V redes-N obelprij s voor de I.A.O. Snelle reorganisatie Verblifa noodzakelijk MILITAIRE OEFEN TERREINEN Prummel-Optiek 7% Volkswagen laat dan toch het oude principe los Exclusieve brillen met internationale allure Nederland niet in Ecosoc Doodvonnis Organisaties van militaire tehuizen komen nauwelijks meer rond Starfighter is geldverspilling Bonn veroordeelt vliegtuigroof Politiek ontslag ongeldig Nieuwe VIV met motor voorin Opzegtermijn 1 maand: rente 4 T/2% Opzegtermijn 3 maanden: rente 5% de bank waar ook zich thuis voelt Dubcek was ernstig kandidaat RAPPORT COMMISSIE VAN ONDERZOEK Britse koningin met Kerstmis niet voor radio en t.v. WEER VRIJ Marathonzwemmer nadert Rotterdam Niet in fasen Respect Met halsband en ketting naar Parijs Voor u nu nog hogere rente bij de NMB. De 4% spaar rekening wordt nu 41/2%. Praktisch vrij sparen: 2500,- direct opvraagbaar. Voor de rest 1 maand opzegtermijn. De rente op de spaarrekening met een opzegtermijn van 3 maanden nu 5% in plaats van 4/2%* De NMB heeft nog veel meer aantrekkelijke spaarvormen waaruit u een keus kunt maken. Voorts is er nog een belangrijke reden voor u om naar de NMB te stappen: de prettige, vlotte behandeling, de deskundige voorlichting, kortom de il% HM Eerste inleg ten minste 10,-. Tot 2500,- per maand direct opvraagbaar. Eerste inleg ten minste 100,-. Opzegtermijn voor gehele tegoed: 3 maanden. DINSDAG 21 OKTOBER 1969 DEVENTER Een commissie van onderzoek betwijfelt ernstig of de fabriek van Thomassen Drqver-Verblifa in Krommenie in bedrijf kan worden gehouden tot 1 januari 1971, zoals de directie wil. Ook werpt zij de vraag op of de totale reorga nisatie bij het Verblifa-concern niet aan de late kant is gekomen. A Secretaris-generaal Oe Thant van de Verenigde Naties feliciteert David Morse, directeur-generaal van de IAO (Internationale Organisatie voor de Arbeid) na de bekendmaking dat de IAO de Nobelprijs 1969 voor de vrede heeft gewonnen. OSLO De Nobelprijs voor de vre de 1969 is toegekend aan de Internatio nale Arbeidsorganisatie IAO die in Ge neve zetelt. De prijs is toegekend door de Noorse parlementaire commissie die met deze prijs is belast. De prijs zal op 10 december in de universiteit van Oslo plechtig worden uitgereikt. De internationale arbeidsorganisatie is opgericht tijdens de vredesconferen tie van Versailles van 1919 en heeft op 10 juni van dit jaar haar 50-jarig be staan gevierd. De organisatie is nu ten onderdeel van de VN en heeft tot doel de arbeidsomstandigheden in de gehele wereld te verbeteren. Bij de IAO werken meer dan 700 personen. De prijs bedraagt dit jaar 261.000 gulden. De voorzitter van het Nobel prijscomité, mevrouw Aasse Lionas, zei dat de voormalige communistische partijleider van Tsjecho-Slowakije, Alexander Dubcek, een van de kandi daten voor de vredesprijs was ge weest. De IAO houdt zich intensief bezig mét het probleem van de bevolkings explosie en de daarmee verband hou dende vraagstukken, zoals de verschaf fing van voldoende werk, voedsel, kle ding, behuizing en onderwijs. De directeur van het internationale arbeidsbureau, David A. Morse, heeft gezegd, dat de toekenning van de No belprijs voor de vrede aan het IAO een eerbewijs is aan de eenvoudige man, aan alles wat vrede voor deze be tekent, alsook aan diens bijdrage tot de vrede. De verklaring werd uitgegeven in Genève, waar de zetel is van het inter nationale arbeidsbureau, het per manente secretariaat van de IAO. Da vid Morse zei verder, dat de toeken ning een „enorme aanmoediging voor de IAO zal zijn, hecht voort te bouwen op de