Veenendaals dagblad Kuinderbos schietbaan, Oirschotvergroot Ook weer enig terrein vrij voor recreatie Buiten BREZNJEF OMHELST SVOBODA Husak buigt volledig voor Moskou's eisen Apollo-cabine in Den Haag MIST VAN HEDEN AF: als feuilleton in ons blad Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Prinsje niet langer in couveuse Woonwagen doorzeefd met kogels: man gedood Willy Brandt kanselier Svoboda laat Dubcek vallen Omstreden roman van Sovjet-auteur Ondergronds verkeer GEEN OVERLEG Kinderen aangerand en vastgebonden EXCELCIOR Het is met trots dat we op deze plaats het nieuwe, uit het Russisch vertaalde feuilleton aankondigen waarmee we van daag op ^pagina twee een begin maken, „Kankerpaviljoen" is de naam van het boek, Alexander Solzhenitsyn de naam van de schrijver. En de Nederlandse uitgever, De Boekerij N.V. te Baarn, heeft met rode letters op het omslagkaft gedrukt: de auteur voor wie het Kremlin huivert. Daar zijn redenen voor: Rond dit boek en rond deze schrijver hebben zich binnen de Sovjet-Unie tal van politieke en ook strafrechte lijke verwikkelingen voorgedaan. Ter illustratie: Nikita Chroestsjef schreef als aanbeveling: „Een goed boek, kame raden!" zijn opvolger Breznjev verbood het! Dit boek is een roman van wereldformaat en kan tot de top gerekend worden van wat de zo rijke Russische litera tuur heeft voortgebracht. Niet voor niets noemde Time het „een literaire gebeurtenis van de eerste orde." Trou wens, om een boek van mindere klasse zou men zich in het Kremlin niet zo druk maken! Bur. voor redactie en administratie i Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 0,97 p. w.. 4,15 p. m„ 12,35 p. k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. 9 Advertentietarieven op aanvraag. DINSDAG 21 OKTOBER I969 43e JAARGANG no. 247 MILITAIR OEFENTERREIN BIJ HARSKAMP UITGEBREID DEN HAAG/APELDOORN Wanneer minister Schut (Ruimtelijke Orde ning) en staatssecretaris Haex (Kon. Landmacht) hun zin krijgen, worden de regionale militaire oefenterreinen in ons land uitgebreid met in totaal 4300 hec taren, waarvoor 2500 hectaren bos en woeste grond moeten worden opgeofferd. Het infanterieschietkamp op de Harskamp wordt verplaatst naar de Noord oostpolder, waar driekwart van de bomen in het Kuinderbos zullen moeten worden omgehakt tot veler ongenoegen. Wat de oefenterreinen op de Harskamp zelf betreft, bestaat het plan het be staande kamp met ongeveer 770 hectaren in noordwestelijke richting uit te breiden. Daaraan zou dan de camping De Harskamper Dennen ten offer moeten vallen. Een terrein van ongeveer 1600 hectaren, grotendeels liggend langs de weg bij Hoenderloo, zou dan echter voor recreatie vrij kunnen ko men. Het huidige oefenterrein bij Oirschot zal worden verdubbeld, ondanks de hevige protesten uit de Eindhovense agglomeratie, waarvoor deze streek een belangrijk recreatiegebied is. In het Lauwerszeegebied zal een oefen- en schietterrein worden gevestigd, waarna in de noordelijke provincies nog een vierde terrein zal moeten wor den aangewezen. Dit alles staat te lezen in een giste ren verschenen nota van de genoemde bewindslieden aan de Tweede Kamer. Op het plan-Kikkert, dat het Eerste Le gerkorps wil concentreren in de omge ving van Ter Apel, studeert de rijks planologische commissie nog. De regering schat de kosten van de uitbreiding en de aanpassing van de oefenterreinen voorlopig op 125 miljoen gulden. Daar komen dan de kosten van militaire voorzieningen, de aanleg van wegen en de afbraak van gebouwen