Den Hertog won Grand Prix des Nations Herman van Springel triomfator bij profs Tweede plaats voor Joop Zoetemelk Hoekstra snelste in massale eindsprintKoers der Winnaars' Centrale conditietraining wielrenners van start Voetbal in het buitenland Verlies voor Tom Okker Harry Jansen winnaar Cup de Cologne AL EEN GRATIS A WENSKAART INGEVULD? BELGIË VERLOOR PRESTIGEDUEL Jos van der Vleuten won in Mierlohout DE GRAAUWE HENGST it/ir irrVi Blok kwalificeerde zich voor WK FD's Eizo Kenmotsu won Olymp. twaalfkamp Twee snelwandel records verbeterd Pele maakt eind aan verwarring Napoles behield titel Dodelijk ongeval op Hockenheimring IFK Gotenburg Zweeds kampioen G.P. van Mexico voor Dennis Hulme het Nederlandse paard dat zegt met een onvervalste Franse tongval. 11.60 12.10 Opvallend gemiddelde I Engeland Portugal Duitsland Italië Spanje Frankrijk België f. 50.000,- en 100.000 tijgertjes wachten als beloning op hen die Esso laten weten wat zij wensen. Haal snel een gratis wenskaart bij een Esso dealer. MAANDAG 20 OKTOBER IM9 Fedor den Hertog: opvallend gemiddelde. Herman van Spring el: een van de beste tijden. BELGRADO Het Belgische voet balelftal, dat zich als eerste Europese ploeg via voorwedstrijden had geplaatst voor de eindronde van het wereldkam pioenschap voetbal, heeft zondag het prestigeduel uit zijn kwalificatiegroep tegen Zuid-Slavië verloren. Na een rust stand van 3-0 wonnen de Zuldslaviërs met 4-0. Er waren 22.000 toeschouwers. In de eerste helft scoorden Belin (2e min.) en Spasovski (32e en 33e min.). Na rust (65e min.) maakte Djajic het 4e doelpunt. De eindstand in groep 6 van de voor ronden voor het wereldkampioenschap is België Zuid-Slavië Spanje Finland 6 4 119 14— 8 6 3 1 2 7 19— 7 6 2 2 2 6 10— 8 6 1 0 5 2 0—-29 Zuid-Korea heeft zaterdag te Seoul in een wedstrijd voor groep 15a van de voorronden van het toernooi om het wereldkampioenschap voetbal Japan met 20 verslagen. Beide doelpunten werden voor de rust gescoord. MIERLOHOUT Jos van der Vleu ten hèeft zondag de profronde van zijn eigen woonplaats Mierlohout gewon nen. Hij had in de slotfase een halve ronde voorsprong gekregen op de rest van het veld en wist deze te behouden. Uitslag: 1. Jos van der Vleuten (Mierlohout) 100 km in 2.17.58; 2. Op een ronde: Johnny Brouwer (Rotter dam); 3. Daan Holst (Amsterdam); 4. Jan v. Katwijk (Oploo): 5. Harrie Stee- vens (Elsloo); 6. Alfons de Bal (Belg); 7. Jan Harings (Sibbe); 8. Leon Willekens (Belg); 9. René Pijnen (Woensdrecht); 10. Albert van Midden (Hilversum). ADVERTENTIE vieux etalon vieux brandy per hele liter PARIJS Fedor den Hertog heeft zondag te Partys de Grand Prix des Nations gewonnen. De Nederlandse amateur reed de 75 kilometer in 1 uur, 44 minuten en 28,5 seconden. H(j had tyjna drie minuten voorsprong op Joop Zoetemelk, die tweede werd en de Deen Leif Mortensen (derde). De overwinning van Fedor den Her tog is geen moment in gevaar geweest. De gereputeerde Nederlandse tijdrijder, die ook deze krachtmeting in de Ronde van de Toekomst won, bleek bij iedere tijdcontrole de snelste. Opvallend was het gemiddelde van Den Hertog, 43,072 km per uur, waarmee hij slechts zes meter per uur minder aflegde dan Van Springel, de winnaar bij de profs, die echter 25 kilometer meer moest rijden. Fedor den Hertog zou zonder twijfel nog sneller zijn geweest, wanneer hij niet was gevallen en na die val van wiel had moeten wisselen. Uitslag: 1. Den Hertog (Ned) 57 ki lometer in 1 uur 44 minuten, 28,5 se conden, gemiddelde snelheid 43,072 