Felle strijd bij tweedeklassers in zaterdag-amateurvoetbal om promotie naar hoogste klasse BCV verpletterde Barneveld Doelman Van de Haar weer in le van Merino's STEF VAN DER SLUIS' GOUDEN MEDAILLE HING AAN 'N ZIJDEN DRAADJE „Zesdaagse rijden is voor mij een ontspanning Derde ronde van klaverjastoernooi scheidsrechters Noordwijk leider 2B VVOG nog niet bij kopgroep DOVO en WHC sterksten in 2D WVF de enige Veenendaalse goalie enkele maanden op non-actief Geblesseerd Frontlinie Veel gevallen van kolendamp vergiftiging Studentenonrust in Japan Oppermachtig Ontspanning Gebroken drijfstang Tweede plaats DINSDAG JI OKTOBER 1969 APELDOORN Voor de tweede-klassers in het zaterdag-amateurvoetbal is het seizoen 1969-1970 heel erg belangrijk. Reeds enkele jaren geleden heeft de K.N.V.B. bekend gemaakt, dal er aan het eind van dit seizoen een eerste klasse zou worden ingesteld, welke zou bestaan uit twee afdelingen van ieder tien clubs. Eindelijk is het zover. Een groot aantal verenigingen heeft daar reeds lange tijd naar uitgezien. In de vijf tweede-klasseafdelingen zijn dit seizoen 58 ploegen ondergebracht, die met veel elan aan deze zenuwslopende competitie zijn begon nen. Hieronder bevinden zich diverse clubs die in de afgelopen jaren hun spo ren in het zaterdagamateurvoetbal ruimschoots verdiend hebben, zoals IJssel- meervogels, DOVO, Huizen, Quick Boys, Go-Ahead K., Zwart-Wit '28. YVHC en niet te vergeten de nieuwe algemeen amateurkampioen van Nederland VVOG. Zo als gewoonlijk zijn er voor de aanvang van het seizoen heel wat voorspellingen gedaan, waarbij in alle afdelingen mogelijke favorieten naar voren zijn ge schoven. Nu de meeste clubs ongeveer het derde deel van de competitie achter de rug hebben, is het wel interessant om eens na te gaan, hoe het met die favorieten gaat, maar ook welke clubs tot dusver een verrassende rol gespeeld hebben. Als we beginnen in de tweede klas A, dan valt het direct op. dat D.O.T.O. uit Pernis in deze afdeling een forse voorsprong op zijn naaste concurrenten genomen heeft. D.O.T.O. is tevens de enige tweedeklasser, die het gepresteerd heeft om na zeven wedstrijden het maximale aantal punten bjj elkaar te schoppen. Huizen heeft zich na een ietwat te leurstellend begin op de tweede plaats genesteld. De club uit 't Gooi heeft 'n achterstand van vier punten op de kop loper, evenals Kozakken Boys uit Wer kendam, dat de derde plaats inneemt. Voor de eveneens belangrijke vierde plaats komen momenteel vier clubs in aanmerking. Dit zijn kampioen Quick Boys uit Katwijk, Rijnsburgse Boys, 's Gravenzandse S.V. en SSC'55 uit Sprang Capelle. Debutant Spijkendsse kan goed meekomen. Met NDSM uit Amsterdam kan het er net mee door, maar Sprang SIZO uit Hillegom en ARC uit Alphen aan de Rijn zijn dui delijk de zwakste clubs in deze klas. Vooral ARC, de tweede debutant, doet het heel slecht en heeft een triest record geboekt, want dit team heeft nog geen enkel punt behaald. De doel- cijfers, 2-28, wijzen erop, dat dit team niet in de tweede klasse thuis hoort. Bekijken we de tweede klasse B, dan ontdekken we, dat Noordwijk daarin een sterke leider is. Dit team heeft tot dusver twee punten verspeeld door ge lijke spelen, maar desondanks hebben de roodbroeken een voorsprong van 3 punten op Ter Leede uit Sassenheim. De schotvaardigheid is in deze klasse ver te zoeken, want er is geen ploeg bij, die een gemiddelde van twee doel punten per wedstrijd haalt. Ter Leede heeft na zeven wedstrijden een score van 6-5 achter zijn naam staan en dat geeft wel te denken. In volgorde naar het beste doelge- middelde nemen vier teams de derde plaats in met