Conclusie Europese onderzoekscommissie: STERKE MAN" IN ZWEDEN Herdrukken van oorlogsboeken Vrag film en n.a.y. over Bronbeek New Yorkse politie heeft eigen t.v. Premier Palme heeft een bont verleden Politie staat er goed op in Middelburg HitierGoering en Goebbels beraamden pl an Prinses Anne in nachtclub Huis ontdekt van Xenophon Beenderen in bos opgegraven 99 VOORAL DE MENSEN WAKKER HOUDEN Rijschool zit zonder auto's Oude culturen Zojuist verschenen Gelokt Brandt Over de brug Bernadette Devlin LIFTREIS JEUGD ontvoerd Nieuwe kluis kon niet open „GEEN VERRASSING MAANDAG 20 OKTOBER 1969 NAZI'S STAKEN RIJKSDAG ZELF IN DE BRAND PARIJS De nederlancler Marinus van der Lubbe heeft de Rijksdag in Berlijn in 1933 niet in brand gestoken. Het was een komplot van Hitier en zijn aanhangers om het parlementaire systeem af te schaffen. Deze conclusie, gebaseerd op nieuwe gegevens, werd bekendgemaakt door de Europese commissie voor wetenchappelijk onderzoek naar de oorzaken en gevolgen van de tweede wereldoorlog. De commissie zei verder dat zij de namen heeft van twee vroegere SS'ers, die de brand stichtten. Een van hen is nog in leven, maar de commissie wil de namen van deze twee SS'ers niet bekend maken „in de hoop te zullen ont dekken wie het brandbaar materiaal het gebouw binnen bracht." MARINUS VAN DER LUBBE onschuldig DEN HAAG Joh. van de Brake, lid van de Tweede Kamer voor de groep- Harmsen, heeft de minister van Cul tuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk schriftelijk gevraagd een nauwge zetter selectie toe te passen by de toe kenning van subsidie aan filmmakers. Hy wijst mej. Klompé op de film „Bron beek byvoorbeeld", die 9 oktober j.l. voor de televisie is vertoond en waar voor de maker René van Nie de „Van der Rynprys 1969", groot f 2500,-, heeft ontvangen. „Kan de minister meedelen of het waar is, dat aan de opnamen, die bijna twee jaar geleden hebben plaatsgehad, teksten en beelden zijn toegevoegd, die er door de samenstellers bij zijn ver zonnen en dat van de tien of elf bewo ners van Bronbeek, die in de film te zien waren er vijf overleden zyn", zo wil de heer Van de Brake weten. Naar de mening van de vraagsteller, is het een tere en smadelijke zaak voor de nabestaanden bovengenoemde per sonen in een z.i. verkeerd daglicht te stellen. Verder informeert hij er naar of het de minister bekend is, dat de samenstel ler van de film beloofd had deze film op Bronbeek te vertonen alvorens deze in première zou gaan. „Is de minister niet van mening, dat het geven van f 40.000 subsidie door het departement van C.R.M. voor een dergelijke film vertoning een ernstige fout is", aldus de heer Joh. van de Brake. HILVARENBEEK De veertienjarige scholier Jos van Hoof heeft in de bossen by Hilvarenbeek een grote hoeveelheid menseiyke beenderen opgegraven. Waarschijnlijk betreft het de stoffe lijke overschotten van drie mensen, ver moedelijk gefusilleerde verzetsmannen of gesneuvelde Duitse militairen. De commissie verklaarde dat de nieuwe gegevens bestonden uit docu menten, „die iedereen had kunnen zien" en van getuigen, „die hun mond gehou den hebben, omdat zij geen moeilijkhe den wilden krijgen" in Duitsland, waar enkele van de hoofddaders nog steeds wonen. De gegevens van de commissie weer leggen de algemeen aanvaarde theorie van dr. Fritz Tobias, het hoofd van de veiligheidsdienst in Neder-Saksen, dat de later terechtgestelde Nederlander de brand werkelijk zelf had gesticht. De commissie zei dat zekere verdedi gers van het nazibewind aan het werk zijn geweest, en „het is een politiek ge vaar om deze verdedigers ongestoord hun gang te laten gaan." Zowel leden van de SS als van de SA waren in het gebouw toen het in brand raakte( aldus de commissie. Josef Goeb bels en Hermann Goering hadden de lei ding bij de operatie en het was waar schijnlijk een idee van Goebbels. Er was bevel toe gegeven door „de hoogste in stanties van de nazipartij", waarschijn lijk door Hitier zelf, zo zeiden de leden van de commissie. De brand in de