Brosio: NAVO gericht op onderhandelingen VenhaJk. koek Dodelijke messteek door scheldwoord uitgelokt Rente tot 7% Rijkspost spaarbank altijd safe! V.S. verbieden gebruik van cyclamaten Goei de^winter in. want ie smaakt u eenmaal ndersdan ndere „Onderwijs np maat van de leerlingen" Meer geld voor defensie gevraagd Meer verwacht van Sojoez-proeven probeer morgen eens In Gorkum is de meerderheid het oneens met de burgemeester Ook Kruisinga kandidaat voor „Friesland" Geen bitterheid op Synode Theodorakis naar kamp gebracht Moord in de Jordaan opgelost Rijswijk krijgt sterrenwacht EUROPA MEER RUZIE L\ TAXI Nieuw middel tegen olievervuiling STAATSSECRETARIS: 22 STEKEN Horde Damjongeren stortte zich op drie agenten MAANDAS 20 OKTOBIR Itêf MOSKOU De Sovjet-Unie heeft za terdag de Sojoez-8, haar laatste beman de ruimtevoertuig dat nog om de aar de cirkelde, laten landen en verklaard dat de kosmonauten van de Sojoez-6, -7 en -8 hun programma volledig heb ben uitgevoerd. Waarnemers zijn ech ter van mening dat zich onverwachte moeilijkheden hebben voorgedaan waardoor de koppeling van de Sojoez-7 en de Sojoez-8 gevolgd door het aan el kaar lassen van deze ruimtevoertuigen niet is doorgegaan. De Sojoez-8, de laatste van het „ruimte-troika" met de veteranen ko lonel Vladimir Sjatalof en dr. Alexei Jelisejef landde in de omgeving van de Aziatische mijnstad Karaganda waar haar zusterschepen respectievelijk don derdag en vrijdag aan de grond kwa men. De Sojoez-8 landde nagenoeg pre cies een week nadat het ruimte-experi ment begon met de lancering van de Sojoez-6 waarvan de bemanning tijdens de ruimtevlucht lasexperimenten in het ruimtevoertuig - uitvoerde., De Sojoez-7, die zondag met drie ruimtevaarders was gelanceerd, en de Sojoez-8 hadden, volgens gezaghebben de kringen in de Sovjet-Unie en Weste lijke deskundigen moeten koppelen om daarna aan elkaar gelast te worden, maar zij zijn in feite nooit dichter dan 500 meter bij elkaar geweest. Vlak na de landing zei een televisie verslaggever echter dat het vluchtpro- gramma geheel is uitgevoerd." Ook het Russische volk had, volgens waarnemers, iets verwacht wat meer spectaculair zou zijn geweest, maar het enige belangrijke nieuwe was het lassen op afstandbediening in een ca- bine-apartement waar de druk was weggenomen. ADVERTENTIE koffie met"benodigdheden": een kopje heerlijk hete koffie en een plak malse, kruidige BRUSSEL Manlio Brosio, de secretaris-generaal van de NAVO* heeft za terdag in Brussel de politiek van het Atlantisch bondgenootschap omschreven als een die zich richt op onderhandelingen en overeenkomsten op basis van voldoende veiligheid. Alles wat gezegd is over de mogelijke bedoelingen die de Sovjet-Unie heeft met een veiligbeidsconferentie, verandert niets aan de fun damentele geallieerde houding, die o,m. de Sovjet-doctrines wil onderzoeken en haar ware bedoelingen probeert uit te vinden. Brosio noemde de politiek die gericht is op het voeren van onderhandelingen, ook de meest effectieve om de geallieerde solidariteit sterk te houden. HILVERSUM —Onder de bevolking van Gorkum is een enquête gehouden naar aanleiding van de moeilijkheden tussen burgemeester ridder van Rap- pard en de gemeenteraad. Meer dan de helft van de ondervraag de mannen 57 procent en vijftig procent van de vrouwen vindt dat de burgemeester in het conflict met wet houder Killian onjuist heeft gehandeld. Twaalf procent van de mannen en vijf tien procent van de vrouwen gaf de burgemeester gelijk Op de vraag wat er nu in Gorkum moet gebeuren gaf 41 procent van de mannen en 32 procent van de vrouwen als antwoord: een nieuwe burgemees ter. Van de mannen onder de veertig jaar was dit percentage 45. De ■'Taag of de wethouders en de raadsleden hun zetels weer moeten in nemen