acht punten. Dit zijn CSVD uit Delft, Zwaluwen uit Vlaar- dingen, De Zwerver uit Kinderdijk en Zwart-Wit '28 uit Rotterdam. Behalve Zwart-Wit '28 zijn de prestaties van de andere drie clubs nogal verrassend. Er moet nog een lange weg afgelegd worden voor het uur van promotie daar is, waarmee we maar willen zeggen, dat er nog heel wat verschuivingen kun nen komen. RWH uit Ridderkerk, dat tijdens de oefenwedstrijden grote over winningen behaalde, heeft niet aan de gestelde verwachtingen voldaan, maar de achterstand op de zojuist genoem de clubs iS' maar één punt. Kampioen Excelsior M, dat het nieuwe seizoen uitstekend begon en enige weken kop loper is geweest, heeft daarna drie ne derlagen moeten incasseren, zodat de ze tricolores nu met de achtste plaats genoegen moeten nemen, maar hun achterstand is gelijk aan die van RWH. Arnemuiden, HBSS uit Schiedam, De Meeuwen uit Zoutelande en Baren- drecht gaan onderling uitmaken, welk team voor degradatie in aanmerking komt. De Meeuwen en Barendrecht zijn de debutanten in deze klasse en zij krij gen het zeer moeilijk. De clubs die voor de aanvang van de competitie in de tweede klasse C als favorieten werden getipt, waren SHO, IJsseJmeervogels, VVOG en GVW. Al leen landskampioen VVOG heeft de verwachtingen nog niet waar kunnen maken, want het Harderwijker team heeft na de prachtige resultaten in 't vorige seizoen zijn draai nog niet kun nen vinden. Het vertrek van goalgetter Hans Posthumus is een gevoelig verlies voor VVOG, want de voorhoede mist nu een echte schutter. De VVOG-ers hebben nu een achterstand van vijf punten op koploper SIIO uit Oud Bey- erland. maar in Harderwijk heeft men de moed nog niet opgegeven. SHO heeft een sterk team en zal de sprong naar de eerste klasse wel ha len. IJsselmeervogels zal het waar schijnlijk ook wel halen, al hebben de Spakenburgers niet meer de beschik king over zo'n sterke ploeg als enkele jaren geleden. GVW speelt nogal wis selvallig, maar dit Veenendaalse team heeft toch de vierde plaats in bezit. Verrassend is het optreden van het Amersfoortse CJVV, dat het zelfs ge- prssteerd heeft om SHO zijn enige ne derlaag toe te brengen. Of CJVV de moeilijke strijd kan volhouden, zal reeds in de komende weken blijken. Rijsoord en HCSC uit Den Helder doen het beter dan verwacht werd, maar we nemen niet aan, dat deze clubs meer dan een plaats in de mid denmoot zullen bereiken. Voor Heer- jansdam zijn er misschien iets meer mogelijkheden, maar de successen van deze club kunnen ook van tijdelijke aard zijn. VRC uit Veenendaal is na een sterk begin weer een heel eind op de ranglijst gedaald, zodat deze debu tant voorlopig geen hoge aspiraties be hoeft te hebben. Zuidvogels uit Huizen, de tweede debutant IJmuiden en Geinoord uit Vreeswijk zijn de clubs, die de laatste drie plaatsen innemen. Het ziet er wel naar uit, dat het zo zal blijven. In de tweede klas C zijn DOVO uit Veenendaal en WHC uit Wezep tot dus ver duidelijk de sterkste clubs. Beide teams zijn nog ongeslagen, waardoor zij al een mooie voorsprong op de an dere favorieten genomen hebben. SVZW uit Wierden was zeker geen favoriet, maar de Zwaluwen nemen nu de derde plaats in. Go Ahead K heeft reeds een zestal punten verspeeld. De Kampenaren hebben niet zo'n sterke ploeg als in vorige seizoenen, zodat het nog lang niet zeker is, dat zij straks in de eerste klasse zullen komen. Kampioen Spakenburg heeft in deze klasse ook aanpassingsmoeilijkheden. De zebra's behoorden tot de favorieten, maar zij zullen dit ook waar moeten maken. WZC uit Wapenveld en Urk zijn twee clubs, die nog voor diverse verrassingen kunnen zorgen. In de