Rijksdag, het gebouw van de Duitse volksvertegenwoordiging betekende het begin van het dictatoriale terreurbewind van Adolf Hitler. De zelfde nacht dat de brand plaats had, werden vele politieke tegenstanders, communisten en Joden opgepakt. De jonge Nederlander, die berecht werd en geëxecuteerd, was zeker in het gebouw „en trachtte iets in brand te steken", zo luidde het oordeel van de commissie. Maar volgens een thermody- namisch onderzoek, waartoe de commis sie opdracht heeft gegeven, kon hy niet alleen de brand in enkele minuten door het hele gebouw hebben verspreid. Bovendien was Van der Lubbe in een gecompliceerd web van bedrog en in trigue gelokt. Hy werd met opzet ge bruikt als communistische zondebok en „er zyn bewyzen voor dat de politieke politie zich byzonder veel moeite heeft gegeven" om zijn schuld te bewyzen. De nazi's hadden de angst voor het communisme nodig, om het volk te be wegen zyn burgerrechten op te geven. De commissie werd in januari 1968 gevormd op initiatief van de Westduitse minister Willy Brandt, de Luxemburgse parlementariër Pierre Grégoire en de vroegere Franse minister van Culturele Zaken, André Malreux. Op een persconferentie laö de Franse historicus Jacques Delarue een samen vatting van zijn bevindingen voor, en verklaarde dat het niet waarschynlyk is dat wanneer opnieuw nieuwe feiten aan het licht komen, dit de algemene conclusie zou veranderen. Het volledige document zal later wor den gedrukt. Enkele van de conclusies waren: „de legende van de onschuld van de nazi's en de individuele schuld van Van der Lubbe" blijken niet bestand tegen een wetenschappelijk onderzoek van de fei ten. Van der Lubbe werd veroordeeld met behulp van vervalsingen, die nu te bewijzen zyn. De belangrqkste valse getuigen zyn nu bekend. Een zo klein mogeiyk aantal party- functionarissen was van het plan op de hoogte. De planning, de voorbereidingen en de politiebescherming waren toe vertrouwd aan de SS. De belangrykste vergaderzaal van de Rijksdag was van te voren be werkt met brandbaar materiaal. Een speciaal commando van SS- en SA-agenten, die bevel hadden ge kregen om de uitbreiding van de brand te vergemakkeiyken, was in gezet. Van der Lubbe - werd uitgekozen voor de operatie om de beschuldi ging dat de communisten de mis daad begaan hadden te vergemakke lijken. Onder degenen die byzonderheden hebben ttoegevoegd aan de geschreven conclusies zijn Simon Wiesenthal, een Poolse Jood, die nu in Oostenryk woont en aan wie het te danken is dat Adolf Eichmann werd gevangen, Walter Hof er, de directeur van het historisch instituut van de universiteit van Bern en dr. Eduard Calic, een Joegoslavische his toricus, die onlangs door een man met een pistool werd bedreigd voor zyn bydrage tot het rapport van de commis sie. De zaak is nu in behandeling voor een Beriyns gerechtshof, zo zei hij. Een omstandigheid, die de tongen van verschillende Duitse getuigen losmaakte, was het verschynen in druk van de theorieën van Tobias, ongeveer 10 jaar geleden, in een Duits tydschrift. „Zy schreven brieven om het tegen deel te bewezen" zo zei dr. Calic. Enkele getuigen hebben belangryke posten in het na-oorlogse Duitsland, zy hielden zich stil. Maar toen zy van onze NEW YORK De New Yorkse politie houdt zich thans op de hoogte van wat er op bepaalde punten in de stad ge beurt door middel van een aantal eigen televisiecamera's. In hét hoofdbureau van de politie be vindt zich een commandopost waar men, groot en duidelyk, kan zien wat die camera's doorgeven. Burgemeester Lindsay en hoofdcom missaris van politie Leary hebben maan dag de nieuwe televisiedienst in wer king gesteld. Alles wat de camera's opnemen komt ook op de videoband die wordt bewaard. Dit heeft het voordeel dat men het beeld by de hand heeft van byvoor beeld iemand die tijdens een demonstra tie op een ander schiet of op een andere manier aanvalt, en daarbij door een van de camera's betrapt is. De TV-commandopost is door speciale lijnen rechtstreeks verbonden met de 78 afdelingsbureaus