werd door een kwart van de mannen en 22 procent van de vrouwen bevestigend beantwoord. Deenqu ête werd gehouden door de Nederlandse Stichting voor de Statis tiek in opdracht van de KRO. Brosio, die sprak in de vergadering van het NAVO-parlement in Brussel, heeft felle kritiek geleverd op unilate rale beslissingen, die soms binnen de NAVO genomen worden. Hij noemde die uitzonderlijk schadelijk. Als het bondgenootschap gehandhaafd en ver sterkt moet worden en niemand twijfelt daar volgens hem aan moe ten speciaal de belangrijkste leden zul ke unilaterale beslissingen vermijden, juist omdat hun handelingen het groot ste gewicht in de schaal leggen en om dat zij de grootste verantwoordelijk heid hebben. Brosio doelde hierbij op eenzijdige beslissingen die betrekking hebben op inkrimping van troepen in Europa Hij vond dat de bondgenoten hun proble men moeten bespreken en noemde als goed voorbeeld daarvan de besprekin gen die in 1966 en 1967 in Bonn tussen Duitsers, Amerikanen en Britten over de troepensterkte in Duitsland zijn ge houden. Toch, zei hij, moeten zulke bespre kingen eigenlijk beginnen voordat de regeringsbeslissingen genomen zijn. dus ze moeten ook openstaan voor de ande re bondgenoten. Brosio heeft zaterdag in Brussel ook betoogd dat Europa, na zijn economisch herstel, een groter deel van de NAVO- defensieinspanning voor zijn rekening kan nemen. Het is een feit dat het grootste deel van de Amerikaanse de fensieuitgaven gaat naar de nucleaire afschrikking en naar verplichtingen in Azië en elders. Dat doet echter niets af aan de noodzaak van een serieus op nieuw bezien van de Europese inspan ningen. Over een Europese veiligheidsconfe rentie heeft Brosio nog gezegd, dat die drie gevaren inhoudt. In de Russische voorstelling ervan hebben West- en Oost-Europa plus het Europees-Aziati sche land Rusland, het eerste recht om de Europese veiligheid te bespreken, waarbij Amerika dan uitgenodigd zou kunnen worden. Deze pan-Europese een heid, is echter geen realiteit. Deze puur geografische benadering van Rusland, zou het. Atlatnisch bondgenootschap van het begin af aan ondermijnen. Als tweede gevaar zag Brosio dat een belangrijk doel van de qonferentie zou kunnen zijn het scheppen van een nieuw veiligheidssysteem in Europa. Dat houdt automatisch in een overboord zetten van het oude systeem. In de derde plaats vreesde hij dat een conferentie die geen of weinig succes heeft, en alleen overeenstemming be reikt over kleine zaken, automatisch leidt tót een bevestiging van de status quo in Europa, dat is de permanente de ling van Duitsland. Brosio zei, dat de NAVO vooral gein- teresseerd is in onderhandelingen over gewogen troepenverminderingen aan beide kanten. De geallieerde regeringen doen serieuze pogingen om een bruik baar schema te maken voor zinvolle onderhandelingen en overeenstemmin gen op dit punt. Generaal Goodpaster, de geallieerde opperbevelhebber in Europa, heeft za terdag inv Brussel indirect om meer geld en meer inspanning voor het At- ADVERTENTIE SPAR DEN HAAG Een scheldwoord heeft de 57-jarige prostituée Anna Christina Bloemers uit de Haagse Ge- leenstraat zaterdag het leven gekost. De vrouw, die gisteren 58 jaar zou zijn geworden, is op klaarlichte dag met een mes op de buitentrap van haar huis neergestoken. De politie heeft drie mensen gearres teerd. Haar benedenburen gingen on middellijk mee naar het bureau. Gis termorgen werd ook de 37-jarige W. W. W., met wie het slachtoffer samen woonde. aangehouden. De vróuw bewoonde de tweede eta ge van een pand, dat uit drie verdie pingen bestaat. Op de eerste verdie ping huist het echtpaar L. F. De man. een autowasser, is Marokkaan, de vrouw A. R., is eveneens prostituée. Anna's zuster bewoont de^parterre. De verhouding tussen oe