fundamenten die zijn gelegd door vijftig jaren van onvermoeide ar beid, waaraan ten volle is deelgeno men door regeringen, werkgevers en werknemers van de hele wereld." LONDEN Koningin Elizabeth breekt met een traditie. Zij 'spreekt dit jaar niet met Kerstmis voor radio en televisie. In plaats daarvan komt er een kerst boodschap die in Engeland en in het Gemenebest in de kranten kan worden gepubliceerd of kan worden voorgelezen voor radio en televisie. De Britse koningin vindt dat zij en haar familie dit jaar al meer dan ge noeg in de publiciteit zijn geweest, o.a. door de installatie van prins Charles als prins van Wales. NEW YORK De Nederlandse dele gatie naar de vierentwintigste algeme ne vergadering der VN heeft maandag een bittere teleurstelling moeten ver werken. Nederland had gehoopt voor drie jaar lid te worden van de Econo mische en Sociale Raad, maar werd bij de stemming verslagen door Italië: 98 stemmen voor Italië, 59 voor Neder land. Men had er 84 nodig voor een tweederde meerderheid. Dit keer was Nederland eigenlijk niet aan de beurt om verkozen te worden, maar de Nederlandse vertegenwoordi gers in New York hadden, op instruc tie van Den Haag, hard gewerkt aan de kandidatuur, omdat Nederland een goe de naam heeft op het gebied van ont wikkelingshulp. Dat argument ging echter maandagavond niet op in de al gemene vergadering. Van de 27 zetels, die de Economi sche en Sociale Raad telt, worden er elk jaar negen opnieuw bezet. Uit La- tijns-Amerika werden Brazilië en Peru gekozen, terwijl als Afrikaanse verte genwoordigers Ghana, Kenia en Tune sië werden aangewezen. Voor West- Europa werd, behalve Italië, Grieken land gekozen. Frankrijk werd herkozen voor een periode van drie jaar. Voor de negende zetel konden Cey lon en Libanon aanvankelijk geen van tweeën de vereiste meerderheid van 84 stemme., behalen. Toen er vier keer was gestemd had Ceylon 73 en Libanon 59 stemmen gekregen. Daarop trok Li banon zich terug, waarop Ceylon met 104 stemmen werd gekozen. Van de landen die werden gekozen, kregen Griekenland en Italië de min ste stemmen resp. 89 en 98 stemmen. De andere landen kregen alle meer dan 100 stemmen. CAIRO Een Egyptische krijgsraad heeft de Egyptenaar Bahgat Joessef Hamdan, ex-Duitser, ter dood veroor deeld wegens spionage en het in gevaar brengen van de veiligheid van het land. Drie andere beklaagden, onder wie twee Duitsers, kregen elk 15 jaar ge vangenisstraf,- aldus het persbureau voor het Midden-Oosten. Van de twee Duitsers - Albert Pfitzer en Rudolf Dryer - werd Dryer bij ver stek veroordeeld. Vervolg van pagina 1. Als motivering van de beslissing om van het Kuinderbos een oefenterrein te maken, zegt de regering, dat zij de recreatiebelangen in dit gebied minder zwaar vindt wegen dan de voortreffe lijke kwaliteit van de landbouwgronden in de Flevopolders, het enig mogelijke alternatief. De verdubbeling van het oefenterrein Oirschot wordt doorgezet ondanks de buitengewoon felle oppositie van ge meentebesturen in de omtrek. Minster Schut heeft één concessie gedaan: het terrein wordt 2500 hecta ren groot en niet, zoals aanvankelijk de bedoeling was, drieduizend hecta ren. Als de regionale oefenterreinen De Harskamp, Oirschot, de Lauwerszee eji een nog nader aan te wijzen gebied in gebruik kunnen worden genomen, zal Defensie een aantal kleinere terreinen (totaal oppervlak 4200 hectaren) weer vrij geven. Tot die terreinen behoren onder an dere recreatiegebieden bij Beverwijk, Assen, Heerlen, Bussum, Hilversum, Laren en Naarden, Gilze- Rijen, Bergen op Zoom, Vaassen en