hoogleraar in Nijmegen, krijgt deze onderscheiding ter „erkenning van het feit dat zijn wetenschappelijk werk de belangstel ling voor de Nederlandse taal en voor de wetenschapsbeoefening in het Ne derlandse taalgebied, in het buitenland heeft bevorderd", aldus een bekendma king van de „Kultuurraad voor Vlaan deren". De prijs zal op een Academi sche zitting op 25 oktober a.s. in Brus sel worden uitgereikt. AMSTERDAM In een zaterdag te Amsterdam gehouden vergadering van de Vereniging van Letterkundigen waar 65 (d.i. circa 10 pet. van alle) le den aanwezig waren is met op twee na algemene stemmen het bestuurs voorstel aangenomen akkoord te gaan met de (eventuele) aansluiting van de Federatie van Beroepsverenigingen van Kunstenaars (waarvan de VVL deel uit maakt) bij de NVV. NIJMEGEN Bij Swift-Robinson ligt het in de bedoeling door uitbouw van het bedrijf aan de Muntweg te Nij megen haar gehele montage produktie te concentreren. De belangrijkste re den voor deze maatregel is de huidi ge personeelsschaarste in Nijmegen, aldus een mededeling van de Federatie van Nederlandse Schoenfabrikanten. Zowel Swift als Robinson is ruim van orders voorzien en zij komen voor hun gezamenlijke produktie van 7500 paar per dag nog 40 mensen te kort. Wel zul len door reorganisatie in de tweede helft van het volgendë jaar 15 20 mensen in de indirecte sector overcompleet worden. Met de vakbonden is inmiddels contact opgenomen over een afvloeiings regeling. Naast het montagebedrijf te Nijmegen blijft de combinatie onver anderd beschikken over ateliers in Val- kenswaard, Groesbeek, Wychen, Millin- gen en Nijmegen. „Monterey Pop" is een film, waarbij je je niet hoeft te vervelen. Tot deze conclusie komt een Neder landse popzanger tijdens een discussie met enkele collega's in de Monterey Pop-Gazet, een gratis uitgereikt krant- je-annex-poster voor Monterey Pop, de film van het gelijknamig festival in Monterey, USA, juni 1967. Uw recensent beschouwt deze op merking maar als het understatement van het jaar (als zodanig was ze waar schijnlijk - je weet het nooit, tegen woordig ook bedoeld): deze vijf kwartier durende popfilm houdt je bij voortduring op het randje van je stoel. Verantwoordelijk daarvoor zijn natuurlijk in eerste instantie de pres taties van de optredende popkunste naars. De muziek liep uiteen van soul, blues en jazz tot folk en rock, met als extreme uitschieter een vol kwartier Indiase pop van sitarspeler Ravi Shankar, een zeer controversieel stuk je werk met duidelijke tendenzen naar westerse harmonieën en jazzschema's, maar toch ongemeen boeiend. Andere uitschieter: zangeres Janis 37. Toen Mr. Jonathan A. Goutvinck van Opulen- ten gehoord had, dat een vreemdeling hem wilde spreken en dat het om een transactie van grote waarde ging, maakte zijn verveling plaats vooi een staat van opgewonden activiteit. „Hoeraaa! Laat die snaak onmiddellijk binnenkomen, zeg!" riep hij uit. „Fluks, goede Flopkes! Fluks!" De vakbekwame portier hing dus snel de hoorn van de kletsbel weer op en verzocht de smid on ijling.- mee te gaan. Door een onmogelijk grote hall voer de hij de twee vreemdelingen naar een rijkbe werkte deur en hij maakte zich reeds gereed om een bescheiden klopje op die deur te geven met behulp van een wijsvinger-van-twee-ons. Maar Aloppen b:eek niet nodig, want Mr. Jonathan H. Goutvink van Opulenten lag kennelijk al op de oer. Met een brede zwaai opende deze laatste namelijk de deur en hij zei joviaal: „Treedt bin- len, waarde vrienden! Entrez! Komt binnen in dit heilige der heiligen!" „Het hol van de leeuw zult u bedoelen", merkte de smid ijskoud op. „Haha! Hoe luimig! Alleraardigst! Werkelijk al leraardigst!" lachte de bankdirecteur vrolijk. „Laat mij mogen zegge, dat allebei de partijen 'n beetje gelijk hebben, nietwaar? Voor de crediteur is deze directeurskamer het heilige der heiligen maar voor de debiteur daarentegen het hol van de leeuw! Moet ik onthouwe. hoor! Zo'n grapke gaat er bij de confrères altijd in als koek!" En de heer Jonathan H. G. van O. presenteerde smid- je Verholen een sigaar en vroeg hem toen wat hij eigenlijk kwam doen. „Ik kom u wat bren gen". antwoordde de smid. „Iets wat heel veel vvaard is". Een gelukkig lachje gleed toen over