„Bij ons is geen reden tot paniek om de zoetstoffen" Prominente gasten in de R.A.I. Dronten één groot politiek centrum Gorkums burgemeester geeft op uitdaging nog geen commentaar gashaarden die u moet zien TOEHOORDERS UIT HET ANDERE KAMP begroet een nieuwe tijd Haagse politie vindt negen kilo hasjiesj Rijksloodsen willen meer verdienen TOPFUNCTIONARIS VAN CHEFARO MEENT: Zeventigjarige lag wekenlang dood in huis Amnestie voor Maagdenhuis bezetters Kamer wordt deze week ingelicht Vijftienjarige onder invloed in moeders auto Duizenden kiezers op de been Bomgooier komt 11 november voor rechtbank Politiewet voor gemeenten niet aanvaardbaar Speurwerk Hoeveelheid Hoogleraren willen: Werkgroep P.A.K. mei nieuwe leden Geen keus WACHTEN (bij uw dealer) Biesheuvel Historische fout Vrijetijdscentrum in Buitenveldert Zeventig kalveren bij brand omgekomen DINSDAG 21 OKTOBER 1969 ROTTERDAM „Er is wat de zoet stoffen betreft in ons land hoegenaamd geen reden tot paniek". De heer H. J. Houtgraaf, hoofd van het labora torium van Chefaro, zegt dit rustig in een gesprek over de aangekondigde be perking van het gebruik van cyclama ten in voedsel en dranken in de Ver enigde Staten en Zweden. Chefaro, een dochteronderneming van Koninklijke Zout-Organon, is een van de twee grote producenten van cycla maten in ons land. De ander is Nedi- gepha In Amsterdam, die met licentie van Bayer produceert, Samen voorzien zij negentig procent van de markt. Gelooft u dat er by' de acties te gen het verwerken van cyclamaten misbruik is gemaakt van resultaten van wetenschappelijk onderzoek, vragen wU hem. „In het algemeen wel. Of dat deze keer ook weer het geval is kan ik, bij gebrek aan gegevens, niet met ze kerheid zeggen. Het is in vakkringen bekend, dat de Internatonal Sugar Re search Foundation in de Verenigde Sta ten uitsluitend onderzoek laat verrich ten naar mogelijke gevolgen van het gebruik van cyclamaten". Die Amerikaanse stichting is enige jaren geleden in de plaats van de Su gar Research Foundation, een instelling die met steun van de Amerikaanse sui kerindustrie zocht naar nieuwe afzet mogelijkheden voor de suikerindus trie. „Tot de onderzoekingen die de ISFR bevordert behoort het speurwerk van Philip H. Derse en Paul Nees, die ver scheidene jaren geleden al bericht ten, dat cyclamaten de groei van rat ten en hun jongen vertraagden. Daar na zijn deze twee namen bij herhaling opgedoken in berichten over mogelijke risico's van het gebruik van cyclama ten". Was er In de Verenigde Staten duidelijk sprake van een belangen strijd tussen de suikerindustrie en de zoetstoffabrikanten, is onze volgende vraag. „Zonder meer ja. Ook in ons land leek het even die kant op te gaan. Dat kwam onlangs nog tot uiting in een kort ge ding dat de Werkgroep Zoetstoffen heeft aangespannen. De Werkgroep heeft dat kort geding gewonnen, zoals u weet." Hoeveel zoetstof wordt er in Ne derland geproduceerd? „Het equivalent van 2,3 procent van het suikerverbruik. In feitte komt het •r op neer dat door de verwerking van cyclamaten ongeveer tienduizend ton suiker minder wordt omgezet dan het geval zou zijn geweest, indien die zoet stof er niet was. De jaaromzet aan cy- clamaat in ons land is ongeveer 220 ton. Daarvan wordt ongeveer negentig procent verkocht in de vorm van zoet stoftabletten en zoetstofoplossingen voor huishoudelijk gebruik." LEEUWARDEN De politie in Leeuwarden heeft het stoffelijk over schot van de zeventigjarige J. Faber in zjjn huis gevonden. De man moet al weken geleden zijn overleden. De heer Faber leidde een kluizenaars bestaan en had vrijwel geen contact met de buren. Overdag liet hij zich niet zien. De buren werden gealarmeerd door dat zijn katten onophoudelijk miauwden en in en rond het huis liepen. Men weet niet