Vorden. Ten aanzien van de oefengebieden in Vaassen en in Vorden, beide vallen de onder 't garnizoenscommando Apel doorn, kan gesteld worden dat het hier in eerste instantie gaat om het terrein in het Wiesselse Veld onder Vaassen, groot ongeveer tien hectaren, gelegen bij de Elburgerweg. Dit terrein wordt niet frequent gebruikt. Een enkele keer heeft daar wel eens een bivakoefening plaats, terwijl ook kleinere onderdelen van de Verbindingsdienst er wel eens gebruik van maken. In de omgeving van Vorden ligt een 300 hectaren groot oefenterrein, bekend als het „Grote Veld". Dit terrein is vol afwisseling; er is veel laag hakhout, waartussen wat open terreintjes liggen. Het Grote Veld wordt gebruikt voor oefeningen met lichte wapens en voor het beproeven van verbindingsappara- tuur, maar toch voornamelijk voor het houden van bivakoefeningen, velddienst en dergelijke zaken. Volgens de plannen, zullen deze bei de terreinen dus, door Defensie worden afgestoten en weer voor recreatie ge schikt worden gemaakt. GORINCHEM D« Duitse Rijnzwem mer Klaus Pechstein wordt vandaag in Rotterdam verwacht. Gisteren was hij ongeveer tot Gorkum gevorderd. Pechstein, een 28-jarige zilversmid, ging bijna een maand geleden op 24 september bij Ilanz, in Zwitserland, de Rijn in. Hij wilde de hele Rijn, ruim twaalfhonderd kilometer, afzwemmen en daar is hij nu bijna in geslaagd. Al leen bij Schaffhausen, bij de beroemde waterval, heeft hij een eindje gelopen. De commissie bestaat uit de heren W. A. de Jonge (voormalig vice-president van Philips), W. D. Lelieveld (directeur Sociale Verzekeringsbank) en H. J. Manschot (directeur Nationale Investe ringsbank). Deze commissie heeft rap port. uitgebracht over de reorganisatie- besluiten van de directie van Verblifa, die eerder dit jaar voor de nodige ver warring zorgden. De commissie is tot de overtuiging gekomen dat het reorganisatieproces nodig was en dat de economische en so ciale consequenties ernstige aandacht hebben gekregen. De door de directie gekozen weg van een eenmalige ingreep is, volgens de commissie, te verkiezen boven een sanering in fasen. De leiding van de diverse vestigingen werd echter in een te laat stadium van de directiebeslissing op de hoogte ge steld. Ook meent de commissie dat een meer geleidelijke voorbereiding denk baar zou zijn geweest. Het schokeffect, vooral in Krommenie, had dan kunnen worden verminderd. Gaat U graag uit? Om te zien en gezien te wórden! Heerlijk goed verzorgd met een leuk kapsel en een flatteus toiletje? Dan is een exclusieve uitgaansbril iets voor U. Wij hebben met veel zorg een speciale kollektie samengesteld van internationale allure. Prachtige modellen. Elegant en origi neel qua kleur en vorm. Kom maar eens kijken en passen. Het verplicht U tot niets. Erkend leverancier voor ziekenfondsen KIES UW NIEUWE BRIL BIJ KERKEWIJK 17A - TELEFOON 10313 VEENENDAAL Voor de sociale voorzieningen, die werden getroffen, heeft de commissie respect en zij verwijst naar de volledi ge overeenstemming met de vakbon den. UTRECHT De Koninklijke Neder landse Militaire Bond „Pro Regc" en de Centrale van Katholieke Militaire Tehuizen gaan donderdag op audiëntie bij de minister van Defensie om hun nood te klagen over de rijkssubsidie regeling voor de militaire tehuizen. .Ondanks een verhoogd bezoek en een vergroting van de omzet, kunnen we de financiële eindjes bijna niet meer aan elkaar knopen", klaagt de secreta ris van „Pro Rege", de heer W. Nieu- weboer. Hij heeft becijferd, dat het rijkssubsidie aan „Pro Rege" moet wor den verdubbeld, hetgeen