het gelaat van de bankdirecteur en hij mompel- Je: „Ongelooflijk! Incroyable! De mee. mense kome vandaag de dag geld hale! En nu komt er ^ent.ie brenge! En dat nog wel in deze benarde tije van bestedingbeperking". Joplin, die aan de expressiemogelijkhe den van de blues bijna niet genoeg heeft voor haar sterk emotionele ui tingen: ze springt haast haar schoe nen uit van opwinding. De film zelf is ook een uitschieter. Het is geen veredelde „Moef Ga Ga" ge worden, waar je niemand op herkent. Het publiek, de entourage, de musici, de reacties van andere musici, de sfeer (weet je wel), alle facetten van Monte rey zijn recht gedaan, met inzet ge registreerd, door duidelijk zich be- trokkend voelende cameralieden onder aanvoering van D.A. (Don't look back) Pennebaker, en samengevoegd tot een filmisch document van een tijdsbeeld. Het tijdsbeeld van de hippie, die re laxed genietend naar goede muziek luistert, die zich wil inzetten voor de goeie gang van zaken, die zich uit ei gen wil ordelijk gedraagt (de vele ge helmde politiemannen konden onge stoord naar de vele fraaiemeisjes kij ken). De beelden zijn bovendien voort durend esthetisch zeer bevredigend. Erg goed hoor, te gek (zeer aanbe volen). Monterey Pop van D.A. Pennebaker. Uitgebracht door Actueel Film. Vanaf deze week in Rembrandtspleintheater, Amsterdam. Optredenden: Mamas and Papas, Janis Joplin met Big Brother and the Holding Company, Otis Red ding, Ravi Shankar, Jimi Hendrix, Scott McKenzie, Grace Slick met Jef ferson Airplane, Hugh Masekela, Simon and Garfunkel, Eric Burdon and The Animals, The Who, Canned Heat, Country Joe and the Fish. Geen Nederlandse ondertiteling, ook niet bij de (korte) vraaggesprekjes. Ned. Herv. Kerk Beroepen: te Ederveen, Kamerik en te IJsselmuiden: D. van Vliet te Zetten- Andelst; te Nieuw Vennep: J. H. de Vree te Sleeuwijk; te Hardinxveld: I. Boot te Wijngaarden. Aangenomen naar Emmen: P. C. 't Hooft te Kollumerzwaag. ROTTERDAM De pro forma afgif- teprijs van de aandelen van de beleg gingsmaatschappij Unitas NV bedroeg op 15 dezer f 559,-, op de 15e van de vorige maand f 553,-, aldus een com muniqué. Gezien het feit, dat dit jaar Deside- rius Ersamus wordt herdacht, zal de AVRO in de komende maanden eens in de veertien dagen een aflevering bren gen uit een nieuwe serie, getiteld Mens, muziek, materie", waarin de muziek uit de tijd van de Renaissance zal worden belicht. In deze door drs. Hans Bol te redige ren reeks uitzendingen zal vooral aan dacht worden besteed aan: de mens, het individu dat zijn eigen karakteristieke plaats, als consument zowel als producent, in de muziek tracht te vinden; de muziek, waarin de scheppende kunstenaar zich steeds persoonlijker zal gaan uiten; de materie, de grondstoffen, die de muziek van nieuwe levenskracht heb ben voorzien. De uitzendingen staan als volgt gepro grammeerd: - op donderdag 23 oktober van 23.20 tot 23.55 uur „Erasmus en de muziek van zijn tijd"; - op donderdag 6 november „Erasmus en de kerk van zijn tijd"; - op donderdag 20 november „Eras mus en de wereldlijke muziek van zijn tijd"; - op donderdag 4 december „Erasmus en het concilie van Trente"; - op donderdag 18 december „De mu ziek aan het Bourgondische hof"; - op donderdag 15 januari „De muziek aan de Italiaanse hoven"; - op donderdag 29 januari „De muziek aan de Duitse hoven"; - op donderdag 12 februari „De burge rij musiceert: Duitsland"; - op donderdag 26 februari „De burge rij musiceert: De Nederlanden en Frankrijk"; - op donderdag 12 maart „De burgerij musiceert: Italië eh Engeland". AMSTERDAM Arnold Gilissens's Bank NV heeft heeft NV Effectenkan toor Jonker en Zn., waarmee reeds nauw werd samengewerkt overgeno men. Effectenkantoor Jonker en Zn. blijft onder eigen naam zijn activi teiten voortzetten. Tot commissaris bij effectenkantoor Jonker en Zn. is be noemd dr. W. H. Berghuis, terwijl de heer C. W. Jonker tot de raad van com missarissen bij Arnold Gillissens's Bank NV is toegetreden NIJMEGEN De vandaag in Nij megen gehouden 56ste aandeelhou dersvergadering van Smit-Nijmegen Elektrotechnische Fabrieken NV was de laatste in de reeks. Het bericht dat Smit-Nijmegen via een fusie wordt op genomen in de samenwerkende elektro technische fabrieken Holec te