nog bij. Met medewerking van het par lement, kan het karwei in drie jaar ge klaard zijn. Minister Schut gaf bij de presentatie DEN HAAG/UTRECHT Prof. Has pels, dr. Drukker en mej. dr. Kingma, kinderarts van de couveuse-afdeling van het Academisch Ziekenhuis te Utrecht, deelden vanochtend mee, dat het herstel van prins Constantijn zo ver Is gevorderd, dat hij niet meer in een couveuse wordt verpleegd. De Rijks voorlichtingsdienst zal donderdag a.s. het volgende communiqué verstrekken. ILfoIIen blijven de buitenman be- zighouden; boer en tuinder, bloemen- en gazonvriend bestrij den hen om 't hardst, doch altoos verschijnen er opvolgers, die de grasmat door aardhopen ontsieren, planten in de moestuin opwoeien en andere wanorde scheppen, met schd en wrevel. We vergeten al te vaak, dat de mol door het vervolgen van aardrupsen, emelten, engerlin gen e.a. schadelijke insekten zeer nuttig is, doch veel van dit voordeel verandert in nadeel door zijn ver orberen van de regenwormen die prima helpers zijn voor de platte lander. Men kan nut en schade nu eenmaal niet op een goudschaaltje afwegen. De oude H. W. Heuvel wist dit in zijn jeugd reeds; Jan, de knecht van de ,,Blauwhand" was bezig met ,,woëlenhöope streijen" en antwoordt de jonge Hendrik op zijn opmerking, dat mollen nuttige dieren zijn, uit de grond van zijn hart op z'n Achter hoeks: Lastige kreituurs, ik make ze kapot, zoovolle a'k kan Een klein, maar lastig probleem in verband met de wat sombere ,.Momfer de Mol" werd door het Noordhollands Duinreservaat op originele wijze opgelost. De gras- en klinkerwegen worden daar nl. door talrijke molleritten gekruist. Het telkens dichtrijden van deze gangen doet ten slotte holten in het wegdek ontstaan, de welbekende molleknippen. De zwarte mijnwer kers blijven echter generaties lang op precies dezelfde plaatsen passe ren. Men kwam in het reservaat op het idee, buisjes in de gangen te legeen van plastic, of aarden drain eerbuisjes met een doorsnede van 5 cm. Dit slaagde wonderwel. Onder de wegen liggen daar nu, zonder dat men er iets van merkt, reeds vele zg. molletunnels, die uit nemend voldoen. En het aardige vind ik, dat ze werden aangebracht in het belang van beide partijen! 21-10-1969, A. B. WIGMAN van de nota zelf toe met deze belang rijke planologische ingreep niet al te gelukkig te hebben geopereerd. Hij vond vooral, dat de betrokken'gemeen te- en provinciale besturen te laat bij de discussie waren betrokken. Dat is in Gelderland duidelijk geble ken: Noch de provincie, noch de be treffende gemeenten z(jn betrokken ged weest bij het overleg over de situering van de militaire oefenterreinen, zoals de regering die zich voorstelt. Toen enige tijd geleden daarover ge ruchten de ronde deden, heeft de heer Wijnperle, lid van provinciale staten van de provincie Gelderland, in een statenzitting gevraagd hoe de zaken stonden. Hij vroeg of er plannen tot uit breiding van het oefenterrein „De Harskamp" bestonden. Daarop werd door de commissaris der koningin, mr. H. W. Bloemers, bevestigend geant woord. Op de vraag of de provincie daarbij een zekere inspraak heeft gehad moest de commissaris der provincie echter ontkennend antwoorden. Er is daarvoor namelijk geen vaste procedure, zo werd in de vergadering van de Staten gezegd. De provincie is niet officieel van de plannen van de regering in kennis gesteld. Reeds op 1 april 1968 heb ben GS van Gelderland in een schrij ven aan de betrokken ministeries om beraad gevraagd. Pas op 2 septem ber