van de New Yorkse politie, zodat men kan doorgeven wat er elders in de stad gebeurt en waarop dan het personeel van een bepaalde af deling in actie kan gaan. Door middel van die speciale tele foonverbindingen en een eigen kleine computer kan men elke dag in de tv- commandopost te weten komen hoeveel agenten er in de diverse afdelingen in dienst zyn, en waar zy zich bevinden. Hitler, Goering en Goebbels, het misdadige trio dat dan Duitsland regeert, hebben hun zin. De Rijksdag brandt, de burgerrechten zijn opgeheven. commissie hoorden, begonnen zy over de brug te komen." Enkelen van hen gaven hun verslagen aan de Amerikaanse ambassade. Nieuwe getuigen leidden tot de ont dekking van verdere documenten, maar in het algemeen kon iedereen deze do cumenten hebben ingezien. Veel namen van deelnemers aan het komplot werden op de persconferentie bekend gemaakt. Delarue zei later dat velen van hen later zyn terechtgesteld na andere intriges van de nazi's. Maar enkelen van hen zyn nog in leven. Er waren ongeveer 40 nieuwe getuigen, on der wie zeven „zeer belangrijke." De Ryksdagbrand was de eerste grote gebeurtenis die tot de tweede wereld oorlog leidde, die door de commissie werd onderzocht. De commissie heeft bekendgemaakt ook daarop volgende gebeurtenissen te zullen onderzoeken. Uit een voortuin aan de Sportlaan in Den Haag is dit weekeinde een beeldje gestolen. Het stelt een gezel schap van vier muzikanten en een hondje voor. Het beeldje, gehouwen uit Franse kalksteen, is ongeveer f 4.000 waard. 99 99 O VEN Olof Joachim Palme, Zwedens kersverse premier, is zijn bewind begonnen met een confrontatie met zijn eigen bonte verleden. Een reeks Amerikaanse onderne mingen liet weten geen bestellingen meer te zullen plaat sen in Zweden. De conclusie ligt voor de hand, dat de Amerikanen ein delijk de kans schoon zien afbreuk te doen aan de man die als minister van onderwijs tijdens een Vietnamdemon- stratie arm in arm met de Noordvietnamese ambassadeur door Stockholm marcheerde. Een wonderlijke minister-president die Palme: jong (42), non-conformistisch, vlijmscherp in het debat, arrogant in zijn optreden, bourgois van huis uit, bewoner van een een gezinshuis en berijder van een Fiat 600. Alleen het begin van zyn levensge schiedenis past in het beeld van de gemiddelde politicus die tot 't premier schap van zyn land wordt geroepen. Pal- me, zoon van een welgestelde directeur van een verzekeringsmaatschappü en diens Baltisch-adellyke vrouw, was ja renlang een ziekelyk ventje met geen andere belangstelling dan voor leer boeken. Hy leerde snel. Als zeventienjarige verliet hy de middelbare school en als 24-jarige beëindigde hy geheel naar de eisen van zijn milieu zyn rechten studie aan de Stockholmse universiteit. Kort daarvoor echter was tijdens een studie in Amerika de basis ge legd voor zyn transformatie tot radicaal socialist. Een lifttoer door 35 Ameri kaanse staten bracht hem in contact met de onbeschryflijke ellende en armoede in de getto's van het rykste land ter wereld. Terug in Zweden ontplooide Palme grote activiteit in de Zweedse studen tenorganisatie, waarvan hy in 1952 en 1953 voorzitter was. Hij ontpopte zich als een fel tegenstander van het com munisme en vertoonde kort na de om wenteling in Tsjecho-Slowakye daar van een sterk staaltje. Hij huwde pro- forma een Tsjechische studente om haar naar het vrije Westen te kunnen laten gaan. Het huwelijk werd twee jaar later in alle eer en deugd ontbonden. In 1953 inmiddels was hy al een blauwe maandag sportjournalist geweest werd hij door premier Tage Erlander weggehaald van het ministerie van Bui tenlandse Zaken waar hy als luitenant der cavalerie was neergezet. Op dat ogenblik startte de politieke carrière die hem vrij snel tot eerste vertrouwens man van Erlander maakte. Zo sterk werd zyn positie dat op de kanselary van de Zweedse premier tele foontjes binnenkwamen in de trant van: „Komt Erlander spreken of komt Palme zelf" en dat de telefonist soms telefoon tjes beantwoordde: „Neen, Palme Is er niet kunt u het ook met de premier af?" „Politiek", zo placht Palme te zeggen, „is geen zaak van het nemen van zwaar wegende beslissingen in een riant kan toor, maar van aan de weg timmeren en honderd spreekbeurten per jaar te hou den". In 1958 werd hy gekozen in de Tweede Kamer. En toen hij in 1969 in de Eerste Kamer kwam, had hy een indrukwek kende reeks voorzitterschappen van Ka mercommissies bekleed. zyn laatste ministerie was Onderwijs, pikant genoeg hetzelfde waarvan zijn voorganger Erlander in 1946 naar het premierschap wipte. Te vergelyken met vadertje-Erlander, de behoedzame, vertrouwenwekkende ex-premier, valt Olof Palme nauwe- ïyks. Hy is de man die de machtige Zweedse sociaal-democratische party De nieuwe Zweedse premier Olof Palme, met echtgenote en kinderen. met byna 900.000 leden, by de ver kiezingen van vorig jaar gesteund door 51 procent van de zes miljoen kiezers een nieuw elan heeft gegeven. zyn eerste campagne voor vrede in Vietnam en zijn vergaande democrati seringsplannen spreken vooral de jeugd aan. Zelf vat Palme zyn plannen zo samen: „Ik ben aanhanger van een oude ideologie, die ik moet aanpassen aan deze tijd. We moeten ervoor zorgen met zyn allen behoorlyk samen te leven. Daarvoor zyn gelykheid en broederschap nodig. Om dat te bereiken, moet je de mensen wakker houden. Daarom moet ik steeds zeggen waar het op staat, of dat nou prettig is of niet" 99 99 NOTTINGHAM Studenten van de universiteit van Nottingham hebben vrijdagavond bekendgemaakt, dat zij de Noordierse leidster van de bewe ging voor gelijke burgerrechten, Ber nadette Devlin, hebben ontvoerd. Zij willen mej. Devlin, die het jong ste lagerhuislid is, slechts vrijlaten te gen een losprijs, te storten in de kas van de studentenvereniging Bernadette Devlin is door de studen ten meegevoerd, nadat zij in de Cripps Hall een dlezing over Noord-Ierland had gehouden. Wie de losprijs moet betalen werd niet gezegd. Het ontvoeren van bekende perso nen ten bate van de kas van de stu dentenvereniging is een geliefkoosd tijdverdrijf van de Engelse studenten. MEPPEL Het tydslot in de kluis van de Raiffeisenbank in het Drentse Koekange by Meppel is aanleiding ge weest tot grote moeilykheden. De dag na de opening van het gloed nieuwe gebouw ontdekte directeur S. Nutma, dat de loodzware deur van de kluis met geen mogelykheid open was te krygen. Technici van de slotenfabriek konden niets uitrichten. Na een dag intensief speuren naar het euvel waren specia listen nog niets opgeschoten. De directeur alarmeerde de politie, die 's nachts de wacht by de bank betrok. Wat de technici niet gelukte het open maken van de kluis moest dan maar met zwaarder materiaal gebeuren. De volgende dag werd een drilboor met compressor gehaald, waarmee een gat in de halve meter dikke kluismuur werd geboord. Na zes uur werken was het gat zo groot dat een man zich naar bin nen kon wurmen, die de kluis aan de binnenkant opende. Het gat is inmiddels weer vakkundig gedicht. ZWOLLE „Voor tweehonderd gul den uw rybewys". Onder dit motto heeft de Zwolse rijschoolhouder J. D. in ad vertenties enkele weken geleden enige honderden cursisten gelokt. Meer dan honderd van hen hebben zich er inmiddels bij de politie over be klaagd, dat men niet verder is gekomen dan één enkele rijles. De rijschoolhouder beschikt niet meer over leswagens. Het garagebedrijf, dat D. nieuwe auto's leverde, heeft beslag op het wagenpark laten leggen, omdat D. voor deze aanschaf auto's had inge ruild die door een andere maatschappij waren gefinancierd. De politie heeft de zaak in onderzoek. OLYMPIA, (Griekenland) Griekse archeologen hebben, zo geloven zy, een landhuis opgegraven, waar de Griekse geschiedschrijver Xenophon (434-355 v. chr.) twintig jaar in ballingschap zou hebben doorgebracht. De opgraving werd onlangs gedaan in een gebied ten zuiden van het an tieke Olympia op het Peloponnesische schiereiland. Volgens de curator van antiquiteiten in Olympia, G. Papathanasopoelos, heb ben de opgravingen