bewoners van de eerste en tweede verdieping was al lange tijd niet goed. Ahna en ook haar zuster wilden het echtpaar eruit hebben. Zaterdag, kort na zessen, kwam Anna de buitentrap af. Zij had volgens de politie, iets te veel gedronken De 52-jarige benedenbuurvrouw stond juist in de deuropening op haar etage haar 42-jarige man op te wach ten. Er ontstónd een ruzie, waarbij het gewraakte scheldwoord werd gebruikt. De buurvrouw gooide een kopje peper naar de vrouw op de trap en toen moet er volgens de lezing van de politie zyn gestoken. Gillend en bloedend is dè vrouw de trap verder afgelopen. De arbeider, met wie het slachtoffer samenwoonde, zegt mets te hebben gehoord. De zuster reageerde onmiddellijk op het lawaai en kwam met een ploertendoder naar boven, waar zij de voordeur van de buren bewerkte. Anna was inmiddels in een taxi te rechtgekomen, die juist voorbijkwam. In het ziekenhuis Zuidwal overleed zij kort na aankomst. Twee vrouwen heb ben verklaard, dat zij Anna hebben ho- LEEUWARDEN Dr R. J. H Kruisinga, staatssecretaris van volks gezondheid, zal als commissaris van de Koningin in Friesland worden voor gedragen door de provinciale besturen van de A.R.P., C.H.U. en K.V.P en de fracties van. deze partijen in de Friese provinciale staten. De heer Kruisinga, die mr. H. P. Linthorst Homan zou moeten opvolger- is inspecteur van volksgezondheid in Friesland geweest- De drie partijen hebben audiëntie aangevraagd bij de minister van binnenlandse zaken, om hun standpunt over de opvolging van mr. Ljnthorst Homan, die volgend jaar, met pensioen gaat, toe te lieten. ren zeggen dat de autowasser de da der zou zijn geweest. Het mes, waar mee de dodende - steek is toegebracht is nog niet gevonden. De arrestanten ontkennen. lantisch bondgenootschap gevraagd. In het NAVO-parlement beval hij de par lementariërs aan de nodige stappen te ondernemen om te verzekeren dat de militaire mogelijkheden van de allian tie op he^ niveau worden gehouden, „noodzakelijk om onze defensieve taak te laten uitvoeren Het is duidelijk, zo zei hij, dat militaire commandanten het bondgenootschap alleen maar van die verdedigingsmogelijkheid kunnen voorzien, waarvoor uw kiezers willen betalen. De NAVO wil geen vruchten van een oorlog plukken, ze gaat hoge oorlogsmachten uit de weg, maar ais ze de vruchten van de vrede wil plukken, zal ze de kosten van de vrede op moe ten brengen. Generaal Goodpaster ging er van uit dat er, na twintig jaar Atlantisch bond genootschap, nog steeds een dreiging van Sovjetzijde aanwezig i s. Voor de fensieve strategische bewapening geeft de Sovjet-Unie vier dollar uit, tegen een in de V S. Voor offensieve strategische wapens ligt die verhouding o p 3 staat tot 2. Daarbij gaat een dollarvergelijk nog niet eens goed op, want, het bruto nationaal produkt van de Russen is slechts de helft van dat van de V.S. Goodpaster wees ook op de toeneming van de Russische vloot. Ze telt nu 1600 schepen in totaal. Het aantal onderzee- ers zal snel de 400 bereiken en dat zijn allemaal nieuwe schepen, voorzien van de beste middelen van moderne techno logie. Minder dan een procent van de schepen is ouder dan 20 jaar ROME De eerste helft van de tweede bisschoppelijke wereldsynode is thans achter de rug en werd geken merkt door een sterke liberale stro ming naar een nieuw en moderner be leid van de r.k.