van dat jaar werd de provincie vertrouwelijk omtrent de plannen in gelicht. Op 16 oktober 1968 heeft de provincie bezwaren tegen de plannen geuit, maar pas op 27 maart 1969 zijn GS tijdens een onderhoud in Den Haag nader over deze materie inge licht. Op 30 mei 1969 werd de ge meente Ede pas ingelicht over de plannen met „De Harskamp". Zie verder elders in dit nummer. HILVERSUM Bij een schietpartij op het woonwagenkamp „Egelshoek" aan de Franse Kampweg in Hilversum is maandagmiddag omstreeks half vijf de 43-jarige Piet Baum door vijf kogels getroffen en dodelijk gewond. De poli tie heeft twee andere bewoners van het kamp, de 44-jarige F. J. en zijn 22-jari- ge zoon R. J. gearresteerd. Een van de wapens, waarmee is geschoten - een stengun - is teruggevonden. Voor de politie staat echter vast, dat zowel de vader als zfjn zoon een wapen heeft gebruikt, maar het tweede is nog spoor loos. De familie Baum, die sinds ander half jaar op het woonwagenkamp in Hilversum staat, doch daar nauwelijks is geaccepteerd, en de familie J. leef den al geruime tijd in onmin met el kaar. Beide families hebben een handel in oude auto's en sloopmateriaal en dit leidde tot conflicten. Meermalen is het tot woordenwisselingen geko men; zo ook maandagmiddag. Kort na de ruzie kwamen vader en zoon J. elk met een wapen en vanuit verschillende richtingen op de woonwa gen van de familie Baum af. Ze losten een groot aantal schoten dwars door de ramen en de houten wanden. De heer Baum werd door vijf kogels in zijn hoofd en borst getroffen. Hij is nog naar de achterzijde van zijn wagen ge lopen, maar zakte daar in elkaar. Hij overleed vrijwel direct. De echtgenote van het slachtoffer bleef ongedeerd. Drie kleine kinderen van de familie Baum speelden op het moment van de schietpartij toevallig buiten. Een zoon van het slachtoffer woont samen met de dochter van de fa milie J. A De president van Tsjecho-Slowa- kije, L. Svoboda, is voor een be zoek in Moskou gearriveerd. Hij werd verwelkomd op traditionele wijze door partijleider Breznjef. Op de achter grond priemier Kosygin en geheel links president Podgorny. P BONN Willy Brandt is vandaag door de Bondsdag tot kanselier van de nog te vormen Westduitse regering ge kozen. ADVERTENTIE DWARSGEBAKKEN NATUURWITBOERENBRUIN KRENTEN-ROZIJNENBROOO KRENTENBOLLEN BOERENROG PUNTJES EN BOLLEN MOSKOU Een sterke Tajcchoslo- waakse delegatie van 10 man, onder leiding van premier dr. Gustav Husak, is in Moskou aangekomen voor een bezoek van negen dagen aan de Sov jet-Unie. Met de Russische leiders van Husak brengt de Tsjechoslowaakse communistische partij en regering belangrijke poli tieke en economische besprekingen voe ren. Volgens goedingelichte Oosteuro - pese kringen zullen deze resulteren in de ondertekening van een document, waarbij de leiders uit Praag hun goed keuring zullen geven aan de invasie door de landen van het Warschau-pact in augustus vorig jaar. De Russische leiders zullen meer hulp toezeggen voor een herstel van de moei lijke economische toestand van Tsjecho- Slowakije. Veel waarnemers betwijfe len of de Praagse leiders erin zullen slagen, een lening in harde valuta ter waarde van ruim 1800 miljoen gulden te krijgen. De regering van Dubcek is het indertijd ook niet gelukt een derge lijke lening te sluiten. Sinds mei jl. zijn Husak en zijn colle ga's herhaalde malen in Moskou ge weest. Maar het betroffen steeds parti culiere gesprekken of het was voor het bijwonen van internationale communis tische bijeenkomsten. Het