on derste regionen zullen debutant Wor- kum, Genemuiden, ONS uit Sneek en Klazienaveen de strijd om het behoud van het tweedeklasserschap moeten voeren. Henny v. d. Haar in actie tijdens de training van gisteravond. WVF uit Zwollerkerspel is de enige kampioen van het vorige seizoen, die nu ook de eerste plaats op de rang lijst inneemt. Het ziet er wel naar uit, dat dit team zonder al te veel moei lijkheden naar de eerste klasse zal doorstoten. Wie er nog meer zullen meegaan is nog een duistere zaak. Voorlopig hou den we het op Excelsior '31 uit Ri.js- sen, Nunspeet en ACV de debutant uit Assen, maar het kan ook evengoed Oranje Nassau uit Groningen of Be Quick '28 uit Zwolle worden. Er is weinig krachtsverschil tussen beide clubs, zodat er nog vele mogelijkheden zijn. DES uit Nijverdal had een sterke start, maar nu is dit team afgezakt naar de onderste helft van de rang lijst, terwijl Blauw Wit '34 uit Leeu warden als zesde op de rij staat. Daar bevinden zich ook DOSK uit Kampen, Harkemase Boys uit Harkema Opeinde en VVT uit Twijzelerheide. De laatste ploeg heeft nog geen enkel punt kunnen bemachtigen. De Friese clubs spelen in deze klasse een onder geschikte rol. VEENENDAAL Het eerste team i In alle partijen demonstreerde BCV van de pas opgerichte badmintonclub aparte superioriteit en Rechts een- Veenendaal (BCV) heeft gisteren in Spelmoment uit het heren-dubbel tussen BCV en BCB. Eric Achten retourneert de shuttle. Op de achter grond nog net zichtbaar zijn partner Ralf Kneefel. zaal Eltheto zijn eerste competitiewed strijd gespeeld. Het Barneveldse BCB 4 was op bezoek bij de Veenendaalse formatie en deze ploeg zalf weinig mooie herinneringen hebben overge houden aan de ontmoeting met BCV, want zij werd verpletterd met 80. in twee onderdelen van de wedstrijd het tweede dames-enkel en het eer ste gemengddubbei had de thuis club drie sets nodig om te zegevieren. De rest van de partijen was de Veenen daalse equipe duidelijk superieur en zij versloeg haar opponenten met spre kende cijfers. maal kwam een zege (in het 2e da mes-enkelspel) in gevaar toen één der Veenendaalse dames conditie te kort kwam. De individuele uitslagen van de wed strijd van gisteravond luidden: BCV I BCB 4: heren-enkel Achten E. v. Zomeren 15-0, 15-3, heren-enkel Kneefel W. W. v. Zo meren 15-2, 15-6, dames-enkel mevr. Schreuders mej. Van Dijk 11-8, 11-5, dames-enkel mej. Engelenburg mej. Sohilait 5-11, 11-2, 11-7. gemengd-dubbel Achten, E. van Zo meren mej. Engelenburg mej. S. van Dijk 15-4. 9-15, 15-11. gemengd-dubbel Kneefel mevr. Schreuders W. W. van Zomeren, mej. S. Sohilait 15-9, 15-6, heren-dubbel Achten, Kneefel E v. Zomeren, W. W. v. Zomeren 15-3, 15 -3, dames-dubbel m§yr. Schreuders,, mej. Engelenburg" mé], S. Sohilait, mej. K. Kuik 15-3, 15-6. VEENENDAAL Henn> van de Haar, de 21-jarige talentvolle doelman van derdeklasser De Merino's die vlak voor het begin van de competitie ge ruisloos uit de eerste editie van de Vee nendaalse club verdween, is in de be kerwedstrijd van zaterdag De Meri no'sCJVV weer opgesteld in het eerste elftal. De Veenendaler raakte een week na de vakantie vrij ernstig geblesseerd aan zijn hand, waardoor hij enkele maan den buitenspel kwam te staan. Hij moest zijn plaats in het doel van De Merino's afstaan aan Theo Klaassen, de goalie die hij op overtuigende wijze opvolgde. Van de Haar raakte deze zomer in een toernooiwedstrijd in Naarden ge blesseerd. Vijf minuten na het beginsignaal voor de match Chefana De Merino's scheurde de Veenendaalse keeper zijn hand open en vanaf dat ogenblik is het stil geworden rond hem. Hij had reeds twee seizoenen