-kerk. Enige bisschoppen voorspelden dat de paus toe zou geven en de ongeveer 3.000 bisschoppen meer vrijheid zou gaan geven bij het nemen hunner be slissingen. Dit zou dan een verandering van groot historisch belang zijn, want gees telijken en leken zouden hun stem beter hoorbaar kunnen maken in Rome dan ooit het geval is geweest, en de stem van de machtige conservatieve curie zou er door worden verzwakt. Over de Pauselijke autoriteit is veel en nijver gedebateerd maar de debat ten hebben, volgens de Britse kardinaal Heenan, „geen bittere bijsmaak achter gelaten." De synode, vond hij, zou in deze woe lige tijd het geloof kunnen herstellen en de gelovigen kunnen aanmoedigen De liberale richting is zich van dag tot dag scherper gaan aftekenen en jongstleden donderdag sprak slechts een van de 18 sprekers zich uit voor het handhaven van het huidige pause lijke gezag. In Rome zijn thans comités van bis schoppen. naar de landstalen samenge steld, bezig met het bestuderen van een rapport dat is ingediend door de aartsbisschop van Parijs, kardinaal Marty. ADVERTENTIE t ÉÉi SPAARBANKI IUIMUVOK1 999-123 ha STAMT «lap* 1 tm m NEW YORK Uit voorzorg maakt de Amerikaanse regering een eind aan het algemeen gebruik van kunstmatige zoetstoffen, cyclamaten genaamd, in plankmakende frisdranken en verma- geringsvoedsel. De cyclamaten ,die bij zeer overvloe dige toediening aan dieren schadelijk voor de getondheid zijn gebleken, wor- ROTTERDAM British Petroleum heeft een middel tegen olievervuiling op zee ontwikkeld, dat slechts zeer ge ringe vergiftigingsverschijnselen bij zeedieren veroorzaakt Het kan ook wor den gebruikt voor het schoonmaken van stranden. Het nieuwe wapen tegen olievervui ling is, aldus BP, minstens even doel treffend als de meer giftige middelen, die tot nu toe werden gebruikt. ADVERTENTIE mijn volgende pakje is weer ■c U! den in Nederland heel wat minder ge bruikt dan in Amerika. De sla'nkmakende dranken van Coca Cola, Pèpsi Cola en Royal Crown ma ken in Amerika een stevig deel van de omzet uit, in Nederland niet. Cyclama ten komen in ons land slechts in en kele dranken voor, maar veelvuldig zoetstoftabletten. Alleen met een spe ciale ontheffing van een algemeen ver bod kunnen hier kunstmatige zoetstof fen aan dranken en jarh worden toege voegd. Wordt het toegestaan, ten ge rieve van suikerpatiënten, dan mogen de dranken niet als slankmakend worden aangeprezen. Ook de Amerikaanse re gering blijft verwerking van cyclama ten in speciaal dieetvoedsel toestaan. Naar men van de zijde van de Ne derlandse keuringsdienst van waren desgevraagd meedeelde, is de verwer king van in het algemeen zoetmiddelen in Nederland niet verboden. Wel moet dit worden gedeclareerd, dat wil zeg gen op het etiket van de artikelen wor den vermeld. „Onzinnig en wetenschappelijk on houdbaar' heeft prof. Helmut Mehnert het besluit genoemd van de Amerikaan se minister van gezondheid, Robert Finch, om de zoetstof cyclamaat in de VS met ingang van 1 februari 1970 te verbreden. Intussen heeft Zweden, zoals gemeld, het gebruik van cyclamaat eveneens verboden. Finch heeft zijn maatre gel in hoofdzaak genomen op grond van waarnemingen in een Frans laborato rium, waar zich bij muizen na het voeren van te grote doses cycla maat blaaskanker zou hebben ontwik keld. Aan deze muizen werd echter het honderdvoudige van de hoeveelheid cy clamaat toegediend van 'de portie die de gemiddelde verbruiker per dag bin nen krijgt. ZIEKIKZEE „Het voortgezet on derwijs zal moeten worden afgestemd op de aanleg van de leerling. Dat maakt een kritische beschouwing nood zakelijk. Gedacht wordt aan een opzet, die het onderwijs snijdt, naar de maat van de leerling. Op den duur zal waar schijnlijk wel „het zitten blijven" wor den afgeschaft, wat tevens een eind maakt aan de jaarklassen." Dit zei zaterdag staatssecretaris mr. J. H. Grosheide (Onderwijs) tijdens de viering van het honderdjarig bestaan van het Zeeman-lyceum in Zierikzee. De staatssecretaris zei ook dat er momenteel een „sterke aandrang" be staat om de eindexamens af te schaf fen. „Dit zou de scholen de mogelijk heid geven een eigen onderwijsbeleid te voeren." ATHENE Mikis Theodorakis, de Griekse