km per uur; 2. Zoetemelk (Ned) 1.46.30,5; 3. Mortensen (Den) 1.47.16,7; 4. Le- chatellier (Fra) 1.47,18,1; 5. Rebillard (Fra) 1.47,22,2; 6. Boulard (Fra) 1.47,24,7; 7. Danguillaume (Fra) 1.47,30; 8. Merland (Fra) 1.49,03,5; 9. Bilsland (GBr) 1.49,17,0; 10. Darmet (Fra) 1.49.23,6. Piet Hoekstra gaat hier juichend als eerste over de finish. PARIJS Herman van Springel won de Grand Prix des Nations voor pro fessionals. Herman van Springel, die „langzaam" was gestart, maar de honderd kilo meter voltooide in hetzelfde perfecte ritme zonder een moment van verslap ping, maakte een vam de beste tijden in de geschiedenis van de Grand Prix des Nations. Alleen Jacques Anquetil reed in 1958 (43.160 km/u) en in 1961 (43,591 km/u) een beter gemiddelde dan Van Springel in dit jaar (43,078 km/u), maar in de jaren van Anquetil's suc cessen werd over een ander parkoers gereden, in de vallei van Chevreuse. Raymond Poulidor, die bijna dertig seconden verloor op Van Springel drie weken geleden winnaar van Pa rijs-Tours, vorige week derde in de Ronde van Lombardije kreeg in de laatste 25 kilometer een inzinking waar door hij zijn winst, opgebouwd tijdens de eerste helft van het parkoers, ver speelde. Uitslag: 1. Van Springel (Bel) 100 ki lometer in 2 uur 19 minuten 16,8 se conden, gemiddelde snelheid 43,078 km per uur; 2. Poulidor (Fra) 2.19.45.3; 3. Boifava (Gbr) 2.21.35.9; 4. Ritter (Den) 2.21.36.2; 5. Agostinho (Por) 2.21.51.5; 6. Moser (Ita) 2.22.87.7; 7. Pintens (Bel) 2.25.29.5; 8. Chappe (Fra) 2.26.16.0; 9. Crapez (Bel) 2.26.44.6; 10. Heintz (Fra) De tijd die Paul Crapez had ge maakt, was anderhalve minuut beter dan in de officiële uitslag staat ver meld. Crapez werd echter met ander halve minuut gestraft omdat hij be wust voordeel heeft getrokken uit het rijden van een andere renner voor hem. Crapez zakte door die straftijd van de zevende naar de negende plaats. HANNOVER De Nederlander Hei- ke Blok heeft zich gekwalificeerd voor het wereldkampioenschap in de Fly ing Dutchman-klasse, dat in Austra lië wordt gevaren. In de kwalificatie- regatta op het meer van Steinhude bij Hannover werd hij vierde in de eind klassering. De Duitsers eisten de eer ste drie plaatsen op. Ed Imhoff werd zesde en stelde daardoor juist geer plaats in de wedstrijdenreeks om he' wereldkampioenschap veilig. In Enge land wordt nog een tweede kwalifica tie gevaren. Bij de Finnjollen werden de Nederlan ders Van Hellemond, Hellemans en Hof land resp. tweede, derde en vierde. BEEKBERGEN Piet Hoekstra uit Dokkum heeft zaterdagmiddag in Beekbergen zijn 28e overwinning in dit seizoen behaald. Na een enerveren de Koers der Winnaars kwam het uit eindelijk op een massasprint aan en Hoekstra kon zijn wiel juist iets eer der over de aankomstlijn drukken dan zijn directe tegenstanders. Charles Ruys en de wielervereniging De Adelaar hebben veel succes geoogst met deze koers en na afloop was men het er wel over eens, dat dit evenement jaarlijks moet terugkeren. Aan het begin van deze ronde werd Piet Hoekstra door wielerpromotor Charles Ruys nog even in de bloeme tjes gezet vanwege het feit, dat hij niet minder dan 27 wedstrijden had gewon nen. Twee uur, drieëndertig minuten en drie seconden later zouden het er 28 zijn. Voor het zover was hebben de renners, die allen dit seizoen al een of meer overwinningen hadden geboekt, voor een sterke en aantrekkelijke koers gezorgd, waarin talrijke pogingen wer den gedaan een voorsprong te grijpen. In de tiende ronde waren dit Rob Duin, Harry Beurskens, Jan