Hengelo, werd van de zijde van aandeelhouders met instemming begroet. In een toe spraak gaf voorzitter prof. H. G. No- len een inzicht in de belangrijke plaats, die Smit zich in de loop der jaren heeft verworven. Voor wat de toekomst be treft, wil Smit zich vooral toeleggen op het ontwikkelen en vervaardigen van speciale produkten. Het feit dat door de aangesloten ondernemingen al in ternationaal baanbrekend werk is ge daan, geeft een goede basis. Daarnaast wordt de onderneming nu ook levens vatbare omgang gegeven. Gezien de veranderingen die voor de deur staan, leverde de beihandeling van het jaar verslag niet veel punten van discussie op. Bij wijze van bijzonderheid vertelde prof. Nolen, dat het bedrijf vorig jaar een regeringskrediet heeft ontvangen voor het tot ontwikkeling brengen van geheel gesloten schakelmateriaal tot 380.000 volt, waardoor binnenkort op zeer eenvoudige wijze grote elektriche spanningen binnen de steden en indus triecentra kunnen worden gebracht. Het intussen voltooide researchwerk wordt ook op regeringsniveau erkend als een zeer vooraanstaande technische prestatie in de wereld. Medegedeeld werd voorts, dat Smit goede vooruit zichten heeft over het mogen leveren van de benodigde tranformatoren voor de nieuwe kernenergiecentrale in Zee land. BEVERWIJK Van Hattum en Blankevoort NV te Beverwijk die reeds een 50 procent deelneming bevat in Beton- en Aannemingsmaatschappij J. H. Laeven NV te Heerlen, heeft met de aandeelhouders van laatstgenoemde vennootschap overeenstemming be reikt over een verkrijging van een ruim meerderheidsbelang. In verband hier mede zal het bedrijf van de te Beek ge vestigde afdeling Limburg van Van Hattum en Blankevoort NV worden samengevoegd met het bedrijf van de NV Laeven onder de ongewijzigde naam Beton- en Aannemingsmaatschap pij J. H. Laeven NV. De directie van deze vennootschap verwacht dat de sa menvoeging zal leiden tot versterking en uitbreiding van de activiteiten, het geen mede het personeel ten goede zal komen. AMSTERDAM De raad van be stuur van de Friesch-Groningsche Hy potheekbank N V maakt bekend dat het in zijn voornemen ligt om aan een in November 1969 te houden buitengewone algemene vergadering van aandeelhou ders een statutenwijziging voor te stel len, waarvan de essenties hieronder vol gen. De mogelijkheid zal worden geopend om bij het te Rotterdam gevestigde alge meen administratie- en trustkantoor NV volgestorte aandelen in te wisse- le~ in royeerfc certificaten aan toon der, waardoor de verhandelbaarheid wordt vergemakkelijkt en ook andere dan natuurlijke persor -ich financi eel bij de vennootschap kunnen interes seren. Wanneer voldoende aandelen zijn omgewisseld, zal voor de certificaten notering ter beurze van Amsterdam worden aangevraagd. De onverplichte volstortingen van aandelen zal volgens de nieuwe statuten te allen tijde kunnen geschieden. De rentevergoeding over het onver plicht gestorte kapitaal* welke de laat ste jaren steeds op 4 pet werd vastge steld, zal statutair op 6 pet worden ge fixeerd. DEN HAAG/AMSTERDAM De on derlinge levensverzekeringmaatschap pij ,,'s-Gravenhage" en de Levensver zekering-maatschappij opgericht in 1863 door het NOG hebben de mogelijk heid geopend tot het sluiten van verze keringen op basis van belegging in aan delen volgens het „fondsenplan". Het door de maatschappijen te vor men beleggingsdepot zal worden sa mengesteld uit aandelen Robeco, Ro- linco en Utilico naar hun nominale waarden gerekend in de verhouding van resp. 3:2:2. Hierdoor zijn een gro te spreiding enerzijds en stabiele groei kansen anderzijds optimaal verwezen lijkt. Aandelenverzekeringen volgens het fondsenplan kunnen wordtn gesloten met looptijden van 10, 15 en 20 jaar of een geheel aantal jaren tot in de 65-ja rige leeftijd (minimaal 6 jaar). Deze verzekeringen worden gesloten met hoofdelijke aansprakelijkheid van bei de maatschappijen voor het geheel van de daaruit voortvloeiende verplichtin gen. De totstandkoming van het fondsen plan is één van de resultaten van d< samenwerking, waartoe de maatschap pijen in april van dit jaar besloten heb ben. Beide maatschappijen kenden a de mogelijkheid tot het sluiten vai fractieverzekeringen.

De Vallei | 1969 | | pagina 2