of de man nog familie heeft AMSTERDAM Vierentwintig hoog leraren van Nederlandse hogescholen en universiteiten hebben minister Polak (justitie) en de Tweede-Kamerleden een petitie gestuurd waarin wordt aange drongen op volledige amnestie voor de Maagdenhuisbezetters. Hiermee zouden de uitspraken van de Amsterdamse rechtbank en het gerechts hof alsnog ongedaan kunnen worden ge maakt. Voorts dringen de hoogleraren er op aan, dat niet tot vervolging zal worden overgegaan van studenten die onlangs de curatorenkamer van Utrecht binnen drongen. DEN HAAG - De KVP-ers prof. Van Maarseveen en P. Beugels gaan mee werken aan de werkgroep Progressief Akkoord (PAK). De heer Beugels is ook lid van de partijraad van de KVP. Prof. Van Maarseveen had een be langrijk aandeel in het rapport van de Commissie duidelijkheid van de Groep van Achttien. In de werkgroep PAK zit nog een confessioneel, de anti-revolu tionair prof. Albeda. In de loop van de week zal staats- secretaris Kruislnga (Sociale Za ken) de Tweede Kamer schriftelijk inlichten over het gebruik van cycla maten en het eventueel daaraan ver bonden gevaar. Dr. Kruisinga zal z(jn nota aan de Kamer mede baseren op de gegevens, die h(j de komende da- ?en hoopt te ontvangen uit Amerika en Zweden. Na de berichten in het weekeinde uit Amerika, zjjn de gege vens over de onderzoekingen en maatregelen in Amerika en Zweden telefonisch opgevraagd. Tn de nota zullen ook de resultaten worden verwerkt die een Nederlands A onderzoek naar de eventuele gevaren van cyclamaten heeft opgeleverd. Het is uitgevoerd door het Rijksinstituut voor Volksgezondheid. Dit is bekend gemaakt na de bijeenkomst van de „staf" op het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid. Een der woordvoerders deelde mee, dat er „geen aan leiding tot paniekvoetbal bestaat." Hij motiveerde dat door te zeggen: „Anders zouden Amerika en Engeland hun maatregelen immers wel direct laten ingaan." loerder had een andere functionaris gezegd: „Het ziet er naar uit dat bin- nenkort maatregelen zullen worden genomen inzake het gebruik van cyclamaten by het produceren van bepaalde produkten. Met de aangekondigde nota voldoet staatssecretaris Kruisinga aan een schriftelijk verzoek, dat mej. Kok en de heer De Vreeze, leden van de fractie van de K.V.P. in de Tweede Kamer, het vorig jaar schriftelijk indienden. Hun fractiegenoot Cornelissen stelde de staatssecretaris gisteren de vraag of de verwerking van cyclamaten evenals in de Verenigde Staten ook in ons land zal worden verboden. Hij wil verder graag van de staatssecretaris we ten waarop de aangekondigde Amerikaanse maatregel is gebaseerd. Hoe groot is het aandeel van suikerzieken in dat verbruik? „Er zijn in ons land 200.000 tot 250.000 suikerziekten. Wij schatten dat een der de van de zoetstofomzet door hen wordt gebruikt. De rest wordt gebruikt door mensen die hun lichaamsgewicht in de hand willen houden. Hoeveel cyclamaten worden in dustrieel verwerkt? „De resterende tien procent. Er komt vrij veel terecht in suikervrije frisdranken. Cijfers daarover van de frisdrankenindustrie zijn jammer ge noeg niet beschikbaar. Zou die hele 10 procent in suikervrije frisdranken te rechtkomen, dan consumeerde de Ne derlander per jaar gemiddeld een liter suikervrije frisdrank. Ter vergelijking: hij drinkt gemiddeld veertig liter fris drank per jaar. Wij nemen echter aan dat maar een procent van de produktie van frisdranken in ons land kunstma tig gezoet is, en dan nog niet uitslui tend met cyclamaten maar met een mengsel van cyclamaat en sacchari ne. Een deel van de resterende tien pro cent, waarvan ik zojuist sprak, wordt verwerkt in snoep, jam en andere pro dukten voor suikerzieken. Verder wor den cyclamaten verwerkt in zeer klei ne hoeveelheden