bezoek dat De volgende plaats die na de Amsterdamse RAI, de ruimtevaart tentoonstelling mag huisvesten, is het Nederlands Congresgebouw in Den Haag. De blikvanger van deze tentoonstelling, de Apolo 8 cabine zal hier op een dakterras van het Congresgebouw ten toon worden gesteld. Op de foto wordt de capsule omhoog getakeld. gisteren is begonnen is het eerste met een officieel karakter sinds Husak het bewind van Dubcek heeft overgenomen. Het feit dat dit bezoek nu plaatsheeft na enige malen te zijn uitgesteld wordt door waarnemers gezien als een goed keuring door Moskou van de politieke en economische beleid van Husak. De Tsjechoslowaakse president Lud- vik Svoboda heeft duidelijk gemaakt, dat hij volledig partijleider Gustav, Hu sak steunt en dat hij gebroken heeft met het liberale beleid onder Alexan der Dubcek. In een tafelrede op een diner dat de Sovjet President Podgorny in Moskou voor de Tsjechoslowaakse delegatie gaf zei Svoboda dat het afzetten van Dub cek als partijleider „een beslissende wijziging" was geweest. Hij beloofde dat er voortaan geen te genspraak meer zal zijn tussen de woor den en daden van onze partij en de re gering. Het was voor het eerst dat de 74 jaar, gepensioneerde generaal die tezamen niet Dubcek, Josef Smrkofsky en Ol- drich Cernik de grote vier van de Tsje choslowaakse liberalisatie periode vor men er gewag van maakte dat onder Dubcek er een dubbelzinnig be leid is gevoerd. Husak en andere nieu we kopstukken hadden dit reeds eer der betoogd. Toen Svoboda enige dagen geleden niet de vergadering van de Tsjechoslowaak se assemblee bijwoonde, werd er ge rept van de mogelijkheid dat hij niet was komen opdagen omdat hij het niet eens was met het afzetten van de liberale leiders en met het harde hui dige beleid. ENSCHEDE De politie van En schede zoekt naar een ongeveer vijf tienjarige jongen, die gistermiddag drie meisjes in de leeftijd van vijf tot acht jaar heeft aangerand en twee an dere kinderen aan schrikdraad heeft vastgebonden. De kinderen zochten eikels even bui ten de oostelijke rand van de stad. De jongen zou een vuur hebben ont stoken en gedreigd hebben de kinde ren daarin te gooien. Vriendjes waarschuwden de moeder van één van de kinderen, die met buurtgenoten naar de aangegeven plaats ging. Daar werden alleen nog de angstig huilende kinderen gevonden. ADVERTENTIE 0LGA gt9ekJdemax^hart| Weersverwachting van het KNMI van dinsdagavond tot woensdagavond: Overwegend droog weer met op vele plaatsen mist. Morgen slechts enkele verspreid voorkomende opklaringen. Weinig wind en dezelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. Alexander Solzhenitsyn is op het ogenblik leraar natuurkunde aan een middelbare school ergens in een Russisch provinciestadje. Volgens zeggen probeert hij er een rustig le ven te leiden nadat hij acht jaar in gevangenissen en werkkampen had doorgebracht omdat hij in 1945 in brieven aan een vriend bedekte kri tiek had geuit op Stalin. Op 5 maart 1953, precies op de dag van Stalin's dood, werd hij vrijgelaten. In de werkkampen waren de ideeën voor zijn boeken gerijpt en toen hij in 1962 zijn eerste novelle publiceerde: „een dag uit het leven van Iwan Denisowitsj" was hij op slag beroemd in binnen- en buitenland. Het werd een best-seller die ook in de Sovjet- Unie ongekende oplagen bereikte. Maar dat alles gebeurde toen zijn beschermer, Nikita Chroestsjef, het nog voor 't zeggen had. Zijn volgen de boeken: „Kankerpaviljoen" en „In de eerste cirkel" werden na