Adriaans en John Meijer. Dit viertal mócht en kele ronden enkele hohderden meters voor het peloton rijden, maar werd daarna teruggehaald. In de twintigste van de vijftig ronden leken Hennie Kui per en Harry Beursken succes te gaan oogsten. De voorsprong van dit duo liep op tot achtendertig seconden, maar toen vonden de grote mannen als Piet Hoekstra, Jan Aldershof, Henk Benjamins en Henk Nieuwkamp het voldoende. Het tempo werd opgevoerd en Hennie Kuiper en Harry Beursken waren in de dertigste ronde alweer door het peloton opgeslokt. In de 35e ronde ging Theo Oudshoorn aan de haal. Wel greep de man uit Waver- veen enkele honderden meters, maar ook hij werd tot de orde geroepen. Ze ven ronden voor de finish leek de be slissende ontsnapping te worden ontke tend. Gerard Bruinsma, Henk Hulle- man en Wim van Dok gingen aan de haal en twee ronden later kwam Jan Hordijk erbij. Het leek een sterk veld, maar ook deze groep werd door een fel peloton achterhaald. In de laatste ronde probeerde Piet Hoekstra alleen weg te komen. Hij greep enkele tiental len meters, maar het peloton stond ook dit niet toe. Henk Nieuwkamp viel in de laatste fase terug. Een gesloten pe loton stormde op de finish af. Een mas sasprint op een vrij smalle weg. Het ging allemaal goed dankzij de voor treffelijke organisatie. Piet Hoekstra was de snelste vóór Van Katwijk en Jan Aldershof. De uitslag was: 1. Piet Hoekstra (Dokkum) 212 km in 2 uur, 33 min. en 3 seconden, 2. Piet van Katwijk (Op loo), 3. Jan Aldershof (Haarlem), 4. Cor Leunis (Amsterdam), 5. Henk Benjamins (Hollandscheveld), 6. Wim Koopman (Drachten), 7. Ron Bakker (Haarlem), 8. Josje Dekkers (Enkhui zen), 9. Wimpke Prinsen (Hank), 10. Theo Oudshoorn (Waverveen), 11. Jans LUBLJANA De Japanner Edzo Kenmotsu heeft zaterdagavond in Lubljana bij internationale gymnas- tiekwedstrijden de Olympische twaalf kamp gewonnen. Kenmotsu behaalde 113,10 punten; tweede werd zijn land genoot Kasamatsu met 112,60 punten. De Zuidslaviër Miroslav Cerar eindig de als derde met 112;55 punten. Bij de dames won de Tsjechische Maria Krajcirova, die na de verplichte figuren reeds de leiding had, de achtkamp. Zij behaalde 74,90 punten. De jeugdige Russische turnsters Ta mara Lizakowitsj (74,20) en Roessico Tsjikarolidze (74,05) legden beslag op de tweede en derde plaats. OOST-BERLIJN De Oostduitse atleet Cristoph Höhne, Olympisch en wereldkampioen op de 50 kilometer, heeft zaterdag twee wereldrecords snelwandelen verbeterd. Höhne liet na dertig mijl een tijd van 4 uur 6,4 se conden voor zich afdrukken (oude re cord: 4.02.33,0) en kwam na vijftig kilo meter uit op 4 uur 8 minuten 5 se conden (oude record: 4.10.51,8). Beide records stonden reeds op zijn naam. Zaterdagmiddag is de eerste centrale conditietraining voor amateur- wielrenners van start gegaan in het sportcentrum van de KNVB te Zeist. Hier neemt trainer Frans Mahn Van de ruit onder handen. Vlot (Wanneperveen), 12. Harry van Leeuwen (Den Haag), 13. Arie Has- sink (Neede), 14. Wicher Vlot (Wanne perveen), 15. John Meijer (Utrecht). SAO PAULO De Braziliaanse voetbalster Pele heeft zaterdag een einde gemaakt aan de verwarring die was gerezen rond de vraag hoe veel doelpunten hij nog moet ma ken om het totaal van duizend te bereiken. ,,Ik zal nog zeven keer moeten scoren", vertelde de .ko ning" van het Braziliaanse voetbal, die zich met deze uitspraak aan sloot bij de telling van zijn club Santos. Een Braziliaanse sport krant, „Gazeta Esportiva", hüd eerder geschreven dat