in zoetzuur. Vroeger gebruikte men suiker en daardoor ging het zoetzuur snel bederven. Bij gebruik van cyclamaten behoeven de fabrikan ten geen grote hoeveelheden conserve ringsmiddelen te gebruiken". Wat betekent dit alles voor de suikerzieken? „Suikerzieken hebben nu eenmaal geen keus. Zij zijn aangewezen op kuns matige zoetstoffen. Zelfs in landen, waar die zoetstoffen om fiscale redenen zijn verboden, zoals Frankrijk en Ita lië, kunnen diabetici die zoetstoffen op recept verkrijgen. Dia fiscale redenen zijn er in ons land met. Bij ons zou ten hoogste anderhalf procent van de ac cijns op suiker in het geding kunnen zijn. In de Verenigde Staten ligt dat wat anders. Daar gaat het niet zoals bij ons om 2,3 pet van de suikermarkt, maar om 6 procent. En daar nam de laatste jaren het gebruik van kunstma tig gezoete frisdranken sterk toe. In de Verenigde Staten staan aan de ene kant veel grotere zakelijke belzngen op het spel dan bij ons en zijn anderzijds de risico's van overmatig gebruik veel gro ter dan bij ons." GORINCHEM Mr. Van Rappard wilde gisteravond nog geen commen taar geven op het telegram dat hem gisteren door drs. A. J. Lems, lid van de Tweede Kamer voor de Partij van de Arbeid, is gestuurd. Het telegram van drs. Lems had de volgende inhoud: „Naar verluidt, bent u bereid met mij voor radio of t.v. in debat te treden. Ik neem de handschoen gaarne op". De heer Lems had minister Beer- nink (binnenlandse zaken) vorige week schriftelijke vragen gesteld over de bestuurbaarheid van Gorkum. Hij deed dat naar aanleiding van het uittre den van twee wethouders en negen raadsleden. Mr. Van Rappard zei gisteravond: „Ik wil niet de regering voor de voe ten lopen. Ik wacht met het geven van commentaar tot de minister de vragen van de heer Lems heeft beantwoord". Deze vragen worden vandaag namens minister Beernink beantwoord door zijn collega mr. Polak, minster van Justitie. Hij is tijdens de ziekte van minister Beernink minster van binnenlandse za ken a.i. De heer Lems zal zijn vragen nu ADVERTENTIE m I mondeling stellen voor de aanvang van de behandeling van de begroting van justitie. De burgemeester had vrijdag tegen een verslaggever van de televisierubriek Brandpunt van de KRO gezegd dat hij graag met drs. Lems wilde debatteren. De ridder: „Ik ben toch niet de man, die een dergelijke uitdaging niet vol houdt." Intussen heeft de heer M. Oostlander (a.r.) wethouder van bedrijven en per soneelszaken, het college van burge meester en wethouders in Gorkum te kennen gegeven, dat hij zijn functie beschikbaar stelt. Vorige week deden dat twee andere en negen raadsleden. Gorkum heeft nu nog, naast natuurlijk burgemeester mr. L. R. J. Ridder van Rappard, één wethouder en zes raads leden. De heer Oostlander vertelde gister avond dat hij vorige week tot de over tuiging is gekomen dat velen die hem indertijd hadden gekozen, niet meer achter hem staan. De heer Oostlan der: „Ik verlaat de raad niet om de burgemeester. Maar ik ben wel moe geworden om verder in deze sfeer te werken." AMSTERDAM De vijftienjarige Amsterdamse scholier M. S. heeft gis termorgen onder invloed een aanrijding veroorzaakt. De jongen had ongevraagd de auto van zijn moeder meegenomen en was er mee gaan toeren. Onderweg heeft hij vermoedelijk enkele glazen bier ge dronken. In Badhoevedorp reed hij te gen een geparkeerde vrachtauto. Er ontstond alleen materiële schade. In aanwezigheid van prins Bern- hard, prins Claus en mr. P. van Vollenhoven is gisteren in de grote zaal van het RAI-congrescentrum te Amsterdam de 25ste jaarverga dering gehouden van de IATA, de internationale organisatie van de burgerluchtvaart. Op de foto, voor de aanvang van de vergadering een gesprek tussen v.l.n.r. de pres.