in de eerste uitgave van De" Merino's meege speeld, maar door het ongelukje in Naarden verloor hij zijn plaats weer aan „concurrent" Klaassen. Maar de doelverdediger een stijl volle speler werkte hard aan zijn come-back toen zijn arts hem een maal weer toestemming verleende om te gaan trainen. Driemaal is hij uitgekomen in het tweede elftal van De Merino's en deze week deelde Teunissen, de Tielse oefen- meester van de Veenendaalse club, hem mee dat hij zaterdag a.s. weer deel gaat uitmaken van De Merino's dat dan op het terrein aan de Wageningse- Iaan de wapens opneemt tegen tweede klasser CJVV uit Amersfoort. Vanaf zijn jeugd heeft de blonde Van de Haar bij De Merino's gevoetbald. In het adspirantenteam stond hij in de frontlinie opgesteld, waarin hij aan de lopende band scoorde en insiders voor spelden hem een „grote" toekomst als voorhoedespeler. Maar Henny van de Haar, een zeer bescheiden jongeman die lichtelijk blo zend vertelt over deze periode van zijn carrière, besloot plotseling keeper te worden. Waarom ineens dat besluit? Van de Haar: „De voorhoede van het adspirantenteam waarin ik uitkwam was bijzonder produktief. Zij doelpuntte gemiddeld viermaal per wedstrijd, maar ondanks dat verloren we meestal, omdat we een klein keepertje hadden. Ik wond me hier nogal over op en uiteindelijk koos ik in die tijd zelf het „keepersvak". Op dit ogenblik ben ik blij dat ik toen ben overgestapt". De Merino's-goalie heeft geen last meer van zijn hand en wil zaterdag be wijzen dat zijn vorm niet of nauwelijks heeft geleden in de tijd dat hij op non- actief stond. VEENENDAAL In café „De Ouwe Grens" wordt vrijdagavond om acht uur gestart met de derde ronde van het klaverjastoernooi van de scheids- rechtersvereniging groep Veenendaal en omstreken. De hoofdprijs van dit toernooi over 5 ronden is een fiets. Op deze kaartavond, waarvoor iedere belangstellende kan inschrijven, zijn behalve de hoofdprijzen ook dagprijzen te winnen. Het ligt in de bedoeling van de ont spanningscommissie van de scheids- rechtersvereniging de laatste twee ron den om de twee weken te organiseren. Daar tussendoor worden „gewone" kaartavonden belegd door de actieve club. UTRECHT De Utrechtse politie heeft gisteravond tussen acht uur en kwart over elf maar liefst zes meldin gen van kolendampvergiftiging binnen gekregen. Het betrof in alle gevallen alleenstaande bejaarden. De bejaarden zijn allen overgebracht naar het beademingscentrum van het Academisch Ziekenhuis in Utrecht. Vol gens de Utrechtse politie moet de oor zaak van deze massale vergiftiging ge zocht worden in de mistige weersom standigheden. In Rotterdam zijn gisteren twaalf ge vallen van kolendampvergiftiging op getreden. In totaal moesten zestien pa- tienten naar een ziekenhuis worden overgebracht. Dr. Postma, directeur van het K.N.M.Ï zei naar aanleiding van al deze ge vallen dat hier een samenspel van fac toren aan het werk geweest moet zijn. Er was gisteren vrijwel absolute wind stilte, met vrij hoge temperaturen. De mensen, die het slachtoffer van de kool- monoxydevergiftiging zijn geworden, hebben vermoedelijk de kachel tot het uiterste afgetemperd. TOKIO De Japanse politie heeft een aanval met benzinebommen op de Zuidkoreaanse ambassade in Tokio weten te voorkomen. Zeven studenten wierpen een benzinebom in de ambas sade. alvorens zelf binnen te dringen. De bom kwam niet tot ontploffing, maar vier leden van de ambassade staf werden licht gewond toen de stu denten hen met ijzeren staven opzij duwden. De studenten renden naar de tweede verdieping en sloegen enkele ruiten in. Ze werden door de politie ge arresteerd voor ze