componist die tot nu toe in bal lingschap in een klein Grieks bergdorp heeft gewoond, is naar een gevangen kamp overgebracht. Sinds ongeveer een jaar geleden woonde Theodorakis met zijn vrouw en twee kinderen noodgedwongen in het dorp Zatouna, in de centrale Peleponne- sos, een ongezond en doods plaatsje. Volgens een nog niet bevestigd be richt zou hij zijn overgebracht naar een kamp te Oropos, dat ongeveer 100 kilometer ten noordoosten van Athene ligt, tegenover het eiland Euboea. Waarom dit is gebeurd is niet. duide lijk. Het zou in verband kunnen staan met de gezondheidstoestand van Theo dorakis of. met het gevaar voor vluch ten. (Vervolg van pagina 1)- De vrouw kwam met dit verhaal thuis waar op dat ogenblik de 81-jarige L„ een kind uit haar eerste huwelijk, was. De jongeman - geen onbekende van de Arnhemse politie, die hem al enkele malen wegens geweldpleging heeft aangehouden - ontstak ln woede. Hij ging maandagavond naar een café om zich moed in te drinken, wan* dat er nu iets gebeuren moest, stond voor hem vast. Zijn moeder had hem trouwens om hulp gevraagd. In het café maakte hij kennis met de achttienjarige J. v.d. D., die ln het be zit was van een auto. Hem vroeg L. of hij na sluitingstijd even naar de Jordaan gebracht kon worden. Dat kon. Van D. reed L. naar de Lijnbaansgracht. Hij zou wel even wachten totdat hij terugkwam L. liep naar het huis van zijn stief vader en vond de deur op een kier Hij liep naar binnen. De oude man sliep, maar werd wakker van het ge rommel in zijn woning. Eenmaal ont waakt, begon hij direct een scheldka nonnade tegen zijn stiefzoon. Deze werd zo kwaad dat hij een schaar, die hij in zijn zak droeg, ln de hand nam en als een wilde begon te steken. Drie van de 22 steken waren, zo heeft de sectie later uitgewezen, do delijk. Na deze wraakoefening ging hij te rug naar de auto en liet zich terugrij den naar het huis van zijn moeder. De schaar gooide hij in het water van de Buitensingel nabij het Rijksmu seum. Ook Van D. is na de bekentenis van L. gearresteerd. Of hem medeplichtig heid kon worden aangerekend kon commissaris Sanders gistermiddag nog niet zeggen. De politie had al direct wraak als motief gekozen, omdat er van roof geen sprake kon zijn. Het bleek hier evenwel geen geval van wraak van een clan uit de onderwereld tegen een man die daar ook geen onbekende was, maar van een familiewraak. AMSTERDAM Zondagmiddag om streeks kwart over twee heeft zich op de Dam in Amsterdam een nogal ern stige rel voorgedaan. Drie politieman nen waren naar het monument ge gaan omdat hun bekend was, dat zich daar een 25-jarige kelner bevond, die zich schuldig maakte aan het over treden van de Opiumwet. Zij troffen de man daar inderdaad aan, maar toen zij hem wilden arres teren verzette hij zich hevig en riep naar andere aanwezigen bij hot monu ment: „Laat niet toe dat ze mij mee nemen, trap ze liever in elkaar Hierop wierp een hele horde zich op de drie agenten, die de grootste moeite hadden hun arrestant in de auto te krijgen. Voordat de auto weg kon rijden, is deze door nog onbekende daders o.a. met een ijzeren staaf ern stig beschadigd. Zo werd ook de voor ruit ingeslagen, met het gevolg, dat een van de agenten glassplinters in zijn oog kreeg en in een ziekenhuis moest worden behandeld. Op de arrestant werd o.a. LSD en andere verdovende middelen aangetrof fen. DEN HAAG Rijswijk in Zuld- Holland krijgt een sterrenwacht. Er komt een telescoop met een spiege! van dertig centimeter doorsnee. De sterrenwacht wordt gebouwd op «er, nog te bouwen flatgebouw op 42 me ter hoogte en is een geschenk van eer. aannemer aan een jubilerende woning bouwvereniging Amateursterrenkundi- gen en scholieren zullen van de ster renwacht kunnen profiteren.

De Vallei | 1969 | | pagina 5