in dat gebied een „luxueus landhuis" blootgelegd, waar van men aanneemt dat het het huis van Xenophon is geweest. Historici zeggen dat Xenophon door de Atheners twintig jaar werd verban nen naar een Triphylisch dorp, na het Atheens-Perzische bondgenootschap te gen Sparta. De Spartanen gaven Xenophon toen 'n landhuis in Scillus in Triphylia, waar hy het grootste gedeelte van zyn be roemde werken schreef, zoals de Ana basis, de terugtocht der 10.000 Atheense huursoldaten uit Perzië. Het college van B. en W. heeft de gemeenteraad van Amersfoort ge vraagd een bedrag van f 75.000,- ter beschikking te stellen aan het samen werkingsorgaan „Eemland", waarin de gemeenten Amersfoort, Hoevelaken, Hoogland, Leusden en Soest eikaars ge zamenlijke belangen behartigen. LONDEN Prinses Anne zorgde voor voorpaginanieuws door haar bezoek aan een nachtclub. De kranten mel den dat ze zittend bij het zwembad een frisdrank dronk en door de jon geman die haar vergezelde op de wang werd gekust. De 19-jarige dochter van koningin Eli zabeth de Tweede, danste in een zwart broekpak en schoenen met goudengespen, terwijl haar haar los over de schoders viel. Zij verliet de club 's nachts om 2 uur. Dit bezoek wordt door de pers ge zien als een nieuw teken van haar geleidelijke ontwikkeling van school meisje tot jonge vrouw. De laat ste tijd neemt ze steeds meer ver plichtingen van de koninklijke fa milie waar. In het voorjaar heeft ze een verrassend bezoek gebracht aan de Amerikaan se musical Hairen op het toneel gedanst met de spelers en speel sters en andere mensen uit het pu bliek. De club die ze nu heeft bezocht was La Valbonne in Soho. Zij werd ver gezeld van de 21-jarige Sandy Har per, en een ander echtpaar. De club die in juli is geopend en 400.000 dol lars heeft gekost, bezit een zwem bad en de bediening geschiedt door kelnerinnen in bikini. De eigenaar van de club, Hughie Brown, vertel de, dat prinses Anne was binnenge komen op het lidmaatschapsbewijs van prinses Margaret. Anne heeft veel gedanst en dronk een paar co la's. "fcJu wy er in deze maanden regelmatig aan herinnerd worden, dat 25 jaar geleden de gedenkwaardige gebeurte nissen plaats hadden, die leidden tot het einde van de tweede wereldoorlog, is de Baarnse uitgeverij „Holiandia" op de gelukkige gedachte gekomen een aantal boeken, die op deze oorlog be trekking hebben, opnieuw te doen ver schynen. By de eerste druk zyn al deze boe ken reeds in waarderende zin door ons besproken, vandaar dat wij ditmaal met een vermelding volstaan. In de eerste plaats is nu in één band uitgekomen de beroemde trilogie van Elleston Trevor, bestaande uit de delen „Tussen vuur en water" (Duinkerken!), „De Slag om Engeland" en „De Inva sie" (f 15,90). Voorts zijn er twee dub bele oorlogsromans herverschenen, dus telkens twee ln één band, elk eveneens voor f 15,90. In de eerste band zijn ge bundeld „Tanksoldaten" door Peter El- stob en „Currahee!", dagboek van een paratrooper door Donald R. Burgett. De tweede band bevat „Barbara" door Wayne Robinson en „De Slag in de Ar dennen 1944" door John Toland. Al de ze boeken hebben de strijd in Europa tot onderwerp, na de invasie van 6 juni 1944. In paperback verscheen als herdruk: „De Slag om de Residentie 1940" door majoor E. H. Brongers, geïllustreerd met zestien pagina's foto's en tien kaar ten (f 10,-). Eveneens voor de prijs van tien gul den, is in paperback opnieuw uitge bracht de satire over Amerikaanse di plomatie in ontwikkelingslanden: „Ame rika voor de Amerikanen" door John Kenneth Galbraith. Voor de jeugd ver scheen een herdruk van ,De Pony-Club' door C. Northcote Parkinson (f 7,50). Toen men bij „Holiandia" toch aan het herdrukken was, besloot men te vens tot enkele heruitgaven in de serie „Zo leefden...", gestoken in nieuwe stof omslagen van P. Reinders. Bij ons kwamen vier delen, die in de boekhandel f 14,90 per stuk kosten. De titels luiden: „Zo leefden de Moslims in de Middeleeuwen" door Aly Mazahe- ri; „Zo leefden de Azteken bij de inva sie van