-directeur van de KLM, dr. G. v.d. Wal, prins Claus, mr. P. van Vollenhoven en prins Bemhard. DRONTEN „Gebruikt uw verstand. Stemt Witteveenriep de anti-revo lutionaire fractieleider in de Tweede Kamer, mr. B. W. Biesheuvel, gisteravond in Dronten uit. De heer Biesheuvel gaf toe, dat die uitroep hem problemen gaf, maar zei hij er onmiddellijk achteraan „ik zeg dit van harte. Want het gaat om de lijst aanvoerder van de Combinatie Christelijke Partijen in Oostelijk Flevoland". Bestuursleden van de Partij van de Arbeid waren gisteravond in Dronten als toehoorders aanwezig op de verkiezingsbijeenkomst, die de confessionele partijen hadden belegd. Op de foto: v.l.n.r. zittend in de zaal drs. J. M. den Uyl, A. van der Louw en dr. Vondeling. De heer Biesheuvel was met zijn col lega's Schmelzer (KVP) en Mellema (CHU) naar Dronten gekomen om daar luister bij te zetten aan de verkiezings campagne voor de adviesraad van de polder. Hun komst werkte als een magneet. Dronten was gisteren één groot politiek centrum. In drie kerken bogen politici zich over de zorgen van land, volk en partij. Berstensvol was het in het hervormd gemeenschapscentrum. Uit alle hoeken en gaten moest de Combinatie Christelijke Partijen, die de verkiezingsbijeenkomst daar organi seerde, stoelen aanslepen om de bijna duizend kiezers, belangstellenden en ook het voltallige bestuur van de Partij van de Arbeid en de PPR aan zetels te helpen. Hoe drs. Schmelzer van de KVP ook zijn best deed, evenals in Drachten stal ook in Dronten mr. Biesheuvel de show. Wat hem betrof kon de discussie on middellijk beginnen. Hij constateerde in Flevoland een po larisatie van Progressief Akkoord (PAK) en CCP en noemde het een winstpunt, dat zovele aanhangers van het PAK naar het bolwerk van de CCP waren gekomen. „Ik hoop echter niet, dat de politie ke tegenstellingen door dit alles hier verscherpen. U hebt elkaar veel te hard nodig." De fractieleider van de CHU, die de spits had afgebeten, haalde zich al da delijk de woede van een aantal politie ke tegenstanders op de hals door scherp tegen de socialistische fractie leider, drs. Den Uyl te keer te gaan. „De heer Den Uyl heeft zijn hele partijbestuur meegebracht om hem terzijde te staan", zei de heer Melle ma. Drs. Schmelzer beklemtoonde het be lang van christelijke politiek, maar niet met maatregelen rechtstreeks uit het evangelie gehaald, doch uit overleg geboren. Hij gaf toe dat de paus met zijn uitspraken over sociale politiek vijftig jaar na Karl Marx kwam. Een historische fout, aldus de heer Schmel zer. Van het partijbestuur van de PvdA wilde hij weten waarom wel mensen in gemeenteraden mogen worden geko zen, maar niet mogen meedoen aan het opzetten van een gemeentelijke fi nanciële politiek. Het partijbestuur van de PvdA kwam gistermiddag in Dronten bijeen en zei in een verklaring blij te zijn, dat in Oostelijk Flevoland een PAK tot stand was gekomen tussen D'66, PPR, PvdA en de onafhankelijken. In dit nieuwe land zijn oude politieke grenzen door broken, aldus zijn verklaring. „In het parlement is in de afgelo pen weken opnieuw gebleken hoe nodig het is dat alle progressieve krachten gebundeld worden om een ander lande lijk beleid te bereiken". AMSTERDAM Aan de Van Leijen- berghlaan in het zuidelijke stadsdeel Buitenveldert gaat Amsterdam zijn 1ste vrijetijdscentrum bouwen. Kosten: 703.000 gulden. Een vrijetijdscentrum is een ont moetingscentrum. De gemeente wil er in alle wijken een zetten; het zijn ver edelde en méér-omvattende buurthui zen.. Ze moeten voor iederen, jong en oud, mogelijkheden voor sociaal-cultu rele activiteiten bieden. Het eerste vrijetijdscentrum dat men nu in Buitenveldert wil gaan bouwen zal bestaan uit een gemeenschapsruim te met een oppervlakte van 164 vier kante meter met daaromheen