Pele in to taal 995 keer had gescoord. „Om de zaak ineens rond te maken, zal ik proberen deze zeven doelpunten in de wedstrijd tegen Corinthains te maken", grapte Pele, die waar schuwde zijn shirt, dat hij draagt bij het scoren van de duizendste, niet weg te zullen geven. ,,lk zal het aan mijn verzameling toevoe gen, want je kunt, zoals iedereen begrijpt, zo'n souvenir niet zo madr weggeven." LOS ANGELES Jose Napoles heeft in Los Angeles het gevecht om de wereldtitel boksen in het welterge- wicht tegen zijn uitdager Emile Grif fith op punten gewonnen. Zowel de scheidsrechter als de beide ringrech- ters kenden Jose Napoles, een 29-jari- ge Cubaan, die in Mexico woont, de overwinning toe. Napoles, in april wereldkampioen na een zege op Curtis Cokes, haalde Grif fith, die voor de vierde keer probeer de de wereldtitel in het weltergewicht te heroveren, in de derde ronde voor acht tellen neer. Het was de enige knock-down in de kwalitatief niet op vallende strijd tussen de titelhouder en zijn twee jaar oudere uitdager. Er waren ongeveer 15.000 toeschouwers. HOCKENHEIM (Mannheim) B(j wedstrijden op de Hockenheimring is zaterdag de Westduitse coureur Rolf Hanselmann met een Porsche 911 ver ongelukt. De wagen raakte van de baan en reed tegen een boom. Het ongeluk gebeurde tijdens een race voor tourwagens tot 2000 cc. LONDEN Everton heeft zaterdag zijn leidende positie in de eerste divi sie van de Engelse league versterkt. Concurrenten Liverpool en Derby Coun ty verspeelden respectievelijk een en twee punten, waardoor Everton, dat zelf Stoke City met 62 terugwees, nu een voorsprong van zes punten heeft. Stoke City reisde naar Everton zon der doelman Gordon Banks en raak te na 22 minuten ook invaller-doelman John Farmer kwijt. Bij een botsing brak hij vermoedelijk een rib. Half- speler Dennis Smith moest hierdoor het doel van Stoke City verdedigen en hij deed dat tot in de tweede helft met redelijk succes. Toen echter was de Everton-aanval niet meer te stuiten en werd Smith vier keer gepasseerd. John ny Morrison en Joe Royle scoorden twee keer, Jim Husband en Alan Ball iedef een keer. Liverpool, zonder de internationals Ian St. John en Roger Hunt, nam de tweede plaats van debutant Derby Couty over dank zij een gelijk spel te gen Ipswich Town (22). Derby zelf verloor in Manchester van de City met 1Q. Het enige doelpunt werd in de tweede helft gescoord door internatio nal Francis Lee. De stand op kop luidt (alle clubs heb ben 16 wedstrijden gespeeld): 1. Ever ton 28 pnt.; 2. Liverpool 22; 3. Derby County 21; 4. Wolverhampton Wande rers 20; 5. Leeds United 19; (14 wed strijden). Burnley Sheffield Wednesday 4 2; Chelsea West Bromwich Albion 20; Crystal Palace Leeds United 11; Derby County Manchester Ci ty 01; Everton Stoke City 62; Ipswich Town Liverpool 22; Man chester United Nottingham Forest 11; Southampton Coventry City 00; Sunderland Arsenal 11; Tot tenham Hotspur Newcastle United 2—1; Wolverhampton Wanderers West Ham United 1—0. 