neerkomt op ongeveer een miljoen gulden meer. „Pro Rege" ontvangt dit jaar voor de 47 militaire tehuizen in Nederland van het rijk ruim vier ton subsidie, te we ten ruim f 6300 per tehuis exploitatie subsidie en f 2500 per tehuis onder- houdssubsidie. Het exploitatiesubsidie (ruim f 290.000) is net voldoende om de salarissen en sociale lasten van werk sters en ander hulppersoneel te beta len. Voor de salariëring van de tehuislei ders moet „Pro Rege" uit andere fond sen putten. De liquiditeit verminderde vorig jaar daardoor maar liefst met 8.1 procent. Wat „Pro Rege" vooral hoog zit, is het feit, dat de salariëring van de te huisleiders en hun vrouwen ver is ach tergebleven bij de algemene loonont wikkeling en dat de pensioenen (van 80 tot 200 gulden per maand, waarbij het topbedrag pas wordt bereikt na 40 dienstjaren) sociaal en christelijk onver antwoord worden geacht. „Pro Rege" wil het gemiddeld dala- ris in geld voor de tehuisleiders (man en vrouw werken samen 80 tot 110 uur per week) optrekken van f 10.200 tot f 13.440 en het pensioen brengen op 70 procent van het laatstverdiende sa laris minus AOW (al naar het aantal dienstjaren). HAMBURG Het tijdschrift Der Spiegel berichtte dat de federale reken kamer het ministerie van Defensie verwyt, dat haar besluit om de F-104 Starfighter aan te kopen onbereken bare schade aan West-Duitsland heeft bezorgd. Tot dusver zijn honderd Starfighters verongelukt waarbij 54 piloten om het leven zijn gekomen. Volgens Der Spiegel wordt in het rap port van de rekenkamer het volgende geval van geldverspilling genoemd: 47 Starfighters werden door Lockheed ge monteerd, ingevlogen en daarna weer gedemonteerd voor verscheping naar Duitsland. Daar werden zij opnieuw ge monteerd en aan de Luftwaffe afgele verd. De Luftwaffe besloot de vliegtuigen terug te sturen om ze in êe VS voor oefenvluchten door Duitse piloten te la ten gebruiken. Zij werden weer gede monteerd en naar de VS gestuurd waar Lockheed de vliegtuigen opnieuw mon- BONN De Westduitse regering heeft door het ministerie van Buiten landse Zaken het kapen van een Pools verkeersvliegtuig door twee Oostduitse vluchtelingen afgekeurd. De regering liet de vraag open, of de twee Oostduitsers wegens het gewapen derhand dwingen van de piloten om koers naar West-Berlijn te zetten ver volgd zullen worden. De regeringsverklaring is ongewoon, in die zin dat normaliter morele steun wordt gegeven aan Oostduitse vluchte lingen. In de verklaring van het minis terie van Buitenlandse Zaken staat dat door de kaping van het vliegtuig de vei ligheid van passagiers en bemanning in gevaar werd gebracht en dat het minis terie alle acties veroordeeld, die de vei ligheid van het internationale vliegver keer in gevaar brengen. Ook zegt het dat een onderzoek zal worden ingesteld om na te gaan of de twee kapers straf rechtelijk vervolgd moeten worden. Waarnemers achten het onwaarschijn lijk dat het zover zal komen. LOS ANGELES Een rechter van het Hooggerechtshof van Californië dat zjj had toegegeven communiste te zjjn. Het ontslag werd gegeven op ten geen deel mogen uitmaken van de universiteit van Californië had vorige maand de 25-jarige negerlector in de filosofie Angela Davis ontslagen, om dat zij had toegegeven communist te zijn. Het ontslag w/rd gegeven op grond van een universiteitsreglement uit 1950, waarin staat dat communis ten geen deel uit mogen maken van de staf. Aangezien mejuffrouw Davis in be roep was gegaan en dus niet onver wijld kon worden ontslagen, had het cu ratorium bepaald, dat studenten die haar colleges