een hal met bar, een keuken, een café, een speelkamer, een muziek- en televisie zaaltje, een sociëteitsruimte, een don kere kamer voor de fotografie, een hobbyruimte enzovoorts. DEN IIAAG De vijftienjarige Jor daanse jongen die 8 september een mis lukte aanslag heeft gepleegd op de Is raëlische ambassade in Den Haag, zal op 11 november terecht staan. De behandeling van zijn zaak voor de meervoudige kamer van de recht bank in Den Haag zal met gesloten deu ren geschieden, omdat de jongen min derjarig is. ADVERTENTIE margriet DEN HAAG De verdovende-midde lenbrigade van de Haagse politie heeft vorige week, na een maandenlange speuractie, negen kilo hasjiesj in be slag genomen. Onder een zoldervloer op de Prinsen gracht werden byna zestig pakken has jiesj gevonden, en in de struiken langs de Pompstationweg een tas met acht kilo hasjies in poedervorm. De verdovende middelen zijn afkom stig uit een Turks plaatsje, waar negen kilo hasjiesj was gekocht voor nog geen tweeduizend gulden. Op de Nederlandse markt was de waarde ongeveer een halve ton. Een tip van een garagehouder, die vermoedde dat de smokkelauto een kunstmatig verhoogde achterbak zou hebben, leidde naar vijf Turkse arbei ders. Twee Surinamers die in verband met deze zaak werden verhoord, zijn vrijgelaten. Twee Hagenaars, de 28-ja- riige P. v. G. en de twintigjarige K. K. zijn gisteren voorgeleid voor de Haagse officier van justitie. Bij een van de Turken werd na huis zoeking ook een pistool gevonden met patronen. Een andere Turk zei dat hij door landgenoten was bedreigd omdat hij eens een partij hasjiesj van slechte kwaliteit zou hebben geleverd. BORGER In Ter Apelkanaal heeft maandagavond een felle brand gewoed in een kalverenmesterij van de vee handelaar R. de Jonge. Plusminus ze ventig kalveren kwamen om in de vlammen of werden zo ernstig gewond, dat zü ter plaatse moesten worden afgemaakt. Een tweede schuur wist de brand weer van Ter Apel met veel moeite te redden. Deze schuur zat ook vol met mestkaalveren. De oorzaak van de brand is nog onbekend. DEN HAAG De bijna zevenhon derd Nederlandse rijksloodsen vinden dat zij veel te weinig verdienen. De Belgische loods, die vrijwel de zelfde secundaire arbeidsvoorwaarden heeft, en schepen op hetzelfde vaarwa ter loodst, verdient ongeveer veertig pet meer dan zijn gelijkwaardige Ne derlandse collega. Het bestuur van de vereniging De Ne derlandse loods heeft hierover gister morgen met staatssecretaris A. van Es (marine) van gedachten gewisseld. Hij kreeg een salarisrapport aangeboden, waarin met cijfermateriaal de achter stand tussen Nederlandse loodsen en Europese loodsen werd aangetoond. Zo zegt het rapport dat het gemid deld inkomen per maand over zijn ge hele loopbaan voor een Nederlandse loods bijna zestienhonderd gulden is. Een Europese loods verdient ongeveer zevenhonderd gulden meer. DEN HAAG Kort en bondig ein digt het advies van de Vereniging van Nederlandse gemeenten over het voor ontwerp tot wyziging van de politiewet: onaanvaardbaar. De gemeentebestuurders zijn het on voorwaardelijk oneens met de ministers van justitie en binnenlandse zaken, die in de nieuwe politiewet een verdere uitbreiding van het korps rijkspolitie willen. De VNG vraagt de ministers een geheel nieuw ontwerp op te stellen waar bij dan rekening wordt gehouden met de zienswijze van de gemeentebestuur ders. Die zijn voorstanders van regio nale politiekorpsen met een omvang van ten minste 450 tot vijfhonderd man. In die korpsen zouden gemeente- en rijkspolitie moeten opgaan. Zij hopen dat er eindelijk een einde zal komen aan het „on-historisch gescheiden zijn van de politie in ons land", aldus de voorzitter van de Vereniging van Ne derlandse gemeenten, mr. H. J. Wy- tema.

De Vallei | 1969 | | pagina 7