de Conquistadores" (het leven van de Mexicanen omstreeks het be gin van de zestiende eeuw dus) door Jacques Soustelle; „Zo leefden de In ca's vóór de ondergang van hun rijk" door Louis Baudin en „Zo leefden de Egyptenaren in de Oudheid" door Pier re Montet. Voor lezers met historische belangstelling stuk voor stuk uitgaven van hoog niveau. Wij ontvingen ook nog de volgende pasverschenen boeken, die wij het ver melden waard achten: „Mary Briant III", het derde deel van de vermaarde trilogie door An thony van Kampen. (C. de Boer Jr. te Bussum - f 15,50). „Invalide., nou en!", een geschre ven documentaire door Hans L. Koe koek over de 30-jarige journalist „Wim" die als kind polio heeft gehad, maar er met ijzeren wilskracht in slaagt voor zichzelf en zijn gezinnetje zelf een goe de boterham te verdienen. (L. J. Veen te Amsterdam - f 7,50). „Het kind van de rekening", een spannende thriller door Ab Visser (L. J. Veen te Amsterdam - f 9,50). „Autobiografische flitsen en frat sen", door Pé Ha winkels, een jonge au teur over zijn zeer roomse jeugd in een traditionele Limburgse omgeving („De Arbeiderspers" te Amsterdam - f 6,90). „De Verleider" door Theo Kar», een koele ontleding van allerlei metho den om een meisje te „versieren", ge staafd met verhalen uit de praktijk van de gefingeerde hoofdfiguur Hugo Ver- wey - alles heel klinisch en beschou wend geschreven. („De Arbeidspers" te Amsterdam - f 8,90). „De Pim- en Pomnibus" door Mies Bouhuys, voor kinderen kostelyk vertel de avonturen van twee speelse jonge katjes, met illustraties van Fiep Westen dorp. („De Arbeiderspers" te Amster dam - f 8,90). „Zon aan de overkant" door Jan H. Oosterloo, een actuele streekroman, spelend op Schouwen-Duiveland. (J. H. Kok te Kampen - f 7,30, voor abbonnees op de VCL-serie f 3,65). „Einde en begin", een bundel kor te verhalen door Dieuwke Winsemius, Willem G. van de Hulst, J. W. Veerman, Auke J. Jelsma, Sipke van der Land, R. G. Broersma, Mink van Rijsdijk, Ja- coba M. Vreugdenhil en Jan E. Nie- meijer. (J. H. Kok te Kampen - f 6,90), „Het Sinterklaasboek", leuke, aar dige, geïllustreerde korte verhalen voor wat grotere kleuters, met daartussen door de bekende Sinterklaasliedjes, compleet met muziek. (Van Holkema en Warendorf te Bussum - f 9,90). MIDDELBURG De vrees van enkele oudere politiemensen in Middelburg, dat een enquête over de vraag hoe de be volking over de politie denkt slechts negatieve antwoorden zou oproepen, is niet uitgekomen. Over het algemeen heeft de bevolking van Middelburg zich zeer positief over de politie uitgespro ken. Men staat nuchter en loyaal tegenover de politie. Men vindt een goed functio nerend politie-apparaat, dat bescherming biedt, hulp verleent, en tegen excessen optreedt belangrijker dan een politie, die sociaal wil optreden. Voor het korps van commissarissen Van Oyen is het rapport van de gehou den enquête een grote steun. Commis saris Van Oyen zei, dat dit des te ster ker aanspreekt, omdat onderzoekingen eerder hebben aangetoond, dat de po litieman zich nogal geïsoleerd voelt en meent, dat het publiek over het alge meen negatief over de politie denkt. Een apart geluid kwam uit de kring van de jongeren. Die stelden contact met de politie minder op prijs. Ook vin den de Middelburgse jongeren, die aan de enquête meededen, dat de politie daar de Ambonezen voortrekt. Het sinds kort ingestelde eenrichtingsverkeer in de stad vond ook minder genade in de ogen der jongeren, die het omrijden met van de jongeren, die het omrijden met brommer en fiets bezwaarlijker vinden dan de ouderen, die zich per auto ver plaatsen. Voor de burgemeester mr. J. Drijbei van Middelburg was de gunstige uit slag van de rondvraag over de Middel burgse politie helemaal geen verrassinr „In de acht jaar dat ik hier burgemee.' ter ben zyn er vrijwel geen conflicte geweest tussen burgerij en politie. I wist feiteiyk al bij voorbaat dat d uitslag gunstig zou zyn. Anders ware wy er misschien niet eens aan begon nen".

De Vallei | 1969 | | pagina 6