de 25 benzinebom men, die zij bij zich hadden, konden gebruiken. De politie heeft meegedeeld niet op de hoogte te zijn van de rede nen van de aanval. In de afgelopden drie dagen hebben kleine groepen link se studenten ook uitgerust met ijze ren staven en benzinebommen aanval len gelanceerd op de residentie van premier Eisakoe Sato, op het hoofd kwartier van de regerende liberale par tij en op de gevangenis van Tokio. BCV 1 komt uit in de tweede klas se van het district UGO (Utrecht-Gel derland-Overijssel) en het is een dui delijke zaak, dat de nieuwe forma tie in deze afdeling oppermachtig is. De technische commissie van de Vee nendaalse club had de bond verzocht om in de eerste klasse van het district te mogen uitkomen er is namelijk een zeer sterk eerste team geformeerd maar op het laatste ogenblik deel de de bond mede, dat aan dit verzoek I niet kon worden voldaan. Voorzitter Achten hierover: „We had den werkelijk gerekend op een inde ling in de eerste klas, maar nu we zijn ondergebracht in de tweede moeten we ons daar uiteraard bij neerleggen. Dat is overigens wel jamer, want op deze manier kunnen we het spelpeil moeilijk verbeteren. In de Iweede klasse gaan we onher roepelijk een hoofdrol vervullen". En deze woorden waren niet over dreven. Dat bleek in de ontmoeting van gisteravond waarin de Veenendaal se ploeg de gasten uit Barneveld totaal kansloos liet. A Opname tijdens de zesdaagse op het eiland Man, volgens Stef van der Sluis de beroerdste, die hij ooit ooit heeft gereden. Het waterdicht maken van de machines heeft hier wel zijn nut. ARNHEM ,,I)e kunst is om je ma chine zes dagen lang heel te houden. En bovendien nog op tijd te rijden". Stef van der Sluis, 22 jaar, leerling aan de HTS in Arnhem, kan er over meepraten. Hy heeft al vijf motorzesdaagsen achter de rug. Driemaal veroverde hy goud. „Je kunt wel zes dagen lekker gaan toeren", zo vervolgt hy, „maar dan kom je overal te laat. En dat is nu ook weer niet de bedoeling. Per dag moet je zo'n 300 tot 380 kilo meter afleggen, in een voorgeschreven gemiddelde. De zesdaagse is eigenlyk 'n betrouwbaarheidsril, waarby motor en heryder veel moeten trotseren stenen, zand, grint, beken, moeras etc. Er wordt veel van je uithoudingsvermogen ge vergd. En je machine krfjgt ook heel wat opdonders. Hoeveel butsen er na afloop wel niet in de velgen zitten!" Stef vertelt, dat de machines vóór de start aan een strenge keu ring worden onderworpen. Alles wordt verzegeld en gestempeld. ,,'s Avonds moet de machine weer ingeleverd worden en ver dwijnt dan met alle andere in een afgesloten ruimte. De vol gende morgen mag je 'm tien minuten voor de start weer pak ken. Met een beetje eigen gereedschap mag je eraan sleutelen. Verder mag niemand eraan komen. Je mag wel van banden ver wisselen, moet je ook, want na .de derde dag is de achterband totaal op". „Je moet niet vergeten, dat je van 's morgens zeven tot 's mid dags een uur of twee, drie aan een stuk door op die machine zit. En dan dat ter rein met al die stenen, bulten en gaten De gouden medaille, die Stef van der Sluis dit jaar in Garmisch Partenkir- chen veroverde, heeft aan een zijden draad gehangen. „Ik heb heel veel geluk gehad dit jaar. Ik had nog maar vijfentwintig kilometer afgelegd en toen stond de motor al stil. De moer van het voortandwiel was ik verloren, waardoor het tandwiel eraf was ge lopen. Daar stond ik dan met een ka potte motor, terwijl iedereen me voor bij crosste. Ik had niet zo'n moer op zak en was dus wel genoodzaakt ver der te gaan lopen. En laat ik nu wat verderop drie Hercules-machines zien staan, die toeschouwers onbeheerd