9 punten. De doelverhouding van Real is 1610 en van Zaragoza 64. Bilbao is met 8 punten derde. Setubal Tomar.20; Braga Bar- reirense 10; Boa vista Varzim 12; Cuf Benfica 02; Academica Gui- maraes 33; Leixoes Belenenses 5 1. Stand na vijf wedstrijden: 1. Spor ting 10 pnt.; 2. Benfica 8 pnt.; 3. Se tubal en Varzim 6 pnt. In de Westduitse Bundesliga is zater dag een inhaalwedstrijd gespeeld. In Oberhausen won Rot-Weiss met 31 (10) van het Berlijnse Hertha BSC. Rot-Weiss bezet nu de tweede plaats achter Bayern München en voor Schal- ke'04. De drie clubs hebben alle der tien punten uit negen wedstrijden. Bologna Bari 11; Brescia Ve rona 00; Cagliari Internazionale 11; Lanerossi Juventus 10; La- zio Fiorentina 51; Sampdoria Napels 00; Torino Palermo 11. Stand na zes wedstrijden: 1. Cagliari 10 pnt.; 2. Inter 9 pnt.; 3. Fiorentina 8 pnt.; 4. AC Milan 7 pnt.; 8. Roma 7 pnt. Deportivo Coruna Pontevreda 2 1; Real Madrid Atletico Bilbao 22; Granada Atletico Madrid 0 0; Real Mallorca Valencia 03; El- che Real Sociedad 42; Real Zarago za Sevilla 10; Barcelona Saba- dell 31; Celta de Vigo Las Pal- mas 10. Na zes wedstrijden delen Real Ma drid en Zaragoza de eerste plaats met KEULEN Tom Okker heeft zaterdagavond in een proftoernooi in Keulen zijn eerste partij verloren. Okker ging in twee sets ten onder tegen de Spanjaard Andres Gimeno108, 62. Okkers dubbelspelpartner, de Amerikaan Marty Riessen, bracht de 2000 toeschouwers tot enthousiasme door Wimbledon-kampioen Rod Laver met 64, 1012, 108 te verslaan. In een andere wedstrijd versloeg Ken Rosewall de Fransman Pierre Barthes met 64, 64. Tom Okker verloor ook in het dubbelspel. Met de Amerikaan Marty Riessen ver loor Okker zondag in drie sets van de Australisch/Spaanse combinatie Rosewall/ Gimeno 26, 64, 86. Metz Angers 21; Rennes Red Star 22; Nantes Bastia 21; Rou en Sochaux 1—3; Ajaccio Lyon 20; Valenciennes Bordeaux 14. Stand: 1. St. Etienne 16 pnt.; 2. Bor deaux 14 pnt.; 3. Racing Straatsburg 13 pnt. Voor de Belgische competitie wer den zondag slechts twee wedstrijden gespeeld. Crossing Schaarsbeek speel de gelijk tegen SV Waregem (2—2) en Beeringen FC speelde eveneens onbe slist tegen Lierse SK (00). STOCKHOLM IFK uit Gotenburg is zaterdag voor de vierde keer sinds 1925 Zweeds voetbalkampioen gewor den. Op de voorlaatste competitiedag won IFK met 3-0 yan Jönköping en heeft een voorsprong van drie punten op Malmö FF. De kampioen van het vo rig seizoen, Oester Vaxjö, bezet met vier punten achterstand de zevende plaats. MEXICO STAD De Nieuwzeelan- der Denis Hulme heeft zondag met een McLaren-Ford de incidentrijke Grote Prijs van Mexico voor formule-1 wa gens gewonnen. In .deze laatste race voor het al besliste wereldkampioen schap coureurs werd de Belg Jackie Ickx met een Brabham-Cos worth 2de en Jack Brabham (Australië) zelf derde. Jackie Stewart (Schotland) de wereld kampioen van 1969, werd vierde. KEULEN Niet één van de duur betaalde favorieten heeft zondag in Keulen de „Cup de Cologne" op zijn naam gebracht, maar de 22-jarige nieuweling in het profmilieu Harry Jansen. In de eindsprint van het 82- kilometer lange criterium in de Keulse binnenstad zegevierde de bij Batavua onder contract staande Nederlander over gerenomeerde tegenstanders. Daarbij was de Belg Walter Gode- froot, wiens poging om via een solo de zege te behalen enkele kilometers voor de finish werd verijdeld. De vijfvoudi ge Tour de France-winnaar Jacques Anquetil, die bezig is afscheid te nemen van de wielersport en zijn laatste wed strijd in Duitsland reed, was opvallend actief, maar slaagde er niet in een af scheiding te bewerkstelligen. Uitslag: 1. Harry Jansen (Ned) 82 km in 2,04.19, 12 pnt; 2. Godefroot (Belg) 9 pnt; 3. Kemper (Did) 8 pnt; 4. Boelke (Did) 8 pnt; 5. Jochmans (Belg) 6 pnt; 6. Jan Janssen (Ned) 5 pnt; 7. Koel (Ned) 5 pnt; 8. Peffgen (Did) 3 pnt; 9. Rudolph (Did) 3 pnt; 10 Streng (Did) 3 pnt; 13. Oudkerk (Ned) 2 pnt; 17» Anquetil (Fr) 0 pnt. ADVERTENTI1 5S0 SF-PVICE GAAT STEEDS VERDER

De Vallei | 1969 | | pagina 9