volgden, geen examens zouden mogen afleggen. Een gevolg hier van was, dat een college, waarvoor zich slechts 161 studenten hadden opge geven, 2000 studenten trok. De rector-magnificus en vrijwel alle andere medewerkers aan de universi teit hadden zich tegen het ontslag van mejuffrouw Davis verzet. NEW YORK Een 53-jarige Ame rikaanse metaalarbeider, Louis Dlu- gosz, is maandag per vliegtuig uit New York naar Parijs vertrokken om daar de Noordvietnamese dele gatie naar het Vietnamese vredes overleg een hondeketting en hals band te overhandigen „als symbool voor de slavernij waarvoor Noord- Vietnam vecht". Voor zijn vertrek verklaarde Dlu- gosz, dat hij uit de betogingen van vorige week tegen de oorlog in Viet nam de overtuiging heeft gekregen, dat men de mensen moet laten zien, waar slavernij heerst. Dit was vol gens hem in Noord-Vietnam het ge val. VTolkswagen laat het starre principe van een luchtgekoelde motor achterin met achterwielaandrijving los. De fabriek gaat volgend jaar een auto uitbrengen met een watergekoelde motor voorin en voorwielaan drijving. Onder Nordhoff, de man die Volkswagen groot maakte, zou dat ondenkbaar zijn ge weest. Nordhoffs opvolger, Kurt Lotz, zegt echter: „Wij kennen geen dogma's". De op komst zijnde Volkswagen is in fei te de NSÜ K 70, de auto die NSU dit voor jaar voor de introductie in de ijskast zette in verband met fusie-onderhandelingen met Volkswagen. Het VW-concern was eerst niet van plan gebruik te maken van de klaar voor produktie zijnde K 70, omdat deze concurrentie in eigen huis zou bete kenen. Hij zou immers zowel de VW 411 als de Audi 100 beconcurreren. Lotz is ech ter overgestapt op het Amerikaanse systeem, waarbij concurrentie onderling van eigen merken heel gewoon is. Hoe de K 70 gaat heten, is nog niet be kend. Hij zal in elk geval als Volkswagen worden gebracht. Hij zal in produktie ko men bij de nieuwe VW-fabriek in Salzgit- ter. Het VW-concern investeert 120 miljoen mark in het produktie-apparaat voor de nieuwe auto. De mensen van VW hebben wel details veranderd aan de K 70, maar in zijn tota liteit is de auto hetzelfde gebleven. Lengte 4,41 meter, wielbasis 2,69 meter. Viercilin- der watergekoelde motor met bovenliggende nokkenas. Inhoud 1,6 liter. Vermogen 90 DIN-pk. Topsnelheid 160 km/u. Het is duidelijk dat het matige succes van de VW 411 mede debet is geweest aan hét besluit van Wolfsburg om de K 70 toch in produktie te gaan nemen. Dat zulks gaat gebeuren moet een enorme triomf zijn voor de ingenieurs van NSU. De modernste Volkswagen van de laatste twintig jaar in actie op de proefbaan van NSU. Renteverhoging! Bij de NMB nu al 4/2% op gewoon spaartegoed de heer C. H. M. Mackaay, Voorlichting Centraal Kantoor voor Amsterdam. L 5 Opzegtermijn 6 maanden: rente 5}% Eerste inleg ten minste 100, Opzegtermijn voor gehele tegoed: 6 maanden. Bij-stortingen en opnamen bedragen ten minste 100, Opzegtermijn 24 maanden: rente 7% Eerste inleg ten minste 100, Opzegtermijn voor gehele tegoed: 24 maanden. Bij-stortingen en opnamen bedragen ten minste 100,-—. 6% Opzegtermijn 12 maanden: rente 6% Eerste inleg ten minste 100, Opzegtermijn voor gehele tegoed: 12 maanden. Bij-stortingen en opnamen bedragen ten minste 100,—. 8% Looptijd 5 jaar en 6 maandenrente 8% Spaarbrieven van de Nederlandsche Middenstands Spaarbank groot 1.000,-, waarvoor u na 5 jaar en 6 maanden 1.510,- terugontvangt. Bovendien in speciale gevallen fiscale voordelen. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Veenendaal: Markt 5. Ede: Breelaan 1.

De Vallei | 1969 | | pagina 10