hadden achter gelaten. Het betekende mijn redding. Want deze machines zijn voorzien van een Sachsmotor. En daar rijd ik ook op. Een van de moeren heb ik er toen maar afgehaald. Met behulp van het publiek nog wel. Ik kon weer rijden. Wat een boffer. In Italië of Engeland zou ik ten dode zijn opgeschreven. Een Hercules zou je daar nooit zijn tegengekomen". Naast Stef van der Sluis behaalde ook Sachsrijder Jan Tijhuis uit Nij verdal een gouden plak. De overige le den van het zilveren Vaasteam-A vie len uit. Jan Beukhof uit Bennekom deed dat op de tweede dag (pech) en Frits Selling legde een dag later het loodje (val). Per rijder kwam dat el ke dag op honderd strafpunten te staan, zodat de kansen voor het A- team volledig in rook waren opgegaan. Stef van der Sluis vindt de motor- zesdaagse, die toch wel de zwaarste betrouwbaarheidsrit is, die men kent, een ontspanning. „In een zesdaagse kun je een bepaald tempo rijden, 't Is ge makkelijker dan crossen, dat het ui terste van je vergt. Bij een zesdaagse kun je op een stuk straatweg nog eens wat bijkomen. Dat is er bij een motor cross niet bij. Je kunt echter niet zo rijden als in een cross. Er kan zo een boer met een trekker voor je opdoemen. En als je bij pen zesdaagse over een stuk weg rijdt, dan moet je je aan de voorschriften houden. Je bent weggebruiker. Bij een cross zijn er geen tegenliggers en komt er geen verkeer van links of van rechts. Zesdaagse rijden is niet zo ge vaarlijk als het tegenwoordige wegver keer, maar het hangt er wel tegen aan", aldus Van der Sluis, die er di rect aan toevoegt: „Het is wel beroerd als je direct, de eerste de beste dag al, uitvalt. Van te voren heb je zo'n maand aan de machine gesleuteld. Hij is helemaal uit elkaar geweest en stuk je voor stukje weer opgebouwd. En helemaal stof- en waterdicht gemaakt. Negen van de tien rijders komen ech ter met een splinternieuwe machine aan de start. Voor hen is het geen probleem" Stef van der Sluis reed in 1964 zijn eerste zesdaagse. Dat was in Oost- Duitsland. Zes dagen lang bleef hij zonder strafpunten, maar op de mid dag van de laatste dag brak hij tij dens een wegrace zijn drijfstang en zag zijn gouden plak in de mist verdwij nen. Maar het werd toch nog zilver. Het jaar daarop was de plaats van ac tie het eiland Man. „Het werd de be roerdste zesdaagse, die ik ooit heb ge reden. Mist en regen, de hele dag door. En dan moest je ook nog zien, dat je de weg herkende. Af en toe zakte je tot aan de tank in de modder. Nee, daar was geen lol aan. Tachtig van de 300 rijders kwamen heelhuids aan de finish. Ik heb hem ook uitgereden. Het resultaat was een bronzen medaille. In '66 moesten we naar Zweden. Daar reed ik voor het eerst in het zil veren Vaas-team. Het was bijzonder fraai weer en helemaal niet moeilijk. Mijn eerste gouden medaille werd een feit. In Polen, een jaar later, verover de ik weer goud, maar in '68 was de zesdaagse voor mij spoedig afgelopen. Dat was in Italië, waar ik op de twee de dag met m'n motor aan de kant stond met een gebroken achternaaf". „Maar", zo zegt Stef van der Sluis, „je blijft er lekker hangen, 't Is voor mij een uitje, een week vakantie. Plannen voor het komend seizoen? Ik gok op een tweede plaats in de 250 cc-klasse. Dit jaar heb ik veel pech gehad, een blessure en zo. Door m'n studie had ik ook weinig gelegenheid om te trainen. Zaterdags de motor klaar maken en zondags rijden. Zo was het afgelopen seizoen. Ik ben, geloof ik, op de vierde plaats geëindigd. Het is nog niet precies bekend. Natuurlijk probeer je allemaal de titel te veroveren. Het lukt alleen niet altijd".

De Vallei | 1969 | | pagina 5