veel wikken en wegen in Rusland ver boden en hem werd verweten dat hij zich „aan de kapitalisten had ver kocht", want in het buitenland haal den zijn boeken enorme oplagen en dus liggen er enorme royalties op hem te wachten! Maar ook in Rus land worden zijn boeken nog gele zen, zij het in het geheim. Men kent daar het systeem van de samizdat, de zelf uitgever ij met tikt eenvou dig het hele manuscrip t over en laat dat aan vertrouwde vrienden le zen, die het op hun beurt weer over tikken Zo circuleren er naar schatting 5000 illegaal-getypte exemplaren van Kankerpaviljoen door de Sovjet-Unie. Wie gepakt is moet terecht staan, zoals onlangs is gebeurd. Solzhenitsyn is er de man niet naar om in deze gang van zaken te berusten. In mei 1967 richtte hij een een open brief aan het Schrijvers congres dat toen in Moskou bijeen was. Daarin éiste hij: a. Een discussie over „de ondraag lijke onderdrukking door de cen suur waaraan onze letterkunde sinds tientallen jaren blootstaat", en: SOLZHENITSYN meester-verteller CHROESTSJEF een goed boek b. Dat de schrijversbond hem zou verdedigen tegen laster en vervol ging door de politie. Ongelukkigerwijs is de eerste Se cretaris van deze Schrijversbond, Konstantin Fedin, de meest onver zoenlijke vijand van Solzhenitsyn („Zijn brief is voor .ons, de kunste- naars-intelligentsia, een klap in het gezicht...") en is Alexei Surkow, ja renlang de opperste leider van de Sovjet-censuur deze mening toege daan: „Als Kankerpaviljoen in het buitenland wordt gepubliceerd zou het ons in opspraak kunnen brengen en zou het gevaarlijker zijn dan de memoires van Swetlana, Stalins doch ter." Maar hij geeft toe: „Het is niet zo eenvoudig want Solzhenitsyn is een man met een levendige en mi litante geest!" Breznjew noch Surkow noch Fe din heeft kunnen verhinderen dat Kankerpaviljoen in het buitenland een enorme opgang heeft gemaakt. Daarom bood men hem vorig jaar september een vergelijk aan: men vroeg hem in het openbaar een ver klaring af te leggen' dat de manier waarop zijn zaak in het Westen wordt uitgebuit, openlijke afkeuring verdient. Solzhenitsyn weigerde... Het lezen van dit feuilleton zal dui delijk maken dat hij dit terecht wei gerde. Zijn boek is namelijk helemaal geen „politieke aanval" het is een roman en 'n buitengewoon boei ende roman over mensen. Mensen in een ziekenhuis, een kankerpaviljoen ergens in de provincie. Véle mensen: mannelijke en vrouwelijke artsen, patiënten, werksters, bezoekers ze worden beschreven zoals alleen een Russische meester-verteller dat kan. Langzamerhand komt in het cen trum van de belangstelling de strijd tussen Pavel Nikolayevich, een la gere maar zich hoog achtende Sov jet-ambtenaar, Oleg Kostoglotov, een ruw gebolsterde boer met een in drukwekkende persoonlijkheid. Maar ook dat is een strijd van mensen wie de bitterheid die de schrij ver onmiskenbaar heeft vervuld, als „politiek" wil beschouwen, moet een slecht geweten hebben. Want Alexander Spolzhenitsyn beschrijft, ongewoon indringend het oordelen laat hij aan de lezer over! Dit wordt een langlopend feuille ton. Vandaag beginnen we met het eerste deel dat in boekvorm 388 pa gina's omvat. In dit najaar zal bij De Boekerij het tweede deel ver schijnen, dat wij eveneens als feuil leton aansluitend zullen afdrukken. Naar onze smaak echter is dit een 7.o ongemeend boeiende roman dat de lange duur eerder een voordeel dan een nadeel zal zijn. We laten met graagte het oordeel aan u, lezers, over!

De Vallei | 1969 | | pagina 1